گپ و گفتگوی خودمانی مهندسین مواد و متالورژی

sina0175

عضو جدید
دوستان سلام یک سوال در مورد ارشد داشتم
من امسال 190 نانو شدم از طرفی باهنر کرمان امسال نانو آورده به نظرتون روزانه قبول میشم؟؟:cry:
دوستان کسی از رتبه های قبولی نانو سال قبل خبر داره؟؟؟؟سال 90 ظاهرا با 100 سهند تبریز قبول شدن.الان ظرفیتها رفته بالا تاثیری داره به نظرتون؟؟؟لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه

sina0175

عضو جدید
قبلنا بچه های مواد چقدر فعال بودن.همین بی حال بازی ها رو در آوردیم که توی جامعه به چشم یک رشته درجه چندم بهمون نگاه میکنن در صورتی که در خارج کشور جزو رشته های مطرح است

najii

عضو جدید
قبلنا بچه های مواد چقدر فعال بودن.همین بی حال بازی ها رو در آوردیم که توی جامعه به چشم یک رشته درجه چندم بهمون نگاه میکنن در صورتی که در خارج کشور جزو رشته های مطرح است

من فکر می کنم. مقصر فرد خاصی نیست. همه ما مقصریم. نه تو بحث های هم شرکت می کنیم نه خودمون فعالیتی می کنیم.

sina0175

عضو جدید
دقیقا من هم موافق هستم.شما رشته های دیگه رو ببینید که چقدر فعال هستند.من دانشکده های مواد زیادی رو رفتم ،امیرکبیر،تهران،تربیت مدرس،علوم و تحقیقات،باهنر کرمان و.... همه سوت و کور بودن.کلا بچه های مواد کم انرژی هستند متاسفانه

R E

عضو جدید
اینجا خاک مرده پاشیدن؟؟؟ نفسم گرفت از این سکوت مرگبار:(:(:(

خب چون مواد دو تا فروم داره . بعضی از موادی ها توی اون یکی فروم (ایران مواد) فعال هستند و بقیه هم اینجا و درکل موادیا به فضای مجازی علاقه زیادی ندارند .

ensrn

عضو جدید
سلام دوستان عزیز.
خواهش میکنم به سوال زیر جواب بدین نظراتتون برام مهمه؟

در این دوره اقتصادی جایگاه متالورژی کجاست؟ انگار گمشده و روبه انقراض هست.
هرکسی که متالورژی خونده علاوه بر انتظار درامد مناسب پیشرفت هم در کنار این رشته میخاد.چرا رشته متالورژی در ایران این قدر منزوی شده؟

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام ...

عید موادیای گل مبارک باشه :smile:

nazanin.990

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. عید شمام مبارک...انشالله برای همه دوستان سال خوب همراه با کلی اتفاقای خوب باشه..:gol::gol::gol::gol:

XFIGHT3R

عضو جدید
سلام
دوستان بین خوردگی و شناسایی کدومو واسه ارشد مناسب میبینید ؟ با دلیل , مرسی:w10:

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سوالی دارم ممنون میشم
فولاد st 37 در مقایسه با st 52 کدامیک دارای خوردگی بیشتری است؟

junior Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
سوالی دارم ممنون میشم
فولاد st 37 در مقایسه با st 52 کدامیک دارای خوردگی بیشتری است؟

چه تفاوت های بین فولاد st37 با فولاد st52 می باشد:

۱ : فولادهای st52 دارای مقاومت بالا اما شکل پذیری پایین تری نسبت به فولاد st37 می باشند.

۲ : مقدار کربن در فولادهای st52 بیشتر بوده که این موضوع دلیل اصلی شکل پذیری کم فولاد st52 است .

۳ : فولادهای st52 از نوع فولادهای پر مقاومت و کم آلیاژ هست و با فولاد های آبدیده و بازپخت شده (فولاد خشکه) فرق میکند .

۳ : وزن مخصوص کلیه فولادهای ساختمانی یکسان است و فرقی بین st37 و st52 وجود ندارد .

۴ : فولادهای st52 بدلیل داشتن کربن و منگنز بیشتر، دارای استحکام بیشتری میباشند و بیشتر در صنایع به کار میروند.

۵ : استفاده St52 به جای st37 یا بصورت ترکیبی معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی در ساختمان سازی می شود .

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه تفاوت های بین فولاد st37 با فولاد st52 می باشد:

۱ : فولادهای st52 دارای مقاومت بالا اما شکل پذیری پایین تری نسبت به فولاد st37 می باشند.

۲ : مقدار کربن در فولادهای st52 بیشتر بوده که این موضوع دلیل اصلی شکل پذیری کم فولاد st52 است .

۳ : فولادهای st52 از نوع فولادهای پر مقاومت و کم آلیاژ هست و با فولاد های آبدیده و بازپخت شده (فولاد خشکه) فرق میکند .

۳ : وزن مخصوص کلیه فولادهای ساختمانی یکسان است و فرقی بین st37 و st52 وجود ندارد .

۴ : فولادهای st52 بدلیل داشتن کربن و منگنز بیشتر، دارای استحکام بیشتری میباشند و بیشتر در صنایع به کار میروند.

۵ : استفاده St52 به جای st37 یا بصورت ترکیبی معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی در ساختمان سازی می شود .

پس نتیجه اینکه st 52 دارای خوردگی کمتری نسبت به st 37 هست، درسته؟

avocado

کاربر فعال
پس نتیجه اینکه st 52 دارای خوردگی کمتری نسبت به st 37 هست، درسته؟

خیر. به طور کلی افزایش درصد کربن و افزایش استحکام در فولادها به منزله کاهش مقاومت به خوردگی (افزایش میزان خوردگی) هست.
بنابراین St52 با توجه به اندکی درصد کربن بیشتر نسبت به St37 می بایست خوردگی بیشتری داشته باشه. اما این تفاوت بسیار ناچیز و قابل صرفنظره.

پ.ن. جمله فوق جنرال هست و اساساً در مهندسی مواد هیچ چیز وحی منزل نیست! علت اینه که ترکیب شیمیایی دقیق فولاد، ریزساختارش، شرایط ساخت و تهیه نمونه و حتی محیط تست خوردگی و نوع خوردگی مورد نظر (اتمسفری، محلولی، آب دریا، ...) در تعیین خواص نهایی از جمله مقاومت به خوردگی بسیار تاثیرگذاره. بنابراین برای بدست آوردن پاسخ درست در کیس مورد نظر، بهترین کار انجام یک سری تست خوردگی روی دو نمونه هست.

porriya

عضو جدید
دوستان سلام روزتون بخیر
امیتونید جایی یا کسی رو برای یادگیری ساخت کوره زمینی معرفی کنید .:)

آخرین ویرایش:
بالا