کمک برای ساخت کوره --- کمک !!

lord van

عضو جدید
سلام من می خواهم یک کوره برای پخت دیرگداز در دمای 1500 درجه و به مدت 5 ساعت طراحی کنم . حجم داخل کوره 0.5 متر مکعب است .
غیر از اصول عایق بندی دوستان نکته دیگه ای به ذهنشون میرسه که باعث کاهش مصرف سوخت بشه . مخصوصا در مورد نحوه خروج دود و مکش هوا . یا نسبت بین ارتفاع کوره با سطح مقطع آن ؟
کسی تجربه کار با ذغال سنگ را داشته ؟ :eek:

آلاهیدا

عضو جدید
مگه می خوای با ذغال سنگ کوره 1500 درجه ای تو گرم کنی؟بگو سوختت چیه؟ گاز یا برق؟

lord van

عضو جدید
ظاهرا برای یه حجم کوچیکی مثل این میشه ازش استفاده کرد . بازده حرارتی اش پایین است ولی ارزون است .
احتمالا سوخت کوره ذغال سنگ همراه با مشعل گاز است .

آلاهیدا

عضو جدید
چرا میگی احتمالا؟ تا چه حد اطلاعات داری؟آخه ساخت کوره بسته به نوع سوختش خیلی می تونه متفاوت باشه.من کار تخصصیم برا گاز و برقه. اگه به دردت می خوره بگو

lord van

عضو جدید
ممنون
تا 1250 درجه را دوستان با ذغال سنگ و در کوره رو باز گرفتن . لذا اگه بتونم با ذغال سنگ تا 1400 را در کوره در بسته بگیرم برام خوبه .

ولی اگر نشد مجبورم برم اول مجوز کارگاه بگیرم ( 100 سال طول می کشه) بعد برم با اون مجوز کنتور گاز صنعتی بگیرم تا قیمت گاز برام به صرفه باشه .

حالا اگه از گاز شهری یا کپسول گاز برای گرم کردن این فضای 0.26 متر مربعی استفاده کنم بزرگ ترین سوالم اینه : میزان خروج دود و هوای گرم را چطور تنظیم کنم گه هوای گرم تولید شده به هدر نره ؟

آلاهیدا

عضو جدید
چی میخوای توش بپزی که فضای احیایی برات مهم نیست؟
در مورد سوالت معمولا کوره گازی رو گنبدی میسازن و یه سوراخ کوچیک بالای کوره میگیرن برا خروج دود که تا حدی به اندازه مشعل و شعله ات بستگی داره...دیوارت از چه جنسی هست؟آجر نسوز؟چه گریدی؟ به عنوان لایه محافظ چی پشتش می ذاری؟
درضمن اهل کجایی؟دنبال یه سرامیکی می گردم

lord van

عضو جدید
چی میخوای توش بپزی که فضای احیایی برات مهم نیست؟
در مورد سوالت معمولا کوره گازی رو گنبدی میسازن و یه سوراخ کوچیک بالای کوره میگیرن برا خروج دود که تا حدی به اندازه مشعل و شعله ات بستگی داره...دیوارت از چه جنسی هست؟آجر نسوز؟چه گریدی؟ به عنوان لایه محافظ چی پشتش می ذاری؟
درضمن اهل کجایی؟دنبال یه سرامیکی می گردم

یک دیرگداز الومینا سیلیکاتی می خواهم پخت کنم . قطعه ای است که در ریختگری کاربرد دارد و یک دیرگدازهای یکبار مصرف است لذا خواص دیرگدازی طولانی مدت ان مطرح نیست . احیایی بودن فضا یا گوگرد و دیگر ناخالصی ها هم در با توجه به کاربردش مهم نیست .

در مورد آجر کوره دیواره داخلی آن را با آجر شومینه می سازم و سپس یک لایه پتو نسوز و بعد آجر سیلکس به ضخامت 15 که تو بازار هست و یک عایق قوی است. جواب میده ؟

ساکن قم هستم . وسط کشور . شما کجایی ؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
ممنون
تا 1250 درجه را دوستان با ذغال سنگ و در کوره رو باز گرفتن . لذا اگه بتونم با ذغال سنگ تا 1400 را در کوره در بسته بگیرم برام خوبه .

