گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!!

Sina Soleimani

عضو جدید
یه سوال دیگه

یه سوال دیگه

دوستان چرا در نقشه زیر برای سه لوله در دو جای مختلف اندازه هاشون فرق کرده؟
دقیقا از کجا تاکجا قطر لوله چقدره؟
با تشکر

پیوست ها

• p2.jpg
    p2.jpg
    3.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
منظور از DCWS, DHWS, DHWR در نقشه ها چیست؟
سلام
این علامات اختصاری رو در اکثر کتابهای تاسیسات و حتی مقررات ملی ساختمان نوشته
dcws خط رفت آبسرد مصرفی
dhws خط رفت آبگرم مصرفی
dhwr خط برگشت آبگرم مصرفی

moatamed

کاربر ممتاز
دوستان چرا در نقشه زیر برای سه لوله در دو جای مختلف اندازه هاشون فرق کرده؟
دقیقا از کجا تاکجا قطر لوله چقدره؟
با تشکر

این سوال شما خیلی ابتدایی به نظر میرسه....
خوب معلومه وقتی جهت حرکت اب در لوله از پایین داره به سمت بالا میره درشکل ابتدا مصرف ابیشتری رو تامین میکرده سه چهارم بوده بعد که برداشت روشویی انجام شده برای مصرف کننده بعدی قطر یک دوم کافی بوده و خط برگشت ابکرم از اانتهای خط آبگرم برای اخرین مصرف کننده گرفته شده و به طرف موتورخانه برگشت داده شده است...
البته باید بین دو روشویی رو هم یک جای دیگه سایز میداد که ناقصه ولی زیاد مهم نیست از نقطه سه راهی برداشت انشعاب برای هر مصرف کننده سایز تغییر میکنه و تا سه راهی بعدی سایز ثابته

nilo0ofun

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من مدتیه که پروانه نظام مهندسی رو گرفتم برای نظارت
ولی هیچ گونه تجربه و آشنایی با این کار ندارم الان دقیقا باید از کجا شروع کنم؟
به نظرتون بهتره که برم دفاتر نظام مهندسی و شروع به همکاری با اونا بکنم البته میشه هم همکاری هم آموزش؟ به نظرتون قبول میکنن؟ اصلا از کجا باید کار بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید دوستان

Mechan

کاربر فعال
سلام به همه دوستان
به نظرتون بهتره که برم دفاتر نظام مهندسی و شروع به همکاری با اونا بکنم البته میشه هم همکاری هم آموزش؟ به نظرتون قبول میکنن؟ اصلا از کجا باید کار بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید دوستان

سلام دوست عزیز
و تبریک واسه پروانه اشتغال.
اول از این صفحه ای که لینکش میزارم شروع کنین واسه مطالعه چون پرسیده شده سوال شما قبلا.
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ك-ساختمان-پروانه-نظام-مهندسي-پايه-3!!!/page68

بعد الان به غیر تهران فکر کنم اکثر استان ها سیستم نظارت نرم افزاری شده و خود سیستم به ازای پایه و سهمیه و میزان کارکرد شما برحسب متراژ به شما ارجاع نظارت میده و اس ام اس میاد یا خود
مهندس هماهنگ کننده زنگ میزنه برای بستن قرارداد و امضای فرم های مربوطه و نقشه ها.

prince.

عضو جدید
سلام به همه دوستان

اگر شاغل هستید و زمان کافی برای نظارت و طراحی ندارید بهترین کار اینه که پروانتون را به صورت حقوقی و قرارداد یکساله به دفاتر ساختمانی بدید. با اینکار هیچ مسولیت حقوقی برای شما ایجاد نمیشه و می توانید حدود 4 تا 6 میلیون تومان بابت ظرفیت کارتون دریافت کنید.

nasim_shsh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من ی تحقیق دارم محاسبه میزان حرارتی از نظر همرفت و تابش در 5 تا دیوار ی ساختمان مسکونی.
رشته خودم معماریه تحقیقم 4 نمره داره میتونید کمک کنید؟
حتی حاضرم هزینه هم بدم فقط نمرشو بگیرم:(

mersad20

کاربر فعال
سلام دوستان من ی تحقیق دارم محاسبه میزان حرارتی از نظر همرفت و تابش در 5 تا دیوار ی ساختمان مسکونی.
رشته خودم معماریه تحقیقم 4 نمره داره میتونید کمک کنید؟
حتی حاضرم هزینه هم بدم فقط نمرشو بگیرم:(
........................

Rmin_v

عضو جدید
با سلام مجدد خدمت دوستان گرامي علي الخصوص جناب معتمد
دوستان كسي راجع به فشار كار لوله هاي پلي اتيلن اطلاعي داره؟ براي مصرف فاضلابي و بصورت دفني
پيشاپيش ممنون

pedram2011

عضو جدید
با سلام مجدد خدمت دوستان گرامي علي الخصوص جناب معتمد
دوستان كسي راجع به فشار كار لوله هاي پلي اتيلن اطلاعي داره؟ براي مصرف فاضلابي و بصورت دفني
پيشاپيش ممنون
در استاندارد ISO 3633 لوله های پلی اتیلن با علامت A برای لوله کشی آب باران و هواکش فاضلاب و لوله های با علامت B برای لوله کشی فاضلاب، هواکش فاضلاب و آب باران اختصاص دارد.

) لوله و فیتینگ پلی اتیلن با چگالی بالا (PE) باید طبق استانداردهای زیر باشد: (صفحه 81مبحث 16 )
1519PART1,PART2 EN یا ISO 8770

) در استاندارد EN 1519 لوله های با علامت "B" برای نصب در طبقات ساختمان و لوله های با علامت "BD" برای نصب در طبقات و نیز دفن در خاک (در زیر کف پایین ترین طبقه ساختمان) اختصاص دارند.
*لوله کشی فاضلاب باید در برابر فشار 0/3 بار(3 متر ستون آب )، از داخل و خارج به طوردائم آب بند و گازبند باشد. ( صفحه 80 مبحث 16 )

****در صورت استفاده از لوله پلی اتیلن ، به دلیل انبساط زیاد این لوله ، باید در نقاط مناسب قطعه انبساط (موفه) نصب شود .

Rmin_v

عضو جدید
در استاندارد ISO 3633 لوله های پلی اتیلن با علامت A برای لوله کشی آب باران و هواکش فاضلاب و لوله های با علامت B برای لوله کشی فاضلاب، هواکش فاضلاب و آب باران اختصاص دارد.

) لوله و فیتینگ پلی اتیلن با چگالی بالا (PE) باید طبق استانداردهای زیر باشد: (صفحه 81مبحث 16 )
1519PART1,PART2 EN یا ISO 8770

) در استاندارد EN 1519 لوله های با علامت "B" برای نصب در طبقات ساختمان و لوله های با علامت "BD" برای نصب در طبقات و نیز دفن در خاک (در زیر کف پایین ترین طبقه ساختمان) اختصاص دارند.
*لوله کشی فاضلاب باید در برابر فشار 0/3 بار(3 متر ستون آب )، از داخل و خارج به طوردائم آب بند و گازبند باشد. ( صفحه 80 مبحث 16 )

****در صورت استفاده از لوله پلی اتیلن ، به دلیل انبساط زیاد این لوله ، باید در نقاط مناسب قطعه انبساط (موفه) نصب شود .

ممنون مهندس بابت پاسختون
ميخواستم يه مسئله رو مطرح كنم كه كمي راجع بهش بحث بشه و دوستان نظرشونو بفرماين.بنظرم اينجوري مفيدتر خواهد بود.

نظرتون در رابطه با استفاده از ايرواشر در محيط هايي با گرماي نهان بالا مثل مساجد يا آشپزخانه هاي عمومي كه بدليل آلودگي بالا نياز به سيستم فول فرش دارن چيه؟
ايرواشر بشدت رطوبت هوا رو بالا ميبره از اون طرف 100% هواي تازه ميزنه
يك پوئن منفي در كنار مثبت
پيشنهاد شما چيه؟

pedram2011

عضو جدید
ممنون مهندس بابت پاسختون
ميخواستم يه مسئله رو مطرح كنم كه كمي راجع بهش بحث بشه و دوستان نظرشونو بفرماين.بنظرم اينجوري مفيدتر خواهد بود.

نظرتون در رابطه با استفاده از ايرواشر در محيط هايي با گرماي نهان بالا مثل مساجد يا آشپزخانه هاي عمومي كه بدليل آلودگي بالا نياز به سيستم فول فرش دارن چيه؟
پيشنهاد شما چيه؟
ایرواشر در جاهایی که بار نهان (رطوبت ) زیاده اصلا مناسب نیست ...
پیشنهاد من با در فرض مناسب بودن فاکتور هایی اینه که از ترکیب سیستم هواساز و فن کویل استفاده بشه یعنی اینطوری که فضا علاوه بر داشتن فن کویل از طریق کانال نسبتا کوچیک به سیستم کانال هواساز مرکزی متصل بشه تا هم هوای تازه تامین بشه هم کنترل دماhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gif

