گفتمان در مورد بازار کار رشته ی برق - الکترونیک

Yuri Boyka

عضو جدید
به نظر من برای خوده درس الکترونیک کتاب بهزاد رضوی جزو بهترین هاست.بعد از این یه کتابی در رابطه با تکنیک پالس بخونید و ...

maverick

عضو جدید
بچه ها بنظرتون کدوم از درسای رشته برق تو کارشناسی خودش میتونه یه زمینه شغلی باشه؟
من الکترونیک حوندم . یه مدتی هم عسلویه کارکردم الان دارم تو زمینه IT کار میکنم ( چند سالی میشه ) . فقط چند واحد برنامه سازی مدار منظقی و معماری و میکرو و البته کمی الکترونیک صنعتی به دردم حورده و بس

hassan3887

عضو جدید
دانشجو بایددر کنار تاپ بودنش یه هدف مشخصی را دنبال کند یا راه اساتید را ادامه دهد یا واقعا مهندس برق شود که تو هوا بزننشو ببرنش وگرنه معلق باشی کلات پس معرکه است

من واقعا بانظر دوستمون موافقم

بهار امیدوار

عضو جدید
سلام
من میخوام کارآفرینی کنم
مغازه تابلو روان دارم
میخوام گستردش کنم
تولید چه محصولی رو پیشنهاد میکنید ؟

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام
من میخوام کارآفرینی کنم
مغازه تابلو روان دارم
میخوام گستردش کنم
تولید چه محصولی رو پیشنهاد میکنید ؟
سلام
پیشنهاد میکنم برید توی کار تابلو های LED که به جای تابلو نئون برای اسم مغازه ها استفاده میشه
موفق باشید

بهار امیدوار

عضو جدید
من یک سال و اندی هست که از الکترونیک که خیلی دوسش دارم فارغ التحصیل شدم اما بیکارم و آخرش رفتم دنبال تابلو ال ای دی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خیلی نا امید و افسرده شدم
به نظرم بازار کار الکترونیک در ایران صفره
در شرق تهران 7-8 تا شهرک صنعتی هست که همه فرتو فرت آگهی مهندس صنایع مهندس مکانیک میدن اما تو این 2 سال حتی یکیشونم الکترونیک نخواست از بین هزاران کارخونه ! فقط یکیشون الکترونیکه اونم پی سی بی میزنه
من که دیگه ناامید شدم از دنبال کار گشتن
حالا هم که اومدم خودم کارآفرینی کنم جز تابلو ال ای دی ؛ محصولی برای تولید به ذهنم نمیرسه و از هر کس هم کمک مخوام اول تقاضای وجه نقد میکنه !
ای الکترونیک ... یادت باشه ... دیونم کردی ...

nimits

عضو جدید
آدم اين همه زحمت بكشه مدرك بگيره بعد فقط يه كار چيپ كه هر كارگر ساده اي كه دوماه كلاس الكترونيك رفثه
راحت انجامش ميده دستشو بگيره .هرچي هم بخواهيم طراحي كنيم آمادش تو بازاره اونم ارزونتر از توليد ما .
:confused:

عباس22

عضو جدید
سلام .من دیپلم ریاضی گرفتم بعدش پیش دانشگاهی الانم ترم 6 قدرتم.و تا 3 ترم دیگه لیسانسمو میگیرم.اگر تو دوران تحصیل آدم زرنگ باشه و بتونه بیرون کار پاره وقت کنه و تجربه بدست بیاره موفقه وگرنه مدرک خالی بدرد نمیخوره اصلا
دوم ریاضی رو که خوندم همش به خودم میگفتم برم فنی حرفه ای برق بخونم ولی بدلیل معدل بالا همه میگفتن نرو فنی بدبخت میشی و ... و ریاضی خوبه و ...
نتیجه اخلاقی:شدیدا به جوونا و نوجوونای علاقه مند به برق توصیه میکنم که برن هنرستان واسه مهندس برق شدن.البته دیپلم ریاضی برا کسی که میخواد دکترای برق بگیره مناسبتره
هرچند چندتا فوق لیسانس برق قدرت میشناسم که دیپلم فنی داشتن و واقعا میشه بهشون گفت مهندس.هم آچار به دست هستن هم تئوریشون قویه

