[ گود برداری] پرسش و پاسخ > ارائه مطلب

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا نوع خاک رو هنوز نمیدونم ولی آره هوای شاهرود معمولا سرده
ساختمون اسکلت بتنی . پی هاشو میخوام تکی بزنم ( البته با شناژ بهم متصل میکنم )
با ارتفاع دو متر زیر زمین و عمق پی و سایر موارد باید از الان بدونی که چقدر از سطح صفر صفر باید گودبرداری کنی(چند متر)؟
میدونی یا توضیح بدم؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ... گود برداری به عوامل گوناگونی از قبیل جنس خاک محل , میزان تراکم خاک , وزن سازه و نوع سازه بستگی دارد.

به همین دلیل نمیتوان عدد دقیقی برای آن اعلام کرد......

رعایت حداقل 40 سانتیمتر الزامی هست

دوست عزیز اگر توجه بفرمایید در بالا شرایط ایجاد پی رو عرض کردم................................

و اعداد اعلام شده صرفا جز حدود های مشخص شده به صورت کلی میباشد

مهندس جان در مورد موارد بالا میشه بگین به چی استناد کردین؟؟

Bana8

عضو جدید
با ارتفاع دو متر زیر زمین و عمق پی و سایر موارد باید از الان بدونی که چقدر از سطح صفر صفر باید گودبرداری کنی(چند متر)؟
میدونی یا توضیح بدم؟

من بار اولی هست که میخوام همچین کاری کنم و واسه همین دارم خیلی تحقیق میکنم
اما در مورد گودبرداری خیلی نمیدونم و اگه کمک کنید ممنون میشم ...

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بار اولی هست که میخوام همچین کاری کنم و واسه همین دارم خیلی تحقیق میکنم
اما در مورد گودبرداری خیلی نمیدونم و اگه کمک کنید ممنون میشم ...

باید چند تا کار انجام بدی:
1- توضوابط شهرداری هر منطقه(هر شهر) یه قانون هس که اگه اشتباه نکنم بهش میگن کف و بر یعنی چقدر از ارتفاع زیرزمین شما قراره بالاتر از سطح زمین قرار بگیره،اینو باید از شهرداری بپرسی.
2-در مورد عمق یخبندان هم گفتم چیکار کنی تو پستهای قبل،اونم حتما باید بیاری.
3-کف زیر زمین هم یه چند سانتی میخواد برا کف سازی و عبور تاسیسات(لوله ها).
4-ضخامت پی رو باید بدست بیاری(یا دستی یا با نرم افزار)ولی اگه کسی تجربه مشابه داشته باشه میتونی ازش بپرسی،چون نمیشه همینطوری یه عدد رو بگم(معقول نیس).این ضخامت هم با توجه به نوع خاک و وزن سازه تعیین میشه.

بعد از اینکه این موارد رو تهیه کردی میشه گفت چقدر باید گودبرداری کنی.

موفق باشی

مهندس جان در مورد موارد بالا میشه بگین به چی استناد کردین؟؟

دوست عزیز داخل خیلی از کتاب ها معیار حداقل 40 سانت گفته شده.....................
انشا الله مطالعه بفرمایید متوجه میشید.
اسم کتابای مرجعش هم یادم اومد عرض می کنم.

reza2011

عضو جدید
دوست عزيز اگر صرفا ميخواي تمرين كني عمق گود برداري با فرض زيرزمين به ارتفاع 2.5 متر را 4.20 متر در نظر بگير ... ولي اگر ميخواي در عمل كار كني بايستي پارامترهايي كه دوستان گفتن رو لحاظ كني . اگر بخواي بدوني اين عدد رو چجوري حساب كردم روش كار به اين صورته :

شما فرض بگير كه از روي كف تمام شده زير زمين تا زير سقف ارتفاع 2.5 متر رو ميخواي ... و باز هم فرض كن ضخامت سقف زيرزمينت 30 سانت باشه و بعد از اين 30 سانت به تراز صفر برسي . با اين حساب از تراز صفر بايستي 30 بعلاوه 2.5 متر بري پايين تا برسي به كف تمام شده زير زمين ... تا اينجا ميشه 2.80- حالابا فرض 30 سانت كف سازي زيرزمين و 20 سانت هم ماكادام روي فونداسيون 50 سانت بايستي بري پايين تر تا برسي به روي فونداسيون پس تا اينجا ميشه مجموع 2.80 و 50 سانت ... فرض كنيم سازه شما سبك باشه و عمق فونداسيون رو 80 سانت لحاظ كنيم .ضخامت بتن مگر هم 10 سانت پس جمعا ميشه 4.20- متر بايستي از سطح زمين بري پايين تر ...

