گفتگوی 1: دغدغه های شغلی و موانع اصلی بیکاری مهندسین کشاورزی

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همه مهندسی عزیز چه کشاورز چه غیر کشاورز
اول از همه بخاطر زدن این تاپیک از همتون معذرت میخوام
و دوم اینکه میخواستم یه تاپیک باشه که این مشکل بررسی شه و شاید بتونیم کمکی برای رفعش به همدیگه بکنیم و در قسمت بعد اینکه از این حرف های خاله زنکی که هر بشری در مورد هر رشته ای و میزان کارش و اینکه خوب چجوری میتونه کاری انجام بده رهایی یابیم و علت اصلی و اینکه واقعن آیا میتونیم یه کار واسه خودمون ردیف کنیم یا نه بررسی کنیم
همینطور میتشه مهندسین عزیز با تلاش و پیگیری و وحدت به کمک هم بیان و واسه خودشون اگه بشه بصورت خصوصی کاری دست و پا کنن و یا اینکه پیشنهاداتی ارایه بشه

و در کل میخوام علت اصلی بیکاری و اینکه چه راههای برای کار کردن و چرا نمیشه و هزاران چرای دیگه رو بدونم

با تشکر

جوجوی دلسوز :heart:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
ممنون جوجو جان
معذرت چرا؟
ممنون که توجه داری به مسائل این جوری
مشکل مهندسای کساورزی اینه که تو ایران محیط کار براشون درست نیست
وگرنه کشورای دیگه این رشته خیلی طرفدار داره و خیلی هم موفق هست.
مسئله کاره خصوصی هم به این راحتیا که میگی نیست.
صدتا مشکل داره.
وگرنه چرا که نه؟
عالیه هر کی بتونه خصوصی براش خودش کار کنه
تا ببیینیم نظره بقیه چیه؟

AMIR-ALI

عضو جدید
علت بيكاري كه مشخصه
برميگرده به كمبود تخصص كه اونم بر ميگرده به شيوه غلط نظام اموزشي كشور
يه درصد كمي هم كه قابل چشمپوشيه به خود دانشجو
( از اين لحاظ ميگم كه دانشجو ميدونه اينده شغلي نداره و همينطور از حداقل شرايط اموزشي برخوردار نيست)
-----------------
اما براي ايجاد اشتغال
نيازمند مقادير زيادي پول هستيد كه اگه اون مقدار پول داشته باشيد ديگه اشتباه محض كه بخاي باهاش كشاورزي كني مگر اينكه هدفت ايجاد سود نباشه و هدف پيشبرد كشاورزي در منطقه و كشور باشه
دولتم كه ساپورت نميكنه
فعلا فايده اي نداره و واقعا جاي تاسف چون در تمام دنيا جزو رشته هاي روبورس و مهمه
( ما مهندسين كشاورزي هم دلمون به همينش خوشه و گرنه هيچ چيز مثبت ديگه اي نداره:))

آخرین ویرایش:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من خودم شخصن به این اعتقاد ندارم که بیکاری وجود داره، توی هر رشته ای بیکاری هست، بازار کاری یه سری بهتر و گروهی بد، ولی این به تلاش خود دانشجو و خلاقیتش بر میگرده که چجوری یه ابتکاری، پیشرفتی، چیزی داشته باشه تا بتونه در آینده یه شغل پولدار و تووپ داشت

شخصن به این اعتقاد دارم، فرقی نمیکنه که چه دانشگاهی و چه رشته ای درس میخونی، مهم اینه که تو میتوین بهترین بشی و بیشترین پیشرفت ها رو داشته باشی، حتی اگه بی سواد باشی !

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
جوجو جان حرف تو درست
ولی وقتی دولت کمکت نمی کنه و پشتت نیست از اون طرف هم سرمایه نداری تا بتونی کاره خصوصی انجام بدی کاری از دستت بر نمیاد!

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
:cry::cry::cry: جیب خالی و کار خصوصی ....
به هر که میرسی میگه به مهندس کشاورزیا که خوب وام میدن !چرا یه کار خصوصی نمیکنی ، زمین نمیگیری ، گلخونه نمیزنی ؟ پرورش قارچ چرا انجام نمیدی؟

برای وام گرفتن باید یک سوم آورده داشته باشی . فرض میکنم بابای بازنشسته ی من بتونه همچین پولی بهم بده .با اون وام حتی نمیشه زمین اجاره کرد! جدای از اینکه روستاییهای اینجا فقط زمین رو به فامیل میفروشن و اجاره میدن نه بی گانه ، یه دختر تنها توی روستا ....هزار تا مشکلای جورواجور ... نمیخوام بگم کار نیست یا سخته ..با اینکه ریسک کشاورزی خیلی بالاست( حتماً باید بازار فروش رو داشته باشی ،یه وقت سیل نیاد ، خشکسالی نشه، ....) ، اما اگه بصورت گروهی( خانوادگی) بشه کار کرد به نظرم خوبه .
من خودم عشق داشتن یه گلخونه گل شاخه بریده داشتم اما اونقدر هزینش بالا بود و اونقدر از اینکه یه خسارت مالی بالا بیارم زیاده که هیچ وقت ریسکش رو نپذیرفتم .:(:(:cry::gol:

hamid_a

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جاوید جان سلام

ممنون عزیز که به فکر هستی
ولی عامل اصلی بیکاری توی این رشته خود ما مهندسین هستیم شخص خودم رو می گم
هر وقت کاری برام پیش اومده هزار تا دلیل براش درست کردم تا از زیرش شونه خالی کنم
بحث تخصص بر می گرده به خودمون وقتی به یه کار علاقه داشته باشیم اون قدر سریع اطلاعات می گیریم که حتی باور کردنش برامون سخت باشه
یکی از دوستامون هم گفت روش غلط آموزشی شاید درست باشه ولی من فکر می کنم فرق ما با دانشجویان دیگر کشور ها نداشتن علم نیست دنبال علم نرفتیم ما دانشجو بودیم باید هر کاری می کردیم تا علم رو بدست بیاریم ولی .......

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حرف گلرخ جون و افسون درست

ولی من فقط با حرف شما موافقم
حرف من اینه ! البته محیط کاری هم برای دختر ها فرق داره، اینم هست خوب

ولی .... من با شما موافقم، امیدوارم این تاپیک باعث شه شما مهندسین عزیز هم یه شغلی پیدا کنین !

فرزام

عضو جدید
به نظر من نظرات همه درسته ...
ولی حالا که اکثر ما از نظر سرمایه دچار مشکل هستیم مسلما یک نفری نمیتونیم کاری بکنیم. در اینصورت به نظر میرسه تنها راه حل اینکه بصورت گروهی عمل کنیم . یعنی تاسیس یک شرکت خصوصی یا تعاونی ....درست همون کاری که توی کشورهای دیگه به خوبی انجام میشه ... ولی مشکل درست از همین جا شروع میشه.. چون تا اینجا که من تجربه کردم و دیدم متاسفانه ایرانیها زیاد با مقوله همکاری و تعاون رابطه خوبی ندارند... بطور مثال توی یک شرکت تعاونی که اساس کار مشارکت همه اعضاء لازمه پیشبرد اهداف شرکت می باشد همیشه تمام کارها و مشکلات بر دوش یک یا دو نفر گذاشته میشه و بقیه منتظرند تا نتیجه کار آنها را مشاهده کنند وقتی هم که پروژه به سود دهی رسید سر و کله همشون پیدا میشه و سود شون رو میخوان... یعنی همیشه باید فرد فدای جمع بشه... برای همین اکثر شرکتهای تعاونی کشاورزی که تاسیس میشه پس از مدتی جمع میشه ...

اگر واقعا میشد یک جمع صمیمی، یکدل و با طرز فکر مشابه دور هم جمع بشن و واقعا در کنار یکدیگر تلاش کنند . مطمئنم که میشه همه مشکلات رو از سر راه برداشت و موفق شد..

ولی توی مملکت ما خیلی سخته ....:(

*878*

عضو جدید
مرسی JU JU جان که این بحث رو راه انداختی

من یه چیزی بگم ...کار کردن تو زمینه کشاورزی واسه یه خانوم یعنی وارد شدن به دریایی از مشکلات !! حالا تصور کنین که سرمایه و اینا هم نباشه..همین خانوم بودن خودش یه قسمت مشکلاته..ما هم هی خودمونو میزنیم به پر رو یی و میگیم نه ..تو اجتماع و کار و اینا نباید فرقی باشه ..اما دروغ چرا ؟ این یه حقیقته ولی از طرف تمام آدمای با اراده اعلام میکنم ما از مبارزه با مشکلات خسته نمیشیم :D

پیشنهاد اکثریت واسه دخترا اینه که نهایتا استاد دانشگاهی ، مدیر مرکز تحقیقاتی چیزی بشن !! نظر شما در این مورد چیه؟

اگر واقعا میشد یک جمع صمیمی، یکدل و با طرز فکر مشابه دور هم جمع بشن و واقعا در کنار یکدیگر تلاش کنند . مطمئنم که میشه همه مشکلات رو از سر راه برداشت و موفق شد..

ولی توی مملکت ما خیلی سخته ....:(

تائید میشه !!
کاش..البته ما الان تو دانشگاه یه گروه هستیم که تصمیم گرفتیم با هم یه کاری راه بندازیم..تا اون موقع چی پیش بیاد !!

فرزام

عضو جدید
تائید میشه !!
کاش..البته ما الان تو دانشگاه یه گروه هستیم که تصمیم گرفتیم با هم یه کاری راه بندازیم..تا اون موقع چی پیش بیاد !![/quote]

دوست عزیز
ما هم توی دانشگاه از این تصمیم ها زیاد گرفتیم .. ولی موقع عمل اکثراً پیچوندمون.. انشاءاله که تصمیم شما عملی بشه ....

ولی یک نصیحت میکنم، حتما بهش عمل کن :
اول از هر چیز توی انتخاب گروهتون واقعا دقت کن، هر جور شده تک تکشون رو از هر طریقی که میدونی امتحان کن تا مطمئن بشی که به درد همکاری می خورند یا نه.. سعی کن افرادی رو انتخاب کنی که کاری باشند نه اهل حرف زدن.. رویا پرداز نباشند ... دنبال یک شبه پولدار شدن نباشند.... ایده های نو داشته باشند ... کار یدی و پر زحمت براشون عیب و عار نباشه... به رشته مورد نظرتون واقعا علاقه مند باشند ... به نظر من اگر همگی بچه های دانشگاهی هستید زیاد تیم خوبی نمیشه... حتما یکی دو نفر با تجربه کاری و مسن تر توی گروهتون باید باشه که ارتباطات خوبی با رده های بالاتر داشته باشه (منظورم رو که متوجه میشی).....
خلاصه انتخاب اولیه نفرات خیلی خیلی مهمه ..... چون بعدا ً ممکنه همتون از ادامه کار دلسرد بشین ..

این تجربیاتی بود که من خودم کسب کردم ... گفتم براتون بگم تا شما راه رو اشتباه نرین ...;)

AMIR-ALI

عضو جدید
اتفاقا من چون بچه زرنگي هستم
با 2-3 تا تيم مچ شدم

به عبارت ديگه الان چند تا گروه دارم
اما تمام اين گروه ها تو يه چيز مشتركن و اون هم اينه كه از اغاز كار گروه فقط تونستن يه شعبه از شركت معروفه ايران ول رو تاسيس كنن
وااي( چقدر سرم شولوغه من تو تمام اين گروه ها بايد فعاليت كنم
)
---------------------------------
يه دوستي گفته بود ما با دانشجوهاي خارجي فرقي نداريم

خدمتشون عرض كنم ( يه مثال ميزنم از دوره كاراموزي خودم)
اين مهندس ما كه من تحت نظارتشون بودم ميگفت من دوران دانشجوييم با دوستام
محصولات مختلفي كشت ميكرديم در محيط دانشگاه وخودمون هم اونها رو ميفروختيم يا مصرف ميكرديم
اين اقا فارغ التحصيل يه دانشگاه دولتي تو شمال كشور و زمان قبل از انقلاب بود
و ميگفت اون زمان يكي دوتا دانشكده كشاورزي بود و مثل الان اعتبار نداشت
پ. ن: بنده خدا فكر كرده الان اعتبار داره

به هر كس ميگم چي ميخونم اول نميفهمه
بعد كه توجيهش ميكنم يه نگاهه عاقل اندر .... ميندازه بعد هم سعي ميكنه دلداريم بده و واسم توضيح ميده كه ميتونم تو كارم موفق باشم

البته اونا تقصيري ندارن اطلاعاتشون كمه

تو كشوراي ديگه.... ( دوتان همدوره اي من هميشه براي بالابردن روحيه از اين اصطلاح معروف استفاده ميكنن)

آخرین ویرایش:

nasrin82

عضو جدید
اتفاقا من چون بچه زرنگي هستم
با 2-3 تا تيم مچ شدم

به عبارت ديگه الان چند تا گروه دارم
اما تمام اين گروه ها تو يه چيز مشتركن و اون هم اينه كه از اغاز كار گروه فقط تونستن يه شعبه از شركت معروفه ايران ول رو تاسيس كنن
وااي( چقدر سرم شولوغه من تو تمام اين گروه ها بايد فعاليت كنم
)
---------------------------------
يه دوستي گفته بود ما با دانشجوهاي خارجي فرقي نداريم

