کمک برای حجم پایان نامه

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها من یک مقدار روند کارم تغییر دارم به خاطر همین توی حجم یکم موندم که چیکار کنم به خاطر همین من اومدم اتودهای اولیه که توی ذهنم هست را گفتم اینجا بزارم شاید شما دوستان عزیز بتونید راهنمایی ام کنید بتونم حجم بزنم خلاص شم ،پیشاپیش از همه دوستایی که راهنمایی میکنن ممنون هستم،من دارم الان به خاطر ضوابط مجبورم که 2طبقه کار کنم همه مجموعه را ،والا اگه خدا بخواد میخوام بین 30تا40واحد طراحی کنم که چند تا از اونا دوبلکس باشه ،خب اول از همه یک مقطع فرضی برا خودم زدم که مثلا ساختمون هام اینجوری می تونن روی شیب باشند

من میخوام یک حجمی طراحی کنم که یک مقطع این شکلی را داشته باشه اگه بشه ،با دوستام که صحبت کردم بهم گفتن سعی کن که اول سایت طراحی کنی و درواقع بتونی یک جوری یک سری عناصر بیاری توی کارمن هم اول اومدم مدل ساختمون ها را چیدم ،که تونستم باهاش یک حیاط مرکزی درست کنم که در واقع بیشتر از این که بخوام برام حیاط مرکزی باشه میخوام یک باغ ایرانی باشه ،چون فک می کنم اگه به این حیاط با این خصوصیان برسم و بشه درش اورد خودش نصف بیشتر راه رفتم برای اون چیزی که دوست داشتم بهش برسم
خب این مدل چیدمان بلوک هام من قرار باشه قسمت های مشکی رنگ قراره ساختمون ها باشن و قسمت قرمز رنگ را قسمت های خدماتی قرار دادم که در واقع توی مجموعه نباشه که یک جوری این حیاط مرکزی من انگار خصوصی شه ،راستش به این فک می کردم که درسته هر خانواده جدا ولی انگار کل مجموعه یک خونه است
از طرفی هم میخوام بلوکها 4واحده باشه و قسمت بالایی سایت هم میخوام دوبلکس ها قرار بگیرن ،بین این فضای قرمز که خالیه هم میخوام یک ورودی باشه که عکسش را در زیر می بینید

خب بعد از گفتم که طبق اصل سلسله مراتب که هست بیام قبل از ورودی واحدها هام یک حالت نمی دونم بگم پیاده رو یا چی بهش یک فضای مسقف باشه که قبل ورودی بلوکها باشه البته این اتودها یک مقدار جای تصیح داره راستش می خواستم نه قوس های قدیمی باشه که تمام مدت توی چشم بیاد که انگار یک محموعه قدیمی نه خیلی مدرن اگه به نمای زیرش دقت کنید قسمت سمت راست یک دایره توش هست به این فک می کردم که یک جوری بزارمش که بتونم روشنایی هایی را قرار بدم مث فانوس باشه

و بین این دو طرفی هم که هست باید همون باغ ایرانی را پیاده کنم
خب یک قسمت دیگه هم که می خوام توی کار باشه میخوام توی این حیاطم یک گودال باغچه ها باشه که هم یک فضا برا دور هم جمع شدن باشه ،هم اینکه اون قسمت هایی که سیاه کردم در واقع میشه یک قسمت هایی که برا قسمت فرهنگی سایت باشه مث یک فضای مطالعه و کتابخونه ،یا هر چیز دیگه ....چون به هر حال یک قسمتی از ساکنین این مجموعه را بچه های مدرسه ای و دانشجو تشکیل می دهند که این فضای مطالعه از همه چیز شاید براشون واجب تر باشه

