کمک برای رسم قوس دومرکزی و سربانتین در لند

Hamoonarn

عضو جدید
با سلام.من تو پروژه راهم باید قوس سربانتین و دو مرکزی با لند رسم کنم. کسی هست که بتونه کمک کنه؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام.من تو پروژه راهم باید قوس سربانتین و دو مرکزی با لند رسم کنم. کسی هست که بتونه کمک کنه؟

من با لند نمیدونم اما برای پروژه یکی از دوستانم که محاسباتش دستی بود و فقط نقشه ها رو با اتوکد میکشید براش با اتوکد قوس ها رو رسم کردم. اگه به دردت میخوره بگو برات توضیح بدم. ( البته تا اونجایی که میدونم باید قوس ها رو دستی تو لند بکشی وبعد قوس رو به عنوان مسیر برای لند مشخص کنی )

Hamoonarn

عضو جدید
من با لند نمیدونم اما برای پروژه یکی از دوستانم که محاسباتش دستی بود و فقط نقشه ها رو با اتوکد میکشید براش با اتوکد قوس ها رو رسم کردم. اگه به دردت میخوره بگو برات توضیح بدم. ( البته تا اونجایی که میدونم باید قوس ها رو دستی تو لند بکشی وبعد قوس رو به عنوان مسیر برای لند مشخص کنی )
بله دوست عزیز.ممنون می شم اگه کمکم کنی.

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای رسم قوس دومرکزی
برای مثال مقادیر زیر را در نظر بگیرید
I=100.16
Delta1=64.634
Delta2=35.526
R2=250
R1=166.667
Ta=283.025
Tb=247.581

1.JPG

برای رسم کافیه از انتهای Ta یک خط به طول R2 و با زاویه 90 درجه نسبت به CL رسم کنید
همچنین از انتهای Tb نیز یک خط به طول R1 و با زاویه 90 درجه نسبت به CL رسم کنید.

2.JPG

دقت داشته باشید که خطی که رسم میکنید باید حتما نسبت به CL زاویه 90 داشته باشه

3.JPG

از انتهای خطی که به طول R2 رسم کردید یک دایره به شعاع R2=250 و از انتهای خطی که به طول R1 رسم کردید یک دایره به شعاع R1=166.667 رسم کنید.

5.JPG

خب قوستان آماده است. فقط کافیه اضافات رو حذف کنید.

6.JPG

اگه مشکلی داشتی هنوز بگو

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Hamoonarn

عضو جدید
ممنون از پاسختون.taوtb چه طوری میشه به دست آورد؟برای سربانتین باید چی کار کنم؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون.taوtb چه طوری میشه به دست آورد؟برای سربانتین باید چی کار کنم؟

مقادیر Ta و Tb از دو رابطه که بر اساس R و Delta هستند بدست میاد. در کتاب طرح هندسی راه دکتر بهبهانی هستش. فقط دقت کند که 4 تا فرمول برای دو حالت از قوس نرم به تند و برعکس هستش. مواظب باش درست استفاده کنید. برای قوس سرپانتین هم پارامتر هاش رو از همون کتاب میشه در آورد. برای ترسیمش هم میشه با دست کشید هم یه برنامه ست که خودش میکشه. اینم لینکش تو همین تالار نرم افزار رسم قوس سرپانتین

Hamoonarn

عضو جدید
مقادیر Ta و Tb از دو رابطه که بر اساس R و Delta هستند بدست میاد. در کتاب طرح هندسی راه دکتر بهبهانی هستش. فقط دقت کند که 4 تا فرمول برای دو حالت از قوس نرم به تند و برعکس هستش. مواظب باش درست استفاده کنید. برای قوس سرپانتین هم پارامتر هاش رو از همون کتاب میشه در آورد. برای ترسیمش هم میشه با دست کشید هم یه برنامه ست که خودش میکشه. اینم لینکش تو همین تالار نرم افزار رسم قوس سرپانتین
فرمولش
Ta=R1(1-cosdelta)+(R2-R1)(1-cosdelta0/sindelta هست یا Ta=R2-R1cosdelta+(R1-R20)cosdelta2 ؟

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمولش
Ta=R1(1-cosdelta)+(R2-R1)(1-cosdelta0/sindelta هست یا Ta=R2-R1cosdelta+(R1-R20)cosdelta2 ؟

اگر کتاب را دارید صفحه 157 شکل ها را رسم کرده که فرمول های 7-1 و 7-3 و 7-5 برای قوس های دو مرکزی که از نرم به تند است و فرمول های 7-2 و 7-4 و 7-6 برای قوس های از تند به نرم.
مثلا اگر فرض کنیم که قوس از نرم به تند است ابتدا Tb را از فرمول 7-1 بدست آورده و بعد مقدار Ta را از فرمول 7-3 ( Ta در مخرج است ) محاسبه میکنیم.
در آخر هم میتوانید مقادیر را در فرمول 7-5 قرار دهیم که از صحت محاسبات مطمئن شویم. فرمول 7-5 فقط برای چک کردن اعداد کاربرد دارد.
مقادیر R1 و R2 را نیز از ائین نامه 161 بدست می آوریم. مقادیر Delta هم که از توپوگرافی و مسر مشخص است.

بالا