گرایش تحلیل سیستمها چیست ؟

نیلا

عضو جدید
سلام
من عضو تازه وارد این باشگاه هستم.میخواستم اطلاعاتی در مورد شاخه تحلیل سیستم داشته باشم.در ضمن به مدیر جدید هم تبریک می گم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منبع : www.imenpole.com

منبع : www.imenpole.com

گرايش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها

تخصص اين کارشناس ايجاب مى کند تا ، با استفاده از روشهاى نظام مند و مدل هاى رياضى ، مسايل تصميم گيرى در سطح واحدهاى اجرايى راتجزيه و تحليل کرده ، بهترين راهکارها را در استفاده موثر از منابع موجود و عملکرد معقول اجزاء متشکله نظام ها به مدد ابزارهاى تحليلى ارايه نمايد. او به عنوان نمونه با مدلسازى مى تواند تعيين کند ، شبکه لوله کشى آب شهر که در گذر زمان نياز به تعمير و نگهدارى پيدا مى کند ، بطور منظم چگونه برنامه ريزى شود تا ، از کار افتادگى ها به دليل نياز به تعميرات به حداقل برسند . چگونه واحدى توليدى يا خدماتى را برنامه ريزى بهينه کرد تا به ميزان قابل توجهى به اهداف تعريف شده دست يابد. مباحثى چون طرح ريزى اطلاعاتى و کنترل مديريت ، برنامه ريزى حمل و نقل ، اصول شبيه سازى ، تجزيه و تحليل نظام ها و اصول مديريت که وابستگى مطلوبى به رياضيات و آماردارند را ، مى توان بخشي از زمينه هاى علمى تخصصى اين کارشناس ذکرکرد.

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
منبع :www.iransie.blogfa.com

منبع :www.iransie.blogfa.com

گرایش برنامه ریزی وتحلیل سیستم ها تاحدودی جنبه نرم افزاری داردوبیشتربه ارائه ی راهکارهای سیستماتیک می پردازد.درواقع هدف این گرایش تربیت کارشناسانی است که بتوانندبابهره گیری از روشهای جدید و سیستماتیک ومدلهای ریاضی، مسائل واحدهای صنعتی راتجزیه وتحلیل نموده و بیشترین رهنمودهارابرای استفاده از منابع موجود درعملکرد اجزاء تشکیل سیستم ارائه بدهند.برای توضیح بیشترمهندس تحلیل سیستمهادرواقع اطلاعات جمع آوری شده رابا استفاده ازنرم افزارهای مختلف ومدل های ریاضی تجزیه و تحلیل نموده موارد بدست آمده راتنظیم وثبت کرده و در اختیار واحدهای مختلف قرارمی دهد(حتی الا مکان اطلاعات رابه صورت نمودارنیزارائه میدهد) برای مثال دریک سیستم صنعتی باجمع آوری اطلاعات وهماهنگ کردن ارگانها وسیستم های مختلف(سیستم های کیفیت،سیستم های مالی، سیستم های تدارک، سیستم های حسابداری و...) وارائه چارتی کامل ازآنهاسعی برآن دارد تاسیستم ها راازنظرمدیریت زمانی(زمان سنجی) بهبود بخشیده،تقسیم کاررا به بهترین نحو بین نیروی انسانی وماشین آلات انجام داده تا بیکاری در سیستم ها کاهش یابد (در مورد ماشین آلات به بررسی وثبت نواقص، ضعف قطعات وعلت کارافتادگی آنها می پردازد) خط تولید را موازنه کرده ونقاط گلوگاهی را مشخص می نماید تا خروجی با حداقل هزینه، بهبودیافته وبالانس شود.مهندسی تحلیل سیستم ها نسبت به سایرگرایش هابه بررسی جامع تر وکلان ترپروژه ها وسیستم ها می پردازد
دروس تخصصی گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها:زبان تخصصی، برنامه ریزی حمل و نقل، اصول شبیه سازی، تحلیل سیستم ها، کار برد کامپیوتردر مهندسی صنایع، پروژه پایا نی اصول مدیریت وتئوری سازمان ، سیستم های اطلاعاتی ، کنترل مدیریت وکارآموزی.

