گذری برصنعت الکترونیک

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
در این تاپیک قصد دارم در رابطه با قسمت های مختلف تولید قطعات الکترونیکی شرح مختصری بدم
پست های این تاپیک بنا به تجریه شخصی خودم هست و مثلما بی عیب نخواهد بود ،پس لطفا در صورت نیاز حرف های من را تصحیح کنید تا هم بر علم من افزوده بشه و هم از تجارب هم بهره مند بشیم
پست ها در مرحله اول حالت کلی دارن و با اتمام کل دوره سعی می کنم در صورت داشتن علم و وقت وارد جزئیات هر بخش بشم.
انشالله که با کمک شما دوستان این تاپیک بتونه یک دیدگاه کلی به دوستان در زمینه صنعت الکترونیک بده

تنها دوستان لطف کنن پست برای تائید و یا تشکر نزنن و تنها از دکمه تشکر استفاده کنن
پست تنها برای تکمیل تاپیک قابل قبول هست
با تشکر

یا حق:gol:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شروع و آغاز تولد یک آی سی
در مرحله تولید گروه های مختلفی دست در دست هم دن تا یک آی سی تولید بشه
در حالت کلی می شه اون ها را به چند دسته کلی تقسیم کرد
1) گروه طراحی و یا design
2) گروه تست و یا Test engineer
3) گروه خدمات رسانی به مشتری Supplier Engineer

همه این گروه ها شامل زیر گروه های زیادی می شن که انشالله یک به یک اون ها را باز می کنم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ابتدا از گروه تست شروع می کنم که خودم در این قسمت فعالیت می کنم :D

گروه تست شامل دسته های زیادی می شه که به طور کلی می شه دو دسته را نام برد
1) bench test engineer
2)product test engineer
گروه اول یا همان bench test engineer وظیفه آماده کردن میز تست را بر عهده دارن به این معنا که با توجه به کاربرد قطعه مورد نظر دستگاه های مورد نیاز مانند power supply , power meter, spectrum analyzer , network analyzer , ... را به وسیله یک کامپیوتر شبکه کرده و با به کارگیری فیـلتر ها و اتنیویتر ها سعی بر ایجاد شرایط طبیعی برای تست قطعه را فراهم می کنن
کلیه این دستگاه ها توسط برنامه labview و نوشتن کدها خاص این برنامه و ایجاد پنل به هم مرتبط می شن تا امکان تست برای آی سی فراهم بشه
این گروه همچنین موظف به فراهم آوردن و پشتییانی سخت افزار های مودر نیاز (مادر بود ، داتر کارد و ...) برای تست آی سی نیز می باشد
یه این نحو که کلیه کدها و ارتباطات از طریق FPGA ( یا هر میکرو صنعتی دیگه ) به DUT (device under the test) ارسال می شه و داده ها نیز به همین طریق به کامپیوتر ارجاع داده می شوند تا در فایل مورد نظر ذخیره بشن

آخرین ویرایش:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عکس های از چند bench

عکس های از چند bench

عکس های از چند bench

پیوست ها

• 20100824120049_5045.jpg
    20100824120049_5045.jpg
    22 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • aspisys_lab.jpg
    aspisys_lab.jpg
    63.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
product test engineer group

product test engineer group

گروه دوم با همان گروه مهندسان تست موظف به تست آی سی تحت شرایط مختلف ( دما، ولتاژ، پروسس و ...) بوده و به نحوی جمع کننده و آنالیز کننده دیتا های مربوطه می باشند.
تا یا گردهم آوری کلیه این اطلاعات نتیجه نهایی خود را تحت عنوان برگه اطلاعات قطعه (دیتا شیت) پس از نهایی شدن محصول به مشتری ارائه دهند.
این گروه خود به دو گروه تست اتوماتیک یا همان ATE Test Engineer و Bench product test engineer تقسیم می شود که در پست های بعدی در رابطه با هر گروه جداگانه توضیح خواهم داد.

هر دو گروه موظف به بررسی آی سی تحت شرایط مختلف و مقایسه داده ها با برآورد های گروه طراحی ( objective spec) بوده.
در هر سری پروسس آی سی معایب و نقاط ضعف آی سی گزارش شده تا در طراحی مجدد بر نقاط ضعف تجدید نظر شود.
پروسه کار به این نحو بوده که آی سی اولیه تنها بر اساس علم و دانش و تجریه گروه طراح و نرم افزار های مشابه ساز تولید می شود و پس از تولید سری اول آی سی و بررسی معایب آی سی دوم با تجدید در طراحی مجددا تولید و مورد تست قرار خواهد گزفت.
پست به زودی تکمیل خواهد شد..