گفتگوی یاران موسیقی ملی ایران

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنر نزد ایرانیان است و بس

باسلام و عرض ارادت به محضر دوستان عزیزم در تالار هنر ، بخش موسیقی

همان طوری که از قبل وعده داده بودم،این تاپیک را با عنوان"گفتگوی یاران موسیقی ملی ایران" ایجاد کردم.

شما ارباب هنر و کمال و دوستداران موسیقی ملی ایران می توانید در این تاپیک هرگونه گفتگو و پرسش و پاسخ

با بنده و همدیگر را داشته باشید.

هدف بنده از ایجاد این تاپیک،دادن اطلاعات درست به همدیگر می باشد.

توجه بفرمایید که از هرگونه جبهه گیری،کل کل،تعصب،جانبداری بی اساس از هنرمندان،تبلیغ خوانندگان و نوازندگان

مورد علاقه ی خود،توهین به یکدیگر و توهین به هنرمندان جداً بپرهیزید.

بدیهی است که در صورت مشاهده ی اینگونه مسائل،با متخلفین طبق قوانین باشگاه برخورد خواهد شد.

در ضمن یادآور شوم که تخصص اصلی بنده،ردیف آوازی یا به عبارتی همان آواز سنتی یا اصیل ایرانی می باشد.

پیشاپیش از همکاری و حضور سبزتان بسیار سپاسگزارم:):gol:

بهروز.و

مهم :
"معرفی مشاهیر موسیقی سنتی ایران"

آخرین ویرایش توسط مدیر:

امالیا

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتگو پیرامون مشاهیر موسیقی سنتی ایران

گفتگو پیرامون مشاهیر موسیقی سنتی ایران

جااالب بود......ممنووووووووووووون.........:D

h.a.n.i.y.e.h

عضو جدید
سپاس اقا بهروز خیلی اطلاعات خوبی بود واقعا روحشون شاد باشه این هنرمند بزرگ تا به حال ایشون رو نمیشناختم ...
منم خیلی دوست دارم بتونم برم 3تار یا تار رو کار کنم واقعا صدای زیبایی داره..
در ضمن راه اندازی این تاپیک و هدف گذاریتون فوق العاده کار قابل تحسینی هستش ان شاله موفق باشین
فقط بانوان هنرمند در زمینه موسیقی وخوانندگی فراموش نشه ...

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
سپاس اقا بهروز خیلی اطلاعات خوبی بود واقعا روحشون شاد باشه این هنرمند بزرگ تا به حال ایشون رو نمیشناختم ...
منم خیلی دوست دارم بتونم برم 3تار یا تار رو کار کنم واقعا صدای زیبایی داره..
در ضمن راه اندازی این تاپیک و هدف گذاریتون فوق العاده کار قابل تحسینی هستش ان شاله موفق باشین
فقط بانوان هنرمند در زمینه موسیقی وخوانندگی فراموش نشه ...
ممنون دوست خوبم هانیه خانم که سر زدی و با صحبت های قشنگت مایه ی دلگرمی من شدی

من در صورتی می تونم از خانم ها مطلب بذارم که مدیر تالار موافقت کنند.

در ضمن یه تاپیک جدید ایجاد می کنم که صحبت هاتون رو با من و با همدیگه اونجا مطرح کنید.

فقط بگم که به سلیقه ی خودم ، صدای تار رو بیشتر از سه تار دوست دارم

باز هم ممنون که سر زدی:)

najme74

عضو جدید
متشکرم آقا بهروز.اطلاعات مفیدی بود.:gol::gol:
من شنیدم هنوزهم توی دانشگاه های مطرح کشور از روش قدیمی برای تدریس استفاده میشود واز روی نت ها کار نمی کنند،شاید شنیده هام اشتباه باشد.اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم بدونم.

