[گفتگو] - هبوط موسیقی ایرانی

secret11

عضو جدید
محدودیت در بعضی مواقع خوبه و در بعضی مواقع خانمان سوزه مخصوصا اگه دستو پا گیره هنر بشه که میتونه بدترین ضربات رو به فرهنگ یک جامعه وارد کنه!
درست اتفاقیه که الان داره تو کشور ما میفته.(البته نمیخوام موضوع رو سیاسی کنم)
این روزا دارم کارای فرهاد و فریدون فروغی(با احترام و افتخار اسمشون رو میگم) رو میگوشم و تو این فکرم که چقدر موسیقی یک کشور میتونه اینقدر با شیب تند سیر نزولی داشته باشه؟
متاسفانه مردم اینجا به موسیقی به شکل سرگرمی نگاه میکنن و فقط خودشونو درگیر موسیقی میکنن که آرتیست هاشون تازه از بابا قهر کرده و با چهار تا برنامه کامپیوتری و با صدایی که فکر میکنن خیلی قشنگه از خودشون موسیقی تراوش میکنن, درگیر کردن!
فرض کنین آلبومی طی کمتر از یک ماه کار آهنگسازی و تدوینش طول بکشه همین چیزایی میشه که به موسیقی فصلی و موجی معروفه و عمرا از یکی از تئوری های موسیقی پیروی کرده باشه بخاطر همینه مردم بعد از چار سال یادشون میره همچین آرتیستی وجود داره علاوه بر این اینجور موسیقی هیچ بار معنایی و کیفی نداره چه ازنظر لیریک و چه از نظر ارزش در واقع ببخشید که اصلا اینا رو جزو موسیقی حساب آوردم!
گفتم لیریک! تو اینجا یا دختره رفته یا دختره میخواد بیاد یا دختره در حال رفتنه و یا در حال اومدن! کلا از این چارچوب خارج نیست و طرف دیگش هم اینه که چقدر دختره خوبه و چقدر دختره بدرد نمیخوره!
و باز هم این یک طرف موضوع نیست!
موسیقی سنتی
شما کمتر کشوری رو میتونین پیدا کنید مثل ایران که اینقدر موسیقیش پدر مادر دار باشه و تازه چی؟ اینقدر حرفه ای آهنگسازی کنه و اشعارش هم که بیشتر از شاعر های همینجا گرفته میشه بار معنایی آهنگ رو صد برابر میکنه!
ولی باز هم گوش دادن این ها متاسفانه باعث کسر شان بعضی هاست!(به نظر من حفظ اینطور موسیقی از هزار سال نازیدن به کوروش و داریوش خیلی برای ما پر افتخار تره)
و حالا هنری که بی محدودیت باشه میتونه باعث پیدا شدن آرتیست هایی بشه به معنای واقعی,افسانه ای!
نمیخوام ذهنتون رو منحرف کنم ولی براتون پینک فلوید رو مثال میزنم که بعد از گذشتن 50 سال نه تنها از ارزش و طرفدار های این گروه کم نشده بلکه تو دنیا هر روز و هر روز پر طرفدار تر و با ارزش تر میشه!
البته خوب این رو از چشم تبلیغات رسانه ای کشور خودم میدونم چون شما همین الان با هزار مشکل شاید بتونید یک آلبوم ارجینال مثلا از شهرام ناظری پیدا کنید !
و یا اینکه موقع بعثت که میشه تلویزیون ایران چندین بار آهنگ وحدت فرهاد رو تو TV میزاره ولی عمرا حرفی از این استاد بزنه! حالا بگید چرا؟..... چون خواننده قبل از انقلاب بوده

و یا اینکه از بند امپایریوم(Empyrium) تو برنامه هات استفاده بکنی بدون اینکه اجازه بگیری و یا حرفی از این بزنی!
.
.
.
.
حالا چرا ما به سمت الگو گیری غلط میریم و اجازه میدیم سوسولا از خودشون موسیقی تراوش کنن؟
چرا ماها موسیقی کشور های دیگه رو به موسیقی خودمون ترجیح میدیم؟
با تفاسیر بالا خودتون نتیجه بگیرید

و ببخشید که اینقدر موضوع رو خشک گفتم چون فقط جای تاسف داره!