اصول كار اينه كه يك مهندس عمران از روي نقشه هاي معماري و تعيين كد تراز صفر - صفر روي زمين و با توجه به عمق فونداسيون مشخص ميكنه كه چقدر از سطح زمين بايستي پايين تر بريم ... معمولا براي كد صفر - صفر يك بنچ مارك يا نقطه مرجع در نظر ميگيرند . اين نقطه يك نقطه ثابت خواهد بود . مثلا لبه يك جدول رو ميشه بنچ مارك محسوب كرد . حال با توجه به بنچ مارك و عمق كود برداري بيستي گودبرداري اجرا بشه و مرتبا تراز ها توسط مهندس كارگاه كنترل بشه ...

گود برداري يكي از حساس ترين بخش هاي كار هست زيرا چنانچه عمق گودبرداري بيش از اوني باشه كه بايد باشه بايستي با بالا آوردن تراز عمق گود برداري رو اصلاح كرد . و اگر گود برداري كمتر از مقدار مورد نياز باشه بايتس تا رسيدن به حد مورد نظر عمق گود برداري رو افزايش داد . تعيين عمق گود برداري با توجه به تراز صفر يعني سطح زمين و نقشه هاي معماري يا سازه اي مشخص ميشه . در نقشه سازه اي شما به سادگي با توجه به نقشه ستون ميتوني مشخص كني از تراز صفر چقدر پايين بياي تا به روي فونداسيون برسي و سپس با توجه به ارتفاع فونداسيون از روي نقشه فونداسيون و ضخامت بتن مگر به سادگي عمق گود برداري رو محاسبه ميكني .

آخرین ویرایش:

Bana8

عضو جدید
دمتون گرم خیلی کمک میکنید . ممنون . پس با این حساب من الان میرم دقیق محاسبه میکنم ببینم چقدر میشه
البته 4 متر کمتر میشه چون سقف زیرزمین رو تراز صفر قرار نمیگیره و معمولا 80 سانت بالاتر از سطح حیاط قرار میگره
فکر کنم باید 2 متر بشه ! البته باید دقیق محاسبه کنم

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
دمتون گرم خیلی کمک میکنید . ممنون . پس با این حساب من الان میرم دقیق محاسبه میکنم ببینم چقدر میشه
البته 4 متر کمتر میشه چون سقف زیرزمین رو تراز صفر قرار نمیگیره و معمولا 80 سانت بالاتر از سطح حیاط قرار میگره
فکر کنم باید 2 متر بشه ! البته باید دقیق محاسبه کنم

شما فرض كن 90 سانت از زير زمينت كه حداكثر ارتفاع مجاز زير زمين روي تراز صفر هست بالاتر از زمين باشه ... در آن صورت از عددي كه من بدست آوردم بايستي 90 سانت كم كني كه به عدد 3.30 ميرسي ... پس عدد 2 متر رو از كجا اوردي ؟؟؟ تازه من با عمق فونداسيون 80 سانت به 3.30 رسيدم . حتي اگر عمق فونداسيون رو 60 هم بگيريد عمق گود برداري عدد 3.10 خواهد شد .

Bana8

عضو جدید
شما فرض كن 90 سانت از زير زمينت كه حداكثر ارتفاع مجاز زير زمين روي تراز صفر هست بالاتر از زمين باشه ... در آن صورت از عددي كه من بدست آوردم بايستي 90 سانت كم كني كه به عدد 3.30 ميرسي ... پس عدد 2 متر رو از كجا اوردي ؟؟؟ تازه من با عمق فونداسيون 80 سانت به 3.30 رسيدم . حتي اگر عمق فونداسيون رو 60 هم بگيريد عمق گود برداري عدد 3.10 خواهد شد .

