یه مهندس صنایع چه قابلیت ها و تخصص هایی باید داشته باشه تا زودتر جذب بازار کار بشه؟

asgari.farhad

عضو جدید
در شركت هاي دولتي پارتي هستش!اما در خصوصي پارتي بازي نيست!بايد كار بلد باشي.اعتماد به نفس.شايد اعتماد به نفس از دانش مهمتر باشه.!

mansourblogfa

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من از چند روز پيش شديدا دنبالشم تا يه جورايي خودم بكشم بالا از بقيه البته پارتي دارم ;) اما واقعا ميخوام يه چيزي بارم باشه بچه ها به نظر شما تو چه زمينه هايي بايد خودم رو قوي كنم ؟

sed ali

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع
کاربر ممتاز
بیاد یک روانشاس خوب هم باشه !
سخنران هم باشه !
از هرکاری یه چیزی بلد باشه ! در کل چیز خواصی نیاز نیست بدونه !

k.rostami69

عضو جدید
به نظر من باید از توانایی بالایی در رشته خود و آشنایی با مباحث مختلف رشته خود داشته باشد.
باید مطالعه کند و کنجکاو و جستجوگر باشد.
به نظر من علاوه بر چیزهایی که بچه ها گفتند اینهارو هم باید داشته باشد.

Ayni

عضو جدید
با سلام من هم این سوالو دارم.... لطفا بگید که منابع علمی رو مطالعه کنیم

آخرین ویرایش:

melika02

عضو جدید
من از چند روز پيش شديدا دنبالشم تا يه جورايي خودم بكشم بالا از بقيه البته پارتي دارم ;) اما واقعا ميخوام يه چيزي بارم باشه بچه ها به نظر شما تو چه زمينه هايي بايد خودم رو قوي كنم ؟
خب رشته ی ما گسترده ست. شما ببین کجا میخوای کار کنی یا پارتیت کجاست بعدش برو اطلاعات مربوط به اونو بدست بیار. مثلاً اگه کنترل پروژست سعی کن کامل به MSP یا P6 و PMBOK و... مسلط بشی و اگه علاقت کنترل کیفیته برو دنبال Minitab و Belt گرفتن تو 6 sigma و ایزوهای مختلف و FMEA و پوکایوکه و ازین بحث ها.

helya.azad

عضو جدید
ما يه استادي داشتيم در مورد مهندساي صنايع ميگفت (خودش مديريت پروژه خونده بود)
E=mc2
توان دو رو نتونستم بنويسم شما cبه توان 2 بخونين!
Eرو كه مي دونين انرژيه
m هم جرم علم مهندسه كه بايد از رشته تحصيليش و كتاباش ياد بگيره!
اين وسط c كه به توان 2 ميرسه ارتباطات و روابط عموميشه كه نسبت به بقيه موارد با توان 2 حساب ميشه!

helya.azad

عضو جدید
معذرت ایسترم
باغشیلار

يوخ بابا!
خواهش ميكنم!
راستش وقتي استادمون اين فرمولو گفت همه به من نگاه كردن و گفتن تو موفق ميشي چون كلا همه رو ميگيري زير چونت ولي من تو فعاليت هاي اجتماعي موفقترم تا مهندسي صنايع:(

hamid051

کاربر ممتاز
يوخ بابا!
خواهش ميكنم!
راستش وقتي استادمون اين فرمولو گفت همه به من نگاه كردن و گفتن تو موفق ميشي چون كلا همه رو ميگيري زير چونت ولي من تو فعاليت هاي اجتماعي موفقترم تا مهندسي صنايع:(

خوب اصولا علاقه ادم ها از زمان بچگی شکل میگیره بستگی به پرورش نیم کره چپ یا راست رو داره شاید شما هم مثل من به نیم کره راست بیشتر اهمیت دادی

helya.azad

عضو جدید
خوب اصولا علاقه ادم ها از زمان بچگی شکل میگیره بستگی به پرورش نیم کره چپ یا راست رو داره شاید شما هم مثل من به نیم کره راست بیشتر اهمیت دادی

