یادگیری تعمیر بردهای الکتریکی

alinaaderaan

عضو جدید
سلام
من سال آخر لیسانس برق قدرت هستم و الان کارم نصب و راه اندازی آسانسور هست. علاقه شدیدی به تعمیرات بُردهای الکتریکی دارم. وسیله خاصی برای تعمیر مد نظرم نیست. مثلا بُرد کولرهای دوتیکه یا اسپلیت یا بُرد ساده لامپ کم مصرف یا بُرد ضبط صوت و ... . من مشکلم اینه که وقتی به مدار نگاه میکنم اصلا نمیفهمم چه به چیه!!
فقط یه صفحه سبز میبینم که روش کلی سلف و خازن و مقاومت و ترانزیستور و ... هست.
واقعا ناراحتم که لیسانس برق دارم اما در عمل هیچی بلد نیستم.
میخوام شروع کنم و به تعمیر برد بپردازم. ولی نمیدونم از کجا شروع کنم.
از دوستان خواهش میکنم مرحمت کنن راهنمایی ها و تجربیات ارزنده خودشون رو در خدمت بنده حقیر بگذارن، دوست درام پیشرفت رو این مسیر احساس کنم. سپاسگذارم http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

chipset

عضو جدید
سلام
من سال آخر لیسانس برق قدرت هستم و الان کارم نصب و راه اندازی آسانسور هست. علاقه شدیدی به تعمیرات بُردهای الکتریکی دارم. وسیله خاصی برای تعمیر مد نظرم نیست. مثلا بُرد کولرهای دوتیکه یا اسپلیت یا بُرد ساده لامپ کم مصرف یا بُرد ضبط صوت و ... . من مشکلم اینه که وقتی به مدار نگاه میکنم اصلا نمیفهمم چه به چیه!!
از دوستان خواهش میکنم مرحمت کنن راهنمایی ها و تجربیات ارزنده خودشون رو در خدمت بنده حقیر بگذارن، دوست درام پیشرفت رو این مسیر احساس کنم. سپاسگذارم http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
لوازم تعمیر چی دارید ؟

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام

سلام
اولا من برعکس توام ، من دنبال آسانسور رفتم اما یهوی از چاه حالم بهم خورد و دیگه ترکش کردم .... من بهت توصیه می کنم برو بغل دست یک استاد تعمییر کار خیلی خوبه اگر نخواستی می تونی آموزشگاه بری مثلا اینجا www.tamiraat.com البته اونجا واقعا گرون قیمت هست و من برای مثال اینجا رو گفتم ... یا خودت کم کم از اینترنت و کتاب استفاده کن مثلا #15 یا www.madaresabz.com

chipset

عضو جدید
سلام
اولا من برعکس توام ، من دنبال آسانسور رفتم اما یهوی از چاه حالم بهم خورد و دیگه ترکش کردم .... من بهت توصیه می کنم برو بغل دست یک استاد تعمییر کار خیلی خوبه اگر نخواستی می تونی آموزشگاه بری مثلا اینجا www.tamiraat.com البته اونجا واقعا گرون قیمت هست و من برای مثال اینجا رو گفتم ... یا خودت کم کم از اینترنت و کتاب استفاده کن مثلا #15 یا www.madaresabz.com
آقای مهندس بنظر شما خودمون هم باید تمرین کنیم یا لازم نیست ؟ از کجا باید شروع کنیم ؟

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
آقای مهندس بنظر شما خودمون هم باید تمرین کنیم یا لازم نیست ؟ از کجا باید شروع کنیم ؟
ا
بستگی به دانش خودتان دارد میتوانید از قطعه شناسی شروع کنید که طرز عملکرد قطعات در صورت خرابی و عملکرد صحیح آن چگونه است؟

alinaaderaan

عضو جدید
سلام

سلام. خیلی ممنون از راهنمایی هاتون. بله فعلا دارم از اینترنت استفاده میکنم و از آشنایی با انواع قطعات و کارکردشون و روش تستشون با مولتی متر شروع کردم.

alinaaderaan

عضو جدید
ا
بستگی به دانش خودتان دارد میتوانید از قطعه شناسی شروع کنید که طرز عملکرد قطعات در صورت خرابی و عملکرد صحیح آن چگونه است؟

