گفتگوها و گفتمان‌های مهندسان شیمی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام مهندسان گرامی
سال نو بر همگی مبارک
امیدوارم سال خوب و پر برکتی داشته باشید
:gol::gol::gol:
سلام مهندس جان
سال نو شمام به مبارکی و میمنت و موفقیت و شادی و غیره انشالاه تعالی

S.M.M.A

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
بنده امسال کنکور ارشد دادم و رتبه ام در سهمیه شده ۵۲۱ و بدون سهمیه شده ۵۸۵ کنکور رو تهران دادم
خواستم ببینم آیا تهران امکان قبولی برام هست؟

ziba 22

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
بنده امسال کنکور ارشد دادم و رتبه ام در سهمیه شده ۵۲۱ و بدون سهمیه شده ۵۸۵ کنکور رو تهران دادم

سلام
امکان قبولی ندارید.. فکر میکنم شبانه ها هم حداکثر تا 200 قبول شن

sahel_m

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

سال گذشته تا نزدیک 600 هم دانشگاههای تهران پذیرش روزانه داشتن
اما نه خود دانشگاه تهران
بله روزانه امکان داره
شبانه احتمالش خیلی بیشتره

S.M.M.A

عضو جدید
سال گذشته تا نزدیک 600 هم دانشگاههای تهران پذیرش روزانه داشتن
اما نه خود دانشگاه تهران
بله روزانه امکان داره
شبانه احتمالش خیلی بیشتره

ممنون
نمی دونید ظرفیت امسال دانشگاه های تهران نسبت به پارسال بیش تر شده یا کم تر؟

S.M.M.A

عضو جدید
ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم
بین پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، دانشگاه خواجه نصیر و علم و صنعت و مالک اشتر کدوم یکی سطح علمی و اساتید بهتری داره و رتبه های بهتر به ترتیب کدوم یکی رو انتخاب می کنن؟؟
ممنون می شم اگه دوستان زودتر پاسخ بهم بدن چون تا فردا بیش تر مهلت انتخاب رشته نیست

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم
بین پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، دانشگاه خواجه نصیر و علم و صنعت و مالک اشتر کدوم یکی سطح علمی و اساتید بهتری داره و رتبه های بهتر به ترتیب کدوم یکی رو انتخاب می کنن؟؟
ممنون می شم اگه دوستان زودتر پاسخ بهم بدن چون تا فردا بیش تر مهلت انتخاب رشته نیست

به نظر من دانشگاه خواجه نصیر بهتره

*وارش*

کاربر فعال
سلام
خسته نباشید
کسی میدونه که quench tower رو تو هایسیس چه شکلی میشه قرار داد؟ تو هلپ خود نرم افزار که سرچ کردم نوشته تو لیست تجهیزات هست ولی من نمیتونم پیدا کنم. هایسیس من هم ورژن 10 هست.
با تشکر

comet101

عضو جدید
مهندسین شیمی که جویای کار هستید
استخدامی توزیع نیروی برق، آب و فاضلاب شهری و مدیریت سال 1397 را از دست ندهید.
ثبت نام سایت سازمان سنجش به نشانی
www.sanjesh.org
از مورخه 97.5.22

به امید موفقیت تمامی هم رشته ای های عزیز
:)

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان
خسته نباشید

من میخوام آزمون استخدامی برای آزمایشگاه شیمی شرکت کنم .
منابع دروس تخصصی آزمون به این شکل هست :
1- شیمی تجزیه و آزمایشگاه، 2- تصفیه آب و آزمایشگاه، 3 -شیمی آلی، تجزیه و
معدنی و آزمایشگاههاي مربوط، 4 - ایمنی و بهداشت در آزمایشگاه

دوستان عزیز در مورد هر کدوم از دروس اگه جزوه ای در دسترس دارید ممنون میشم معرفی کنید و یا قرار بدید .
ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید .

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

مراحل طراحی تا ساخت یک راکتور رو میخواستم بدونم و اینکه هر مرحله ای با چه نرم افزاری انجام میشه و مربوط به کار مهندسان کدوم رشتست؟
برای اینکه درخواست ساخت یک راکتور رو بدیم باید چه اطلاعاتی رو به سازنده بدیم؟ مثلا نقشه با فرمت خاصی باید ارایه بدیم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان

مراحل طراحی تا ساخت یک راکتور رو میخواستم بدونم و اینکه هر مرحله ای با چه نرم افزاری انجام میشه و مربوط به کار مهندسان کدوم رشتست؟
برای اینکه درخواست ساخت یک راکتور رو بدیم باید چه اطلاعاتی رو به سازنده بدیم؟ مثلا نقشه با فرمت خاصی باید ارایه بدیم؟
با سلام
ابتدا باید ببینید چه راکتوری میخواید؟ (برای انجام چه واکنشی)
شرایط عملیاتی واکنش به طرز وحشتناکی در طراحیی شما دخیل هست
مثلا اگر واکنش کاتالیستی داشته باشید باید در نظر بگییرید که قراره راکتورتون fIXED BED باشه یا FLUID BED
اگر FIXED باشه باید جایی برای قرار دادن خشاب کاتالیستتون تعبیه کنید که در شرایط مناسب با تمامی مواد ورودی به راکتور برخورد داشته باشه و هم اینکه برای بعضی از فرآیند ها فشار راکتور به حد لازم در اون نقطه بالا باشه که بتونه کاتالیستتون رو فعال کنه
همین دو خط بالا باعث میشه ضخامت اون قسمت از بدنه ی راکتور رو طبق استاندارد های طراحی یه مقدار ضخیم تر از بقیه قسمت ها در نظر بگیرید
حالا اگر از این موضوع بگذریم و واکنشتون هموژن و یا هتروژن باشه داستان فرق داره بازم
مثلا برا طراحی یه راکتور برای یه واکنش که بصورت سوسپانسیونی انجام میده شما باید یه میکسر هم برا راکتورتون تعبیه کنید حتما که بتونید سرعت انجام واکنش رو تنظیم کنید با افزایش برخورد یا کاهش اون
گذشته از تمام این موارد و موارد دیگری که تو طراحی دخیل هست شما تنها اطلاعات مربوط به ضخامت بدنه ی راکتور و فلنج ها و محل نصب اتصالات و ادوات رو با جنس بدنه (که نسبت به در معرض مواد مورد نظر قرار گرفتن حساس نباشه و خوردگی و اینها در اون ایجاد نشه) به اوشون اعلام میفرمایید و سایز راکتور و شکلش رو به روش های آموخته شده در دروس نقشه کشی صنعتی و اینا ترسیم میکنید و میدید به شرکت های ماشین سازی که یکی تو تبریز هست و یکی هم تو تهران و احتمالا جاهای دیگه نیز هست و اونا زحمتش رو براتون میکشن و میسازنش

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان.خسته نباشید
برای آزمون استخدامی مهر ماه دارم میخونم . چون وقت کمه کتاب های تست ارشد گرفتم . برای درس شیمی تجزیه کتاب راهیان ارشد گرفتم .
فصل های زیاده . میخواستم بدونم از فصل های موجود کدوم فصل ها رو توصیه میکنید بخونم و امکان طرح سوال زیاده ؟ به استناد آمون های قبل

فصل های موجود :
کاربرد آمار
اثر عوامل مختلف روی حلالیت رسوب ها
منحنی های تیتراسیون
تیتراسون های اسید - باز در محیط غیر آبی
تیتراسیون های تشکل کمپلکس
شیمی الکتروآنالیتیکی
روش های پتانسیل سنجی
آنالیز کولومتری
سنجش های آمپرومتری
ولتامتری و پلاروگرافی
روش های رسانایی سنجی
ماهیت انرژی تابشی
جذب تابش : زیر قرمز
طیف بینی رزونانس مغناطیسی هسته
طیف سنجی فلوئورسانس
طیف بینی نشری
طیف بینی پرتو x
طیف سنجی جرمی
کروماتوگرافی
طیف بینی جذب اتمی
استخراج
:surprised:

ممنون میشم فصل های برجسته برای آزمون های استخدامی رو مشخص کنید .

