کنترل برش پانچ برای پی گسترده

sahel70

عضو جدید
سلام دوستان ،
کسی میدونه کنترل برش پانچ واسه پی گسترده الزامیه یا نه؟

reza119

عضو جدید
سلام دوستان ،

سلام

تا جایی که من می دانم پانچ به گسترده بودن و یانبودن ارتباط ندارد

به ضخامت پی و ابعاد ستون ارتباط دارد و نوع بتن

و کنترل پانچ باید انجام بشود

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام دوستان ،

با سلام برشما :
ضمن تایید نظرات خانم مهندس احمدپور واقای مهندس رضا : که واقعیت موضوع را خلاصه ومفید گفتند فقط می توانم توضیحات زیر را ضمیمه کنم.
1-معمولا کنترل برش :punch یا منگنه باید در جهت اطمینان در انواع شا لوده ها صورت گیرد. معمولا نیروی محوری فشاری زیاد ستونها تمایل دارد زیر صفحه بیس یا پد استال بصورت هرم یا مخروط ناقص مربع القاعده یا مستطیل در راس و عمق فونداسیون با یالهای تحت زاویه 45 درجه نیمساز برشی در محیطی باندازه :اضلاع بیس کف ستون +d/2(ارتفاع موثر تا محور میله گردهای کشش تحتانی) :از هر طرف :سطح شکست یا برش بحرانی فرو رونده ستون را ایجاد کند. در زمین های معمولی اغلب پی های منفرد جوابگو هستند وبه کنترل برش منگنه یا پانچ در لبه ها ی فونداسیون ومحیط بحرانی منگنه حول بیس(طول صفحه ستون یا ابعاد ستون بتنی+d/2) ازهر طرف جواب می دهند. در وضعیت مقاومت کمتر فشاری مجاز خاک ونزدیک بودن فواصل ستونها :صرفه وضریب اطمینان در اجرا بطریق :strip footing(پی نواری)-یا باسکولی-ومرکب مستطیلی است.اما در اینها هم در اخر ضخامت بدست امده را باید با تنش برشی منگنه در برابر برش مجاز مقایسه کرد وسنجید.
2-اگر نیروهای محوری ستونها زیاد وبالاتر از ساختمانهای معمولی باشد(مثل برجها وسازه های سنگین-یا مقاومت مجاز فشاری خاک کم باشد-علاوه بر تقویت خاک بصورت تسلیح ان(بحث جدا ومفصلی است.)- با اعمال ضرایب ایمینی :1.5 تا3 در بارگذاریها-فونداسون صلاح است بصورت :mat foundation -رادیه-یا بفارسی خودمان :پی گسترده اجرا شود.اینکار باعث عدم تمرکز برش منگنه بعلت ازدیاد سطح وکاهش سنبه وسوراخ کردن می شود.رفتار این نوع پی ها را می توان بصورت یک دال تخت قارچی وارونه (شبیه سقف ها)در نظر گرفت. و بلند شدن صفحع دال رادیه فونداسیون را زیر خیزهای رو به بالا محاسبه کرد.
3- توزیع دیاگرام واقعی اندر کنش خاک زیر رادیه برخلاف ایین نامه ها یکنواخت نیست -معادلات درجه دوم -سوم و...به بالاست وپیچیده ووقت گیر-اما با فرضییات یکنواخت گیری :وینکلر در دانشگاه ایلینویز - میتوان معادلات خوبی نوشت برای لنگرها وبا دیفرانسیل- معادلات برش را از انها مشتق گرفت. من این موارد را بررسی کرده وبه موارد خوبی رسیده ام.البته ما قدیمی ها ترجیح می دهیم با روش دستی وسری های ریاضی خیلی سریعتر به نتیجه برسیم وچون مفصل است نمی توانم این جا بیاورم. فقط تاکید می کنم -همانطور که ان محترم دوستان هم گفتند با هر روشی کار می کنید-فرق ندارد :برش منگنه یا پانچ باید چک شود. موفق باشید.
:gol::gol: