[ گفت و گو در مورد مجتمع هاي پتروشيمي خصوصا در ماهشهر و عسلويه ]

.:پدرام:.

عضو جدید
با سلام به تمامي دوستان:gol:
از دوستان شاغل در مجتمع هاي پتروشيمي خصوصا در ماهشهر و عسلويه و ... مي خواهم كه درباره وضعيت كاري و فرصت هاي موجود و شرايط زندگي و ... اطلاعاتشون شامل مزايا و معايب رو در اختيار ساير دوستان قرار بدهند...
با تشكر از شما عزيزان...:smile:

آخرین ویرایش:

moradipour_f

عضو جدید
من تو ماهشهر كار مي كنم مجتمع پتروشيمي بندر امام و به همه فارغ التحصيلان توصيه مي كنم اول شانسشون رو براي كار در شهر ها امتحان كنن بعد اگه پيدا نكردن بيان سراغ ماهشهر و عسلويه.زندگي توي ماهشهر به خاطر نداشتن امكانات خيلي سخته تقريبا هر چي كه بخواين بايد برين اهواز.محيط هم فقط براي كار خوبه و از روابط اجتماعي و رشد فرهنگي و فكري و ... هيچ خبري نيست.جالب اينجاست كه با هر انگيزه ايي كه وارد بشيد خيلي زود همرنگ جماعت مي شيد.در ضمن از كار تخصصي هم زياد خبري نيست.

rozesefide30004

عضو جدید
:thumbsup2::w19::w45:سلام میدونم ربطی نداره ولی میدونی چه جوری میشه یه تاپیکو بست
وتاپیک جدید باز کرد؟

alireza541907

عضو جدید
با سلام به تمامي دوستان:gol:
از دوستان شاغل در مجتمع هاي پتروشيمي خصوصا در ماهشهر و عسلويه و ... مي خواهم كه درباره وضعيت كاري و فرصت هاي موجود و شرايط زندگي و ... اطلاعاتشون شامل مزايا و معايب رو در اختيار ساير دوستان قرار بدهند...
با تشكر از شما عزيزان..

سلام دوست عزیز
خیلی خوب میشه که هر کسی میخواد کاری و یا شغلی را انتخاب کنه اول در موردش تحقیق کنه تا بعدش دچار پشیمونی نشه. من کارمند شرکت نفت هستم و حدود 10 سال از عمرم را در این سازمان سپری کردم الان هم ساکن جنوب هستم مکانی که حتی زمستانش بجای باران از اسمان خاک میبارد اگر از من خواسته باشی میگم که اگر در اینجا حقوقی برابر2000000 هم داشته باشی نمی صرفه که بیای اینجا البته وضعیت شهر های خوش اب و هوا فرق میکنه که بایستی برای استخدام در انجا تامل و فکر بیشتری کرد.بهر حال امید وارم موفق و کامیاب باشی و تصمیم درستی بگیری.

nazanin1811

کاربر فعال
من تو ماهشهر كار مي كنم مجتمع پتروشيمي بندر امام و به همه فارغ التحصيلان توصيه مي كنم اول شانسشون رو براي كار در شهر ها امتحان كنن بعد اگه پيدا نكردن بيان سراغ ماهشهر و عسلويه.زندگي توي ماهشهر به خاطر نداشتن امكانات خيلي سخته تقريبا هر چي كه بخواين بايد برين اهواز.محيط هم فقط براي كار خوبه و از روابط اجتماعي و رشد فرهنگي و فكري و ... هيچ خبري نيست.جالب اينجاست كه با هر انگيزه ايي كه وارد بشيد خيلي زود همرنگ جماعت مي شيد.در ضمن از كار تخصصي هم زياد خبري نيست.

من قرار بود بيام ماهشهر ولي بهم گفتند كه فعلا از استخدام خانوم ها خبري نيست:warn:
واقعا اينطوريه؟:(

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
معمولا که این طور نیست، ولی بیشتر استخدامی ها رو آقایان تشکیل می دهند.

عضو جدید
در مورد کار در جنوب حق با دوستان است...;)
خودم مدتی در بندرعباس مشغول بودم (البته ربطی هم به تحصیلاتم نداشت)، از اونجا سری به عسلویه زدم، اوایل آبان ماه بود، هوای بهاری داشت ولی وقتی آلودگی اونجا رو دیدم و با پرسنل شاغل صحبت کردم به این نتیجه رسیدم که اصلا درست نیست سلامتی ام رو بخاطر چندرغاز به خطر بیندازم....
توصیه دوستان هم در مورد جنوب کاملا درسته و به عزیزان توصیه می کنم اگر جونتون رو دوست دارید بهتره بیخیال کار در جنوب باشید...
البته ناگفته نماند که در حال حاضر برای مشغول بکار شدن اون هم در هر کجا حتی عسلویه نیازمند روابط قوی (پ ا ر ت ی) در سطح بالا هستید!:surprised:

farzad84

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
زندگی توی جنوب برای کسانی که غیر جنوبی اند بسیار سخته...
من خودم بچه جنوبم و در خوزستان زندگی می کنم . خوزستان تابستون و زمستون نداره همیشه گرمه. در تابستون هوا بالای 50 درجه است ولی چون اگه بگن بالای 50 درجه است کار تعطیل میشه به خاطر همین میگن 49 درجه است. تازه گرد و خاکهایی هم در بعضی روزا توی آسمون وجود داره که نمیشه نفس کشید . اما چه میشه کرد ... زندگی سخته.... ما که عادت کردیم ولی شماها رو نمی دونم.
بهتره که ابتدا به فکر کار در جاهای خوش آب و هوا باشید بعد اگه موفق نشدید به فکر کار در ماهشهر و عسلویه باشید.

moradipour_f

عضو جدید
من قرار بود بيام ماهشهر ولي بهم گفتند كه فعلا از استخدام خانوم ها خبري نيست:warn:
واقعا اينطوريه؟:(
خانمها رو كه از طريق آزمون ديگه جذب نمي كنن تنها استثناش پارتي داران عزيز هستن كه مي شه يه جورايي قضيه رو ماست مالي كرد كه مي كنن.ولي همون بهتر كه استخدام نكنن.باور كن خوش به حالته در هر صورت بعد از چند ماه بي كاري يع كاري تو شهر ها پيدا مي كني بهتر از اينه كه فوري بعد از استخدام پا شيد بيايد ماهشهر و عسلويه و گرفتار بشيد

zahra gholami

عضو جدید
این شرایطی که در مورد عسلویه و ماهشهر میگن ، خیلی سخته، ولی من هم خیلی دوست دارم اونجا کار کنم، کسی میتونه راهنمایی کنه که به جز آزمونهای استخدامی( چون من نمی خوام استخدام بشم، فقط می خوام مثلا یک سال اونجا باشم!) چطور می شه تو یکی از شرکتهایی که در عسلویه هستند، به صورت قراردادی کار کرد؟! :smile:
من کارشناسی ارشد مهندسی شیمی_مهندسی شیمی هستم و معدلم هم 17.99 !
امیدوارم یکی پیدا بشه برا ما هم پـــــــــــــــــــــارتی بازی کنه تا بتونیم یه سالی اونجا باشیم.
:D
با این همه شرایط بد و سختی که داره نمی دونم چرا اینقدر سخته کار پیدا کردن تو این شهرها! پارتی بازی و .... این جور چیزا می خواد!!!! :surprised: :confused:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
این شرایطی که در مورد عسلویه و ماهشهر میگن ، خیلی سخته، ولی من هم خیلی دوست دارم اونجا کار کنم، کسی میتونه راهنمایی کنه که به جز آزمونهای استخدامی( چون من نمی خوام استخدام بشم، فقط می خوام مثلا یک سال اونجا باشم!) چطور می شه تو یکی از شرکتهایی که در عسلویه هستند، به صورت قراردادی کار کرد؟! :smile:
من کارشناسی ارشد مهندسی شیمی_مهندسی شیمی هستم و معدلم هم 17.99 !
امیدوارم یکی پیدا بشه برا ما هم پـــــــــــــــــــــارتی بازی کنه تا بتونیم یه سالی اونجا باشیم.
:D
با این همه شرایط بد و سختی که داره نمی دونم چرا اینقدر سخته کار پیدا کردن تو این شهرها! پارتی بازی و .... این جور چیزا می خواد!!!! :surprised: :confused:

معدلین بالای 14 بدون آزمون استخدادم می شوند. ولی پیشنهاد می کنم اگر بهتون گفتن در قسمت آزمایشگاه ها فعالیت کنید. تحت هیچ عنوان نپذیرید. چون از جسمی آسیب میبینید. مثلا خانم های بودن که صدای مردانه پیدا کردن و روی صورت آن ها موهای زائد و ریش ظاهر شدو خیلی چیزهای دیگر.. کم بینایی.. مثلا وقتی شما یک قطه چسب از نوع قطره ای رو بو کند بوی نافذ و به همراه اشک رو برای شما می آرود. حالا خودتون بررسی کنید آزمایشگاهی که پر از تولوئن هست چی میشه...

zahra gholami

عضو جدید
معدلین بالای 14 بدون آزمون استخدادم می شوند. ولی پیشنهاد می کنم اگر بهتون گفتن در قسمت آزمایشگاه ها فعالیت کنید. تحت هیچ عنوان نپذیرید. چون از جسمی آسیب میبینید. مثلا خانم های بودن که صدای مردانه پیدا کردن و روی صورت آن ها موهای زائد و ریش ظاهر شدو خیلی چیزهای دیگر.. کم بینایی.. مثلا وقتی شما یک قطه چسب از نوع قطره ای رو بو کند بوی نافذ و به همراه اشک رو برای شما می آرود. حالا خودتون بررسی کنید آزمایشگاهی که پر از تولوئن هست چی میشه...

سلام
مرسی از راهنماییتون
البته من از کار آزمایشگاه خیلی بدم می آد، یکی دو سالی تو یه واحد تولید فرمالین کار می کردم که اونجا هم فرمالین بویی می داد که هر کس وارد سایت می شد، اشک از چشاش جاری می شد ، البته بعد از مدتی ما که تو اون واحد کار می کردیم، عادت کرده بودیم به وضعیت اونجا، ولی بچه های آزمایشگاه کارشون سختتر بود، چون ما زیاد دسی نمی زدیم به مواد ولی اونا که با مواد بیشتر سرو کار داشتند، پوستشون، مخصوصا دستاشون، حساسیت پیدا کرده بود، ولی اگه تو عسلویه، کاری به جز آزمایشگاه باشه، بدم نمی آد یه سالی اونجا باشم. :smile:

آخرین ویرایش:

nazanin1811

کاربر فعال

واقعا معدل هاي بالاي 14 رو استخدام ميكنند يا كه اينم فقط براي آقايون صادقه:confused:
از چه طريق ميشه خودمونو بهشون معرفي كنيم
البته من تو سايت پتروپارس فرم پر كردم و رزومه هم فرستادم. راه ديگه اي هم هست؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
واقعا معدل هاي بالاي 14 رو استخدام ميكنند يا كه اينم فقط براي آقايون صادقه:confused:
از چه طريق ميشه خودمونو بهشون معرفي كنيم
البته من تو سايت پتروپارس فرم پر كردم و رزومه هم فرستادم. راه ديگه اي هم هست؟

بله، تا اون جایی که من دیدم این مسئله برای آقایون بوده یعنی هنوز نشنیدم که خانمی بدین صورت استخدام بشه! ولی قانون زن و مرد نداره. مگر اینکه بگن استخدام فقط ویژه آقایان اصلا خانم جذب نکن. اگر این طور باشه بله.
بعضی وقت ها شما به صورت پیمانی شروع به کار می کنید. و بعد از دوسال شما رو استخدام می کنن. چرا؟ زیرا در عسلویه بیشتر افرادی که برای کار میروند زود میروند به خاطر گرماو نوع آبو هوا. ولی افرادی که مثلا حدود 5 یا بیشتر بمانند سریعا به سمت رئیس واحد میرسن.