خدمتشون عرض كنم ( يه مثال ميزنم از دوره كاراموزي خودم)
اين مهندس ما كه من تحت نظارتشون بودم ميگفت من دوران دانشجوييم با دوستام
محصولات مختلفي كشت ميكرديم در محيط دانشگاه وخودمون هم اونها رو ميفروختيم يا مصرف ميكرديم
اين اقا فارغ التحصيل يه دانشگاه دولتي تو شمال كشور و زمان قبل از انقلاب بود
و ميگفت اون زمان يكي دوتا دانشكده كشاورزي بود و مثل الان اعتبار نداشت
پ. ن: بنده خدا فكر كرده الان اعتبار داره

به هر كس ميگم چي ميخونم اول نميفهمه
بعد كه توجيهش ميكنم يه نگاهه عاقل اندر .... ميندازه بعد هم سعي ميكنه دلداريم بده و واسم توضيح ميده كه ميتونم تو كارم موفق باشم

البته اونا تقصيري ندارن اطلاعاتشون كمه

تو كشوراي ديگه.... ( دوتان همدوره اي من هميشه براي بالابردن روحيه از اين اصطلاح معروف استفاده ميكنن)
=============================================================
اين كارا رو منم كردم يه گروه جور كرديم كه مثلا گياه دارويي بكاريم ولي وقتي با همه مصيبتاش كه فقط سه نفر توي گروه فعال بودن خواستيم از دانشگاه زمين ها ي بيكارشو اجاره كنيم يه تعداد كه سودي بهشون نميرسيد سنگ انداختن كه امكان سنجي نشده و ...... ولي از اون طرف يه طرف ديگه كه مثلا كارگر و كارفرما بوده تو دانشگاه الان گلخونه دانشگاه رو اجاره كرده (مثلا ) و داره براي خودش با ليليوماش كلي كيف ميكنه در صورتي كه حق اون نيست بلكه اين امكانات اگر هست بايد در اختيار دانشجو باشه نه كارمند.
----=-=-=-=-
اين از يه طرف از طرف ديگه هم كارآموزي ما كه كارگري بود . ارشدا و دكتراها كه خودشون عرضه نداشتن مزرعشونو تميز نگه دارن ، استادا هم كه مارو كارگر بدون مزد گير آوردن و فرستادن كارگري اونا و هي علف هرز يه متري و ... از ريشه در آر تا آخرش خودتم از ريشه در بياي و توبه كني كه كشاورزي مي خوني. به جاي اينكه دانشجوي بيچاره كار ياد بگيره از هر چي كار يديه فرار ميكنه.

AMIR-ALI

عضو جدید
اصلا اين كاراموزي خودش دردسريه
--
خداييش خيلي زور داره بخاي پول بدي بعد بري حمالي بكني
-------
كاشكي ادم يه چيزي ياد ميگرفت

m.s.c

عضو جدید
با کسب اجازه از مهندسین عزیز ،منم به عنوان یک کشاورزکوچک می خواستم نظرم رابدم.
علت از اینجا سرچشمه میگیرد که در کشور ما به علم بهای زیادی نمیدهند.ومورد دوم بیشتر نسل کشاورز ما افرادی باسنین بالا هستند یعنی کمتر جوانی روی به کار کشاورزی می آورد واین افرادی که کشاورز هستند از نظر علمی بسیار سطحشان پایین است وکارهای خود را بر اساس تجربه خود انجام میدهند ولذا اگر نظر علمی بخواهی به آنان بگویی ،مطلبت را رد می کنند.مثلا" برای همین سیستم آبیاری قطره ای در منطقه خراسان ما بسیار تلاش کردیم که به بقیه کشاورزان بگوییم این سیستم بهتر ازروش سنتی است ولی بازهم عده بسیار کمی روی به این سیستم آوردن.پس ما باید بسیار تلاش کنیم که سطح علمی کشاورزان را بالا برده و سپس مطالب علمی خود را به آنها تزریق کنیم.باتشکر

tfsrl

عضو جدید
علت بيكاري ما اينكه ما بايد دنبال سرمايه باشيم كشاورزي در اكثر نقاط كشورمون هنوز هم حال وهواي سنتي رو داره مابجاي وام بايد به دنبال سرمايه هاي راكد مردم ودر واقع كشاورزان باشيم بزرگترين سرمايه راكد زمينه مابايد صاحبان زمين رو مجاب كنيم كه با بكارگرفتن تكنولوژي ميتونيم تناژرو بالا ببريم وپيشنهاد كار علمي روي زمينهاي اونها رو بديم اگه بتونيم تناژ رو بالا ببريم كشاورز اطمينان ميكنه كشاورز سود بيشتري ميكنه مهندس كشاورزي بيكار نميمونه .

کاکتوس

کاربر بیش فعال
:(:cry:خیلی گناه داریم:cry::cry::cry:

سلام دوستان

هر کشوری وابسته به کشاورزی است .یعنی غذا

تو هر منطقه ای که هستید نیاز سنجی کنید.ببینید در زمینه کشاورزی به چیزی نیاز منده .با دانش کافی وارد اون عرصه از کشاورزی شوید.مثل ارائه خدمات کشاورزی .سبزیکاری.گلکاری.زراعت.توزیع نهادههای کشاورزی کار تو بخش کشاورزی زیاده ما فقط فاقد خلاقیت هستیم.خاطرم هست تو چند تا نمایشگاه گل وگیاه که حضور داشتم.دو تا خواهر رو دیدم که با خرید کاکتوس از کرج و با بسته بندی مناسب تو نمایشگاه های مختلف عرضه مکردن. فکر می کنم این دو خواهر اصفانی بودن .این یعنی خلاقیت

خودم نیاز سنجی کردم دیدم یه نهاده جایش تو کشور خالیه تو فکر ارائه این محصول به بازار هستم.خیلی ساده است بعد از آمده شدن با فرمول مناسب وقیمت وبسته بندی مناسب به شما معرفی خواهم کرد

موفق باشین دوستان. فقط نترسید تو هر کاری مشکلات وجود ذارد

به قولی :اگر صخره وسنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشد صدای آب هرگز زیبا نخواهد بود

AMIR-ALI

عضو جدید
سلام دوستان

هر کشوری وابسته به کشاورزی است .یعنی غذا

تو هر منطقه ای که هستید نیاز سنجی کنید.ببینید در زمینه کشاورزی به چیزی نیاز منده .با دانش کافی وارد اون عرصه از کشاورزی شوید.مثل ارائه خدمات کشاورزی .سبزیکاری.گلکاری.زراعت.توزیع نهادههای کشاورزی کار تو بخش کشاورزی زیاده ما فقط فاقد خلاقیت هستیم.خاطرم هست تو چند تا نمایشگاه گل وگیاه که حضور داشتم.دو تا خواهر رو دیدم که با خرید کاکتوس از کرج و با بسته بندی مناسب تو نمایشگاه های مختلف عرضه مکردن. فکر می کنم این دو خواهر اصفانی بودن .این یعنی خلاقیت

خودم نیاز سنجی کردم دیدم یه نهاده جایش تو کشور خالیه تو فکر ارائه این محصول به بازار هستم.خیلی ساده است بعد از آمده شدن با فرمول مناسب وقیمت وبسته بندی مناسب به شما معرفی خواهم کرد

موفق باشین دوستان. فقط نترسید تو هر کاری مشکلات وجود ذارد

به قولی :اگر صخره وسنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشد صدای آب هرگز زیبا نخواهد بود
به شرطی که اون صخره و سنگ سد نسازه
متاسفانه اب راکد نه تنها هیچ صدایی نداره بلکه بوی گند هم داره و شاید هم دلیل بر ایجادی سیلی بشه که قدرت تخریب بالایی داره

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
به نظر من رشته ما بیکاری معنی نداره؟؟؟
شاید این رشته جر ان دسته از رشته هایی باشه که میتونی خودت شغل واسه خودت و دیگران ایجاد کنی.

سلام نارون جان .. عزیزم معنا داره خوبشم داره.... تا وقتی سرمایه نداشته باشی خیلی هم بی معناست..... مثل خود من ... الان کار گیرم نمیاد لامصب... وقتی سرمایه نداشته باشی حالا میخواد لیسانش داشته باشی یا فوق لیسانس .. البته فوق لیسانس باز جای شکرش باقیه ...

اما من این یه هفته که گذشت به اندازه 10 سال پیر شدم.فقط سرمایه باید دست آدم باشه... دست کم 10 میلیون تومن باید داشه باشی تا بتونی یه کاری بکنی... از کوچیکترین چیزش بگم..... مثلا همین ایجاد گلخونه .... بابا اینقدر میگن ما پشتیبانی میکنیم و از این حرفا .... تا میری میبینی همش کشک بوده .... تازه ببین رشته من هنوز خیلی فارغ التحصیل نداده بیرون. ... وای به حال اونایی که زراعت خوندن... من دلم براشون میسوزه ... البته خودم از همه بد ترم... اینم بگم معدلت چه 14 باشه چه 99/16 بازم همون بیکار سابق هستی (پژمان) .... نازه من اگه معدلم 17 میشد (دانشگاه آزاد) همه میگن ارشد میخوندی ....... خوب یکی نیست بگه ما که ارشد این رشته رو نداریم... استاد دانشگاهمون میگه داریم... وقتی اساتید اینقدر بیسوادن خوب ما باید از چه کسی جویای کار بشیم... راستی اینم بگم استاد با سواد خیلی خیلی کم شده... البته هست.. اگه هم هست واقعا عالی هست... مخصوصا در تهران و خوزستان و فارس.... البته خراسان رضوی هم هست که البته به این سه تا نمیرسه ....

