کمکم کنید این نقشه رو مطابق با آپارتمان های ایرانی تنظیم کنم

Bana8

عضو جدید
سلام . من یه نقشه ای پیدا کردم که واسه یه خونه بزرگ یک طبقه هستش و به نظرم خیلی نقشه خوشگلی هستش

حالا کمکی که از دوستان میخوام اینه که کمکم کنید این نقشه رو مطابق با یه ساختمون شمالی تنظیم کنم

طول زمینی که ما داریم 22.40 و عرضش هم 10 متر هستش . زیر بناش هنوز مشخص نیست
قرار هست 3 طبقه یک واحده بشه

پلانی که میگم اینه

راستی راستی اینم بگم که من عاشق این پله هایی هستم که وسط ساختمون میخوره . اگه دقت کنید تو این نقشه هم فکر کنم اونجا 40 سانت پله میخوره میره پایین که من خیلی دوست دارم . به خاطر همین تصمیم گرفتم سقف اون قسمت رو 40 سانت از سقف هال پایین تر بسازم ! یعنی 2 تا سقف با ارتفاع متفاوت که سقف هال 40 سانت بالاتر باشه ...

آخرین ویرایش توسط مدیر:

simiar

عضو جدید
سلام ؛ جهت شمال در نقشه شما مشخص نیست ، توضیحات شما برای توصیف زمینی دارین کافی نیست. وضعیت قرار گیری و عرض گذرها ، همسایگی ، جهت شمال ...
از اختلاف سطحی که در نقشه شما وجود داره میشه فهمید مربوط به یک ساختمان یک طبقه است، در ساختمان چند طبقه این اختلاف سطح باید با فکر بیشتری صورت بگیره تا برای سازه هم مشکلی پیش نیاد (ضمناً اختلاف سطح توی نقشه برعکس اون چیزی هست که در تصور شماست). به هر حال گمان نمیکنم این نقشه کمک زیادی بکنه. اگه میخوای نقشه خوبی داشته باشی حتماً باید یک آرشیتکت خوب یا دست کم یک مهندس عمران با ذوق و با سواد براتون طرح بزنه.
موفق باشید.

Bana8

عضو جدید
سلام ؛ جهت شمال در نقشه شما مشخص نیست ، توضیحات شما برای توصیف زمینی دارین کافی نیست. وضعیت قرار گیری و عرض گذرها ، همسایگی ، جهت شمال ...
از اختلاف سطحی که در نقشه شما وجود داره میشه فهمید مربوط به یک ساختمان یک طبقه است، در ساختمان چند طبقه این اختلاف سطح باید با فکر بیشتری صورت بگیره تا برای سازه هم مشکلی پیش نیاد (ضمناً اختلاف سطح توی نقشه برعکس اون چیزی هست که در تصور شماست). به هر حال گمان نمیکنم این نقشه کمک زیادی بکنه. اگه میخوای نقشه خوبی داشته باشی حتماً باید یک آرشیتکت خوب یا دست کم یک مهندس عمران با ذوق و با سواد براتون طرح بزنه.
موفق باشید.

سلام ممنون . یه سری از اطلاعات رو که دادم . مثلا نقشه مال ساختمون یک طبقه هست و قرار هستش که تو یه ساختمون شمالی 3 طبقه شمالی پیاده بشه
یعنی هال به سمت پنجره هایی که به سمت کوچه هست قرار بگیره و اتاق ها هم پشت ( یعنی همین نقشه برعکس بشه )

الان خودمم میتونم اینکارو بکنم اما تنها مشکلی که دارم اینه که یکی از اتاق ها بدون هیچ پنجره ای میشه !!!

simiar

عضو جدید
سلام ممنون . یه سری از اطلاعات رو که دادم . مثلا نقشه مال ساختمون یک طبقه هست و قرار هستش که تو یه ساختمون شمالی 3 طبقه شمالی پیاده بشه
یعنی هال به سمت پنجره هایی که به سمت کوچه هست قرار بگیره و اتاق ها هم پشت ( یعنی همین نقشه برعکس بشه )

