کلاس کنکور ← گیاهپزشکی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
کسی نیس درباره این سوال توضیح بده؟

در کدام زیرراسته از سخت بالپوشان سلول Oblongume در بالهای عقبی وجود ندارد؟
1. Polyphaga
2. Adephaga
3. Myxophaga
4. Archostemata

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
کسی نیس درباره این سوال توضیح بده؟

من که گفتم :surprised: حالا با عکس توضیح میدم شاید بهتر متوجه بشین !!!

oblongume سلولی که از دورگ m و cu در بال عقبی بعضی از سوسکها بوجود میاد !!! ببنین دقیقا اینجاست که قرمز کردم oblongume.jpg
adephaga.jpg
این سلول فقط تو زیر راسته polyfaghaسوسکها وجود نداره !!!

باعث تا خوردن بال؛ تو زیر راسته dephaga, archostemataمیشه !!!

myxophagaدارند ولی باعث تا خوردن بال نمیشه !!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفات گیاهی:

پوشش نازک ابریشمی در کدام یک از شفیره های آفات زیر دیده میشود؟

1. آگروئیس
2. کارادرینا
3. هلیوتیس
4. شبپره گاما

حشره شناسی:

در کدام زیرراسته از سخت بالپوشان سلول Oblongume در بالهای عقبی وجود ندارد؟

1. Polyphaga
2. Adephaga
3. Myxophaga
4. Archostemata

اصول کنترل و سم شناسی:

در کدام مورد زیر باید از توصیه پروپارژیت خودداری کرد؟

1. کنه تارعنکبوتی روی پنبه

2. کنه تارعنکبوتی روی سویا

3. کنه قرمز اروپایی روی سیب

4. کنه قرمز اروپایی روی گلابی

جانورشناسی:

دم کدام گروه زیر هتروسرک است؟ (سوال ساده ایه اما چه ربطی داره به ما... الله اعلم)

1. دهان گردان

2. ماهی سوف

3. کپور ماهی ها

4. کوسه ها

آفات گیاهی گزینه 4
حشره شناسی گزینه 1
اصول کنترل و سمشناسی گزینه 4
جانورشناسی گزینه 4

توضیحات رضا و الهام کامل بود

eliot -esf

کاربر ممتاز
از من مبتدی درخواست شده برای شما اساتید سوال دربیارم :w20: نیدونم چرا :w19: و لی باید جواب بدین :w01:

سوالات کنکور حشره شناسی 1390...

جانور شناسی :

falconiformesشامل کدام نوع از پرندگان می باشند ؟!؟
1) پرستو شکلان
2) طوطی شکلان
3)عقاب شکلان
4) لک لک شکلان

حشره شناسی :

دامنه ی حرارتی شپش انسان و کنه های انگل جانوری به کدام گزینه مربوط است ؟؟!؟!؟
eurymere(1
2)eurytherme
3)stenotherme
4)stenomere

آفات گیاهی:

کدامیک از خصوصیات زیر در مورد pegomia beta صحیح است ؟!؟؟!؟!
1)یک نسلی برگخوار
2)چند نسلی مینوز برگ
3)چند نسلی تغذیه از غده زیرزمینی
4)5نسلی ساقه خوار

اصول مبارزه و سم شناسی :

کدامیک از از سموم زیر برای دشمنان طبیعی آفات خطرناکتر است ؟؟
1)اینویدور
2)ایمیداکلوپراید
3)باکتوسپئین
4)داپیل

آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
از من مبتدی درخواست شده برای شما اساتید سوال دربیارم :w20: نیدونم چرا :w19: و لی باید جواب بدین :w01:

سوالات کنکور حشره شناسی 1390...

جانور شناسی :

falconiformesشامل کدام نوع از پرندگان می باشند ؟!؟
1) پرستو شکلان
2) طوطی شکلان
3)عقاب شکلان
4) لک لک شکلان

حشره شناسی :

دامنه ی حرارتی شپش انسان و کنه های انگل جانوری به کدام گزینه مربوط است ؟؟!؟!؟
eurymere(1
2)eurytherme
3)stenotherme
4)stenomere

آفات گیاهی:

کدامیک از خصوصیات زیر در مورد pegomia beta صحیح است ؟!؟؟!؟!
1)یک نسلی برگخوار
2)چند نسلی مینوز برگ
3)چند نسلی تغذیه از غده زیرزمینی
4)5نسلی ساقه خوار

اصول مبارزه و سم شناسی :

کدامیک از از سموم زیر برای دشمنان طبیعی آفات خطرناکتر است ؟؟
1)اینویدور
2)ایمیداکلوپراید
3)باکتوسپئین
4)داپیل

اوههههههههههه تو کی سوال گذاشتی ما ندیدیم؟!
من اومدم سوال بزارم که دیدم گذاشته شده!!!!