moatamed

کاربر ممتاز
ممنون مهندس بابت پاسختون

پيشنهاد شما چيه؟

البته قضیه مسجد با اشپزخانه خیلی فرق داره چون در مسجد درسته بار نهان زیاده اما مقدار دفعات تعویض هوا زیاد نیست اما در یک اشپزخانه که دارای هودهای بزرکه با سرعت و دبی بالا هوا از طریق هودها به بیرون تخلیه میشه بنابراین اکه شما هوارو با مشقت و هزینه بالا مثله فنکویل یا هواساز سد کنین و با سرعت اون رو تخلیه کنین پرت حرارت زیادی خواهید داشت بنابراین تامین هوای تازه با ایرواشر قابل قبول ومقرون به صرفه هست اما در مسجد با بیست درصد هوای تازه میشه به تهویه مناسب رسید و لذا استفاده از هواساز یا ترکیب هواساز و فنکویل مناسبترین گزینه هست

mersad20

کاربر فعال
اموزش تخصصی تعمیر چیلرتراکمی درکارگاه چیلردانشگاه فنی اصفهان بامدرک رسمی فنی حرفه ای
مرداد ماه
TGES.IR
09139598636
03132722459

MAHVASH-4

عضو جدید
سلام بچها خوبید میشه لطف کنید بگید توی نظار ت تاسسات از مرحله فونداسون چه مواردی رو باید چک کرد؟مرسی

MAHVASH-4

عضو جدید
بچه ها ببخشید من یک نظر دارم میشه یک نقشه تاسیساتو بذارید توی سایت و کامل توضیحش بدید؟ از اول؟ چون من تازه پروانه گرفتم و اول راهم اینه ه اشکالام زیاده؟ اگر این کارو بکنید ممنون می شم

moatamed

کاربر ممتاز
سلام بچها خوبید میشه لطف کنید بگید توی نظار ت تاسسات از مرحله فونداسون چه مواردی رو باید چک کرد؟مرسی

بچه ها ببخشید من یک نظر دارم میشه یک نقشه تاسیساتو بذارید توی سایت و کامل توضیحش بدید؟ از اول؟ چون من تازه پروانه گرفتم و اول راهم اینه ه اشکالام زیاده؟ اگر این کارو بکنید ممنون می شم

سلام
این سوالهای شما خیلی کلی هست....
شما مقررات ملی ساختمان مباحث مربوطه با تاسیسات مکانیکی رو بخونید و همه اونو باید نظارت کنید اگه جایشو مفهوم نبود یا اشکال داشتید موردی سوال بفرمایید
به نظرم قبلن دوستان چک لیستهایی رو هم اینجا قرار دادن به پستای قبلی مراحعه کنید خیلی اطلاعات بدست میارین
در مرحله فندانسیون مورد خاصی زیاد تاسیسات نداره مگر مخل چاله اسانسور که البته به مکانیک زیاد ارتباط نداره ولی بی ارتباطم نیست و غلاف یا پیش بینی که برای عبور لوله فاضلاب یا... در نقشه ها باشه که البته کم پیش میاد بخواد لوله از فندانسیون عبور کنه و بعدی اگه فندانسیون بصورت یگپارچه هست محل چاههای جذبی در اون پیش بینی بشه

MAHVASH-4

عضو جدید
سلام و تشکر بابت راهنماییتون.
مهندس عبور لوله از داخل فنداسیون که ممنوعه. مگراینطور نیست؟ درمورد چاله اسانسورفقط ارتفاع چاهکه باید 1.20 به بالا بشه در نظر بگیریم و اگر ساختمان زیر زمین داشت جاه جذبی؟

moatamed

کاربر ممتاز
مهندس عبور لوله از داخل فنداسیون که ممنوعه. مگراینطور نیست؟ درمورد چاله اسانسورفقط ارتفاع چاهکه باید 1.20 به بالا بشه در نظر بگیریم و اگر ساختمان زیر زمین داشت جاه جذبی؟

