کنترلرهای PID

vanta

عضو جدید

:)
مقدمه
فرآیند‌ کنترل برای طراحی ایمن و کارخانه‌های سود‌آور لازم است. روش‌های کنترلی متنوعی برای اداره کردن فرآیندها استفاده می‌شود.گرچه ساده‌ترین و اغلب موثرترین کنترلرهای PID می‌باشد.
کنترلر‌های PID خیلی بیشتر از کنترلر‌های خاموش/ روشن کاربردی‌تر هستند و اجازه اعمال هر چه بهتر تنظیمات را بر روی سیستم می‌دهند.
در ادامه مطلب میتوانید مقاله ای راجب کنترلرهای PID دانلودکنید

با توجه به اینکه مطلب بالا صحیح است ولی استفاده از کنترلر‌های خاموش/ روشن مزیت‌هایی نیز دارد :
- به طور نسبی برای طراحی و اجرا ساده هستند.
- حسگر‌ها و فعال کننده‌های دو حالته (مثل کنترل کننده‌های خاموش / روشن ) معمولا بیشتر قابل اعتمادتر و ارزان‌تر هستند.
به غیر از مزیت‌های گفته شده معایبی هم در استفاده از این نوع کنترلرها هست :
- ناکارآمد هستند (استفاده از این کنترلر‌ها مثل ایناست که یا تخته گاز می‌روید یا به طور نالگهانی ترمز می‌گیرید).
- وقتی می‌خواهند به حالت تعادل برسند نویز زیادی ایجاد می‌کنند.
- به طور فیزیکی بر روی شیر‌ها یا سوییچ‌ها قرار می‌گیرند ( اگر به طور پیوسته شیرها و سوییچ‌ها کاملا باز و بسته شوند زودتر استهلاک پیدا می‌کنند) .
برای دستیابی به کنترل بهتر و تنظیم دقیق فرآیند‌های صنعتی از کنترلر‌های PID استفاده می‌شود.
کنترلر تلاش می‌کند که خطای بین متغییر اندازه گیری شده در فرآیند و مقدار مطلوب را با استفاده از حساب کردن اختلاف و سپس اعمال عمل تصحیح کننده برای تنظیم فرآیند، خطا را اصلاح کند. یک کنترلر PID یک فرآیند را از طریق سه پارامتر کنترل می‌کند. تناسبی P ، انتگرال I ، مشتق D.
فایلی که در ادامه برای دانلود میگذارم یک معرفی مختصر درباره کنترلر‌های PID را ارائه می‌کند.
فایل را میتوانید از اینجا دانلود کنیدpid| حجم 490 کیلوبایت
لینک کمکی | حجم 490 کیلوبایت

آخرین ویرایش توسط مدیر:

kooch_kooloo2002

عضو جدید
سلام مهندس خسته نباشيد
اگه لطف كنيد اطلاعاتي در مورد كنترلرها همراه با عكس و فيلم آموزشي در اختيارم بذاريد خيلي ممنون ميشم
لطفا به اين آدرس بفرستين
deldar_ahmad@yahoo.com

ghmansoory

عضو جدید
سلام.
یه سوال دارم. انتگرال نامعین است. چطوری میتونم حدود انتگرال رو تعریف کنم. من میخوام با برنامه نرم افزاری یه کنترلر PID دما بسازم ولی بازه انتگرال رو نمیتونم تعیین کنم. هر0.1ثانیه مقادیر خطا رو محاسبه می کنم در نتیجه قسمت مشتق کنترل رو راحت می تونم محاسبه کنم ولی برای انتگرال نمیدونم چطوری به برنامه تبدیلش کنم
ممنون میشم راهنمایی کنید.

بالا