شما الان فکر کن 3 متر برای یه ساختمون یک طبقه واقعا عظیم میشه و دیگه بپری توش نمیتونی بیایی بیرون ! :eek:
من گودبرداری های دیگه رو که دیدم واسه ساختمون های یک طبقه با زیرزمین خیلی راحت میشه رفت داخلش و بیرون اومد
اما 3 متر باید نردبون بزاری بیایی بالا

یه مشکلی باید باشه شاید سقف دو و نیم متر برای زیر زمین زیاد باشه

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
شما الان فکر کن 3 متر برای یه ساختمون یک طبقه واقعا عظیم میشه و دیگه بپری توش نمیتونی بیایی بیرون ! :eek:
من گودبرداری های دیگه رو که دیدم واسه ساختمون های یک طبقه با زیرزمین خیلی راحت میشه رفت داخلش و بیرون اومد
اما 3 متر باید نردبون بزاری بیایی بالا

یه مشکلی باید باشه شاید سقف دو و نیم متر برای زیر زمین زیاد باشه

دوست من يك مهندس اين طور حرفي نميزنه ... مهندس بايستي مستند حرف بزنه . ميدوني مشكل كار در كجاست كه به اين عمق گود برداري رسيدي ؟ مشكل در اينه كه اصولا براي يك ساختمان يك طبقه اصلا نيازي به زير زمين نداري ... لذا پاركينگ شما ميتونه هم سطح زمين باشه و انباري هم ميتوني در همون طبقه اول لحاظ كني . يعني كف تمام شده طبقه اول تراز صفر شما خواهد شد . در اون صورت عمق گود برداري شما با فرض 60 سانت ارتفاع فونداسيون معادل با عدد 1.20 متر خواهد شد .

البته شما چون ميخواي ساختمونت 1 طبقه باشه پس حالت ويلايي داره يعني پاركينگ و انباري هم ميشه در همون طبقه اول لحاظ كرد .

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
گود برداري يكي از مراحلي از اجراي سازه هست كه هم فشار روحي و رواني و هم فشار كاري بر مهندس وارد خواهد كرد . به دليل انكه گود برداري در شب انجام ميشود همواره بايستي مهندس كارگاه در حين عمليات در كارگاه حضور داشته باشد . بزرگترين خطر در حين گود برداري برخورد با كابل برق و پر دردسر ترين معضل برخورد با لوله هاي اب است . ضمنا ممكن است پيش از رسيدن به عمق نهايي گود برداري به لايه هاي آب زير زميني برخورد كنيد . در ان صورت چه راه حلي وجود دارد ؟ اگر به روش هاي معمول چون پمپ و زهكشي نتوانستيم آب را از گود خارج كنيم به ناچار بايستي گود برداري را متوقف كنيم . در اين صورت بايستي با استفاده از لاشه چيني از بخش خاك ناپايدار فاصله گرفته و سپس روي آن اقدام به ساخت فونداسيون كنيم . بعضي زمانها شما وقتي به عمق خواسته شده ميرسيد باز هم شاهد خاك دستي هستيد . لذا مجبوريد تا رسيدن به خاك دست نخورده به گود برداري ادامه بدهيد . در كل گود برداري پايه اي ترين و اساسي ترين و حساس ترين بخش در احداث هر سازه محسوب ميشود .

Bana8

عضو جدید
ممنون پس با همین یک متر و بیست سانت تو تری دی مکس میزنم ببینم چی میشه :gol:

DVB

عضو جدید
[ گود برداری] پرسش و پاسخ > ارائه مطلب

سلام.

یه سری اطلاعات در مورد گودبرداری میخوام (نحوه اجرا،خطرات،روشهای آن + عکس و فیلم) ممنون میشم کمکم کنید.

اگه بصورت power point باشه عالی میشه.

مطالب تکراری گوگل رو نمیخوام که تو همه سایتها کپی شده اگه کسی فایلی آماده داره یا خودش کار کرده یا فکر میکنه که تو صفحات اولیه گوگل نیست برام بزاره.

مرسی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

DVB

عضو جدید

ممنون دوست عزیز...این مطلب تو همه وبلاگ ها و سایتها عینا" کپی پیــست شده...دنبال مطلبی میگردم که خیلی کاملتر باشه و یکی اختصاصی روش کار کرده باشه...اگه کسی فایلی یا فیلمی، مطلب اختصاصی از خودش داره ممنون میشم برام بزاره.

reza2011

عضو جدید
خب اصول و مباني گود برداري در اين مواردي كه قرار دادم وجود داره ... اگر دنبال اطلاعات جديدتر و تخصصي تر هستيد توصيه ميكنم به دنبال منابع خارجي باشيد نه ايراني . چون بعيد ميدونم توي منابع ايراني چيز جديدي پيدا كنيد .

