گفتگوها و گفتمان‌های مهندسان شیمی

Honey.ChEng

عضو جدید
کاربر ممتاز

mohadese69

عضو جدید
خداکنه پیداکنیدمنم پیدا کنم کار. من دارم ارشدمیخونم نگرانم کارگیرم نیاد

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
. حکیمی قصد سفر نمود . با کاروانی همراه شد . در کاروانسرای اول مسافری از کاروان بد حال شد ...حکیم به بالینش آمد .گفت او را آب قند و سرکه خرما دهید..بیمار با تجویز حکیم بهبود یافت . کاروان به مسیر ادامه داد ..در تنگه ای راهزنان به آنان کمین زدند ...حکیم نگاهی به طرفین نمود و فرمود به دو سمت راه پراکنده شده و اموال خود را در بیابان به نقاط مختلف پرتاب کنید...همین کردند ..دزدان پراکنده مشغول جمع آوری غنایم بوده که حکیم دستور داد حال که تک به تک هستند دمارشان را به در آورید و کاروانیان همین کرده و دزدان را آویزان نمودند. در ادامه کاروان به کمبود آب رسیدند .حکیم چاله ای در کویر نشان داده و دستور کندن آن داد و به آب یخ رسیدند ...خلاصه هر مشکلی که پیش آمد حکیم برطرفش نمود ...اهل کاروان انگشت به دهان ماندند . در مقصد همه حکیم را دوره نمودند و راز کارش پرسش کردند .حکیم مکثی نمود و گفت من در مقطع کارشناسی مشغول به علمی شدم که سر دارد ولی ته ندارد و هرچه قدر در این علم پیش رفتم دیدم عجب معجونیه ...از دروس ریاضی تا دروس مزرعه داری و از دروس نانو تا دروس مکانیک و نساجی و فیزیک و نجوم و همه و همه در آن است
مریدان پرسیدند نام آن علم را چه نامیده اند؟
حکیم سینه صاف نمود و گفت : "مهندسی شیمی " که در شاخه های متنوع است!!!!!
با این پاسخ مریدان پشتک وارو با آفتاب مهتاب دو وارو جمع زدند و به سرعت به سمت بلخ برای ثبت نام در آن رشته شدند.

Honey.ChEng

عضو جدید
کاربر ممتاز
. حکیمی قصد سفر نمود . با کاروانی همراه شد . در کاروانسرای اول مسافری از کاروان بد حال شد ...حکیم به بالینش آمد .گفت او را آب قند و سرکه خرما دهید..بیمار با تجویز حکیم بهبود یافت . کاروان به مسیر ادامه داد ..در تنگه ای راهزنان به آنان کمین زدند ...حکیم نگاهی به طرفین نمود و فرمود به دو سمت راه پراکنده شده و اموال خود را در بیابان به نقاط مختلف پرتاب کنید...همین کردند ..دزدان پراکنده مشغول جمع آوری غنایم بوده که حکیم دستور داد حال که تک به تک هستند دمارشان را به در آورید و کاروانیان همین کرده و دزدان را آویزان نمودند. در ادامه کاروان به کمبود آب رسیدند .حکیم چاله ای در کویر نشان داده و دستور کندن آن داد و به آب یخ رسیدند ...خلاصه هر مشکلی که پیش آمد حکیم برطرفش نمود ...اهل کاروان انگشت به دهان ماندند . در مقصد همه حکیم را دوره نمودند و راز کارش پرسش کردند .حکیم مکثی نمود و گفت من در مقطع کارشناسی مشغول به علمی شدم که سر دارد ولی ته ندارد و هرچه قدر در این علم پیش رفتم دیدم عجب معجونیه ...از دروس ریاضی تا دروس مزرعه داری و از دروس نانو تا دروس مکانیک و نساجی و فیزیک و نجوم و همه و همه در آن است
مریدان پرسیدند نام آن علم را چه نامیده اند؟
حکیم سینه صاف نمود و گفت : "مهندسی شیمی " که در شاخه های متنوع است!!!!!

با این پاسخ مریدان پشتک وارو با آفتاب مهتاب دو وارو جمع زدند و به سرعت به سمت بلخ برای ثبت نام در آن رشته شدند.

