گفتگوی 1: دغدغه های شغلی و موانع اصلی بیکاری مهندسین کشاورزی

AMIR-ALI

عضو جدید
حالا همیشه استثنائات وجود دارن
شما جزو خواص محسوب میشی :ی
در مورد کار هم
من بارها گفتم باز هم میگم
کلا کار تولیدی ارتباط مستقیمی با بازار داره
هر چیزی که باشه
یعنی اگر دو تا اهرم براش در نظر بگیریم یکی تولید به موقع و با کیفیت هست یکی هم بازار
شما در صورتیکه خیلی خبره باشی میتونی محصول خوب و با کیفیتی رو به بازار برسونی اما متاسفانه به دلیل عدم ثبات و نمونه مشابه با قیمت پایین تر توان رقابت در اکثر موارد وجود نداره
همونطوری هم که میدونید کسی حامی قشر تولید کننده نیست البته از شعارها که بگذریم :ی
در مورد شرکت هم بگیر نگیر داره
اما کلا چیز که من در مورد کشاورزی و کلیه زیر شاخه هاش ( اعم از شرکت زمین ساخت و ساز ارایه خدمات و ...)بهش رسیدم
اینه که نوسان شدیدی داره
یعنی یهو میبینی 5 ماه مگس یپرونی یک ماه تپل میزاری تو جیبت خرج اون چند ماه در میاد
دو سال بیکاری یه سال میترکونی خرج دو سالت در میاد
البته این برای کسایی هست که سواد کار رو دارن و بطور جدی دنبالشن

aryana.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی تاپیک خوبیه مرسی که توجه شده به این مساله
توی دانشگاه من زیادن اونایی که فکر میکنن کار واسه کشاورزی کمه یا اصلا نیست برای همینم میرن تخصصشونو توی رشته ی دیگه میگیرن. اکثرا گرایش من یعنی مهندسی آب میرن عمران آب ارشد میدن
حالا دیگه واسشون مهم نیس هرچقدر بازار کار عمران اشباع شده باشه
به نظرم باید به مهندسای کشاورزی امکانات داده بشه و از بدو ورود به این رشته مسیر خودشونو تعیین کنن

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من بیکاری وجود نداره؟
کسی که تو کارش پشت کار داشته باشه و ناامید نشه هیچ وقت بیکار نمیمونه.
الان ارشد برق-الکترونیک میشناسم بیکاره رفته پیش باباش به میکانیکی خودرو...
ما خودمون برای خودمون آیه یس میشیم
حتما باید همه ما مهندسین کار دولتی داشته باشیم
فکرش رو میکنی یه زنبور عسل که هیچی نیست کسی هم کار حسابش نمیکنه
میشه ازش سالی تا 5 میلیون در آمد در آورد
جزء اینه که کار دومته!
بعدم از تو حرکت از خدا برکت خدا کمکت نکرد بیا بزن تو گوش من از ای بیشتر...
(دانشجو ترم 3 مهندسی آب دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام)

gmaissam

عضو جدید
بستر وساپورت مناسب از طرف دولت صورت نمی گیره
سال گذشته می خواستم 4هکتار زمین و 8ساعت آب بخرم به کسی نبود که نامه ننویسم آخرشم گفتند ما وام برای طرح میدیم نه آب وزمین ...احمقا نمی دونن کشاورزی رو نمیشه رو هوا انجام داد ..اما امسال که وام اصلاح باغات اومده بود به بعضی از ما بهترون تا 300یا400میلیون تومن دادن این درحالی ست که باید به ازای هرهکتار تنها 1.5 میلیون میگرفتن...ایرانه دیگه همه چیش بر پایه دروغ واحساس شکل گرفت از انقلابش تا الانش

gmaissam

عضو جدید
بنده های خدا،،،رو مصرف یا حتی واردات وتولید کود وسم نظارت نمیشه ا...این که ماییم وبرا دولت ارزشی نداریم ...برا دولت جوانان سوریه ولبنان وایجاد مکان های تفریحی برای اون ارجحیت داره تا اشتغال ما
متنفرم از این دولت اینجا حتی کارگرای افغانی باغات پسته تو خونشون سم فروشی دارن ومشاوره میدن......!!!!!!!خاک بر سر وزیر کشاورزی

amir93

عضو
اول از همه سلام خدمت همه دوستانم
میخوام یه چیزی بگم برای من تجربه شده
کار گروهی توی ایران 80 درصد با شکست روبرو میشه
من تجربه کردم
امیدوارم شما تجربه نکنید و همه موفق باشید
الان 3 ساله کلینیک دارم و اگر یه روزی جهاد کشاورزی یه کاری ازمون بخواد و ما انجام بخواهیم بدیم همه سعی می کنند کارو بندازند گردن یکی دیگه
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه
موفق باشید