و اما حالابریم سراغ بلوک ها من یک سری اومدم با احجام ساده و مکعبی بازی کردم مث مکعبی که در زیر براتون گذاشتم این مکعب ها اگه ارتفاعی کار شه بره بالا مث یک مقطع منظم مث اونی که براتونن بالا گذاشتم در می اومدم که باتوجه به اختلاف ارتفاع با مساحت های حدودی که کار کردم دیدم که خیلی به نظرم خوب نمی اومد اختلاف ارتفاع ها و خط اسمونشون ،بعد از این یک اتودهای دیگه زدم که شاید برای دو واحد خوب باشه و می خواستم سعی کنم طبق این روال که حجم ها جلو و عقب بشن یا کنسول هایی بیاد توی کار کار تعمیم بدم و به اون حالت بزارمشون راستش حالا من می خواستم نظرتون را بدونم و اگه ممکنه راهنمایی ام کنید چون من زمان زیاد ی را ندارم باید حجمم زود دربیاد که برسونم پلان بزنم و دفاع کنم
ممنون میشم راهنمایی ام کنید

shezeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
موضوعت چیه؟ شهرکه؟

اگه شهرکه که نمونه های خوبی تو همین باشگاه هست . اونارو دیدی؟

آخرین ویرایش:

یاسمن بانو

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام سایت شما تو چه شهری هست ؟چقد اختلاف ارتفاع تو سایت هس؟اب و هواش چطوریه؟ینی کوران باد و..؟به سایه اندازی بلوک های روی هم فگ گن به حریم خصوصی هر واحد..
کار bijarkeببین یه مجموعه مسکونی پلکانی با حیاط مرکزی کارکرده ..

Maryam.PZ

کارشناس ارشد مرمت ابنیه
کاربر ممتاز
عزیزم ما ترم پیش موضوع مجموعه مسکونی بود ولی توی شهر رشت (گیلان)
منم سنتی کار کرده بودم (واسه من سقف شیبدار داره)
ولی از هندسه توی کارم استفاده کرده بودم
می خوای عکس شیت ها و پلان و ماکت رو برات بفرستم؟ شاید به دردت بخوره!:book:

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سایت شما تو چه شهری هست ؟چقد اختلاف ارتفاع تو سایت هس؟اب و هواش چطوریه؟ینی کوران باد و..؟به سایه اندازی بلوک های روی هم فگ گن به حریم خصوصی هر واحد..
کار bijarkeببین یه مجموعه مسکونی پلکانی با حیاط مرکزی کارکرده ..

مرسی که اومدی دوست عزیز من سایتم کنار رودخانه شوشتره ،شوشتر هم یکی از شهرهای خوزستانه دیگه خودتون حسابش کنید هوای شرجی و گرم

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم ما ترم پیش موضوع مجموعه مسکونی بود ولی توی شهر رشت (گیلان)
منم سنتی کار کرده بودم (واسه من سقف شیبدار داره)
ولی از هندسه توی کارم استفاده کرده بودم
می خوای عکس شیت ها و پلان و ماکت رو برات بفرستم؟ شاید به دردت بخوره!:book:

اگه بشه بفرستید که ممنون میشم

nima-sd

عضو جدید
کاربر ممتاز
توصیه میکنم یک نگاهی به این وبلاگ دوستم میلاد ضابطی که دانشجوی دکترا در ایتالیا هستن بیندازین این مطلبش هم که جدیده خیلی بهتون کمک میکنه 15 درس برای طراحی واحد های همسایگی پایدار http://miladzabeti.wordpress.com/2013/08/30/15-lessons-for-a-sustainable-neighborhood-design/