jolietsezar

عضو جدید
با سلام
نمیدونم چرا شما عزیزان اینقده از بازار کار میترسین ... اگه کار بلد باشی کار همه جا هست ... فقط باید پیچ گوشتی به دست بگیری و بعدش خدا کریمه ... اولین موضوع آشنایی با تجهیزاته... از خودم میگم:من رشته هنرستانم برق صنعتی بود تو دوم هنرستان رفتم شاگرد یه مغازه برقی شدم با تجهیزات آشنا شدم.زمانی که دوستام مشغول سیم کشی بودن من اولین تابلو برقمو به یه کارخونه تحویل دادم.از کارم خوششون اومد دومین تابلو من بانک خازنی بود.اومدیم تا اونجا که کارآموزی(خیلی مهمه هرچقدر میتونین به شرکتهای بزرگ خصوصی برین )رو به یه کارخونه سیم و کابل رفتم .اونجا با تابلوهای دیگه ای آشناشدم و هدفم رو اتوماسیون صنعتی انتخاب کردم و ابتدا با اینورتر سرعت سپس پی ال سی بعدا سرو و الانم که این پستو میزارم مشغول یادگیری مباحث الکترونیکی هستم... اینو بدونین همه برق بلدن همه الکترونیک بلدن همه مکانیک بلدن ... مهم اینه که این سه تا رشته رو با هم ترکیب کنی ...

aliale94

عضو جدید
سلام .من دیپلم ریاضی گرفتم بعدش پیش دانشگاهی الانم ترم 6 قدرتم.و تا 3 ترم دیگه لیسانسمو میگیرم.اگر تو دوران تحصیل آدم زرنگ باشه و بتونه بیرون کار پاره وقت کنه و تجربه بدست بیاره موفقه وگرنه مدرک خالی بدرد نمیخوره اصلا
دوم ریاضی رو که خوندم همش به خودم میگفتم برم فنی حرفه ای برق بخونم ولی بدلیل معدل بالا همه میگفتن نرو فنی بدبخت میشی و ... و ریاضی خوبه و ...
نتیجه اخلاقی:شدیدا به جوونا و نوجوونای علاقه مند به برق توصیه میکنم که برن هنرستان واسه مهندس برق شدن.البته دیپلم ریاضی برا کسی که میخواد دکترای برق بگیره مناسبتره
هرچند چندتا فوق لیسانس برق قدرت میشناسم که دیپلم فنی داشتن و واقعا میشه بهشون گفت مهندس.هم آچار به دست هستن هم تئوریشون قویه

احسنت;)

aliale94

عضو جدید
البته به نظر حقیر اگه قرار باشه هر کی که از دانشگاه میاد بیرون بره یه کار با ویژگی خودش و تحصیلاتش پیدا کنه که دیگه مشکلی نیست
الان تمام رشته های مهندسی با این مشکل مواجهند که تا تجربه کاری اون هم عملی نداشته باشی هیچ کاری نمیتونی بکنی
برای اوناییم که خیلی نا امیدن یک مثال کوچیک میزنم:
شما میرید یک دوره ۶ ماهه یا سه ماهه programming IOS میبینید که دیگه الان همه جا در حال برگزاریست بعد با توجه به تخصصتون یک برنامه می نویسید و میزارید توی store بعد هم اگه واقعا کار بلدید میبینید که در کمتر از یک هفته چقدر فروش رفته!!!!
:) با ارادت فراوان

ELI 26

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
من الهام هستم و کنکور 93 اولین سالی بود که کنکور شرکت کردم .هنوز نتیجه هارو اعلام نکردند و من دنبال آینده شغلی رشته مختلف مهندسی هستم . در درس های تخصصیم مشکلی نداشتم و همه در حد متوسط به بالا بودند.من به رشته برق علاقه دارم اما از هر کسی که میپرسم میگه آینده شغلی خوبی نداره حالا من موندم چیکار کنم
ازتون میخوام منو با پاسخ های خوبتون راهنمایی کنید ممنون
:victory::w05::victory::w05:

dashhadi

عضو جدید
من الهام هستم و کنکور 93 اولین سالی بود که کنکور شرکت کردم .هنوز نتیجه هارو اعلام نکردند و من دنبال آینده شغلی رشته مختلف مهندسی هستم . در درس های تخصصیم مشکلی نداشتم و همه در حد متوسط به بالا بودند.من به رشته برق علاقه دارم اما از هر کسی که میپرسم میگه آینده شغلی خوبی نداره حالا من موندم چیکار کنم