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
با سلام
ابتدا باید ببینید چه راکتوری میخواید؟ (برای انجام چه واکنشی)
شرایط عملیاتی واکنش به طرز وحشتناکی در طراحیی شما دخیل هست
مثلا اگر واکنش کاتالیستی داشته باشید باید در نظر بگییرید که قراره راکتورتون fIXED BED باشه یا FLUID BED
اگر FIXED باشه باید جایی برای قرار دادن خشاب کاتالیستتون تعبیه کنید که در شرایط مناسب با تمامی مواد ورودی به راکتور برخورد داشته باشه و هم اینکه برای بعضی از فرآیند ها فشار راکتور به حد لازم در اون نقطه بالا باشه که بتونه کاتالیستتون رو فعال کنه
همین دو خط بالا باعث میشه ضخامت اون قسمت از بدنه ی راکتور رو طبق استاندارد های طراحی یه مقدار ضخیم تر از بقیه قسمت ها در نظر بگیرید
حالا اگر از این موضوع بگذریم و واکنشتون هموژن و یا هتروژن باشه داستان فرق داره بازم
مثلا برا طراحی یه راکتور برای یه واکنش که بصورت سوسپانسیونی انجام میده شما باید یه میکسر هم برا راکتورتون تعبیه کنید حتما که بتونید سرعت انجام واکنش رو تنظیم کنید با افزایش برخورد یا کاهش اون
گذشته از تمام این موارد و موارد دیگری که تو طراحی دخیل هست شما تنها اطلاعات مربوط به ضخامت بدنه ی راکتور و فلنج ها و محل نصب اتصالات و ادوات رو با جنس بدنه (که نسبت به در معرض مواد مورد نظر قرار گرفتن حساس نباشه و خوردگی و اینها در اون ایجاد نشه) به اوشون اعلام میفرمایید و سایز راکتور و شکلش رو به روش های آموخته شده در دروس نقشه کشی صنعتی و اینا ترسیم میکنید و میدید به شرکت های ماشین سازی که یکی تو تبریز هست و یکی هم تو تهران و احتمالا جاهای دیگه نیز هست و اونا زحمتش رو براتون میکشن و میسازنش

ممنون از راهنماییتون
واکنشی که من دارم همگن مایعه و کاتالیستش هم مایعه اما مشکلی که داره اینه که محصولات کاملا شناخته شده نیستن و ممکنه مقدار محصولات جانبی که تولید میشه اندازه محصول اصلی باشه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون
واکنشی که من دارم همگن مایعه و کاتالیستش هم مایعه اما مشکلی که داره اینه که محصولات کاملا شناخته شده نیستن و ممکنه مقدار محصولات جانبی که تولید میشه اندازه محصول اصلی باشه
خب شما باید واکنش هایی که انجام میشه رو لیست کنید و ببینید از نظر استوکیومتری کدوم واکنش تحت چه شرایطی پیشرفت میکنه و فکری به حال جلوگیری از وقوع واکنش های اضافی کنید به طرزی که مانع انجام واکنش اصلی نشه و محصول جانبی دیگه ای نداشته باشه (نیاید ابرو رو درست کنید و بزنید چشم رو کور کنید)
اگر محصولات شناخته شده نیست یا باید دنبال لایسنس از شرکتی معتبر بگردیید که اون هزینه ی بسیار زیادی میطلبه و یا اینکه واکنش مورد نظر رو در سطح یه پایلوت کوچیک راه اندازی کنید و هر دفعه شرایط واکنش رو با توجه به استوکیومتری که گفتم تغییر بدید تا با تجربه به حالت بهینه دست پیدا کنید
به چند مشاور شیمیست و اینا نیز در زمینه ی بررسی واکنش و اینا ممکنه نیاز داشته باشید

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان.خسته نباشید
برای آزمون استخدامی مهر ماه دارم میخونم . چون وقت کمه کتاب های تست ارشد گرفتم . برای درس شیمی تجزیه کتاب راهیان ارشد گرفتم .
فصل های زیاده . میخواستم بدونم از فصل های موجود کدوم فصل ها رو توصیه میکنید بخونم و امکان طرح سوال زیاده ؟ به استناد آمون های قبل

