گفتگوها و گفتمان‌های مهندسان شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام من به تو یار قدیمی
پوریا جان یکی دو تا از این هزارتا رو هم اگه خواستی بده من برات انجام بدم;)
هزارتومن زیر قیمت یار قدیمی هم میگیرم:D
منم همون هوادار قدیمی ...:D

کدوم کار محسن جون. منو که میشناسی .... بیکارِ سرباز فراریِ پشت کنکوریِ جویای نام

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینجا همه مدیر شدن فقط سرماست که بی کلاه مونده :D
از همه جا بی خبر
به ادمین باید بگیم عنوان دوست مدیر رو به عناوین اضافه کنه:biggrin:

پ.ن: موهات بلنده زیر کلاه جا نمیشه برا همینه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
منم همون هوادار قدیمی ...:D

کدوم کار محسن جون. منو که میشناسی .... بیکارِ سرباز فراریِ پشت کنکوریِ جویای نام
بدبختانه الان شرایط هم بهم ریخته و سرباز رو به هیچ وجه معاف نمیکنن!!!
هرچی کسری بگیری ظاهرا بازم باید چند ماهی آش نوش جون کنی!!
یکی دو تا پروژه بزن بگیر انجام بده شاید رستگار شدی و یه ده دوازده ماهی کسر شد برات
زمون ما که همه چی به راه بود فوق نداشتیم پروژه بگیریم الانم که شما داری دکتر میشی کسری ها رو اوت کردن
حالا مکان مناسب برا قائم شدن نداشتی بیا سمت ما یه حرکت پارتیزانی بزنیم برات:cool:

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
:biggrin:
چه خبر کیا هستن کیا رفتن ؟
چیکارا میکنین !!! در چه حالی هستین این روزا؟

نقل قول چرا نمیشه گرفت

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
:biggrin:
چه خبر کیا هستن کیا رفتن ؟
چیکارا میکنین !!! در چه حالی هستین این روزا؟

نقل قول چرا نمیشه گرفت

ما که همیشه در صحنه ایم
مصطفی که از وقتی رفت قاطی مرغا سایش سنگین شده نمیاد
مریمی ها نیز که بعد از بسته شدن تایپیک دیگه پیداشون نشد.
وحید هم گهگاهی میاد سر میزنه
مام که درگیر کار و دنبال یه لقمه نون حلال روز و شب نشستیم سر جامون
شهرام اینام که معلوم نیس کجان
حامد هم فک کنم رفته بود تو صنعت نفت و اینا
بهنام هم الحمدلله آخرین بار که پرسیدم حالشو خوب بود, باید دوباره بپرسم حالشو
ما که میتونیم نقل قول بگیریم
اول نیت خالص لازمه بعد کلیک رو نقل قول:biggrin:

راستی سرمد هم دانشجو دکتری شده :)

آخرین ویرایش:

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما که همیشه در صحنه ایم
مصطفی که از وقتی رفت قاطی مرغا سایش سنگین شده نمیاد
مریمی ها نیز که بعد از بسته شدن تایپیک دیگه پیداشون نشد.
وحید هم گهگاهی میاد سر میزنه
مام که درگیر کار و دنبال یه لقمه نون حلال روز و شب نشستیم سر جامون
شهرام اینام که معلوم نیس کجان
حامد هم فک کنم رفته بود تو صنعت نفت و اینا
بهنام هم الحمدلله آخرین بار که پرسیدم حالشو خوب بود, باید دوباره بپرسم حالشو
ما که میتونیم نقل قول بگیریم
اول نیت خالص لازمه بعد کلیک رو نقل قول:biggrin:

راستی سرمد هم دانشجو دکتری شده :)

آفرین به سرمد
من دیگه حوصله دکترا ندارم فعلا تا اطلاع ثانوی . اما حتما میخونم الان نه .
پس هر کس به کاری مشغوله خیلی هم خوب
;)
ایشالا من اینجا فعالیتم بیشتر بشه
استیکرها اینجا چه محدوده عادت به استیکرهای تلگرام داریم:D

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آفرین به سرمد
من دیگه حوصله دکترا ندارم فعلا تا اطلاع ثانوی . اما حتما میخونم الان نه .
پس هر کس به کاری مشغوله خیلی هم خوب
;)
ایشالا من اینجا فعالیتم بیشتر بشه
استیکرها اینجا چه محدوده عادت به استیکرهای تلگرام داریم:D

