کیفیت حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

محسن جعفر

عضو جدید

اگر چه عمر شریفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از هجده سال تجاوز نکرد، اما در ابعاد مختلف زندگی می تواند الگوی مناسبی برای بانوان باشد. از جمله موارد می توان در مورد حجاب ایشان الگو پذیری داشت. حضرت در توصیه ای به زنان می فرماید: نزدیکترین حالت زن به خدا، موقعی است که در خانه بماند.

حجاب در باورها و ارزش های ما ریشه دارد و رعایت پوشش به ویژه در میان بانوان، ایجاد مصونیت برای جلوگیری از عوارض منفی، مفاسد و ابتذال است. از دیدگاه اسلام، زن، شخصیتی شایسته دارد و می تواند مدارج کمال را بپیماید و به مراتب عالی انسانیت بار یابد. دامن زن، مدرسه بشر است و والایی مردان، بدون زنان ممکن نیست. اصلاح جامعه در گرو پارسایی، حیا و حجاب بانوان خواهد بود. جایگاه والای این گوهر گران بهای آفرینش، می طلبد که در صدف پوشش قرار گیرد تا ارزش هایش حفظ گردد.

حال با نگاهی بر کیفیت حجاب و پوشش حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به تبیین هر چه بیشتر این موضوع می پردازیم.

اگر چه عمر شریفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از هجده سال تجاوز نکرد، اما در ابعاد مختلف زندگی می تواند الگوی مناسبی برای بانوان باشد. از جمله موارد می توان در مورد حجاب ایشان الگو پذیری داشت. با توجه به منابع تاریخی، پیرامون حجاب حضرت می توان مواردی را به شرح ذیل نام برد:

حضرت در امر حجاب بسیار مواظبت می نمودند، تا آنجا که در مقابل افراد نابینا هم بی مبالاتی نداشتند، مرد نابینایی وارد منزل ایشان شد. حضرت برخاستند و به اتاق دیگر رفتند. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: دخترم! این مرد نابیناست.

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمی بیند، ولی من که او را می بینم و او بوی من را استشمام می کند....

همچنین تا آنجایی که ضرورت نداشت، حضرت از خانه خارج نمی شدند. حتی زمانی هم که حضرت برای ایراد خطبه وارد مسجد شدند و برای احقاق حق و ابطال باطل سخن رانی کردند در عین حفظ حریم و عفت بودند. حضرت امام حسن علیه السلام در کیفیت این حضور حضرت در جمع می فرمایند:

مادرم روسری بر سر نمود و چارقد بلند خود را پوشید ... در حال راه رفتن بگونه ای بود که لباسش به پا گیر می کرد (کنایه از این که پوشش کامل رعایت شده بود.) ... او در میان زنان انصار از خانه خارج شد... همچون حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم با وقار و متانت حرکت می نمود ...

وجود این حالات بیان از اهتمام حضرت به مساله حجاب دارد. حضرت در توصیه ای به زنان می فرماید: آنچه برای زنان نیکو است، آن است که مردان را نبینند و مردان هم ایشان را نبینند. (به این معنی که تا موقعی که لزوم ندارد حضور در جمع مردان معنی ندارد.)

لذا در جایی دیگر می فرمایند: نزدیکترین حالت زن به خدا، موقعی است که در خانه بماند.خلاصه این که توجه حضرت به حجاب تا لحظه مرگ هم ادامه داشت، لذا از کیفیت حمل بدن محترمشان به صورتی که آن موقع مرسوم بود ـ حمل بر تابوت بدون پوشش ـ ابراز نگرانی کردند. لذا به همسر خود وصیت نمودند که تابوتی آماده کند، همان گونه که ملائکه شکل آن را به حضرت نشان داده بودند. فرهنگ سخنان فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

در قضیه فدک نیز شکل خاص حجاب حضرت زهرا را هنگام خروج از منزل این گونه توصیف نموده است :حضرت زهرا(س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محکم به سر بستند و جلباب (چادر) را به گونه ای که تمام بدن آن حضرت را می پوشاند و گوشه های آن به زمین می رسید به تن کردند و به همراه گروهی از نزدیکان و زنان قوم خود به سوی مسجد حرکت کردند. (طبرسی الاحتجاج ج ۱ ص ۹۸)

