[گفتگو] - شما چه نامی برای "نشان" این مرد انتخاب میکنید!؟

arc.majid

عضو جدید
چند روز قبل حسین علیزاده آهنگساز و موسیقیدان ایرانی در یک اقدام قابل تحسین نشان شوالیه را که می توانست اعتبار مالی و جایگاه بین المللی زیادی را نصیب او کند، رد کرد و با ارسال نامه ای ضمن قدردانی از سفارت فرانسه اعلام کرد که ترجیح میدهد حسین علیزاده بماند و شوالیه نشود.
به دنبال این اقدام خوشحالی زیادی میان مردمی که حتی بعضا چندان هم اهل موسیقی نبودند به وجود آمد. شعفی که نشانه های آن را می توان در میان انبوه نظرات نوشته شده از جانب مخاطبان ذیل خبرهای مربوط به عدم دریافت نشان شوالیه از سوی علیزاده دید.انبوه نظراتی که در خبرگزاری ها و پایگاه های خبری قابل مشاهده بود.
حال که استاد لقب شوالیه را قبول نکرده اند,و قرار باشد به او نشانی داده شود شما چه نامی برای نشان او در نظر میگیرید؟؟

حالا شما چه نامی برای "نشان" این مرد انتخاب میکنید؟؟؟؟http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=227131&d=1417254593&thumb=1

آخرین ویرایش:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
نقد و بررسی ِ پذیرش و عدم پذیرش جوایز بین المللی

نقد و بررسی ِ پذیرش و عدم پذیرش جوایز بین المللی

با سلام و احترام..
راستش چند روزی هست که در برخی محافل ، زمزمه های زیادی در این مورد شنیدم و هیچ کجا فرصت نشد که در این مورد نظر خودمو مطرح کنم و فکر میکنم الان موقعیت و فضای مناسبی باشه که چند خطی در این مورد تحریر کنم .
واقعا برام قابل درک نیست که علت خوشحالی ِ ملت ایران ( به زعم ِ برخی افراد و رسانه ها ) از عدم تحویل جایزه ادب و هنر فرانسه چی هست؟!
اما در ادامه ، چند خطی که شاید شنا کردن بر خلاف مسیر رودخانه و صرفاً نظرات شخصی خودم هست رو می نویسم :

چندین بار نامه ی استاد علیزاده رو مطالعه کردم ، اما دلیل خاصی رو برای عدم پذیرش این جایزه ذکر نکرده بودن و در واقع تصمیمشون بیشتر شخصی بوده؛
البته با موشکافی ِ عمیق تر میشه یک نکته ی انتقادی از نامه ی ایشون برداشت کرد و اون اینه که :
«شاید اگر در دیار ما توجه و درک از هنر والای موسیقی نزد مسئولان می‌بود، یک هدیه و عنوان غیرخودی این همه انعکاس نداشت.
وقتی در فضای هنری نور کافی نباشد، چراغی کوچک خورشید می‌شود».

من فکر می کنم ما عادت کردیم که از هر موقعیت و اتفاقی ، "جریان سازی" کنیم .
ایشون به هر دلیلی تصمیم گرفته (تصمیم شخصی ) که این جایزه رو دریافت نکنه و نکرده . و تصمیمشون برای همه ی ما قابل احترام هست. اما مواظب باشیم که با بزرگنمایی این گونه امور، سایر چهره ها و شخصیت ها رو خدشه دار نکنیم!

یه جایی خوندم که نوشته بود :
استاد علیزاده با این تصمیم بزرگ ، ایرانی بودن و مسلمان بودن خودشو نشون داد !!
سوالاتی که در این موارد برا من پیش اومد این بود که :
- سالانه 280 نفر جایزه فرهنگ و هنر فرانسه رو دریافت می کنند ؛ یعنی هر کس که این نشان و جایزه رو دریافت کرده ، همه چیز خودشو از بین برده و به ملتش خیانت کرده ؟!
- یعنی سایر شخصیت های بزرگ فرهنگی و هنری ایران از قبیل "پروفسورمحمود حسابی (بنیانگذار فیزیک و مهندسی نوین در ایران)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، پری صابری (کارگردان تئاتر)، جلال ستاری (اسطوره‌شناس)، محمدعلی سپانلو(شاعر)، شهرام ناظری و محمدرضا شجریان (موسیقی‌دان)، لیلا حاتمی (بازیگر سینما) و کامبیز درم‌بخش (کاریکاتوریست)اصغر فرهادی (فیلمساز)، علیرضا سمیع‌آذر ، محمود دولت آبادی (نویسنده) و پروفسورناصر دارابی‌ها " که این نشان رو دریافت کردند ، ایرانی بودن و مسلمانی خودشون رو فروختن؟!
- یعنی سایر بزرگان نظیر
بزرگ‌ترین آهنگساز فرانسوی قرن بیستم «موریس راول» یا دو نویسنده و فیلسوف بزرگ فرانسوی٬ «ژان پل سارتر» و «آلبرت کاموس» (برنده جایزه نوبل) یا هنرپیشه معروف خانم «کترین دونو» که این نشان رو قبول نکردن ، تفکرشون سنتی و شبیه به ما بوده ؟!

