گپ و گفتی پیرامون گرایشهای مهندسی نفت

ramin.apaakhtar

عضو جدید
باسلام خدمت همه دوستان عزیزبه نظرتون بهترین گرایش مهندسی نفت کدام یک هست؟
لطفادلیلتون راهم بگین؟
1)اکتشاف
2)بهره برداری
3)حفاری
4)مخزن

ramin.apaakhtar

عضو جدید
به نظرخودم اگه بحث پول باشه حفاری امااگه برای ادامه تحصیل بخواهیم مخزن یابهره برداری

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
به نظر من بهره برداری یا مخزن بعد اکتشاف بعد حفاری. نظر شخصیه من هست لطفا ناراحت نشید.
حفاری کارش خیلی سخته. بعدشم مگه تا چند ساله دیگه حفار میخوایم. اگر چه الان رو بورسه ولی آیندش مشخص نیست.
برای بهره و مخزن کار بیشتره در حالت کارای بیشتری میکنن. تکمیل چاه، چاه آزمایی، چاه پیمایی، تکمیل چاه، ازدیاد برداشت و ... . البته بچه های حفاری هم یسری از این کارارو میکنن.
من فقط نظرمو گفتم. خواهش میکنم ناراحت نشید.

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من بهره برداری یا مخزن بعد اکتشاف بعد حفاری. نظر شخصیه من هست لطفا ناراحت نشید.
حفاری کارش خیلی سخته. بعدشم مگه تا چند ساله دیگه حفار میخوایم. اگر چه الان رو بورسه ولی آیندش مشخص نیست.
برای بهره و مخزن کار بیشتره در حالت کارای بیشتری میکنن. تکمیل چاه، چاه آزمایی، چاه پیمایی، تکمیل چاه، ازدیاد برداشت و ... . البته بچه های حفاری هم یسری از این کارارو میکنن.
من فقط نظرمو گفتم. خواهش میکنم ناراحت نشید.

هرچی از عمر مخزن میگذره برای حفظ سطح تولید تعداد چاهها به صورت تصاعدی زیاد میشه
بعلاوه نفت تمام شد چاه آب حفاری میکنیم...!
---------------------------------------------------------

درآمد
حفاری- بهره برداری -اکتشاف-مخزن
راحتی قبولی کنکور
حفاری-مخزن-اکتشاف
راحتی کار
مخزن-اکتشاف-بهره برداری -حفاری
آینده کاری
حفاری- بهره برداری -اکتشاف-مخزن( تو ایران البته)

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
هرچی از عمر مخزن میگذره برای حفظ سطح تولید تعداد چاهها به صورت تصاعدی زیاد میشه
بعلاوه نفت تمام شد چاه آب حفاری میکنیم...!
---------------------------------------------------------

درآمد
حفاری- بهره برداری -اکتشاف-مخزن
راحتی قبولی کنکور
حفاری-مخزن-اکتشاف
راحتی کار
مخزن-اکتشاف-بهره برداری -حفاری
آینده کاری
حفاری- بهره برداری -اکتشاف-مخزن( تو ایران البته)

الانم توی استان فارس چاههای آب رو شرکت نفت میاد حفاری میکنه.
ولی عجب اینده ی درخشانی. چهار روز دیگه هم که نفت تموم شد هممون تو کوچه ها باید پلاستیک کهنه جمع کنیم ببریم بازیافت:biggrin:

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
از نظر کلاس کاری : مخزن بهره بردای اکتشاف حفاری
از نظر هیجان کاری : حفاری بهره بردای اکتشاف مخزن
یه سریا دوست دارن هیجانو من خودم دوست دارم هیجانو

harping

عضو جدید
به نظر من حفاري از بقيه گرايش هاي مهندسي نفت پويا تره اين گرايش براي آدماي اکشن و اکتيو ه بعدش اکتشاف