قضیه فوق گویای آن است که حجاب و پوشش بیرون از منزل حضرت در مواجهه با نامحرمان دقیقا همان دو پوشش معروف بانوان در قرآن یعنی خمار(مقنعه ) و جلباب (چادر) بوده است . بنابراین می توان این دو نوع حجاب و پوشش را حجاب و پوشش قرآنی و فاطمی دانست .
منبع:پایگاه 598

پیر بابا

عضو جدید
حجاب خوبه. بشرطی که زن رو اسیر و خونه نشینش نکنه. حجاب انسان یکی دو تا هم نیست. فقط هم مال خانمها نیست. حجاب اندیشه کج / حجاب چشم / حجاب دل / حجاب فکر ناپاک و دهها حجاب دیگر که انسان باید اونا رو رعایت کنه.

fire dragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
با این تفاسیر همه آقایون مریض هستند و مشکل دارند که حتی بوی زن هم اونها رو از خود بی خود میکنه
با این فرض باز هم آقایون باید درمان بشند نه اینکه خانمها خونه نشین باشند
هر چیزی در حد معقول مناسبه نه افراط و تفریط
من با حجاب مخالف نیستم ولی این طرز تفکر که برای به گناه نیفتادن مرد، زن باید خودشو کامل و چند لایه بپوشونه هم مشکل دارم

در ثانی مضاف بر اینکه صدقیت این روایتها جای شک و شبهه دارد
شرایط اعراب 1400 سال پیش را نمیتوان با الان مقایسه کرد و براساس آن حکم صادر کرد

f.mohebbi

عضو جدید

من هم با بعضی از روایات مشکل دارم مثلااین حدیث از حضرت زهرا:
حضرت در وصف اين كه بهترين چيز براى زنان چيست ، فرموده اند : اين كه زنان، مردان را نبينند و مردان هم زنان را نبينند.

این در حالیه که خود حضرت زهرا(س) رو خیلی از مرد ها دیدن یا حضرت خدیجه همین طور حضرت زینب و حضرت مریم(س)

اما این بزرگان همیشه بهترین زنان بشریت معرفی شدن

پس دو حالت وجود داره یا این حدیث سندیت نداره یا اینکه شرایط خاصی داره، یعنی اینکه زن ها مرد ها رو در شرایط و وضعیت خاصی نبینن و مرد ها هم زن ها رو در شرایط و وضعیت خاصی نبینن.

خیلی از احادیث اینجوری وجود داره که باید روشون بحث کرد و شبه ها رو برطرف کرد

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

اگر چه عمر شریفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از هجده سال تجاوز نکرد، اما در ابعاد مختلف زندگی می تواند الگوی مناسبی برای بانوان باشد. از جمله موارد می توان در مورد حجاب ایشان الگو پذیری داشت. حضرت در توصیه ای به زنان می فرماید: نزدیکترین حالت زن به خدا، موقعی است که در خانه بماند.

حجاب در باورها و ارزش های ما ریشه دارد و رعایت پوشش به ویژه در میان بانوان،
ایجاد مصونیت برای
جلوگیری از عوارض منفی، مفاسد و ابتذال است. از دیدگاه اسلام، زن، شخصیتی شایسته دارد و می تواند مدارج کمال را بپیماید و به مراتب عالی انسانیت بار یابد. دامن زن، مدرسه بشر است و والایی مردان، بدون زنان ممکن نیست. اصلاح جامعه در گرو پارسایی، حیا و حجاب بانوان خواهد بود. جایگاه والای این گوهر گران بهای آفرینش، می طلبد که در صدف پوشش قرار گیرد تا ارزش هایش حفظ گردد.