جانورشناسی:
گزینه 3 میشه ... عقاب شکلان
Psittaciformes طوطی شکلان
Ciconiiformes لک لک شکلان
پرستوشکلان هم در حد خانواده باید باشه نه راسته (احتمال زیاد)

حشره شناسی:
گزینه 3 میشه (راستش فکر کنم این سوال بیشتر به جانورشناسی بخوره تا حشره شناسی چون من توی حشره شناسی به این مورد بر نخوردم)
البته پاسخ سوال رو ذهنم داره میگه ... خیلی کم شک دارم به گزینه 2

آفات گیاهی:
گزینه 2 میشه (مگس ها معمولا چند نسلی هستن و اگر برای تعدا نسلشون عدد تعیین کنیم بنظر من خیلی احمقانه است) خسارت این مگس هم بصورت مینوزه ...

اصول مبارزه و سم شناسی:
گزینه 2 میشه (ایمیداکلوپراید یه سم نیکوتینوئیدی و خیلی سمیه! بدون اینکه بدونیم باکتوسپین همون بی تی هست و سم اختصاصی و بیولوژیک و ... گزینه 2 داره داد میزنه میگه من جواب درستم)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

و یک نکته در مورد سوال سم شناسی: اینکه سم اینویدور هم درسته برای حشرات شکارگر خیلی کم مضره اما روی کنه های شکارگر اثر کشندگی داره!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال سم شناسی کنکور 91
این همون سوالیه که بعد از کنکور به رضا هم گفتم که سوال 28 سم شناسی بنظرم مشکل داشت! (البته الان متوجه شدم مشکل سوالش زیاد حاد نبود)

سوال:
کدامیک از آفتکش های زیر هنوز در لیست مجاز مصرف است:
1. آمیتراز
2. اندوسولفان
3. آزینفوس متیل
4. پروپاکسور

دانشجویی که میخواد به این سوال جواب بده باید اطلاعاتش خیلی بروز باشه!!!! مثلا آخرین اطلاعات مربوط به بازار سم در بهمن ماه هر سال!
من با خودم گفتم خدایا هر 4 تا سم که سر کلاسا استادامون توصیه میکردنشون ... الانم که همشون موجوده و مصرف میشه!
اما:
آمیتراز (میتاک) : ابتدای سال 91 می بایست حذف شده باشد ... (از حذف شدن قطعی آن در حال حاضر (آبان 91) اطلاعاتی وجود ندارد (من اطلاعاتی ندارم))
اندوسولفان (تیودان) : مهر 89 حذف گردید
آزینفوس متیل (گوزاتیون) : مهر 89 حذف گردید
پروپاکسور : آذر 89 از سموم کشاورزی حذف گردید و به سموم بهداشتی اضافه شد.

گزینه صحیح اعلام شده گزینه 1 یعنی آمیترازه ...
دوستان دقت کنن سال دیگه این سوال تکرار شد آمیتراز هم حذفه دیگه!
اما پروپاکسور حذف نشده و فقط توی کشاورزی کاربرد نداره (و اینکه صورت سوال مشخص نکرده از سموم کشاورزی یا ...)
پس اینم میتونه جواب صحیح باشه!
چون من این گزینه رو انتخاب کردم!

AR>

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

من میخوام براارشدتغییررشته بدم نمیخوام کشاورزی باشه.سم شناسی پزشکی یامهندسی داروسازی احتمالش هس بتونم قبول شم

eliot -esf

کاربر ممتاز
اوههههههههههه تو کی سوال گذاشتی ما ندیدیم؟!
من اومدم سوال بزارم که دیدم گذاشته شده!!!!