اگه فرصت دارید سعی کنید به واحد های مسکونی تیپ های متنوع بدین هم پلانی هم حجمی یک تیپ واحد برای مجموعه خیلی یکنواخت میکنه کارو
ایده طراحی روی شیب هم خوبه سعی کنید منظر رو هم طراحی کنید و باغ ایرانی اگر میخواهید به آب و طراحی مسیر آب توجه ویژه کنید مسیر ویژه دوچرخه طراحی کنید
چیدمان بلوک ها اون طور که در پلان و مقطع هست مناسب نیست بلوک ها چسبیده به هم و یک خط پشت سرهم هستن یه سری قسمتها اینطور میشه تصور کرد که نوری نگیرن شیبتون اون قدر زیاد نیست که بین یک واحد و واحد پشتی اختلاف زیادی باشه تا نوربتونه راحت وارد فضاها شه و اکثر بنا زیر سایه میره البته بستگی به اقلیم داره که چقدر فشرده باشن ساختمون ها ولی این فشردگی معقول نیست انتهای دیدی که از ورودی میایید باز باشه بهتره تا کاملا با ساختمون پرشده باشه میتونه یه حیات خلوت یا یه حوض باشه اونجا
اسم اون فضایی که میخوایید پیاده رو مسقف باشه رو رواق بگید بهتره ولی بهتره ساده باشه مثل این رواقی که من خودم ترم پیش طراحی کردم رو ببینید فقط به قول شما یه جایی برای نور پردازی داخل ستون ها طراحی شه بهتره1.jpg
یه سری فضاهای مکث هم در طول مسیر حرکت طراحی کنید که به قول استادمون انگیزه سفر ایجاد کنید
اون حیاط مرکزی رو پلازای کارتون کنیدو فضای عمومی طراحی شده باشه بی امان ول نکنین اون فضای بزرگ وسط رو
سایت archdaily هم حتما بخش مسکونی رو کاراشو ببینید تا ذهنتون بیشتر باز شه
فعلا همینا به ذهنم رسید ببخشید دیگه خودمم مشغول پایان نامه هستم بیشتر وقت ندارم

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
توصیه میکنم یک نگاهی به این وبلاگ دوستم میلاد ضابطی که دانشجوی دکترا در ایتالیا هستن بیندازین این مطلبش هم که جدیده خیلی بهتون کمک میکنه 15 درس برای طراحی واحد های همسایگی پایدار http://miladzabeti.wordpress.com/2013/08/30/15-lessons-for-a-sustainable-neighborhood-design/

اگه فرصت دارید سعی کنید به واحد های مسکونی تیپ های متنوع بدین هم پلانی هم حجمی یک تیپ واحد برای مجموعه خیلی یکنواخت میکنه کارو
ایده طراحی روی شیب هم خوبه سعی کنید منظر رو هم طراحی کنید و باغ ایرانی اگر میخواهید به آب و طراحی مسیر آب توجه ویژه کنید مسیر ویژه دوچرخه طراحی کنید
چیدمان بلوک ها اون طور که در پلان و مقطع هست مناسب نیست بلوک ها چسبیده به هم و یک خط پشت سرهم هستن یه سری قسمتها اینطور میشه تصور کرد که نوری نگیرن شیبتون اون قدر زیاد نیست که بین یک واحد و واحد پشتی اختلاف زیادی باشه تا نوربتونه راحت وارد فضاها شه و اکثر بنا زیر سایه میره البته بستگی به اقلیم داره که چقدر فشرده باشن ساختمون ها ولی این فشردگی معقول نیست انتهای دیدی که از ورودی میایید باز باشه بهتره تا کاملا با ساختمون پرشده باشه میتونه یه حیات خلوت یا یه حوض باشه اونجا
اسم اون فضایی که میخوایید پیاده رو مسقف باشه رو رواق بگید بهتره ولی بهتره ساده باشه مثل این رواقی که من خودم ترم پیش طراحی کردم رو ببینید فقط به قول شما یه جایی برای نور پردازی داخل ستون ها طراحی شه بهترهمشاهده پیوست 168230
یه سری فضاهای مکث هم در طول مسیر حرکت طراحی کنید که به قول استادمون انگیزه سفر ایجاد کنید
اون حیاط مرکزی رو پلازای کارتون کنیدو فضای عمومی طراحی شده باشه بی امان ول نکنین اون فضای بزرگ وسط رو
سایت archdaily هم حتما بخش مسکونی رو کاراشو ببینید تا ذهنتون بیشتر باز شه
فعلا همینا به ذهنم رسید ببخشید دیگه خودمم مشغول پایان نامه هستم بیشتر وقت ندارم