- اگر کسی سایر جوایز بین المللی رو از قبیل نوبل ، گرمی ، اسکار ، کن ، آکادمی و ... و... که امروزه ، خیلی بیشتر از نشان شوالیه، طعم و بوی سیاسی به خود گرفتن رو قبول کنه به چه جنایتی محکوم شده ؟!
- و اگر کسی سایر جوایز بین المللی از قبیل نوبل ، گرمی ، اسکار ، کن ، آکادمی و ... و... که امروزه ، خیلی بیشتر از نشان شوالیه، طعم و بوی سیاسی به خود گرفتن رو قبول نکنه رو باید چطور تکریم کرد؟! اصلا باید تکریم کرد و چرا ؟!

نتیجه گیری و جمع بندی :
کلا در مورد اهدای جوایز بین المللی خصوصا در عرصه ی فرهنگ و هنر، پذیرش یا عدم پذیرش یک نشان و جایزه ، دلیل اشتباه بودن یا درست بودن تصمیم ِ شخص نیست.
بلکه به نظر من این مورد کاملا شخصی هست ؛ همانطوری هم که در بالا اشاره شد ، ما بزرگانی داشتیم که برخی جوایز رو قبول نکردند ، از جمله "ژان پل سارتر" که جایزه نوبل رو در سال 1964 قبول نکرد
و البته همین قضیه ، شهرت بیشتری رو برای ایشون به ارمغان آورد! و بزرگانی هم داشتیم که برخی جوایز رو قبول کردند و برای ما فوق العاده محترم و عزیز هستند.
به نظر بنده
نه به خاطر پذیرش جوایز و نه به خاطر عدم پذیرش جوایز ، بلکه به خاطر زحمات و فعالیت های فرهنگی و هنری ِ ارزشمند همه ی این هنرمندان ِ نامبرده، هم آقای علیزاده مایه ی مباهات و فخر فرهنگی ِ ایران زمین هستند و هم همه ی هنرمندان ِ ایرانی که مفتخر به دریافت این جوایز شدند.

احسان
1393.09.14
09:45

:gol:

و اما در مورد موضوع و سوال مطرح شده در تاپیک هم نظرم رو عرض می کنم :

حال که استاد لقب شوالیه را قبول نکرده اند,و قرار باشد به او نشانی داده شود شما چه نامی برای نشان او در نظر میگیرید؟؟

حالا شما چه نامی برای "نشان" این مرد انتخاب میکنید؟؟؟؟http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=227131&d=1417254593&thumb=1

من به ایشون ، لقب و نام و نشان خاصی نمیدم ؛
چون خودشون در نامه ی ارسالی شون ، صراحتا اعلام کردند که میخوان "حسین علیزاده" باقی بمونند .

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و احترام..
راستش چند روزی هست که در برخی محافل ، زمزمه های زیادی در این مورد شنیدم و هیچ کجا فرصت نشد که در این مورد نظر خودمو مطرح کنم و فکر میکنم الان موقعیت و فضای مناسبی باشه که چند خطی در این مورد تحریر کنم .
واقعا برام قابل درک نیست که علت خوشحالی ِ ملت ایران ( به زعم ِ برخی افراد و رسانه ها ) از عدم تحویل جایزه ادب و هنر فرانسه چی هست؟!
اما در ادامه ، چند خطی که شاید شنا کردن بر خلاف مسیر رودخانه و صرفاً نظرات شخصی خودم هست رو می نویسم :

چندین بار نامه ی استاد علیزاده رو مطالعه کردم ، اما دلیل خاصی رو برای عدم پذیرش این جایزه ذکر نکرده بودن و در واقع تصمیمشون بیشتر شخصی بوده؛
البته با موشکافی ِ عمیق تر میشه یک نکته ی انتقادی از نامه ی ایشون برداشت کرد و اون اینه که :
«شاید اگر در دیار ما توجه و درک از هنر والای موسیقی نزد مسئولان می‌بود، یک هدیه و عنوان غیرخودی این همه انعکاس نداشت.
وقتی در فضای هنری نور کافی نباشد، چراغی کوچک خورشید می‌شود».

