کمک در ساخت cnc

abyte

عضو جدید
سلام

چند وقتیه که می خوام یک cnc برای انجام کارام بسازم اما منبعی درست و درمون پیدا نکردم .

کسی هست که بتونه کمکم کنه ؟

این cnc رو برای تراش فلز (نه حکاکی) می خوام.

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز ما در ایران ساخت CNC نداریم همه به نحوی منتاژ به حساب مییان.اگر شما نیز هدفتان در این راستاست می توانید منابع اموزشی نحوه سرهم بندی و راه اندازی را از سایت های مختلف مثلأSIEMENS داونلود کنید .همه اساتید ما از برنامه های محاسباتی اماده جهت میان یابی و تعیین شتاب وگشتاور محورها استفاده میکنند یعنی تاکنون CNC ساخته نشده که واحد محاسباتی آن حتا برای یک CNC سه درجه متعلق به خودمان باشه.
با سپاس

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
با سلام
دوست عزیز ما در ایران ساخت CNC نداریم همه به نحوی منتاژ به حساب مییان.اگر شما نیز هدفتان در این راستاست می توانید منابع اموزشی نحوه سرهم بندی و راه اندازی را از سایت های مختلف مثلأSIEMENS داونلود کنید .همه اساتید ما از برنامه های محاسباتی اماده جهت میان یابی و تعیین شتاب وگشتاور محورها استفاده میکنند یعنی تاکنون CNC ساخته نشده که واحد محاسباتی آن حتا برای یک CNC سه درجه متعلق به خودمان باشه.
با سپاس

من چند تا سی ان سی که در ایران دیده بودم با موتور پله ای کار می کرد
اما به قول شما نرم افزارش خارچی بود
اگر شما بتوانید جی کد را به صورت مختصات و سرعت در هر زمان بنویسید بقیه اش کاری ندارد
اصلا لازم نیست گشتاور و شتاب را حساب کنید

توی نمایشگاه یک کار دانشجویی (سایز بسیار کوچک) دیدم که می گقت خودش واحد جی کد را نوشته. اما صحتش را بررسی نکردم

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز تا انجایی که من می دانم CNC ها پیشرفته(پنج درجه) همچون ربات صنعتی دارای محاسبات پیچیده هستند یعنی در این نوع CNC ها جهت کنترل محورها باید تانسور لختی محورها، گشتاور اعمال شده به سرووها حتی اتلاف انرژی نیز محاسبه شود.در خصوص تبدیل G کدها یعنی انجام محاسبات میانیابی،موقعیت کنونی محورها،سرعت هر یک از محورها و غیره شباحت محاسباتی بین ربات صنعتی با CNC وجود داره ولی فکر نمی کنم از دست یک دانشجو بر بیاد اینگونه محاسبات رو به نتیجه عملی برسونه حتی برای یک CNC سه محور.
با سپاس

ROBOTICS

کاربر فعال مهندسی رباتیک
با سلام
دوست عزیز تا انجایی که من می دانم CNC ها پیشرفته(پنج درجه) همچون ربات صنعتی دارای محاسبات پیچیده هستند یعنی در این نوع CNC ها جهت کنترل محورها باید تانسور لختی محورها، گشتاور اعمال شده به سرووها حتی اتلاف انرژی نیز محاسبه شود.در خصوص تبدیل G کدها یعنی انجام محاسبات میانیابی،موقعیت کنونی محورها،سرعت هر یک از محورها و غیره شباحت محاسباتی بین ربات صنعتی با CNC وجود داره ولی فکر نمی کنم از دست یک دانشجو بر بیاد اینگونه محاسبات رو به نتیجه عملی برسونه حتی برای یک CNC سه محور.
با سپاس

در مدل های پیشرفته آری

اما شما مدل های ارزان قیمت را دیده اید؟

موتورشان سروو نیست. موتورشان پله ا دقت متعارف است نه پله ی گران قیمت با دقت بالا

سی ان سی های سه محور ، سه فرق اساسی با اکثریت بازوهای موجود در بازار دارد

۱- حرکت اصلی خطی است. خود موتور دورانی است اما باز هم با رابطه خطی با پیچ به حرکت خطی تبدیل می شود که تاثیر در محاسبات ندارد

۳- حرکت منفصل (کوپل نشده) است. شما هر محور را بدون در نظر گرفتن سایر محور ها کنترل می کنی. یعنی به جای یک کنترلر برای سه محوراستفاده کنی ، از یک کنترلر برای یک محور استفاده می کنی

۲- نسبت تبدیل بسیار بالا است. یعنی گیربکس ۱۰۰ به یک و در ادامه چرخ دنده حلزونی
این نسبت تبدیل باعث می شود نیروی بار (نیروی زمان حکاکی) + نیروی لختی ابزار تراش با نسبت بسیار بسیار کمتری به موتور اعماش شود
در نتیجه می توان به طور مهندسی از آن صرف نظر کرد!

این سه مورد باعث می شود که بتوان از نیرو ها و گشتاور ها و شتاب ها صرف نظر کرد. فقط باید موقعیت و سرعت محاسبه شود

مجدد تکرار می کنم مدل های ارزان
آن هایی که شرکت های ایرانی مونتاژ می کنند یا آن هایی که در نمایشگاه های دانشجویی دیده می شود
مدل های گران قیمت همان هایی است که خودتان توضیح دادید

abyte

عضو جدید
همون طور که دوستان بیان کردند این کار،کار یک نفر نیست یا این که در ایران ساخت نداریم و فقط منتاژه درسته اما ساخت این دستگاه برای من مهمه و از اون مهم تر یادگیری این مسئله است.

این که ما فقط مشکلات پیش رو را فقط ببینیم و این که این مشکلات یه سد بشه که ما رو از ادامه کار باز بداره درست نیست .اینگونه مشکلات رو باید دید و از ابتدا براشون برنامه ریزی کرد ولی نباید از باعث دل سردی ما بشه.

در حال حاضر این مسئله مطرحه که برای شروع به چه چیز هایی نیاز داریم؟ باید از کجا شروع کنیم؟اجزا مختلف یک سی ان سی چیست؟

مازارو

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز نوشته های شما مثل حرفهای چگوارا آرمانی و قشنگه:gol:اما وقتی تنها با مباحپ پایه آدم اشنا میشه چشمان آدم کمی بزرگ و کوچک میشه:surprised:
در خصوص ساخت CNC یا بهتر بگویم کنترلر آن لازم است شما با ساختار و قوانین حرکتی مخصوصأ حرکتهای دورانی موقعیتها ی TCP در فضا های مختلف و تبدیل از یک دستگاه به دستگاه دیگر، قوانین کنترل و غیره اشنا بشید همچنین با ساختار داخلی سروو سیستم ها تا مجموعأ بتوانید مبحث میانیابی ، دستورات حرکتی یا G کدها ومیزان حرکت و سرعت و گشتاور را برای هر یک از محور ها در زمانهای مختلف در طی یک مسیر خواسته شده بدست بیاورید همچنین برنامه نویسی PLC یا SPS و غیره که این وغیره خودش دریاییه در تا پیکهای مربوط به ربات صنعتی کمی دراینباره نوشت شده اما جهت شروع کار شما تنها به مباحث محاسباتی و شبیهسازی نیاز دارید و به عظمی همچون کوه سبلان ;).
با سپاس