• Like
واکنش ها: DVB

DVB

عضو جدید
ممنون.
من بازم سر میزنم به این تاپیک اگه دوستان مطلبی داشتند ممنون میشم بزارن.

مجتبی اس

عضو جدید
من میتونم یه توضیح کلی راجبه کارایی که خودم کردم بهت بدم مثلا گود برداری به روش برم زدن یا مسلح کردن خاک با نیلینگ یا شات کریت یا گود برداری با روش شیب ترانشه زدن یا سازه نگهبان کار کردن .
هر کدومو خواستی بگو توضیح بدم واست

• Like
واکنش ها: DVB

DVB

عضو جدید
من میتونم یه توضیح کلی راجبه کارایی که خودم کردم بهت بدم مثلا گود برداری به روش برم زدن یا مسلح کردن خاک با نیلینگ یا شات کریت یا گود برداری با روش شیب ترانشه زدن یا سازه نگهبان کار کردن .
هر کدومو خواستی بگو توضیح بدم واست
ممنون .اگه وقت دارید همه روش هایی رو که بلد هستید بگید.

مجتبی اس

عضو جدید
ممنون .اگه وقت دارید همه روش هایی رو که بلد هستید بگید.
ببینید یکی از روشهای متداولی که در گود برداری وجود دارد روش شیب ترانشه زدن میباشد به این صورت که با دستور کار مشاور شیب های 1/3 یا 1/2 یا 1/1 و... زده میشود البته این روش بیشتر در گود برداری های فونداسیونهای ستونها وکوله ها و کلا در پروژه های عمرانی که فضای کافی وجود دارد رایج میباشد .
در گود برداری های ساختمانی جاهایی که ارتفاع گود برداری زیاد میباشد از یکی از روشهایی که به تازگی در کشور مورد استفاده قرار میگیرد استفاده میکنند به نام نیلینگ کردن به این صورت که:
بعد از گود برداری با مته های خاص سوراخهایی به عمق 8 تا 12متر حئودا ایجاد میکنند سپس میلگردی درون آن قرار میدهند و بتن را به درون آن تزریق میکنند سپس سر میلگرد پلیت میگذارند و بعد روی دیوار را رابیتس بندی میکنند و در آخر هم شات کریت میکنند.
روش بعدی روش برم زدن یا پله ای اجرا کردن گود برداری میباشد که همان طور که از اسمش پیداست در روش از بالا گود برداری به صورت پله ای اجرا میشود تا به محدوده مورد نظر برسن.
روش سازه نگهبان :
در این روش با استفاده از آرماتور بندی و تحکیم کردن شبکه در بعضی موارد با استفاده از تیر آهن و ریختن بتن در این شبکه سازهای درست میکنند که از ریزش احتمالی بناهای کناری جلوگیری شود.
شرمنده اگه کلی بود باز من در خدمتتون هستم

reza2011

عضو جدید
دوست من اين روش نيلينگ براي هر خاكي قابل استفاده هست يا خير ؟ در چه حالتي نميتوان از روش نيلينگ استفاده كرد ؟ ضمنا محاسبه قطر ميلگرد و فواصل بين ميلگردها بر چه اساس صورت ميگيره ؟ معمولا چه قطر ميلگردي مورد استفاده قرار ميگيره ؟ با تشكر .