نه تنها به نيمكره راست بيشتر اهميت دادم بلكه يه نيمكره ي راست يدكي هم دارم:biggrin:

hamid051

کاربر ممتاز
نه تنها به نيمكره راست بيشتر اهميت دادم بلكه يه نيمكره ي راست يدكي هم دارم:biggrin:

یعنی اصلا متنفر نیستن مثل انیشتن از درس جغرافیا یا ادبیات بیفتید :biggrin: البته انیشتن نیم کره چپ و یکی از انزیم های حسابیش قوی بود میدونید که بعد از کالبد شکافی فهمیدن که یکی از انزیم های مغزش که قدرت ربط دادن مسلئه ها رو بیشتر میکرد در انیشتن بیشتر بود ولی این زیاد خارق العاده نیست ها توی خیلی ها وجود داره

vatanparast

عضو جدید
پاسخ ها کمی از اصل مطلب فاصله گرفتن ، در مورد موضوع اصلی مهمترین اصل که شمارو کاملا با بقیه متمایز میکنه توانایی نرم افزاریه بنابر این از یاد گرفتن نرم افزار های مختلف غافل نشین

hamid051

کاربر ممتاز
پاسخ ها کمی از اصل مطلب فاصله گرفتن ، در مورد موضوع اصلی مهمترین اصل که شمارو کاملا با بقیه متمایز میکنه توانایی نرم افزاریه بنابر این از یاد گرفتن نرم افزار های مختلف غافل نشین

مهندس پس چرا توی دانشگاه ها بعضی از نرم افزار های که واجب هست برای یک مهندس صنایع نه تدریس میشه نه معرفی مثلا WQSB این نرم افزار واقعا به تمامی موارد یک کارخانه اشاره داره ولی نمدونم چرا تدریس نمیشه درصورتی که این نرم افزار بخ نظرم یکی از ملزومات هست باور کنید از بعضی از نرم افزار های اماری کاربرد بیشتر داره اما نمیدونم چرا این نرم افزار تدریس نمیشه

vatanparast

عضو جدید
مهندس پس چرا توی دانشگاه ها بعضی از نرم افزار های که واجب هست برای یک مهندس صنایع نه تدریس میشه نه معرفی مثلا WQSB این نرم افزار واقعا به تمامی موارد یک کارخانه اشاره داره ولی نمدونم چرا تدریس نمیشه درصورتی که این نرم افزار بخ نظرم یکی از ملزومات هست باور کنید از بعضی از نرم افزار های اماری کاربرد بیشتر داره اما نمیدونم چرا این نرم افزار تدریس نمیشه

این نرم افزاری که گفتی من هلپشو تو دوره دانشجویی ترجمه کردم باید بگم که این نرم افزار یه نرمافزار دانشجوییه و کاربرد عملی نمیشه ازش انتظار داشت ، در حال حاضر توانایی تو نرم افزار های بانک اطلاعاتی ، آماری ، اکسل ، و نرم افزار های تخصصی خودمون مثل MSP و نرم افزار های شبیه سازی خیلی اهمیت داره

hamid051

کاربر ممتاز
این نرم افزاری که گفتی من هلپشو تو دوره دانشجویی ترجمه کردم باید بگم که این نرم افزار یه نرمافزار دانشجوییه و کاربرد عملی نمیشه ازش انتظار داشت ، در حال حاضر توانایی تو نرم افزار های بانک اطلاعاتی ، آماری ، اکسل ، و نرم افزار های تخصصی خودمون مثل MSP و نرم افزار های شبیه سازی خیلی اهمیت داره

