۶ دلیلی که باید به جای دوربین، لنز خود را ارتقا دهید

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید بدنه دوربین خود را ارتقا دهم یا به جای آن یک لنز بهتر خریداری کنم؟ این یک سوال کلاسیک است که عکاسان از خود می پرسند یا در انجمن های عکاسی مطرح می کنند. در ادامه این مطلب لنزک، ۶ دلیل می آوریم که باید به جای دوربین، لنز خود را ارتقا دهید. این مطلب شامل نکاتی در مورد دوربین و لنز هاست، که حتی اگر قصد ارتقای دوربین یا لنزتان را نیز ندارید، مطالعه آن را به شما عزیزان توصیه می کنیم.
در روزگار دوربین های نگاتیوی پاسخ این سوال، واضح تر بود: یک لنز جدید به جای دوربین جدید انتخاب کن. در واقع بدنه دوربین جعبه ای بود که برای نگهداری حلقه فیلم طراحی شده بود.
با تغییر لنز و فیلم دوربین قادر بودید کیفیت عکس خود را به اندازه قابل توجهی افزایش دهید.
در دنیای دوربین های دیجیتال، انتخاب بین ارتقای دوربین یا لنز انتخاب ساده ای نیست. پیشرفت ها در طراحی حسگر دوربین ها – جدای از انتخاب اندازه حسگر- و کارایی بالای ISO، در کنار امکانات خلاقانه تعبیه شده دوربین، امکانات فیلمبرداری و … انتخاب دوربین را به یک انتخاب اساسی تبدیل کرده است.
اما یک گزاره همواره درست است: شما توسط یک لنز پیشرفته سوار بر یک بدنه ارزان نسبت به لنز ارزان سوار بر دوربین حرفه ای، عکس های بهتری خواهید گرفت.
در این مطلب لنزک، ۶ پیشنهاد برای خرید لنز جدید قبل از خرید دوربین جدید برای شما آورده ایم.
۱
[h=2]شما توسط لنز موجود در جعبه دوربین عکاسی میکنید[/h]لنزهای کیت ۱۸-۵۵ میلیمتری امروزه بسیار بهتر از مشابه های قدیمی خود هستند و دلایل زیادی وجود دارد که لنز ارزان موجود در جعبه دوربین (لنز کیت – Kit lens )، بهترین لنز است.
اما این نکته باید ذکر شود که استفاده از این نوع لنز، ممکن است در انتخاب فاصله کانونی محدودیت ایجاد کند. اگر عکسی عریض تر میخواهید، یا از فاصله دور از یک سوژه عکاسی می کنید، در این صورت محدودیت فاصله کانونی این نوع لنزها برای شما مناسب نخواهد بود.
این نوع لنزهای ارزان معمولا بیشینه دیافراگم خیلی بازی ندارند. هنگامی که در نور کم یا با سرعت شاتر بالا عکاسی می کنید، برای جبران این مورد باید ISO را بالا ببرید.
واضح است که کارایی عدد ایزوی بالا در نسل های مختلف دوربین ها در حال بهبود است، اما ارتقای لنز جهت داشتن دیافراگم باز تر، شما را قادر می سازد از عدد ایزوی پایین برای کیفیت بالاتر بهره بگیرید و همچنین سرعت شاتر بالاتری داشته باشید.
این نوع لنزها همچنین شما را قادر می سازند عکس هایی با عمق میدان کم بگیرید که باعث جدا شدن سوژه از پس زمینه می شود و همچنین دقت فوکوس اتوماتیک بالایی را به ارمغان می آورند.
۲
[h=2]تصاویر شما به اندازه کافی شارپ نیستند[/h]دلایل زیادی برای عدم واضح و شارپ بودن عکس های شما می تواند وجود داشته باشد. دلیل اول ناشی از عدم آشنایی با تکنیک های عکاسی است و دلیل دوم عدم شارپ بودن ذاتی لنز است.
ممکن است ارتقای دوربین تغییر اندکی در شارپ شدن تصاویر شما ایجاد کند، اما به این دلیل که لنز مهمترین عضو از زنجیره شارپ شدن است، از اهمیت زیادی برخوردار است.
حتی اگر لنز شارپی داشته باشید، اگر به درستی از آن استفاده نکنید تصاویر نرمی تولید خواهد کرد و شارپ بودن تمامی لنزها توسط انکسار (شکست نور – diffraction) در کوچکترین دیافراگم های موجود، محدود می شود.
۳
[h=2]شما باید یک حوزه خاص عکاسی را دنبال کنید[/h]اگر قصد دارید عکاسی ماکرو را به عنوان حرفه اصلی دنبال کنید، باید خرید یک لنز ماکرو را در دستور کار خود قرار دهید که به شما عکس هایی با اندازه واقعی ۱:۱ از سوژه دهد.