باران 686

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بنظر من کسی اگر یکم با علم موسیقی آشنا باشه و گوشش به موسیقی های دوروزه عادت نکرده باشه هنوز هم متوجه میشه که موسیقی دهه 40و...با اینکه از نظر فنی و کیفیت ضبط خیلی ایراد داره ولی چه شاهکارهایی هستن که هنوز امثالش رو نتونستن تولید کنن.خوانندگان قدیمی و تعداد اندکی از خوانندگان جدید صداشون بدون هیچ افکت و...فوق العادس.مخصوصا اینکه شعرهایی رو میخونن که با محتوا و دارای مضمون های اصیل عارفانه و عاشقانس.

آخرین ویرایش:

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو کشوری که ساز و ابزار موسیقی تو تی وی نشون داده نمیشه و جلوش هزار تا گل و میز و صندلی میذارن که دیده نشه، چه انتظاری میشه داشت؟!
حالا باز الان وضع بهتر شده، یادمه تا همین چند سال پیش اگه کسی می خواست بره کلاس موسیقی خجالت می کشید سازشو با خودش ببره تو خیابون تا بره کلاس، همه یه جور دیگه نگاه می کردن به آدم!

متاسفانه خیلی از بزرگان موسیقی ما مثل استاد شجریان، استاد ناظری و ... به دلیل این که سالن کنسرت خوب و با پدر و مادر تو ایران کمه و واسه یه کنسرت باید اینجا کلی بالا و پایین بزنن، بیشتر کنسرتاشون در خارج از کشور برگزار میشه، بی دردســــر....و اگه تو ایران هم باشه کنسرتشون نهایتا تو همون پایتخت برگزار میشه و شهرستانیها محرومن
یا کی دیدیم این بزرگان رو بیارن تلویزیون تا جوونا حرفاشونو بشنون و باهاشون آشنا شن

یه نکته دیگه اینه که اینجا برنامه ای یا حوزه ای نیس که استعدادا رو کشف کنن
تو کشورای دیگه برنامه های زیادی مثل امریکن آیدل، اکس فاکتور و ...هست که میان در زمینه موسیقی استعداد یابی می کنن و پرورششون میدن

تا همین دو سال پیش هم که next persian star پخش می شد، دیدیم که کلی شرکت کننده از ایران داشت که اکثرشون هم صداهای واقعا خوبی داشتن و واقعا دارن تو ایران حیف میشن و خیلیاشونم از همون جا معروف شدن که معروف ترینشون شهرام شکوهیه

تا وقتی که ما به صداهای خوب پر و بال ندیم و صداشونو تو نطفه خفه کنیم وضعیت همینه و یه سری به قول شما سوسول میان و میشن خواننده!

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
میدونید چرا؟ چون ادمای کمی هستن ک کلا سواد موسیقیایی دارن... سواد پیشکش... سلیقه موسیقیایی بگم بهتره...
من خودم بشخصه عاشق استاد شجریانم ایران هرجا ک کنسرت گذاشته تا تونستم رفتم اما بین بچه های دانشگاه مورد تمسخر قرار میگرفتم مهم نیس این تمسخرها اصلا واسم مهم نیود ولی از این خندم میگیره کسی ک عاشق مثلا ساسی مانکنه میاد موسیقی سنتی و اصیل ایرانی رو ب تمسخر میگیره
بدون منظور میگم ولی نود درصد نسل جوان امروز ما از همه لحاظ ب جرات میتونم از همه لحاظ بسیار سطح پایینه بسیار... چ از لحاظ درک موسیقی چ از لحاظ درک زندگی چ از لحاظ فهم و شعور سیاسی و و و ...
دوستمون مدیر بانو ب نکات خوبی اشاره کردن عدم وجود سالنهای کنسرت قوی
عدم حمایت دولت از موسیقی قوی و سانسور شدید و واقعا بدون دلیل
عدم درک ملت از موسیقی !
نبود حوزه برای کشف استعدادها و نبود امکانات برای شکوفایی استعداد ها
و خیلی مشکلات دیگه....