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیاد شدن رشتهه های شبیه هم.. و یک کاربرد...
بیکاری کشاورزی بحث جدیدی نیست.. متاسفانه خدا میدونه این معزل کی میخواد حل بشه..
و واقعا متاسفم برای کسانی که از خودشون تز های رشت های مختلف میدن.. ولی به این فکر نمیکنن.. که کار اینده شغلیشون چی خواهد شد.

opm

عضو جدید
ولی خودمونیما باید قدر رشته خودتونو بدونید! امروزه کشاورزی جز استراتژیکی ترین شغل و صنعت دنیا هست؟! حتی ابزار و ادوات و ماشین آلات کشاورزی جز وسایل استراتژیکی مثل تانک و موشک های بالستیک دوربرد و ... به حساب می آن!! :cool:کشوری که نتونه شکم ملتشو سیر کنه براحتی تسلیم این و اون میشه! اگه نگاهی به کشور های دنیا بندازین می بینین کشور های قدرتمند دارای زمین های فراوان و صنعت کشاورزی عالی هستن ، متاسفم که تو ایران اصلا به کشاورزی مدرن توجهی نمی کنن ! :confused:من خودم با توجه به رشته ام عاشق صنعت کشاورزی هستم و قطعا اونو دنبال میکنم...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی خودمونیما باید قدر رشته خودتونو بدونید! امروزه کشاورزی جز استراتژیکی ترین شغل و صنعت دنیا هست؟! حتی ابزار و ادوات و ماشین آلات کشاورزی جز وسایل استراتژیکی مثل تانک و موشک های بالستیک دوربرد و ... به حساب می آن!! :cool:کشوری که نتونه شکم ملتشو سیر کنه براحتی تسلیم این و اون میشه! اگه نگاهی به کشور های دنیا بندازین می بینین کشور های قدرتمند دارای زمین های فراوان و صنعت کشاورزی عالی هستن ، متاسفم که تو ایران اصلا به کشاورزی مدرن توجهی نمی کنن ! :confused:من خودم با توجه به رشته ام عاشق صنعت کشاورزی هستم و قطعا اونو دنبال میکنم...
بله حق باشماست به شرطی که شما این رشته های کشاورزی رو درک کنید و وارد این رشته های کشاورزی بشید.. اون موقع متوجه میشید که رشته های کشاورزی چی هستن و چی میشین..
*صدای دهل از دور خوش است*:D

maten110

عضو جدید
استخدام ناظرین توسط چند تن از بچه های ناظر خصوصا خانم مهندس رستمی دنبال میشد.و تا مجلس و ....هم رفت

تا اونجا که بنده اطلاع دارم بعد از ثبت نام در سایت و جمع اوری اطلاعات دوستان ناظر سپرده شده به دست استادنداری ها و مدیریت هر استان که متاسفانه به علت نبودد اعتبار برای استخدام گمان نمیکنم امسال از استخدام دوستان خبری باشد مگر اینکه مدیران هر استان با مسئو لیت خودشان استخدام و شروع کنند که اوننم یکمی بعید هست

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
استخدام ناظرین توسط چند تن از بچه های ناظر خصوصا خانم مهندس رستمی دنبال میشد.و تا مجلس و ....هم رفت

تا اونجا که بنده اطلاع دارم بعد از ثبت نام در سایت و جمع اوری اطلاعات دوستان ناظر سپرده شده به دست استادنداری ها و مدیریت هر استان که متاسفانه به علت نبودد اعتبار برای استخدام گمان نمیکنم امسال از استخدام دوستان خبری باشد مگر اینکه مدیران هر استان با مسئو لیت خودشان استخدام و شروع کنند که اوننم یکمی بعید هست
تا اونجایی که من اطلاع دارم کار بررسی پروندهای ناظربن سراسر کشور20مهر توی تهران تموم شد.....قرارشده به زودی اسامی توی سایت زده بشه.ایشاله که همه چیز بر اساس عدالت باشه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
موضوع استخدام ناظرین و کلا استخدام دولتی فقط یک بخش از بحث کار برای مهندسین کشاورزیه
اگه بخواید فقط به استخدام فکر کنید بعید میدونم آیندۀ روشنی در انتظارتون باشه! مگه اینکه یه پارتی گردن کلفت داشته باشین!! یا اینکه خیلی خیلی آدم سریشی باشین! و از اطلاعات تئوریک و تجربۀ بالایی برخوردار باشین ...

البته ناگفته نماند که تو بعضی از استانها (مثل اینجا) چند وقت پیش از طریق نظام مهندسی مدارک ناظرین رو جمع کردن و مدتی قبل هم آزمونی برگزار شد و اینجا سه نفر رو استخدام کردن و قرار بود بفرستن مراکز خدمات روستایی! که البته قرار بود مرد استخدام کنن ولی متاسفانه هرسه تاشون از عناصر اناث جامعه بودن!

20112

عضو جدید
موضوع استخدام ناظرین و کلا استخدام دولتی فقط یک بخش از بحث کار برای مهندسین کشاورزیه
اگه بخواید فقط به استخدام فکر کنید بعید میدونم آیندۀ روشنی در انتظارتون باشه! مگه اینکه یه پارتی گردن کلفت داشته باشین!! یا اینکه خیلی خیلی آدم سریشی باشین! و از اطلاعات تئوریک و تجربۀ بالایی برخوردار باشین ...

