گلدانهای کنار پنجره flower bax

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوستاني كه ميخوان يك فلاور باكس يا جعبه گل داشته باشن براي بهار از الان دست بكار تهيه مقدماتش بشن

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
دوستاني كه ميخوان يك فلاور باكس يا جعبه گل داشته باشن براي بهار از الان دست بكار تهيه مقدماتش بشن
خوب باید چیکار کنیم ؟؟ یعنی مقدمات شامل چی میشه ؟؟!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب باید چیکار کنیم ؟؟ یعنی مقدمات شامل چی میشه ؟؟!
فكر كنم بايد يه مرور تو پستاي قبلي ميكردي ديگه ولي چشم خودم توضيح مجدد ميدم

اول بايد گلدون تهيه كنيد بعد بذر مناسب مثل بنفشه ولادن و ابري ناز

قلمه شمعدوني اويز هم همينطور تهيه كنيد اگه اپارتمان نشين هستيد تو بالكن خونتون گلدونا رو بگذاري جايي كه نور افتاب ميتابه و ميتونيد رو گلدوناتون رو يه نايون حتي با همين نايلوناي فريزر بكشيد

برا كسايي هم كه تو حياط خونشون اينكرو ميكنن كافيه يه نايلون بزرگتر بگيرن و روزاي باروني و برفي رو گلدونا بگذارن يكم هم كود پوسيده دامي بگيريد و بذر داخل گلدوناتون بريزيد

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ببخشید داخل شیشه های نوشابه چی میشه کاشت؟
مشاهده پیوست 88898مشاهده پیوست 88899

سلام دوست عزيز

اگه علاقه به كاشت رو ديوار دارين اول مقدمات كارتون رو اماده كنيد گلدون تهيه كنيد خاك برگ و خاك باغچه به نسبت 1 به 3 البته با غالبيت خاك برگ مخاوط كنيد و در نهايت ميتوني گياهاني رو كه بنام گياهان اويز هستند استفاده كنيد همين شيشه نوشابه ها هم ميتونن گلدون باشن بنا بر اين ميتونم بهتون بگم در كاشت گياهان اويز علفي محدوديتي نداريد يه دور تو تاپيكهاي قبلي بزنيد اكثرشون رو ميبينيالبته گلهاي فصلي رو هم ميشه كاشت

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام اول تشکر میکنم از مطالب و عکسای خوشگل و جالبتون.بعدش من تو محل کارم یه گلدون دارم که عکسشو این زیر میذارم اتاق ما پارتیشن بندیه و بین پارتیشنا گلدون دراوردن و بعضی هاشون توش گل مصنوعی هست می خواستم ببینم میتونم تواین گلدون گل های طبیعی رنگی قرار بدم که با دیدنشون روحم تازه بشه راستی از گل و گلکاری هم هیچی سر در نمیارم اگه میشه راهنماییم کنید و بهم پیشنهاد بدید ممنونم.

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    13.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Image065.jpg
    Image065.jpg
    31.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام اول تشکر میکنم از مطالب و عکسای خوشگل و جالبتون.بعدش من تو محل کارم یه گلدون دارم که عکسشو این زیر میذارم اتاق ما پارتیشن بندیه و بین پارتیشنا گلدون دراوردن و بعضی هاشون توش گل مصنوعی هست می خواستم ببینم میتونم تواین گلدون گل های طبیعی رنگی قرار بدم که با دیدنشون روحم تازه بشه راستی از گل و گلکاری هم هیچی سر در نمیارم اگه میشه راهنماییم کنید و بهم پیشنهاد بدید ممنونم.

سلام داخل پارتیشنها از گلدانهای معمول استفاده کنید (مانند گلدانهای پلی اتیلن مستطیلی در ابعاد 30*40*100-ارتفاع*عرض *طول)با سینی کف گلدانی برای سرازیر نشدن اب ابیاری) سپس به فراخور شرایط محیطی حاکم گل اپارتمانی تهیه نمایید البته توجه فرمایید گیاهان 24 ساعت شبانه روز در این محیط هستند ودر تمام این مدت باید شرایط مساعد باشد مثلا دما باید کنترل شود و.....

fafajooon

عضو جدید
سلام. دستتون درد نکنه. خیلی تاپیک مفیدیه
ما خونمون شمالیه و قم هستیم.

