๑۩۞۩๑ پرسش و پاسخ و درخواست مطالب مرتبط با مهندسی منابع طبیعی ๑۩۞۩๑

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت حضار محترم، دوستان هم محلی و بازدیدکنندگان عزیز...
اینجا قراره محلی باشه برای طرح سوالهای شما در ارتباط با مسائل مختلف منابع طبیعی. درخواستهایی که دارید هم همینجا مطرح کنید تا اگه از دوستان کسی تونست پاسخ بده. بنابراین انتظار داریم که از درج تاپیک مجزا برای هر سوال یا درخواست خودداری کنید تا هم مطالب انسجام و نظم بهتری داشته باشه و هم اینکه دوستانی که مشترک این تاپیک هستن در اسرع وقت سوال یا درخواست شما رو ببینن و پاسخگو باشن...
صمیمانه تشکر میکنم و حضور همه عزیزان و دلبندانم را ارج مینهم :)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pink_rose

عضو جدید
سئوال در مورد شاخص شانون در سیستم جنگل

سئوال در مورد شاخص شانون در سیستم جنگل

سلام دوستان من یه سئوال دارم اینکه در یک سیستم جنگلی ما مجاز هستیم از سیستم شانون استفاده کنیم
واگر میتوانیم نحوه محاسبه ان چگونه است؟

ارمغانی

عضو جدید
سلام میخوام درمورد آبهای آلوده وآبهای بازیافتی تحقیق کنم ممنوم میشم کمک کنیدچگونه وچطوری؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام میخوام درمورد آبهای آلوده وآبهای بازیافتی تحقیق کنم ممنوم میشم کمک کنیدچگونه وچطوری؟

فایل زیر ، پی دی اف هستش در مورد آلودگی آب ، سه تا موضوع رو بررسی کرده :

• آلودگی گرمای آب
  • آلودگی توسط اسید ها و PH آب
  • آلودگی آب توسط کاتیون های سنگین
http://amg.tabaar.com/Nashrie/Files/4229.pdf

این هم یه لینک در مورد آلودگی آب ، که کامل توضیح داده شده .

http://gsim.blogfa.com/cat-11.aspx

بازیافت آب و فاضلاب :

http://recyclenet.blogfa.com/post-279.aspx

این فایل هم پی دی اف هستش در مورد روش های کلی تصفیه آب :

http://www.npchse.net/health/pdf/water tre.pdf

مطلب زیاده ، اگر هم روش یا موضوع خاصی مدنظرتونه ، بگید :D

fattahi_1360

عضو جدید
یک ایده درباره تقویت آبهای زیر زمینی

یک ایده درباره تقویت آبهای زیر زمینی

سلام
به نظر شما اگه چاههای عمیق یا نیمه عمیقی در مسیر آبهای جاری شده ناشی از باران حفر کنیم و آبها ی ناشی از باران را به درون این چاها هدایت کنیم گامی در جهت تقویت آبهای زیر زمینی بر نداشته ایم ؟
آیا این طرح تا کنون در ایران و در یک نقطه دیگر در جهان اجرا شده است؟
پیامدهای مثبت و منفی این طرح چیست؟
اصلا این طرح عملی هست؟
من اطلاعات زیادی در باره آبخیز داری ندارم رشته تحصیلی من هم ربطی به آن ندارد این طرح همین طوری به ذهنم رسید ممنون می شوم مرا در باره آن مطلع کنید

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
سلام به همه دوستان
در جواب دوسته خوبمون اقایه فتاحی
این طرح خیلی جالبه ولی غیر قابل اجرا به چند دلیل
اول اینکه سرعت نفوذ خیلی از سرعت بارش کمتره و در مواردی که سرعت نفوذ بیشتر از شدت بارش باشه دیگه نیازی به این کار نیست
دوم اینکه در صورتیکه نظر شما درست بوده باشه و ما چاه حفر کنیم باید در مسیر جریان یا سفره های زیرزمینی باشه در غیر اینصورت اصلا بدرد نمیخوره و شناسای این جریانها کار ساده ای نیست
در ضمن براورد ه اقتصادی این طرح اصلا بیلان مثبتی در بر نخواهد داشت
و چند دلیل دیگه
برای اینکه ما به داد سفره های اب زیرزمینی برسیم نیازی به این کار ها نیست فقط باید درست مصرف کنیم
ما 60 درصد مصرف اب هامون ازدر بخش کشاورزی هستش که از این مقدار 80 درصد از ابهای زیر زمینی تامین میشه بهتره فرهنگ استفاده از اب در کشورمون به سمت مکانیزاسیون بره اون هم اصولیش که در این صورت بزرگترین خدمت به منابع ابهای تجدید ناپذیر زیرزمینی خواهیم کرد