من فکر می کنم ما عادت کردیم که از هر موقعیت و اتفاقی ، "جریان سازی" کنیم .
ایشون به هر دلیلی تصمیم گرفته (تصمیم شخصی ) که این جایزه رو دریافت نکنه و نکرده . و تصمیمشون برای همه ی ما قابل احترام هست. اما مواظب باشیم که با بزرگنمایی این گونه امور، سایر چهره ها و شخصیت ها رو خدشه دار نکنیم!

یه جایی خوندم که نوشته بود :
استاد علیزاده با این تصمیم بزرگ ، ایرانی بودن و مسلمان بودن خودشو نشون داد !!
سوالاتی که در این موارد برا من پیش اومد این بود که :
- سالانه 280 نفر جایزه فرهنگ و هنر فرانسه رو دریافت می کنند ؛ یعنی هر کس که این نشان و جایزه رو دریافت کرده ، همه چیز خودشو از بین برده و به ملتش خیانت کرده ؟!
- یعنی سایر شخصیت های بزرگ فرهنگی و هنری ایران از قبیل "پروفسورمحمود حسابی (بنیانگذار فیزیک و مهندسی نوین در ایران)، عباس کیارستمی (کارگردان سینما)، پری صابری (کارگردان تئاتر)، جلال ستاری (اسطوره‌شناس)، محمدعلی سپانلو(شاعر)، شهرام ناظری و محمدرضا شجریان (موسیقی‌دان)، لیلا حاتمی (بازیگر سینما) و کامبیز درم‌بخش (کاریکاتوریست)اصغر فرهادی (فیلمساز)، علیرضا سمیع‌آذر ، محمود دولت آبادی (نویسنده) و پروفسورناصر دارابی‌ها " که این نشان رو دریافت کردند ، ایرانی بودن و مسلمانی خودشون رو فروختن؟!
- یعنی سایر بزرگان نظیر
بزرگ‌ترین آهنگساز فرانسوی قرن بیستم «موریس راول» یا دو نویسنده و فیلسوف بزرگ فرانسوی٬ «ژان پل سارتر» و «آلبرت کاموس» (برنده جایزه نوبل) یا هنرپیشه معروف خانم «کترین دونو» که این نشان رو قبول نکردن ، تفکرشون سنتی و شبیه به ما بوده ؟!

- اگر کسی سایر جوایز بین المللی رو از قبیل نوبل ، گرمی ، اسکار ، کن ، آکادمی و ... و... که امروزه ، خیلی بیشتر از نشان شوالیه، طعم و بوی سیاسی به خود گرفتن رو قبول کنه به چه جنایتی محکوم شده ؟!
- و اگر کسی سایر جوایز بین المللی از قبیل نوبل ، گرمی ، اسکار ، کن ، آکادمی و ... و... که امروزه ، خیلی بیشتر از نشان شوالیه، طعم و بوی سیاسی به خود گرفتن رو قبول نکنه رو باید چطور تکریم کرد؟! اصلا باید تکریم کرد و چرا ؟!

نتیجه گیری و جمع بندی :
کلا در مورد اهدای جوایز بین المللی خصوصا در عرصه ی فرهنگ و هنر، پذیرش یا عدم پذیرش یک نشان و جایزه ، دلیل اشتباه بودن یا درست بودن تصمیم ِ شخص نیست.
بلکه به نظر من این مورد کاملا شخصی هست ؛ همانطوری هم که در بالا اشاره شد ، ما بزرگانی داشتیم که برخی جوایز رو قبول نکردند ، از جمله "ژان پل سارتر" که جایزه نوبل رو در سال 1964 قبول نکرد
و البته همین قضیه ، شهرت بیشتری رو برای ایشون به ارمغان آورد! و بزرگانی هم داشتیم که برخی جوایز رو قبول کردند و برای ما فوق العاده محترم و عزیز هستند.
به نظر بنده
نه به خاطر پذیرش جوایز و نه به خاطر عدم پذیرش جوایز ، بلکه به خاطر زحمات و فعالیت های فرهنگی و هنری ِ ارزشمند همه ی این هنرمندان ِ نامبرده، هم آقای علیزاده مایه ی مباهات و فخر فرهنگی ِ ایران زمین هستند و هم همه ی هنرمندان ِ ایرانی که مفتخر به دریافت این جوایز شدند.

احسان
1393.09.14
09:45

:gol:

و اما در مورد موضوع و سوال مطرح شده در تاپیک هم نظرم رو عرض می کنم :

من به ایشون ، لقب و نام و نشان خاصی نمیدم ؛
چون خودشون در نامه ی ارسالی شون ، صراحتا اعلام کردند که میخوان "حسین علیزاده" باقی بمونند .

سلام علیکم ..........از تحلیل بسیار زیباتون لذت بردم.........ولی دوست عزیزم این قبیل نشان ها متاسفانه رنگ و بوی سیاسی گرفته و صرفا هنری نیست ..........متاسفانه پشت پرده ها دارد ........

