گفتگو تخصصی: بهترین روش مدیریت Block های اتوکد

niegrau

عضو جدید
با توجه به میزان تکرار بعضی آبجکت های طراحی از جمله ستون ها، تیر ها، تخت، مبل و ... تکنیک استفاده از بلاک فوق العاده تاثیر زیادی روی سرعت روند کاری طراحی میزاره.

niegrau

عضو جدید
فوائد

فوائد

- فایده استفاده از ابزار بلاک (insert block) نسبت به copy/paste و move/ drag and drop از یک فایل به فایل دیگر - و یا حتی از layout ایی به layout طراحی یا مدل:

* داشتن (انتخابی) تعیین کنترل های :
Insertion point
Scale
Rotation
Block Unit
Explode

niegrau

عضو جدید
ایجاد بلاک

ایجاد بلاک

- نکاتی رو که هنگام ایجاد بلاک از آبجکت مد نظر بایست مد نظر داشت:
* انتخاب بهترین Pick point برای بلاک
* انتخاب Scale Uniformly
* تعیین اسم جامع و کامل برای بلاک که در زمان insert block کردن با استفاده از dropdown بدون نیاز به دیدن preview توانایی تشخیص نوع بلاک - مدل بلاک - جزییات بلاک را داشته باشیم.
مثلا: تخت 2 نفره - طرح دار

آخرین ویرایش:

niegrau

عضو جدید
مشکلات

مشکلات

تمامی بلاک های ایجاد شده فقط و فقط مربوط به فایل dwg.* ای است که در آن مشغول ساختن و ذخیره ی بلاک ها بودیم. در واقع مجموعه بلاک ها مثل یک قسمت از چندین قسمت است که مجموعه این قسمت ها تحت عنوان فایل dwg ذخیره می گردد.

حال اگر شما فایل جدیدی باز کنید، قسمت مجموعه بلاک فایل جدید کاملا خالی است.
مجبور می شویم با استفاده از Design Center از منوی Insert به مجموعه بلاک های هر فایل dwg دسترسی پیدا کنیم و آن ها را یا insert و یا drag and drop کنیم.

- (نحوه insert کردن، 2 بار کلیک روی بلاک است. سپس تمامی گزینه های انتخابی مربوط به بلاک را نیز خواهید داشت که در بخش فوائد اشاره شد. )

- شرتکات Design Center = Ctrl + 2

بررسی مشکلات »
- اگر قسمت مجموعه بلاک های فایل شما، شامل بلاک های زیادی باشد - Design Center تقریبا زمان زیادی صرف وارد کردن آنها در پنجره خود می کند.

راه حل اکتسابی شما چیست؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمیدونم درست متوجه شدم یا نه اما من معمولا از قسمت insert > block قسمت Browse رو میزنم و آدرس فایلی که بلاک توش قرار داره رو میدم. بعدش تو یه جای صفحه کلیک میکنم. این کار باعث میشه تمام فایلی که بلوک توش قرار داره به صورت یه بلاک تو صفحه بیاد. خب اونو پاک میکنم. حالا اگر در قسمت Insert Block رو ببینید تمام بلاک های فایل توش قرار داره و میشه ازشون استفاده کرد.

niegrau

عضو جدید
راه حل جالبی بود و سرعت خوبی داره.

اما در Design Center پیش نمایشی Preview ایی که از بلاک به ما میده خیلی بهتر و بزرگتر هست و امکان تغییر سایز preview نظر من رو بیشتر جلب می کنه که میون بلاک ها راحت تر انتخابم رو انجام بدم، در حلیکه گزینه insert block اندازه ی preview ایی که به شما میده خیلی کوچیکه و قابل تغییر نیست!

بنظر اگر راه حلی پیدا کنیم برای افزایش سرعت در Design Center کارا ترین راه ممکن باشه ! من خودم یک ایده دارم ولی گذاشتم برای آخرین راه که اگر راهی پیدا نشد اونو نهایتا پیشنهاد بدم، ولی اگر الان بگم دیگه کسی چلنج نمی کنه برای پیدا کردن راه حل.
نمیدونم درست متوجه شدم یا نه اما من معمولا از قسمت insert > block قسمت Browse رو میزنم و آدرس فایلی که بلاک توش قرار داره رو میدم. بعدش تو یه جای صفحه کلیک میکنم. این کار باعث میشه تمام فایلی که بلوک توش قرار داره به صورت یه بلاک تو صفحه بیاد. خب اونو پاک میکنم. حالا اگر در قسمت Insert Block رو ببینید تمام بلاک های فایل توش قرار داره و میشه ازشون استفاده کرد.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز

اما در Design Center پیش نمایشی Preview ایی که از بلاک به ما میده خیلی بهتر و بزرگتر هست و امکان تغییر سایز preview نظر من رو بیشتر جلب می کنه که میون بلاک ها راحت تر انتخابم رو انجام بدم، در حلیکه گزینه insert block اندازه ی preview ایی که به شما میده خیلی کوچیکه و قابل تغییر نیست!

بنظر اگر راه حلی پیدا کنیم برای افزایش سرعت در Design Center کارا ترین راه ممکن باشه ! من خودم یک ایده دارم ولی گذاشتم برای آخرین راه که اگر راهی پیدا نشد اونو نهایتا پیشنهاد بدم، ولی اگر الان بگم دیگه کسی چلنج نمی کنه برای پیدا کردن راه حل.

سلام. اما من درست روش شما رو متوجه نشدم. میشه دقیق با مسیر منو ها بگید. اتوکد من 2011 با منوی کلاسیک هستش

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز

بگو پیشنهادتو فک نکنم دیگه خبری از چلنج بشه !

netcadgis

عضو جدید
ابزاری برای مدیریت بلوک های معماری در اتوکد

ابزاری برای مدیریت بلوک های معماری در اتوکد

دوستان اگر به دنبال روش مناسب ، سریع ، زیبا و دقیق برای مدیریت بلوکهایشان هستند.
من می توانم این ابزار را برایتان بنویسم.
این ابزار را طوری برایتان تنظیم خواهم کرد که سریع به هر بلوک دسترسی پیدا کنید.
منتها این ابزار فقط روی یک سیستم نصب خواهد شد و هزینه ی خیلی کمی هم خواهد داشت.
سپاس.

بالا