کمک فوری برای پیاده سازی انکر بولت

sshayan59

عضو جدید
سلام دوستان
2تا سوال دارم
1-برای پیاده سازی انکر بولت سوله وقتی فری استیشن با 2 ایستگاه انجام میدم دقت ایستگاه گذاری در راستای محور x و محور y برابر با 6 میلیمتره.آیا این دقت برای پیاده سازی انکر بولت پد استال کفایت میکنه یا نه؟(از مینی منشور با ارتفاع 40 سانت استفاده کردم)
2-برای پیاده سازی اکس محور فونداسیون برای قالب بندی در امتداد هر محور (ابتدا و انتهای محور ها) به فاصله 5 متر از اکس اول و اخر میخ زدم و با بتن اونا رو ثابت نگه داشتم.بعد روی میخ اول دوربینو گذاشتم به میخ انتهای محور 0 کردم و بعد با استفاده از طولیابی اکس محورها رو پیاده کردم
حالا اولا ایا این روش درست هست یا نه؟(چون تمام اکسها رو توی 1 روز نمیشه زد بنظرم اومد این روش دقت بیشتری داره چون در شرایط یکسان و با دقت یکسان میخ ابتدا و انتهای محورها پیاده میشن)
ثانیا ایا از این روش برای پیاده سازی انکر بولتها میتونم استفاده کنم؟
فقط توضیح اینکه با روش فری استیشن و با دقت 6 میلیمتر که دوربین به من نشون داد نقاط ابتدا و انتهای محورها رو پیاده کردم
لطفا دوستانی که در این زمینه تجربه دارن راهنمایی کنن
ممنون

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان
2تا سوال دارم
1-برای پیاده سازی انکر بولت سوله وقتی فری استیشن با 2 ایستگاه انجام میدم دقت ایستگاه گذاری در راستای محور x و محور y برابر با 6 میلیمتره.آیا این دقت برای پیاده سازی انکر بولت پد استال کفایت میکنه یا نه؟

نه به هیچ عنوان این خطا یعنی حداکثر 2x6 redikal2 برابر 16 میلیمتر نقاط شما در هر ایستگاه ممکنه با ایستگاه قبل تفاوت داشته باشه که خیلی بده! اینجوری اصلا ادامه ندید مثله قمار بازی میشه ممکنه شانستون خوب نباشه تکنیکتون رو عوض کنین

(از مینی منشور با ارتفاع 40 سانت استفاده کردم)

مینی منشور هایی که از بازار می خرید کالیبره نیستند یعنی وقتی روی 10 سانت میذاری و نقطه رو میخونی بعد میذاریش روی 130 و دوباره همون نقطه رو میخونی مختصات کلی فرق میکنه که به دلیل تنظیم نبودن حباب تراز هستش. مینی منشور رو که میخرید بدید همونجا براتون کالیبره کنه. بنابراین بهتره اگه کالیبره نکردید و دقت بالا هم میخواید از 10 بیشتر ارتفاع ندید. (وقتی یاد گرفتم خودم مینی منشور و روند رو کالیبره کنم خیلی خرجم کم شد!)
نکته دوم مینی منشور ها که عموما چینی هستند ضریب ثابت متفاوت دارند اگه دقت براتون مهمه و 1 میل 2 میل لازم دارید حتما با متر کشی ضریب ثابت منشور رو خودتون محاسبه کنین (خیلی حرفه ای بود خودم حال کردم!)

