کنترل چگالی تزريق

filoo

عضو جدید
سلام
دوستان.من هيچ تجربه اي در زمينه قالبسازي ياتزريق پلاستيک ندارم . ميخواستم بدونم که آياميشه ميزان چگالي تزريق پلي استيرن به داخل قالب راکنترل کرد و اگرميشه دقتش تاچه حديه . مثلاميشه به يه قالب تزريق 500 گرم و 550 گرم رو تمايز داد .

به
طورکلي بورس خدمات قالبسازي وتزريق پلاستيک کجاس . ممنون ازکمکتون

آخرین ویرایش:
سلام
دوستان.من هيچ تجربه اي در زمينه قالبسازي ياتزريق پلاستيک ندارم . ميخواستم بدونم که آياميشه ميزان چگالي تزريق پلي استيرن به داخل قالب راکنترل کرد و اگرميشه دقتش تاچه حديه . مثلاميشه به يه قالب تزريق 500 گرم و 550 گرم رو تمايز داد .

به
طورکلي بورس خدمات قالبسازي وتزريق پلاستيک کجاس . ممنون ازکمکتون

بورس تجهیزات قالبسازی، حسن آباد هست ولی خود قالبساز ها و خدماتشون جاده قدیم کرج، بعد از شیر پاستوریزه، کوچه های 7 و 11 و 27 هستن. تمام کارای قالبسازی اونجا انجام میشه.

شما می خواهین چگالی پلی استایرن رو کنترل کنید یا اندازه گیری کنید ؟

filoo

عضو جدید
مرسی از جوابت .من میخوام چگالی پلی استایرن رو کنترل کنم. یعنی برام مهمه که چند گرم تو قالب تزریق بشه

مرسی از جوابت .من میخوام چگالی پلی استایرن رو کنترل کنم. یعنی برام مهمه که چند گرم تو قالب تزریق بشه

ببینید شما برای اینکه بخایید مقدار تزریق ماده به درون قالب رو کنترل کنید، لازم نیست که چگالی ماده رو کنترل کنید. سیلندر های تزریق، یا به صورت دیجیتالی یا که به طور دستی، میتونن مقدار بارگیری رو تنظیم کنند. مثلا اگر یه دستگاه تزریق 500 گرمی دارین، به این معنی نیست که در هر سیکل، دقیقا فقط 500 گرم میتونه تزریق کنه. بلکه، به طور نامی، در هر سیکل تزریق بر حسب تنظیمی که انجام میدید، از 0 تا 500 گرم رو میتونه تزریق کنه. شما بر حسب وزن قالبتون میتونید تنظیم کنید که مثلاً 350 گرم تزریق کنه.

filoo

عضو جدید
ممنون از توضیحت.دقیقا منم همینو میخوام مهندس. حالا وقتی تعیین کردیم که 300 گرم تو قالب تزریق کنه آیا چگالی درتمام حجم قالب یکنواخت خواهد بود؟
یک سوال دیگه هم دارم اینکه شرینکج تو پلی اسنایرن چقدره . مثلا در یک مکعب ده سانت در ده سانت بعد از اثر شرینکج حجم چقدر میشه(حدودی)

ممنون از توضیحت.دقیقا منم همینو میخوام مهندس. حالا وقتی تعیین کردیم که 300 گرم تو قالب تزریق کنه آیا چگالی درتمام حجم قالب یکنواخت خواهد بود؟
یک سوال دیگه هم دارم اینکه شرینکج تو پلی اسنایرن چقدره . مثلا در یک مکعب ده سانت در ده سانت بعد از اثر شرینکج حجم چقدر میشه(حدودی)

چگالی در نواحی مختلف قطعه تزریق شده، بر حسب اینکه نزدیک جداره قالب باشه و زودتر سرد باشه یا وسط قالب باشه و دیرتر سرد بشه، فرق می کنه. ولی این اختلاف در حدی نیست که در قطعه تزریق شده ایجاد مشکل کنه. این تغییرات چگالی توسط دستگاهای اندازه گیری نوری (با استفاده از ضریب شکست) قابل اندازه گیری هست ولی به حدی کم و ناچیز هست که در عمل میشه گفت چگالی در کل قطعه تزریق شده یکسان هست.

ببینید مقدار شرینکیج به عوامل خیلی زیادی بستگی داره مثل: پلیمر ساخته شده توسط شرکت های مختلف، ابعاد قطعه تزریق شونده، طراحی قالب، فشار تزریق، دمای پلیمر مذاب و دمای قالب، مدت زمان ماندن و خنک شدن قطعه در قالب. از طرفی شرینکیج در تمام جهت های قطعه هم یکسان نیست. بخاطر همین شرینکیج به 2 قسمت تعریف میشه، شرینکیج حجمی و شرینکیج خطی. برای یک دیواره مشخص از قطعه، شرینکیج در جهت ضخامت دیواره با شرینکیج در جهت طولی دیواره متفاوت هست. اما خیلی ساده و به طور سرانگشتی و مقایسه حدودی بخام بگم، نسبت شرینکیج برای پلی استایرن در حدود 0.4~0.7 درصد هست. یعنی اگر فضای تزریق در قالبتون 10*10*10 سانت باشه، بعد از تزریق پلی استایرن، ابعاد حدودا 9.96*9.96*9.96 تا 9.93*9.93*9.93 سانت خواهد شد.

اگر در زمینه تزریق میخواهید مشغول به فعالیت بشید، توصیه می کنم حتما کتاب (http://books.google.com/books/about/Plastics_engineering_handbook_of_the_Soc.html?id=3upTAAAAMAAJ) رو بخونید!

بالا