جانورشناسی:
گزینه 3 میشه ... عقاب شکلان
Psittaciformes طوطی شکلان
Ciconiiformes لک لک شکلان
پرستوشکلان هم در حد خانواده باید باشه نه راسته (احتمال زیاد)

حشره شناسی:
گزینه 3 میشه (راستش فکر کنم این سوال بیشتر به جانورشناسی بخوره تا حشره شناسی چون من توی حشره شناسی به این مورد بر نخوردم)
البته پاسخ سوال رو ذهنم داره میگه ... خیلی کم شک دارم به گزینه 2

آفات گیاهی:
گزینه 2 میشه (مگس ها معمولا چند نسلی هستن و اگر برای تعدا نسلشون عدد تعیین کنیم بنظر من خیلی احمقانه است) خسارت این مگس هم بصورت مینوزه ...

اصول مبارزه و سم شناسی:
گزینه 2 میشه (ایمیداکلوپراید یه سم نیکوتینوئیدی و خیلی سمیه! بدون اینکه بدونیم باکتوسپین همون بی تی هست و سم اختصاصی و بیولوژیک و ... گزینه 2 داره داد میزنه میگه من جواب درستم)

آفرین داداش جووون !! همش درست بووود !! من به تو افتخار میکنم :w23: سوال حشره شناسی من از تو بخش حشره شناسی انتخاب کردم به طراحش بگو برا سال بعد بگذاره جانور !!! :w16:

و یک نکته در مورد سوال سم شناسی: اینکه سم اینویدور هم درسته برای حشرات شکارگر خیلی کم مضره اما روی کنه های شکارگر اثر کشندگی داره!
ممنون نکته خوبی بود !!

سوال سم شناسی کنکور 91
این همون سوالیه که بعد از کنکور به رضا هم گفتم که سوال 28 سم شناسی بنظرم مشکل داشت! (البته الان متوجه شدم مشکل سوالش زیاد حاد نبود)

سوال:
کدامیک از آفتکش های زیر هنوز در لیست مجاز مصرف است:
1. آمیتراز
2. اندوسولفان
3. آزینفوس متیل
4. پروپاکسور

دانشجویی که میخواد به این سوال جواب بده باید اطلاعاتش خیلی بروز باشه!!!! مثلا آخرین اطلاعات مربوط به بازار سم در بهمن ماه هر سال!
من با خودم گفتم خدایا هر 4 تا سم که سر کلاسا استادامون توصیه میکردنشون ... الانم که همشون موجوده و مصرف میشه!
اما:
آمیتراز (میتاک) : ابتدای سال 91 می بایست حذف شده باشد ... (از حذف شدن قطعی آن در حال حاضر (آبان 91) اطلاعاتی وجود ندارد (من اطلاعاتی ندارم))
اندوسولفان (تیودان) : مهر 89 حذف گردید
آزینفوس متیل (گوزاتیون) : مهر 89 حذف گردید
پروپاکسور : آذر 89 از سموم کشاورزی حذف گردید و به سموم بهداشتی اضافه شد.

گزینه صحیح اعلام شده گزینه 1 یعنی آمیترازه ...
دوستان دقت کنن سال دیگه این سوال تکرار شد آمیتراز هم حذفه دیگه!
اما پروپاکسور حذف نشده و فقط توی کشاورزی کاربرد نداره (و اینکه صورت سوال مشخص نکرده از سموم کشاورزی یا ...)
پس اینم میتونه جواب صحیح باشه!
چون من این گزینه رو انتخاب کردم!
:eek: باورم نمیشه !!! الان نا امید شدم از ارشد !! :(
من میخوام براارشدتغییررشته بدم نمیخوام کشاورزی باشه.سم شناسی پزشکی یامهندسی داروسازی احتمالش هس بتونم قبول شم
سم شناسی پزشکی میتونید!!! ولی داروسازی مهندسی داره مگه ؟؟! مال پزشکی مگه نیس !!! فک نکنم !!

اما به طور کلی برا ارشد هر نوع مهندسی که بخواید میتونید شرکت کنید !!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
آفرین داداش جووون !! همش درست بووود !! من به تو افتخار میکنم :w23: سوال حشره شناسی من از تو بخش حشره شناسی انتخاب کردم به طراحش بگو برا سال بعد بگذاره جانور !!! :w16:

ممنون نکته خوبی بود !!

:eek: باورم نمیشه !!! الان نا امید شدم از ارشد !! :(

سلام!!!!!!