اسم از پینک فلوید اوردید .... من عاشقشونم :دی

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من خودم قبلا تا یکی دو روز سه تار دستم گرفتم (که متاسفانه سریع هم ولش کردم) جوگیر شده بودم که ای دادددددد بیداد که موسیقی این کشور از دست رفت.
ببینید درسته صحبتهای شما.
موسیقی این کشور (موسیقی سنتی) خیلی اصیله.
موسیقی یک هنر هست.
این دیدگاه شما رو یلی از موسیقی کارهای سنتی هم دارند.
از ونور هم نباید گذاشت هنر (هر هنری) به انحطاط بره. اما اینکه ما موسیقی های امروزی که معمولا برگرفته از موسیقی های غربی و دستگاههای اونهاست رو قبول نکنیم درست نیست.
اونها هم سبک و اصول خودشون رو دارند. حرف واسه گفتن دارند. حتی رپ!!!! با اونهمه ابتذالش
شاید و البته صد در صد در علم موسیقی و از لحاظ فنی با موسیقی های شرقی و کشور ما برابری نمیکنن، اما نمیشه که مردم رو مجبور کرد حتما شجریان گوش بدن.
مثلا بنیامین هم قشنگه (مثلا میگم)
مثلا یاس هم قشنگه.

یه صحبت دیگه هم اینه که ما و هر کسی هم که دلش برای موسیقی سنتی کشور میسوزه باید تلاش کنه برای اون. نباید بزاره فراموش بشه.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میدونید چرا؟ چون ادمای کمی هستن ک کلا سواد موسیقیایی دارن... سواد پیشکش... سلیقه موسیقیایی بگم بهتره...
من خودم بشخصه عاشق استاد شجریانم ایران هرجا ک کنسرت گذاشته تا تونستم رفتم اما بین بچه های دانشگاه مورد تمسخر قرار میگرفتم مهم نیس این تمسخرها اصلا واسم مهم نیود ولی از این خندم میگیره کسی ک عاشق مثلا ساسی مانکنه میاد موسیقی سنتی و اصیل ایرانی رو ب تمسخر میگیره
بدون منظور میگم ولی نود درصد نسل جوان امروز ما از همه لحاظ ب جرات میتونم از همه لحاظ بسیار سطح پایینه بسیار... چ از لحاظ درک موسیقی چ از لحاظ درک زندگی چ از لحاظ فهم و شعور سیاسی و و و ...
دوستمون مدیر بانو ب نکات خوبی اشاره کردن عدم وجود سالنهای کنسرت قوی
عدم حمایت دولت از موسیقی قوی و سانسور شدید و واقعا بدون دلیل
عدم درک ملت از موسیقی !
نبود حوزه برای کشف استعدادها و نبود امکانات برای شکوفایی استعداد ها
و خیلی مشکلات دیگه....

اسم از پینک فلوید اوردید .... من عاشقشونم :دی

یه چیزی بگم؟؟ ناراحت نشین ها
انصافا بده ما به بقیه بگیم سلیقه موسیقیایی ندارین یا ندارن. انگار طرف یه لباس رو پپوشیده بگیم سلیقه لباس نداره.
نمیشه که دلخواه مردم رو زیر سوال برد.
اینم بگم که من ذائقه موسیقیایی خودم همون موسیقی کلاسیک و سنتی هست اغلب.
البته که بگیم سواد موسیقیایی ندارن خیلی بهتره. یععنی درستش همینه. واقعا خوب موسیقی تو این کشور مهجوره. ملت سوادشو ندارن. علمشو ندارن.
اما خوب بازم همون حرف پست بالا رو میگم. نمیشه مردم رو بزور بگیم این خوبه، اینو گوش کن.