4niko

عضو جدید
اینطور که شما توضیح دادید یعنی دقیقا کار مهندسی میکنیم ولی از وقتی اومدم تو دانشگاه همه
میگن این رشته مدیریته یعنی آخرش یا مدیر تولید میشیم یا مدیر کیفیت در یک خط تولید
:w20::w20::w20::que::que::que::que:
با تشکر قبلی

KARA_DENIZ

عضو جدید
سلام 4niko منم گرایشم تحلیل سیستم هستش.اما با اینکه سال بعد دارم درسم رو تموم می کنم هنوز نتونستم به رشته ام علاقه ی زیاد و شناخت کافی پیدا کنم.منم خیلی شنیدم که میگن صنایع با مدیریت خیلی اشتراک داره.

farshad1377

عضو جدید
سلام چطور هنوز شناخت كافي از رشته خودتون بدست بياريد وقتي فارغ التحصيل شدين و پي به ارزش و بازار كار اين رشته بردين اونوقت به ارزشهاش پي مبريد مهندس صنايع اقيانوس يا عمق يك سانتيمتر است. ضمناً براي كار در كارخانه توليد سيم و كايل در مشهد به عنوان كارشناس برنامه ريزي و كنترل توليد و مواد اگر كسي را سراغ داريد.اطلاع بديد ممنون

KARA_DENIZ

عضو جدید
سلام چطور هنوز شناخت كافي از رشته خودتون بدست بياريد وقتي فارغ التحصيل شدين و پي به ارزش و بازار كار اين رشته بردين اونوقت به ارزشهاش پي مبريد مهندس صنايع اقيانوس يا عمق يك سانتيمتر است. ضمناً براي كار در كارخانه توليد سيم و كايل در مشهد به عنوان كارشناس برنامه ريزي و كنترل توليد و مواد اگر كسي را سراغ داريد.اطلاع بديد ممنون
چرا خوتون این کارو قبول نمی کنید!!!!!!!!!!:w07:

AieAMIRKABIR

عضو جدید
اینطور که شما توضیح دادید یعنی دقیقا کار مهندسی میکنیم ولی از وقتی اومدم تو دانشگاه همه
میگن این رشته مدیریته یعنی آخرش یا مدیر تولید میشیم یا مدیر کیفیت در یک خط تولید
با تشکر قبلی
سلام به نظر شما مسئله ی مکان یابی_ برنامه ریزی تولید_ مدل سازی _ کنترل کیفیت آماری _زمان سنجی_ برنامه ریزی حمل و نقل....مسئله ی مهندسی نیستند.؟!!!!
تازه در تعریف و توضیح واژه ی Engineering واژه ی Management اومده. تازه در خیلی از کشور ها مثل انگلیس واژه ی مهندس را برای هر کسی به کار نمی برن.مثلا" کسی که برق خونده باشه میگن تکنسین برق.در ضمن خیلی از رشته ها مثل مکانیک...(برق نه) به اون صورت سبک ریاضی ندارن. یه مهندس باید خوب تخمین بزنه_ مدل سازی کنه_....فکر کنم از این حیث صنایع از خیلی از رشته ها مهندسی تره. حد اقل سبک ریاضی داره: تئوری احتمالات_آمار مهندسی_OR(تحقیق در عملیات) _کنترل کیفیت آماری...اگر چه خیلی از دانشکده ها مثل بیام نور...گند زدن تو صنایع طوری که همه دید بدی بهش دارن. البت قبول دارم درس های مدیریتی ما از بقیه مهندسی ها بیشتر هستش.اگه بگید صنایع مهندسی نیست عمران که بد تره . می سازه(افغانی ها می سازن) می فروشه.
.:gol:

آخرین ویرایش:

AieAMIRKABIR

عضو جدید
با تشکر قبلی
مکان یابی _ مل سازی_کنترل کیفیت آماری _زمان سنجی_ برنامه ریزی تولید ....... مسئله ی مهندسی نیستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