البته ناگفته نماند که تو بعضی از استانها (مثل اینجا) چند وقت پیش از طریق نظام مهندسی مدارک ناظرین رو جمع کردن و مدتی قبل هم آزمونی برگزار شد و اینجا سه نفر رو استخدام کردن و قرار بود بفرستن مراکز خدمات روستایی! که البته قرار بود مرد استخدام کنن ولی متاسفانه هرسه تاشون از عناصر اناث جامعه بودن!

آقای محترم مگه عناصر اناث جامعه چشونه ؟:Dخب اونا هم حقشونو......حالا مثلا منو استخدام کنن خب حقمه:D منم دارم زحمت می کشم خب باید یه خروجی داشته باشم دیگه:smile:
رضا کشتمت
:mad:
عناصر اناث شدیم:Dمگه جدول فلزات نافلزاته!!!!!!!!!!!تو منو با روی ..مس..کادمیوم یکی کردی؟:eek:

آخرین ویرایش:

ثریا قدوسی

عضو جدید
دغدغه های شغلی و موانع اصلی بیکاری مهندسین کشاورزی

"دغدغه های شغلی و موانع اصلی بیکاری مهندسین کشاورزی"
سلام
در بخش اول لازم دانستم تا خلاصه ای از مقاله
<<همه وعده‌های اقتصادی "روحانی" در دولت تدبیر و امید>>
را که در سایت خبرگزاری ایسنا ارائه شده بود و مرتبط با عنوان بحث ما هست ، بگذارم تا ان شا الله بعد از مطالعه به بحث بپردازیم .
گرچه این سخنان و دیدگاه ها عمومیت داشته و خاص مهندسین کشاورزی نیست.

بهبود شرایط محیط کسب و کار برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری

رییس جمهور منتخب در مورد ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری این مسله را مهمترین دغدغه و نگرانی مردم دانسته و گفته بود: وقتی در جامعه ایرانی بیش از سه میلیون نفر بیکار و بیش از 800 هزار نفر نیروی متخصص فارغ‌التحصیل آماده کار وجود دارد نشان می‌دهد این مهمترین موضوع است از این رو راه حل این مساله بهبود شرایط محیط کسب و کاراست که متاسفانه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما آیین‌نامه‌های اجرایی آن تصویب نشد و تا زمانی که این قانون اجرا و تصویب نشود راه حل اساسی برای این کار وجود نخواهد داشت به علاوه ما بایدبه آموزش نیروهای کار برای فرصتهای شغلی پایدار توجه کنیم.بیکاری تنها مشکل اقتصادی نیست بلکه باعث مشکلات روانی و فساد اخلاقی نیز می شود از این رو اشتغال نیروی انسانی نه تنها یک هدف اساسی در اقتصاد بلکه یک ضرورت پر اهمیت در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.متأسفانه نرخ بیکاری در کشور طی سال‌های گذشته با وجود مبالغ قابل توجهی (بیش از ٢١ هزار میلیارد تومان) که برای طرح‌های زودبازده پرداخت شده، افزایش یافته است.به‌طوری‌که طی سال‌های ١٣٩١-١٣٨٤ نرخ بیکاری از ١١.٥ درصد به ١٢.٢ درصد رسیده است و براساس گزارش رسمی مرکز آمار ایران، در سال گذشته بیش از سه میلیون و ٥٦٠ هزار نفر از هموطنان بیکار هستند.از این تعداد، ٧٦٨ هزار نفر دارای تحصیلات عالی هستند. بنابراین، با اشتغال این جمعیت بزرگ و سرمایه انسانی، نه تنها نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت بلکه ظرفیت بزرگی برای «رشد تولید ملی» فراهم می‌شود.با توجه به اهمیت فراوان این موضوع، افزایش سطح اشتغال با سه راهبرد «انبساط در تقاضا»، «انقباض در عرضه» و «انعطاف در محیط و پرداخت بیمه بیکاری» در دستور کار "دولت تدبیر و امید" با اولویت ویژه قرار خواهد داشت.