این باید در برنامه ی بعدی توسعه قرار بگیره و توسط ادمین و برنامه ریزان باشگاه اعمال بشه

Chemical_Engineer

کاربر فعال
سلام جناب مدیر
خوبی؟اوضاع و احوال خوبه انشالله؟چقدر عمرها زود میگذره دکتر!میبینی؟در چه حالی؟چکارا میکنی؟اصلا ما را یادت هست؟:)
دو ماه از این پست گذشت! خدا شاهده انگار همین چند روز پیش بود اصلا باورم نمیشه!!!این روزا و سالها دنیا بدجور عجله داره فکر کنم زده رو 4x با سرعت داره ما رو جلو میبره:smile:
آقا من یه سوال عمرانی زلزله ای دارم! رفتم توی فروم خودشون ولی تاپیک مناسبی پیدا نکردم بپرسم. کسی مقاله یا گزارش جامعی در مورد تقسیم بندی مناطق تهران بر اساس امنیتشون در مقابل زلزله داره؟طبیعتا باید پارامترهای خاک، دوری و نزدیکی به گسل ها، نوع سازه و خیلی چیزهای دیگه در نظر گرفته شده باشه...توی گوگل سرچ کردم ولی متاسفانه چیز بدرد بخوری پیدا نکردم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دو ماه از این پست گذشت! خدا شاهده انگار همین چند روز پیش بود اصلا باورم نمیشه!!!این روزا و سالها دنیا بدجور عجله داره فکر کنم زده رو 4x با سرعت داره ما رو جلو میبره:smile:
آقا من یه سوال عمرانی زلزله ای دارم! رفتم توی فروم خودشون ولی تاپیک مناسبی پیدا نکردم بپرسم. کسی مقاله یا گزارش جامعی در مورد تقسیم بندی مناطق تهران بر اساس امنیتشون در مقابل زلزله داره؟طبیعتا باید پارامترهای خاک، دوری و نزدیکی به گسل ها، نوع سازه و خیلی چیزهای دیگه در نظر گرفته شده باشه...توی گوگل سرچ کردم ولی متاسفانه چیز بدرد بخوری پیدا نکردم
سلام من به تو یار قدیمی
یه چیز تو این مایه ها میخوای؟

اینم نقشه های تهران

یکی دیگه

آخرین ویرایش:

Chemical_Engineer

کاربر فعال
سلام من به تو یار قدیمی
یه چیز تو این مایه ها میخوای؟

اینم نقشه های تهران

سلام جناب مدیر
این نقشه ها را دیده بودم قبلا ولی متوجه نشدم قضیه چیه و کیفیت نوشته هاش هم خیلی پایینه. این مناطق رنگی و اون محدوده اعداد چیه دقیقا؟یعنی مناطق بر اساس امنیتشون رنگ بندی شدن؟طبق اطلاعاتی که من دارم که به نظر نمیاد همچین چیزی باشه

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام جناب مدیر
این نقشه ها را دیده بودم قبلا ولی متوجه نشدم قضیه چیه و کیفیت نوشته هاش هم خیلی پایینه. این مناطق رنگی و اون محدوده اعداد چیه دقیقا؟یعنی مناطق بر اساس امنیتشون رنگ بندی شدن؟طبق اطلاعاتی که من دارم که به نظر نمیاد همچین چیزی باشه
سلام عزیز
این یه رده بندی بر اساس تعداد ساختمون های مرتفع و آپارتمان و اینا گذاشته که میگه هرچی تراکم بیشتر امنیت کمتر و خطر بیشتر
اون یکیش رو متوجه نشدم

Chemical_Engineer

کاربر فعال
سلام عزیز
این یه رده بندی بر اساس تعداد ساختمون های مرتفع و آپارتمان و اینا گذاشته که میگه هرچی تراکم بیشتر امنیت کمتر و خطر بیشتر
اون یکیش رو متوجه نشدم

ممنون مدیر
ولی پارامترهای اساسی در امنیت دوری و نزدیکی به گسل و جنس خاک منطقه هست که در این تصاویر لحاظ نشده