الان خودمم میتونم اینکارو بکنم اما تنها مشکلی که دارم اینه که یکی از اتاق ها بدون هیچ پنجره ای میشه !!!
یعنی اینکه این نقشه به درد زمین شما نمیخوره ، باید به یه معماری بهتر و پخته تر طراحی بشه.
صادقانه بگم ، اگه یه مهندس خوب، طرح معماری قشنگ و اجرایی داشته باشه، رایگان در اختیار عموم قرار نمیده! چون خیلی زحمت داره. (البته اگه به دنبال یه طرح عالی و علمی هستین و نه فقط بازاری)
ولی به عنوان یه پیشنهاد خام : اگه جهت هر سه اتاق شمال به جنوب باشه و در یک ضلع قرار بگیرند فقط مشکل نور اتاق های خواب حل میشه. دوتا اتاق کناری هم میتونه طولشون بیشتر باشه.

Bana8

عضو جدید
یعنی اینکه این نقشه به درد زمین شما نمیخوره ، باید به یه معماری بهتر و پخته تر طراحی بشه.
صادقانه بگم ، اگه یه مهندس خوب، طرح معماری قشنگ و اجرایی داشته باشه، رایگان در اختیار عموم قرار نمیده! چون خیلی زحمت داره. (البته اگه به دنبال یه طرح عالی و علمی هستین و نه فقط بازاری)
ولی به عنوان یه پیشنهاد خام : اگه جهت هر سه اتاق شمال به جنوب باشه و در یک ضلع قرار بگیرند فقط مشکل نور اتاق های خواب حل میشه. دوتا اتاق کناری هم میتونه طولشون بیشتر باشه.

دوست عزیز چرا میگید این نقشه به درد نمیخوره ؟ از نظر ظاهری میگید ؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام . من یه نقشه ای پیدا کردم که واسه یه خونه بزرگ یک طبقه هستش و به نظرم خیلی نقشه خوشگلی هستش

حالا کمکی که از دوستان میخوام اینه که کمکم کنید این نقشه رو مطابق با یه ساختمون شمالی تنظیم کنم

طول زمینی که ما داریم 22.40 و عرضش هم 10 متر هستش . زیر بناش هنوز مشخص نیست
قرار هست 3 طبقه یک واحده بشه

پلانی که میگم اینه

راستی راستی اینم بگم که من عاشق این پله هایی هستم که وسط ساختمون میخوره . اگه دقت کنید تو این نقشه هم فکر کنم اونجا 40 سانت پله میخوره میره پایین که من خیلی دوست دارم . به خاطر همین تصمیم گرفتم سقف اون قسمت رو 40 سانت از سقف هال پایین تر بسازم ! یعنی 2 تا سقف با ارتفاع متفاوت که سقف هال 40 سانت بالاتر باشه ...

سلام
این نقشه واسه یه ساختمون 3 طبقه مناسب نیست
اول اینکه جای پله ها مشخص نیست(چون این نقشه مال یه طبقه هست)
در آپارتمان حتما اتاقها باید تراس داشته باشند،بعضی وقتها فقط برای کولر و پکیج و در اکثر مواقع تراس به عنوان یک حیاط کوچک کاربرد دارد.
اختلاف ارتفاع هم در یک سقف خیلی مناسب نیست و حتما روی سازه تاثیر میذاره و سازه سنگین تر در میاد
ضوابط تامین پارکینگ باید برقرار باشه،آیا همکف قراره پیلوت بشه؟؟
وتامین نور اتاقهای خواب

Bana8

عضو جدید
سلام
این نقشه واسه یه ساختمون 3 طبقه مناسب نیست
اول اینکه جای پله ها مشخص نیست(چون این نقشه مال یه طبقه هست)
در آپارتمان حتما اتاقها باید تراس داشته باشند،بعضی وقتها فقط برای کولر و پکیج و در اکثر مواقع تراس به عنوان یک حیاط کوچک کاربرد دارد.
اختلاف ارتفاع هم در یک سقف خیلی مناسب نیست و حتما روی سازه تاثیر میذاره و سازه سنگین تر در میاد
ضوابط تامین پارکینگ باید برقرار باشه،آیا همکف قراره پیلوت بشه؟؟
وتامین نور اتاقهای خواب