اهمیت به تولید و مقابله با فساد برای ایجاد عدالت اقتصادی

در شرایط امروز به جای اینکه تولید داخلی را بیشتر کنیم به واردات روی آورده‌ایم و این بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است .شعارهای سیاسی ما با عملکرد اقتصادی ما سازگار نیست. در اقتصاد با واردات و دست نیاز به سوی بیرون دراز کردن اعلام نیاز می‌کنیم اما در سیاست اعلام بی‌نیازی می‌کنیم این همه بیکاری در کشور یک شاخص برای بی‌عدالتی اقتصادی است. حتی شاخص‌های معروفی هم که وجود دارند، این امر را نشان می‌دهند. مثلا شاخص ضریب جینی را در نظر بگیریم آخرین اعلام بانک مرکزی نشان می‌دهد بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها دو دهک بالا و دو دهک پایین تا حد زیادی سود برده‌اند و متنعم شده‌اند اما شش دهک وسط در فشار اقتصادی قرار گرفته‌اند و این نشان می‌دهد که عدالتی بین نیازهای واقعی و عملکرد دولت وجود ندارد. رانت و فساد هم مسایلی است که رهبری همواره بر آن تاکید کرده‌اند.عدالت هم فرصت برابر برای کل مردم، اتباع ایرانی و همه اقوام و مذاهب و زن و مرد است.در برخی بخش‌ها باید قانون اساسی مخصوصا فصل سوم آن را به خوبی اجرا کنیم. عدالت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی باید هر سه مورد توجه قرار گیرد. در عدالت اجتماعی حمایت از محرومین باید در اولویت باشد، کسانی که حقوق ثابت دارند کارمندان، کارگران مورد توجه قرار گیرند و زنان بیکار نیز نیازمند توجه هستند.در بین زنان نیز افراد 20 تا 29 سال در زمره بیکاران هستند.
نکته مهم در بحث عدالت، تمرکززدایی است. استان‌های کشور توان را دارند که برای اداره استان خود تصمیم‌گیری کنند اما این تصمیمات در تهران متمرکز شده. ما باید بار را از دوش تهران برداریم و امکانات و اختیارات بیشتری را به استان‌ها بدهیم.

حرکت از مصرف محوری به تولید محوری

در راستای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی بر حرکت از مصرف محوری به سمت تولید محوری تاکید کرده و گفته بود: با توجه به اینکه در سا‌ل‌های اخیر مصرف محوری رشد کرده است باید خصوصی سازی و رقابت‌ها واقعی شودچراکه اکنون با وجود قدرت‌هایی که هم ثروت دارند و هم قدرت سیاسی، رقابت کردن با این قدرت‌ها برای تولید کنندگان سخت است از این رو باید فضای رقابت را ایجاد کنیم به طوری که احساس امنیت اقتصادی وجود داشته باشد.در حال حاضر به احساس امنیت اقتصادی لطمه خورده و ما باید کارآفرینان را تشویق و فضا و سرمایه لازم را برای آنها فراهم کنیم.از سویی دیگر امنیت روانی در جامعه وجود ندارد. تهمت‌ها و برچسب‌ها به افراد زده می‌شود این ها باید از بین برود تا قادر باشیم برای میان‌مدت و درازمدت برنامه‌ریزی اقتصادی کنیم.
بهبود شرایط سرمایه گذاری برای بخش خصوصی و رفع موانع کسب و کار با اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، مصوب اسفند ١٣٩٠ مجلس شورای اسلامی
• ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی
• آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای بازار کار
• ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار با تأکید بر استفاده از توسعه فن‌آوری و اقتصاد دانش‌بنیان و آینده‌نگری نسبت به تحولات آنها در سطح ملی و جهانی
• ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار
• بهبود محیط کسب و کار و ارتقای سطح شاخص‌های آن و حمایت از بخش‌های خصوصی و تعاونی و رقابت از راه اصلاح قوانین و مقررات
• رفع موانع تولید در کشور همچون دولتی بودن اقتصاد و نابرابری رقابت در اقتصاد کشور
• ارائه تسهیلات بانکی به کارآفرینان و حذف بوروکراسی‌های گسترده برای دریافت تسهیلات بانکی
• تشویق افراد به سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در کشور برای راه‌اندازی بنگاه‌های جدید اقتصادی و تولیدی

ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها

یارانه‌ها هدفمند نشد و باید هدفمند شود. هدفمندی یارانه‌ها برای این بود که عدالت به وجود بیاید و فرصت لازم به تولید داده شود. اما پرداخت وجه نقد به مردم باعث شده تا آن‌ها قدرت خرید نداشته باشند یعنی این رقم جبران تورم را نکرد 45 هزار تومان به مردم دادیم اما مردم بیشتر از آن را باید بپردازند.بنابراین این اصل باید ادامه پیدا کند اما رویکرد اصلی این است که جلوی تورم گرفته شود و ترمز تورم متوقف شود. به اعتقاد من یارانه افرادی که دارای حقوق ثابت هستند مثل کارگران و کارمندان باید تقویت شود. پیشنهاد دولت من یارانه کالایی به مردم است و مردم نسبت به تامین کالاهای اساسی تضمین لازم را داشته باشند.از این رو در «دولت تدبیر و امید» قانون هدفمندی یارانه‌ها، به‌درستی اجرا خواهد شد و ضمن هدفمندیِ واقعی، هم‌چنان یارانه‌های نقدی پرداخت می‌شود و حتی محاسبه شده است که به تعدادی از دهک‌ها، بیشتر هم پرداخت شود بدون این‌که دولت مجبور شود از منابع دیگری مانند منابع بانکی و صندوق ارزی، برداشت غیرقانونی داشته باشد.
ثبات بازار های اقتصادی برای مهار گرانی و تورم

مردم دائما دچار نگرانی هستند که برای تامین کالاهای روزمره خود، که امروز یک قیمت دارد، در روزهای آینده چه قیمتی باید پرداخت کنند بنابراین راه‌حل اصلی رفع موانع تولید است.تولید باید به حرکت در بیاید تا با آمدن کالاها به بازار و تعادل بین عرضه و تقاضا تورم کاهش پیدا کند. دولت در سال‌های گذشته اموالی را که جزو ثروت ملی بود، می‌فروخت و برای بودجه‌های جاری خرج می‌کرد. در سال 91، 151 هزار و 396 میلیارد از سهام برای مخارج روزمره دولت بر بودجه جاری هزینه شد. دولت از سرمایه‌های ملی برای هزینه‌های جاری صرف می‌کند و حجم دولت نیز مرتبا افزایش پیدا می‌کند. ما باید نقدینگی را کنترل کنیم تا بتوانیم با تورم مبارزه کنیم.مهم‌ترین هدف اقتصادی طی دورۀ ٩٦-١٣٩٢ باید «بهبود معیشت مردم» باشد افزود: این بهبود معیشت باید با افزایش قدرت خرید خانوارها و کاهش شکاف درآمدی دهک‌های بالا و پایین در زندگی مردم و اقتصاد ملی خود را نشان دهد.از این رو برای این‌که چنین بهبودی در اقتصاد خانوار به‌وجود آید، باید تولید ثروت ملی و توزیع عادلانه ثروت ملی به عنوان دو راهبرد اصلی در دستور کار دولت آینده قرار گیرد چرا که اگر در کشور ثروت ملی تولید نشود، باید فقر توزیع شود.

با یارانه های نقدی می توان برای بیکاران شغل ایجاد کرد

نماینده اقتصادی روحانی در مورد دیدگاه روحانی در مورد توسعه صنعتی و اشتغال و اولویت به بنگاه‌های کوچک یا بزرگ نیز اظهار کرده بود: با توجه به مطالعات گسترده‌ای که در موردچگونگی ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری انجام شده در این زمینه سه بخش تقاضای نیروی کار ،‌ عرضه و محیط بازار کار وجود دارد گفته بود که بر این اساس با توجه به نیروی آماده به کار در کشور به دنبال این هستیم تا با آموزش فنی و حرفه‌ای بخشی از این مشکلات را در بازار کار حل کنیم.همچنین دولت باید بتواند به عنوان پدر رابطه متعادلی را بین نماینده کارگر، کارفرما و خود دولت ایفا کند تا به حفظ تولید و کارخانه‌ها بینجامد.در حال حاضر یارانه نقدی به صورت مساوی بین همه مردم تقسیم می‌شود که این درست نیست چراکه افرادی که در دهک بالا قرار دارند به جای یارانه 45 هزار تومانی نیاز به امنیت در سرمایه گذاری هستند و می‌توان به جای این رقم شرایط را برای سرمایه‌گذاری آنها فراهم کرد که با این کار و ورود سرمایه این اقشار در تولید، اشتغال ایجاد می‌شود و همین افرادی که در حال حاضر شغل ندارند می‌توانند وارد بازار کار شوند.
افزایش قیمت حامل‌های انرژی یک تکلیف است

اجرای قانون هدفمندی یک قانون است که باید اجرا شود اما مهم نحوه اجرای آن است.

صنعت و کشاورزی را باید در کنار یکدیگر فعال نگه داشت

حمایت از کشاورز را بدون اینکه به مسائل مادی نیاز باشد می توان با سیاست‌های اتخاذی در مورد آنها انجام داد به طوری که در ماده 7 قانون هدفمندی اختصاص 50 درصد درآمد هدفمندی یارانه‌ها به سرپرستان خانوار اجبار نبود بلکه دولت مجاز به اختصاص این میزان بود اما براساس ماده 8 قانون هدفمندی دولت مکلف است 30 درصد از درآمد حاصل از هدفمندی را به تولید اختصاص دهد که می تواند براساس اهداف مدنظر این درآمد را هزینه کند.می توان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی که در حال حاضر کاهش داشته را افزایش دهیم و این کار برای کشور ما که با تحریم روبرو است و در مقابل نیز امنیت غذایی مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، می توان مشکلات این بخش را حل کرد.

پرداخت عادلانه سودهای بانکی

اگر سپرده‌ها در بانک بماند و مورد استفاده قرار بگیرد همان سرمایه در گردش بازار پول است از این رو ما نباید افراد را مجازات کنیم که پول‌شان را در بانک های اسلامی ما سپرده کنند ولی با توجه به تورم 30 درصدی که موجب می شود هر ماه یا هر سال 30 درصد از ارزش پول مردم کاسته شود نباید انتظار داشته باشیم با پرداخت سود 20 درصدی بلند مدت پنج ساله جبران این کاهش ارزش پول برای مردم جبران شود.
در مقابل مردم تولیدکنندگان نیز قصد کار کردن دارند و وقتی تسهیلاتی را دریافت می‌کند سود آن بیش از 24 درصد است بنابراین تولید کننده باید در کاری سرمایه‌گذاری کند که حداقل 35 درصد سود به وی بدهد در این شرایط نقش دولت مشخص می شود و براساس برنامه‌های موجود اهداف مشخص شده و باید ببینیم سرمایه‌گذاری در کدام بخش‌ها می‌تواند ما را به اهدافی که در اولویت کارمان است برساند این در حالی است که در حال حاضر مردم برای جبران کاهش ارزش پول خود به بازار ارز یا سکه می روند زیرا هم نقد شوندگی آن بالا است و هم امکان خارج شوندگی آن از کشور بیشتر است و این باعث شد نرخ ارز تا 3500 تومان افزایش پیدا کند که به هیچ عنوان این قیمت نرخ واقعی ارز نیست و این یک موج روانی بود که با ورود پول های سرگردان ایجاد شد.
اگر نظام بانکی با پرداخت عادلانه سودسپرده‌گذاران را به خود جلب کند و بازار سرمایه و بورس یا مسکن فعال شوند نرخ ارز افزایش نمی‌یابد و می توانیم به سرمایه‌گذاران یک عدد واقعی را برای ارز مشخص کنیم تا اطمینان آنها نیز برای سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند.

افزایش بهره‌وری جبران تعطیلات است

در مورد میزان تعطیلات و کار فعلی در کشور ما حتی در برخی مواقع ساعت کار مفید روزانه دو الی سه ساعت است.
http://www.isna.ir/fa/news/920327161...A8%DB%8C%D8%B1

آخرین ویرایش:

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
خبرگزاری کشاورزی ایران: عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این مطلب گفت: در حالی که بر اساس قانون، استخدام مهندسان ناظر برای سال‌های 91 تا 93 مشخص شده و آزمون استخدامی آن نیز برگزار شده است، بر اساس گزارش‌های رسیده هنوز این قانون اجرایی نشده است. علی ایرانپور افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید بر اساس اعلام نیاز، از میان پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی اقدام به جذب مهندسان ناظر کند، اما در سال 91 که باید سه‌هزار و 333 نفر استخدام می‌شد، جذبی صورت نگرفته یا حداقل گزارش آن به کمیسیون کشاورزی مجلس نرسیده است.

*محیا*

کاربر ممتاز
فهرست ناظرین تأیید شده استان اصفهان

فهرست ناظرین تأیید شده استان اصفهان

لطفا جهت مشاهده فهرست ناظرین کشاورزی تبصره 4 متقاضی استخدام تأیید شده از سوی وزارت جهادکشاورزی اینجا کلیک کنید و در صورت مشاهده نامه مربوطه اینجاکلیک کنید.

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز

رضا جان من کاملا باهات موافقم
مخصوصا با بخش آخرش
الان همه جا به دلایل مختلف اناث رو استخدام میکنن!!!!!
آحه آدمای عاقل خرج خونه رو کی باید بده!!!!!

سریع موضع نگیرین چون اینجا ایرانه و با توجه به شرع و عرف و قانون خرج و هزینه زندگی بامرده و در قانون با نفقه ازش یاد میشه
پس باید اولویت رو با آقایان بذارن برای استخدام که متاسفانه اینطور نیست مثلا اینجا از چهارتاتا آقا و دوتا خانوم دو نفرو گرفتن و شک نکنین که همون دوتا خانم مجردو گرفتن بعد مصاحبه دوست منم تو اون چهارتا آقا بود و ازدواج کرده و بیکار هم هست!!!
از اونا هم کمتر نبود
و اینو من نمیتونم تحلیل کنم بر چه اساسی
بیخیال

بابا باغتون آباد..........................

بی ازار

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من به این دلیل مهندسین کشاورزی بیکارن چون ی برنامه درست وجود نداره
من درباره گرایش خودم اظهار نظر می کنم
مثلا جهاد کشاورزی خودش جیره به دامدار میده و بقیه کارهایی که ی مهندس انجام میده رو به دامداران میده پس بچه های علوم دامی عملا بیکار میشن به جای اینکه ی قانون بذارن مثلا دامداری بالای ...راس باید یک مهندس کشاورزی داشته باشه
یا دانشگاه های ما از اونا بدتر دروس علوم دامی رو میدن به دامپزشک ها تدریس کنند اخه درسته هر دوشون به دام ها سرو کار دارن ولی این دو حوضه مکمل هم هستند نه مشابه هم
تازه زدن ی دامداری خیلی هزینه بر هست که خیلی از ما ها نداریم همچین پولی رو بدیم