خوشمان آمد بسی خندیدیم:D

setarehdfm

عضو جدید
سلام دوستان من از نرم افزار متلب سوال دارم.
می خوام از بین چند تا داده مشخص که می شه به صورت ماتریس هم نوشت . 75٪ رو رندوم انتخاب کنم . نمی دونم چجوری باید این کار رو انجام بدم.
ممنون می شم جواب بدید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

polymer77

عضو جدید
سلام

سلام

سلام مهندسان عزیز ...کسی هست تو اصفهان بخووونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ئدز

عضو جدید
سلام بر دوستان دیرین
کسی اینجا هست که یه مهندسی صنایع بشناسه که نرم افزار گمز بلد باشه بتونه بهم معرفی کنه....البته عالی میشه اگه تو شریفم درس بخونه بهم پیام خصوصی بدید لطفا
سپاس بیکران

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود.آیا کلر زنی به آب باعث ازبین رفتن جلبک موجود در مخزن می شود.

درود بر شما
بهتر بود تو تایپیک سوالات و درخواست ها میپرسیدین
کلر خاصیت ضد عفونی کننده داره و میتونه با کم کردن درصد گاز های مورد نیاز برای رشد گیاه مانع رشدش بشه

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستای گل. آقا ما الان تو خابگاه فنون اهواز (شرکت ملی نفت مناطق نفت خیز جنوب) که مخصوص کارآموزاس، هستیم. خودمونم زیرمجموعه پتروشیمی هستیم که یه مدتی قراره اینجا باشیم.
میخاستم ببینم چجوری میتونیم از استخر شرکت نفت استفاده کنیم؟ آیا شرکت نفت تو اهواز استخر داره؟؟ و اگه آره شرایط استفادش چجوریه؟ چجوری میتونیم با شرکت خودمون هماهنگ کنیم که بتونن یه سانس استخر برامون بگیرن؟
مرسی

مه دوست

عضو جدید
با سلام و عرض ادب

دوستان کارخونه ای ، کارگاهی و ... رو میشناسین که
بتونن EVA (اتیلن-وینیل استات) رو پودر کنن؟

5 کیلو گرم داریم که میخوایم پودرش کنیم و مهم نیست که کجایی ایران باشه با پست براشون می فرستیم...

پیشاپیش از توجه شما متشکرم

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

فرق فنی و اصطلاحی vessel و drum و storage tank چیه؟( با ذکر مثال)

ممنون

sahand_nima

کاربر فعال
سلام

ممنون

به لحاظ استانداردی vessel و drum فرقی ندارن و طراحی ش از ASME VIII که برای ظروف تحت فشاره استفاده میشه. در واقع ظروفی که فشار داشته باشن. منفی یا مثبت فرقی نمیکنه
Tank به مخازنی گفته میشه که فشار اتمسفریک داشته باشن
drum معمولا به تجهیزاتی میگن که صرفا جداسازی بصورت flash رو انجام میده و داخلش از پکینگ و سینی و ... خبری نیست و فقط یه دمیستر تو مسیر گازش داره.
Vessel میتونه گسترده تر از drum باشه و میتونه داخلش پکینگ و سینی و ... داشته باشه ولی نه به آنصورت که عملیات جداسازی که تاورهای تقطیر انجام میدن.

Ehsan amirh

عضو جدید
کار پیدا کن 3 ملیون بگیر سلام دوستان من مهندس صنایع شیمیایی معدنی هستم 25 سالمه به هرکی بتونه واسم کار داعم تو پتروشیمی یا هرجایه دیگه پیدا کنه سه تومن میدم مخصوصن اگه تو شیراز باشه حقوق ماه اولم رو هم میدم

عماد21

عضو جدید
سلام دوستان
راهمایی می خواستم برای پروژه ارشد مهندسی شیمی گرایش جداسازی بهتره روی چه موضوعی کار بشه ؟ که احتمال مقاله دادن آن بیشتر باشه ؟

REZA.F

کاربر بیش فعال
پیرو تکمیل اطلاعات خوب دوستمون در مورد وسل و درام یک مثال میزنم. معمولا vessel ها بعنوان مخزن رسیور یا دریافت کننده سیالات خصوصا یک سیال که بعنوان feed یا خوراک استفاده میشود طراحی میشود. و معمولا بصورت عمودی طراحی و نصب میشوند.
درام ها اکثرا بصورت افقی در عملیات فلش یا جمع آوری کندانس خصوصا در برج های تقطیر استفاده میشود و معمولا حجیم میباشند.

