گفتگوهای سهامداران بورس باشگاه مهندسان ایران

lootus686

عضو جدید
با سلام به دوستان گرامی
این پرسشنامه ایی در زمینه تعیین موقعیت استراتژیک شرکت ها هاست.
در صورتی که در زمینه
بورس​
اطلاع یا تجربه کاری دارین ممنون میشم این پرسشنامه رو تکمیل کنین.
پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزارم
https://docs.google.com/forms/d/1eCrBmVzGRWmH-QUPgBVk-mWtgWMB3vsCc1GaeBvicj4/viewform

Sima

مدیر تالار مهندسی هسته ای همکار مدیر تالار زبان
مدیر تالار
کاربر ممتاز
گفتگوهای سهامداران بورس باشگاه مهندسان ایران

عرض سلام خدمت هم باشگاهی های عزیز
دوستانیکه در زمینه بورس کالا یا انرژی یا... فعالیت میکنن میتونن نظراتشون رو در این تاپیک با بقیه دوستان در میان بذارن و به دوستان تازه وارد اموزش بدن.
سپاس

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اصول اولیه خريد و فروش سهام

اصول اولیه خريد و فروش سهام

1-براساس اطلاعات معتبر تصميم گيري کنيد، نه شايعات

2-با ديد بلندمدت، در بورس سرمايه گذاري کنيد

3-همواره مراقب سهام خود باشيد

4-سبدي از سهام متنوع تشکيل دهيد

5-با سرمايه مازاد خود سهم بخريد

6-نوسان را به عنوان ذات بازار سهام، بپذيريد

7-با افراد متخصص مشورت کنيد

Sima

مدیر تالار
کاربر ممتاز

غیر از تصویب و عملی شدن برجام که اخیرن دغدغه سهامداران شده بیشتر چه چیزی رو قیمت ها تاثیر داره؟

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
غیر از تصویب و عملی شدن برجام که اخیرن دغدغه سهامداران شده بیشتر چه چیزی رو قیمت ها تاثیر داره؟

یک بررسی ساده بازگوکننده آن است که در برخی مقاطع زمانی کمبود نقدینگی برای خریداری سهام عرضه شده طی سال جاری مانع جدی برای رونق بازار بوده است. در واقع هر زمان تمایل چندانی برای خریداری سهام عرضه شده از سوی مشارکت کنندگان وجود نداشته بازار در رکود به سر برده است. بدین ترتیب با تصور گذرا بودن بحرانها و عوامل غیر اقتصادی می­توان چنین انتظار داشت که دامنه رکود کنونی بازار در آینده نزدیک از بین برود و حرکت جدیدی در بورس اوراق بهادار ایران ایجاد گردد.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز

چه طوری اطلاعات معتبر رو از شایعات تشخیص بدیم؟!

Sima

مدیر تالار
کاربر ممتاز

اینکه مثلا خودتون از سایت رسمی قیمت های طلا، یورو ،دلار ...قیمت ها رو چک کنین یا اینکه تصویبات مجلس که میتونن تاثیری تو قیمت ها داشته باشن رو از سایت های رسمی و خبرگذاری ها چک‌کنین....
مثلا شایعه ای که من از یه عده سهامدار بزرگ شنیده بودم این بود که تا اخر ابان و بانزدیک شدن به انتخابات قیمت ها بالا میرن اما گویا فقط شایعه بود

meytim

کاربر ممتاز
اینکه مثلا خودتون از سایت رسمی قیمت های طلا، یورو ،دلار ...قیمت ها رو چک کنین یا اینکه تصویبات مجلس که میتونن تاثیری تو قیمت ها داشته باشن رو از سایت های رسمی و خبرگذاری ها چک‌کنین....
مثلا شایعه ای که من از یه عده سهامدار بزرگ شنیده بودم این بود که تا اخر ابان و بانزدیک شدن به انتخابات قیمت ها بالا میرن اما گویا فقط شایعه بود
به نظر من قابل تشخیص نیست؛ فکر کنم اصلاً یکی از اساسهای سفته بازی پخش همین شایعه هاست.