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
به نظر شما اگه چاههای عمیق یا نیمه عمیقی در مسیر آبهای جاری شده ناشی از باران حفر کنیم و آبها ی ناشی از باران را به درون این چاها هدایت کنیم گامی در جهت تقویت آبهای زیر زمینی بر نداشته ایم ؟
آیا این طرح تا کنون در ایران و در یک نقطه دیگر در جهان اجرا شده است؟
پیامدهای مثبت و منفی این طرح چیست؟
اصلا این طرح عملی هست؟
من اطلاعات زیادی در باره آبخیز داری ندارم رشته تحصیلی من هم ربطی به آن ندارد این طرح همین طوری به ذهنم رسید ممنون می شوم مرا در باره آن مطلع کنید

سلام دوست عزیز
من راجع به سابقه این طرح اطلاعی ندارم که آیا قبلا جایی اجرا شده یا نه و اینکه آیا صرفه اقتصادی می تونه داشته باشه !!!
ولی نکاتی که فعلا راجع به این طرح به نظرم میرسه اینه که:
1) این طرح برای مناطقی که نفوذپذیری خاک پایینی دارند می تونه مناسب باشه چون اگه نفوذپذیری خاک بالا باشه یارش رسیده به زمین نفوذ می کنه و اصلا جاری نمیشه!
2) از نظر توپوگرافی هم فکر میکنم که باید منطقه شیبدار باشه تا فرصت نفوذ آب در خاک کم باشه تا آب در سطح زمین جاری بشه که ما بخوایم با حفر چاه جمع آوریش کنیم، واگرنه که در زمین های مسطح فکر نمیکنم به اون صورت رواناب داشته باشیم مگر اینکه خاک نفوذپذیری پایینی داشته باشه!
3) بایستی منطقه از نظر زمین شناسی و منایع و سفره های آب زیرزمینی تحت بررسی قرار بگیره!
4) عمق حفر چاه مهمه، که بنظر میرسه باید کمتر از عمق سطح آب زیرزمینی باشه چراکه اگه به سطح سفره آب زیرزمینی برسه عملا آب زیرزمینی وارد چاه میشه و بجای تقویت سفره شاید باعث کاهش سطح آب زیرزمینی هم بشه!
5) اقلیم منطقه هم می تونه مهم باشه، تا جایی که من اطلاع دارم در ایران مشکل پایین بودن سطح آب زیرزمینی اغلب در مناطقی اتفاق می افته که حفر چاه برای مصارف کشاورزی بیش از حد مجاز هست و از طرفی هم اقلیم منطقه خشکه یعنی بارونی به اون صورت نمی باره که بخواد در سطح زمین جاری بشه!
بنابراین برای انجام این طرح فکر میکنم نیاز به منطقه ای با موقعیت توپوگرافی، زمین شناسی و اقلیمی خاصی باشه که موارد بالا در آن منطقه مشاهده بشه یعنی بارش زیاد، خاک با نفوذپذیری کم، شیبدار بودن،...

منم خیلی در رابطه با مسائل منابع آب سررشته ندارم ولی اینا نکاتی بود که فعلا به نظرم می رسید :)
مطمئنا باید افراد متخصص این رشته در این باره اظهار نظر کنن !! ;)