مجتبی اس

عضو جدید
دوست من اين روش نيلينگ براي هر خاكي قابل استفاده هست يا خير ؟ در چه حالتي نميتوان از روش نيلينگ استفاده كرد ؟ ضمنا محاسبه قطر ميلگرد و فواصل بين ميلگردها بر چه اساس صورت ميگيره ؟ معمولا چه قطر ميلگردي مورد استفاده قرار ميگيره ؟ با تشكر .
روش نیلینگ در پروژه هایی صورت میگیرد که امکان ایجاد یک دیوار یا تکیه گاه مناسب در جناحین گود وجود ندارد لذا با استفاده ازآرماتور و تزریق دوغ آب یا گروت به داخل چاهکها دیوار را با خاک پشت میدوزند در این روش فاصله چاهکها و عمق آنها با توجه به عمق گود و مشخصات ژئوتکنیکی خاک توسط مشاور طراحی میشود .
قطر چاهکهایی که استفاده میشود در حدود 10 تا 15 سانتیمتر میباشد وهمچنین آرماتور استفاده شده در این روش 32 میباشد که پس از شات کریت کردن با صفحه ای که سوراخ شده وآرماتور از داخل آن میگذرد و با مهره شش گوشه به صفحه متصل میشود.
البته روش های دیگه هم هست مثل tie back وروش اجرای شمع مگه دوست داشتین اینا رو هم میتونم واستون توضیح بدم.

م.كمالي

عضو جدید
ممنون.
من بازم سر میزنم به این تاپیک اگه دوستان مطلبی داشتند ممنون میشم بزارن.
با سلام
مبحث خاكبرداري اونقدر گسترده هست كه كتابهاي زيادي در موردش نوشته شده با اينحال من مطالب خودمون رو تا اونجايي كه بتونم براتون قرار ميدم . نحوه خاكبرداري ارتباط مستقيمي داره با نوع خاك و محل خاكبرداري و ارتفاع خاكبرداري خاكهايي كه ضريب چسبندگي بسيار پاييني دارند شما دو راه داريد يا در ابتدا با استفاده از سپركوبي محوطه خاكبرداريتون رو جدا كنيد و پس از اون داخل محوطه محصور شده رو خاكبرداري كنيد . اين روش معمولا در جاهايي انجام ميشه كه خاك بشدت ريزشي است (ضريب چسبندگي نزديك به صفر) مانند ماسه هاي كنار دريا و راه دوم اينه كه اگر محدوديت مكان وجود نداشته باشه ميشه با شيبهاي 4/1 يا 3/1 خاكبرداري كرد تا به سطح مورد نظر رسيد ( البته ارتفاع خاكبرداري فراموش نشه ) . در مورد خاكهايي كه ريزشي نيستند ميتوان با استفاده از ايجاد يك شيب حدودا يك به دو كار خاكبرداري رو انجام داد . نحوه خاكبرداري در مقياسهاي بالا به اين ترتيب هست كه اگر خاك قابل كندن با بيل مكانيكي باشه توسط بيل كنده و همزمان بارگيري ميشه براي محل دپو . در مواردي كه خاك سنگي باشه با استفاده از پيكور سنگها خرد ميشه و سپس توسط بيل مكانيكي بارگيري ميشه . اگر محوطه خاكبرداري وسيع باشه با ايجاد يك رمپ دسترسي كاميونها رو به محل خاكبرداري توسط بيل ميسر ميكنند . همونطور كه گفتم مطالب زياد هست و شرايطهاي محل خاكبرداري متفاوت . يكي دو تا هم عكس ميذارم اميدوارم مفيد باشه .

پیوست ها

• DSC05246.jpg
    DSC05246.jpg
    72.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • DSC05251.jpg
    DSC05251.jpg
    51.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Max Drill

عضو جدید
salam dooste aziz , man taze varedam inja , ama harja raftam shoma oonja ham boodi !! mamnoon azinke enghadr peigiri ..
raje be raveshe Nailing : bale dar har khali ghabele ejra hast ,ama aya inke eghtesadi bashe ya na , ye bahse dige hast , sanian baraye khak haye mokhtalef method haye motefavet tarrahi mishe
bar asase jense khak , sarbarhaye atrafe zamin , omghe gowd va ..... chizhaye dige tarrahi anjuam mishe , manbae tamame in tarrahi ha dastooramale FHWA USA hast ke age zabane englishet khoob bashe mitooni motale'e koni . dar hale hazer tamame ma too zamineie tarrahi Nailing az in aeen nameh peiravi mikonim .
Dar zemn , osoolan ye majmooe raveshhaye Geotechnique hast ke too iran marsoom shode be esme NAILING.. ama ravesh ha ziadan va serfan goftane in esm sahih nist

