کمک برای طراحی استخر

infoshinfo

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان و اساتید محترم
از اونجایی که بیش از 5 روزِ به سوالم در تاپیک اجرای استخر پاسخ داده نشده، الزاما نسبت به ایجاد سوال در قالب جدیدی اقدام کردم.
برای آبیاری درختان باغ نیاز به ساخت استخری به ابعاد 4.5*5.5 و ارتفاع 1.5 متر دارم، که باید بالاتر از سطح زمین (آکس) قرار بگیره؛ (برای حدود 41,000 لیتر آب). البته یک طرف این استخر 30 سانتیمتر داخل زمین میره؛ به عبارتی، باید گفت ارتفاع کلی استخر از یک طرف 1.5 متر و از طرف دیگه 1.8 هست (در دو طرفِ طول استخر). که طرف 1.8 مجموعا 30 سانتی متر داخل زمین میره. با این حساب مجموع آبی که بالاتر از سطح زمین قرار میگره، 37,125 لیتره، و آبی که پایین تر از سطح زمین قرار خواهد گرفت 3,713 لیتر خواهد بود، که مجموع اونها میشه 40838 لیتر.
دلیل ساخت استخر روی سطح هم اینه که برق ندارم و اجبارا باید استخر رو روی سطح زمین ایجاد کنم؛ در اینصورت میشه از فشار آب که بالاتر از سطح زمین قرار گرفته برای آبیاری قطره ای استفاده کنم. قصد دارم این استخر رو با بتن مسلح بزنم، اما اطلاعاتم برای این امر کافی نیست؛ یعنی نمی دونم:

1. ارتفاع پی بتنِ کف چقدر باشد؟
  2. ضخامت دیوارها چقدر باشد؟
  3. قطر میلگردها چقدر باشد؟
  4. میلگردها 2 سبد باشد یا تک سبد؟
  5. فاصله میلگرهای اصلی از یکدیگر چند سانتیمتر باشد؟
  6. فاصله میلگرهای خاموت از یکدیگر چند سانتیمتر باشد؟
  7. فاصله فی مابین سبد اول و دوم میلگردها از یکدیگر چند سانتیمتر باشد؟
  8. طول و عرض پی، بدون احتساب ضخامت دیوار چند در چند باشد؟ به عبارتی طول و عرض پی چقدر بیشتر از ضخامت بیرونی دیوار ها باشد؟ -مثلا اگر ضخامت دیوار ها را 30 سانتیمتر فرض کنیم، طول بیرون به بیرون استخر می شود 6.1*7.1 . در این صورت اگر ابعاد پی را از هر طرف نیم متر بیشتر بگیرم، خواهد شد: 8.1*9.1 -
  9. عیار بتن چند باشد؟
  10. آیا لازم است زیر بتنِ پی، از شفته آهک هم استفاده شود؟
  11. آیا می توان تنها از بتن مگر استفاده کرد و شفته آهک را نادیده گرفت؟
  12. آیا لازم است مواد واترپروف بتن، با سیمان مخلوط شود؟ نظیر TW318
  13. آیا لازم است الیاف پروپیلن، با بتن مخلوط شود؟ نظیر TC116

البته دو نکته رو هم باید اضافه کنم.
1- باغ در زمین مشجری واقع شده که دارای درختان گردو هست و بیش از 10 ساله که بیل نخورده. -زمین سختی داره- به حدی که کندن چاه بیش از 3 متر امکانپذیر نشد-
2- اگر مقدور باشه، در آینده قصد دارم استفاده های دیگه ای هم از این استخر -مثل پرورش ماهی- بکنم.
لذا از اساتید محترم تقاضا راهنمایی دارم.

آخرین ویرایش:

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
---------------------------------

پیوست ها

• แปลนสระว่ายน้ำ.rar
    177.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0