گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

pedram2011

عضو جدید
لطیفه برای همکاران بازرس گاز:
حکایت عبید زاکانی

مولانا شمس الدین با یکی از مشایخ خراسان کدورتی داشت، شیخ ناگاه بمرد!
نجاری صندوق گوری سخت به تکلیف از بهر او تراشید.
مردم تحسین نجار میکردند؛ مولانا گفت خوب تراشیده اما سهوی عظیم کرده که دودکش نگذاشته است!

لیک کارشناس رسمی دادگستری اینگونه مکتوب فرمود که : بازرس گاز نیز به دلیل عدم دستور به تعبیه شیر حساس در برابر زلزله مقصر بوده و قاضی بازرس را به پرداخت 30 % دیه مرحوم محکوم فرمود ...:twisted:

خدا بخیر بگذرونه این سال و این فصل زمستان را برای همه بازرسین گاز انشاالله :confused: http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w35.gif

dooost

عضو جدید
سلام دوست عزيز
1-بازشو يا OPENING يا داكت محلي براي عبور لوله هاي تاسيساتي در افق يا به صورت عمودي ميباشد وقتي شما مجبوريد از رايزر استفاده كني بايد محلي براي عبور آن در نظر بگيري مثلا اگر چند سرويس بهداشتي روي همديگر در طبقات مختلف داشته باشي از يك رايزر اگزاست و آب مصرفي و فاضلاب استفاده ميكني كه طبيعتا آنهارو داخل يك شفت يا داكت بايد قرار بدي-
2-اين داكت هاي ما اولا سازه را ضعيف ميكند كه نياز به تقويت دارد و تعدادي از مهندسين سازه روش تقويت را بلد نيستند اما شركتي مثل كوبياكس ايران خود نقشه داكت و تقويتي ها رو ميده ثانيا اين داكت ما فضاي مفيد كار را اشغال ميكند كه با يه حساب سر انگشتي آپارتمان متري 20 ميليون ، كلي ضرر مي كنند و دلايل ديگر-
3- شما نقشه كشي انجام ميديد؟؟ نقشه كش كارش فقط كشيدن نقشه هاست كه از قبل توسط مهندس اتود شده و آمادست اما مهندس بايد هم قابليت طراحي داشته باشد هم نقشه كشي بعضي مواقع انتقال خواسته هاي طراح به نقشه كش خيلي سخت تر از كشيدن خود نقشه توسط مهندس است.
سوال ديگه؟؟
موفق باشيد

با سلام و احترام آقا مهدی
یک سوال : بعضی ها موقع اجرا رایزر ها را حذف می کنند تاسیسات را از دل دیوار می گذرانند ،آیا این صحیح است؟
رايزر اگزاست منظور چیه؟

dooost

عضو جدید
به تست لوله های فاضلاب قبل از اتصال به رایزر ها در ساختمانهای بلند توجه داشته باشید زیرا در صورت اتصال واحدها به رایزر بدلیل فشار زیاد (ارتفاع ستون آب در لوله) امکان تست با آب وجود نخواهد داشت.
با سلام
یعنی بایست لوله های فاضلا هرطبقه بصورت مجزا تست شود ؟
روش تست بطور عملی چگونه است؟