zahra gholami

عضو جدید

معدل بالای 14 یا بالای 17؟؟؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
معدل بالای 14 یا بالای 17؟؟؟

ببینید معدل 17 برای کارشناسی ارشد پایینه من یادمه یکی از استخدامی ها زده شده بود برای کارشناسی ارشد 5/18 و کارشناسی 14 به بالا.
در عسلویه بالای 14 رو بدون آزمون میپذیرن البته برای کارشناسی. برای ارشد بالای 18 رو بدون آزمون میپذیرن. شاید حالا این تفاسیر عوض شده باشه و کمتر هم بشه چون جدیدترین آموزن رو که مشاهده کردم زده شده بود برای کارشناسی 5/13 میتونه شرکت کنه.

zahra gholami

عضو جدید
ببینید معدل 17 برای کارشناسی ارشد پایینه من یادمه یکی از استخدامی ها زده شده بود برای کارشناسی ارشد 5/18 و کارشناسی 14 به بالا.
در عسلویه بالای 14 رو بدون آزمون میپذیرن البته برای کارشناسی. برای ارشد بالای 18 رو بدون آزمون میپذیرن. شاید حالا این تفاسیر عوض شده باشه و کمتر هم بشه چون جدیدترین آموزن رو که مشاهده کردم زده شده بود برای کارشناسی 5/13 میتونه شرکت کنه.

من که معدلم شده 17.99 ! :cry: :confused: :cry: کاش یه کم دیگه درس می خوندم که معدلم 18.5 میشد! :(

عضو جدید
از دوستان که این تاپیک رو جدی گرفتن و بدنبال راهکاری برای اشتغال مناسب هستند سپاسگذارم بویژه از جناب پیرجو که با سعه صدر به مشکلات دوستان رسیدگی می نمایند... :دی

خانم zahra gholami عزیز، اگر در پی این هستید که برای مدت یکسال در عسلویه باشید توصیه ای که می تونم به شما بکنم اینه که شخصا سفری به اونجا داشته باشید و شرایط کار و محیط را از نزدیک ببینید، با توجه به محدودیت هایی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی دارد قطعا نمی تواند از افرادی که برای مدت کوتاهی قصد دارند در منطقه حضور داشته باشند، استقبال نماید علی ایحال پتروشیمی های خصوصی گزینه های مناسب تری هستند و کافیست رزومه تان را به سایت این شرکت ها ارسال نمایید و ...
به اعتقاد بنده شرط معدل چندان کاربردی ندارد و مهمترین مسئله تبحر و تخصص در زمینه و یا زمینه هایی است که شرکت ها بدنبال آن هستند... در آنجا مهمترین سوال اینست که " چی بلدی؟! "، " معرف شما کیست؟! "، و نهایتا مدرک تحصیلی خود را از کجا و با چه معدلی کسب نموده اید!!!

دوست عزیز nazanin1811 ، در مورد ماهشهر شرایط کاری با عسلویه کمی تفاوت دارد اما در خصوص جذب نیرو بدلیل شرایط و محیط کاری اولویت با آقایون است...

به دوستان پیشنهاد می کنم سعی در فراگیری نرم افزارهای تخصصی داشته و بدنبال شرکت هایی باشید که چنین مهارتهایی را طالب هستند...

با توجه به آغاز فاز دوم احداث فازهای گازی و مجامع پتروشیمی عنقریب شاهد جذب نیروهای تازه خواهیم بود ( إن شاء الله )، اما بدلیل زمانبری و متقاضیان روز افزون...، اقبال جهت جذب نیز بسیار محدود و ( بستگی به شرایط جوی ***** ) دارد!!!

