گفتگوها و گفتمان‌های مهندسان شیمی

سلام کسی میدونه برای کسی که داره بدیده های انتقال میخونه چه موضوعی واسه بایان نامه خوبه؟ که هم بشه باهاش فاند گرفت و هم اینکه اگه نشد برم اینجا به دردم بخوره؟
لطفا کمکم کنید فرصت زیادی ندارم:cry::cry::que:
راستش ببین تو کلیدواژه های ژورنال های مهندسی شیمی ، سینتیک و محلول های آبی زیاد به چشم می خورن ، ببین چیزی می تونی پیدا کنی که با این دو کار می کنه؟ ولی برای فاند فکر کنم با استاد اون دانشگاه ها صحبت کن ببین اصلا دنبال چی هستن و هدفشون چیه و خودت رو سوق بده به موضوع های نزدیک اونها ، هر دانشگاه بر اساس سیاست های دولتی و محلی ممکنه دنباله موضوع های خاص باشه

abbas67set

عضو جدید
دوستان یه سوال
هز چه ون مخصوص بالاتر باشه وزن هم سنگین تره؟؟
مثلا اگه وزن مخصوص یه ماده 1.1 (مایع) باشه و وزن مخصوص ماده دیگه 1.3 (جامد) دومی در اولی ته نشین میشه؟؟

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
دوستان یه سوال
هز چه ون مخصوص بالاتر باشه وزن هم سنگین تره؟؟
مثلا اگه وزن مخصوص یه ماده 1.1 (مایع) باشه و وزن مخصوص ماده دیگه 1.3 (جامد) دومی در اولی ته نشین میشه؟؟
سلام
اگر وزن مخصوص یا چگالی جامد بیشتر از مایع باشه بله. ته نشین میشه. ولی به خیلی موارد دیگه بستگی داره که مهمترینش اندازه ذرات جامد هست. این ته نشین شدن بسته به اندازه ذرات میتونه تا سالها طول بکشه. اگر میخواید سرعت ته نشینی رو بدست بیارید باید بر مبنای اندازه ذرات و قوانین Stokes و Newton نیروهای وارده رو بدست بیارید. نیروهای ون در والس هم روی چسبیدن ذرات به هم تاثیر دارن که متعاقبا روی سرعت ته نشینی موثر هستن.

abbas67set

عضو جدید
سلام
اگر وزن مخصوص یا چگالی جامد بیشتر از مایع باشه بله. ته نشین میشه. ولی به خیلی موارد دیگه بستگی داره که مهمترینش اندازه ذرات جامد هست. این ته نشین شدن بسته به اندازه ذرات میتونه تا سالها طول بکشه. اگر میخواید سرعت ته نشینی رو بدست بیارید باید بر مبنای اندازه ذرات و قوانین Stokes و Newton نیروهای وارده رو بدست بیارید. نیروهای ون در والس هم روی چسبیدن ذرات به هم تاثیر دارن که متعاقبا روی سرعت ته نشینی موثر هستن.

سلام و ممنون
یعنی ماده بصورت خردایش و پودر شده، وزن مخصوصش کمتره؟
چه مواردی بجز اندازه ذرات روی وزن مخصوص تاثیر دارند؟؟

(عبدالله)

عضو جدید
سلام
از دوستان کسی هست از سایت هایی که خواص فیزیکی و یا شیمیایی مواد خالص یا مخلوط رو گزارش می دن اطلاع داشته باشه؟(online calculation)

hex6789

عضو جدید
سلام
از دوستان کسی هست از سایت هایی که خواص فیزیکی و یا شیمیایی مواد خالص یا مخلوط رو گزارش می دن اطلاع داشته باشه؟(online calculation)

با سلام،

لینک زیر برای لیست بلند بالایی از مواد مناسبه:
http://webbook.nist.gov/chemistry/

همچنین با جستجوی کلید واژه زیر در کنار نام ماده مورد نظرتون، باید بتونید سایت های زیادی رو پیدا کنید:

physical properties of ...

