۸ مارس (۱۷ اسفند) ، روز جهانی زن

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
روز جهانی زن هر ساله در ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روز بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در کل جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائهٔ عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است.

این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی آغاز شد، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد (در درجه اول اروپای شرقی، روسیه و شوروی سابق). روز جهانی زن در بسیاری از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشق خود را به زنان بیان کنند (چیزی شبیه به روز مادر و روز ولنتاین). با این حال در مناطقی دیگر (مانند استرالیا)، اصل سیاسی و زمینه حقوق بشری که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، با قدرت اجرا می‌شود و آگاهی سیاسی و اجتماعیِ امیدوار کننده‌ای از مبارزات زنان در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد. سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد.

روز زن

یعنی به تعداد همه روزهای گذشته ما، صبوری!

یعنی به تعداد همه روزهای آینده ما ،دلواپسی!

هشتم مارس روز جهانی زن مبارك باد!
Click here to view the original image of 668x501px and 94KB.

روز جهانی زن را با آرزوی بهترینها به بانوان دوست داشتنی و ستوده جهان

بویژه بانوان نازنین ایران زمین شادباش میگویم.

موفق و پیروز باشید

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
من زنم
هم زندگی هم نان
پیش رویم هاله ای از بی سرانجامی
پشت سر
دریای گمنامی ز بد نامی

من زنم
هم زندگی هم نان

یادگار رنج فردوسی
مادر سهراب
همسر رستم.

در کجا جا مانده فردوسی
نمیدانم؟

گو بیا شهنامه ای
دیگر علم کن

دخترت
بانوی باد و آب
دختری که در میان بند بند سرخ شهنامه
خواندی اش تهمینه تهمینه!

لا به لای گامهای ظالم تاریخ دوراندیش
و میان پنجه های
خیل مرداندیش
می میرد.

من زنم
هم زندگی هم نان

مرد می خواهم
که تکرارم کند یک بار دیگر
همچو فردوسی.

من زنم
آری زنم
هم زندگی هم نان
هم حضور عشق و مستی
در میان جان.

من زنم
آری.....

روز جهانیِ زن بر تمامِ زنان و مردانی که حرمتِ انسان را باور دارند مبارک باد.

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز

روز جهانی زن را با آرزوی بهترینها به بانوان دوست داشتنی و ستوده جهان

:gol:بویژه بانوان نازنین ایران زمین شادباش میگویم. :gol:

زنان چشـــم و چــراغ روزگـــارند / ز نيكـــــويي، بهيـــــن آمــوزگـــارند

به هستــي بنگــري از راه بينش / بدانــــي قـــدر زن، در آفـــرينــــش

اهورا، داده او را بـــــس نكـــويي / ز فر و دانـــش و پاكــيزه خويـــــي

سپنته‌آرمييتي است و پاك‌است / فــروزان فرهــي بس تابنـاك است

رســـا، مانند خـــرداد دل افـــروز / بــه هر كار سترگـي هـست پيروز

هميشه جاودان همـچون امرداد / چنين باشد مر او را ســـاز و بنيـاد

تمامي تاروپودش مهرباني است / وجودش مايه اي از زندگاني است

بود زن ، نقش پر معناي هستي / به آن باشــد كه مــادر را پرستـي

خــداوند دل و جان و روان است / همو سازنده‌ي تـوش و توان است

ز مــادر نيك تر برگــو كه باشــد؟ / وگر باشد به گـيتي، از چه باشد؟

هماره مهـر مـادر هست جــاويد / بـــه از مادر، كـــسي در دهــر نايد

به ســان شير، گـــاه زندگــاني / چــو خورشيد است گـاه مهـرباني

سراسر ابر مهــر و مهربار است / به ســـــان بامدادان بهــــــار است

صداي دلنشينش پرطنين است / گهي شادان‌ دل ‌و‌ گاهي غمين‌است

غم و شاديش باشـد بــهر فرزند / كـه فرزند است او را جــان و دلبند

مقــــام مـــادر انـدر گـــفته نايــد / كــه توصيفش به از آن مي‌نشــايـد

كه باشــد پيشـوند نام ميهـــــن / گــرامي همــچو مادر، مــام ميهـن

fmosif

عضو جدید
روز جهانی زن هر ساله در ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روز بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در کل جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکز جشن روی بزرگداشت، قدردانی، ارائهٔ عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است.