سلام. ممنون از راهنماییتون. بله با توجه به راهنمایی های شما و د.وستان عزیز فعلا از آشنایی قطعات و روش تست شروع کردم. سپاسگذارم :)

chipset

عضو جدید
همونجوری که خدمتتون گفتم لوازم خاصی مد نظرم نیست. برای مثال بُرد کولرهای دو تیکه

سلام. خیلی ممنون از راهنمایی هاتون. بله فعلا دارم از اینترنت استفاده میکنم و از آشنایی با انواع قطعات و کارکردشون و روش تستشون با مولتی متر شروع کردم.
اکثر بردهای امروزی میکروپروسسور یا آی سی دارن . آی سی ها هم پالس دارن .
داشتن یه اسیلوسکوپ به نظر بنده یه چیز لازمه . بدون اسکوپ نمیشه به برد نزدیک شد . چون با مولتی متر فقط مقادیر ثابت رو میشه فهمید.
اگه میخای حرفه ای کار کنی به فکر تهیه وسایل باش .
منم مثل شما تازه شروع کردم.

saaeghe

عضو جدید
سلام دوستان این قطعه که در اتومات بمب اب هست چیه؟ کارش؟ لطفا .IMG_6460.jpgIMG_6461.jpg

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.
وریستوره.
وَریستورها که به عنوان مقاومت‌های وابسته به ولتاژ (Voltage Dependent Resistors) از آنها یاد می‌شود، قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌شان حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.
ولتاژهای سریع و گذرا در نیروگاه‌ها و پست‌های قدرت و یا مدارهای الکترونیکی می‌تواند ناشی از رعد و برق یا کلیدزنی قطع و وصل خواسته یا ناخواسته و یا در مدارهای الکترونیکی حساس می‌تواند ناشی از تخلیه الکتریسیته ساکن جمع شده در بدن انسان باشد که وریستورها بدون خراب شدن می‌توانند به طور مکرر عمل تنظیم و محدود کردن این گونه ولتاژهای ناپایدار و زودگذر را انجام دهند.
==
شکل دوم نمیدونم منظورت کدوم یکی از قطعاته ؟!

ghasemigi

عضو جدید
باسلام
ازاستادید درمورد اموزش الکترونیک معکوس سوال داشتم واینکه ایا این ادعای که اموزشگاهها میکنند که پس ازگذراندن این دوره به صورت مقدماتی وپیشرفته که هر برد الکترونیکی رو میشه عیب یابی وتعمیر کرد درست یانه چون هر تعمیرکاری در همون زمینه خودش میتونه کار کنه مثلن تعمیرکار کامپیوتر فقط در همون زمینه ونه در تعمیر برد لوازم خانگی واگه اطلاعاتی در مورد الکترونیک معکوس دارید ممنو ن میشم در اختیار بنده بگذاریدباتشکر

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
باسلام
ازاستادید درمورد اموزش الکترونیک معکوس سوال داشتم واینکه ایا این ادعای که اموزشگاهها میکنند که پس ازگذراندن این دوره به صورت مقدماتی وپیشرفته که هر برد الکترونیکی رو میشه عیب یابی وتعمیر کرد درست یانه چون هر تعمیرکاری در همون زمینه خودش میتونه کار کنه مثلن تعمیرکار کامپیوتر فقط در همون زمینه ونه در تعمیر برد لوازم خانگی واگه اطلاعاتی در مورد الکترونیک معکوس دارید ممنو ن میشم در اختیار بنده بگذاریدباتشکر
سلام دوست عزیز.
در مورد ادعای اون آموزشگاه ها نمیدونم ولی در مورد مهندسی معکوس بعد از چند کار روال کار به دست شما خواهد اومد و شاید به راحتی با نگاه به یک بورد عملکرد و مدار اون رو تشخیص بدید.
و شاید هم یک بوردی دست شما برسه که با نگاه که هیچی با اسکوپ و تمام دستگاه های اندازه گیری الکترونیکی هم نفهمید عملکرد مدار به چه ترتیب هستش و المان های روی برد چی هستند!!!
رو همین حساب به نظر من تجربه توی این کار خیلی مهم هستش.
از اوّلین کار هایی که میشه کرد اینه که نقشه برد رو بتونید از روی خود برد بیرون بکشید. یعنی روی کاغذ یا داخل نرم افزار شبیه ساز بتونید تحلیل بکنید مدار رو.
یعنی انقدر دانش داشته باشید که قطعات برد رو بشناسید و عملکرد سیستم رو به طور کل بتونید تشخیص بدید.