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان. خوبین؟
یک وبسایت علمی هست بنام eng-tips.com، خیلی سایت خوبیه. ولی من یه مشکلی که باهاش دارم اینه که بعد یه مدتی که از این سایت استفاده میکنم، دیگه سایته بالا نمیاد. حتی با فیلترشکن. بنظرتون مشکل چیه؟
راستی مستحضرین که این سایته آمریکاییه.:biggrin:

darab64

عضو جدید
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت دوستان عزیز یک سوال داشتم ممنون میشم کمکم کنید:
10 میلی لیتر از یک مخلوط معادل چند گرم است؟
مخلوط شامل سه اسید زیر است:
اسید نیتریک به نسبت 5
اسید سولفوریک به نسبت 1
اسید پرکلریک 60درصد به نسبت 2

(عبدالله)

عضو جدید
سلام
در مورد راکتورهای بستر متحرک(moving bed reactor) اگر مطلبی هست راهنمایی بفرمایید
با تشکر ...

vahid.gerrard

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
کسی منو یادش هست؟
امیدوارم حال همه ی دوستان قدیمی و جدید خوب باشه.
با آرزوی موفقیت برای همه...

a.Hosseini

عضو جدید
سلام ببخشید که من سوالم رو در دو تاپیک تکرار می کنم
ولی برام خیلی حیاتی وقتی شرط پایدار در یک راکتور برقراره چه جوری میشه بعضی پارامتر ها رو در آورد مثلا من شعاع اجزا کروی ام رو در شرایط پایدار احتیاج دارم

sami6262

عضو
دوستان درباره محاسبه قطر لوله اب مورد نیاز برنامه ای هست قرار بدید؟

در یک واحد تولید اب شیرین ، اب تولیدی با جریان 42 متر مکعب بر ساعت با فشار 2.5 بار بعد از طی مسیر 20 متری وارد یه مخزن میشه
قطر لوله مورد نیاز که pvc هست چقدر باید باشه؟

adibb

عضو جدید
سلام دوستان

من میخواستم بدونم اگه یه درسی رو بیفتی و بعدش پاسش کنی آیا تو transcript ارسالی برای اپلای نمره ردی قبلی باقی میمونه؟

ممنون میشم جواب بدبد

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان

من میخواستم بدونم اگه یه درسی رو بیفتی و بعدش پاسش کنی آیا تو transcript ارسالی برای اپلای نمره ردی قبلی باقی میمونه؟

ممنون میشم جواب بدبد
سلام
بله. توی محاسبه GPA هم متاسفانه لحاظ میشه.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام جناب مدیر
خوبی؟اوضاع و احوال خوبه انشالله؟چقدر عمرها زود میگذره دکتر!میبینی؟در چه حالی؟چکارا میکنی؟اصلا ما را یادت هست؟:)
سلام حاجی
چاکرم. فدای تو .. تو خوبی؟ خوشی؟ سلامتی؟
هی بد نیستم. ادم اصلا نمیفهمه چجوری این عمرش داره میگذره ... والا این روزا درگیر هزارتا کارم. حالا خوبه اینجا هم سوت و کور شده دیگه کار زیادی اینجا ندارم :دی
تو چیکارا میکنی؟ اوضاع رو به راهه؟

Chemical_Engineer

کاربر فعال
سلام حاجی
هی بد نیستم. ادم اصلا نمیفهمه چجوری این عمرش داره میگذره ... والا این روزا درگیر هزارتا کارم. حالا خوبه اینجا هم سوت و کور شده دیگه کار زیادی اینجا ندارم :دی

شکر خدا میگذره.
آره خیلی سوت و کور شده اینجا.از اون موقع که مدیر شدی کرکره رو کشیدی پایین:)این میزها به کسی وفا نمیکنه ها دکتر حواست باشه!
چندتا از این هزارتا کارت رو بده ما انجام بدیم پول زیاد نمیگیریم:)

etitakan

عضو
سلام به همگی
دوستان میشه چندتا موضوع پایان نامه در حوزه ی HSE به من پیشنهاد بدین.
ممنون