AieAMIRKABIR

عضو جدید
با تشکر قبلی
مدیریت تولید با اون مدیریت در مفهوم عام خیلی فرق میکنه.
اصلا" می تونید بگید مدیریت تولید یعنی چی؟ فکر می کنید مدیریت تولید یعنی این که به یکی بگی تولید کن.؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:gol:

AieAMIRKABIR

عضو جدید
با تشکر قبلی
بالانس خط تولید _ زمان سنجی_برنامه ریزی تولید_مدل سازی_ مکان یابی .... مسئله ی مهندسی نیستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:gol:

AMAS

عضو جدید
سلام به نظر شما مسئله ی مکان یابی_ برنامه ریزی تولید_ مدل سازی _ کنترل کیفیت آماری _زمان سنجی_ برنامه ریزی حمل و نقل....مسئله ی مهندسی نیستند.؟!!!!
تازه در تعریف و توضیح واژه ی Engineering واژه ی Management اومده. تازه در خیلی از کشور ها مثل انگلیس واژه ی مهندس را برای هر کسی به کار نمی برن.مثلا" کسی که برق خونده باشه میگن تکنسین برق.در ضمن خیلی از رشته ها مثل مکانیک...(برق نه) به اون صورت سبک ریاضی ندارن. یه مهندس باید خوب تخمین بزنه_ مدل سازی کنه_....فکر کنم از این حیث صنایع از خیلی از رشته ها مهندسی تره. حد اقل سبک ریاضی داره: تئوری احتمالات_آمار مهندسی_OR(تحقیق در عملیات) _کنترل کیفیت آماری...اگر چه خیلی از دانشکده ها مثل بیام نور...گند زدن تو صنایع طوری که همه دید بدی بهش دارن. البت قبول دارم درس های مدیریتی ما از بقیه مهندسی ها بیشتر هستش.اگه بگید صنایع مهندسی نیست عمران که بد تره . می سازه(افغانی ها می سازن) می فروشه.
.:gol:
سلام
منم با شما موافقم
زمینه کاری من سیستمهای مدیریته، من با بچه های رشته مدیریت کار کردم واقعا تحلیل درستی از سیستم ندارند در ضمن در کشور ما بعلت عدم بروز بودن با شیوه های نوین مدلهای سازمانی کار برای انجام دادن بسیار زیاده. من به دانشجویان توصیه می کنم حتما در حین تحصیل کار عملی هم انجام بدند. چون:
علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی

عنوان شغلی مهندسین صنایع

عنوان شغلی مهندسین صنایع

سلام 4niko منم گرایشم تحلیل سیستم هستش.اما با اینکه سال بعد دارم درسم رو تموم می کنم هنوز نتونستم به رشته ام علاقه ی زیاد و شناخت کافی پیدا کنم.منم خیلی شنیدم که میگن صنایع با مدیریت خیلی اشتراک داره.
شغل های مهندسین صنایع.
کنترل کیفیت
تضمین کیفیت
مدیر تولید
نقشه کش
طراح
مدیر
بازرس
مشاور طراحی سیستم
طراح سیستم
مدیر بازرگانی
مدیر تشریفات
منششششششششششی!!!!!!!
حسابدار
و...........
بابا حالا یکی رو رنتخاب کن.
:confused::biggrin:

4niko

عضو جدید
مدیریت تولید با اون مدیریت در مفهوم عام خیلی فرق میکنه.
اصلا" می تونید بگید مدیریت تولید یعنی چی؟ فکر می کنید مدیریت تولید یعنی این که به یکی بگی تولید کن.؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:gol:

راستش من ترم پایینی ام واطلاعاتم زیاد نیست پس نتیجه میگیرم کارمون مهندسی مدیریتیه حالا اگه در مورد مدیریت تولید مدیریت کیفیت هم یه توضیحی بدین ممنون میشم:)

با تشکر قبلی:gol:

مهدي.

