کنه شناسی acarology - classification mites -

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خانواده Glycyphagidae :

- جنس های مهم آن:

Glycyphagus domesticus کنه خشکبار

جنس Tyrophagus putrescentae

جنس Caloglyphus berlesi

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راسته Oribatidae :

- به آنها Beatel mite مگویند.

- بدن سخی دارند و شبیه سوسک های قهوه ای هستند!

- پریترم و استیگما دارند اما قابل رویت نیست.

- بدن از دو قسمت Prodorsum و Notogaster تشکیل شده است.

- ناحیه پروپودوزوم از مجموع دو بخش گناتوزوما و پروپودوزوما تشکیل شده است و جفت اول و دوم پاها را شامل میشود..

- این دو قسمت توسط شیار Doroso sejugal suture جدا میشوند.

- ناحیه نوتوگاستر از هیستروزوما ( یعنی جفت سوم و جهارم) تا انتهای بدن را شامل میشود.

- بخش جلویی و جانبی نوتوگاستر در برخی کنه ها( اوریباتیدا های پیشرفته) ممکن است دارای اندامی به اشکال مختلف ( لاله گوشی، بال شکلی ...) تحت عنوان Petromorph باشنذ که وظیفه حفاظتی در موقع خطر برای کنه را دارد.

- در ناحیه پرودورسوم در طرفین تیغه اسکلروتی تحت عنوان Lamella و گاها تیغه عرضی Trans Lamella دیده میشود.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اوریباتیداها به دو گروه اصلی تقسیم میشوند:

1 . Oribatida های اولیه (پست) --» Primitive oribatidae

- پرودورسوم در اینها قابلیت خم شدن تا زیر نوتوگاستر را دارد .

- بند زانو و ساق هم شکل و هم اندازه است.

- صفحات جنسی و مخرجی در اینها به هم رسیده است.

2. Oribatida های پیشرفته --» Higher oribatidae

- پرودورسوم در اینها ثابت است.

- بند ساق بلند تر از بند زانو است و از لحاظ شکلی متفاوت اند.

- صفحات جنسی و مخرجی با فاصله از هم قرار دارند.

اهمیت Oribatidae :

- ساپروفاژ و پوسیده خوار اند و در چرخه مواد اهمیت دارند.

- برخی جلبک خوار و قارچ خوار اند.

- به عنوان شاخص های بیولوژیک در مدیریت خاک محسوب میشوند.

- ارزش دامپزشکی دارند.

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این تاپیک خلاصه جزوه درسی دکتر کتایون خردمند استاد دانشگاه تهران- پردیس ابوریحان میباشد.

با تشکر

امیر مسعود حیدری نژاد

:gol::gol::gol:

sahar91

عضو جدید
من یه سوال دارم ممنون میشم کمکم کنین.توی یه راسته از کنه ها هست که کنه ی نر علاوه بر اندام تولید اسپرم توی کلیسرش روی صفحه ی شکمی سوراخ تناسلی هم داره . سوالم اینه که سوراخ تناسلی برای کنه ی نر به چه دردش میخوره؟!در حالیکه اسپرماتوداکتیل داره.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه سوال دارم ممنون میشم کمکم کنین.توی یه راسته از کنه ها هست که کنه ی نر علاوه بر اندام تولید اسپرم توی کلیسرش روی صفحه ی شکمی سوراخ تناسلی هم داره . سوالم اینه که سوراخ تناسلی برای کنه ی نر به چه دردش میخوره؟!در حالیکه اسپرماتوداکتیل داره.

سلام
ببخشید میشه بگید کدوم راسته؟
من کمی روی کنه ها تخصص زیادی ندارم اما فکر نکنم اندام تولید اسپرم روی کلیسر باشه که بعد بخواد گونوپور هم داشته باشه

بعضی از کنه ها روی کلیسرشون اندام مومانندی دارن برای انتقال اسپرم از سوراخ تناسلی خودشون به سوراخ تناسلی کنه ماده که بهش میگن اسپرماداکتیل ... دیگه روی کلیسر سوراخ تناسلی ندارن ... اصلا غیر قابل قبوله ... نمیشه که باشه
کنه های نر همگی سوراخ تناسلی رو دارن که زائده ای کیتینی که به Penis معروفه ازش خارج میشه (در حرکته)

حالا اگر به گفته خودتون اطمینان دارید و من در اشتباهم بفرمائید تا بیشتر تحقیق داشته باشیم.