*FARZAN*

دستیار مدیر کتابخانه الکترونیکی
کاربر ممتاز
من خودم قبلا تا یکی دو روز سه تار دستم گرفتم (که متاسفانه سریع هم ولش کردم) جوگیر شده بودم که ای دادددددد بیداد که موسیقی این کشور از دست رفت.
ببینید درسته صحبتهای شما.
موسیقی این کشور (موسیقی سنتی) خیلی اصیله.
موسیقی یک هنر هست.
این دیدگاه شما رو یلی از موسیقی کارهای سنتی هم دارند.
از ونور هم نباید گذاشت هنر (هر هنری) به انحطاط بره. اما اینکه ما موسیقی های امروزی که معمولا برگرفته از موسیقی های غربی و دستگاههای اونهاست رو قبول نکنیم درست نیست.
اونها هم سبک و اصول خودشون رو دارند. حرف واسه گفتن دارند. حتی رپ!!!! با اونهمه ابتذالش
شاید و البته صد در صد در علم موسیقی و از لحاظ فنی با موسیقی های شرقی و کشور ما برابری نمیکنن، اما نمیشه که مردم رو مجبور کرد حتما شجریان گوش بدن.
مثلا بنیامین هم قشنگه (مثلا میگم)
مثلا یاس هم قشنگه.
یه صحبت دیگه هم اینه که ما و هر کسی هم که دلش برای موسیقی سنتی کشور میسوزه باید تلاش کنه برای اون. نباید بزاره فراموش بشه.

سلام : )
من از جانب خودم میگم... من اصلا نگفتم که موسیقی امروزی رو قبول ندارم.. اتفاقا معدود کسایی هستن که با سبکهای جدید کار میکنن و بسیار بنده قوبلشون دارم.. من نقلم از کسایی هستش که هیییج سوادی ندارن و ی سری کارایی رو ارائه میدن ک اصلا نمیدونم باید چ اسمی روشون بزارم :| بله من اونا رو به هیچ عنوان قبول ندارم :| (از جانب خودم گفتم )

یه چیزی بگم؟؟ ناراحت نشین ها
انصافا بده ما به بقیه بگیم سلیقه موسیقیایی ندارین یا ندارن. انگار طرف یه لباس رو پپوشیده بگیم سلیقه لباس نداره.
نمیشه که دلخواه مردم رو زیر سوال برد.
اینم بگم که من ذائقه موسیقیایی خودم همون موسیقی کلاسیک و سنتی هست اغلب.
البته که بگیم سواد موسیقیایی ندارن خیلی بهتره. یععنی درستش همینه. واقعا خوب موسیقی تو این کشور مهجوره. ملت سوادشو ندارن. علمشو ندارن.
اما خوب بازم همون حرف پست بالا رو میگم. نمیشه مردم رو بزور بگیم این خوبه، اینو گوش کن.

نه ناراحت نمیشم اومدیم گفت و گو کنیم دیگه : )
من قصدم زیر سوال بردن دلخواه مردم نبود. ببینید من هنوزم میگم..
بله من ی مقدار زیاده روی کردم.. .. اما واقعا حق بدید .... ک بعضیا واقعا .. :|

درست موسیقی تو این کشور مهجوره ملت سوادشو ندارن علمشو ندارم امااااا هیچ اقدامی هم نمیکنن که علمشو و سوادشو بدست بیارن.. طرف اصلا تحقیق نمیکنه این موسیقی ای که داره گوش میده اهنگسازش کیه در چ سالی مثلا ساخته شده ایا حرفی پشتش هست از چه سازهایی داخلش استفاده کرده اصلا این موسیقی اصل و نسب داره .... اگر بخوان میتونن سوادشو بدست بیارن اما نخیر نمیخوان.. والا مطالعه کردن هزینه ای نداره ... من نمیگم برن ساز یاد بگیرن نه.. میگم حداقل مطالعه داشته باشن ک هم سوادشون بره بالا هم درکشون ازموسیقی بره بالا در نتیجه سلیقه موسیقی خودشون رو هم ارتقا بدن .. سخت نیس اصلا..

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
محدودیت در بعضی مواقع خوبه و در بعضی مواقع خانمان سوزه مخصوصا اگه دستو پا گیره هنر بشه که میتونه بدترین ضربات رو به فرهنگ یک جامعه وارد کنه!!
ولی باز هم گوش دادن این ها متاسفانه باعث کسر شان بعضی هاست!(به نظر من حفظ اینطور موسیقی از هزار سال نازیدن به کوروش و داریوش خیلی برای ما پر افتخار تره)
ر موضوع رو خشک گفتم چون فقط جای تاسف داره!
:eek:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شهرام ناظری مگه چه گلی به سر موسیقی ما زده که استاتر تاییدش میکنه ؟