واسه من همیشه سوال بوده وهست چرا به خاطر راحتی و آسایش مردها ما خانومها باید حجاب داشته باشیم اونم نه اینکه که فقط روسری سرمون کنیم و یه بلوز شلوار مناسب بپوشیم بلکه باید واسه بیرون تو این گرماوتابستون مانتو و چادر هم سرمون باشه
مگه هدف از آفرینش زن اینه که مردان بوسیله اونها به والایی برسند؟؟؟؟
خود خدا بدن وجسم ماخانومها رو این جوری آفریده و نعمتیه که خودخدا داده تقصیرماچیه که حالا باید خودمونو زیر چادر و روسری کنیم تو این هوای گرررررررررررررررررررررررررررررررررم
من اصلا به این چیزای که گفتین کاری ندارم میخوام راحت باشم مثله شما آقایون آخه چه فرقی میکنه مگه؟؟؟؟؟؟؟؟ما حتی توخونه هم باید واسه خاطر داداش هامون حجاب داشته باشیم اونجا هم راحت نیستیم .....تازه وقتی هم که ازدواج کردیمو رفتیم خونه خودمون باز واسه دله شوهرمون باید آراسته باشیم !!!!!!!!!!!!!!!!
یه جای تفریحی میری هوای گرم میخوای راحت باشی میگن نه نمیشه!!!!!!!!!!
آخه این چه قوانینی که گذاشته شده؟؟؟؟
من حجابو در حد یه روسری کوچیک وبلوز شلوار قبول دارم برای بیرون خونه به نظرم این حدش قبوله;)

قنبری نیا

عضو جدید
حجاب و فلسفه آن

حجاب و فلسفه آن

دوستان عزیز
خداوند اهل البیت را قرارداده است و به آنان علم ازلی و ابدی آموخته است تا آن بزرگواران راه و رسم انسانیت را به ما بیاموزند و طبق فرمایش قرآن کریم میبایست پیامبر را بعنوان الگو و اسوه قراردهیم و با طبعیت از سنت ایشان به کمال انسانی برسیم.
اما انسانها در انتخاب آزاد هستند
این طبیعیه که همه نمیخواهنئ مثل پیامبر زندگی کنند و نمیتوان با جبر آنها را انسان کامل کرد.
اما باید این مطلب را هم در نظر داشت که قطعا روز جزایی وجود دارد و در آن روز پاداش میدهند و جزا میدهند و هر کس در مرتبه ای که انتخاب کرده است قرار میگیرد.
من هم مثل همه شما فکر میکنم عده زیادی از ما انسانها با توجه به سخت بودن رعایت همه جانبه مسائل شرعی تصمیم گرفته ایم که راه خودمان را برگزینیم و نه راه خداوند و سنت پیامبرش را.
اما نباید ادعا کنیم که شیعه هستیم و پیرو خدا و رسولش بلکه ما پیرو خودمان هستیم و این ما هستیم که تشخیص میدهیم نه خداوند.
ما روش خودمان را بر میگزینیم.!!!!

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان عزیز
خداوند اهل البیت را قرارداده است و به آنان علم ازلی و ابدی آموخته است تا آن بزرگواران راه و رسم انسانیت را به ما بیاموزند و طبق فرمایش قرآن کریم میبایست پیامبر را بعنوان الگو و اسوه قراردهیم و با طبعیت از سنت ایشان به کمال انسانی برسیم.
اما انسانها در انتخاب آزاد هستند
این طبیعیه که همه نمیخواهنئ مثل پیامبر زندگی کنند و نمیتوان با جبر آنها را انسان کامل کرد.
اما باید این مطلب را هم در نظر داشت که قطعا روز جزایی وجود دارد و در آن روز پاداش میدهند و جزا میدهند و هر کس در مرتبه ای که انتخاب کرده است قرار میگیرد.
من هم مثل همه شما فکر میکنم عده زیادی از ما انسانها با توجه به سخت بودن رعایت همه جانبه مسائل شرعی تصمیم گرفته ایم که راه خودمان را برگزینیم و نه راه خداوند و سنت پیامبرش را.
اما نباید ادعا کنیم که شیعه هستیم و پیرو خدا و رسولش بلکه ما پیرو خودمان هستیم و این ما هستیم که تشخیص میدهیم نه خداوند.
ما روش خودمان را بر میگزینیم.!!!!
من اگه دلیل این همه سختگیری که واسه خانوما شده عقلانی و منطقی بفهمم نه اینکه بگن به خاطر آسایش مرد یا کمال مرد قبول میکنم
میخوام بادلیل قبول کنم نه صرفا تقلید از پدرومادرم
نمیگمم که کلا حجاب نباد باشه ولی الان خیلی واسه خانومها دارن سخت میگیرن
به نظرم قوانین خیلی در ابتدا ساده بوده این سختگیری ها و بعضی افراطی گری ها اونا رو به این شکل درآورده
چرا همیشه زن باید به خاطر خواسته های مرد از خواسته های خودش بگذره؟؟؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
چرا همیشه زن باید به خاطر خواسته های مرد از خواسته های خودش بگذره؟؟؟