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
خالص ارتفاع مثبت در قست مكش (NPSH)
پديده كاويتاسيون در پمپ هاي گريز از مركز هنگامي رخ مي دهد كه خالص ارتفاع مثبت در قسمت مكش پمپ از آنچه كه شركت سازنده پمپ پيشنهاد كرده است كمتر شود. بنابراين براي تحليل شرايط بروز اين پديده در پمپ هاي گريز از مركز لازم است كه شرايط قسمت مكش پمپ از نظر فشار (ارتفاع) و همچنين مشخصه هاي پمپ از نظر وجود كمترين شرايط مورد نياز براي جلوگيري از بروز اين پديده بررسي شود . براي ساده تر كردن اين تحليل ، NPSH به دو بخش تقسيم مي شود :
- خالص ارتفاع مثبت قابل دسترس درقسمت مكش (NPSHA)
- خالص ارتفاع مثبت مورد نيازدر قسمت مكش (NPSHR)
NPSHR جزو مشخصه هاي سيستم پمپاژ است و به عوامل متعددي همچون فشار جو ، خواص فيزيكي مايع مورد پمپاژ (درجه حرارت ، وزن مخصوص ، فشار بخار در دماي پمپاژ ، ويسكوزيته و )، اختلاف سطح انرژي پتانسيل (فشار يا ارتفاع) در مخزن مكش تا دهانه چشم پروانه ، تعداد و نوع اتصالات مورد استفاده در قسمت مكش ، طول و قطر لوله مكش ، دبي جريان و بستگي دارد .NPSHR به مشخصه هاي رفتاري و طراحي ، دبي جريان، سرعت دوراني و پمپ بستگي دارد . ويژگي هاي اين مشخصه از سوي شركت سازنده پمپ به شكل يك دسته منحني سهمي گونه صعودي براي قطرهاي مختلف پروانه و برحسب تغييرات دبي پمپ تهيه مي شود و به مشتريان داده مي شود.
وجه مشترك NPSHR با NPSHA وابستگي هر دو آنها به دبي جريان مايع است . با اين تفاوت كه اگر NPSHR با افزايش دبي افزايش مي يابد ، NPSHA با افزايش دبي كاهش مي يابد . به دليل همين تفاوت رفتاري است كه مي توان گفت يكي از عوامل اصلي بروز كاويتاسيون در پمپ هاي گريز از مركز بالا بودن دبي جريان است .

نظر فراموش نشه

منظورش از NPSHR در متن NPSHa بوده؟

سوال دوم:
جمله ی قرمز رنگ

با افزایش دبی چرا NPSHa کاهش پیدا می کند؟

چون می گن هر وقت ایجاد سرو صدا در پمپ شد ،ابتدا شیر خروجی رو آرام آرام ببندیم اگه صدا قطع شد ،یعنی مشکل کاویتاسیون داره

وقتی شیر رو ببندیم کم کم یعنی داریم کاهش دبی میدیم، این باعث میشهNPSHr کم بشه طبق کاتالوگ

حالا ما با کاهش دبی داریم کاهش NPSHa هم میدیم؟( طبق فرمول NPSHa که در آن ترم V^2/2g داریم ، کاهش دبی یعنی کاهش سرعت چون قطر ثابت است)

وقتی صدا قطع شده (با کاهش دبی)،یعنی باید NPSHr کم شده باشه و NPSHa باید زیاد شده باشه( در حالی که طبق فرمول بالا کم میشه)؟!

شاید کاهش NPSHr داریم و کاهش NPSHa ،ولی نرخ کاهش NPSHr به صورت نمایی هست وبیشتر هست به همین دلیل صدا قطع میشه؟

آخرین ویرایش:

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ممنون

معمولا

Storage tank برای ذخیره سازی با زمان ماند چند روز است ( خوراک ورودی و محصول)

Vessel برای ذخیره سازی با زمان ماند چند ساعت است ( بین تجهیزات فرآیندی مانند مواد برای ورود به راکتور و...)

Drum برای زمان ماند در حد چند دقیقه است( برای جداسازی دو فازی و سه فازی و...)

آخرین ویرایش:

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورش از NPSHR در متن NPSHa بوده؟

سوال دوم:
جمله ی قرمز رنگ

با افزایش دبی چرا NPSHa کاهش پیدا می کند؟

چون می گن هر وقت ایجاد سرو صدا در پمپ شد ،ابتدا شیر خروجی رو آرام آرام ببندیم اگه صدا قطع شد ،یعنی مشکل کاویتاسیون داره

وقتی شیر رو ببندیم کم کم یعنی داریم کاهش دبی میدیم، این باعث میشهNPSHr کم بشه طبق کاتالوگ

حالا ما با کاهش دبی داریم کاهش NPSHa هم میدیم؟( طبق فرمول NPSHa که در آن ترم V^2/2g داریم ، کاهش دبی یعنی کاهش سرعت چون قطر ثابت است)

وقتی صدا قطع شده (با کاهش دبی)،یعنی باید NPSHr کم شده باشه و NPSHa باید زیاد شده باشه( در حالی که طبق فرمول بالا کم میشه)؟!