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ممنون مدیر
ولی پارامترهای اساسی در امنیت دوری و نزدیکی به گسل و جنس خاک منطقه هست که در این تصاویر لحاظ نشده

حق با شماست بهتره اینو بچه های زمین شناسی و عمران و اینا جواب بدن
از یه مهندس شیمی جواب بهتری انتظار نمیره:)

abbas67set

عضو جدید
سلام
دوستان میشه لطفا بگید منظور از ژلاتین چیه؟
مثلا وقتی میگن ژلاتین فلان ماده نفتی زیاده یعنی چه؟؟

asieh.a

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان گرامی
ممنون میشم اگر کسی کتاب یا لینکی راجع به گریس و نحوه انتخاب آن و گریس کاری داره، بهم معرفی کنه.
ممنون از لطفتون

Hoseini65

عضو جدید
سلام دوستان کسی هست فرمول دقیق شیشه شوی ماشین و ضد یخ رو دقیق بدونه
ممنون میشم

un4given.1991

عضو جدید
سلام دوستان
صبح یک شرکت تولید اکسیژن نیترژن آرگون .... با استفاده از تقطیر هوا مصاحبه داشتم . بهم یک جدول دادن شامل داده های تست هیدرو استاتیک سیلندر ها بود و شامل داده ای مثل :
1-وزن اولیه 2-وزن سیلندر خالی3-وزن سیلندر پر آب4-آب پمپ شده به سیلندر در فشار آزمون4-آب خارج شده پس از کاهش فشار5-دما
ازم خواستن قبل از مرحله دوم مصاحبه فرمول جواب تست رو بدست بیارم وقت هم اصلا ندادن !
خیلی خیلی کارم گیره ممنون میشم کمکم کنید . آیندم به این فرموله :cry:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
صبح یک شرکت تولید اکسیژن نیترژن آرگون .... با استفاده از تقطیر هوا مصاحبه داشتم . بهم یک جدول دادن شامل داده های تست هیدرو استاتیک سیلندر ها بود و شامل داده ای مثل :
1-وزن اولیه 2-وزن سیلندر خالی3-وزن سیلندر پر آب4-آب پمپ شده به سیلندر در فشار آزمون4-آب خارج شده پس از کاهش فشار5-دما
ازم خواستن قبل از مرحله دوم مصاحبه فرمول جواب تست رو بدست بیارم وقت هم اصلا ندادن !
میزان آب خارج شده رو بر چه واحدی دادن؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام دوستان
سلام، به استاندارد ASME SEC VIII مراجعه کن کلیه فرمول های مربوط به تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار ارائه داده. اگه متوجه نشدی همین جا بگو تا از سیر تا پیازش توضیح بدم. خصوصی پیام نفرست که پاسخگو نیستم.

un4given.1991

عضو جدید
میزان آب خارج شده رو بر چه واحدی دادن؟

نمیدونم کلا 1 دقیقه هم بهم توضیح ندادن ولی این کاتالوگ شرکت تولید کننده دستگاهه همش بر اساس باره (!!!)

سلام، به استاندارد ASME SEC VIII مراجعه کن کلیه فرمول های مربوط به تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار ارائه داده. اگه متوجه نشدی همین جا بگو تا از سیر تا پیازش توضیح بدم. خصوصی پیام نفرست که پاسخگو نیستم.

ممنون میشم :redface:

پیوست ها

• 222.jpg
    222.jpg
    40.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
نمیدونم کلا 1 دقیقه هم بهم توضیح ندادن ولی این کاتالوگ شرکت تولید کننده دستگاهه همش بر اساس باره (!!!)

ممنون میشم :redface:

توی صنعت سه تا فشار باهاش سر و کار داریم.
فشار عملیاتی
فشار طراحی
فشار تست
فشار تست از فشار طراحی بزرگتر، و فشار طراحی از فشار عملیاتی بزرگتر هستش.
طراح بر اساس فشار طراحی محاسباتش انجام میده بعد واسه این که مطمئن بشه طراحیش دقیق بوده میاد تستش می کنه و در فشاری بالاتر از فشار طراحی این کار انجام میشه.
اگر مدیا (سیال) آزمایش شما مایع باشه حالا یا آب هستش یا همون سیال فرآیندی فشار تست به صورت سر انگشتی میشه 1.5 برابر فشار طراحی برابر یا بیشتر، اگر مدیای شما گاز باشه حالا هوا یا نیتروژن فشار تست 1.1 فشار طراحی برابر یا بیشتر هست.