میخوام جلوی پنجره ها که میشه دقیقه روبه روی در کوچه ، از این فلاور باکسا بذارم

بالای پنجره ها هم یه 1 متری سقف هست.

حالا میشه به من بگین چه گیاهانی خوبه؟

فصلی هم باشه اشکالی نداره.

چندتا گیاه خوب که ترکیبشون با هم قشنگ باشه برای تابستون و بهار

و

چندتا گیاه خوب برای زمستون بگین

یا اینکه میشه مثلا هم فصلی بکاریم هم دائمی بعد تو زمستون اونایی رو که دووم نمیارن ، بیارم تو خونه؟

اگه میشه خواهشا کمکم کنین

در ضمن میخوام آویز باشن...مثل اطلسی ها

مثلا همین اطلسی ، تو زمستون اگه بیرون باشه کلا خراب میشه یا گل نمیده و فقط سبزه؟

اینم حتما مد نظر داشته باشین که " قم " هستم. در ضمن اولین تجربه من خواهد بود این کار

راستی از این کچل ها هم نباشن! مثل سرخس پر باشن

یه سوال دیگه هم این که بذرشونو بخرم بهتره یا گلدونش رو به صورت آماده و گل دار؟

با تشکر

آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر ممتاز
سلام خونه های شمالی هم از نظر افتاب گیری با هم متفاوتند قم چند ویژگی خاص مناطق کویری رو بصورت شاخص داره

اما گلهایی که خوب در قم جواب داده اند:
فصلی : ختمی علفی .ختمی ژاپنی ،انواع شاه پسند ، انواع کاغذی، ،همیشه بهار،،اطلسی ایرانی،جعفری بخصوص جعفری فرانسوی (گل نارنجی ریز)،ناز افتابی،اهار، انواع افتاب گردان زینتی ،قرنفل،میخک ،میمونی،خانواده تاج خروس و....
دائمی :پیچ امین الدوله، پیچ اناری ،ناز یخی ،ناز گوشتی،ناز دکمه ای،پاپیتال،رزها ،گازانیا ،مارگریت،کروپسیس ،استئوس،کوکب کوهی و....
اما هر کدام ازاین گلها شرایط خاص خود را برای داشتن کیفیت مطلوب دارند
مثلا ختمی ،کاغذی ،شاهپسند افتاب کامل میخواهند یا مارگریت با اینکه میتواند دائمی هم باشد ولی در قم تا اواسط خرداد در خوب گل میدهدوکروپسیس تا اواخر اردیبهشت
امین الدوله افتاب کامل میخواهد گر چه در اواسط تابستان ممکن است کمی ضعیف شود یا پاپیتال اگر افتاب سوزان تابستان قم را ببیند(حدودساعت یازده تا نزدیک غروب در اواخر بهار وتابستان) مطمئنا گیاه سالمی نخواهد بودو........
گل اویز:انواع ناز ، امین الدوله ،پاپیتال(در سایه)و...
بهار: ختمی علفی .ختمی ژاپنی ،انواع شاه پسند ، انواع کاغذی، گازانیا ،همیشه بهار،مارگریت،کروپسیس،اطلسی ایرانی،استئوس،جعفری بخصوص جعفری فرانسوی (گل نارنجی ریز)،ناز افتابی،اهار، انواع افتاب گردان زینتی ،قرنفل،میخک ،میمونی،خانواده تاج خروس
پاییز :همیشه بهار ، درخشنده،داوودی، کلم زینتی،گازانیا،کوکب کوهی
اوج گلدهی گازانیا بهار وتابستان
طول گلدهی کوکب کوهی در صورتی که سرمای زیادی نیاید از اواخر فروردین تا اواخر پاییز
مارگریت در اوایل بهار و انتهای تابستان در اوج گل است
کروپسیس در اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد در اوج گل است و.....................
بعضی از گلهای گفنه شده انواع دائمی ،یکساله و دوساله دارند ولی معمولا کاربرد یکساله دارند
اگه بازم سوال داشتید در حد توان در خدمتم

آخرین ویرایش:

fafajooon

عضو جدید
آقا حمید دستتون درد نکنه. خیلی کامل و خوب گفتین

فقط یه سوال:

اگه من بخوام یه گیاه رو از آفتاب مستقیم حفظ کنم میتونم جلوش یه کیسه کلفت آویزون کنم؟ به خاطر اون پاپیتال میپرسم. اگه بشه اون حتما یکی از گلهام خواهد بود!