dooost

عضو جدید
سلام دوستان وهمكاران عزيز
تايپيك 3:
اين نوشته مربوط به تكميل فاضلاب ميباشد،
بعد از اجراي لوله هاي فاضلاب و آب باران،كليه لوله ها ميبايست فيكس شوند به اينصورت كه با انواع بست ها كه در بازار موجود است مثل بست آويز بست گلابي بست قورباغه و ... لوله هاي زير سقفي را با شيب مناسب فيكس ميكنيم،شيب مناسب در صفحه 89 مبحث 16 چاپ سال 1382 موجود است اما شيب از 0.5 درصدنبايد كمتر و از 2 درصد نبايد بيشتر باشد بسته به سايز لوله دارد-در لوله هاي افقي فاضلاب محوطه كه دفني هستند جاي بست از ماهيچه كه ملات ماسه سيمان است استفاده ميكنيم-دوستان دقت كنيد در ساختمان هاي بلند مرتبه در رايزر اصلي عمودي مرسوم است كه هر چند متر از دو خم كه به اسم سرعت گير است استفاده ميشود (البته فقط در ايران)كه اين كاملا رد شده است زيرا در سال 1952 در امريكا طي آزمايشي متوجه شدند كه سرعت فاضلاب در عمود بعد از طي مسافت 3 تا 4.5 متر به سرعت حد يعني 3 تا 4.5 متر بر ثانيه ميرسد و ديگر افزايش سرعت ندارد و نياز به سرعت گير نميباشد اين آزمايش چندي پيش توسط شركتي در ايران انجام شد كه متن كامل آن به پيوست ميباشد.
دقت شود:(مهم مهم )
فاصله قائم بين نقطه خروج فاضلاب از لوازم بهداشتي و تراز سرريز سيفون نبايد از 60 سانتيمتر بيشتر باشد.
روي لوله اصلي افق فاضلاب حداكثر هر 30 متر از يك دريچه بازديد استفاده شود.
مشاهده پیوست 160193
با سلام و احترام
شیب ها در نظارت چگونه چک و ادازه گیری می شود؟
با تشکر

mirhamida

عضو جدید
با سلام و احترام
شیب ها در نظارت چگونه چک و ادازه گیری می شود؟
با تشکر
اکثریت با چشمه. اگه موردی مشکوک باشه، که خیلی وقتها برای خود من پیش اومده(شیب کاملا برعکس اون چیزیه که به چشم میاد)
باید از تراز استفاده کنید. یا باید تراز پیشرفته مدرج داشته باشید یا اینکه به طور تجربی میزان شیب ها رو بتونید از روی تراز بفهمید. میتونید با استفاده از یه تخته یه شیب مثلا 2% درست کنید و ترازتون رو بذارید روش تا مثلا اندازه شیب 2% رو بدونید حباب ترازتون کجا قرار میگیره.
روش اساسی و زمانبر و البته گرونش هم استفاده از دوربین نقشه برداریه که برای کارهای بزرگ مثل لوله کشی فاضلاب شهری کاربرد داره.

pouya6721

عضو جدید
با عرض سلام و ادب خدمت مهندسین گرامی
از اونجایی که بنده هم مهندس ناظر تاسیسات هستم و تازه وارد این حرفه شدم لازم دونستم بیام و از تجربیات دوستان دیگه استفاده کنم
چندتا سوال دارم از دوستان
1-برای هر خط رایزر در صورت طولانی نبودن مسیر یک دریچه بازدید کفایت میکند؟
2-محل قرار گیری دریچه بازدید حتما باید در قسمت رایزرهای افقی باشد یا روی رایزر عمودی هم باشد کفایت میکند؟
3-برای ساختمان با کاربری 100 درصد تجاری ایا سیستم اتش نشانی و اعلام حریق الزامی است یا خیر؟

پیشاپیش از کمکی که دوستان بهم میکنن تشکر میکنم

pedram2011

عضو جدید
با عرض سلام و ادب خدمت مهندسین گرامی
از اونجایی که بنده هم مهندس ناظر تاسیسات هستم و تازه وارد این حرفه شدم لازم دونستم بیام و از تجربیات دوستان دیگه استفاده کنم
چندتا سوال دارم از دوستان
1-برای هر خط رایزر در صورت طولانی نبودن مسیر یک دریچه بازدید کفایت میکند؟
2-محل قرار گیری دریچه بازدید حتما باید در قسمت رایزرهای افقی باشد یا روی رایزر عمودی هم باشد کفایت میکند؟
3-برای ساختمان با کاربری 100 درصد تجاری ایا سیستم اتش نشانی و اعلام حریق الزامی است یا خیر؟