بعدي مخزن بعديم بهره برداري

harping

عضو جدید
در مورد گرایش حفاری اینو بهت بگم که وضعیت این شغل سنگین و سخته یعنی کوچک ترین ابزار اونجا حداقل70کیلو هستش بعد چه میخای دکترا داشته باشی چه کارشناسی برا بیس کار باید یه چندسالی از پایین دکل شروع کنی تا بیایی بالاتا دیگه یه کمپانی من زبده بشی تو این شغل دیگه حق اشتباه کردن نداری چون ممکنه این اشتباهت باعث فوارن چاه یا صدمات جانی بشه خلاصش کنم اگه اشتباهت بزرگ باشه میری پیش خدا داخل این رشته تجربه حرف اولو میزنه یعنی هرکی تجربش بیشتر مزدش بیشتر البته به استثنای بعضی موارد همین چند وقت پیش با یکی از حفار ها صحبت میکردم میگفت حدود یک میلیون و هفت صد میگیرم البته هستن کسایی که حدود یه 10 سالی تو ایران تجربه کسب کردند بعد رفتن کشوریی دیگه باپایه حقوقی در حدود 6میلیون کار می کنن چون لایه های ایران معروف هستن به wild cat(لایه های وحشی) کسی که اینجا تجربه داشته باشه یه حساب دیگه ای روش باز میکنن
در مورد گرایش حفاری اینو بگم که چند درس هستن که واقعا بیس برای حفاری هستن 1-حفاری1و2 2-گل حفاری 3-اسید 4-چاه آزمایی 5-مخزن1
6-نمودار گیری 7-زمین شناسی
آینده کاری این رشته خیلی عالی هست بچه های رشته حفاری مطمئن باشن همه میرن سر کار یعنی آقا مهندس حفار ی جماعت رو زمین نمی مونه البته داخل شرکت های خصوصی داخل شرکت ملی حفاری استخدام شدن نیاز شدید به پارتی داره البته بچه های فارغ تحصیل امسال یه شانس بزرگ دارن برای استخدام شدن تو این شرکت چون خیلی از نیرو های اونجا دارن بازنشسته میشن

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
من در مورد گرایش خودم میگم: بهره برداری از منابع نفت و گاز
این گرایش برای اینه که شما به عنوان یه کارشناس چکار کنید تا بهترین و بیشترین میزان تولید از مخازن نفتی رو داشته باشید به نحوی که به مخزن هم آسیب نرسه.
این گرایش نسبتا جامع تر از بقیه گرایشها هست.
دروس تخصصی این گرایش شامل خواص سنگ و سیال. ازدیاد برداشت. بهره برداری یک و 2. مخزن یک و 2. تخمین مخازن. نمودارگیری از چاه. چاه آزمایی و چند درس دیگه هست.
کار مهندس بهره بردار معمولا از زمانی که حفاری تمام میشه و میخوان تکمیل چاه کنن شروع میشه و تا پایان عمر مخزن یعنی وقتی که چاه را مسدود میکنن ادامه داره. تکمیل چاه و طراحی تجهیزات سرچاهی به عهده بهره بردار هست. ازدیاد برداشت هم یکی از کارهایی هست که بهره بردار باید انجام بده.
مهندس بهره بردار گستره ی کاریش تا حدودی بیشتر از بقیه کارهاست ولی معمولا در جاهایی مشغول به کار هست که چاهها درحال بهره برداری هستن. همچنین در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هم میتونه فعالیت کنه. معلوم هست که کارهای تحقیقاتی بیشتر کارهایی هست که توی office هست و بقیه کارهاش معمولا سرفیلد هست.
درامد این گرایش نسبت به حفاری کمتر هست (و شاید اکتشاف) ولی درکل گستره ی کاری بیشتری داره. چون حفاری از یک چاه حدود دوسال طول میکشه ولی تولید از چاه خیلی خیلی بیشتر.
از لحاظ سختی کار هم میشه گفت بعد از حفاری سخت ترین گرایش هست. مخصوصا اگه سرفیلد باشی. یکی از دلایل سختیه کار بخصوص توی ایران بخاطر بد بودن آب و هوا هست. و اینکه کار خطرناک هست یه اشتباه کچیک موجب فاجعه میشه.
اینها نظرات شخصیه من هست.

حمیدرضا دشتی

اخراجی موقت
من در مورد گرایش خودم میگم: بهره برداری از منابع نفت و گاز این گرایش برای اینه که شما به عنوان یه کارشناس چکار کنید تا بهترین و بیشترین میزان تولید از مخازن نفتی رو داشته باشید به نحوی که به مخزن هم آسیب نرسه. این گرایش نسبتا جامع تر از بقیه گرایشها هست. دروس تخصصی این گرایش شامل خواص سنگ و سیال. ازدیاد برداشت. بهره برداری یک و 2. مخزن یک و 2. تخمین مخازن. نمودارگیری از چاه. چاه آزمایی و چند درس دیگه هست. کار مهندس بهره بردار معمولا از زمانی که حفاری تمام میشه و میخوان تکمیل چاه کنن شروع میشه و تا پایان عمر مخزن یعنی وقتی که چاه را مسدود میکنن ادامه داره. تکمیل چاه و طراحی تجهیزات سرچاهی به عهده بهره بردار هست. ازدیاد برداشت هم یکی از کارهایی هست که بهره بردار باید انجام بده. مهندس بهره بردار گستره ی کاریش تا حدودی بیشتر از بقیه کارهاست ولی معمولا در جاهایی مشغول به کار هست که چاهها درحال بهره برداری هستن. همچنین در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هم میتونه فعالیت کنه. معلوم هست که کارهای تحقیقاتی بیشتر کارهایی هست که توی office هست و بقیه کارهاش معمولا سرفیلد هست. درامد این گرایش نسبت به حفاری کمتر هست (و شاید اکتشاف) ولی درکل گستره ی کاری بیشتری داره. چون حفاری از یک چاه حدود دوسال طول میکشه ولی تولید از چاه خیلی خیلی بیشتر. از لحاظ سختی کار هم میشه گفت بعد از حفاری سخت ترین گرایش هست. مخصوصا اگه سرفیلد باشی. یکی از دلایل سختیه کار بخصوص توی ایران بخاطر بد بودن آب و هوا هست. و اینکه کار خطرناک هست یه اشتباه کچیک موجب فاجعه میشه. اینها نظرات شخصیه من هست.
بهره برداری توپه از همش بهتر ه تو لیسانس- اما کار نیستا

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
توی استخدامی های مجموعه پتروشیمی مهندسی نفت گرایش بهره برداری گاها دیده میشه.
اینم یه امتیازه خودش

آره. بخاطر جامع تر بودن گرایش بهره برداری مخصوصا بخاطر تکمیل چاه و طراحی تجهیزات حتی seperatorهای جداسازی نفت و گاز و آب از همدیگه بهره ایها کم و بیش تو پالایشگاه هم میرن. حتی شرکت گاز

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام منم موافقم که بهره برداری شاید از نظر رشته کاری منظورم که جه جاهایی میتونه کار کنه خیلی بهتر باشه نسبت به حفاری
بعدم بهره بردای ممکنه کاری دفتری داشته باشه

MSD021

عضو جدید
کشورهای حوزه خلیج شنیدم مهندس بهره بردار و حفار ایرانی رو خیلی خوب میگیرن
در مورد بهره برداری که خودم هستم میتونم بگم خیلی گستردس و جای کار و ایده و خلاقیت خیلی داره به خصوص تو EOR
البته حفاری هم جذابیت های خاص خودشو داره
در هر صورت امیدوارم هممون یه روز بریم سر کار :\
دروس مورد علاقم :
EOR
WELL TEST
WELL LOG

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
معرفی مهندسی نفت گرایش حفاری
هدف آن تربیت متخصصانی است که دارای توانایی و مهارت های لازم برای طراحی و انجام فعالیتهای استخراج ذخائر نفت و گاز باشند. این دوره مشتمل بر مکانیک سیالات، دینامیک گازها، ترمودینامیک سیالات، انتقال جرم، طرح و اقتصاد مهندسی، مهندسی مخازن و مهندسی حفاری می باشد.

نقش و توانائیهائی که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در این رشته کسب می کنند عبارتند از:

* بکارگیری اطلاعات علمی و فنی در عملیات حفاری و استخراج.

* ارزیابی فنی و اقتصادی روشهای حفاری و انتخاب و ارائه روش و عملیات مناسب حفاری و استخراج.

* طراحی تجهیزات حفاری و انجام عملیات در مناسب ترین شرایط.

* مقایسه فنی و اقتصادی عملیات و روش های متفاوت حفاری و ارائه طریق برای توانمندی تکنولوژی این زمینه صنعت نفت کشور.

