گفتگو درباره MRP و JIT و ...کاربردشون در برنامه ریزی تولید

مهرآذین

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان من این تاپیکو گذاشتم تا بتونیم به صورت ریشه ای درباره مباحث برنامه ریزی تولید گفتمان کنیم که به نظر خودم خیلی مهمه و غیره راهم گذاشتم تا بچه ها اگر دوست دارند درباره دیگر تکنولوژی ها هم بحث کنیم
امیدوارم مفید باشه:)

مهرآذین

عضو جدید
در نخست تعریف mrp یا برنامه ریزی احتیاجات مواد

در نخست تعریف mrp یا برنامه ریزی احتیاجات مواد

برنامه ريزي مواد مورد نياز روشي است كه با يك پيش بيني براي تقاضاي محصول ساخته شده شروع مي شود و وابستگي تقاضا را به :​
1-انواع اجزا مورد نياز​
2-نياز هاي كمي دقيق​
3-زمانبندي سفارشات جهت تامين يك برنامه توليد​
تعيين ميكند​
اهداف سيستم برنامه ريزي مواد
1- كاهش ميزان موجودي انبار​
2- كاهش زمان توليد و تحويل كالا​
3- بر آورد زمان واقعي تحويل كالا​
4- افزايش بازدهي توليد​
بمنظور بكارگيري برنامه MRP شركت مي بايستي 3 نوع ورودي را فراهم آورد :
1-زمان بندي اصلي توليد MPS​
2-صورت مواد و قطعات BOM​
3-پرونده ثبت موجودي​
*زمان بندي اصلي توليد
در برنامه ريزي اصلي توليد ميزان محصول و زمان توليد آن در طول دوره مشخص ميشود​
به عبارت ديگر اين برنامه مشخص مي كند كه چه ماده اي چه وقت و به چه ميزان توليد خواهد شد در اين برنامه بايد كل تقاضا براي هر قلم نهايي مشخص شود كه معمولاً شامل 2 قسمت است :​
الف)مقداري كه از طريق سفارشات دريافت شده از مشتريان تعيين مي گردد​
ب)مقدارتقاضاي نامعلوم كه بوسيله پيش بيني هاي آماري بدست مي آيد​
* ليست مواد و قطعات
ليست مواد و قطعات نشان دهنده اجزا تشكيل دهنده محصول است كه شامل كليه اجزا محصول ، ترتيب ساخت و تعداد هر يك از اجزا براي ساخت يك واحد محصول است .:gol:

مهرآذین

عضو جدید
راستی اگر مایل باشیدمیتونم فایل آموزش mrp را ضمیمه کنم ولی ما فرضمون بر توانایی همه دوستان در زمینه mrp است اگر کسی مایله تو همین تاپیک درخواست بذاره تا من فایلشو بذارم
امیدوارم تاپیک خوبی باشه:)

مهرآذین

عضو جدید
فرآيند MRP
پس از آنكه يك برنامه اصلي عملي براي توليد يك قلم نهايي خاص داده شده.​
قدم بعدي تبديل تقاضاي دوره اي به نيازهاي لازم براي توليد است واين تبديل از طريق پرونده صورت مواد به اجرا در مي آيد .​
براي هر دوره MRP مقدار مورد نياز در هر بخش را با بسط نيازهاي سطح به سطح تعيين مي كند كه با مراجعه به بايگاني موجودي كالا با كاهش نياز كل براي يك قلم بوسيله مقدار موجودي به مقدار نيازهاي خالص در آن دوره مي رسيم .​
بر اساس زمان تاخير توليد نيازهاي خالص براي اين قلم كالا به موقع به انبار بر گردانده ميشود ، بطوري كه در زمان نياز در دسترس خواهد بود .سپس پرونده وضعيت موجودي با نقل تغييرات موجودي كالا به روز در مي آيد .​
خروجي هاي MRP
مهمترين دستاورد برنامه mrp شامل گزارش هاي كنترل توليد و موجودي كالا مي باشد.​
اين گزارشات اختياري هستند و براي كمك به مديريت در برنامه ريزي و كنترل عملكرد،طراحي مي شوند .(گزارشات اوليه)​
اين گزارشات شامل جداول سفارشات برنامه ريزي شده ، تغييرات در تاريخهاي سررسيد، حذف يا توقف سفارشات باز و اطلاعات مربوط به وضعيت موجودي كالا مي باشد.​
گزارشات ثانويه شامل موارد ذيل مي باشد :​
گزارشات برنامه ريزي – گزارشات اجرايي – گزارشات استثنايي​
گزارشات برنامه ريزي به منظور مشخص كردن نيازهاي آتي​
گزارشات اجرايي به منظور دقت روي اختلافات بين برنامه ها و عملكرد واقعي​
گزارشات استثنايي روي مشكلات موجود در حول و حوش سفارشات تاخير دار ، ضايعات بيش از اندازه و... متمركز مي باشد .:gol:

shahrooz0493

عضو جدید
تقاضای مطالب درموردmrp

تقاضای مطالب درموردmrp

سلام به همه ی دوستای عزیز من تازه ثبت نام کردم .راستش من برای یه کنفرانس درموردmrp مطلب تهیه می کنم خواستم خواهش کنم اگه مطلبی درقالب پی دی اف یا ورد ویا پاورپوینت یا هرچیز دیگه ای دارید تو این وبلاگ بذارید مخصوصا فایل آموزش mrp اگر هم براتون زحمتی نیست برام ایمیل کنید !

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه ی دوستای عزیز من تازه ثبت نام کردم .راستش من برای یه کنفرانس درموردmrp مطلب تهیه می کنم خواستم خواهش کنم اگه مطلبی درقالب پی دی اف یا ورد ویا پاورپوینت یا هرچیز دیگه ای دارید تو این وبلاگ بذارید مخصوصا فایل آموزش mrp اگر هم براتون زحمتی نیست برام ایمیل کنید shahrooz0493@yahoo.com

اینکه ایمیلتونو گذاشتید خلاف قوانین هست به همین دلیل ایمیلتون رو پاک کردم . دوستان در صورتی که می تونن کمکی به ایشون بکنن ، اگر چیزی دارن همینجا آپلود کنن تا بقیه هم استفاده ببرن .

asgari.farhad

عضو جدید
سلام.خوب.مباحث بسيار كلي رو شروع كردين.و شايد هر كدام از اين عنوان ها نياز به يه تاپيك جداگانه داشته باشه.چرا كه بحث بسيار گسترده تر از اين صحبت هاس...خوب ،MRP يكي از ابتدائي ترين راه هاي برنامه ريزي هستش. البته همونطوري كه از نامش پيداس بيشتر روي درخواست مواد تاكيد داره و محوريت اون هم روي همين موضوع است.در مورد صحبت دوستمون "مهرآذين" بند هايي كه فرمودند بنده زياد اعتقادي ندارم.البته در عمل.(بايد واقع بين بود)البته شرايط محيطي بسيار موثر هستند.كاهش موجودي انبار زياد ممكن نيس.چرا كه اگر منظور انبار نيم ساخته يا پاي كار باشه ، ريسك بسيار بزرگي هستش.مخصوصا در مقابل عواملي مثل انحراف معيار بالا در فروش محصول و خطر كمبود موجودي به حتم تهدديمان خواهد كرد.2-MRP در زمان توليد به هيج وجه كاهشي نخواهد داد.چرا كه در سيكل توليد تغييري نميده و فقط سفارشات و زمان هاي اونو تنظيم ميكنه.سيكل توليد بسته به نوع محصول داره .

shahrooz0493

عضو جدید
ممنونم ازکمکتون .ولی این مبحث یه خورده برای من گنگه چون دارم اطلاعات پراکنده گیر میارم خوب سرهم بندی شون برام خیلی مشکله .ولی اگه یه مثال قابل فهم درمورد mrp بود درکش برام خیلی راحتتر می شد اقای مهر اذین توی تایپیک قبلیشون فرمودند که فایل آموزش mrp رو دارند خواستم خواهش کنم اگه میشه فایل آموزشی رو تو وبلاگ بذارن