این روز در ابتدا به عنوان یک رویداد سیاسی سوسیالیستی آغاز شد، اما بعدها در فرهنگ بسیاری از کشورها آمیخته شد (در درجه اول اروپای شرقی، روسیه و شوروی سابق). روز جهانی زن در بسیاری از مناطق رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشق خود را به زنان بیان کنند (چیزی شبیه به روز مادر و روز ولنتاین). با این حال در مناطقی دیگر (مانند استرالیا)، اصل سیاسی و زمینه حقوق بشری که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، با قدرت اجرا می‌شود و آگاهی سیاسی و اجتماعیِ امیدوار کننده‌ای از مبارزات زنان در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد. سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به رسمیت می‌شناسد.

بر شما هم مبارک باشه

ولی من خودم ترجیح می دم میلاد حضرت زهرا رو به عنوان روز زن بهم تبریک بگن ;)

bahar-64

عضو جدید
برایم مهم نیست که در چه دنیایی زندگی کنم مهم این است که در دنیای مردانه من زن باشم. "مرلین مونرو"

روز جهانی زن مبارک

onia$

دستیار مدیر تالار مدیریت
مهربان خدایا،.... تورا سپاس که زلال مهربانیت را در سرچشمه وجود من جاری ساختی و مرا زن نام نهادی،تو را سپاس که گل های باغ بشریت را به من سپردی و مرا مادر خطاب کردی، تو را سپاس که مرا لبریز از لطافت و مهر کردی و لباس مرد عنوان دادی، تو را سپاس که بر مروارید وجودم پوششی از عفاف و حیا کشیدی و مرا همسر قرار دادی، مبارک باد بر تو چنین خلقتی و نیکو و گوارا باد بر من وجود چنین خالقی.... سالروز میلاد زهرای اطهر و الگوی کامل زن مسلمان که بدرستی نام روز مادر و روز زن به خود گرفته بر عموم زنان سخت کوش میهن بویژه زنان متعهد ............... خجسته باد. روز زن خجسته باد

vinca

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
۸ مارس (۱۷ اسفند) ، روز جهانی زن شادباش باد.

۸ مارس (۱۷ اسفند) ، روز جهانی زن شادباش باد.

با تقدیم این شعر از استاد نصرت الله کاسمی ، روز جهانی زن بر همه زنان شادباش باد :gol:

..........................................................

زن چیست شاهکاری دلبند
از شاهکار های خداوند

در کارگاه صنع بسی بست
این چیره دست چهره ی دلبند

روزی که نقش زن به در آمد
برکارگاه خود نظر افکند

دید اندرآن میان نتوان یافت
با زن یکی جلوه همانند

شد در شگفت کاین همه خوبی
برتار وپودش از چه پراکند

وین آفریده را به چه علت
اینگونه خوب کرد وخوشایند

گلگونه ی رخ چو غنچه به اردی
پاکیزه تن چو برف به اسفند

باگیسویی چون سنبل پیچان
با قامتی چو سرو برومند

او چشم او عیان هوس عشق
در لعل او نهان شکر و قند

الهام بخش خاطر شاعر
نقش آفرین دست هنرمند

نیروفزایِ جان به تکلم
روشن کن جهان به شکرخند

از تازگی ، چو صبح نشابور
وز خرمی چو دامن الوند

والا گُهر، چو کان زُمرد
سنگین بها ، چون معدن یاکند

آتش فکن به بتکده ی چین
رونق شکن ز سُغدِ سمرقند

.

₪آمیتریس₪

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

روز جهانی زن رو به همه خانومای باشگاه تبریکـــــــــــــ میگم !