پیشاپیش از کمکی که دوستان بهم میکنن تشکر میکنم
[FONT=&quot]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifدر محل هایی که در نقشه نشان داده شده ، و در جاهای زیر حتی اگر در نقشه نشان داده نشده باشد ، باید دریچه بازدید کار گذاشته شود تا برای رفع گرفتگی احتمالی لوله فاضلاب استفاده شود : [/FONT]

[FONT=&quot]الف ) در پایین ترین قسمت لوله قائم فاضلاب (رایزر)، قبل از زانوی پایین لوله [/FONT]

[FONT=&quot]ب ) در نقاطی روی لوله قائم که برای آزمایش با آب دریچه دسترسی لازم است [/FONT]
[FONT=&quot]پ ) اگر لوله قائم فاضلاب بیش از دو طبقه ارتفاع داشته باشد ، در فاصله هر دو طبقه ساختمان[/FONT]
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifت) روی لوله افقی اصلی فاضلاب ، حداکثر به فاصله هر 30 متر از یکدیگر
ث) در نقاط تغییر شیب و نیز محل تغییر امتداد لوله های افقی فاضلاب اگر تغییر زاویه بیش از 45 درجه باشد
ج) روی لوله اصلی افقی ، بلافاصله بعد از خروج از ساختمان

چ) در صورت امکان در ابتدای شاخه های افقی فاضلاب

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifمطابق مبحث 3 : در هر بنا یا ساختمان که به دلیل بزرگی ابعاد و اندازه یا ویژگیها و جزئیات طرح یا مشخصات نوع تصرف ، به هنگام بروز حریق در یک بخش ، امکان بی خبر ماندن و غافلگیر شدن متصرفان در دیگر بخشها موجود باشد ، لازم است ، شبکه های هشدار و اعلام حریق نصب شود .

pouya6721

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifدر محل هایی که در نقشه نشان داده شده ، و در جاهای زیر حتی اگر در نقشه نشان داده نشده باشد ، باید دریچه بازدید کار گذاشته شود تا برای رفع گرفتگی احتمالی لوله فاضلاب استفاده شود :

الف ) در پایین ترین قسمت لوله قائم فاضلاب (رایزر)، قبل از زانوی پایین لوله

ب ) در نقاطی روی لوله قائم که برای آزمایش با آب دریچه دسترسی لازم است
پ ) اگر لوله قائم فاضلاب بیش از دو طبقه ارتفاع داشته باشد ، در فاصله هر دو طبقه ساختمان
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifت) روی لوله افقی اصلی فاضلاب ، حداکثر به فاصله هر 30 متر از یکدیگر
ث) در نقاط تغییر شیب و نیز محل تغییر امتداد لوله های افقی فاضلاب اگر تغییر زاویه بیش از 45 درجه باشد
ج) روی لوله اصلی افقی ، بلافاصله بعد از خروج از ساختمان

چ) در صورت امکان در ابتدای شاخه های افقی فاضلاب

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon2.gifمطابق مبحث 3 : در هر بنا یا ساختمان که به دلیل بزرگی ابعاد و اندازه یا ویژگیها و جزئیات طرح یا مشخصات نوع تصرف ، به هنگام بروز حریق در یک بخش ، امکان بی خبر ماندن و غافلگیر شدن متصرفان در دیگر بخشها موجود باشد ، لازم است ، شبکه های هشدار و اعلام حریق نصب شود .
بسیار ممنون دوست عزیز