شاید کاهش NPSHr داریم و کاهش NPSHa ،ولی نرخ کاهش NPSHr به صورت نمایی هست وبیشتر هست به همین دلیل صدا قطع میشه؟

من تو hysys یک پمپ اب شبیه سازی کردم

جریان ورودی 25 درجه دما و 1 اتمسفر فشار

جریان خروجی 1.5 اتمسفر فشار

دبی 150 متر مکعب در ساعت برای جریان ورودی

NPSHa رو گفت 33 متر

دبی رو کردم 120 متر مکعب در ساعت ،NPSHa شد 24 متر

یعنی با کاهش دبی ، کاهش NPSHa داریم؟

در واقعیت طبق منحنی عملکرد پمپ با کاهش دبی هد پمپ افزایش پیدا میکنه ( این تغییر برای دور موتور ثابت هست؟)

دبی رو در hysys تغییر میدیم ،دور موتور هم تغییر میده به نظرم ( چون کیلووات جریان انرژی در حالت دبی کمتر شد،کمتر شدش)،درسته؟

آخرین ویرایش:

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال :

فرق strainer صافی یا توری فلزی ؟(قبل پمپ) و filter فیلتر ( جنس ؟؟؟؟)و membrane غشا ( اکثرا جنس پلیمر ولی سرامیک و موارد خاص هم دارد که به صورت یونی و مایع می باسد،برای جداسازی ذزات استفاده می شود،تصفیه ی آب و جداسازی گاز واحد TAIL GAS) و scrubber اسکرابر ( ایستگاه های تقلیل فشار گاز) یا نظیف کننده، SLUG CATCHER ( ورودی نفت و یا گاز از مخزن به واحد بهره برداری برای جداسازی آّب و میعانات از آن؟) چیست؟ ( از لحاظ فنی و اصطلاحی چه تفاوتی دارند مثلا چه فاز هایی رو جدا می کنند و یک نمونه کاربرد ( بیشتر هم بهتر) مثال بزنین برای هر کدوم و عکس هم بزارین)

فرق فنی و اصطلاحی ،flare دودکش و INCINERATOR زباله سوز ( واحد گوگرد زدایی گاز طبیعی)و burner مشعل چیست؟( یا احیانا تجهیزات مشابه دیگر و یک مثال کاربردی بزنید برای هر مورد و عکس هم بزارین)

این که میگن بعضی از مهندسین از روی شکل و رنگ شعله دودکش می فهمند واحد در حال shut down هست یا در حال کار کرد معمولی چجوریه ؟ و مسائل دیگه رو تشخیص میدن چجوریه؟(عکس دارین با عکس بزارین)

ممنون

آخرین ویرایش:

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فرق فنی واصطلاحی فوران گیر های BOP و درخت کریسمس Xmas tree چیه؟

ممنون

sami6262

عضو
دوستان کسی با ترمومترهای لیزری کار کرده؟
یه ترمومتر هست که مقدار ضریب نشر یا epsilon رو میشه تا 1.5 افزایش داد
در حالی که این ضریب بین 0 تا 1 هست
مقدار بالاتر از 1 چه معنایی داره و کجا کاربرد داره؟

من میخوام دمای سطح یه پمپ رو اندازه بگیرم که فکر کنم آلیاژی از چدن هست با روکشی از رنگ روغن
مقدار epsilon رو چه مقدار باید بذارم؟

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظور از فشار پایین

فشار متوسط

و فشار بالا در صنعت چقدر است؟( برای پمپ ها)

برای بخار آب تولیدی چه مقدار است؟

برای لوله کشی و سایر تجهیزات چه مقدار است؟

ممنون

alirezakhatami3

عضو جدید
با سلام یه مسئله دارم اگه کسی می تونه کمکم کنه
ممنون میشم
دوستان 2 تا pde دارم که خودشان از هم مستقل هستند اما در مرز مشترک هستند و به هم وابسته هستند. pde ها در دو بعد بوده و پایدار هستند
چطور می توانم بوسیله حل عددی یا به کمک متلب آنها را حل کنم ؟
ممنون