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام دوستهای عزیز
تقریباً یک ساله که تویه یه شرکت تولید تجهیزات نفت و گاز کار میکنم ولی متاسفانه اینجا بیشتر کارها مکانیکیه و تنها مهندس شیمی اینجا من هستم من استخدام شدم تا کارهای فرایندی پروژ ه های EPC رو انجام بدم ولی سیاست شرکت عوض شده و حالا من کارهای خیلی پیش پا افتاده مکانیکی انجام میدم خلاصه کلام که تجربه بی تجربه شرایط کاری الانم خیلی خوبه ولی ممکنه این شرایط پایدار نباشه هر چی نرم افزار بلد بودم یا اطلاعات مهندسی شیمی فراموش کردم هر چی هم مطالعه می کنم و نر مافزار جدید یاد میگیرم چون باهاش سر و کار ندارم بعد از یه مدت فراموش میکنم.چه روشی رو به من یشنهاد می کنید که یه مهندس شیمی باقی بمونم.خواهش می کنم کمکم کنید این مسئله خیلی غذابم میده که سالها کار کنم ولی تجربه نداشته باشم.:(

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستهای عزیز
تقریباً یک ساله که تویه یه شرکت تولید تجهیزات نفت و گاز کار میکنم ولی متاسفانه اینجا بیشتر کارها مکانیکیه و تنها مهندس شیمی اینجا من هستم من استخدام شدم تا کارهای فرایندی پروژ ه های EPC رو انجام بدم ولی سیاست شرکت عوض شده و حالا من کارهای خیلی پیش پا افتاده مکانیکی انجام میدم خلاصه کلام که تجربه بی تجربه شرایط کاری الانم خیلی خوبه ولی ممکنه این شرایط پایدار نباشه هر چی نرم افزار بلد بودم یا اطلاعات مهندسی شیمی فراموش کردم هر چی هم مطالعه می کنم و نر مافزار جدید یاد میگیرم چون باهاش سر و کار ندارم بعد از یه مدت فراموش میکنم.چه روشی رو به من یشنهاد می کنید که یه مهندس شیمی باقی بمونم.خواهش می کنم کمکم کنید این مسئله خیلی غذابم میده که سالها کار کنم ولی تجربه نداشته باشم.:(

سلام، یک کمی بیشتر درباره نحوه فعالیتتون توضیح بدید! کار مکانیکی که انجام می دهید چیه؟

designchem

کاربر ممتاز
سلام، یک کمی بیشتر درباره نحوه فعالیتتون توضیح بدید! کار مکانیکی که انجام می دهید چیه؟
من تو واحد تخمین و براورد کار میکنم توی هر مناقصه ای که میخوایم شرکت کنیم یه پیشنهاد فنی نیاز داره و یه پیشنهاد مالی که تهیه پیشنهاد فنی بعضی از تجهیزات به عهده منه مثله مبدل حرارتی,هیتر,سپراتور,***** سپراتور,کوالیسر,دی اریتور برای تهیه پیشنهاد فنی باید BOM این تجهیزات دربیاد کارهای مربوط به مبدل رو خودم انجام میدم که خیلی ساده است با teams ضخامت تیوب شیت و هد و بدنه و .. رو محاسبه میکنم.ولی در مورد تجهیزات دیگه که معمولاً سایز ندارند من واقعاً کاری از دستم ساخته نیست چون گارانتی فرایندی نیاز دارند خیلی تلاش کردم طراحیشون رو یاد بگیرم ولی اول اینکه سایزهام بزرگتر از شرکتهای مربوطه درمیومد دوم که نمیدونستم چه اینترنالی بهتره و آیا می تونم طراحیمو گارانتی کنم یا نه؟این شد که فقط با PVELITE ضخامت وسل و وزن وسل رو محاسبه میکنم.

akbarpour

کاربر فعال
سلام
من تو یه شرکت تولید کننده مواد اولیه دارویی هستم البته بگم که مهندسی شیمی هستم اگه دوستان موضوع خاصی مد نظرشون باشه شاید بتونم کمک کنم البته اینو بگم که برعکس اینکه خیلی ها با شنیدن دارو سازی فکر می کنن اینجا فقط باید دارو سازها باشن به اطلاع می رسونم که تقریبا تو تمام دنیا مهندسین شیمی تو قیمت تولید مواد اولیه دارویی حرف اول را می زنن و دارو سازها تو قسمت محصول نهایی هستند