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز

در ابتدای امر که شما وارد بورس شدید مطمئنا تشخیص صحیح خرید و فروش کدوم سهام ممکنه سخت باشه
به این منظور توجه به نکته چهارم ضروریه
ضمن اینکه در بازارس بورس مشاورانی هستند که میتونند کمک شایانی به شما بکنند

اصل چهارم: سبدی از سهام متنوع تشکیل دهید

حتما این ضرب‌المثل معروف را شنیده اید که: همه تخم‌مرغ¬ها را در یك سبد نگذارید. دلیلش کاملا مشخص است، چون اگر سبد تخم مرغ به زمین بیفتـد، بیشتر تخم مرغ ها خواهد شکست. این ضرب المثل در خرید و فروش سهام هم کاربرد زیادی دارد، تا حدی که یکی از نظریه های مطرح شده درخصوص راهکارهای کاهش ریسک سرمایه گذاری، به "تئوری پرتفوی" یعنی "نظریه سبد" معروف است. براساس این نظریه، هر اندازه در سبد سرمایه گذاری، سهام شرکت های مختلف از صنایع متنوع بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری کاهش خواهد یافت. اجازه بدهید با یک مثال، موضوع را بیشتر توضیح دهیم.

دو سرمایه گذار را در نظر بگیرید که اولی، همه پول خود در سهام یک شرکت واردکننده قطعات خودرو سرمایه گذاری کرده است. اما سرمایه گذار دوم، نصف پول خود را در در سهام شرکت وارد کننده قطعات خودرو و نصف دیگر را دیگر را در سهام یک شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی، سرمایه گذاری کرده است.

به نظر شما در صورت افزایش نرخ ارز چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کاملا مشخص است که افزایش نرخ ارز، به دلیل آنکه هزینه های شرکت واردکننده قطعات خودرو را افزایش میدهد، باعث افت قیمت سهام این شرکت خواهد شد، در حالیکه شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی، براثر افزایش نرخ دلار، با افزایش سودآوری و در نتیجه رشد قیمت سهام مواجه خواهد شد.

در این شرایط، قطعا سرمایه گذار اول به علت افت قیمت سهام شرکت واردکننده قطعات خودرو، دچار ضرر خواهد شد، اما سرمایه گذار دوم احتمالا ضرر چندانی متحمل نشده و حتی ممکن است سود هم کسب کند، زیرا نیمی از سهامش کاهش قیمت و نیمی دیگر، افزایش قیمت داشته است. هر انـدازه سبد سرمایه گذاری، متنوع تر باشد، ریسک سرمایه گذاری کاهش یافتـه و احتمال کسب بازدهی پایدار برای سرمایه گذار، افزایش خواهد یافت

منابع رسمی برای این منظور پایگاههای اطلاع رسانی بورس مانند
www.tsetmc.com،
www.irbourse.com
، www.codal.ir

www.sena.ir
که می تواند در ارائه
اطلاعات دقیق و معتبر به سرمایه گذاران، بسیار مفید باشد..

meytim

کاربر ممتاز
در ابتدای امر که شما وارد بورس شدید مطمئنا تشخیص صحیح خرید و فروش کدوم سهام ممکنه سخت باشه
به این منظور توجه به نکته چهارم ضروریه
ضمن اینکه در بازارس بورس مشاورانی هستند که میتونند کمک شایانی به شما بکنند

اصل چهارم: سبدی از سهام متنوع تشکیل دهید

حتما این ضرب‌المثل معروف را شنیده اید که: همه تخم‌مرغ¬ها را در یك سبد نگذارید. دلیلش کاملا مشخص است، چون اگر سبد تخم مرغ به زمین بیفتـد، بیشتر تخم مرغ ها خواهد شکست. این ضرب المثل در خرید و فروش سهام هم کاربرد زیادی دارد، تا حدی که یکی از نظریه های مطرح شده درخصوص راهکارهای کاهش ریسک سرمایه گذاری، به "تئوری پرتفوی" یعنی "نظریه سبد" معروف است. براساس این نظریه، هر اندازه در سبد سرمایه گذاری، سهام شرکت های مختلف از صنایع متنوع بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری کاهش خواهد یافت. اجازه بدهید با یک مثال، موضوع را بیشتر توضیح دهیم.