reza2011

عضو جدید
salam dooste aziz , man taze varedam inja , ama harja raftam shoma oonja ham boodi !! mamnoon azinke enghadr peigiri ..
raje be raveshe Nailing : bale dar har khali ghabele ejra hast ,ama aya inke eghtesadi bashe ya na , ye bahse dige hast , sanian baraye khak haye mokhtalef method haye motefavet tarrahi mishe
bar asase jense khak , sarbarhaye atrafe zamin , omghe gowd va ..... chizhaye dige tarrahi anjuam mishe , manbae tamame in tarrahi ha dastooramale FHWA USA hast ke age zabane englishet khoob bashe mitooni motale'e koni . dar hale hazer tamame ma too zamineie tarrahi Nailing az in aeen nameh peiravi mikonim .
Dar zemn , osoolan ye majmooe raveshhaye Geotechnique hast ke too iran marsoom shode be esme NAILING.. ama ravesh ha ziadan va serfan goftane in esm sahih nist

دوست عزيز ممنون ولي لطف كن به زبان فارسي تايپ كن كه بيشتر استفاده كنيم . :D

در مورد هزينه صحبت كردي . من ميخوام هم از شما هم از دوستم مجتبي جان بخوام كه مثلا براي يك گودال به عمق 8 متر و ابعاد زمين 20 در 30 كل هزينه نيلينگ تخمين ميزنيد حدودا چقدر بشه ؟

ضمنا گفتي كه براي خاك هاي مختلف متدهاي مختلف استفاده ميشه .. اگر امكان داره كمي در مورد تفاوت اين متد ها صحبت كني ممنون ميشم . ضمنا آيا منبع خاصي كه در ايران براي اين طراحي ها تدوين شده باشه وجود داره ياخير ؟

reza2011

عضو جدید
روش نیلینگ در پروژه هایی صورت میگیرد که امکان ایجاد یک دیوار یا تکیه گاه مناسب در جناحین گود وجود ندارد لذا با استفاده ازآرماتور و تزریق دوغ آب یا گروت به داخل چاهکها دیوار را با خاک پشت میدوزند در این روش فاصله چاهکها و عمق آنها با توجه به عمق گود و مشخصات ژئوتکنیکی خاک توسط مشاور طراحی میشود .
قطر چاهکهایی که استفاده میشود در حدود 10 تا 15 سانتیمتر میباشد وهمچنین آرماتور استفاده شده در این روش 32 میباشد که پس از شات کریت کردن با صفحه ای که سوراخ شده وآرماتور از داخل آن میگذرد و با مهره شش گوشه به صفحه متصل میشود.
البته روش های دیگه هم هست مثل tie back وروش اجرای شمع مگه دوست داشتین اینا رو هم میتونم واستون توضیح بدم.

روش تاي بك رو ممنون ميشم توضيح بدي ... ضمنا اينم در موردش صحبت كن كه براي خاكهاي خيلي سست يا خاكهاي خيلي ضعيف و نا پايدار مانند خاك زمين هاي مناطق جنوب تهران مانند شهر ري و .. هم ميشه از نيلينگ بدون هيچ خطري استفاده كرد ؟؟

با تشكر .

مجتبی اس

عضو جدید
روش تاي بك رو ممنون ميشم توضيح بدي ... ضمنا اينم در موردش صحبت كن كه براي خاكهاي خيلي سست يا خاكهاي خيلي ضعيف و نا پايدار مانند خاك زمين هاي مناطق جنوب تهران مانند شهر ري و .. هم ميشه از نيلينگ بدون هيچ خطري استفاده كرد ؟؟

با تشكر .
روش تای بک هم از خیلی جهات شبیه روش نیلینگ میباشد با این تفاوت که در این روش بجای میلگرد از تاندونهای ویژه یا کابلهای پیش تنیدگی استفاده میشود به این صورت که:
پس از اینکه کابلها در انتهای چاهکها با تزریق بتن مهار شد با جکهای مخصوصی کابلها کشیده میشود و انتهای بیرون آمده کابلها مهار میشود سپس با تزریق بتن و سفت شدن آن جکها
ازاد میشود بدینوسیله نیروی پیش تنیدگی بوجود آمده و خاک را فشرده تر و متراکم تر مینماید .

مجتبی اس

عضو جدید

با تشكر .
بله میشه البته به شرطی که فضای مناسب برای حفاری وجود داشته باشه در اصل این روشها برای مقاوم سازی خاکهای سست کاربرد داره و با شاتکریت کردن نهایی جلوی ریزش بار اضافی خاک گرفته میشه.