2-برای پیاده سازی اکس محور فونداسیون برای قالب بندی در امتداد هر محور (ابتدا و انتهای محور ها) به فاصله 5 متر از اکس اول و اخر میخ زدم و با بتن اونا رو ثابت نگه داشتم.بعد روی میخ اول دوربینو گذاشتم به میخ انتهای محور 0 کردم و بعد با استفاده از طولیابی اکس محورها رو پیاده کردم
حالا اولا ایا این روش درست هست یا نه؟(چون تمام اکسها رو توی 1 روز نمیشه زد بنظرم اومد این روش دقت بیشتری داره چون در شرایط یکسان و با دقت یکسان میخ ابتدا و انتهای محورها پیاده میشن)
ثانیا ایا از این روش برای پیاده سازی انکر بولتها میتونم استفاده کنم؟
فقط توضیح اینکه با روش فری استیشن و با دقت 6 میلیمتر که دوربین به من نشون داد نقاط ابتدا و انتهای محورها رو پیاده کردم
لطفا دوستانی که در این زمینه تجربه دارن راهنمایی کنن
ممنون

خوب خیلی قدیمی و غیر حرفه ای کار کردید. به نظر من استفاده از دوربین توتال یعنی دیگه کسی دونبال متر و نخ ریسمون نره و از نقاطی که شما تند تند میخ کوبی میکنین استفاده کنن. اینطوری هنر شما بیشتر به چشم میاد. والا اگه محورها رو بدید خوب از فردا دیگه کاری نیست و به فکر تسویه حساب می یوفتن! یه حقیقتیه قبول کنین (ضمنا حساب دکمه تشکرت خیلی سنگین شده 100 بار جواب دادم دریغ از یک دکمه تشکر! :mad::mad::razz:)

sshayan59

عضو جدید
پس با این تفاسیر باید دوباره بین بنچها پیمایش ببندم ولی این بار با مینی منشور؟
لطفا راهکار ارئه کنید
دقت معمول و مناسب برای فری استیشن چقدره؟(برای این کار )
ممنون

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
پس با این تفاسیر باید دوباره بین بنچها پیمایش ببندم ولی این بار با مینی منشور؟
لطفا راهکار ارئه کنید
دقت معمول و مناسب برای فری استیشن چقدره؟(برای این کار )
ممنون
حقیقت اینه که اگه کل سوله رو 3 سانت هم جابجا و یا دوران پیاده کنین به جایی بر نمی خوره ولی اگه هر آکسی برای خودش 5 میل عقب جلو اجرا بشه همه دلخور میشن. پس مهم اینه که هر بار که دوربین توجیه میشه برگرده به توجیه ادامه کار دیروز. نیازی به پیمایش نمی بینم. دوربین رو بکارید وسط به چند تا بنچ ببندید. حالا چند تا بنچ دیواری جدید احداث کنین و منبعد با این بنچ ها کار کنین. خطای فری باید صفر و یا حداکثر 2 میل باشه و زاویه هم زیر 0.0030 گراد.

sshayan59

عضو جدید
اگه امکان داره نحوه صحیح تولید بنچ دیواری رو توضیح بدین
ممنون.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
مینی منشور هایی که از بازار می خرید کالیبره نیستند یعنی وقتی روی 10 سانت میذاری و نقطه رو میخونی بعد میذاریش روی 130 و دوباره همون نقطه رو میخونی مختصات کلی فرق میکنه که به دلیل تنظیم نبودن حباب تراز هستش. مینی منشور رو که میخرید بدید همونجا براتون کالیبره کنه. بنابراین بهتره اگه کالیبره نکردید و دقت بالا هم میخواید از 10 بیشتر ارتفاع ندید. (وقتی یاد گرفتم خودم مینی منشور و روند رو کالیبره کنم خیلی خرجم کم شد!)
نکته دوم مینی منشور ها که عموما چینی هستند ضریب ثابت متفاوت دارند اگه دقت براتون مهمه و 1 میل 2 میل لازم دارید حتما با متر کشی ضریب ثابت منشور رو خودتون محاسبه کنین (خیلی حرفه ای بود خودم حال کردم!)

با سلام .....

و تشکر از مهندس احسان عزیز .........بابت توضیحات بسیار خوبشون در تالار نقشه برداری ........... خواستم درخواست کنم اگه برای مهندس احسان امکان داره ............ نحوه کالیبره کردن مینی منشور رو ارائه بفرمایند.......... در هر صورت سپاسگزارم........

بالا