دو سرمایه گذار را در نظر بگیرید که اولی، همه پول خود در سهام یک شرکت واردکننده قطعات خودرو سرمایه گذاری کرده است. اما سرمایه گذار دوم، نصف پول خود را در در سهام شرکت وارد کننده قطعات خودرو و نصف دیگر را دیگر را در سهام یک شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی، سرمایه گذاری کرده است.

به نظر شما در صورت افزایش نرخ ارز چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کاملا مشخص است که افزایش نرخ ارز، به دلیل آنکه هزینه های شرکت واردکننده قطعات خودرو را افزایش میدهد، باعث افت قیمت سهام این شرکت خواهد شد، در حالیکه شرکت صادرکننده محصولات پتروشیمی، براثر افزایش نرخ دلار، با افزایش سودآوری و در نتیجه رشد قیمت سهام مواجه خواهد شد.

در این شرایط، قطعا سرمایه گذار اول به علت افت قیمت سهام شرکت واردکننده قطعات خودرو، دچار ضرر خواهد شد، اما سرمایه گذار دوم احتمالا ضرر چندانی متحمل نشده و حتی ممکن است سود هم کسب کند، زیرا نیمی از سهامش کاهش قیمت و نیمی دیگر، افزایش قیمت داشته است. هر انـدازه سبد سرمایه گذاری، متنوع تر باشد، ریسک سرمایه گذاری کاهش یافتـه و احتمال کسب بازدهی پایدار برای سرمایه گذار، افزایش خواهد یافت

منابع رسمی برای این منظور پایگاههای اطلاع رسانی بورس مانند
www.tsetmc.com،
www.irbourse.com
، www.codal.ir

www.sena.ir
که می تواند در ارائه
اطلاعات دقیق و معتبر به سرمایه گذاران، بسیار مفید باشد..

خیلی ممنون؛ من تا چند ماه پیش فکر می کردم که این اصل چهارم یه اصل پذیرفته شده برای همه هست؛ اما فهمیدم که کلی میلیاردر تو جهان هست که منتقد این اصل هستند؛ از جمله نویسنده کتاب "پدر پولدار، پدر بی پول" و همسرش، که هر دو مستقلاً میلیاردر هستند.

M o R i S

مدیر تالار حسابداری
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی ممنون؛ من تا چند ماه پیش فکر می کردم که این اصل چهارم یه اصل پذیرفته شده برای همه هست؛ اما فهمیدم که کلی میلیاردر تو جهان هست که منتقد این اصل هستند؛ از جمله نویسنده کتاب "پدر پولدار، پدر بی پول" و همسرش، که هر دو مستقلاً میلیاردر هستند.

در صورتی که شما اطلاعات دقیق داشته باشید (مثلا فلان سهم طی چند روز آینده گران میشه)
ویا اینکه آدم ریسک پذیری باشید حرف شما درسته
خیلی از افراد میلیارد چند بار شکست خوردند و از صفر شروع کردند
ولی اکثریت مردم سود کم ولی با ریسک پایین ترجیح میدن

اگر خارج از این موارد روش مطمئنی برای میلیارد شدن هست مطرح کنید
خوشحال میشم ما رو هم در جریان بزارید ...

meytim

کاربر ممتاز
در صورتی که شما اطلاعات دقیق داشته باشید (مثلا فلان سهم طی چند روز آینده گران میشه)
ویا اینکه آدم ریسک پذیری باشید حرف شما درسته
خیلی از افراد میلیارد چند بار شکست خوردند و از صفر شروع کردند
ولی اکثریت مردم سود کم ولی با ریسک پایین ترجیح میدن

اگر خارج از این موارد روش مطمئنی برای میلیارد شدن هست مطرح کنید
خوشحال میشم ما رو هم در جریان بزارید ...
من اگه روشی می دونستم الآن میلیاردر شده بودم دیگه :biggrin:
این آقا از بازماندگان جنگ ویتنام هست و از این مسأله به عنوان اهرم استفاده کرده و پولدار شده. البته از خیلی چیزهای دیگه هم استفاده کرده. من تا حدود 6 ماه پیش، که شاغل در مالزی بودم، اهرمهایی برای استفاده داشتم؛ اما اون موقع نه کتاب این آقا رو خونده بودم، نه اهرم می دونستم چیه، نه چیزهای دیگه ای که تو کتابش گفته.