آخرین ویرایش:

asgari.farhad

عضو جدید
ممنونم ازکمکتون .ولی این مبحث یه خورده برای من گنگه چون دارم اطلاعات پراکنده گیر میارم خوب سرهم بندی شون برام خیلی مشکله .ولی اگه یه مثال قابل فهم درمورد mrp بود درکش برام خیلی راحتتر می شد اقای مهر اذین توی تایپیک قبلیشون فرمودند که فایل آموزش mrp رو دارند خواستم خواهش کنم اگه میشه فایل آموزشی رو تو وبلاگ بذارن
دوست عزيز.مشكلت كجاي كاره.بگو تا راهنمائي ات كنم.من تجربه پياده سازي mrp در كارخانجات رو دارم.فك كنم بتونم كمكت كنم

shahrooz0493

عضو جدید
اخه من تاحالا بااین روشها آشنایی نداشتم راستش نمیتونم ورودی ها وخروجی ها وفرایندMRP رو درک کنم واینکه آیا MRPسیستمه با نرم افزاره ؟ وایا بکارگیریش تو ایران اثربخش بوده یا نه ؟ شما که عملاً کار کردید اصلاًچه مراحلی رو گذروندید طراحیش ،پیاده سازیش و.... ای کاش یه مثال کامل از پیاده سازی وبکارگیریش بود که بتونم موضوع کنفرانسمو آماده کنم.

آخرین ویرایش:

shahrooz0493

عضو جدید
من احساس می کردم وبلاگتون وتایپیک هایی که می ذارید واقعاًبتونه کسی رو کمک کنه نه اینکه بیایید یه مطلبو ازجای دیگه کوپی کنیدمطالب بالا همشون کپی جای دیگه س .شما حتی درمورد بحث خودتون اونقد مطلب ندارید که ثابت کنه واقعاًمهندس صنایع هستید .من نمی خوام خدایی نکرده توهینی کنم یااینکه تحصیلاتتون رو زیر سوال ببرم فقط می خوام انتقاد کنم که چرا یه بحثی رو تووبلاگ مطرح می کنید درحالیکه آگاهی کافی رو نسبت به اون ندارید بازم از کمکهاتون ممنونم ولی من هیچ نتیجه ای از بحثاتون نگرفتم انشاء موفق باشید.خدافظ تاهمیشه

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من احساس می کردم وبلاگتون وتایپیک هایی که می ذارید واقعاًبتونه کسی رو کمک کنه نه اینکه بیایید یه مطلبو ازجای دیگه کوپی کنیدمطالب بالا همشون کپی جای دیگه س .شما حتی درمورد بحث خودتون اونقد مطلب ندارید که ثابت کنه واقعاًمهندس صنایع هستید .من نمی خوام خدایی نکرده توهینی کنم یااینکه تحصیلاتتون رو زیر سوال ببرم فقط می خوام انتقاد کنم که چرا یه بحثی رو تووبلاگ مطرح می کنید درحالیکه آگاهی کافی رو نسبت به اون ندارید بازم از کمکهاتون ممنونم ولی من هیچ نتیجه ای از بحثاتون نگرفتم انشاء موفق باشید.خدافظ تاهمیشه
عزیز ؛ کاربر مهر آذین خیلی وقته دیگه تو این تالار نیومدن و این تاپیک برای مدت ها قبله . من خودم درباره این موضوع تجربه ای ندارم اما دوستان ما اگه اطلاعاتی داشته باشن مطمئنن در اختیارتون می ذارن .

asgari.farhad

عضو جدید
دوست عزيز.مطالب اصلا كپي پيست نيست.تعجب ميكنم ! فروم محل تبادل اطلاعات است.هر تاپيكي زده ميشه دال بر اين نيس كه طرف خبره كاره.به هر حال لازم است شما اول يكم اطلاعات در مورد هر موضوعي كسب كنيد بعد بياييد سوال كنيد.اينكه با يه سوال انتظار داشه باشيد مبحثي رو با 2 تا پست جواب داد يكم عجولانه است.بگذريم... بريم سر اصل مطلب:
ببينيد دوست عزيز . هيچ نرم افزاري بوجود نمياد مگه اينكه راه حل خاصي واسه يه كار وجود داشته باشه . و وقتي تمام جوانب كار در نظر گرفته شد براي راحتي ، دقت و سرعت عمل بيشتر بصورت نرم افزار طراحي ميشه . mrp يه روش برنامه ريزي براي مواد است كه بسيار ساده است:
ورودي هاي mrp در تصوير پيوست نشون داده شده شامل:
1-اطلاعات موجودي:يعني از هر كدوم از قطعاتي كه ميخوان بشن محصول چقدر داريم
2-ساختار محصول:يعني از هر كدوم از قطعات چند تا توي محصول استفاده ميشه.
3-ساخت/خريد:يعني كدوم از قطعات توليدي هستند كدومشون خريدني
4-سياست سفارش دهي:يعني نحوه سفارش ما چطوري هستش.(بسيار موثر بر هزينه)مثلا شما كه نميتويد يه دونه چوب كبريت بخريد.اگر قصد خريد داشته باشيد حداقل بايد يه قوطي كبريت به تعداد 40 عدد خلال بخريد!
5-lead time:يعني چقدر از مدتي كه درخواست خريد داديد طول ميكشه كه برسه دستتون.
6-برنامه اصلي توليد(توي شكل ذكر نشده):يعني طبق سياست هاي مديريت و... قراره كي محصول تحويل بشه؟