حالا حجم آبی که استفاده می کنید دو حالت داره، یک مقدار حجم آبی که وارد مخزن میشه و یک مقداری که فشرده سازی صورت میگیره درسته غیر قابل تراکم هستش ولی یک مقدار جزئی فشردگی داریم که دوتاش رابطه داره. حالا این افزایش فشار منجر به افزایش دمای اون سیال میشه و تا یک حدی این دما مجاز هست که افزایش پیدا کنه اگه بیشتر بشه سیال جوش میاد و کلیه محاسبات بهم میریزه.
http://uupload.ir/files/phpi_۲۰۱۷۱۰۲۹_۱۹۲۳۲۷.jpg

http://uupload.ir/files/9s3_۲۰۱۷۱۰۲۹_۱۹۲۳۴۳.jpg

این جزوه که اینجا قرار دادم مطالعه کن.

پیوست ها

• fwt.jpg
    fwt.jpg
    40 کیلوبایت · بازدیدها: 0

*M.A*

کاربر بیش فعال
انجمنی که عضو بودم تکبر و غرور مدیران رو با تریلی هم نمی شد کشید
حتی با وجود حجم کم تر کاربر و مشورت برای ارتقاء خود اون انجمن!
این وقت گذاشتن و با طمأنینه جواب دادن تحسین برانگیز بود!

همواره برقرار و سربلند باشید.

un4given.1991

عضو جدید
وی صنعت سه تا فشار باهاش سر و کار داریم.
فشار عملیاتی
فشار طراحی

سلام ممنون از پاسختون

گویا استاندارد مورد استفاده 6792 میباشد در اینجا میتونید دانلود کنید.
در فرمول نهایی صحفه ی 28 چند جاشو متوجه نشدم .

1- عدد 1745 در دو رابطه PE و TE مبربوط به مقدار آب افزوده شده به سیلندر برای افزایش فشار است یا حجم آب برگشتی از سیلندر در هنگام تخلیه ؟
2-درصد انبساط حجمی کلی چگونه بدست میاد ؟ نوشته ولی من متوجه نشدم!

در این شیت درصد حجمی انبساط پذیری کلی درست محاسبه شده؟ و منظور از 10 درصد اینه که اگر عدد آخر (0.59059) از 0.1 بیشتر شد کپسول تست رو رد شده؟
Untitled.jpg

خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدین :gol:

پیوست ها

• 1wf_untitssssled.jpg
    1wf_untitssssled.jpg
    19.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام ممنون از پاسختون

گویا استاندارد مورد استفاده 6792 میباشد در اینجا میتونید دانلود کنید.
در فرمول نهایی صحفه ی 28 چند جاشو متوجه نشدم .

1- عدد 1745 در دو رابطه PE و TE مبربوط به مقدار آب افزوده شده به سیلندر برای افزایش فشار است یا حجم آب برگشتی از سیلندر در هنگام تخلیه ؟
2-درصد انبساط حجمی کلی چگونه بدست میاد ؟ نوشته ولی من متوجه نشدم!

در این شیت درصد حجمی انبساط پذیری کلی درست محاسبه شده؟ و منظور از 10 درصد اینه که اگر عدد آخر (0.59059) از 0.1 بیشتر شد کپسول تست رو رد شده؟
مشاهده پیوست 263213

خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدین :gol:

ببینید وقتی منابع فارسی استفاده کنید کمی نواقص دارن.
PE میشه انبساط جزئی یعنی چه مقدار آب واسه فشردگی لازم بوده. مثلا 5 لیتر آب وارد مخزن شده تا پر بشه، حالا که می خواد تحت فشار قرار بگیره 2 لیتر دیگه هم اضاف شده این 2 لیتر میشه انبساط جزئی.
TE انبساط کلی همون 1745 هستش.
مقدار عددی 1742 خودش باید بدن. که توی صفحه 24 بخش ج و ث گفته از کجا اومده و توی صفحه 28 عددی که ارائه شده برای حجم آب برگشتی اشتباه نوشتن و باید 1742 ذکر میشده که با مراجعه به خود فایل استاندارد این عدد 1742 قید شده.

بالا