ان شاءالله همیشه شاد باشید و سلامت و موفق ...
:smile::gol::gol::gol:

مرسی جناب vinca :gol:

babakmail

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به عنوان يه آنتي فمينيست....آرزوي برابري براي تمام زنان جهان بلاخص هموطن دارم..روزتان شاد بادا

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان در هشتم مارس برگزار می‌شود.

• در هشتم مارس۱۸۵۷، زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در نیویورکآمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دست‌مزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند. این تظاهرات با حمله پلیس و کتک‌زدن زنان برهم خورد.

• سال ۱۹۰۷ در دوره‌ای که مبارزات زنان برای تأمین حقوق سیاسی و اجتماعی اوج گرفته بود، به مناسبت پنجاه‌مین سال‌گشت تظاهرات نیویورک در هشتم مارس، زنان دست به تظاهرات زدند.

• ایده انتخاب روزی از سال به‌عنوان «روز زن» نخستین بار در جریان مبارزه زنان نیویورک با شعار «حق رای برای زنان» مطرح شد. دو هزار زن تظاهر کننده در ۲۳ فوریه۱۹۰۹ پیشنهاد کردند که هر سال در روز یک‌شنبه آخر فوریه، یک تظاهرات سراسری در آمریکا به مناسبت «روز زن» برگزار شود.

• در سال ۱۹۱۰، «دومین کنفرانس زنان سوسیالیست» که کلارا زتکین از رهبران آن بود، به مسئله تعیین «روز بین‌المللی زن» پرداخت. زنان سوسیالیست اتریشی قبلا روز «اول ماه مه» را پیشنهاد کرده بودند. اما اول ماه مه، جایگاه و مفهومی داشت که می‌توانست اهمیت و جایگاه مبارزه مشخص بر سر مسئله زن را تحت‌الشعاع قرار دهد. زنان سوسیالیست آلمان، روز ۱۹ مارس را پیشنهاد کردند. مناسبت این روز، مبارزات انقلابی در سال ۱۸۴۸ علیه رژیم پادشاهی پروس بود که به عقب‌نشینی لفظی حکومت در نوزدهم مارس همان سال، منجمله در مورد مطالبات زنان، انجامید. «دومین کنفرانس زنان سوسیالیست» تاریخ برگزاری نخستین مراسم «روز زن» را ۱۹ مارس ۱۹۱۱ تعیین کرد. تصمیم‌گیری قطعی برای تعیین «روز جهانی زن» به بعد موکول شد.

• بعد از انتشار قطعنامه کنفرانس در مورد تعیین «روز جهانی زن»، انترناسیونال دوم از این تصمیم حمایت کرد، و نخستین تشکیلاتی بود که این روز را به رسمیت شناخت.

• ۱۹ مارس ۱۹۱۱ خیابان‌های آلمان، اتریش، سوئیس و دانمارک با مارش زنان به لرزه در آمد. شمار زنان تظاهر کننده در اتریش به ۳۰ هزار نفر می‌رسید. نیروهای پلیس به تظاهرات حمله بردند و به زدن زنان پرداختند و گروهی را دستگیر کردند.

• سال ۱۹۱۳ "دبیرخانه بین‌المللی زنان" (یکی از نهادهای انترناسیونال سوسیالیستی دوم)، هشتم مارس را با خاطره مبارزه زنان کارگر در آمریکا، به‌عنوان «روز جهانی زن» انتخاب کرد. در همان سال، زنان زحمتکش و زنان روشنفکر انقلابی در روسیه تزاری و در سراسر اروپا، مراسم «۸ مارس» را بشکل تظاهرات و میتینگ برگزار کردند.

• در سال ۱۹۱۴ جنگ جهانی اول درگرفت. در اروپا که مرکز جنگ بود، زنان انقلابی تلاش کردند تظاهرات ۸ مارس ۱۹۱۵ و ۱۹۱۶ را تحت شعار مرکزی "علیه جنگ امپریالیستی" برگزار کنند. در کشورهای درگیر جنگ، طبقات مختلف به موافقان و مخالفان جنگ تقسیم شده بودند و انشعاب در صفوف جنبش زنان، مانع از برگزاری سراسری و گسترده «روز جهانی زن» شد.