اون مجله هه بود! یادته!؟ اونو دانشگاه ما هم چاپ کردن!!! چه جوریش رو نمیدونم!
.........................

خب لطفا به این سوال جواب صحیح بدهید!

سمشناسی:
کدام یک از سموم زیر تاثیر مخرب تری روی دشمنان طبیعی دارد؟
1. پریمیکارب
2. دلنامترین
3. آبامکتین
4. اسپینوساد

eliot -esf

کاربر ممتاز
سلام!!!!!!

اون مجله هه بود! یادته!؟ اونو دانشگاه ما هم چاپ کردن!!! چه جوریش رو نمیدونم!
.........................

خب لطفا به این سوال جواب صحیح بدهید!

سمشناسی:
کدام یک از سموم زیر تاثیر مخرب تری روی دشمنان طبیعی دارد؟
1. پریمیکارب
2. دلنامترین
3. آبامکتین
4. اسپینوساد

پریمیکارب:
پيريميكارب حشره كشي انتخابي از گروه ديمتيل كاربامات با خاصيت تدخيني و سريع الاثر، طیف وسیعی ازآفات گیاهی را کنترل می­کند.
دلتامترین :دلتامترین موثرترین حشره­ کش از گروه پایرتروئیدهای مصنوعی است، که با نحوه اثر تماسی و گوارشی، طیف وسیعی از آفات گیاهی نظیر لارو پروانه­ ها، سوسک­ها، مگس­ها، سن­ها، زنجرک­ها و تریپس­ها را در درختان میوه، محصولات زراعی، کشت­های زیر پلاستیک و گلخانه ­ها، همچنین در موارد خانگی کنترل می­ کند. دلتامترین همچنین در کنترل رشد شته­ ها، کنه­­ ها و مگس­های سفید نیز موثر است. قدرت حشره­ کشی دلتامترین حدود صد برابر از ترکیبات کلره، پنج بار از ترکیبات فسفره و پنج تا ده بار از سایر پایرتروئیدهای مصنوعی بیشتر است. اثر ضربه­ ای شدید، خاصیت دورکنندگی (در مقادیر مصرف زیاد) و عدم تغذیه حشره (در مقادیر مصرف کم) دلتامترین را در جایگاه مناسبی در مبارزه تلفیقی آفات قرار می ­دهد.

دلتامترین به علت خاصیت چربی ­دوستی به سرعت توسط لایه کوتیکول بدن حشرات و همچنین سطوح برگ­های سم­پاشی­ شده جذب می­ گردد، در نتیجه نه ­تنها با نفوذ سریع در کوتیکول بدن حشرات، آنها را نابود می­ کند، بلکه در مقابل شسته ­شدن توسط باران نیز مقاومت می­ کند.
دلتامترین تنها حشره­ کشی از گروه پایرتروئیدها است، که فقط دارای یک ایزومر فعال در ترکیب خود است، در نتیجه اثرات مخرب جانبی و آلودگی محیط زیست در مورد این سم به حداقل رسیده است.

آبامکتین :
آبامکتین کنه­ کش و حشره­ کش غیرسیستمیک از فرآورده­ های میکروبی جدید با منشا طبیعی است، که با نحوه اثر تماسی، گوارشی و اثر سیستمیک محدود قادر است، در برگ­های گیاهان سم­پاشی ­شده نفوذ نماید و طیف وسیعی از آفات شامل انواع نماتدهای خاکزی، مراحل متحرک کنه­ های نباتی، مینوزها، حشرات مکنده، مورچه­ ها، سوسک برگ­خوار سیب­ زمینی را روی گیاهان زینتی، پنبه، مرکبات، سیب، گردو، سبزیجات، سیب­ زمینی و سایر محصولات کنترل نماید. آبامکتین در ایران برای کنترل کنه زنگ مرکبات و مینوز برگ سبزیجات توصیه شده است.