sahar91

عضو جدید
سلام
ببخشید میشه بگید کدوم راسته؟
من کمی روی کنه ها تخصص زیادی ندارم اما فکر نکنم اندام تولید اسپرم روی کلیسر باشه که بعد بخواد گونوپور هم داشته باشه

بعضی از کنه ها روی کلیسرشون اندام مومانندی دارن برای انتقال اسپرم از سوراخ تناسلی خودشون به سوراخ تناسلی کنه ماده که بهش میگن اسپرماداکتیل ... دیگه روی کلیسر سوراخ تناسلی ندارن ... اصلا غیر قابل قبوله ... نمیشه که باشه
کنه های نر همگی سوراخ تناسلی رو دارن که زائده ای کیتینی که به Penis معروفه ازش خارج میشه (در حرکته)

حالا اگر به گفته خودتون اطمینان دارید و من در اشتباهم بفرمائید تا بیشتر تحقیق داشته باشیم.
نه دوست عزیز من نمیگم رو کلیسر سوراخ تناسلی داره .ببینین استادمون میگه در کلیسرکنه های نر اندامی هست که شکلای مختلفی هم میتونه داشته باشه که شکلش بستگی به گونه ش داره اون اندام اسپرماتوداکتیل هست برای انتقال اسپرم.از طرفی درراسته یMesostigmataروی صفحه ی شکمی و یکپارچه ی نر سوراخ تناسلی وجودداره!منم میگم وقتی اسپرماتوداکتیل وجودداره سوراخ تناسلی به چه درد کنه ی نر میخوره؟!راستش روم نشد از استاد بپرسم از همکار خانوم تو ازمایشگاه پرسیدم اون رفت از استاد پرسید استاد هم جواب سوال رو 1چیز دیگه گفت که اصلا جواب من نبود!ممنون میشم کمکم کنین.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست عزیز من نمیگم رو کلیسر سوراخ تناسلی داره .ببینین استادمون میگه در کلیسرکنه های نر اندامی هست که شکلای مختلفی هم میتونه داشته باشه که شکلش بستگی به گونه ش داره اون اندام اسپرماتوداکتیل هست برای انتقال اسپرم.
از طرفی درراسته یMesostigmataروی صفحه ی شکمی و یکپارچه ی نر سوراخ تناسلی وجودداره!منم میگم وقتی اسپرماتوداکتیل وجودداره سوراخ تناسلی به چه درد کنه ی نر میخوره؟!راستش روم نشد از استاد بپرسم از همکار خانوم تو ازمایشگاه پرسیدم اون رفت از استاد پرسید استاد هم جواب سوال رو 1چیز دیگه گفت که اصلا جواب من نبود!ممنون میشم کمکم کنین.

سحر جان گرفتم مشکلت چیه ...
قبل از توضیح دوس دارم بدونم کجا درس میخونی و استادتون کیه؟

اگر دقت کنی خودت هم داری میگه وظیفه اسپرماداکتیل انتقال اسپرمه! درسته؟
این به این معنی نیست که اسپرم تولیدی که از بیضه شروع میشه تا به مجرای اسپرم انداز (اجاکولاتوری داکت) برسه بعد از طریق اسپرماداکتیل خارج بشه و وارد سوراخ تناسلی ماده بشه که!
این اسپرماداکتیل وظیفه اش اینه که اسپرم ساخته شده ای که به سوراخ تناسلی میرسه رو برداره و قرار بده در سوراخ تناسلی یا گونوپور یا مهبل کنه ماده!
اگر اناتومی کنه ها رو بررسی کنی توی ذهنت متوجه میشی که هیچ وقت اسپرم به سمت گناتوزوما نمیاد!
پس سوراخ تناسلی حتما باید باشه ... اگر نباشه که اسپرم نمیتونه خارج بشه ...

کنه های گیاهی Penis دارن توی گونوپورشون پس جفتگیریشون مستقیمه ... یعنی Penis وارد گونوپور ماده میشه و باعث انتقال اسپرم میشه!
حالا اونایی که Penis ندارن روی کلیسرشون اسپرماداکتیل دارن پس مجبورن اسپرم رو (به قول خودمون) دستی بردارن و انتقال بدن ...
این اسپرم وقتی به گونوپور میرسه دورش پوششی کیسه ای تشکیل میشه که بهش میگن Sperm packet بعد کنه نر گناتوزوما رو خم میکنه به سمت شکم بعد اسپرم پاکت رو برمیداره و تقدیم میکنه به کنه ماده ...
روش های جفتگیری متفاوته ...
روش های دیگه ای هم هست که من اینجا توضیح نمیدم ... خواستی یه سر به
کنه شناسی Acarology بزن.