mthamid2

عضو جدید
پروژه تهویه مطبوع

پروژه تهویه مطبوع

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه ی دوستان و مهندسین عزیز و محترم
بنده به طور دقیق همین 3 روز پیش بود که دوره ی کارشناسی خود را تمام کرده ام و به قول معروف جوجه مهندس شده ام :)
بنده تقریبا از زمانی که 16 سالم بود آمدم در دنیای تاسیسات تا الان که 22 ساله هستم تقریبا فکر میکنم اطلاعات تئوریم خوب باشه و یک چیز هایی بلدم همین طور تقریبا نرم افزار اتوکد را بلدم و میتونم باهاش کار کنم
همچنین مقداری هم نرم افزار کریر را یاد گرفتم الان هم میخوام برای ارشد بخوانم کل دانش خودم را جمع کردم و یک پروژه تهویه مطبوع محاسبه کردم به طور تقریبا کامل خیلی دوست دارم اگر وقت دارید یکم مطالعه اش کنید
ببنید نمره ی من از 20 چند هست و آیا در حد معمول بلد هستم یا خیر !!!
با تشکر از سایت خوبتون
همچنین میخواستم سوالی هم بپرسم که من الان چی باید یاد بگیرم ( کار عملی به عنوان یک استاد کار بلد نیستم اما شاگردی کردم و آشنایی دارم تا حدودی کار اجرائی را )
با تشکر

پیوست ها

• پروژه تهویه مطبوع.pdf
    4.2 مگایابت · بازدیدها: 3

mete688

عضو جدید
باسلام خدمتت دوستان
جهت اجرای ساختمان جدید، ی ساختمان قدیمی بایستی تخریب و عملیات خاکبرداری انجام گردد.
مالک فرم تایید خاکبرداری را جهت تایید اراءه کرده است.
دوستان لطف کنید بفرمایید قبل از تایید چه مواردی باید چک گردد؟
باتشکر

hesam.m

عضو جدید
باسلام خدمتت دوستان
جهت اجرای ساختمان جدید، ی ساختمان قدیمی بایستی تخریب و عملیات خاکبرداری انجام گردد.
مالک فرم تایید خاکبرداری را جهت تایید اراءه کرده است.
دوستان لطف کنید بفرمایید قبل از تایید چه مواردی باید چک گردد؟
باتشکر
سلام
جمع کردن کنتور های برق و آب و گاز و علمک گاز در صورت توی مسیر بودن

samhabibi66

عضو جدید
با سلام
میخواستم بدونم لوله های فاضلاب در کنج دیوار رو با چی میپوشونن؟
یعنی از صفحات به صورت داکت روی کنج دیوار استفاده میکنن تا پوشانده بشه؟

با سلام
دریک کلمه خلاصه بگم
هرکی به رشته کاردانیش کد اصلی تعلق میگره و رشته کارشناسیشم تاسیسات حرارتی و برودتیه
با داشتن یک سال کامل سابقه کار طراحی و لیست بیمه، بهش طراحیم میدن

MAHVASH-4

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزيز. بچها من پروانه نظام دارم و حاضرم هركس بخواد براش نقشه تاسيسات بكشم.شما نقشه به ايميل من بفرستيد تا براتون بكشم. البته رايگان :biggrin:ميخوام خودم ياد بگيرم. حالا هركس حاضر به همكاريه بسم الله

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزيز. بچها من پروانه نظام دارم و حاضرم هركس بخواد براش نقشه تاسيسات بكشم.شما نقشه به ايميل من بفرستيد تا براتون بكشم. البته رايگان :biggrin:ميخوام خودم ياد بگيرم. حالا هركس حاضر به همكاريه بسم الله