سوال که خیلی دارم...........................................واقعا باید کمکم کنین

مثلا اینکه میگن یک ساله هستش یعنی بعد از یه سال کلا خود گیاه رو باید انداخت دور ، درسته؟ خب اینجوری که اصلا نمیصرفه!!! اعصابمم به هم میریزه!

اون سوالم رو جواب ندادین: بهتره گلدونش رو که گلش آماده هست بخرم یا بذرش رو بخرم و خودم بکارم و منتظر جوانه و ریشه دهی و اینا باشم؟

یادتون نره که تجربه اولمه ها

چیزایی که تا حالا انتخاب کردم و تقریبا قطعیه ، پیچ امین الدوله ، گل کاغذی ، پاپیتال ، شاهپسند هستن. قشنگ میشن کنار هم. سعی کردم هم رونده باشه هم ایستاده هم گل ظریف هم درشت!

میشه جواب اینم بدین؟ جایی که من میخوام اینا رو بذارم یعنی همون جلوی پنجره 2 متر هست تقریبا. میشه بگین از هرکدوم چند تابگیرم؟ تورو خدا جواب همه رو بگین...من خیلی عجولم!

آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر ممتاز
سلام دوباره
با گونی کنفی هم اینکارو میشه انجام داد ولی با دقت این کارو انجام بدید تا سایه تقریبا یکنواخت و ملایمی داشته باشید یا شید(سایبان های سبز رنگ پلاستیکی توری) تهیه کنید اما توجه داشته باشید که پاپیتال سایه میخواهد ولی بقیه گلاتون افتاب دوست هستند جایگزین پاپیتال میتواند پیچ اناری باشد یاپیچ ساعتی که البته پیچ ساعتی به سرمای قم گاهی اوقات واکنش منفی نشان میدهد ضمنا فاصله گلهای کاغذی با ختمی و امین الدوله و شاهپسند حداقل 50 سانتی متر باشد
اما تمام گلهایی که الان گفتم قلمه ای هستند

fafajooon

عضو جدید
یعنی بین گلدونهاشون 50 سانتی متر فاطله بذارم.درسته؟

اینجوری فضای خالی بینشون درست نمیشه؟ میخوام پر باشه ها.................

یه چیز دیگه ، امروز رفته بودم جهاد کشاورزی برای کاری. اونجا دیدم که از ناز یخی خیلی استفاده کردن. اون چطوره؟

پیچ اناری هم خیلی نازه اما چون همه گیاهای که انتخاب کردم گلدار هستش خواستم از پاپیتال استفاده کنم که هم برگ درشتی داره و هم نسبتا به گفته دوستان گیاه خوش قلقیه و لوس نیست.

اگه بخوام سایه هم بندازم فقط روی پاپیتال میندازم.

تورو خدا اینا روهم جواب بدین:

1-بهتره گلدونش رو که گلش آماده هست بخرم یا بذرش رو بخرم و خودم بکارم و منتظر جوانه و ریشه دهی و اینا باشم؟

2-پس با 2 متر جا و 50 سانت فاصله و خواسته من که م یخوام فضای جلوی پنجره رو پر کنن ، از هر کدوم از گیاهایی که گفتم 1 دونه کافیه؟

حمید 88

کاربر ممتاز
یعنی بین گلدونهاشون 50 سانتی متر فاطله بذارم.درسته؟

اینجوری فضای خالی بینشون درست نمیشه؟ میخوام پر باشه ها.................

یه چیز دیگه ، امروز رفته بودم جهاد کشاورزی برای کاری. اونجا دیدم که از ناز یخی خیلی استفاده کردن. اون چطوره؟

پیچ اناری هم خیلی نازه اما چون همه گیاهای که انتخاب کردم گلدار هستش خواستم از پاپیتال استفاده کنم که هم برگ درشتی داره و هم نسبتا به گفته دوستان گیاه خوش قلقیه و لوس نیست.