ثریا قدوسی

عضو جدید

دغدغه های شغلی و موانع اصلی بیکاری مهندسین کشاورزی(بخش 2)
سلام
سعی کردم تمام نظرات دوستان رو مطالعه کنم تا مطالبم تکراری نباشه . به نظر من ما نه تحصیل کرده توی رشته های خاص و مورد نیاز کم داریم و نه میزان کیفی علمی فارغ التحصیل های ما کم از بقیه کشورهای دنیاست دلیلش هم جذب سریع دانشجوها و فارغ التحصیل های ما توسط کشورهای آمریکایی و اروپایی و کارایی بالای اونهاست اون هم در حدمحققین و دانش پژوهان ارشد.بنابر این مشکل عمده ما عدم مدیریت صحیح در سطح خرد و کلان هست .
به دور از مواردی که ممکنه به فساد های مالی و پارتی بازی و ... برگرده اگه وام و سایر نیاز های تولید کننده ها با بهره کم و به نحو عادلانه توزیع بشه تا حد بسیار زیادی می شه کار ایجاد کرد .
منتها باید دل رو به کار داد. مشکل اغلب جوان های ما اینه که توقعشون خیلی بالاست ویه شبه می خوان ره صد ساله رو طی کنن و پشت میز نشستن . راحت طلبی یه جورایی انگار رفته توی خونشون ...البته این مشکل فقط اینجا توی ایران بروز می کنه .... یعنی اگه قرار باشه همون دانشجو یا فارغ التحصیل خارج از کشور کار کنه ناز کردنش یادش می ره و اجازه می ده تا شیره اش رو بکشن ... یعنی بخواد و نخواد آش کشک خاله شه ...
اما با نظر یکی از دوستانمون که بحث مهندس روستا رو مطرح می کردند کاملا موافقم . این موضوع برای حمایت دولت از فارغ التحصیل های جدیدی که حاضرند به هر نحوی خدمت گذاری کنند بسیار مفیده ...
اما درباره اون هایی هم که می تونند در کارهای سرمایه گذاری شرکت کنند بحث شراکت چند نفر (برعکس اونچه یکی دیگه از دوستان مطرح می کردن که در ایران کمتر نتیجه می ده )اگه یه خورده گذشت و منطق و قانون یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگران ، بر خودخواهی ها حاکم بشه ، اونوقت شراکت جایگاه خودش رو نشون می ده : " وشاورهم في الأمر فإذا عزمت"
اما درباره این که چرا محصولات کشاورزی وارداتی و خیلی کالاهای وارداتی دیگه خیلی ارزونتر از داخلی هست کیفیت پایین ترشون و در عین حال نحوه تولید ماشینی بسیاری از کالاها چه کشاورزی و چه غیر کشاورزی است ... خوب بدیهیه که با سطح پایین درآمدها اولین چیزی که آدم رو به طرف خودش جذب می کنه قیمت پایینه نه کیفیت بالا.
نکته آخر که بیشتر درباره کار شراکتی و دوستانی که می خوان خودشون سرمایه گذاری کنند به کار میادو من خودم تجربه کردم: کنترل کیفی کار و بالابردن میزان اون و پایین آوردن ساعات هدر رفت کار هست استاندارد سازی کار مطابق با شرایط موجود هست که با گرفتن گزارش کار روزانه وزیر نظر گرفتن کار افراد و مقابسه با سایر استاندارد های قابل دسترس و رفع کمبود ها هست
با احترام و آرزوی موفقیت برای همه دوستان گرامی:gol:

آخرین ویرایش:

*محیا*

کاربر ممتاز
درد دل يك ناظر گندم: با جان و دل كار مي كنيم ! / دستمزدمان سال به سال كمتر مي شود ! (1392/07/28)

درد دل يك ناظر گندم: با جان و دل كار مي كنيم ! / دستمزدمان سال به سال كمتر مي شود ! (1392/07/28)

.

دهقان نيوز / يكي از ناظرين كشاورزي با ارسال مطلبي به دهقان نيوز از بي مهري دستگاه هاي مربوطه انتقاد كرده و گفته با وجود اينكه روز به روز كارمان سنگينتر مي شود اما همه ساله از ميزان دستمزد ناظرين کاسته شده است.

در بخشي از اين مطلب آمده است:

طرح محوري گندم که از سال زراعي 83-82 پايه گذاري شده است در سالهاي اوليه طرح از اهميت زيادي در بين مسئولين محترم طرح در آن زمان داشته و داراي اعتبارات زيادي بوده که هم زارعين و هم ناظرين طرح با جان و دل کار مي کردند و اين تلاش بي وقفه آنها منجر به خودکفايي گندم در سال دوم طرح گرديد. ولي متاسفانه مسئولين بعدي طرح بجاي تقويت طرح در سالهاي بعد و تداوم خودکفايي گندم اقدام به کاهش اعتبارات طرح و دستمزد ناظرين نمودند که تاثير مستقيم آنرا در کاهش توليد گندم مشاهده نمودند.

از همان سال هم بر خلاف همه صنوف و همه قوانين عرفي و شرعي سالانه از ميزان دستمزد ناظرين کشاورزي کاسته شده و بر همين ميزان هم انتظار کارهاي بيشتر و سنگين تر را از ناظرين گندم دارند.