سلام
جدی رایگان میکشین؟نمونه کار کرده باشین دارین؟ اتوکد بلدین؟
محاسبات با کریر هم بلدین؟

reza_19933

عضو جدید
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت همه ی دوستان و مهندسین عزیز و محترم
بنده به طور دقیق همین 3 روز پیش بود که دوره ی کارشناسی خود را تمام کرده ام و به قول معروف جوجه مهندس شده ام :)
بنده تقریبا از زمانی که 16 سالم بود آمدم در دنیای تاسیسات تا الان که 22 ساله هستم تقریبا فکر میکنم اطلاعات تئوریم خوب باشه و یک چیز هایی بلدم همین طور تقریبا نرم افزار اتوکد را بلدم و میتونم باهاش کار کنم
همچنین مقداری هم نرم افزار کریر را یاد گرفتم الان هم میخوام برای ارشد بخوانم کل دانش خودم را جمع کردم و یک پروژه تهویه مطبوع محاسبه کردم به طور تقریبا کامل خیلی دوست دارم اگر وقت دارید یکم مطالعه اش کنید
ببنید نمره ی من از 20 چند هست و آیا در حد معمول بلد هستم یا خیر !!!
با تشکر از سایت خوبتون
همچنین میخواستم سوالی هم بپرسم که من الان چی باید یاد بگیرم ( کار عملی به عنوان یک استاد کار بلد نیستم اما شاگردی کردم و آشنایی دارم تا حدودی کار اجرائی را )
با تشکر

سلام دوست عزیز.
صاحب نظر نیستم ولی ممنون بابت فایل و به اشتراک گذاری پروژتون. استفاده کردم. بازم ممنون

MAHVASH-4

عضو جدید
سلام دوست خوبم. خوبي؟ اره اتوكد كار كردم. ولي كرير نه. نمونه كارم ندارم. اره رايگان كار ميكنم.

MAHVASH-4

عضو جدید
مهندس شما چند سال پروانه داريد و كار ميكنيد؟ من حاضرم با شما كار كنم. نقشه هاي معماريو برام ميل كنيد تا تاسيساتشو بكشم براتون پايه ايد؟؟؟

MAHVASH-4

عضو جدید
سلام مهندس خوبيد؟ در صورت تمايل به همكاري به من ايميل بزنيد. مرسي

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mirhamida

عضو جدید
سلام.
دوستان عزیزی که پایه 3 با مدرک کارشناسی ناپیوسته دارن توجه کنند:
طبق بخشنامه جدید کسانی که مدرک کاردانی غیر مرتبط دارن امکان ارتقاء پایه ازشون گرفته شده!
حتی اگه کارشناسی ارشد سیالات هم بگیرن دیگه نمیتونن طراحی بگیرن! و در بعضی موارد هم حتی اجرا هم نمیتونن.
لطفا خبر رسانی کنید و نسبت به این طرح ضد اشتغال اعتراض کنید.
بعد چند سال که کل دوره های ارتقا رو گذروندیم تازه یادشون افتاده!

پیوست ها

• 222.2015121610205287.pdf
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0

behdad2012

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید و ممنون از مطالب خوبتون.من میخوام واسه ازمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی شرکت کنم ومیخواستم بدونم کدوم مبحث ها مهم ترن؟ با توجه با اینکه الان ازمونهای ظراحی و اجرا جدا شدن. ایا فقظ خوندن مباحث کافیه؟اگه نه چه کتاب های دیگه ایی مفیده که خونده بشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

rezads

عضو جدید
با سلام .طراحی و نظارت جکوزی ناظر و طراح پایه چند میخواهد؟یعنی ساختمان 4 سقف با وجود جکوزی در همکف را ناظر و طراح پایه 3 میتوانند انجام بدهند؟

pedram2011

عضو جدید
معاونت مسکن و شهر سازی (آقای مظاهریان) و مدیر کل دفتر توسعه مهندسی (آقای شیبانی اصل) برای آرام شدن جو جامعه مهندسی با صدور دو بخشنامه متفاوت در یک روز (شنبه 20/آذر/1395) اقدام به دلجویی از جامعه مهندسی و به نوعی جبران بخشنامه کذایی 25/5/1394 که اجازه صدور پروانه به مهندسان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته (کاردانی غیر مرتبط) را نمی داد و از ارتقاء پایه دارنده گان پروانه با این نوع مدرک کارشناسی جلوگیری میکرد اقدام نموده اند.
بخشنامه اول با شماره 400/45568 در مورخه 20 آذر 1395 (روز شنبه) توسط معاون وزیر آقای حامد مظاهریان به کلیه ادارت راه و شهر سازی کلیه استان ها ابلاغ شده که طبق مفاد آن ارتقاء پایه کسانی که به خاطر بخشنامه 25/5/94 توقف در پایه داشتند مجاز دانسته شده است.