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
من شنیدم هنوزهم توی دانشگاه های مطرح کشور از روش قدیمی برای تدریس استفاده میشود واز روی نت ها کار نمی کنند،شاید شنیده هام اشتباه باشد.اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم بدونم.[/QUOT

دوست خوبم ممنون که سرزدین.در ابتدای تاپیک عرض کردم که یه تاپیک مستقل با عنوان " گفتگوی یاران موسیقی" ایجاد می کنم و شما می تونین در اونجا با بنده و دوستان دیگر
گفتگو و پرسش و پاسخ داشته باشید.
امروز هم در این تاپیک مطلب دوم رو قرار خواهم داد.
از توجهتون سپاسگزارم:gol::)

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
من شنیدم هنوزهم توی دانشگاه های مطرح کشور از روش قدیمی برای تدریس استفاده میشود واز روی نت ها کار نمی کنند،شاید شنیده هام اشتباه باشد.اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم بدونم.
مرسی بابت بازدید تاپیک و دقت نظرتون.
من از دانشگاه های هنر در زمان فعلی اطلاعات دقیقی ندارم ولی
در گذشته ، مرحوم استاد مرتضی حنانه از طریق نت ساز و آواز رو تدریس می کردند.
یک فیلم آموزشی از ایشون دارم که درمورد خواندن دستگاه شور و یکی از آوازهای متعلق به شور به نام ابوعطا،تدریس می کنند و از چند استاد ساز و آواز
مانند مرحوم اصغر بهاری(کمانچه) ، مرحوم جلیل شهناز(تار) و مرحوم حسین قوامی(خواننده) برای کارهای عملی در شیوه ی نت خوانی استفاده کرده اند.

از نظر شخصی خودم اگه خواننده ها تئوری موسیقی و سُلفژ رو یاد بگیرن خیلی بهتره ولی اکثر خواننده ها به جای استفاده از نت و روش علمی،با حس و
به صورت سماعی (شنیداری) صدای خودشون رو با ساز کوک و هماهنگ می کنند.
اگه با سُلفژ آشنایی داشته باشن،می دونن که مثلاً وقتی شروع به خواندن درآمد افشاری می کنند،از کدوم نت و کدوم پرده و ربع پرده ها باید با ساز هماهنگ باشن.
مثلاً از نت " ر " دیِز " شروع شده یا نت " دو " بِمُل " یا غیره.

خواننده باید با واژه های علمی در موسیقی آشنا باشه. مثلاً اگه آهنگساز گفت این قسمت رو فُسه بخون،باید بدونه فُسه چیه،فورته چیه...

موفق باشید:)

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
ممنون از تاپیک خوبتون.
ببخشید من حوصلم نگرفت متن بالا رو بخونم!!
شما فقط معرفی دارین؟؟ ترانشون رو نمیذارین؟؟!

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
ممنون از تاپیک خوبتون.
ببخشید من حوصلم نگرفت متن بالا رو بخونم!!
شما فقط معرفی دارین؟؟ ترانشون رو نمیذارین؟؟!
سلام و درود بر شما و ممنون که با سر زدن به تاپیک موجب دلگرمی بنده شدین.

من در قسمت معرفی مشاهیر،به صورت فشرده و قابل برداشت،مطالبی درمورد نوازندگان و خوانندگان و همچنین آهنگسازان و ردیف دانان میذارم
و آثار معروف اونا رو معرفی می کنم.
برای اینکه بتونم ازشون فایل صوتی بذارم،وقت زیادی برای آپلود و گذاشتن لینک دانلود می خواد که فعلاً قادر به انجامش نیستم ولی به فرمایش شما
به عنوان پیشنهاد نگاه می کنم و سعی می کنم در آینده حداقل یک اثر از خوانندگان برای دانلود و شنیدن در پایان هر پست بذارم.

بابت حْسن نظر و حضور سبزتان سپاسگزارم
:gol:

Adnan175

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و درود بر شما و ممنون که با سر زدن به تاپیک موجب دلگرمی بنده شدین.