کار کار کار ........... من خودم رفتم جهاد و سوال کردم و 4 سال درس خوندن و شب بیداری کشیدن ( وقتی طول ترم در نخونی شب بیدار میمونی !!!) اومد جولوی چشمام و همه چیز تار شد ..... بیخیال .... فعلا سرمایه در هر کاری مخصوصاَ کشاورزی حرف اول و آخر رو میزنه ... البته الان با پارتی برابر شده .......

النازی

عضو جدید
سلام نارون جان .. عزیزم معنا داره خوبشم داره.... تا وقتی سرمایه نداشته باشی خیلی هم بی معناست..... مثل خود من ... الان کار گیرم نمیاد لامصب... وقتی سرمایه نداشته باشی حالا میخواد لیسانش داشته باشی یا فوق لیسانس .. البته فوق لیسانس باز جای شکرش باقیه ...

اما من این یه هفته که گذشت به اندازه 10 سال پیر شدم.فقط سرمایه باید دست آدم باشه... دست کم 10 میلیون تومن باید داشه باشی تا بتونی یه کاری بکنی... از کوچیکترین چیزش بگم..... مثلا همین ایجاد گلخونه .... بابا اینقدر میگن ما پشتیبانی میکنیم و از این حرفا .... تا میری میبینی همش کشک بوده .... تازه ببین رشته من هنوز خیلی فارغ التحصیل نداده بیرون. ... وای به حال اونایی که زراعت خوندن... من دلم براشون میسوزه ... البته خودم از همه بد ترم... اینم بگم معدلت چه 14 باشه چه 99/16 بازم همون بیکار سابق هستی (پژمان) .... نازه من اگه معدلم 17 میشد (دانشگاه آزاد) همه میگن ارشد میخوندی ....... خوب یکی نیست بگه ما که ارشد این رشته رو نداریم... استاد دانشگاهمون میگه داریم... وقتی اساتید اینقدر بیسوادن خوب ما باید از چه کسی جویای کار بشیم... راستی اینم بگم استاد با سواد خیلی خیلی کم شده... البته هست.. اگه هم هست واقعا عالی هست... مخصوصا در تهران و خوزستان و فارس.... البته خراسان رضوی هم هست که البته به این سه تا نمیرسه ....

کار کار کار ........... من خودم رفتم جهاد و سوال کردم و 4 سال درس خوندن و شب بیداری کشیدن ( وقتی طول ترم در نخونی شب بیدار میمونی !!!) اومد جولوی چشمام و همه چیز تار شد ..... بیخیال .... فعلا سرمایه در هر کاری مخصوصاَ کشاورزی حرف اول و آخر رو میزنه ... البته الان با پارتی برابر شده .......

الهی من بیمیرم برات عزیزم ... به پیشنهادم فکر کن.

محسن88

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز اما من اعتقاد دارم که مشکل اساسی در بطن وزارت جهاد کشاورزی هستش افرادی مسئول هستن که اصلا به حالشون فرقی نمیکنه که چند نفر بیکار هستن به راستی وقتی بزرگترین دغدغه وزیر جهاد کشاورزی در چهار ماه آخر سال مثل همین امسال تهیه میوه و گوشت شب عید هست ما باید چه انتظاری داشته باشیم؟؟؟؟؟
ما باید ساختار کشاورزی رو تغییر بدیم اصلا یه سوال دیگه:چرا تمام دانشگاههای ملی و آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور بیشترین دانشجویانشون مهندسی کشاورزی میخونن؟ چرا مثل رشته های دیگه ظرفیت محدود نداره؟
جواب آسونه آخه همه میخوان مهندس بشن و وقتی سایر رشته های مهندسی پذیرش کمی دارن خب معلومه کشاورزی باید جور مهندس شدن اونها رو بکشه و هیچ کسی نیست که بگه آقایون چقدر؟
ما در ایران منابع و فرصتهای زیادی داریم ولی افراد نالایق...........؟
چند وقت پیش در شهرستان دماوند به مهندسین کشاورزی زمین رایگان به شرط احداث باغ میدادن اون زمینها ساخته شدن ولی به جای درخت پر از ساختمان و ویلا.........
حرف در این مورد زیاد دارم که البته الان شرایطش نیست ولی در آینده اگه خدا بخواد........