خوب.يه مثال ساده هم ميزنم كه بهتر متوجه بشي.
مثلا محصول ما 1 پك شامل دو سيدي هستش.(حالا دونه دونه موارد رو بررسي ميكنيم)
-برنامه اصلي توليد:تعداد 10 پك اول اسفند ماه 90
-ساختار محصول:1-هر محصول شامل دو عدد سي دي 2-يك عدد سلفون
-ساخت/خريد:سي دي ها ساختني هستند و سلفون ها خريدني
-اطلاعات موجودي:15 تا سيدي توي انبار داريم و 5 تا نايلون سلفون
-سياست سفارش دهي:بنا به محدوديت هاي موجود بايد حداقل 50 تا سيدي هربار توليد بشه و 10 تا سلفون خريد بشه
-lead time: توليد سيدي لااقل يك ماه طول ميكشه و خريد سلفون ها 15 روز
پس:
ما در تاريخ 1 بهمن شروع به توليد سي دي ها ميكنيم و در تاريخ 15 بهمن اقدام به خريد سلفون ها
حالا بعد از اين تاريخ چقدر از هر كدوم ميمونه توي انبار؟
45 تا سي دي ميمونه و 5 تا سلفون كه در برنامه مونتاژ مورد استفاده قرار ميگيرند

اين يه مثال ساده بود كه البته خيلي چيزهارو ناديده گرفتم تا متوجه بشي.

اينم يه فايل آموزشي براي شما:
دانلود:

پیوست ها

• 12122.JPG
    12122.JPG
    36 کیلوبایت · بازدیدها: 0

shahrooz0493

عضو جدید
سلام به خدا من از اون حرفای که زدم منظور خاصی نداشتم فقط این روزا خیلی خسته م پایان نامه از یه طرف کنفرانس های زیاد از طرف دیگه کلافه م کرده .راستی مطلبی که ضمیمه کردید وبرای دانلودگذاشتید واقعاًعالی بوداستفاده کردم .موفق و سرافراز باشید

farzin69

عضو جدید
درخواست کتاب یا جزوه اموزشی MRP

درخواست کتاب یا جزوه اموزشی MRP

راستی اگر مایل باشیدمیتونم فایل آموزش mrp را ضمیمه کنم ولی ما فرضمون بر توانایی همه دوستان در زمینه mrp است اگر کسی مایله تو همین تاپیک درخواست بذاره تا من فایلشو بذارم
امیدوارم تاپیک خوبی باشه:)

سلام من تازه وارد هستم و ازشما کمک میخوام در رابطه با نرم افزار mrp واموزش آن

mohammadf4

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز، من یه سری مطالب با توضیحات کامل راجع به تفاوت های mrp با jit , toc میخواستم .میشه کمکم کنید؟ اون ترجمه مقاله هم که راجع به تفاوت این هاست دیدم ، ولی یه مطلب کامل تر میخوام. با تشکر

naeemeh shad

عضو جدید
سلام باتشكر از تاپيك خوبي كه گذاشتيد. ممنون ميشم كه نرم افزار آن را هم بفرستيد.

linktaz

کاربر بیش فعال
سلام باتشكر از تاپيك خوبي كه گذاشتيد. ممنون ميشم كه نرم افزار آن را هم بفرستيد.
سلامدوست عزيز،نرم افزار MRP يعني نرم افزاري كه مربوط به برنامه ريزي توليد باشه.مثل همكاران سيستم،رايورز،نماد ايران،شماران و... كه رايگان نيستش.