سلام مطابق مقررات عبور لوله حتی در مجاورت پی هم باید از روی خط 45 درجه ترسیمی از گوشه فندانسیون باشه
ارتفاع چاله اسانسور بستگی به نوع اسانسور وظرفیت انتخابی اسانسور داره و عدد 1.2 برای همه اسانسورها صحیح نیست
اب باران در هرصورت باید در چاه جذبی دفع بشه مگر مناطق سواحل دریا یا جاهایی که عمق ابهای زیر زمینی خیلی کمه

pedram2011

عضو جدید

[FONT=&quot]برای اینکه ببینی از فونداسیون عبور لوله داری یا نه از روی نقشه ها این موضوع را چک کن که اگر لازم بود اسلیو گذاری شود ( معمولا نداریم البته بستگی به نوع فونداسیون هم داره که برای اینکه توضیحات غیر مرتبط میشه به همین مقدار بسنده کن ) اصولا این موضوع را خود ناظر سازه پیگیری میکنه البته بستگی داره که چجور مهندسیه [/FONT]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon6.gif[FONT=&quot]
در مورد چاهک آسانسور ارتفاعی را که گفتین ناظر سازه موظف به چک کردنه ( شما هم چک کن خوبه ) بیشتر بر این موضوع دقت کن که لوله از این مسیر مثلا عبور ندهند یا قصد عبور دادن در آینده را نداشته باشندکه عموما نمیکنن[/FONT] ...
[FONT=&quot]چاهک آسانسور نیاز به هماهنگی هایی با نصاب داره که چون اصولا نصاب در آن موقع نیست بعدا خودش مشکلات را حل میکنه چون دست آخر موظفه و شما مکلفین از مالک [FONT=&quot]تائیدیه بازرسی آسانسور[/FONT] بخواهین وگرنه مسئولیت تبعات بعدیش با شماست[/FONT]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon4.gif[FONT=&quot]
چاه جذبی آب باران ، چاهی که لوله های ناودان و امثالهم باید به آن متصل بشه نه به شبکه فاضلاب شهر که در این مورد معمولا شهرداری هم از مالک تعهد گرفته [/FONT]
[FONT=&quot]نکته اصلی و خیلی مهم برای ناظر تاسیسات مکانیکی در آغاز کار هر ساختمان[/FONT][FONT=&quot]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/warning.gif [/FONT][FONT=&quot]اینه که در صورتیکه ساختمان قدیمی موجود و قصد تخریب دارند حتما مطابق با مبحث [/FONT]17 [FONT=&quot]و 16 چک بشه که در صورتیکه علمک در حریم ماشین رو قرار داره و مثلا عقب نشینی داریم با اطلاع رسانی مالک به شرکت گاز ، علمک جمع بشه ( البته اینکار معمولا 6 ماه تا 1 سال متاسفانه طول میکشه ) و اشعابات و کنتور آب و گاز جمع یا قطع یا جابجا بشه بعد اجازه تخریب صادر بشه البته در این زمینه هم ناظر سازه مسئولیت داره و موظف به چک کردنه ولی در مورد علمک بیشتر ناظر تاسیسات مسئوله ... در موارد لزوم چون طول میکشه تا شرکت گاز علمک را جابجا کنه ، تمهیدات لازم برای مهار و جلوگیری از ضربه خوردن علمک اگر انجام شد و مطمئن شد که مالک به شرکت گاز رفته و خبر داده میتوان اجازه تخریب داد یعنی فرم مربوطه را مهر کرد و بقیش را به دست روزگار سپرد[/FONT]http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon9.gif

Mechan

کاربر فعال
سلام خدمت همه مهندسین عزیز
امیدوارم سلامت باشین ،

یه سوالی دشتم بنده مدرک ارشدم اومده دستم ، پایه 3 تاسیسات هستم .

می خواستم بدونم چطور این مدرک و کجا ارایه بدم تا از امتیاز کاهش مدت زمان برای ارتقا پایه استفاده کنم ؟
ممنون

pedram2011

عضو جدید
امیدوارم سلامت باشین ،

می خواستم بدونم چطور این مدرک و کجا ارایه بدم تا از امتیاز کاهش مدت زمان برای ارتقا پایه استفاده کنم ؟
ممنون

مبارکه . اصولا باید راه و شهرسازی بخش نظام مهندسی تحویل گیرنده و مسئول این امور باشه . مهندس میشه توضیح بدین قانون این موضوع چیه ؟ کاهش مدت زمان برای ارتقا پایه چیه ؟ یعنی فرضا اگه از کارشناسی به کارشناسی ارشد ارتقا یافتی بجای 4 سال از تاریخ صدور پروانه پایه 3 به 2 باید کمتر سال سپری بشه ؟ چند سال ؟

moatamed

کاربر ممتاز
امیدوارم سلامت باشین ،

ممنون

اگه به پذیرش سازمان استانی که عضوش هستین ارایه بدین مدت زمان طی پایه 3 از چهار سال به سه سال کاهش پیدا میکنه