* حفاظت و صیانت از تجهیزات حفاری و جلوگیری از هرزروی مصالح و امکانات.

* ارزیابی اثرات تکنولوژی حفاری و استخراج بر محیط زیست و ارائه راهکار جهت جلوگیری از آن.

فارغ التحصیلان این دوره می توانند در حوزه مطالعات و عملیات مهندسی حفاری چاههای نفت و گاز در کشور مشغول به فعالیت شوند و نقش خود را در بالا بردن بازده عملیات حفاری و تهیه برنامه های بهینه عملیاتی در این حوزه، به خوبی نمایان سازند.

ali_zb

عضو جدید
پس خدا رو شکر اینطور که شماها گفتید بهره برداری بازار کارش نسبتا خوبه منم گرایشم بهره برداریه یه مدت بود ناامید شده بودم
;););)
انشااله همه موفق باشند

babi_121

عضو جدید
خب بسم الله
گرایش اکتشاف: این گرایش در واقع زمین شناسی هست و به نظرم اصلا به مهندسی نفت ارتباطی نداره!
گرایش بهره برداری: فوق العاده محدوده و با 6 واحد میشه توی این گرایش متخصص شد همونطور که میدونید این گرایش توی لیسانس می مونه و دیگه ادامه نداره!
گرایش مخزن: این گرایش هم یه کار کارمندیه با حقوق بخور و نمیر که هر درختی رو که بتکونید چند تا مهندس مخزن میفته پایین، جدیدا هم که مهندسی شیمی با گرایش مخزن اومده -چشم مخزنی ها روشن-
گرایش حفاری: کارش بعضی جاها فوق العاده سخته ولی از نظر حقوق و مزایا عالیه .حداقل طبق آمار تا 85 سال ایران نفت داره که با کاهش تدریجی تولید تا 150 سال آینده نیاز به حفاری چاه های جدید هست پس دوستان حفار بهتره به مهندس بودن خودشون افتخار کنند!

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
خب بسم الله
گرایش اکتشاف: این گرایش در واقع زمین شناسی هست و به نظرم اصلا به مهندسی نفت ارتباطی نداره!
گرایش بهره برداری: فوق العاده محدوده و با 6 واحد میشه توی این گرایش متخصص شد همونطور که میدونید این گرایش توی لیسانس می مونه و دیگه ادامه نداره!
گرایش مخزن: این گرایش هم یه کار کارمندیه با حقوق بخور و نمیر که هر درختی رو که بتکونید چند تا مهندس مخزن میفته پایین، جدیدا هم که مهندسی شیمی با گرایش مخزن اومده -چشم مخزنی ها روشن-
گرایش حفاری: کارش بعضی جاها فوق العاده سخته ولی از نظر حقوق و مزایا عالیه .حداقل طبق آمار تا 85 سال ایران نفت داره که با کاهش تدریجی تولید تا 150 سال آینده نیاز به حفاری چاه های جدید هست پس دوستان حفار بهتره به مهندس بودن خودشون افتخار کنند!

گرایش بهره برداری توی ایران ارشد نداره ولی خارج از ایران ارشد داره. قرار بود یکی از دانشگاههای سراسری برای ارشد گرایش بهره برداری رو جدا بیاره اگر اشتباه نکنم شریف بود ولی هنوز نیاورده.
رشته ی شیمی گرایش مخزن رو کدوم دانشگاه میگیره؟
گرایش حفاری حتما بهترین گرایش هست؟ با ۱۰ یا ۱۲واحد تخصصی؟ شما ازدیاد برداشت میخونید تو لیسانس یا یسره میرید سراغ ازدیاد برداشت پیشرفته توی ارشد؟ مهندسی مخازن یک یا دو یا سه رو چی؟ اصلا میدونید تو این درسها چی یاد میدن؟ بهره یک یا دو هم به کنار. اصول ژیوفیزیک هم هیچی. فقط مبانی حفاری، حفاری پیشرفته، گل و سیمان حفاری شایدم یکی دوتا درس دیگه خوبه نه؟
طبق همون اماری که میگید ایران در حال حاضر چقدر نفت داره؟ چقدر گاز داره؟ جایگاهش تو دنیا کجاست؟ چندتا چاه نفت میخوایم که تا ۱۵۰سال اینده چاه باید حفر کنیم؟ بعدشم فقط چاه میزنیم و یه wellhead میذاریم روش و تولید میکنیم دیگه؟ بقیه اش چی میشه پس؟
کار تو مناطق عملیاتی هم حتما بهترین کار دنیاست؟ با آفتاب و گرمای نابود کننده اش و اون همه خطرهایی که داره و اونهمه مشکلات خانوادگی که میتونه بوجود بیاره؟ بچه های م شیمی میدونن مثلا well-test چیه که بخوان برن نرم افزار سفیر کار کنن؟ اگه اینطوریه که جای بر و بچ حفاری رو هم میتونن بگیرن. کاری با نحوه ی جذب نیرو تو ایران ندارم یه مقداری باید وسیعتر دید. م شیمی بجز ۸واحد عمومی و پایه چه ربطی به م نفت داره که مهندساش بخوان جایگزین م نفت بشن؟