اسپینوساد :
ویژگی های خاص: نحوه اثر: حشره کش عصبی که با تاثیر روی گیرنده های استیل کولین، سبب فلج شدن و مرگ حشره می گردد.موارد مصرف در ایران:
كرم غوزه در پنبه[250-200میلی لیتر در هکتار (1)]
موارد مصرف در سایر كشورها:
تریپس گل غربی در گیاهان زینتی
راهنمای مصرف:
•در بعضی از گیاهان پناهگاه هایی عاری از حشره كش می توان به وجود آورد كه سبب كاهش تأثیرسوء حشره كشروی دشمنان طبیعی گردد.
•با مشاهده اولین پوره یا حشره بالغ سم پاشی را شروع كنید.
•2 الی 3 بار سم پاشی در برنامه کنترل شیمایی به فاصله 7-5 روز از همدیگر برای كنترل سریع آفت ضروری است.
•برای كاهش احتمال رشد مقاومت به حشره کش از برنامه مدیریتی مقاومت استفاده شود.
احتیاط های لازم:
•گیاهان نباید بیش از سه بار متوالی سم پاشی شوند و حداكثر دفعات سم پاشی 6 بار در سال است.
•میزان تحمل گیاهان به سموم را در سطح كوچك آزمایش كنید قبل از اینكه در سطح وسیع استفاده شود.
•در تابش شدید نور خورشید و یا روی گل های بازشده سم پاشی نكنید.
•تخم های آفات مستقیماً باید سم پاشی شوند اما حشرات بالغ ولاروها از طریق تماس با سطوح سمپاشی شده از بین می روند .
•روی بعضی از گیاهان مانند بنفشه آفریقایی لكهیا سوختگی ایجاد می كند.
ملاحظات زیست محیطی:
•میزان سمیت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 برای پستانداران5000-3783 میلی گرم بر کیلوگرم، LD50 برای پرندگان2000-5156 میلی گرم بر کیلوگرم، LC50 برای ماهی ها30-5/3 میلی گرم بر لیتر، EC50 برای دافنی 14میلی گرم بر لیتر
• مضر برای ماهی و موجودات آبزی بوده از آلوده شدن آب های سطحی و نهرها باید خودداری كرد.
•امكان كاربرد آن در برنامه IPM وجود دارد.
•روی تعدادی از حشرات و كنه های شكاری تأثیر كمی دارد اما برای زنبورهای پارازیتویید مضر است.
•حشرات مفید را می توان بعد از خشك شدن سطح سم پاشی رها سازی كرد در حالی كه برای رهاسازی زنبور باید دو هفته بعد از سم پاشی اقدام كرد.

باتوجه به این اطلاعات .... گزینه 4!! هوم ؟!؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این لحظه ورود شما رو باید بدیم ازش یه شکار لحظه های توپ بسازند
:D

سلام جناب مهندس
خوش اومدید مجدادا
:)

آگاهدخت عزیز تو خیلی لطف داری ...
ما لایق این همه مهربونی نیستیم واقعا.

باتوجه به این اطلاعات .... گزینه 4!! هوم ؟!؟

خیر گزینه 4 نمیشه!
دلتامترین ابر سمه
آبامکتین هم همینطور

من خودم بین این دو گزینه شک دارم!
مرسی الهام جان

Phyto

مدیر تالار
دلتامترین چندین ساله که داره در سطح وسیع استفاده میشه! فکر میکنم بیشترین میزان مصرف سم یکیش همین دلتامترین باشه یکی هم دیازینون!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی رضا جان.
اما من هنوز جواب سوالمو نگرفتم!
جواب این سوال از طرف سنجش دلتامترینه! (کنکور 92)
اما من میگم آبامکتین یا هر دو گزینه!

پریمیکارب که شته کش اختصاصیه ال دی 50 هم 150 تاست

اسپینوساد هم فقط رو لارو پروانه ها و دوبالان و تریپس ها موثره ال دی 50 هم 4000 تاست

دلتامترین همه چیز کشه! (رفتم سم فروشی میگم آقا یه شیشه شربت مالاتیون بدید! میگه واسه چی؟ میگم 2 تا درخته شته زیاد زده!
میگه مالاتیون چیه بیا دسیس ببر! گفتم خسته نباشی دسیس که خودمم میکشه!) (طرف فکر میکنه یه سم قوی و همه چیز کش بده نشون دهنده اطلاعات زیادشه!) روی همه حشرات موثره و ال دی 50 هم حدود 135 تاست

آبامکتین هم خیلی سمی و ذکر شده برای اکثر بندپایان سمی هست ال دی 50 هم حدود 10
از نظر ال دی 50 آبامکتین خیلی سمی تر از دلتامترینه!