جدی ولی موارد کاربردی خوبی داره ها مخصوصا که 2 تا از دکترهای صنایع تبریز هم تاییدش کردن البته من نرم افزار WQSB مال خیلی وقت پیشه ولی نسحه دومی که داره ساخته میشه خیلی پیشرفت کرده جالب بدونید که این نرم افزار هیچ کتاب اموزشی نداره و فقط یک نفر اونهم توی تبریز انتشار یافت دکتر حیدری اگر اشتباه نکنم فکر کنم بچه های تبریزی ایشون کامل بشناسند چون یکی از اشخاص قدیمی در رشته مهندسی صنایع هستند . فکر کنید استاد من دکتر میریان دانشجوی لیسانس ایشون بوده اونم در سنین تقریبا بالا عجب زمان زود میگذره ها :D

k.rostami69

عضو جدید
من در مورد این نرم افزار با یکی از استادامون صحبت کردم گفت به نظر من بجای وقت گذاشتن روی این نرم افزار 4 نرم افزار access,excel,minitab و msp خوب یاد بگیری بهتره.

linktaz

کاربر بیش فعال
منم با نظر دوستان موافقم.وقتی کسی اکسل یا مینیتب یا ام اس پی رو بلد نیست توجیحی نداره بره سراغ نرم افزاری که گفتید.به قول دوستمون vatanparast زیاد کاربرد عملی هم نداره.ببینید باید برای پیاده سازی نرم افزار شرایط مهیا باشه.حتی به نظر من نرم افزارهائی مثل minitab و... که داره استفاده میشه هم در خیلی از جاها نمادین هستش.اصلا ما در ایران آمار نداریم و آمار مفهمومی نداره.عدد ها همشون دروغین و عدد سازی هستش...البته شرایط محیطی و فرهنگی باعث این کج روی شده.

hamid051

کاربر ممتاز
اما یک چیزی دوستان برام سوال نرم افزار های که نام بردید قبول الان هر مهندس صنایع باید با اینها بتونه کار کنه اما سوالم اینه این نرم افزار ها جامعیت دارند یعنی عمومی هستند و تو مباحث تخصصی زیاد وارد نشدنند البته من در سطح ابتدایی دارم حرف میزنم ها اطلاعاتم خیلی پایینه ولی یکذره میدونم که نرم افزار ها جامعیت دارند
یک مبحث است که میگه برای تولیدات سفارشی تجهیزات عمومی و ساده و اپراتورهای با مهارت بالا و تولیدات انبوه تجهیزات های تخصصی و اپراتورهای با مهارت پایین
اگر ما فرض بر عمومیت کنیم به نظر تون تجهیزات های تخصصی بهتر یا عمومی (البته از این دیدگاه فکر کنم همون نرم افزار های عمومی جواب بدن )اما برای ارشد به و بالاتر و رشته های تخصصی نرم افزار های عمومی جواب گو نیستند :D

مهندس*2

عضو جدید
به نظر من بستگی داره تو چه جایی بخوای بری سرکار...
من چون خودم تازه رفتم سرکار می دونم چی میگی...
اصولا توی دو-سه ماه اول میفهمی که کلا توی لیسانس صنایع چیز خاصی یاد نمیگیری و همه چیز بستگی به خودت داره که تو زمینه ای که داری کار می کنی تا میتونی اطلاعات کسب کنی و به روز باشی تا توی بحث ها کم نیاری...بعدشم اینکه سر کار باید پررو باشی و توی همه چیز خودتو داخل کنی و خوب بلد باشی حرف بزنی...کلا " اعتماد به نفس" حرف اول رو میزنه...

saje.m

عضو جدید
1- آشنایی با نرم افزارها
2- اعتماد به نفس
3- زبان انگلیسی
4- سیاست کاری
همه اش رو تجرب کردم، باید داشته باشی. بعد بری دنبال پارتی. بی تاثیر نیست.

sahaz ahmadi

عضو جدید
به نظرم باید تسلط داشته باشه به برنامه های کاربردی مهندسی صنایع
MSP, primavera exel
اعتماد به نفس
زبان انگلیسی

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
.
.
.