sahar91

عضو جدید

سحر جان گرفتم مشکلت چیه ...
قبل از توضیح دوس دارم بدونم کجا درس میخونی و استادتون کیه؟

اگر دقت کنی خودت هم داری میگه وظیفه اسپرماداکتیل انتقال اسپرمه! درسته؟
این به این معنی نیست که اسپرم تولیدی که از بیضه شروع میشه تا به مجرای اسپرم انداز (اجاکولاتوری داکت) برسه بعد از طریق اسپرماداکتیل خارج بشه و وارد سوراخ تناسلی ماده بشه که!
این اسپرماداکتیل وظیفه اش اینه که اسپرم ساخته شده ای که به سوراخ تناسلی میرسه رو برداره و قرار بده در سوراخ تناسلی یا گونوپور یا مهبل کنه ماده!
اگر اناتومی کنه ها رو بررسی کنی توی ذهنت متوجه میشی که هیچ وقت اسپرم به سمت گناتوزوما نمیاد!
پس سوراخ تناسلی حتما باید باشه ... اگر نباشه که اسپرم نمیتونه خارج بشه ...

کنه های گیاهی Penis دارن توی گونوپورشون پس جفتگیریشون مستقیمه ... یعنی Penis وارد گونوپور ماده میشه و باعث انتقال اسپرم میشه!
حالا اونایی که Penis ندارن روی کلیسرشون اسپرماداکتیل دارن پس مجبورن اسپرم رو (به قول خودمون) دستی بردارن و انتقال بدن ...
این اسپرم وقتی به گونوپور میرسه دورش پوششی کیسه ای تشکیل میشه که بهش میگن Sperm packet بعد کنه نر گناتوزوما رو خم میکنه به سمت شکم بعد اسپرم پاکت رو برمیداره و تقدیم میکنه به کنه ماده ...
روش های جفتگیری متفاوته ...
روش های دیگه ای هم هست که من اینجا توضیح نمیدم ... خواستی یه سر به
کنه شناسی Acarology بزن.

مرسی آقا حمید.ما هنوز پنیس و گونوپور نخوندیم.اما کلا منظور شما اینه که اسپرم توی اسپرماتوداکتیل ساخته میشه منتقل میشه به سوراخ تناسلی واز اونجا به بدن کنه ی ماده. درسته؟من دانشگاه آزاد تبریز میخونم شماهم اگه دوست داشتین بگین کجا میخونین.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی آقا حمید.ما هنوز پنیس و گونوپور نخوندیم.اما کلا منظور شما اینه که اسپرم توی اسپرماتوداکتیل ساخته میشه منتقل میشه به سوراخ تناسلی واز اونجا به بدن کنه ی ماده. درسته؟من دانشگاه آزاد تبریز میخونم شماهم اگه دوست داشتین بگین کجا میخونین.

اوکی ...
نه اسپرماتوداکتیل فقط وظیفه انتقال رو داره اصلا اسم دیگش اسپرم ترنسفر ارگان هست!
فرض کن اسپرماتوداکتیل دست کنه هست! کنه با دستش فقط وظیفه انتقال رو داره!
یعنی با دستش اسپرمها رو که درون یک پاکت هستن برمیداره و درون سوراخ تناسلی ماده میزاره!
چون پنیس نداره! مستقیم نمیتونه جفتگیری کنه!
یه سر به کنه شناسی من بزنی و بخش اندام تناسلی و بخش کلیسر کنه ها و بخش روش های جفتگیری رو بخونی همه چی دستت میاد
اگر بازم متوجه نشدی باید رو شکل بهت توضیح بدم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شماهم اگه دوست داشتین بگین کجا میخونین.

من تو خونه درس میخونم!
خودم بیشتر مطالعه دارم ... البته دانشگاه تهرانم اما دانشگاه زیاد مهم نیست .
بنظرم اساتید باید برای اینکه منظور رو خوب برسونن به بچه ها سر کلاس باید خودشونو کنه بکنن و رو خودشون به بچه ها تفهیم کنن ... یا حداقل از روی تصویر مناسب به بچه ها آموزش بدن!
من اگر استاد بودم! حتما این کار رو میکردم.
زمانی مطالب گیاهپزشکی برای آدم جالب مبشه که بتونه خوب درکشون کنه و گاها خودشونو جای اون موجودات متصور شه ...