اگه بخوام سایه هم بندازم فقط روی پاپیتال میندازم.

تورو خدا اینا روهم جواب بدین:

1-بهتره گلدونش رو که گلش آماده هست بخرم یا بذرش رو بخرم و خودم بکارم و منتظر جوانه و ریشه دهی و اینا باشم؟

2-پس با 2 متر جا و 50 سانت فاصله و خواسته من که م یخوام فضای جلوی پنجره رو پر کنن ، از هر کدوم از گیاهایی که گفتم 1 دونه کافیه؟
این گلها چون با قلمه زیاد میشن بنابراین باید گلدانیش رو تهیه کنید
دهانه گلدان امین الدوله معمولا بیست سانتی متر است شاهپسند کمی بیشتر (البته بستگی به سن گیاه وسلیقه تولید کننده هم دارد)ختمی تا حدود 28 سانتی متر
پاپیتال یا عشقه هفت هشت سانتی متر - ناز هم حدود 15 سانتی متر والبته خودتون براحتی میتوانید قلمه اونرو در همین موقع بکارید ولی بقیه رو باید بخرید
حالا با این فضا ها خودتون تصمیم بگیرید اما فاصله ای که من پیشنهاد دادم برای جلوگیری ازرقابت ناسالم گیاهان است اما اگر بتوانید عکس گلدان خود را بگذاریدخیلی بهتر میتوانم در انتخاب گزینه ها نظر بدم

fafajooon

عضو جدید
اینم جواب بدین

اینا تجربیات خودتونه یا علمی است که در دانشگاه آموختین؟

fafajooon

عضو جدید
آخه من هنوز نخریدم که عکسش رو بذارم.

راستی این گلدان های پلاستیکی بزرگ که اولای این تاپیک عکسش بود ابعادش چقدره؟ اصلا این کوکوپیت ها بهترن یا گلدان های پلاستیکی؟

یعنی میخوام ببینم چقدر فرفروژه بخرم؟ 2 متری که طولشه ، عرض و ارتفاعش چقدر باشه؟

آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر ممتاز
در مورد سوال اول یه چیزای خوندیم بعضیا هم تجربی بوده
اما در مورد تهیه گلدان : شرکتهای مختلفی در ایران گلدانهای پلاستیکی، سفالی،سرامیک ،فایبر گلاس ،پلی اتیلن میسازند یا از کشور دوست وبرادر مان چین عزیز وارد میکنن اماشاید ارزانترین و شاید به صرفه ترین انها برای این کار همین گلدانهای پلاستیکی مستطیلی باشد که شاید بزرگترین سایز ان عمق 40 سانتی متر وطول 120 سانتی متر وعرض 45 داشته باشه(ابعاد حدودی بازار است) بزرگتر از اینها به فلاور باکس بیشتر معروفند و معمولا در کف زمین کار گذاشته میشوند وباز ازجنسهای متفاوت از خاک رس گرفته تا سیمان مسلح وجنسهای قبلی که گفتم میسازند و البته قیمت بالاتری هم دارند حدود صد وپنجاه هزار تومان تا ........ اما گلدانهای مستطیلی که گفتم قیمت بسته به ابعاد از پنج شش هزار تومان تا چهل هزار تومان هست سه چهار کارخونه در ایران اونها رو میسازند مثل گل پونه و گل سرخ ویه شرکت تعاونی فکر کنم تو ساوه وبعضی پلاستیک فروشها و گلخانه دارها اونا رو میارن و با کمی سود (از بیست تادویست درصد سود ) میفروشند مهمترین عیبش برا کار شما عرض و ارتفاع محدودش هست که اونم قابل حل هست

fafajooon

عضو جدید
خب یعنی من بگم فرفورژه هام رو با عرض و عمق 50 و طول 2 متر بسازه ،خوبه؟

تورو خدا واضح بگین من گیراییم کمه!!!!