ولی اگر نشد مجبورم برم اول مجوز کارگاه بگیرم ( 100 سال طول می کشه) بعد برم با اون مجوز کنتور گاز صنعتی بگیرم تا قیمت گاز برام به صرفه باشه .

حالا اگه از گاز شهری یا کپسول گاز برای گرم کردن این فضای 0.26 متر مربعی استفاده کنم بزرگ ترین سوالم اینه : میزان خروج دود و هوای گرم را چطور تنظیم کنم گه هوای گرم تولید شده به هدر نره ؟
یک مسیر پایپینگ در خروج دود طراحی کن که همون هوای گرم مقداری به بیرون بره و مقداری برگرده دوباره تو کوره.
...
پشم سنگ و پشم شیشه هم عایق های خوبی هستن که جلوی از بین رفتن حرارت رو میگیرن ولی برای 1500 درجه نمیدونم چند لایه نیازه.
یک سنسور دما قرار بدید که به محض اینکه دما از حد معینی بیشتر شد یک فن در مسیر دود کش به صورت اتوماتیک روشن بشه و دود رو به بیرون هدایت کنه تا دما به حدی برسه که سنسور اون رو طبیعی بدونه.

آلاهیدا

عضو جدید
یک دیرگداز الومینا سیلیکاتی می خواهم پخت کنم . قطعه ای است که در ریختگری کاربرد دارد و یک دیرگدازهای یکبار مصرف است لذا خواص دیرگدازی طولانی مدت ان مطرح نیست . احیایی بودن فضا یا گوگرد و دیگر ناخالصی ها هم در با توجه به کاربردش مهم نیست .

در مورد آجر کوره دیواره داخلی آن را با آجر شومینه می سازم و سپس یک لایه پتو نسوز و بعد آجر سیلکس به ضخامت 15 که تو بازار هست و یک عایق قوی است. جواب میده ؟

ساکن قم هستم . وسط کشور . شما کجایی ؟

اوکی...در مورد دمای تحمل آجر شومینه اطلاعی ندارم ولی بهر حال لایه اولت باید یه آجر 1500 درجه ای باشه که بتونه تاب 1400 رو بیاره.به نظرم همون دو لای اول کافیه. ما برا کوره پی ال سی از یه لایه آجر نسوز آلومینایی و یه لایه پتوی نسوز استفاده می کنیم. روی آجرهارو با ملات می پوشونیم..البته با ذغال سنگ کار نمی کنیم.
اهل مازندرانم و متاسفم که این قد دوری .اگه بین دوستای سرامیکی ات یکی از اهالی شمال پیدا می شه لطفا بهم معرفی کن. البته مثل خودت اهل کار و علم باشه.

داریوش 021

عضو جدید
سلام
از تهران هستم و کارشناس فروش صنایع نسوز یکی از شرکت های معتبر در حال فعالیت
سرامیکی هستم و خوشحال از اینکه تو این انجمن در کنار شما هستم
سوالی اگه باشه در خدمتم
در مورد مشکل دوستمون بایتی عرض کنم اگه بری سراغ پتوی نسوز هزینه برات صعودی میشه چون بایستی از محصولات وارداتی استفاده کنی
اگه محیط کورت قلیایی نیست و فقط پخت الومینوسیلیکاتی داری برو سراغ دیر گدازهای درصد بالای الومین با باند فسفاته مثلا آجرsp85 میتونه پیشنهاد خوبی باشه تو لایه کاری و برای ملات هم برو سراغ 70% الومین
لایه ایمنی و عایقتم با درصدهای پایینتر میتونی بچینی
دیدگاه اقتصادی تر رو در نظر بگیر
در مورد اتلاف هم یا بیخیال شو یا به فکر چکر باش وگرنه باز گرفتن حرارات از دود خارجی محصولت رو معیوب میکنه
موفق باشی