سلام . در مورد راه پله که خوب اینها اضافه میشه و نقشه کش یه سری تغییراتی بهش میده . من فقط از نظر شکل ظاهری میخوام یه چیزی تو این مایع ها باشه

در مورد سقف هم به نظر شما بهتر نمیشه اگه یه ساختمونی با زیر بنای زیاد به جای یه سقف یکدست و طولانی تبدیل به 2 تا سقف با ارتفاع متفاوت بشه ؟

پارکینگ هم قرار هست پیلوت باشه

واسه مشکل نور اتاق ها هم به نظر حیاط خلوت نور اون دوتا اتاق سمت چپی رو تامین میکنه

Bana8

عضو جدید
شما جای من بودید چیکار میکردید ؟

شما جای من بودید چیکار میکردید ؟

سلام . اگه یادتون باشه من مدتی هست اینجا دارم تلاش میکنم ساختمونی که مد نظرم هست رو بسازم . بالاخره بعد از مدتها تصمیم گرفتم این ساختمونی که میخوام بسازم 5 طبقه با پارکینگ پیلوت باشه . اما هنوز تو یه چیزیش شک دارم که میخوام کمکم کنید

زمین 220 متر هستش و بزرگه و من تو شک هستم که دو واحده باشه یا تک واحدی بزرگ ؟ زمین واسه 2 واحده یکم کوچیکه اما میشه ازش دو واحده درآورد
اما کوچیک میشه و بی ریخت . اما در عوض سودش خیلی بیشتر از یک واحده میشه

اگر 2 واحده باشه و هر واحد 35 میلیون ارزش داشته باشه هر طبقه میشه 70 میلیون . اما اگه یک طبقه باشه و بزرگ و شیک هم باشه نهایت 50 - 55 میلیون ارزش داره
اگه 2 واحده باشه ساختمون از نظر نور مشکل پیدا میکنه یه مقدار ...

حالا با این خوبی ها و بدی های دو واحده و تک واحده به نظرتون من چیکار کنم ؟ شما بودید چیکار میکردید ؟

kia112

عضو جدید
باسلام اگه فقط واسه فروش میخواین بنظرمن دوواحده بسازبعدش هم 220متربرای دوواحداصلاً کم نیست اگه همش روبسازی وعرض زمینت هم جواب نورگیری دوواحدروبده تازه میتونی بالکن هم بزنی متراژروببری بالا اما بهرحال جهت فروش سودواقعی توی واحدهای کوچکتروبیشتره چون بخاطرارزانتربودن هم مشتری زیادداره هم نقداً هم میتونن بخرن بعدش اگه خودت هم ازش استفاده کردی طبقه آخریا یکی دیگه رو تک واحدش کن برای خودت که شیک وبزرگ بشه ....

alipiroozz

عضو جدید
220 متر خیلی زیاده .چه طور شما میگی کمه ؟به نظر من دو واحدی بساز .البته اگه یک واحدی بسازی میتونی چیزه لوکسی در بیاری ولی اگه صرفه اقتصادیه دو واحدی بهتره .

شاهین تیز پرواز

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من ترکیبی بساز طبقه ی اول رو دوم دو واحده بساز و واحد های بالا تار رو به دلی داشتن ارتفاع تک واحدی و این جوری سودش بیشتر هم میشه برات

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من قبل از هر چیز قوانین ساخت و ساز رو توی اون منطقه از شهرداری منطقه بپرسین و بعد برین سراغ بقیه بحثا .... باید بررسی کنی در صورتی که تعداد واحدها رو افزایش بدی آیا پیلوت قادر به تامین نیاز پارکیگ خواهد بود یا نه در غیر ایصنورت ممکنه مجبور بشی عوارضی رو به شهرداری پرداخت کنی ... یا پیش آمدگی هر طرف رو در نظر بگیری.... واین بحثای هزینه ای براتون ایجاد میکنه
ولی در کل اگه قصد استفاده شخصی ندارین به نظر من هم افزایش واحدها بهتره و اگه استفاده شخصی و .... باشه ترکیبی باشه ...!!!!

Bana8

عضو جدید
سلام . ممنون از کمک هایی که کردید یه چند روز نبودم رفته بودم شهرستان واسه کارهای زمین

همه شما گفتید که 220 متری خیلی خوبه برای 2 واحده اما چطوری حساب کردید ؟ من منظورم از 220 متر کل زمین بود . یعنی فقط زیر بناش 220 متر نیست و کل متراژ زمین 220 متره

عرض زمین 10 متر هستش و طولش 22.40
از نظر عرضی یکم کوچیک نیست ؟

alipiroozz

عضو جدید
سلام . ممنون از کمک هایی که کردید یه چند روز نبودم رفته بودم شهرستان واسه کارهای زمین

همه شما گفتید که 220 متری خیلی خوبه برای 2 واحده اما چطوری حساب کردید ؟ من منظورم از 220 متر کل زمین بود . یعنی فقط زیر بناش 220 متر نیست و کل متراژ زمین 220 متره

آذه عرضش يه كم كمه .
ولي خوب معماري يعني همين ديگه .از بدترين ها بهترين چيز رو بسازي .
يه كم مديريت كني چيزه خوبي ميتوني در بياري .
البته نظر دوستان در مورد اينكه يه طبقه رو تك واحدي بقيه رو دو واحدي هم خيلي خوبه .چيزه خوبي ميشه .
موفق باشي .

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

خوب دوست من معبرای زمینت کدوم طرفا هست .... اگه معبر سمت طول باشه میتونی در طبقات با توجه به عرض معبرت و قوانین اون منطقه پیش آمدگی داشته باشی که این باعث افزایش زیربنات در طبقات میشه... بعدشم به قول بچه ها یه معمار خوب میتونه اینکارو بکنه..

simiar

عضو جدید
اگه من جای شما بودم اصلاً آپارتمان نمی ساختم.
محله ی ما که از بهترین نقاط شهرمونه پر از آپارتمانه ، ولی کوچه ی ما پر از درختای تنومند چنار و نارون و اقاقیاست .. همسایه ها به خاطر زندگی بهتر این کار رو نمی کنن. من از آپارتمان متنفرم و هیچ وقت این کار رو نمی کنم. پولشو یه جور دیگه سرمایه گذاری میکنم.

alipiroozz

عضو جدید
مهندس نميشه صورت مسئله رو پاك كرد كه !!!!
معماري سبز يعني همين .
بالاخره آدم بايد تو يه جايي زندگي كنه .چه بهتر جايي كه ميخواد توش زندگي كنه به همچين مسائلي هم اهميت بده .

MoHsEN M.P

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول باید برید شهرداری ببینید میذاره دو واحده بسازید یا نه که این موضوع به شرایط مختلف بستگی داره که باید شهرداری باید تایید کنه دل به خواهی نیست

simiar

عضو جدید
معماري سبز يعني همين .
بالاخره آدم بايد تو يه جايي زندگي كنه .چه بهتر جايي كه ميخواد توش زندگي كنه به همچين مسائلي هم اهميت بده .
صحبت من در مورد آپارتمان هاییست که توی ایران ساخته میشه (عموماً) و این اصلاً پاک کردن صورت مسئله نیست ، من ترجیح میدم در یک خانه ویلایی زندگی کنم.

این که توی یک زمین 220 مترمربعی در 4 طبقه 8 واحد 80 متری دربیاری که در فضای پله ی اون دو نفر به زحمت از کنار هم رد بشن و وقتی در خونه باز باشه تا ته اتاق خواب پیدا باشه و پارکینگش هم فضای گردش نداشته باشه و حیاط کوچکش هم با موزاییک و سنگ فرش شده باشه و بعدش هم بابت این اثر معماری برجسته عوارض و جرایم ماده 100 و مازاد تراکم و حذف پارکینگ .... به شهرداری بدی ، بهش میگن معماری سبز؟!
حتم دارم منظور شما این نیست که معماری سبز یعنی اینکه در یک گذر به عرض 10 متر و با طول 100 متر 160 خانوار زندگی کنن (تراکم 160 خانوار در فقط 5000 متر مربع! ) در حالی که شهرداری عملاً امکان اضافه کردن سرانه ی فضای سبز رو در اون منطقه نداره!
حتی یک نمونه موفق در کشورهای پیشرفته که با این سبک ساخته شده وجود ندارد.