• در سال ۱۹۱۷ تظاهرات زنان کارگر در پتروگراد علیه گرسنگی و جنگ و تزاریسم، بانگ آغازین انقلاب روسیه بود. کارگران شهر در پشتیبانی از این تظاهرات، اعلام اعتصاب عمومی کردند. ۸ مارس ۱۹۱۷ به یک روز فراموش نشدنی در تاریخ انقلاب روسیه تبدیل شد.

• سال ۱۹۲۱، "کنفرانس زنان انترناسیونال سوم کمونیستی" در مسکو برگزار شد. در آن کنفرانس، روز ۸ مارس به‌عنوان «روز جهانی زن» بتصویب رسید. کنفرانس، زنان سراسر دنیا را به گسترش مبارزه علیه نظم موجود و برای تحقق خواسته‌هایشان فرا خواند.

• از اواسط دهه ۱۹۳۰، دنیا یک بار دیگر بسوی جنگ جهانی جدید روان شد. برگزاری تظاهرات «روز جهانی زن» در کشورهایی که تحت سلطه فاشیسم بودند، غیر قانونی اعلام شد. علیرغم این ممنوعیت، در هشتم مارس ۱۹۳۶، زنان در برلین تظاهرات کردند. در همان روز، اسپانیای فاشیست شاهد تظاهرات هشتم مارس در مادرید بود. ۳۰ هزار زن کمونیست و جمهوریخواه، شعار "آزادی و صلح" سر دادند.

• در پی جنگ جهانی دوم، انقلابات و جنبشهای رهایی‌بخش در کشورهای چندی درگرفت. چین با شمار عظیم زنان و مردانش در زمانی کوتاه گامهای بزرگی در جهت رهایی زنان به پیش برداشت. در آن سال‌ها، عمدتاً دولت‌ها و تشکیلات مترقی و انقلابی در بر پایی «روز جهانی زن» می‌کوشیدند.

• در دهه ۱۹۶۰، در کشورهای آسیا و آفریقا و آمریکای لاتین جنبشهای رهایی‌بخش بپا خاسته بود. در کشورهای سرمایه‌داری پیشرفته نیز جنبشها و مبارزات انقلابی و ترقیخواهانه بالا گرفته بود و جنبش رهایی زن نیز اوج و گسترشی چشمگیر یافت.

• در سال ۱۹۷۵ سازمان ملل هشتم مارس را به‌عنوان «روز جهانی زن» برسمیت شناخت.

• بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم و بالاخص از اواخر دهه ۱۹۷۰، با توسعه سرمایه‌داری به کشورهای عقب مانده، بخش‌های بزرگ‌تری از زنان درگیر کار و تحصیل گشتند. در عین حال، زنان همچنان در جامعه موقعیتی درجه دوم داشته و اسیر نظام مردسالار بودند. این تناقض، مسئله زن را حادتر و انفجاری تر کرد.

R@ha1

عضو جدید
کاربر ممتاز
ائوزیزده یاخجی بیلیرسیز هچ زامان آرواد کیشیدن برابر اولا بیلمز

R@ha1

عضو جدید
کاربر ممتاز

گرحده تایید الیه سیز آخی فیکر الیسیز خیریزه دی
منیم دوشونجیمنن هر ایکی سیده سوای از انسان اولماخلاری بی آیری موجودولار کی چوخ جنبه دن بولاری برابر توتماخ ایشتیباه بی زادی چون چوخ چوخ متفاوت دیلر

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گرحده تایید الیه سیز آخی فیکر الیسیز خیریزه دی
منیم دوشونجیمنن هر ایکی سیده سوای از انسان اولماخلاری بی آیری موجودولار کی چوخ جنبه دن بولاری برابر توتماخ ایشتیباه بی زادی چون چوخ چوخ متفاوت دیلر
بالا سنکی دا گتدی فیمینیستی اوستونه...:D