فصل های موجود :
کاربرد آمار
اثر عوامل مختلف روی حلالیت رسوب ها
منحنی های تیتراسیون
تیتراسون های اسید - باز در محیط غیر آبی
تیتراسیون های تشکل کمپلکس
شیمی الکتروآنالیتیکی
روش های پتانسیل سنجی
آنالیز کولومتری
سنجش های آمپرومتری
ولتامتری و پلاروگرافی
روش های رسانایی سنجی
ماهیت انرژی تابشی
جذب تابش : زیر قرمز
طیف بینی رزونانس مغناطیسی هسته
طیف سنجی فلوئورسانس
طیف بینی نشری
طیف بینی پرتو x
طیف سنجی جرمی
کروماتوگرافی
طیف بینی جذب اتمی
استخراج
:surprised:

ممنون میشم فصل های برجسته برای آزمون های استخدامی رو مشخص کنید .
دوستان کسی نمیتونه بنده رو راهنمایی کنه ؟
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان کسی نمیتونه بنده رو راهنمایی کنه ؟
ممنون
سلام دوست عزیز
مواردی که فرمودید تماما مربوط به رشته ی شیمی هست و کوچکترین شباهتی با چیزی که مهندسان شیمی یاد گرفتن و خوندن و یا میخونن نداره
برا همین گمون نمیکنم کسی بتونه پاسخی که ومیخواید بهتون بده
تو تالار شیمی بپرسید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت

zahra mohsenian

کاربر بیش فعال
سلام به همگی
دوستان میخواستم محلول پلی وینیل الکل(لیگاند) با نیکل(فلز) رو تهیه کنم
به روش محلولی از PVA و نیکل(II) نیترات استفاده کردم
سوالی که دارم برای احیای نیکل نیترات و تهیه یون نیکل : به چند نمونه حرارت دادم (هشتاد درجه)، و در چند نمونه از احیاگر DMF استفاده کردم
متاسفانه هنوز تست نگرفتم منتها هییچ تغییر رنگی مشاده نکردم)))): و در مقاله ها هم درباره رنگ چیزی نگفتن، با توجه به اینکه نیکل نیترات سبز رنگه خودم احتمال میدم باید سبز بشه

از طرفی جداگانه در باره احیای حرارتی نیکل نیترات خوندم انگار دمای 500-600 اعمال کرده بودن که چون حلالم آبه میپره
لطفاگه میتونین راهنماییم کنین(:)

inlaid

عضو جدید
سلام دوستان
خسته نباشید
من چندتا مقاله از سایت سیویلیکا میخواستم دانلود کنم
کسی میتونه با ای پی دانشگاه بصورت رایگاه این کار رو برای من انجام بده؟ یا راهی هست که بشه رایگان دانلود کرد؟
لینک مقالات:
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_010.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_039.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_047.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_029.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_007.html
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همگی
دوستان میخواستم محلول پلی وینیل الکل(لیگاند) با نیکل(فلز) رو تهیه کنم
به روش محلولی از PVA و نیکل(II) نیترات استفاده کردم
سوالی که دارم برای احیای نیکل نیترات و تهیه یون نیکل : به چند نمونه حرارت دادم (هشتاد درجه)، و در چند نمونه از احیاگر DMF استفاده کردم
متاسفانه هنوز تست نگرفتم منتها هییچ تغییر رنگی مشاده نکردم)))): و در مقاله ها هم درباره رنگ چیزی نگفتن، با توجه به اینکه نیکل نیترات سبز رنگه خودم احتمال میدم باید سبز بشه

از طرفی جداگانه در باره احیای حرارتی نیکل نیترات خوندم انگار دمای 500-600 اعمال کرده بودن که چون حلالم آبه میپره
لطفاگه میتونین راهنماییم کنین(:)
سلام دوست گرامی
بنظرم بهتره این سوال رو تو تالار شیمی بپرسید یا پلیمر

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
خسته نباشید
من چندتا مقاله از سایت سیویلیکا میخواستم دانلود کنم
کسی میتونه با ای پی دانشگاه بصورت رایگاه این کار رو برای من انجام بده؟ یا راهی هست که بشه رایگان دانلود کرد؟
لینک مقالات:
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_010.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_039.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_047.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_029.html
https://www.civilica.com/Paper-DESAL01-DESAL01_007.html
ممنون

به تالار زیر رجوع شود

بالا