حسین72

عضو جدید
سلام به همه دوستان.ببخشید من نمی دونستم سوال رو باید کجا مطرح کنم به همین دلیل یوالم رو ایجا میپرسم.
میخواستم بدونم فرق مولوکل و ترکیب چیه؟
متشکرم

دوستان کسی با ترمومترهای لیزری کار کرده؟
یه ترمومتر هست که مقدار ضریب نشر یا epsilon رو میشه تا 1.5 افزایش داد
در حالی که این ضریب بین 0 تا 1 هست
مقدار بالاتر از 1 چه معنایی داره و کجا کاربرد داره؟

من میخوام دمای سطح یه پمپ رو اندازه بگیرم که فکر کنم آلیاژی از چدن هست با روکشی از رنگ روغن
مقدار epsilon رو چه مقدار باید بذارم؟

راستش من یه مقدار گشتم اما به نظرم میاد این فایل صفحه 10 و 11 اش مطالب مفیدی داره
کد:
[URL]http://www.scigiene.com/pdfs/428_InfraredThermometerEmissivitytablesrev.pdf[/URL]
صفحه 2 و 3
کد:
[URL]http://www.tnp-instruments.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/Infrared%20Thermometer%20and%20Emissivity.pdf[/URL]
و این فایل

کد:
[URL]http://www-eng.lbl.gov/~dw/projects/DW4229_LHC_detector_analysis/calculations/emissivity2.pdf[/URL]

و این کلید واژه ها برای جستجو
Thermometer Emissivity tables

سلام به همه دوستان.ببخشید من نمی دونستم سوال رو باید کجا مطرح کنم به همین دلیل یوالم رو ایجا میپرسم.
میخواستم بدونم فرق مولوکل و ترکیب چیه؟
متشکرم
سوال ات رو بهتره این طوری تفکیک کنی فرق اتم با مولکول چیه و فرق عنصر با ترکیب چی هست.

ساده ترین حالتی که می تونم بگم اینه اتم ها به صورت آزاد نمی تونن باشن یا با اتم های دیگه تشکیل مولکول رو می دن یا به صورت یون وجود دارند.
اتم ها به خاطر داشتن فضای خالی در اوربیتال ها الکترون به هم دیگه قرض می دن و با اتم های دیگه تشکیل مولکول می دن.

بعضی از اتم های عنصر ها وقتی با عنصر های متفاوت دیگه ترکیب می شن تولید ماده ی جدیدی می کنن به اسمه «ترکیب».

ولی من به نظرم میاد سوالت در حد ترول بودنه مهندس نقت عضو فعال:D:redface:
موتشکرم

حسین72

عضو جدید
سوال ات رو بهتره این طوری تفکیک کنی فرق اتم با مولکول چیه و فرق عنصر با ترکیب چی هست.

ساده ترین حالتی که می تونم بگم اینه اتم ها به صورت آزاد نمی تونن باشن یا با اتم های دیگه تشکیل مولکول رو می دن یا به صورت یون وجود دارند.
اتم ها به خاطر داشتن فضای خالی در اوربیتال ها الکترون به هم دیگه قرض می دن و با اتم های دیگه تشکیل مولکول می دن.

بعضی از اتم های عنصر ها وقتی با عنصر های متفاوت دیگه ترکیب می شن تولید ماده ی جدیدی می کنن به اسمه «ترکیب».

ولی من به نظرم میاد سوالت در حد ترول بودنه مهندس نقت عضو فعال:D:redface:
موتشکرم
سلام.ابتدا از پاسخگوییتون متشکرم.چند تهریف عجیب و غریب در برخی مقالات دیدم که همین قضیه باعث شد در مورد این تعریف ها شک کنم به همین دلیل این سوال رو پرسیدم.
دوم اینکه ندانستندعیب نیست نپرسیدن عیبه.خیلی وقتها توی مسائل به ظاهر ساده به مشکل میخورین واین چیز عجیب و غریبی نیست

n-s-t

عضو جدید
سوال

سوال

سلام کسی میدونه برای کسی که داره بدیده های انتقال میخونه چه موضوعی واسه بایان نامه خوبه؟ که هم بشه باهاش فاند گرفت و هم اینکه اگه نشد برم اینجا به دردم بخوره؟
لطفا کمکم کنید فرصت زیادی ندارم:cry::cry::que:

بالا