بعد باید عیب یابی هر قطعه رو بلد باشید.
یعنی آموزش عیب یابی قطعات رو لازم دارید.

بعد باید سعی کنید که مداری جایگزین برای مدار فعلی طراحی کنید.
یعنی طراحی مدار هم باید بلد باشید.

و ...
اینها یه جورایی میشه مهندسی معکوس.

ولی درمورد عیب یابی یک برد شما فقط به بحث عیب یابی نیاز دارید نه طراحی و نه جایگزینی و نه شبیه سازی لازم دارید.

saaeghe

عضو جدید
سلام دوست عزیز.
وریستوره.
وَریستورها که به عنوان مقاومت‌های وابسته به ولتاژ (Voltage Dependent Resistors) از آنها یاد می‌شود، قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌شان حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.
ولتاژهای سریع و گذرا در نیروگاه‌ها و پست‌های قدرت و یا مدارهای الکترونیکی می‌تواند ناشی از رعد و برق یا کلیدزنی قطع و وصل خواسته یا ناخواسته و یا در مدارهای الکترونیکی حساس می‌تواند ناشی از تخلیه الکتریسیته ساکن جمع شده در بدن انسان باشد که وریستورها بدون خراب شدن می‌توانند به طور مکرر عمل تنظیم و محدود کردن این گونه ولتاژهای ناپایدار و زودگذر را انجام دهند.
==
سپاس از شما لطف کردین.

شکل دوم نمیدونم منظورت کدوم یکی از قطعاته ؟![/QUOTE]
فقط خواستم شکل کلی مدار رو نشان دهم بازم ممنون .

آخرین ویرایش:

majid -e

عضو جدید
سلام
شکل روبرو نمای یک قطعه الکترونیکی بنام واریستور هست کارش هم اینه که اگه ولتاژ بیش از حد به برد برسه این قطعه میسوزه و محافظت میکنه از قسمتهای دیگه مدار جزو قطعات مسیر ابتدایی برد هست . اگه توی کار اسپیلت باشید با این قطعه کاملا آشنا میشدید

rasuol.niyazi

عضو جدید
سلام آقا شما همیشه از طرف منبع تغذیه شروع به تست تک تک قطعه ها بکن یواش یواش اوستا میشی وبا دیدن شما کلی میفهمی از کجا ایراد هست

mohandes ghaderi

عضو جدید
سلام دوست عزیز
این عمر کاملا تبیعی هستش - باید عملا با تعمیر برد اشنا بشی - باید اول بردی که می خای تعمیر کنی ببینی وظیفش چی هست - ایا یک برد تغذیه است - یا یک برد امپلی فایر ویا ....
اولین مرحله اینه که از لحاظ ظاهری برد رو چک کنی . شاید ساده به نظر بیاد ولی اولین مرحله اینه . اگر دیدی قطعه ای سوخته . توی ای سی های معمولا ترک بر می دارن ، مقاومت ها می سوزند و ...
همون طور که برات گفتم باید ببینی این برد وظیفش چیه و کدوم قسمتش مشکل پیدا کرده اون قسمت رو چک کنی.
یک مرحله دیگه اینه که جاهایی رو که احساس می کنی مشکوک هست قطعاتش رو با قطعات مشابه اهمی تست کن
دوست عزیز معقوله ی بسیار طولانی هست باید صبر و حوصله داشته باشی تا بتونی موفق بشی
اگه خاستی و چیزایی که برات نوشتم مفید بود پیغم بذار تا بعد مفصل در مورد بحث کنیم
موفق باشی

355113

عضو جدید
درود برشما،

نام این قطعه «وَریستور» یا «وی.دی.آر.» است. (VDR = Voltage Dependent Resistor / Varistor)

نام وریستور ترکیبی از دو واژه ی Variable به معنی متغیر، و Resistor به معنی مقاومت است که در مجموع مفهوم «قطعه ای با مقاومت متغیر» را می رساند. VDR حروف اول سه کلمه ی انگلیسی «مقاومت وابسته به ولتاژ» است. نوع روزآمد وریستورها با استفاده از اکسیدهای فلزی (Metal Oxides) ساخته می شوند و به آنها «وریستور اکسید فلزی» یا به اختصار MOV می گویند.