سلام؛
اونی که بهت گفته رشته ی برق آینده ی شغلی خوبی نداره، چه رشته هایی رو به عنوان رشته های آینده دار معرفی کرده؟!!!:surprised::surprised::surprised:
آینده ( در شرایط نرمال و استاندارد ) یعنی افزایش تولید و ثروت ملی، یعنی پیشرفت های تکنولوژیکی یعنی افزایش کاربرد تکنولوژی و دستگاه های مدرن و هوشمند در همه ی جنبه های زندگی آدما و بالتبع افزایش تقاضا برای تامین ، تجهیز ،پشتیبانی، تعمیر و ... مربوط به این دستگاه ها ( از موبایل و تبلت بگیییییر تااااا سیستم های کنترلی صنایع ) و کیه که انکار کنه بار اصلی این پیشرفت و رشد به عهده ی رشته ی برق و گرایش ای مختلف اون هست ؟!
درخشان ترین آینده در بین رشته های مهندسی از آن برق و کامپیوتر هست. دو رشته ای که به نوعی در حال همگرایی و در هم تنیده شدن هستند، به طوری که شما به عنوان یک مهندس برق ناچار به تقویت دانش خودتون در زمینه ی برنامه نویسی و شبکه هستین تا بتونین از کار سیستم ها و دستگاه های مدرن امروزی سر دربیارین و ازون طرف مهندسین کامپیوتر مجبورند برای افزایش قدرت مانور و کاربردی تر کردن دانش خودشون درک مناسبی از سیستم های الکترونیکی داشته باشن.
البته نکته ای که در این بین وجود داره و مختص برق و کامپیوتر نیست، افزایش شدید ظرفیت های پذیرش دانشجو در انواع و اقسام دانشگاه های شهریه ای هست که بدون توجه به استعداد،صلاحیت، هوش و توانایی های افراد، اقدام به جذب دانشجو و چاپ و تولید انبوه مدرک می کنند.
اما چنانچه شما همونطور که گفتین واقعا به رشته ی برق علاقه داشته باشین و این علاقه از روی تحقیق، آگاهی و آشنایی حاصل شده باشه، نسبت به آینده ی شغلی نگرانی نداشته باشین، علاقه خودش اتوماتیک وار واستون همه چی رو درست می کنه!

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه عقل تو کله من بود که نمیرفدم برق

صرفا جهت علاقه زیادن رفدم برق

ولی اگه دنبال آینده شغلی هسید برید تو شاخه هایی که مربوط به آدما میشه مثل زیباییشون و شکمشون و سلامتشون . همین و بس

f.babaei

عضو جدید

سلام
نظر دادن در مورد آینده شغلی واقعا کار سختیه و نمیشه با قاطعیت گفت که این اتفاق میفته چون رو هیچی این مملکت نمیشه حساب باز کرد:razz: مسلما هر کسی هم از رشته خودش دفاع میکنه اما خب بگم که رشته برق جز رشته های پرطرفدار والبته دارای باز کار خوب هم توی صنعت وهم توی کارای آکادمیک هست خیلی خلاصه عرض کنم که شما چون خانم هستید خب کارتوی صنعت واستون یه کمی مشکله و کمتر نیروی خانم برای کارهای فنی انتخاب میکنن اما توی کارای آکادمیک مثل استاد دانشگاه یا محقق یا.......... حتما اگه علاقه داشته باشید موفق میشید.بنظرمن به علاقتون فکر کنید و به حرف کسی گوش ندید وگرنه مثل بنده دراینده قطعا پشیمون میشید . ادم اگه واقعا با سواد باشه نباید نگران شغلش باشه چون میتونه جای خودشو هرجا براحتی باز کنه.تجربشو داشتم هم توی صنعت وهم کاراکادمیک فقط وفقط معلوماتت به کمکت میاد نه مدرکت!