آبجی گلم اگه به خاطر خواسته های مرد بود که باید مثل جوامع غربی می شد که تا فیها خالدون بانوان را دید می زنند.
اصولا فلسفه حجاب این است که در جامعه انسانیت خانومها مطرح باشه نه جنسیت اونها که اتفاقا ممکنه انسانیت اونها رو هم بپوشونه
زندگی 100 سال اولش سخته آبجی اما به خدا اگر این سختی ها با دید پس از 100 سالش ببینی فکر کنم آسونتر بشه :gol:

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آبجی گلم اگه به خاطر خواسته های مرد بود که باید مثل جوامع غربی می شد که تا فیها خالدون بانوان را دید می زنند.
اصولا فلسفه حجاب این است که در جامعه انسانیت خانومها مطرح باشه نه جنسیت اونها که اتفاقا ممکنه انسانیت اونها رو هم بپوشونه

زندگی 100 سال اولش سخته آبجی اما به خدا اگر این سختی ها با دید پس از 100 سالش ببینی فکر کنم آسونتر بشه
:surprised:
من حرفم اینه ماخانوما میخوایم واسه خودمون باشیم نه غرب نه هیچ جای دیگه /من که نگفتم اونا کاردرستی میکنن
چه اشکالی داره یه خانوم یه بلوزشلوار راحت بپوشه بایه روسری کوچیک/وبتونه آزادادنه به فعالیت های روزانه اش برسه؟؟؟چرا اینقد سختگیری؟؟؟

شما خودتون مرد هستین دلتون خوشه همیشه راحت بودین ومحدودیتی نداشتین/برا همین الان داری به من میگین زندگی 100سال اولش خوشه! مگه ما کلا چندسال عمرمیکنیم؟:surprised:

JavadMessi

مدیر بازنشسته
من حرفم اینه ماخانوما میخوایم واسه خودمون باشیم نه غرب نه هیچ جای دیگه /من که نگفتم اونا کاردرستی میکنن
چه اشکالی داره یه خانوم یه بلوزشلوار راحت بپوشه بایه روسری کوچیک/وبتونه آزادادنه به فعالیت های روزانه اش برسه؟؟؟چرا اینقد سختگیری؟؟؟

شما خودتون مرد هستین دلتون خوشه همیشه راحت بودین ومحدودیتی نداشتین/برا همین الان داری به من میگین زندگی 100سال اولش خوشه! مگه ما کلا چندسال عمرمیکنیم؟:surprised:

خوب آبجی یه خورده انصاف بده مرداهم بالاخره سختی هایی دارند که خانوما ندارند
منظورمم از صد سال اول این بود که اگه یکم نگاه غیرمادی داشته باشیم وببینیم که آخر کار ما این دنیا نیست یه خورده از سختیش کم میشه.
تمام سختگیریها هم یه امتحانه.بالاخره خداوند که بنده هاشو کیلویی نمیفرسته بهشت!

رزمنده

عضو جدید
با این تفاسیر همه آقایون مریض هستند و مشکل دارند که حتی بوی زن هم اونها رو از خود بی خود میکنه
با این فرض باز هم آقایون باید درمان بشند نه اینکه خانمها خونه نشین باشند
هر چیزی در حد معقول مناسبه نه افراط و تفریط
من با حجاب مخالف نیستم ولی این طرز تفکر که برای به گناه نیفتادن مرد، زن باید خودشو کامل و چند لایه بپوشونه هم مشکل دارم

پيشگيري بهتر از درمانه.كسي نگفته كه اقايون مريضند.

Carlina

عضو جدید
کاربر ممتاز
استارتر عزیز بهتره این هم بگم که جلباب همون چادر سیاه نیست !
براى جلباب دو معنا ذكر شده است:
1- پوششى كه سر و گردن و بالاتنه را مى‏پوشاند
(مقنعه).
2- چيزى كه تمام بدن را بپوشاند (چادر).

بنابراين نمى‏توان گفت كه جلباب
منحصراً بر چادر دلالت دارد.
http://porseman.org/q/show.aspx?id=36464#

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جلباب همون چادر سیاهه؟
جلل خالق...
فردا بگن جلباب همون گونیه قبوله...
خب مگه هر چی حضرت زهرا هزار و سیصد و اندی سال پیش میپوشید ماهم باید همونو بپوشیم؟
خب پس چرا مردا لباسای شکل امام علی رو نمیپوشن...؟
اگه زن برگرده به زن هزار سال پیش عرب دست از سرش بر میدارین و این حرفای بی پایه و تعصبی رو تمومش میکنید؟
..

JavadMessi

مدیر بازنشسته
جلباب همون چادر سیاهه؟
جلل خالق...
فردا بگن جلباب همون گونیه قبوله...
خب مگه هر چی حضرت زهرا هزار و سیصد و اندی سال پیش میپوشید ماهم باید همونو بپوشیم؟
خب پس چرا مردا لباسای شکل امام علی رو نمیپوشن...؟
اگه زن برگرده به زن هزار سال پیش عرب دست از سرش بر میدارین و این حرفای بی پایه و تعصبی رو تمومش میکنید؟
..
خواهر خوبم شما ملاکهای حجاب رو رعایت کن حالا با مانتو یا با هرچی
اما خواهشا فقط در مورد خودتون تصمیم بگیرید و فکر نکنید چادریها هم باید تابع نظر شما باشند!!
این بحث تموم شده بود چطور شد دوباره راه افتاد؟!!!

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خواهر خوبم شما ملاکهای حجاب رو رعایت کن حالا با مانتو یا با هرچی
اما خواهشا فقط در مورد خودتون تصمیم بگیرید و فکر نکنید چادریها هم باید تابع نظر شما باشند!!
این بحث تموم شده بود چطور شد دوباره راه افتاد؟!!!

من با دیگران کار ندارم دیگرانی با من کار دارن که یه جاهایی من رو بی چادر راه نمیدن...شما که دیگه باید از مصاحبه ها و ... خبر داشته باشی...
اینکه این بحثم راه افتاد من راهش ننداختم و هر جا که بتونم میگم جلباب چادر نیست...پس به خدا و معصومینش دروغ های افراطی خودتون رو نسبت ندید
توقع نداشته باشید وقتی دیگران به حجاب شخصی من کار دارند من به افراط و اجباری که متحملشم کار نداشته باشم...
یا حق...

JavadMessi

مدیر بازنشسته

من با دیگران کار ندارم دیگرانی با من کار دارن که یه جاهایی من رو بی چادر راه نمیدن...شما که دیگه باید از مصاحبه ها و ... خبر داشته باشی...
اینکه این بحثم راه افتاد من راهش ننداختم و هر جا که بتونم میگم جلباب چادر نیست...پس به خدا و معصومینش دروغ های افراطی خودتون رو نسبت ندید
توقع نداشته باشید وقتی دیگران به حجاب شخصی من کار دارند من به افراط و اجباری که متحملشم کار نداشته باشم...
یا حق...
بنده؟!!!
ولی پست قبلیتون به نظر کلی میرسید تا پرداختن به اون اجباره

ghazal1369

عضو جدید
سلام به نظر من هر چیزی افراط و تفریطش بیشتر مضر همه خانوم ها حق دارن تو اجتماع حضور داشته باشن و مثله اقایون البته بهتر و بیشتر از اقایون فعالیت کنند. حالا حتما نباید حجاب کامل کامل داشته باشن چون واقعا دست وپاگیر وسخته اما اقایونی که نظر میدن نه باید حجاب کامل باشه و فلان....... خودشون 1روز گرم و افتابی معمولی نه از اون روزایی که تخم مرغ روی سنگ بندازی میپزه چادر سرشون کنن فقط 1ساعت 1جا بشینن حالا نمیخواد بیرون برن یا برن بازار وخرید ومحل کار و......ببینم بعدش بازم نظرشون همینه؟

بالا