مرسی و ممنون که اومدید و نظر دادید واقعا دستتون درد نکنه این همه برام وقت گذاشتید و نوشتید
یک دنیا ممنون

arch 1 teh

عضو جدید
اگه هدف اصلی اینه که روی شیب یا با سکشن کار کنی،حتما کارای رنزو پیانو رو ببین چون رنزو کسی هست که اکثر طراحی هاشو با سکشن میبنده و حرکت رو در سکشن حل میکنه،کارای رم کولهاوس هم بعضی هاشون با سکشن بسته شدن ولی بیشتر بحث آزادی پلان و سکشن در کاراش هست که با اقلیم و موضوع کارات و ایران نیاد،از نمونه های خوب هم که تو ایران کار شده رو هم همون شوشتر نو ودر بندر عباس شهرک مروارید و در نزدیکی جم(شیرنو)یک پروژه مجتمع مسکونی در حال ساخت و رو به اتمام هست با رویکرد اقلیمی که من حدس میزنم این پروژه جایزه ها خواهد گرفت و نمونه موردی خوبی برای دانشجویان خواهد بود(نمونه های خوبی هم در سایت اتوود هستن)

camelia ka

عضو جدید
من نمیدونم اقلیمت کجا هست ولی رویکرد معماری سنتی وحیاط مرکزی وباغ ایرانی خیلی نمره بیاره اگه بتونی خوب کارکنی..درباره اینکه سایتت شیبداره ومیخای باغ ایرانی رو داشته باشی پیشنهاد میکنم کتاب نعیما که پلان باغ ایرانیو داره نگاه کنی مث باغ شاهزداه ماهان و.. اتود بزنی از روسایت وهمزمان با طراحی سایت پلانتو کار کنی نه جدا جدا ..باغ ایرانی مسیر مکث واب خیلی توش مهمه اگه اقلیم گرموخشکه که مشکلی با اب نداری ولی اگه اقلیم شرجی اب رو کم ودور از محیط مسکونیت باید بذاری مثلا در ابتدای ورودیت... بد نیست مجموعه شوشترنو که کار دیبا اونو یه نگاه بکنی ...صفه وسکو ورواق(من دوس دارم رواقتو) عناصر میتونه تو کارت باشه (یا پیرنشین نزدیک ورودی تو خونه های سنتی هس واسه حرف زدن وخستگی در کردن یا حیاط مرکزی که اگه میخای مدرن باشه الزامی نداره مربع مستطیلی باشه (مث یکی از کارای شیخ زین الدین ) یا بادگیر اگه میتونی استفاده کن پوستی بنداز روش هی تغییرش بده مدرنش کن که میتونه نورگیر واسه کارت باشه که کارت از یکنواختی دربیاد ..فعلا همینا به ذهنم میاد:smile:

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم یه کم از بافت سنتی فاصله بگیر یعنی که همین عناصر اقلیمی یا... مثل رواق و.. رو به حالت مدرنش استفاده کن و درضمن کار سختیه که برای مسکونی از حجم به پلا برسی به نظرم این برا موزه بیشتر جواب میده همزمان باهم پیش ببر و اتود کن

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام.....

ابتدا عرض کنم خدمتتون ایده ای که مدنظرتون هست خیلی عالیه و همین باغ ایرانی بودن و حیاط مرکزی یکی از راهکارهای مناسب در طراحی اقلیم گرم میباشد.....اما چیزی که اینجا مهم و قابل توجه است اقلیم شهر شوشتر می باشد که تقریبأ شرجی یا گرم مرطوب است.بنابراین در طراحی باید سعی کنید بیشترین کوران را درطرح داشته باشید..اگه از حجم های ساده استفاده کنید با بازشوهای متقابل و وسیع طبیعتأ جوابگو خواهد بود... و ایجاد پنجره و بازشوهای بزرگ برای کنترل و جریان هوا ضروری است ..مسئله اصلی این است که خودتون به عنوان یه ایده دوست دارین خیلی سنتی باشه یا مدرن...؟؟
اگه همین ایده باغ ایرانی رو بتونین درست و به تناسب سایت و مجموعه طراحی کنین خیلی طرح خوبی میشه....

برا حجمتون هم این دو طرح ساخته شده در مناطق گرم و مرطوب است رو ببینید ...اینجوری شاید بهتر منظورم رو درک کنید....

یاسمن بانو

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دختر اینکارم بد نیس ببین...تواقیلم مصر هس که فک کنم به خوزستان نزدیک یه مجموعه توریستی ولی قسمت مسکونی هم داره ..قسمت گذر زیر مسکونیش ببین ..
longing_for_memories_iii_by_yusuf_abdelbaky-d3g55ll.jpglonging_for_memories_iv_by_yusuf_abdelbaky-d3g55p2.jpg

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم یه کم از بافت سنتی فاصله بگیر یعنی که همین عناصر اقلیمی یا... مثل رواق و.. رو به حالت مدرنش استفاده کن و درضمن کار سختیه که برای مسکونی از حجم به پلا برسی به نظرم این برا موزه بیشتر جواب میده همزمان باهم پیش ببر و اتود کن

ممنون دوست عزیز که اومدید نظر دادید راستش من درسته که دارم حجم مزنم ولی خب به پلان هم فک می کنم تا حدودی این نیست که فقط یک حجم مطلق باشه و بس

mina jigili

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
به نظر من فرم و حجم کلی بنا را سنتی بگیرچون جوابگوی اقلیم شوشتر هستش ولی در قوس و عناصر و جزئیاتش به صورت مدرن کار کن مثلا برای فرم پنجره ها تماما از قوس استفاده نکن از خطوط مورب توی کار بهره بگیر طوری که تناقضی با فرم دیگر قوس های بنا نداشته باشه .
جهت وزش بادهای مطلوب و غالب را در نظر بگیر بنارا پشت به باد غالب طراحی کن و رو به باد مطلوب لازم هم نیست که بلوک های تو 4 طرف را محصور کنن
میتونه از یک یا دو طرف باز باشه

fereshte1111

عضو جدید
عزیزم کار تو شیب قشنگ میشه. باغ ایرانی هم ایده خوبیه ک استفاده میکنی. حالا ترکیب باغ ایرانی و شیب میشه باغ شازده ماهان. ک تو مسیرش از آب و شیب پله پله استفاده کرده. اونو حتما نگا کن و با استفاده از پارامترهای مدرن و استفاده از معماری گذشته تلفیق خوبی ب دست میاد.
من یه پاور پوینتی دارم واست میفرستم ببینش. اتفاقا مسکونی تو شوشتر بود.
برای هوای شرجی کوران هوا. پنجره های متقابل برای هدایت هوا. پنجره های مشبک سقفی... اینارو استفاده بکن. ببین اگه استادت اجازه میده ک بادگیر استفاده کنی . بادگیرو ب شکل مدرن ب کار ببر عزیزم
از خونه های اونجا ایده بگیر. از مصالحشون ایده بگیر. خیلی خودتو درگیر فرم نکن. میشه با مصالح خوب و یه حجم متوسط کل کارو مطلوب جلوه داد. کمایینکه پایان نامه کارشناسی زیاد مهم هم نیس.

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزیزم کار تو شیب قشنگ میشه. باغ ایرانی هم ایده خوبیه ک استفاده میکنی. حالا ترکیب باغ ایرانی و شیب میشه باغ شازده ماهان. ک تو مسیرش از آب و شیب پله پله استفاده کرده. اونو حتما نگا کن و با استفاده از پارامترهای مدرن و استفاده از معماری گذشته تلفیق خوبی ب دست میاد.
من یه پاور پوینتی دارم واست میفرستم ببینش. اتفاقا مسکونی تو شوشتر بود.
برای هوای شرجی کوران هوا. پنجره های متقابل برای هدایت هوا. پنجره های مشبک سقفی... اینارو استفاده بکن. ببین اگه استادت اجازه میده ک بادگیر استفاده کنی . بادگیرو ب شکل مدرن ب کار ببر عزیزم
از خونه های اونجا ایده بگیر. از مصالحشون ایده بگیر. خیلی خودتو درگیر فرم نکن. میشه با مصالح خوب و یه حجم متوسط کل کارو مطلوب جلوه داد. کمایینکه پایان نامه کارشناسی زیاد مهم هم نیس.

سلام دوست عزیز ممنون که اومدید و نظر دادید اره انشاله از استاد میخوام در رابطه با بادگیر بپرسم چون من ندییدم که خونه قدیمی های اونجا بادگیر داشته باشن ولی استاد اگه اجازه بده میشه حتی یک طبقه زیر هم ساخت البته نه در همه جای کار

بالا