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
من تو واحد تخمین و براورد کار میکنم توی هر مناقصه ای که میخوایم شرکت کنیم یه پیشنهاد فنی نیاز داره و یه پیشنهاد مالی که تهیه پیشنهاد فنی بعضی از تجهیزات به عهده منه مثله مبدل حرارتی,هیتر,سپراتور,***** سپراتور,کوالیسر,دی اریتور برای تهیه پیشنهاد فنی باید BOM این تجهیزات دربیاد کارهای مربوط به مبدل رو خودم انجام میدم که خیلی ساده است با teams ضخامت تیوب شیت و هد و بدنه و .. رو محاسبه میکنم.ولی در مورد تجهیزات دیگه که معمولاً سایز ندارند من واقعاً کاری از دستم ساخته نیست چون گارانتی فرایندی نیاز دارند خیلی تلاش کردم طراحیشون رو یاد بگیرم ولی اول اینکه سایزهام بزرگتر از شرکتهای مربوطه درمیومد دوم که نمیدونستم چه اینترنالی بهتره و آیا می تونم طراحیمو گارانتی کنم یا نه؟این شد که فقط با PVELITE ضخامت وسل و وزن وسل رو محاسبه میکنم.

کتاب پترز رو خوندید که، توی اون تمامی محاسبات انجام دادنشون هست که بنظر من اول دستی این کارها رو انجام بدید بهتره، ولی اگر براتون وقت گیر هستش از نرم افزار Sizing استفاده کنید. اگر خواستید بگید تا بهتون یه منبع هم معرفی کنم بتونید ازش استفاده کنید.

designchem

کاربر ممتاز
کتاب پترز رو خوندید که، توی اون تمامی محاسبات انجام دادنشون هست که بنظر من اول دستی این کارها رو انجام بدید بهتره، ولی اگر براتون وقت گیر هستش از نرم افزار Sizing استفاده کنید. اگر خواستید بگید تا بهتون یه منبع هم معرفی کنم بتونید ازش استفاده کنید.
از راهنماییتون بی نهایت ممنون من نرم افزار sizing رو که همراه کتابه طراحی و بهره برداری از تجهیزات نفت,گاز.. انتشارات اندیشه سرا است دارم منظوروتون همونه؟ممنون میشم بهم منبع معرفی کنید.

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه ميشه منبع اين نرم افزار رو معرفي كنيد، ممنون ميشم.:smile:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
از راهنماییتون بی نهایت ممنون من نرم افزار sizing رو که همراه کتابه طراحی و بهره برداری از تجهیزات نفت,گاز.. انتشارات اندیشه سرا است دارم منظوروتون همونه؟ممنون میشم بهم منبع معرفی کنید.

اگه ميشه منبع اين نرم افزار رو معرفي كنيد، ممنون ميشم.:smile:

یکی از منابع همین هستش، کتاب طراحی و بهره برداری از تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی
یکی دیگه هم هست برای تجهیزات خط لوله که می توانید از بخش راهنمای نرم افزار پایپسیس استفاده کنید.
دو تا کتاب هم هست که در حال چاپ هستن یکی برای خط لوله یکی هم برای کارخانه که به زودی چاپ میشن از همین انتشارات اندیشه سرا.

ar ebrahimzadeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من هم مشکل دوست مهندسی شیمی مان را دارم البته از نوع شیمی کاربردی . من شیمی کاربردی خواندم و الان تو کار مربوط به مهندسی صنایع (بازرسی فرایند تولید و سیستم شرکتهای قطعه سازی برای سایپا) مشغولم. در واقع بقول دوستمون چند سال تو این رشته کار کن نه از این رشته سررشته خوبی بدست میاری و ر عین حال رشته خودت هم از یادت میره.
به امید روزی که هیچ درس خوانده ای در رشته غیر تخصصی اش کار نکند.;)

s.sarvi

عضو جدید
سلام به همه مهندسین این همه از همه جا و همه چیز صحبت شد یک جونمردی پیدا نشد بگه که یه مهندس! صفر کیلومتر که پارتی هم نداره چطوری وارد صنعت بشه یا حداقل یه کار کوچولو توی این مملکت بزرگ پیدا کنه.