من در قسمت معرفی مشاهیر،به صورت فشرده و قابل برداشت،مطالبی درمورد نوازندگان و خوانندگان و همچنین آهنگسازان و ردیف دانان میذارم
و آثار معروف اونا رو معرفی می کنم.
برای اینکه بتونم ازشون فایل صوتی بذارم،وقت زیادی برای آپلود و گذاشتن لینک دانلود می خواد که فعلاً قادر به انجامش نیستم ولی به فرمایش شما
به عنوان پیشنهاد نگاه می کنم و سعی می کنم در آینده حداقل یک اثر از خوانندگان برای دانلود و شنیدن در پایان هر پست بذارم.

بابت حْسن نظر و حضور سبزتان سپاسگزارم
:gol:

خیلی ممنون.
ولی نیاز ب اپلود نیستا!
همونطور ک میدونید کافیه لینکشو از تو نت بذارین اینجا.

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون.
ولی نیاز ب اپلود نیستا!
همونطور ک میدونید کافیه لینکشو از تو نت بذارین اینجا.
ممنون از راهنمائیتون.سعی می کنم که حداقل یک اثر زیر پست ها بذارم.
الآن هم پست جدیدی در مورد مرحوم حسین قوامی در تاپیک گذاشتم که می تونید مطالعه بفرمایید

لطف حضرت عالی مستدام:gol:

najme74

عضو جدید
سلام استاد.امیدوارم ایام به کام باشه.از زحمتاتنون تو تاپیک معرفی مشاهیر سپاسگذارم.عالی بود استفاده کردم متشکر:gol::gol::gol::gol:

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد.امیدوارم ایام به کام باشه.از زحمتاتنون تو تاپیک معرفی مشاهیر سپاسگذارم.عالی بود استفاده کردم متشکر:gol::gol::gol::gol:
سلام نجمه خانم.ممنون از اینکه با بازدید تاپیک به این حقیر دلگرمی میدین:gol::gol::gol:

انشاءالله بتونم خدمتگزار خوبی برای شما و دوستان دیگه باشم:)

روزگارتون شیرین تر از عسل:gol:

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون برای تاپیک خوبتون :gol:

اگه با عکسی از هنرمند همراه بشه خیلی بهتره حتی اگه بشه یه قطعه کوتاهی از اهنگ اساتید هم بزارید به پویایی تاپیک کمک میکنه
با سپاس

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون برای تاپیک خوبتون :gol:

اگه با عکسی از هنرمند همراه بشه خیلی بهتره حتی اگه بشه یه قطعه کوتاهی از اهنگ اساتید هم بزارید به پویایی تاپیک کمک میکنه
با سپاس
خواهش می کنم دوست عزیز.
ممنون که از تاپیک بازدید کردین:gol:
چشم سعی می کنم که حتی الامکان از ساز و آوازهای موجود یک لینک آپلود و دانلود بذارم ولی قرار دادن عکس مشکل هست.

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهش می کنم دوست عزیز.
ممنون که از تاپیک بازدید کردین:gol:
چشم سعی می کنم که حتی الامکان از ساز و آوازهای موجود یک لینک آپلود و دانلود بذارم ولی قرار دادن عکس مشکل هست.

ممنون از شما
گذاشتن عکسم باعث ارتباط بیشتر با متن میشه

مشاهده پیوست 226697

استاد روح الله خالقی

مشاهده پیوست 226698

روح الله خالقی در حال رهبری ارکستر
خواننده بنان، مایستر ابولحسن صبا

با سپاس از شما:gol:

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم ....
اما راستش حوصلم نکشید همشو بخونم ...:redface:
کاش تیتر وار مینوشتین تا بعضیا که اعصاب ندارنن بخونن کامل ....
راستی...کاش آثارشونم میزاشتین :smile:

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از شما
گذاشتن عکسم باعث ارتباط بیشتر با متن میشه