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
در این رابطه دو موضوع مطرحه یکیش اینکه واقعا کار مشکل و پر هزینه ای خواهد بود ودیگری اینکه اصلا همچین طرحی قبلا مورد بررسی قرار گرفته که بهش پیتینگ میگن که یه توضیح مختصر در موردش میدم و حتی نمونش رو هم تو ایران داریم ولی رح با موفقیت چندانی روبرو نبود:
ساده ترین شیوه استفاده از آب باران ، بلافاصله پس از بارش بر روی زمین ، پیتینگ میباشد . در این روش با حفر چاله هایی مانند چاله درخت با عمق کمتر از چاله درخت و در فاصل مشخصی که هر چاله از چاله بعدی حدود 2 متر فاصله پیدا می کند ، موجب میشود که آب باران هایی که در زمین های حدفاصل چاله ها باریده اند ، قبل از بهم پیوستن و ایجاد جریان رگه های آب جاری ، در چاله ها جمع آوری و محبوس شده و چون زمین محل حفر چاله ها ، از نوع خاکهای دانه درشت و واریزه ای است ، سریعاٌ در زمین نفوذ می کنند .
از این نمونه چاله ها که با تراکتور های مجهز به ابزار چاله کنی حفر میشود ، در بیابان های شمال روستای قوشه و بر سر راه جاده تویه دروار به وفور حفاری شده است . جهاد سازندگی مبدع این روش تغذیه بود .
کنتورفارو ، خطی ، نواری
این روشها نیز مبتنی بر ممانعت از ایجاد جریان های سطحی بوده و در اراضی شیبدار واریزه ای احداث میشوند . با استفاده از تراکتور های مجهز به گاوآهن های پنجه غازی و سایر ادوات مناسب ، شیارهای طولی شبیه شخم ، در روی زمین های شیبدار ایجاد می کنند تا آبهای جاری در سراشیبی ها در این شیار ها به تله افتاده و در امتداد شیار جریان یافته و به آرامی در زمین نفوذ کنند . این شیارها غالباٌ موازی با خطوط میزان و کنتور لاینها و خطوط تراز توپوگرافی حفر میشوند و چنانچه این شیارها ازحالت موازی بودن باخطوط تراز خارج شوند ، بلافاصله در اثر تجمیع آب و هجوم آبهای اطراف تخریب میشوند . سازمان جهاد سازندگی و کشاورزی مبدع این روش تغذیه بودند .
گردشی

help me 2

عضو جدید
کمک !

کمک !

سلام
من امسال رشته ی مهندسی منابع گرایش چوب و کاغذ تو مهر شهر قبول شدم !
ولی چون درسای پیش دانشگاهیمو پاس نکردم باید ثبت نام با تاخیر انجام بدم ! ورودی بهمن می شه ! :razz:
من هیچی از این رشته نمیدوم ! نمیدونم راجع به چی هست ! چه درسایی داره ! :surprised:
اصلا" موقعیت شغلی داره ! مدرکش به درد می خوره ؟ :)
من واقعا" هیچی از این رشته نمیدونم و الانم دو دلم که بهمن برم واسه ثبت نام یا بذارم سال دیگه یه رشته دیگه بزنم !
هر کی اینجا هر اطلاعاتی داره و می تونه بهم کمک کنه ممنون می شم از لطفش !
اینم ایدیم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Phyto

مدیر تالار
سلام
من امسال رشته ی مهندسی منابع گرایش چوب و کاغذ تو مهر شهر قبول شدم !
ولی چون درسای پیش دانشگاهیمو پاس نکردم باید ثبت نام با تاخیر انجام بدم ! ورودی بهمن می شه ! :razz:
من هیچی از این رشته نمیدوم ! نمیدونم راجع به چی هست ! چه درسایی داره ! :surprised:
اصلا" موقعیت شغلی داره ! مدرکش به درد می خوره ؟ :)
من واقعا" هیچی از این رشته نمیدونم و الانم دو دلم که بهمن برم واسه ثبت نام یا بذارم سال دیگه یه رشته دیگه بزنم !
هر کی اینجا هر اطلاعاتی داره و می تونه بهم کمک کنه ممنون می شم از لطفش !

یه نگاهی به این تاپیک بنداز تا صاحابش بیاد بیشتر توضیح بده! :

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...-گرایشهای-آن?p=4090313&viewfull=1#post4090313

samira.ka

عضو جدید
يعني هيچکس نميخواد کمکم کنه؟

يعني هيچکس نميخواد کمکم کنه؟

سلام مطالبي درباره آمونياک زدايي از پساب پرورش ماهي ميخوام کمکم کنيد ممنون ميشم.