مقاومت این قطعه در مقابل ولتاژی که بر سر دو پایه ی آن قرار می گیرد، تغییر می کند. هر گاه این ولتاژ از مقدار تعریف شده ای که به آن «ولتاژ آستانه» می گویند، تجاوز کند، مقاومت قطعه به شدت و به سرعت پایین می آید.

این قطعه «قطب» ندارد و از هر طرف می تواند در مدار قرار گیرد و ولتاژ آستانه ی آن از هر دو جهت مثبت یا منفی معتبر است.

از این ویژگی وریستور برای حفاظت بوردهای حساس از ورود پالس ها و ضربان های ولتاژی که روی خط تغذیه ی آنها پیدا می شوند، استفاده می شود.با ظهور یک «اسپایک» با دامنه ی ولتاژی که بالاتر از ولتاي آستانه ی وریستور باشد، مقاومت اهمی وریستور به سرعت و به شدت پایین می آید و یک مسیر کم اهم برای گذر اسپایک ایجاد می کند. در نتیجه اسپایک فرصت آسیب رساندن به مدار اصلی را پیدا نمی کند. گاهی که شدت یا مدت یا تکرار ضربه ی ولتاژی خیلی زیاد باشد، وریستور می سوزد. سوختن وریستور به معنی واقعی «سوختن» است و از ظاهر آن صدمه ی غیرقابل بازگشت به آن قابل تشخیص خواهد بود.

تقریباً تمام منبع تغذیه های کلیدگری و مدارهای مرتبط با خطوط تلفن به این قطعه مجهز هستند. همچنین از این قطعه به جای «دیود هرزگرد» برای محافظت ترانزیستورهایی که بار القایی (مانند بوبین رله) را قطع و وصل می کنند، استفاده می شود.

جزییات بیشتر و نحوه ی شماره گذاری وریستورها را اینجا ببینید:

http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/0188/0900766b80188ddb.pdf

پیروز باشید

ehsan1631

عضو جدید
سلام

با سلام و ادب
راستش در مورد تعمیر بورد یک مقدار تجربه دارم. من هم زمانی مثل شما بودم و علاقه شدیدی به تعمیر بورد داشتم و همین سردرگمی بخصوص در مورد تجهیزات جدیدتر پیش می آمد. الآن فارغ التحصیل ارشد الکترونیک هستم و این طور شروع میکنم که ابتدا باید از عملکرد کلی بورد مورد تعمیر اطلاعاتی داشته باشی در مورد ورودی و خروجی ها و نیز ولتاژ تغذیه مدار و آیا درون بورد ما با خطوط data سرو کار داریم مثل بوردهای کنترل کننده میکروکنترلری آسانسور یا مدارات فرکانس بالاست مثل بوردهای گیرنده های صوتی یا تصویری . در برخی از بوردها نقاطی به عنوان تست آورده شده مخصوصا فرکانس بالاها و البته در این نوع مدارات (فرکانسی) تجهیزات تستر خاص خود را هم دارد که باید استفاده گردد. در خیلی از موارد مخصوصا بورد های دستگاه های قدیمی که از آی سی کم استفاده کرده اند و بیشتر ترانزیستوری است باید از شگردی استفاده کرد مثل بخشیز از مدار را دستی تحریک کنی تا به بخش آسیب دیده برسی مثلا بیس کولکتور یک ترانزیستور را در حالی که سیگنال وارد می شود اتصال دهی و خروجی را ببینی مثل مدارات تلفن ترانزیستوری . امیدوارم مفید فایده باشد.

yassy

عضو جدید
سلام کسی راجع به دیستریبیوشن باکس اطللاعاتی داره؟ممکن کمکم کنید لطفا...

chipset

عضو جدید
سلام کسی راجع به دیستریبیوشن باکس اطللاعاتی داره؟ممکن کمکم کنید لطفا...
این چیزی که شما فرمودید یعنی جایی که یک سیگنال ورودی به چند خروجی تقسیم میشه . معانی زیر رو داره :
جعبه تقسیم
شبکه توزیع
قسمت توزیع
حالا اطلاعات بیشتر بدین که ببینم مشکل شما چیه و آیا اون چیزی که دنبالش بودید رو گرفتین یا نه ؟

بالا