SaphiRe

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید
من دانشجوی ترم 6 ( که تموم شد ) الکترونیکم ، دولتی میخونم ، میخواستم این تابستون رو یه سری دوره هم برم. بین دوره های میکرو کنترلری و PLC شک داشتم ، کار با میکرو کنترلر رو بلدم تا حدودی ، ARM کار کردم خودم به این زمینه کلا علاقه دارم ، از اون طرف PLC هم میگن بازار خوبی داره و خیلی بدرد بخوره
ممنون میشم راهنمایی کنید ، کدوم زمینه بازار کار بهتری داره ؟

pouyan-asgharian

عضو جدید
زیادم بد نیس اما کلا بازار ایران که علمی نیس و دلالیه...و جالبه که خانواده ها هم به ما یاد ندادن و راه درس خوندن رو به ما گفتن و گرنه برق به نظرم بهترین رشته س...هر گرایشی میخواد باشه

pouyan-asgharian

عضو جدید
یعنی واقعا این رشته انقدر بده که همه ناراضی ان!!!:cry:

زیادم بد نیس اما کلا بازار ایران که علمی نیس و دلالیه...و جالبه که خانواده ها هم به ما یاد ندادن و راه درس خوندن رو به ما گفتن و گرنه برق به نظرم بهترین رشته س...هر گرایشی میخواد باشه

pouyan-asgharian

عضو جدید

به قول یکی از بچه ها اگه بهت میگن برق آینده خوبی نداره پس کدوم رشته داره؟؟!! ببین برق به نظر من بهترین رشته س.من از تمام رشته ها مخصوصا فنی دوست صمیمی و.. دارم .من خودم تا ترم دوم از برق متنفر بودم اما کم کم که خودمو تو جریانش انداختم دیدم چقدر گسترده و جذابه.رشته ایی هستش که تو تموم چیزا میشه شرکت داشت و ازش سر در آورد.منظورم تکنولوژِی روزه.رشته های دیگه مثله عمران یا مکانیک واقعا محدودا و جای خاصی واسه پیشرفت ندارن.فقط مشکل برقی ها اینه که دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور و...هم خروجی داره!!اگه بساط اینا جمع بشه همه میبینیم که چقدر اوضاع کاری بهتر میشه.اینم بگم که تو 4 سال به من ثابت شد.خوده شخص مهمه.و دوستایی داشتم از ریاضی یا فیزیک که شرکت زدن!!! ولی خیلی از برقی ها نصف اونا هم اطلاعات ندارن!

Niloofar93

عضو جدید
سلام به همگی یه سوال دارم مسابقات در رشته الکترونیک یا کلا برق داریم؟؟؟ جهانی یا کشوری؟؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام به همگی یه سوال دارم مسابقات در رشته الکترونیک یا کلا برق داریم؟؟؟ جهانی یا کشوری؟؟

در دوره هنرستان برای همه رشته ها المپیاد علمی برگذار میشه.
در سطح شهر دو نفر انتخاب میشن و برای استان کلا فقط یک نفر و در کل کشور هم سه نفر به عنوان نفرات برتر.
برای دانشگاه المپیاد علمی ندیدم برگذار کنن.
ولی گفتن برای کاردنی و کارشناسی ناپیوسته از سال 93 شاید برگذار کنن .
از ارشد هم خبر ندارم

sad_bahmani

عضو جدید
سلام دوستان من الکترونیک خوندم و یک مصاحبه با مخابرات در پیش دارم . سوال چی میپرسن؟ کسی تا حالا تجربه مصاحبه مخابرات رو داشته؟ مقاله ای چیزی هست بخونم؟
این ایمیلمه ممنون میشم راهنماییم کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

تقویان

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشیدمن دانشجوی ترم 6 ( که تموم شد ) الکترونیکم ، دولتی میخونم ، میخواستم این تابستون رو یه سری دوره هم برم. بین دوره های میکرو کنترلری و PLC شک داشتم ، کار با میکرو کنترلر رو بلدم تا حدودی ، ARM کار کردم خودم به این زمینه کلا علاقه دارم ، از اون طرف PLC هم میگن بازار خوبی داره و خیلی بدرد بخورهممنون میشم راهنمایی کنید ، کدوم زمینه بازار کار بهتری داره ؟
سلاماین سوال بنده هم هست.ممنون میشم جواب بدید.ممنون

دانشمند كوچك

عضو جدید
سلام دوستان من الکترونیک خوندم و یک مصاحبه با مخابرات در پیش دارم . سوال چی میپرسن؟ کسی تا حالا تجربه مصاحبه مخابرات رو داشته؟ مقاله ای چیزی هست بخونم؟
این ایمیلمه ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلاماین سوال بنده هم هست.ممنون میشم جواب بدید.ممنون

جفتش زمینه کاری خوبی داره،هم plc و هم arm همه اینا بستگی به محیط کاری داره
سعی کنید از طریق اساتید وارد بازار کار بشین،کار یه مهندسی طراحی نه تعمیرات،تعمیرات کار یه تکنسین هست