الان سوال من اینه سازمان سنجش بر چه مبنای علمی ای 2 گزینه ای میده که واقعا انتخاب کردن بین اونا بصورت 100درصد درست نیست!؟؟؟

Phyto

مدیر تالار
آبامکتین معمولا به صورت اختصاصی تر استفاده میشه

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی رضا جان.
اما من هنوز جواب سوالمو نگرفتم!
جواب این سوال از طرف سنجش دلتامترینه! (کنکور 92)
اما من میگم آبامکتین یا هر دو گزینه!

پریمیکارب که شته کش اختصاصیه ال دی 50 هم 150 تاست

اسپینوساد هم فقط رو لارو پروانه ها و دوبالان و تریپس ها موثره ال دی 50 هم 4000 تاست

دلتامترین همه چیز کشه! (رفتم سم فروشی میگم آقا یه شیشه شربت مالاتیون بدید! میگه واسه چی؟ میگم 2 تا درخته شته زیاد زده!
میگه مالاتیون چیه بیا دسیس ببر! گفتم خسته نباشی دسیس که خودمم میکشه!) (طرف فکر میکنه یه سم قوی و همه چیز کش بده نشون دهنده اطلاعات زیادشه!) روی همه حشرات موثره و ال دی 50 هم حدود 135 تاست

آبامکتین هم خیلی سمی و ذکر شده برای اکثر بندپایان سمی هست ال دی 50 هم حدود 10
از نظر ال دی 50 آبامکتین خیلی سمی تر از دلتامترینه!

الان سوال من اینه سازمان سنجش بر چه مبنای علمی ای 2 گزینه ای میده که واقعا انتخاب کردن بین اونا بصورت 100درصد درست نیست!؟؟؟

سلام
دوست عزیز دراصل آبامکتین یک کنه کش هست ودرتقسیم بندی هم درگروه کنه کشها قرارگرفته.ودر تقسیم بندی W.H.O درگروه 2 قرارگرفته(سمیت متوسط) ولی دسیس (دلتامترین) درگروه 1B قرار گرفته (بسیارخطرناک) واز نظر تقسیم بندی این سازمان سلامت جهانی W.H.O ) به گروههای 1-2-3-1A -1B -U که 1A جز سموم فوق العاده خطرناک هستند.اگر براساس تقسیم بندی این سازمان بخواهیم درنظر بگیریم دلتامترین خطرناک ترین می باشد.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از توضیحات داش رضا و شما دوست عزیزم
تنها نکته ای که منو موقتا قانع کرد که قبول کنم دلتامترین سمیت بیشتری روی دشمنان طبیعی نسبت به آبامکتین داره، خاصیت نفوذی بیشتر آبامکتین به دلتامترینه! (دلتامترین خاصیت نفوذی نداره) (اما در عمل چنین نیست) و به عبارت صحیح تر خاصیت تماسی بیشتر دلتامترین نسبت به آبامکتینه که اثر کشندگی دلتامترین رو روی دشمنان طبیعی نسبت به آبامکتین افزایش میده! اون هم با یک اختلاف جزئی!
تجربه بهم ثابت کرده توضیحات من مشتری نداره، اما من باز هم بیشتر توضیح میدم
و این نکته رو هم بگم به دوست گلم (که اسمشم نمیدونم) تقسیم بندی سمیت w.h.o از نظر خطر برای سلامتی انسانه نه دشمنان طبیعی ... در حالی که از نظر سمیت روی بندپایان جفت ترکیبها در یک گروه جا دارن و باز هم در حالی که ال دی 50 آبامکتین کمتر از دلتامترینه (یعنی خاصیت کشندگیش بیشتره) برای پستانداران هم همینطور، ال دی 50 آبامکتین کمتر از دلتامترینه (خاصیت کشندگیش بیشتره)
آبامکتین تاثیر تماسی و نفوذی داره و درسته بیشتر برای کنه ها ذکر میشه (درحالی که مقاومت کنه دولکه به آبامکتین هم گزارش شده) اما این ترکیب یک حشره کش-کنه کش هست. تا جایی که ذهن من یاری میکنه تاثیر خوبی روی مگس مینوز، لارو بید سیب زمینی، تریپس ها، پسیل ها و کنه ها داره ... اما دلتامترین حشره کشی تماسیه!
اما چه وقت آبامکتین میتونه کمتر دشمن طبیعی رو تلف کنه!؟ زمانی که حضور دشمن طبیعی در محیط مورد سمپاشی کمتر باشه. چون آبامکتین هم بصورت EC مصرف میشه و قبل از اینکه به بافت گیاه نفوذ کنه در تماس با دشمن طبیعی دشمن طبیعی رو میکشه! دلتامترین هم همینطور فقط در زمان تماس میکشه!
تجربه ثابت کرده همیشه حساسیت دشمن طبیعی حشره نسبت به سم چندین برابر خود حشره هست.