مشاهده پیوست 226697

استاد روح الله خالقی

مشاهده پیوست 226698

روح الله خالقی در حال رهبری ارکستر
خواننده بنان، مایستر ابولحسن صبا

با سپاس از شما:gol:
ممنون باران عزیز به خاطر قراردادن عکس استاد روح الله خالقی:gol:

امیدوارم بتونم عکس و آثار کسانی رو که معرفی می کنم در زیر همون پست قرار بدم

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم ....
اما راستش حوصلم نکشید همشو بخونم ...:redface:
کاش تیتر وار مینوشتین تا بعضیا که اعصاب ندارنن بخونن کامل ....
راستی...کاش آثارشونم میزاشتین :smile:
دوست عزیز ممنونم که سر زدین;)
اما من مطالب رو خیلی خلاصه می نویسم.اگه می خواستم درباره ی هر کدوم از این هنرمندان مطلب دقیق بنویسم،حداقل 3 برابر این نوشته ها مطلب داشتم
ولی با کلی زحمت و دقت در گزینش مطالب کلیدی،این پست ها رو میذارم:redface:

شما هم اگه بخواهید هر مطلبی رو که در هر پست گذاشتم بخونین فقط 2 دقیقه وقت لازم داره اون وقت شما که هنوز جوانید اعصاب ندارید؟:surprised:

به هر حال خوشحالم که می تونیم با کارهایی که انجام میدیم کمی به بالا بردن اطلاعات دوستان در باب موسیقی ملی ایران کمک کنیم:)

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام وعرض ادب:
استاد محترم:بسیار از مطالعه این پست زیبا وپر محتوی لذت بردم ودر عین حال غم سنگینی بر دلم نشست. بهروز عزیز: در دوره نوجوانی وجوانی من بسیاری از این استادان در قید حیات بودند واغلب شبها تلویزیون ایران کنسرت های انها را پخش می کرد.گاهی هم با هم در تالار شهر کنسرت داشتند.یا در حافظیه شیراز. بسیاری از این بزرگان را هنوز بیاد دارم واز نزدیک در این کنسرتها شاهد هنر انها بوده ام:خالقی-پایور-بنان-قوامی-وزیری و...خدا همگی را رحمت کند.
از شما برای زنده کردن این خاطرات ویاد ونام انان متشکرم.

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز

با سلام وعرض ادب:
استاد محترم:بسیار از مطالعه این پست زیبا وپر محتوی لذت بردم ودر عین حال غم سنگینی بر دلم نشست. بهروز عزیز: در دوره نوجوانی وجوانی من بسیاری از این استادان در قید حیات بودند واغلب شبها تلویزیون ایران کنسرت های انها را پخش می کرد.گاهی هم با هم در تالار شهر کنسرت داشتند.یا در حافظیه شیراز. بسیاری از این بزرگان را هنوز بیاد دارم واز نزدیک در این کنسرتها شاهد هنر انها بوده ام:خالقی-پایور-بنان-قوامی-وزیری و...خدا همگی را رحمت کند.
از شما برای زنده کردن این خاطرات ویاد ونام انان متشکرم.
دوست بزرگوارم جناب آقای ترکاشوند خیلی از حضور شما در این تاپیک و بذل عنایتتون سپاسگزارم.
خوشحالم که هنوز موسیقی ملی ما طرفداران بی شماری داره.
خوش به حال شما که در دوران بزرگانی چون کلنل وزیری و استاد حسین قوامی(فاخته ای) حضور داشتین و از هنر والا و اصیل این بزرگان استفاده کردین.
بنده هم از کودکی خودم که از اواخر دهه ی 40 آغاز شد و در دهه ی 50 دوران نونهالی و نوجوانی من بود،به موسیقی اصیل ایرانی
علاقه ی خاصی پیدا کردم و از طریق صفحات گرامافون و نوارهای کاست،صدای خوانندگان بزرگی همچون بنان،گلپایگانی،ایرج،قوامی،جمال وفایی،نادر گلچین،
عبدالوهاب شهیدی،محمودی خوانساری،تاج اصفهانی،ادیب خوانساری و بانوان:مرضیه،پوران،الهه،هنگامه اخوان،حمیرا،هایده و تعدادی دیگر رو گوش می کردم
و از سال 1361 به خواندن و فراگیری ردیف آوازی پرداختم.من تنها 12 سال داشتم که به تنهایی و بدون هیچ حمایتی شروع به خواندن آواز و فراگیری اون کردم.