معمولا در هر صنفي سالانه و با بالا رفتن تورم در جامعه بر مبلغ حقوق حقوق بگيران و يا قرارداد پيمانکاران چند درصدي افزوده مي شود و يا بر اساس مبلغ پرداختي از کارگر يا کارمند انتظار کار و خدمت دارند ولي اين امر در وزارت جهاد کشاورزي کاملا معکوس بوده و عليرغم اينكه با جان و دل كار مي كنيم اما همه ساله از ميزان دستمزد ناظرين کاسته شده است.

امسال براي نمونه قرارداد ناظرين در برخي استان هاي كشور که همه ساله بصورت يکساله بسته مي شد بصورت 6 ماهه و با مبلغ ناخالص 750000 تومان براي هر ناظر تنظيم شده است و طبق بيانات مسئولين محترم طرح در جلسه تفهيم اهداف طرح، انتظار خودکفايي در توليد گندم و گريز از خطر تحريم و توليد قوت ملت را از ناظرين دارند!

ضمنا انتظار دارند ناظرين عزيز از ساعت 8.30 صبح تا 5 عصر در طول زمان کاشت(تقريبا 30 تا 45 روز مداوم) در روستاها حاضر باشند و هر گونه غيبت قابل قبول نبوده و منجر به اخراج ناظر خواهد شد و استخدام نامبرده نيز در سهميه استخدامي ناظرين لغو خواهد شد.

ضمنا قرار است هر روز سه اکيپ ويژه(يک اکيپ از مرکز سازمان، يک اکيپ از واحد زراعت، حفظ نباتات و ترويج مديريت شهرستان و يک اکيپ هم از مرکز خدمات با تمامي امکانات) پيگير حضور و تلاش ناظرين در روستاها شوند که مبادا هزينه اي که براي ناظرين در نظر گرفته اند به هدر نرود! منظور همان 750 هزار تومان مبلغ ناخالصي است که در قرارداد 6 ماهه ناظرين سختكوش و مظلوم آمده است غافل از اينکه هزينه اي که اين سه اکيپ ويژه در هر روز در دست سازمان قرار خواهد داد با احتساب هزينه سوخت، راننده و دو يا سه نفر کارشناس چندين برابر اصل موضوع پيگيري خواهد بود.
http://www.dehghannews.ir/news1.aspx?id=1824

Phyto

مدیر تالار
خیلی کارهای دیگه هست که مهندس کشاورزی میتونه انجام بده
در مورد گیاهپزشکی مثال بزنم: کلینیک، انسکتاریوم، گلخونه، شرکت خدماتی آموزشی، ... ادامه تحصیل و تدریس!
چرا همه گیر دادین به استخدام ناظرین؟! :D

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
در مورد گیاهپزشکی مثال بزنم: کلینیک، انسکتاریوم، گلخونه، شرکت خدماتی آموزشی، ... ادامه تحصیل و تدریس!
چرا همه گیر دادین به استخدام ناظرین؟!

خوب کو ؟!؟! اون قرمزه؟! آخه تا پول مول نداشته باشیم نمیشه ها! به جون خودم :D

• Like
واکنش ها: n30e

Phyto

مدیر تالار
خوب کو ؟!؟! اون قرمزه؟! آخه تا پول مول نداشته باشیم نمیشه ها! به جون خودم
کدومش؟ تدریس؟ تدریس که پول نمیخواد! پارتی میخواد! :D البته اگه جون بکَنی شاگرد اول ارشد و رتبه اول کنکور دکترا باشی راحت بورس میشی! بستگی به رشته هم داره، پیام نور و علمی کاربردی میشه کار گیر آورد، البته بازم میگم، بستگی به رشته و شهر هم داره ...

حمید 88

کاربر ممتاز
چرا همه گیر دادین به استخدام ناظرین؟! :D
مدیر تالار کشاورزی رو نگفتید ؟ هم کلاس داره هم درامدش بالاست :biggrin:

maten110

عضو جدید
دوستانی که دنبال استخدام ناظرین هستند .گزینش از طریق مدیریت های استانی شروع شده دنبال کنید

من که اصولا با کار دولتی مخالفت صد در صدی دارم:biggrin:

*محیا*

کاربر ممتاز
دوستانی که دنبال استخدام ناظرین هستند .گزینش از طریق مدیریت های استانی شروع شده دنبال کنید

من که اصولا با کار دولتی مخالفت صد در صدی دارم:biggrin:
سلام
گزینش به چه صورته ؟
این خبر چقدر صحت داره ؟
توی شهر ما که قراره از شنبه بریم همون نظارت گندم !

maten110

عضو جدید
نظارت که خودش یکی از فیلترهای گزینش هست ، کسانی که امسال در طرح نظارت هستند در اولویت قراردارند

البته دوست عزیز استانها هر کدوم قوانین خودشونو دارند.شما سعی کنید به نیرو انسانی مدیریت استان خودتون سری بزنید

بالا