چه گرایش حفاری چه گرایش مخزن و چه بهره برداری و چه اکتشاف هر کدوم جایگاه خاص خودشو داره و نمیشه گفت که این از همه لحاظ بهتر از اون یکی هست.

babi_121

عضو جدید
برادر عزیز من خودم کارشناسی مخزن خوندم اونقدرا هم مباحث مخزن 1 - 2 -3 و ازدیاد برداشت وسیع نیست و در ضمن 90% موضوعات تئوریکه و به عمل تبدیل نمیشه یعنی کشک
دوما دانشگاه های شیراز، کرمان و تربیت مدرس ارشد شیمی گرایش مخزن می گیرن بقیه دانشگاه ها هم ممکنه بگیرن، ظرفیت ارشد مخزن هم که ماشاالله 3 برابر حفاریه که با بروبچ م شیمی میشه 4 برابر تقریبا، نیاز به مهندس مخزن هم که زیاد نیست پس مخزنی ها فقط باید دکترا بگیرن و جذب هیئت علمی بشن و ظرفیت پذیرش ارشد رو ببرن بالا و این چرخه تا بی نهایت ادامه پیدا کنه
سوما هرچی به پایان عمر مخزن نزدیک بشیم نیاز به حفاری چاه جدید بطور تصاعدی بالا میره یعنی نیاز به حفار هم چند برابر میشه
چهارما من قبول دارم که همه ی گرایش ها لازم هستند و کاملا مفید ولی با شرایط امروزی به نظر من بهترین گرایش حفاریه!

chempet

عضو جدید
سلام به همگی
در مورد رشته جدیدی که صنعت نفت آورده مدیریت مخازن چقدر اطلاعات دارید؟از خود مخزن بهتره یا نه؟

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام به همگی
در مورد رشته جدیدی که صنعت نفت آورده مدیریت مخازن چقدر اطلاعات دارید؟از خود مخزن بهتره یا نه؟

سلام
رشته ی مدیریتی هست دیگه. یسری رشته هایی رو دانشگاه تهران اورده که بیشتر شبیه کرسهای تحصیلی هستن تا دوره های تکمیلی برای MBA که یکی از گرایشهاش هم در رابطه با نفت هست.
یه رشته ی دیگه هم دانشگاه امام صادق(ع) اورده که اسمش هست مدیریت و صیانت از مخازن نفتی که دکتر جمشیدی هم اونجا برای این رشته تدریس میکنه.
بقیه ی رشته های مدیریتی رو نمیدونم.