باز هم خوشحالم که بزرگوارانی همچون شما در این تاپیک هستند و با دقت نظر خود و تشویق بنده ی حقیر،موجب دلگرمی من و سعی و تلاش مضاعف میشن:gol:

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
مررسی از دهوتتون..
منم یه سنتور قیمت کردم میخام بگیرمش.
:D

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
مررسی از دهوتتون..
منم یه سنتور قیمت کردم میخام بگیرمش.
:D
خوش اومدین و خیلی لطف کردین که به این تاپیک سر زدین:gol:
فقط خواهش می کنم اگه هر مطلب و گفتگویی دارین در تاپیک زیر که برای همین کار ایجاد شده مطرح بفرمایید و در این تاپیک هیچ پستی نذارین:)

لینک تاپیک: گفتگوی یاران موسیقی ملی ایران

امیدوارم یه روز سنتور زن ماهری بشین و شما بزنین و بنده هم بخونم:D

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
میگم میشه سنتور و بدون رفتن به کلاس یاد گرفت؟با کتاب و سی دی اموزشی؟

IRANIAN VOCAL

عضو جدید
کاربر ممتاز
میگم میشه سنتور و بدون رفتن به کلاس یاد گرفت؟با کتاب و سی دی اموزشی؟
اگه کلاس برید خیلی بهتره و به صورت آکادمیک و دقیق تر آموزش می بینید
ولی اگه فرصت کلاس رفتن ندارین،می تونین سی دی ها و کتاب های مرحوم استاد فرامرز پایور که به نام "دستور سنتور پایور" هست رو تهیه بفرمایید و تمرین کنید.
اما بازم تأکید می کنم که آموزش زیر نظر استاد خیلی مؤثرتر خواهد بود.
امیدوارم که در این راه پر فراز و نشیب هنر والای موسیقی موفق باشید:)

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه کلاس برید خیلی بهتره و به صورت آکادمیک و دقیق تر آموزش می بینید
ولی اگه فرصت کلاس رفتن ندارین،می تونین سی دی ها و کتاب های مرحوم استاد فرامرز پایور که به نام "دستور سنتور پایور" هست رو تهیه بفرمایید و تمرین کنید.
اما بازم تأکید می کنم که آموزش زیر نظر استاد خیلی مؤثرتر خواهد بود.
امیدوارم که در این راه پر فراز و نشیب هنر والای موسیقی موفق باشید:)

کلاس که نمیرم.مرررسی:smile:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

استاد بهروز ارجمند وگرامی:
با سلام واحترام:
در سالهای 1348 تا 1352 که در تبریز دانشجو بودم وبعد خدمت سربازی و تشکیل خانواده و تا1356 -کار در استان اذربایجان شرقی -در این 8 سال با موسیقی فولکور :بخصوص :عاشیقلار اشنا شدم. در میان استادان این رشته : عاشق حسین (خدا رحمتش کند-در منزل استاد شهریار با او اشنا شدم.) صدای گرم ومحزونی داشت. از طرفی رشید بهبوداف برای چند کنسرت همان زمان بدعوت اداره فرهنگ وهنر استان (با پیگیری وتلاش مرحوم:مصطفی پایان) ازباکی(باکو) به تبریز امد. صدای باس این خواننده (که در اصل عضو ارکستر سمفونی واپرا بود) معرکه بود.
ای کاش اگر در این مقوله ها تجربیاتی دارید -ودر حوزه تخصصی شما هم هست -یادی فرموده واطلاعاتی بدهید. با تشکر از شما عزیز.