۲ نکته مهم در امنیت فایل های اکسل

s.cheraghi

عضو جدید
قفل کردن فایل اکسل به دلایل مختلف برای ما همیشه مهم بوده. قفل کردن فایل و محافظت کردن از اون، علت های مختلفی می تونه داشته باشه. با محافظت از فایل یا همون قفل کردن فایل می تونیم به نتایج زیر برسیم:

1. عدم نمایش شیت های فایل برای کسی که پسورد رو نداره
  2. کاهش دسترسی فرد برای ویرایش فایل
  3. کاهش دسترسی فرد در جهت کپی اطلاعات (با این روش قفل کردن فرد حتی امکان کپی کردن داده های خام رو نیز نخواهد داشت)
  4. کاهش دسترسی فرد جهت مشاهده فرمول ها
و …
علاوه بر موارد بالا، کاربرد خیلی مهمی که در قفل کردن فایل اکسل وجود دارد، جلوگیری از تغییر غیرعمد فایل یا به اصطلاح خراب شدن فایل هست. خیلی وقتها من خودم برای اینکه دچار این اشتباه نشم، فایلی که خودم فقط با اون سر و کار دارم رو هم قفل میکنم.
خب حالا بپردازیم به انواع قفل گذاری بر روی فایل اکسل. محافظت از فایل اکسل در ۲ سطح صورت میگیره:
سطح اول: قفل کردن کل فایل

برای این کار از مسیر زیر که در تصویر شماره ۱ هم نشان داده شده، رمزی برای فایل در نظر میگیریم.
File/ Save As/ Tools/ General Options

شکل ۱- قفل کردن فایل اکسل – پسورد گذاشتن روی کل فایل
بعد از زدن General Options پنجره شکل ۲ باز میشه:

شکل ۲- امنیت فایل های اکسل – پنجره تعیین پسورد برای فایل
در این پنجره دو نوع پسورد میتونیم تعیین کنیم. اولی برای باز کردن فایل، دومی برای تغییر فایل. یعنی کسی که Password to open رو نداشته باشه، اصلا محتویات داخل شیت رو مشاهده نخواهد کرد. کسی که Password to Modify رو نداشته باشه، امکان تغییر روی اصل فایلرو نخواهد داشت. یعنی فایل رو تغییر میده، اما به محض اقدام برای ذخیره کردن، پنجره Save as باز میشه. به این ترتیب اصل فایل بدون تغییر میمونه. چون فرد، Password to Modify رو نداشته.

برای مشاهده ادامه این آموزش، لینک زیر رو ببینید:
https://excelpedia.net/excel-security/