حمید 88

کاربر ممتاز
خب یعنی من بگم فرفورژه هام رو با عرض و عمق 50 و طول 2 متر بسازه ،خوبه؟

تورو خدا واضح بگین من گیراییم کمه!!!!
به نظر من اول یه سر به فروشگاهها یا گلفروشیهای اصلی که گلدان دارند بزنیدو بعد از انتخاب فرفوژه رو سفارش بدید

fafajooon

عضو جدید
ولی من راهم به اونجا خیلی دوره. کاش میشد همین جوری بفهمم. اصلا نکنه این گیاها گلدون براشون کوچیک باشه..............................

حمید 88

کاربر ممتاز
ولی من راهم به اونجا خیلی دوره. کاش میشد همین جوری بفهمم. اصلا نکنه این گیاها گلدون براشون کوچیک باشه..............................
من که نگفتم برو ساوه از نقاطی که وسایل پلاستیکی عمده تو قم میفروشند یا گل فروشی های سطح شهر شروع به جستجو کنید تا این گلدونهارو پیدا کنید ضمنا بالاخره باید گلدون رو تهیه کنید یا نه تازه گلدون پلاستیکی سرویس جهیزیه که نیست که راحت پیدا بشه طالب خودش رو داره واینا هم اینقدر متنوع هستند که کسی تمام مدلهاشو نمیاره
اگر پیدا نکردید اونوقت باید از همین گلدانهای معمولی که همراه گل میفروشند استفاده کنید یا خودتون دست بکار بشین یه چیزی دست ساز و ابتکاری بسازین

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
خوب ميبينم اقا حميد همه سوالاتو جواب دادن و با توجه به اينكه خودشون ظاهرا دستي تو كار دارن منم هم از تجربياتشون استفاده بردم ممنونم حميد جان
برای پیچ امین الدوله و گل کاغذی و پاپیتال و شاهپسند، گلدان هایی با چه ارتفاع مناسب است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و البته این:

من میخوام از این فلاور باکس ها برای جلوی پنجره امون درست کنم. طولش 2 متره. برای این گیاهان که قراره در گلدان های جدا باشن و داخل فلاور باکس قرار بگیرن ، فرفوژه ها باید با چه عرض و ارتفاعی به هم جوش بخورن تا مناسب باشه برای این گلها؟
برای داخل فلاور باکسها کوکوپیت ها بهترن یا گلدان های پلاستیکی؟
خود گل ها توی چه گلدانی از چه جنسی قرار بگیرن؟

در مورد پيچ امين چون ريشه عميق نداره همين گلدوناي سي چهل سانتي خوبه كاغذي اما چون ريشه عميق داره عمق بيشتري هم لازم داره پاپيتال كاغذي و پيچ امين تقريبا دائمي كاشته ميشن و به گلدونهاي دائمي نياز دارن شما كه ميخواين گلدوناتون متغير باشه از گلهاي فصلي استفاده كنيد

فرفورژه ها هم بايد طوري باشن گلدون از توشون نيافته

ككوپيت برا عدم نشت اب و نگهداري اب استفاده ميشه و معمولا زير گلدوا قرار ميدنشون

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
پيشنهادم اينه از چند گلدون مجزا داخل جا گلدونيتون استفاده كنيد يه پتوس يدونه ديفن و يه گلدون خيزران يا پنچه كلاغي

Dokhtar khanoom

عضو جدید
سلام خاستم بدونم این گلدون کوچولوها هستن خیلی شبیه درختن,برای نگهداری تو اتاق خاب خوبن؟از کجا میشه خریدشون؟اسمشون چیه؟واگه لطف کنید حدود قیمتشونو بهم بگی ممنون میشم!نرم مغازه یه عدد پرت بهم بگن!

حمید 88

کاربر ممتاز
خواهش میکنم تمام مواردی که گفتم تجربیات دیگران است که لطف کردند به انواع مختلف ارائه دادند من هم استفاده میکنم ودر حد توانم سعی میکنم جوابگوی دوستان باشم

fafajooon

عضو جدید
من که نگفتم برو ساوه از نقاطی که وسایل پلاستیکی عمده تو قم میفروشند یا گل فروشی های سطح شهر شروع به جستجو کنید تا این گلدونهارو پیدا کنید ضمنا بالاخره باید گلدون رو تهیه کنید یا نه تازه گلدون پلاستیکی سرویس جهیزیه که نیست که راحت پیدا بشه طالب خودش رو داره واینا هم اینقدر متنوع هستند که کسی تمام مدلهاشو نمیاره
اگر پیدا نکردید اونوقت باید از همین گلدانهای معمولی که همراه گل میفروشند استفاده کنید یا خودتون دست بکار بشین یه چیزی دست ساز و ابتکاری بسازین

وای. آقا حمید چرا عصبانی میشین؟! منم منظورم گلفروشی درست و حسابی بود که اونم اونوره شهره و منم ماشین ندارم و تا اونجا 3-4 کورس ماشینه!!!

fafajooon

عضو جدید
خوب ميبينم اقا حميد همه سوالاتو جواب دادن و با توجه به اينكه خودشون ظاهرا دستي تو كار دارن منم هم از تجربياتشون استفاده بردم ممنونم حميد جان
برای پیچ امین الدوله و گل کاغذی و پاپیتال و شاهپسند، گلدان هایی با چه ارتفاع مناسب است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و البته این:

من میخوام از این فلاور باکس ها برای جلوی پنجره امون درست کنم. طولش 2 متره. برای این گیاهان که قراره در گلدان های جدا باشن و داخل فلاور باکس قرار بگیرن ، فرفوژه ها باید با چه عرض و ارتفاعی به هم جوش بخورن تا مناسب باشه برای این گلها؟
برای داخل فلاور باکسها کوکوپیت ها بهترن یا گلدان های پلاستیکی؟
خود گل ها توی چه گلدانی از چه جنسی قرار بگیرن؟

در مورد پيچ امين چون ريشه عميق نداره همين گلدوناي سي چهل سانتي خوبه كاغذي اما چون ريشه عميق داره عمق بيشتري هم لازم داره پاپيتال كاغذي و پيچ امين تقريبا دائمي كاشته ميشن و به گلدونهاي دائمي نياز دارن شما كه ميخواين گلدوناتون متغير باشه از گلهاي فصلي استفاده كنيد

فرفورژه ها هم بايد طوري باشن گلدون از توشون نيافته

ككوپيت برا عدم نشت اب و نگهداري اب استفاده ميشه و معمولا زير گلدوا قرار ميدنشون

گفتم متغیر چون این احتمال رو دادم که اگه زمستون خیلی سرد شد و داشتن خراب میشدن بتونم جابه جاشون کنم. اگه تو سرما این گیاهان اذیت نمیشن که ببخشید مرض ندارم!!! همون گلدون دائمی میذارم.

تو یکی از عکسایی که از فلاور باکسا دیدم ، دیدم که به جای گلدون پلاستیکی یا بتنی یا سفالی و .... کوکوپیت گذاشته بودن.اینم به خاطر همین از شما پرسیدم.

راستی چرا اسم 3 تاشونو گفتین برای دائمی بودن اما شاهپسند رو نگفتین؟ مگه اون دائمی نیست؟ من چند جا خوندم دائمیه

من از حرفاتون نتیجه گرفتم که برای هر 4 تاشون گلدون دائمی استفاده کنم.....درست فهمیدم؟

نگفتین گلون از چه جنسی باشه بهتره ؟ شما هم مثل آقا حمید معتقدین که گلدون های پلاستیکی مستطیلی تنها مشکلشون برای من ابعادشه که اونم قابل حله؟

برای گیاه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

آخرین ویرایش:

حمید 88

کاربر ممتاز
وای. آقا حمید چرا عصبانی میشین؟! منم منظورم گلفروشی درست و حسابی بود که اونم اونوره شهره و منم ماشین ندارم و تا اونجا 3-4 کورس ماشینه!!!

شرمنده اما هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد دوست عزیز کاشت مقدمه است بعد کار نگهداری شروع میشود گلکاری خیلی حوصله میخواهد از ابتداش که نباید حرف از بیوفایی زد باید ناز گل رو خرید بازم شرمنده قصد ناراحتی شمارو نداشتم

fafajooon

عضو جدید
نه بابا این حرفا چیه......ناراحت نشده بودم

اتفاقا نازشونو زیاد میخرم.

بی وفایی اصلا تو خون من نیست

بالا