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همگی
دوستان میشه چندتا موضوع پایان نامه در حوزه ی HSE به من پیشنهاد بدین.
ممنون

درود بر شما
میتونید سایت یه مجتمع پتروشیمی رو در نظر بگیرید و با نرم افزار های phast و hazopt ریسک سنجی کنید
اگر درست نوشته باشم اسم نرم افزار ها رو

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام حاجی

شکر خدا میگذره.
آره خیلی سوت و کور شده اینجا.از اون موقع که مدیر شدی کرکره رو کشیدی پایین:)این میزها به کسی وفا نمیکنه ها دکتر حواست باشه!
چندتا از این هزارتا کارت رو بده ما انجام بدیم پول زیاد نمیگیریم:)
سلام من به تو یار قدیمی
پوریا جان یکی دو تا از این هزارتا رو هم اگه خواستی بده من برات انجام بدم;)
هزارتومن زیر قیمت یار قدیمی هم میگیرم:D

sami6262

عضو
دوستان علت اینکه در فصل زمستان حتی زمانی که داره برف میاد از جوی‌های آب یا حتی حوضچه‌های آب ، بخار بلند میشه چیه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان علت اینکه در فصل زمستان حتی زمانی که داره برف میاد از جوی‌های آب یا حتی حوضچه‌های آب ، بخار بلند میشه چیه؟

درود بر شما
اگر به ترمودینامیک مراجعه کنید میبینید که هر فرآیندی در بهترین حالتش نزدیک به تکمیل شدن فرآیند به تعادل میرسه و این حالت تعادل به صورت پویا در جریان ه
اینجا تعادل بین فاز بخار و مایع آب برقرار هست که بدلیل شرایط دمایی مقدار بیشتری از آب بصورت برف و یخ و آب موجود هست
این بخار مقدار تعادلی بخار آب هست
امیدوارم حرفم درست بوده باشه و باعث گمراهی نشه

sami6262

عضو
درود بر شما
اگر به ترمودینامیک مراجعه کنید میبینید که هر فرآیندی در بهترین حالتش نزدیک به تکمیل شدن فرآیند به تعادل میرسه و این حالت تعادل به صورت پویا در جریان ه
اینجا تعادل بین فاز بخار و مایع آب برقرار هست که بدلیل شرایط دمایی مقدار بیشتری از آب بصورت برف و یخ و آب موجود هست
این بخار مقدار تعادلی بخار آب هست
امیدوارم حرفم درست بوده باشه و باعث گمراهی نشه

یعنی بخاطر اختلاف دمای آب با محیط این اتفاق می‌افتد؟ یعنی هنوز چون دما آب و محیط به تعادل نرسیدن یا چیز دیگه؟
به تغییرات فشار هوا نمیتونه ربط داشته باشه؟ ممکنه بخاطر این باشه که فشار هوا کم شده ولی دما ثابت مونده در نتیجه تبخیر آب بیشتر شده و این بخار در اثر سرمای هوا سریعا حالت مایع پیدا می‌کنه و بصورت ابر(بخار) دیده میشه؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یعنی بخاطر اختلاف دمای آب با محیط این اتفاق می‌افتد؟ یعنی هنوز چون دما آب و محیط به تعادل نرسیدن یا چیز دیگه؟
به تغییرات فشار هوا نمیتونه ربط داشته باشه؟ ممکنه بخاطر این باشه که فشار هوا کم شده ولی دما ثابت مونده در نتیجه تبخیر آب بیشتر شده و این بخار در اثر سرمای هوا سریعا حالت مایع پیدا می‌کنه و بصورت ابر(بخار) دیده میشه؟
دقیقا به این نیز مربوطه
وقتی هوا سرد میشه طبق قانون گاز ایده آل هم حساب کنیم فشار کم میشه و کاهش فشار با کاهش نقطه جوش و تبخیر همراه هست

P O U R I A

مدیر تالار
سلام به همه خوبین؟
خیلی وقت هست نیومده بودم اینجا .
امیدوارم همه بچه ها خوب باشن:smile:
هی هی هی روزگااار

بالا