hesam.m

عضو جدید
سلام خدمت دوستان گرامی
خبر خوش برای دوستان که کارشناسی ناپیوسته دارند
طبق آخرین مصوبات کمسیون هم ارزی مهندسین که مدرک کاردانی مرتبط با کارشناسی و مرتبط با رشته های هقتگانه نظام مهندسی دارند میتوانند بدون نیاز به تطابق ریز نمرات صلاحیت طراحی دریافت نمایند.
مثلا در رشته مکانیک دوستانی که مثل من کاردانی رشته تاسیسات گرایش حرارت مرکزی و تهویه مطبوع و یا آبرسانی و یا تبرید و ... و حتی تاسیسات بدون گرایش با توجه به لیست دروس پاس شده و یا با استعلام از دانشگاه مربوطه که تایید کنند گرایش یکی از گرایشهای فوق می باشد مورد تایید است . و مدرک لیسانس هم باید تاسیسات با یکی از گرایش های فوق باشد
امیدوارم خوشحال شده باشید
لطفا هر کسی به دردش خورد دکمه تشکر را بزنه

Mechan

کاربر فعال
سلام خدمت دوستان گرامی
خبر خوش برای دوستان که کارشناسی ناپیوسته دارند
طبق آخرین مصوبات کمسیون هم ارزی مهندسین که مدرک کاردانی مرتبط با کارشناسی و مرتبط با رشته های هقتگانه نظام مهندسی دارند میتوانند بدون نیاز به تطابق ریز نمرات صلاحیت طراحی دریافت نمایند.
مثلا در رشته مکانیک دوستانی که مثل من کاردانی رشته تاسیسات گرایش حرارت مرکزی و تهویه مطبوع و یا آبرسانی و یا تبرید و ... و حتی تاسیسات بدون گرایش با توجه به لیست دروس پاس شده و یا با استعلام از دانشگاه مربوطه که تایید کنند گرایش یکی از گرایشهای فوق می باشد مورد تایید است . و مدرک لیسانس هم باید تاسیسات با یکی از گرایش های فوق باشد
امیدوارم خوشحال شده باشید
لطفا هر کسی به دردش خورد دکمه تشکر را بزنه

سلام مهندس دمت گرم.
در مورد مدارک مکانیک گرایش جامدات که میخان کد طراحی هم داشته باشند چی ، خبری داری ؟ قانون جدیدی اومده ؟

hesam.m

عضو جدید
سلام مهندس دمت گرم.
در مورد مدارک مکانیک گرایش جامدات که میخان کد طراحی هم داشته باشند چی ، خبری داری ؟ قانون جدیدی اومده ؟

سلام
در مورد جامدات کارشناسی پیوسته نمیدونم اما فکر کنم همون نظارت
طراحی برای ناپیوسته هایی که کاردانی و کارشناسی شون هم رشته بودند درست شده
شما مسکن و شهر سازی استان تون برید بپرسید

mirhamida

عضو جدید
سلام. دوستان عزیز بازرس گاز، برای محاسبات سایزینگ لوله گاز تغذیه کننده ی مشعل های موتورخانه، ظرفیت حرارتی مشعل رو که به صورت رنج روی پلاک درج شده (مثلا 43-200 کیلو وات) چی در نظر میگیرید؟ میانگین این اعداد یا مقدار حداکثری اون رو؟

pedram2011

عضو جدید
سلام. دوستان عزیز بازرس گاز، برای محاسبات سایزینگ لوله گاز تغذیه کننده ی مشعل های موتورخانه، ظرفیت حرارتی مشعل رو که به صورت رنج روی پلاک درج شده (مثلا 43-200 کیلو وات) چی در نظر میگیرید؟ میانگین این اعداد یا مقدار حداکثری اون رو؟
سلام . به زیر بنا توجه کنید اگه زیر بنا بالاست و استخر بزرگ هم دارین حداکثر ولی در غیر اینصورت میانگین را انتخاب کنید ... روش های دیگه ای هم هست واسه انتخاب که البته سئوال شما پیرامون اون موارد نبود

mirhamida

عضو جدید
لطیفه برای همکاران بازرس گاز:
[h=2]حکایت عبید زاکانی[/h] مولانا شمس الدین با یکی از مشایخ خراسان کدورتی داشت، شیخ ناگاه بمرد!
نجاری صندوق گوری سخت به تکلیف از بهر او تراشید.
مردم تحسین نجار میکردند؛ مولانا گفت خوب تراشیده اما سهوی عظیم کرده که دودکش نگذاشته است!

mersad20

کاربر فعال
برگزاری دوره های آموزش تخصصی نصب و تعمیرات پکیج کولرگازی و چیلر تراکمی در اصفهان با مدرک بین امللی فنی حرفه ای
اطلاعات بیشتر http://tges.ir/

بالا