همین اتفاق برای عکاسی منظره می افتد. درست است که با هر لنزی می توانید از منظره ها عکاسی کنید، اما اگر قصد دارید بطور حرفه ای عکاسی منظره را دنبال کنید، با خرید یک لنز ultra-wide (لنز خیلی عریض) تغییر را احساس خواهید کرد.
این مساله در عکاسی پرتره و یا عکاسی حیات وحش نیز صادق است. لنزهای ویژه کمک می کنند تا چیزی که در ذهنتان است را به راحتی پیاده سازی کنید.
لازم است بدانید برای بهره برداری هر چه بیشتر از لنزهای خاص، لازم است پیش از عکاسی برنامه ریزی کنید. اگر لنزهای زیادی در کیف عکاسی خود داشته باشید در لحظات مختلفی که اتفاق می افتد می توانید به خوبی عکاسی کنید.
همچنین از نظر برخی حرفه ای ها، نوع بدنه دوربین نیز در انواع گونه های عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است.
اگر عکاسی شب انجام می دهید، باید از دوربینی استفاده کنید که از نویز پایینی برخوردار است. اگر عکاسی ورزشی انجام می دهید، سرعت عکاسی متوالی و دقت فوکوس اتوماتیک از مهمترین ملزومات هستند.
در این نوع عکاسی ها بیشینه سایز دیافراگم (maximum aperture)، سرعت فوکوس اتوماتیک و تثبیت کننده تصویر (image stabilisation) نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
۴
[h=2]ارتقای لنز می تواند عمر مفید دوربین فعلی تان را افزایش دهد[/h]لنز جدید باعث نمی شود دوربین شما بیشتر عمر کند، برعکس هنگامی که لنز جدید خریداری می کنید، به دلیل اینکه زمان بیشتری صرف عکاسی می کنید، استهلاک دوربین و به ویژه شاتر افزایش می یابد. ولی لنز جدید باعث می شود ارزش بیشتری از دوربین خود استخراج کنید.
لازم نیست برای گرفتن عکس با افکت مورد نظر به شانس خود اکتقا کنید. تعداد زیادی ارتقا لنز مقرون به صرفه وجود دارد که امکانات آن ها نسبت به قیمتشان بسیار بیشتر است.
خرید دوربین جدید نیز می تواند قوه ابتکار شما را افزایش دهد، اما انتخاب لنز جدید باعث می شود تفاوت را کاملا احساس کنید. از زاویه دید آن تا نحوه تصویر کردن صحنه ها، یک لنز جدید به تعریف سبک عکاسی شما کمک می کند.
۵
[h=2]لنز یک عمر برای شما کار می کند![/h]خرید لنز یک نوع سرمایه گذاری است و یک لنز خوب پس از گذشت سالها همچنان در بازار دست دوم ارزشمند است.
ارتقای دوربین ها توسط شرکت های سازنده در فواصل زمانی کوتاه تری صورت می گیرد و این باعث افت قیمت بیشتر در دوربین ها می شود.
با اینکه ممکن است وقتی در بازار قصد خرید لنز را دارید، خرید لنزی که دو، پنج و یا حتی ده سال پیش تولید شده است از ذهن شما عبور نکند. اما وقتی به تعویض لنز خود با لنزی دیگر یا با دوربین دیگر فکر کنید، این انتخاب دور از ذهن نیست.
در تصویر فوق، ویژگی ها و امکانات لنز های دوربین آورده شده است، روی آن کلیک کنید و خصوصیات لنز خود را کشف نمایید
۶
[h=2]امکانات جدید دوربین ها ممکن است بی استفاده بماند[/h]ارتقای دوربین می تواند امکانات بهتری همچون تعداد عکس در ثانیه بالاتر، فوکوس اتوماتیک بهتر، کیفیت بالاتر و ویژگی های پیشرفته بیشتری را به ارمغان بیاورد.
جالب به نظر می رسد؟ اما آیا سطح عکاسی شما در حدی است که نیاز به این امکانات داشته باشید؟ اگر در استفاده از دوربین های حرفه ای، تازه کار هستید، بسیاری از این امکانات بی استفاده خواهند ماند.
در این حالت، ارتقای لنزتان به یک لنز شارپ تر، لنزی که اجسام نزدیک تر را فوکوس می کند، بیشینه قطر دیافراگم بالاتری دارد و یا میدان وسیع تری دارد، منطقی تر است.
م
[h=2]منبع[/h]برگرفته از: Digital Camera World
 

Similar threads

بالا