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام . شما سوالتون رو توی تالار خودش مطرح نکردید واسه همین کسی دو تاپیک قبلی شما رو ندید :D

من یه مطلب در مورد آمونیوم و روش های حذفش دارم ، امیدوارم بدردتون بخوره :gol:

تاپیک زیر هم میتونه کمک کنه :D

نیتروژن در آبزی پروری

آخرین ویرایش:

resentlove

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من کتاب ها و جزوات و منابع کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی (محیط زیست) رو شدیدا نیاز دارم از دوستان هرکس که لینکشونو واسه دانلود بذاره یه دنیا ممنون میشم
دوستان از آقایان منصوری ، کرمی ، کابلی و امامی و جزوه ی استاد های برتری که خودتون سراغ دارید رو هم اگه واسه دانلود بذارین ممنون میشم
:gol:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
من کتاب ها و جزوات و منابع کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی (محیط زیست) رو شدیدا نیاز دارم از دوستان هرکس که لینکشونو واسه دانلود بذاره یه دنیا ممنون میشم
دوستان از آقایان منصوری ، کرمی ، کابلی و امامی و جزوه ی استاد های برتری که خودتون سراغ دارید رو هم اگه واسه دانلود بذارین ممنون میشم
:gol:

سلام . اگر کتاب خاصی مدنظرتونه بگید . لینک زیر رو هم یه نگاه بندازید :D

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ت-کتاب-های-موجود-در-تالار-منابع-طبیعـی-دانلود

صادق نادم

عضو جدید
سلام
اگه كسي ميتونه و اطلاعاتي داره كمكم كنه ممنون ميشم
ميخواستم بدونم كدوم نوع درخت براي كاشت در نقاط شمالي كشور(گيلان) جهت فروش چوب بهترين بازدهي رو داره و مناسب تره و اگر توضيحاتي در اين مورد دارين راهنمائيم كنيد.مرسي

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
اگه كسي ميتونه و اطلاعاتي داره كمكم كنه ممنون ميشم
ميخواستم بدونم كدوم نوع درخت براي كاشت در نقاط شمالي كشور(گيلان) جهت فروش چوب بهترين بازدهي رو داره و مناسب تره و اگر توضيحاتي در اين مورد دارين راهنمائيم كنيد.مرسي

سلام

گونه ای که چوب خوب و رشد سریعی توی ایرتن داشته باشه ، گونه ی صنوبر هستش . درخت 20 ساله ش هم قطر خوبی داره و هم مصرف زیادی توی صنعت چوب و کاغذ داره .

توسکای ییلاقی هم گونه ی خوبی هستش . اول باید ببینید دقیقا برای چه مصرفی میخواید و زمان چقدر براتون مهمه . :gol:

mohsen_blid

عضو جدید
گرفتن زمین از اراضی طبیعی

گرفتن زمین از اراضی طبیعی

سلام خدمت دوستان کسی تا به حال توسته از اراضی طبیعی زمین برای کشت بگیره ؟
می خوام شرایطش رو بدونم چه کارای باید بکنیم چه ترفند هایی داره و از این قبیل راهنمایی ها که کمک کنه بشه از اراضی زمین گرفت

tala1988

عضو جدید
کمک

کمک

سلام خوب هستین ببخشید یه در خواست داشتم ممنون میشم اگه کسی مطلبی در ارتباط با روش فرآوری فیلت ماهی و انواع سخت افزارهای آزمایشگاه های کنترل و کیفیت صنایع شیلات داره واسم ایمیل کنه یا اگه سایت یا کتابی در این زمینه میشناسید به من معرفی کنید .بازم ممنون.

yalda00091

عضو جدید
هرکی میتونه یه کمکی برسونه

هرکی میتونه یه کمکی برسونه

سلام دوستای خوبی که دوستدار طبیعتین .................من و دوستام قراره اواخراردیبهشت توی دانشکده مون درباره رشتمون (جنگلداری)یه نمایشگاه برگزار کنیم .دلم میخواد هر کدومتون یه ایده ای بهمون بدین

wiwo

عضو جدید
کسی از مهندسا در مورد گیاهان اکواریومی و ابزی چیزی میدونه؟

لطفا جواب بدید محتاجم:cry:

Phyto

مدیر تالار
لطفا جواب بدید محتاجم:cry:

یه نگاهی به این بنداز:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/239923-گیاهان-آکواریومی

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه خواهش کنم بچه های منابع طبیعی به من بگن این رشته خوبه یانه؟؟؟؟فقط خواهشا کلیشه ای نگید!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترم دومم ولی از اینده درسیم چیزی نمیدونم:cry::cry:

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترم دومم ولی با اینکه عاشق درسم چیزی از اینده درسیم نمیدونم:cry::cry::cry:

بالا