عضو جدید
براي شناخت كافي اين رشته كافيه بدونين تحليل سيستم ها يا مهندسي سيستمها
ترجمه شده كلمه سيستمهاي دايناميكيست پس بهتره درمورده سيستمهاي دايناميكي اطلاعات بيشتري كسب كنيد. كاملا حرفتون درسته صنايع با مديريت اشتراك زيادي داره. ولي يكي از فقط يكي از كارهايي كه در اين گرايش ميتوني انجام بدي عمل forecasting ميتونه باشه كه هيچ مديري نميتونه انجامش بده فقط يك مهندس سيستم ميتونه اين كارو انجام بده.
نمونه بعدي شما ميتونين تو مسير يابي كار كنيد اونم در رباتها اگه ليسانس كامپيتر داشته باشي كه بهتر.
مهندسي مجدد نمونه بعدي است

آخرین ویرایش:

msn_syst3m

عضو جدید
سلام
یک شرکت چند وقت پیش یک مهندس صنایع (گرایش تحلیل سیستم ) می خواست
من مهندس شیمی هستم
براشون یک رزومه مهندسی شیمی و speciial skill رو اینطور گذاشتم :
MATLAB programming
advanced in control design
neural network designer
SiSo and MiMo control tuning
MPC designer
امروز با من تماس گرفتند که واسه مصاحبه برم
ولی احساس می کنم اون نیازی رو که دارن با مطالی بالا رفع نمیشه
نظر شما چیه؟

my taha

عضو جدید
سلام
به ما هم همينا رو ميگفتند. بعد كه اومديم تو بازار كار ديديم مديريت كيلو چنده؟ مهندسي كيلو چنده. اگه شانس بياري(از بند پ استفاده كني) يه كارمند ساده بشي كه فقط تو شركت بدويي. اما در هر صورت موفق باشي. برات آرزوي خوشبختي مي كنم.

4niko

عضو جدید
سلام دوستای عزیز :gol:

حالا من ترم6 هستم و این ترم تحلیل سیستم ها برداشتم و استادمون هم عالیه .

حالا نظرم اینه :

مهندسی صنایع مدیریت نیست چون بعد از طراحی و ساخت یک سیستم اونو تحویل میده و مدیریت به عهده ی یکی دیگه هست مگه اینکه پست مدیریت براش تعریف شده باشه .
مهندسین صنایع مثل همه ی مهندسین ، طراحی ، ساخت و بهبود سیستم های مبتنی بر ماده ، انرژی، اطلاعات و ماشین الات را برعهده دارند با این تفاوت که مهندسین صنایع به منابع انسانی نیز می پردازند .;)