آخرین ویرایش:

alipiroozz

عضو جدید
صحبت من در مورد آپارتمان هاییست که توی ایران ساخته میشه (عموماً) و این اصلاً پاک کردن صورت مسئله نیست ، من ترجیح میدم در یک خانه ویلایی زندگی کنم.

این که توی یک زمین 220 مترمربعی در 4 طبقه 8 واحد 80 متری دربیاری که در فضای پله ی اون دو نفر به زحمت از کنار هم رد بشن و وقتی در خونه باز باشه تا ته اتاق خواب پیدا باشه و پارکینگش هم فضای گردش نداشته باشه و حیاط کوچکش هم با موزاییک و سنگ فرش شده باشه و بعدش هم بابت این اثر معماری برجسته عوارض و جرایم ماده 100 و مازاد تراکم و حذف پارکینگ .... به شهرداری بدی ، بهش میگن معماری سبز؟!
حتم دارم منظور شما این نیست که معماری سبز یعنی اینکه در یک گذر به عرض 10 متر و با طول 100 متر 160 خانوار زندگی کنن (تراکم 160 خانوار در فقط 5000 متر مربع! ) در حالی که شهرداری عملاً امکان اضافه کردن سرانه ی فضای سبز رو در اون منطقه نداره!
حتی یک نمونه موفق در کشورهای پیشرفته که با این سبک ساخته شده وجود ندارد.

اگه من جای شما بودم اصلاً آپارتمان نمی ساختم.

مهنس معلومه خيلي از عواملو در نظر نميگيري كه اين حرفو ميزني .

simiar

عضو جدید
پست قبلی من واکنش به این پست شما در مورد معماری سبز بود و تلاش کردم موضع و نظر خودم رو روشن بیان کنم.
معماري سبز يعني همين .

مهنس معلومه خيلي از عواملو در نظر نميگيري كه اين حرفو ميزني .
مهندس البته من کمی ایده آل گرا هستم و صحبت های من در اینجا بیشتر از جنبه ی پاسخ دادن به دوستمون بود ولی بدون تعارف عرض می کنم ، دوست دارم بیشتر یاد بگیرم و صحبت های دوستانی مثل شما رو در مورد توجیه آپارتمان سازی در ایران و عواملی که به نظر شما پر اهمیت و به نظر من کم یا بی اهمیت اند ، بشنوم.
از جمله ی کوتاه شما نظرتون رو نمیشه متوجه شد.

آخرین ویرایش:

kia112

عضو جدید
خوب دوست من معبرای زمینت کدوم طرفا هست .... اگه معبر سمت طول باشه میتونی در طبقات با توجه به عرض معبرت و قوانین اون منطقه پیش آمدگی داشته باشی که این باعث افزایش زیربنات در طبقات میشه... بعدشم به قول بچه ها یه معمار خوب میتونه اینکارو بکنه..
منم بانظرتون موافقم اماهرکاری کردی زیربنای مفیدهرواحدکمتراز75مترنشه یعنی بدون راه پله وآسانسور150مترساخت داشته باشی البته اگه معبررو در10متری داری این کاریه کم مشکل میشه اما بهرحال بااحترام به نظرهمه معمارها بایه معماری خوب همه چی ممکنه

kia112

عضو جدید
البته بااوضاع فعلی بازار واین تغیرقیمتهای وحشتناک فعلاً عجله نکن فقط پیگیرنقشه ومجوزهاباش تا بعدازسال ماکه این یه ماهه به اندازه 10سال پیرشدیم

javad_jalali

عضو جدید
دو واحده که بهتره اما باید به عوارض شهرداری و تراکم و اضافه بنا توجه داشته باشی
که باید از شهرداری محل وقوع زمین جویا باشی

بالا