"Pejman"

دوستان عزیز اما من اعتقاد دارم که مشکل اساسی در بطن وزارت جهاد کشاورزی هستش افرادی مسئول هستن که اصلا به حالشون فرقی نمیکنه که چند نفر بیکار هستن به راستی وقتی بزرگترین دغدغه وزیر جهاد کشاورزی در چهار ماه آخر سال مثل همین امسال تهیه میوه و گوشت شب عید هست ما باید چه انتظاری داشته باشیم؟؟؟؟؟
ما باید ساختار کشاورزی رو تغییر بدیم اصلا یه سوال دیگه:چرا تمام دانشگاههای ملی و آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور بیشترین دانشجویانشون مهندسی کشاورزی میخونن؟ چرا مثل رشته های دیگه ظرفیت محدود نداره؟
جواب آسونه آخه همه میخوان مهندس بشن و وقتی سایر رشته های مهندسی پذیرش کمی دارن خب معلومه کشاورزی باید جور مهندس شدن اونها رو بکشه و هیچ کسی نیست که بگه آقایون چقدر؟
ما در ایران منابع و فرصتهای زیادی داریم ولی افراد نالایق...........؟
چند وقت پیش در شهرستان دماوند به مهندسین کشاورزی زمین رایگان به شرط احداث باغ میدادن اون زمینها ساخته شدن ولی به جای درخت پر از ساختمان و ویلا.........
حرف در این مورد زیاد دارم که البته الان شرایطش نیست ولی در آینده اگه خدا بخواد........

محسن جان این قصه سر دراز داد ..... آره سر فرصت باید بیایم اینا و به راه کار ها و چالش ها بنگریم و نقد کنیم مسائل رو... مرسی

محسن88

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم پژمان جان اما من امشب حرفهایم رو واسه روابط عمومی وزارت کشاورزی نوشتم و اگه جواب گرفتم عین جوابمو توی همینجا قرار میدهم تا همه بفهمند

"Pejman"

خواهش میکنم پژمان جان اما من امشب حرفهایم رو واسه روابط عمومی وزارت کشاورزی نوشتم و اگه جواب گرفتم عین جوابمو توی همینجا قرار میدهم تا همه بفهمند

خوبه داداشی... دستت درد نکنه .... اما کوووو گوش شنوااااااا .... یعنی میان بهت جواب میدن ؟ ؟!؟!؟ من یک متن اعتراض نامه باید بنویسم و ببریمش توی سایت اعتراض ..... البته باید کاملا از روی تبیر باشه و در عین حال به تمام اداره های مرکز استان فرستاده بشه ... یکیشم بدیم به سایت ریاست جمهوری ... تا شاید یه فرجی بشه ... البته من که سرم درد میکنه برای این کار ها ... بگذریم.... من و شما به چی فکر میکنیم و دیگران به چی فکر میکنند. حیف که اینجا مقررات خاص خودش رو داره وگرنه خیلی میشد اینجا نوشته که مثلا برای یه آدم بیسواد بالاترین شغل هست اما برای من نیست.. همون که مدرک دکترا داشته و فهمیدن مدرکی در کار نبوده ( خلی تابلو گفتم) اگه متوجه نشدین با پیام خصوصی بهت بگم ؟ بازم دستت درد نکنه ..... :biggrin: ایول روابط عمومی جهاد کشاورزی ....... :neutral: :gol::heart:

اینم جوابشونه حتما :w22: :exclaim: :w33::w32:

محسن88

عضو جدید
کاربر ممتاز
موافقم پژمان جان ما خودمان باید برای خودمان کاری کنیم من پیشنهاد مهندس روستا رو دادم که ما هم مثل وزارت بهداشت که طرح پزشک خانواده رو داره برای هر روستا طرحی بنام مهندسین روستا داشته باشیم و از تمامی رشته های کشاورزی افرادی رو واسه یه روستا در نظر بگیرند اینجوری وقتی که مهندسین هر روز به اون روستا بروند کشاورزی ایران تبدیل به یک صنعت پر قدرت میشه
این طرح رو روز شنبه واسه خود وزیر هم مینویسم تا بهم جواب بده :w26:
معتقدم که ما یه روزی ساختار کشاورزی این مملکت رو دگرگون میکنیم :w39:
ممنون میشم اگه در ادامه بحث همه دوستان ما رو همراهی کنند :w10:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین همه اینا رو خود جهادیا هم میدونن...مشکل همیشه تامین اعتباره ! وگرنه احتیاج به نیرو دارن ولی پول حقوق دادن رو ندارن . کشاورزا هم ماشاله هزار بار بهتر از ما میدونن کدوم سم واسه چی خوبه . کدوم کود واسه کجا! هیچ وقت نمیان پول بدن ما مشاورشون کنیم! مهندسای کشاورزی نمیتونن دفتر مشاوره خدماتی بزنن و خصوصی درامدزایی داشته باشن مگر با کمک دولت ..دولت هم که هر روز بیشتر به سمت خصوصی سازی پیش میره .
نارون جون راست میگه ...منم وقتی دانشجو بودم همین جور فکر میکردم . چون تنوع رشته باغبانی اونقدر زیاده که اصلا تصور نمیکنی بتونی یه روز هم بیکار باشی ! اما وقتی از هیچ جا حمایت نشی و خودت هم اونقدر سرمایه نداشته باشی که کاری رو شروع کنی! و از همه بدتر دختر باشی با هزار محدودیت!!!!! واقعا از اینکه کشاورزی خوندم پشیمونم.:w04:

محسن88

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیشنهاد من هم واسه این دفتر این بود که مهندسین حقوقشون رو از جهاد بگیرند و مشاوره رایگان داشته باشن اما اینکه جهاد پول نداره به نظر من درست نیستش چرا که جهاد یکی از وزارتخانه های بزرگ و قدرتمند هستش و از وقتی وزارت کشاورزی با جهاد سازندگی ادغام شده اند بودجه جهاد سازندگی هم به جهاد کشاورزی داده میشه:w06:
دوست عزیز به نظر من جهاد داره با پاسخهای غلط انداز ما رو دست به سر میکنه :w24:
خصوصی سازی توی بخش کشاورزی به نظر من درست نیست چرا که این بخش قراره جایگزین نفت بشه و با خصوصی سازی باید قید تبدیل شدن بخش کشاورزی به صنعت کشاورزی که هدف وزارت کشاورزی هستش رو زدو................:w42:
خوشحال میشم ادامه این بحث رو داشته باشیم :w10:

محسن88

عضو جدید
کاربر ممتاز
این هم نامه من به مدیر کل و وزیر کشاورزی

این هم نامه من به مدیر کل و وزیر کشاورزی

با سلام و عرض خسته نباشید
آقای مدیر کل چرا کسی به فکر مهندسین کشاورزی نیست فقط شعار داده میشه جناب وزیر حرف از اشتغال میزنندصادقانه میپرسم کدام اشتغال؟تمام طرحهایی که ما میبینیم به افراد غیر متخصص واگذار میشوند زمینهای دماوند که برای احداث باغ واگذار شدند آباد شدند ولی با ساختمان
به راستی چرا کسی به فکر ما نیست ولی همه حرف از این میزنند که کار ایجاد میکنند؟
نظام مهندسی کشاورزی استخدام کارشناس رسمی داره ولی 7 سال سابقه میخواد خوب ما چطور این تجربه رو بدست بیاریم وقتی حتی واسه وام گرفتن اگه گردن رستم رو بشکنیم باز هم کاری از پیش نمیبریم؟
چرا دغدغه وزیر کشاورزی از 4 ماه قبل از تحویل سال گوشت و میوه شب عید هستش؟
چرا دغدغه ایشون این نیست که یک کشاورز باید 5 کیلو گرم گندم بفروشه تا بتونه یه جوراب بخره؟
چرا با اینکه میدونیم جانشین نفت اینه که کشاورزی ما تبدیل به یک صنعت بشه ولی متخصصین تحصیلکرده را وارد کار نمیکنیم؟
آیا کسی هست که ادعا کنه سطح علمی مهندسی که تا حالا کار نکرده پایینه؟
آیا وزارت کشاورزی نمیتواند مانند وزارت بهداشت طرحی با نام مهندسین روستا ایجاد کند و در محلی به نام خانه کشاورز از هر رشته کشاورزی یک نفر روزانه به آنجا برود(حقوق از وزارت کشاورزی دریافت کند) و به کشاورزان مشاوره رایگان بدهد تا علاوه بر اینکه آنها به مهندسین اعتماد پیدا کنند کشاورزی ما گام بلندی به سمت تبدیل شدن به یک صنعت پر قدرت بر دارد؟
این پیشنهاد اینجانب است و لااقل میشود بررسی کرد
و.......
در نهایت سخنم را با این کلام گهربار مولای متقیان به پایان میبرم که ایشان فرمودند:
اگر مقام ماندنی بود به تو نمیرسید
پس بیایید کاری انجام دهید که پس از رفتنتان برایتان دعا کنند و ناراحت بشوند نه اینکه خدای نکرده.......

بالا