شما ببینید شوالیه ها چه کسانی بودند.......شوالیه‌ها سربازانی بودند که در جنگ‌های صلیبی مقابل مسلمانان می‌ایستادند.......طبیعتا یک ایرانی مومن و معتقد نمیتواند در این لشکر کشی قرار گیرد ........البته تا قبل از پشت پرده این جایزه طبیعی است که افرادی جایزه بگیرند و متوجه نباشند

حسین علیزاده اولین دلاوری است که پس از برملا شدن ماهیت این نشان آرایش لشکر فرانسه را به‌هم ریخت ..........البته اینکه چرا ایشون رو انتخاب کردند گفتنی ها بسیار است .......توصیه میکنم نامه علی رهبری را به استاد علیزاده بخوانید

اپیدمی شوالیه‌های ایرانی؛ از توصیه جالب «علی رهبری» تا نامه سرگشاده «حسین علیزاده»

..............
فارغ از این مسئله که حرف درباره اش بسیار است و شهواهد متعددی از پشت پرده آن امروز رو شده آن هم متناسب با زمان ............در نامه استاد علیزاده چند نکته زیبا نهفته است که حقیقتی است تلخ و انتظار میرود متولیان فرهنگ کشور پیام را دریافت کرده باشند

هنرمندان ایرانی که برخی از آنان حتی با معیارهای جهانی هم در مراتب بالا هستند قدرشان شناخته نمی‌شود................ و در پی همین مشکل جوایز و نشان‌های هنری ناب که فارغ از ملاحظات سیاسی باشد در جامعه وجود ندارد.

نباید فراموش کنیم که علیزاده سهم شخص، گروه و یا دولتی نیست

آخرین ویرایش:

arc.majid

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
یه کم به بحث دیر رسیم ولی اشکال نداره!
میخاستم در مورد صحبتهای دوست خوبم اقا احسان بگم که:

با تمام احترامی که بابت صحبتهاتون دارم ولی یه چندتا نکته داشتم که بگم ,خالی از لطف نیست:

اینکه فرمودید چرا مردم از این قضیه خوشحال شدن؟؟باید بگم به نظر من مردم به خاطر اینکه استاد علیزاده فریب این جریان که ظاهر فقط دادن یه مدال هستش ولی در باطن پیامهای مخفی داره(توضیح که محممد خان دادن و مفصلترهم هستش) رو نخوردن خوشحال شدن.

جنگ نرم هنری ابعاد و زوایای پیچیده ای داره که شاید افرادی که معرفی کردید و سالهای پیش این مدال رو گرفتن براشون مشخص نبوده یا بهتره بگم دقت نداشتن!ولی خدا رو شکر خیلی از این زوایا مشخص شده و دیگه نباید فریب بخوریم.مثلا خدایای نکرده من نمیگم استاد شهرام ناظری چون مدال رو گرفتن اشتباه کردن!!نه به هیچ وجه!بلکه ایشون رو استاد اول اواز ایران میدونم..

یه سوال :چرا جایزه هنری گلدن گلوب دو سال پشت سر هم به فیلم های ضد ایرانی داده شد!!!؟؟؟

یکی جدایی نادر از سیمین ----اصغر فرهادی

یکی هم آرگو

حالا چرا اصغر فرهادی نباید از اون ور حمایت نشه؟؟؟

هنوز یادم نرفته توهین اقای کیارستمی به دفاع مقدس رو!!!

هنوز یادم نرفته صحبتهای استاد شجریان در سال 88!!!

چرا دکتر سروش نباید جایزه اراسموس نگیره؟؟؟؟

اینکه فرمودید این گرفتن مدال یه نظر شخصی هست!!به نظر من این تصمیم درسته از طرف ایشون شخصی بود اما بازخورد وسیعی هم در جامعه خودمون و هم دردنیا داشت!مثلا" فیلم جدایی نادر از سیمین که کلا تو فیلم ایرانیهارو دروغگو و ... نشون میده و بعد ما باز خوردشو تو دنیا میبینیم!!

البت با نظر شما که صد در صد موافقم که در داخل هیچ حمایتی از اینگونه اساتید نمیشه!!..(در کل از مردم هم حمایت نمیشه!!)

Arezoya

عضو جدید
کاربر ممتاز
من دوس ندارم به این هنرمند عزیز نشانی اعطا کنم. البته از نظر من میتونستن نشان شوالیه رو قبول کنن. ینی اگه این نشان رو قبول می کردن من ازشون بدم نمیومد و صد البته به هیچ وجهی ایشون رو قضاوت نمی کردم. من ایشون رو چه با نشان شوالیه و چه بدون نشان شوالیه می پسندم.

بالا