mohdgh

عضو جدید
سلام عزیزان

خواستم یادآوری کنم :شاید بشه گفت تنها رشته مهندسی که می تواند با دید مدیریتی یک سیستم را به بهینه ترین شرایطش ببره فقط مهندسی صنایع است دانش مدیریت در مهندسی صنایع یک امتیاز ویژه است تا شما فرا فکنی و دید استراتژیکی قوی داشته باشید و ریسک ها ، مخاطرات و فرصت ها را بشناسید به عبارت بهتر کار درست را در زمان درست انجام داده خطا ها را حداقل کرده و به کارآیی و بهره وری موثر زودتر برسید بعلاوه راحتتر بتوانید هم با مدیریت و هم با سایر افراد سازمان یا شرکت تعامل بهتر داشته باشید پس داشتن واحدهای مدیریتی در کنار واحدهای مهندسی نه نتها برای این رشته عیب نیست بلکه یک امتیاز ویژه است تا بتوانید از منابع به بهترین و موثر ترین شکل به کمک ویژگی های مدیریتی استفاده ببرید .بهمین علت است که در ساختار سازمانی مدیران عملیاتی منظورم مهندسان صرفاً سنتی مثل برق ،مکانیک،عمران،مواد یا شیمی است که در اوایل استخدام در پست های صرفاً فنی مشغولند نه مدیریتی و بعد از چند سالی خودشان به اهمیت دانش مدیریت برای ارتقا در حوزه کاری پی می برند و چه بسا برای رسیدن به این پست رقابت سازنده هم دارند.
شاید بگویید بند پ هست دیگه چرا چند سال معطل شه،اما ممکن است در حد یک شرکت خصوصی که پروژه محور با اسکیل پایین است صادق باشد اما هیچ وقت این اتفاق در شرکت های بزرگ اسکیل که پروژه های EPC مثل نفت و گاز و پتروشیمی را هدایت می کنند نمی افتد بحث چند صد میلیارد است و این جا پارتی برای افراد بی کفایت کاربردی ندارد .
بحث به اینجا رسوندم که یادآوری کرده باشم در هر زمینه ای دانش مدیریت بسیار حیاتی است و تعصب در مورد اینکه مهندسی صنایع صرفاً فنی یا صرفاً مدیریتی است بیهوده و اشتباه است .
در عصر امروز که مدیریت دانش ،دانایی و اطلاعات داره فراگیر میشه مسلماً رشته های میان رشته ای مثل همین صنایع کاراتر هست.مسلماً فردی که به چند زبان در حد گذراندن نیازهای کاریش مسلطه کاراتر و مقرون به صرفه تر است .
البته بحث در این مورد بسیار گسترده است و باید در عمل هنگام اجرای واقعی سناریوها تجربه کنید.

بسیار خوشحال میشم دوستان صاحب تجربه بحث را کاملتر کنند و دید و نگرش خود را بنویسند

متشکرم
شاد باشید:smile:

آخرین ویرایش:

mohdgh

عضو جدید
هدف از اين گرايش: تربيت کارشناسانی است که می توانند با بکارگيری روش های سيستماتيک ومدلهای رياضی، مسايل تصميم گيری در سطح واحدهای صنعتی بزرگ و واحدهای خدماتی را تجزيه و تحليل کرده، بهترين رهنمود را در استفاده از منابع موجود و عملکرد اجزای سيستم، ارايه دهند.دانش آموختگان (فارغ التحصيلان) اين گرايش، می توانند در زمينه های زير، فعاليت نمايند:واحد طرح و برنامه مؤسسات بزرگ (تعيين خط مشی های بلندمدت و کوتاه مدت) و مسايل تصميم‏گيری آنها، واحد طرح و برنامه وزارتخانه ها و مؤسسات تابعه و مسايل تصميم گيری در سطح آنها، کارشناسان برنامه‏ريزی در مؤسسات خدماتی (توزيع کالا، آب، انرژی، ...، حمل و نقل، ترافيک، خدمات در بيمارستان ها)،کارشناسان برنامه‏ريزی در سازمان مديريت و برنامه‏ريزی کشور (تخصيص بودجه)، کارشناسان برنامه‏ريزی در سطوح مختلف نظام برنامه‏ريزی کشور، تحقيقات و آموزش در مؤسسات عالی و... .
ضرورت و اهميت: ابعاد فعاليت های صنعتی و خدماتی آن چنان گسترده است که حل مسايل تصميم‏گيری و برنامه ريزی در سطح اين گونه واحدها را بدون بهره گيری از روش علمی، غيرممکن ساخته است؛ لذا مديريت مؤسسات توليدی و خدماتی، نياز مبرمی به وجود کارشناسان متبحر در امر برنامه‏ريزی دارند. بدين معنی که مديران تنها اهداف را تعيين و سپس مسأله را به کارشناس برنامه ريزی ارايه می دهند تا مراحل جمع آوری اطلاعات، تجزيه و تحليل داده ها، مدل سازی و حل مسأله به وسيله کارشناس برنامه ريز انجام شود و پاسخ يا پاسخ های مسأله ارايه گشته، بهترين پاسخ توسط مدير انتخاب گردد. ارايه بهترين جواب، بدون بهره گيری از روش های علمی غيرممکن است. به دلايل فوق، نياز به متخصصين برنامه ريز در بخش صنايع، ضروری است.

امیدوارم مفید بوده باشه.