بخشنامه دوم با شماره 330/45483 در مورخه 20 آذر 1395 (روز شنبه) توسط مدیر کل سازمان های مهندسی و تشکل های حرفه ای آقای منو چهر شیبانی اصل به کلیه استان ها ابلاغ گردیده است. به طوری که با این بخشنامه کلیه همکارانی که پس از اخذ پروانه نظام مهندسی (قبولی در آزمون پایه3) موفق به اخذ مدرک تحصیلی جدید(در هر مقطع) در رشته اصلی مربوطه باشند.
برای مثال مهندس مکانیک با مدرک کارشناسی پیوسته جامدات دارای پروانه مرتبط پایه 2 می باشد. و پس از آن در کنکور شرکت کرده و مدرک کارشناسی حرارت و سیالات یا کارشناسی ارشد تبدیل انرژی یا دکتری تبدیل انرژی در رشته اصلی مهندسی مکانیک گرفته باشد. می تواند کد رشته مرتبط خود 410 را به کد رشته اصلی 400 تبدیل کرده و پس از گذشت مدت زمان مربوط به کار آموزی (ماده 5 آئین نامه نظام مهندسی ) 3سال از مدرک کارشناسی، 2 سال از فوق لیسانس و 1 سال از دکتری با ارائه مدارک مربوطه صلاحیت جدید طراحی ( پایه 3) را به پروانه خود اضافه نماید. و نیازی به آزمون مجدد برای اخذ صلاحیت طراحی نخواهد بود.photo_2016-12-25_11-13-34.jpgphoto_2016-12-25_11-13-13.jpg

rsmiz

عضو جدید
سلام
من فارغ التحصیل کارشناسی مکانیک حرارت و سیالات از دانشگاه آزاد با معدل 14.21 هستم .ولی 8 واحد از دروس لازمه رو پاس نکردم(طبق چارت جدید).حالا من پروانه اشتغال اصلی میگیرم یا مرتبط؟؟
چیکار کنم برای گرفتن پروانه اصلی؟
فرق اصلی و مرتبط چیه؟

mahdisal

عضو جدید
من لیسانس مکانیک جامداتم و آزمون نظام رو هم طراحی و هم نظارت قبول شدم.منتها فقط پروانه نظارت دادن بهم.چه جور میشه طراحی رو هم بگیرم ازشون؟انگار میشده قبلا چند واحد برداشت و گرفت؟یا اینکه باید یه مدرک سیالات هم بگیرم؟

ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره اعلام کنه

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام تو شهر ما مهندس طراح مکانیک خیلی کمه
یعنی کار تا دلتون بخاد هست
فقط خواستم بگم حیفه حتما بیفت دنبالش بگیر
البته این مورد شهر به شهر فرق داره
من لیسانس مکانیک جامداتم و آزمون نظام رو هم طراحی و هم نظارت قبول شدم.منتها فقط پروانه نظارت دادن بهم.چه جور میشه طراحی رو هم بگیرم ازشون؟انگار میشده قبلا چند واحد برداشت و گرفت؟یا اینکه باید یه مدرک سیالات هم بگیرم؟

ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره اعلام کنه

eng10024

عضو جدید
تاسیسات

تاسیسات

سلام و تشکر از همه بخاطر نظر ها و تجربیاتی که به اشتراک گذاشتن. منم تاره پروانه پایه 3 گرفتم. کاش توضیحات دوستان همراه عکس یا طرح ساده ای باشه که کامل تر متوجه بشیم. ممنون از همه

بالا