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
برادر عزیز من خودم کارشناسی مخزن خوندم اونقدرا هم مباحث مخزن 1 - 2 -3 و ازدیاد برداشت وسیع نیست و در ضمن 90% موضوعات تئوریکه و به عمل تبدیل نمیشه یعنی کشک
دوما دانشگاه های شیراز، کرمان و تربیت مدرس ارشد شیمی گرایش مخزن می گیرن بقیه دانشگاه ها هم ممکنه بگیرن، ظرفیت ارشد مخزن هم که ماشاالله 3 برابر حفاریه که با بروبچ م شیمی میشه 4 برابر تقریبا، نیاز به مهندس مخزن هم که زیاد نیست پس مخزنی ها فقط باید دکترا بگیرن و جذب هیئت علمی بشن و ظرفیت پذیرش ارشد رو ببرن بالا و این چرخه تا بی نهایت ادامه پیدا کنه
سوما هرچی به پایان عمر مخزن نزدیک بشیم نیاز به حفاری چاه جدید بطور تصاعدی بالا میره یعنی نیاز به حفار هم چند برابر میشه
چهارما من قبول دارم که همه ی گرایش ها لازم هستند و کاملا مفید ولی با شرایط امروزی به نظر من بهترین گرایش حفاریه!
همکار و هم رشته ای عزیزم....درسته که به حفار نیاز داریم
اما برخی وظایف مهندس بهره بردار دائما نیاز هست.......مثل اسیدزنی...فراکچرینگ......لاگ....تست....طراحی وسایل سرچاهی و تکمیل چاه......
البته تو ایران هیچ مرز مشخصی وجود نداره و قانون جنگل هست
شما که مخزن خوندی بعیده بگی نیاز به ازدیاد برداشت نیست......همه جای دنیا برای هر مخزنی برنامه ی برداشت دارن.....البته غیر از اینجا
با حفاری مجدد و احداث چاههای جدید چند درصد از نفت برداشت میشه؟...با برنامه ی ازدیاد برداشت چقدر؟...آیا به طراحی فرایند ازدیاد نیاز نیست؟...............

دوست عزیزم متاسفانه اون دید آکادمیک که ما داریم با اون چیزی که در صنعت نفت هست خیلی فرق داره....خیلیا حتی مهندسی نفت نخوندن عملیاتی کار می کنن!
از مهندس مکانیک و شیمی بگیر تا رشته هایی مثل مدیریت..................من هیچ تفاوتی بین گرایشها نمی بینم.......از دوستان مخزنم دیدم که حفار شدن!......
............................
امیدوارم خدا عاقبت همه ی مهندسین نفت رو بخیر کنه با این وضعیت

babi_121

عضو جدید
خداوکیلی که توی ایران مسخره بازیه همه توی شرکت نفت استخدام میشن و کارهای تخصصی انجام میدن به جز مهندسین نفت، الان بهترین pansystem و Eclipse کارهای ایران مهندس شیمی هستن و کل پروژه ها رو قاپ میزنن، مهندس حفار کار اکتشافی انجام میده و مهندس مخزن کار حفاری...
منم قبول دارم که بحث درباره ی گرایش ها هیچ فایده ای نداره!

chempet

عضو جدید
خداوکیلی که توی ایران مسخره بازیه همه توی شرکت نفت استخدام میشن و کارهای تخصصی انجام میدن به جز مهندسین نفت، الان بهترین pansystem و Eclipse کارهای ایران مهندس شیمی هستن و کل پروژه ها رو قاپ میزنن، مهندس حفار کار اکتشافی انجام میده و مهندس مخزن کار حفاری...
منم قبول دارم که بحث درباره ی گرایش ها هیچ فایده ای نداره!
به نظر من دلیلش اینه که مهندسی نفت حدود 10 12 سال ایران آمده قبل از اون مهندسین شیمی کارهای نفتی را انجام می دادند اما الان دیگه درس های نفتی از مهندسی شیمی برداشته شده و نسل جدید مهندسین نفت کارها رو بهده خواهند گرفت

ali_zb

عضو جدید
بهره برداری

بهره برداری

دوستان اکه میشه جزئی تر در مورد گرایش بهره برداری و مخزن توضیح بدید و بگید که این مهندسان دقیقا چه کاری در ایران انجام میدن

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
دوستان اکه میشه جزئی تر در مورد گرایش بهره برداری و مخزن توضیح بدید و بگید که این مهندسان دقیقا چه کاری در ایران انجام میدن

مهندس بهره بردار:
تکمیل چاه درون چاهی
سرچاهی
تاسیسات سرچاهی
خطوط لوله جریانی و این قبیل کارها

masut

عضو جدید
سلام به همه دوستان :دوستان،یکی از اشناهای من مهندسیه نفت حفاری و استخراج واحد تهران جنوب قبول شدند و براشون خیلی اینده شغلیش مهمه.میشه به من توضیح بدین ک خوبه یا نه؟خارج از کشور میتونه بره یا نه؟و بین شاخه های نفت خوبه یا نه؟لطفا جواب رو سریعا ب من بدین.

بالا