حالا این شرایط رو در نظر بگیرید: دو مزرعه داریم با سطح یکسان، آلودگی به آفت یکسان و حضور دشمن طبیعی با جمعیت یکسان! یکی رو با دلتامترین و اون یکی رو با آبامکتین سمپاشی میکنیم. بنظر من در این زمان تلفات روی دشمن طبیعی در هر دو مزرعه یکسانه! (و شاید دلتامترین بیشتر باشه به علت خاصیت تماسی بیشتر نسبت به آبامکتین)
چه زمانی خاصیت نفوذی آبامکتین به کمک دشمنان طبیعی میاد؟ زمانی که سمپاشی در موقع نبود دشمنان طبیعی انجام بشه! یعنی در یک کنترل تلفیقی: اول سمپاشی کنیم! بعد دشمن طبیعی رهاسازی کنیم!

ممنون از شما. جواب صحیح این سوال دلتامترین انتخاب شد.

Phyto

مدیر تالار
تنها نکته ای که منو موقتا قانع کرد که قبول کنم دلتامترین سمیت بیشتری روی دشمنان طبیعی نسبت به آبامکتین داره، خاصیت نفوذی بیشتر آبامکتین به دلتامترینه! (دلتامترین خاصیت نفوذی نداره) (اما در عمل چنین نیست) و به عبارت صحیح تر خاصیت تماسی بیشتر دلتامترین نسبت به آبامکتینه که اثر کشندگی دلتامترین رو روی دشمنان طبیعی نسبت به آبامکتین افزایش میده! اون هم با یک اختلاف جزئی!
و این نکته رو هم بگم به دوست گلم (که اسمشم نمیدونم) تقسیم بندی سمیت w.h.o از نظر خطر برای سلامتی انسانه نه دشمنان طبیعی ... در حالی که از نظر سمیت روی بندپایان جفت ترکیبها در یک گروه جا دارن و باز هم در حالی که ال دی 50 آبامکتین کمتر از دلتامترینه (یعنی خاصیت کشندگیش بیشتره) برای پستانداران هم همینطور، ال دی 50 آبامکتین کمتر از دلتامترینه (خاصیت کشندگیش بیشتره)
آبامکتین تاثیر تماسی و نفوذی داره و درسته بیشتر برای کنه ها ذکر میشه (درحالی که مقاومت کنه دولکه به آبامکتین هم گزارش شده) اما این ترکیب یک حشره کش-کنه کش هست. تا جایی که ذهن من یاری میکنه تاثیر خوبی روی مگس مینوز، لارو بید سیب زمینی، تریپس ها، پسیل ها و کنه ها داره ... اما دلتامترین حشره کشی تماسیه!
اما چه وقت آبامکتین میتونه کمتر دشمن طبیعی رو تلف کنه!؟ زمانی که حضور دشمن طبیعی در محیط مورد سمپاشی کمتر باشه. چون آبامکتین هم بصورت EC مصرف میشه و قبل از اینکه به بافت گیاه نفوذ کنه در تماس با دشمن طبیعی دشمن طبیعی رو میکشه! دلتامترین هم همینطور فقط در زمان تماس میکشه!
تجربه ثابت کرده همیشه حساسیت دشمن طبیعی حشره نسبت به سم چندین برابر خود حشره هست.

حالا این شرایط رو در نظر بگیرید: دو مزرعه داریم با سطح یکسان، آلودگی به آفت یکسان و حضور دشمن طبیعی با جمعیت یکسان! یکی رو با دلتامترین و اون یکی رو با آبامکتین سمپاشی میکنیم. بنظر من در این زمان تلفات روی دشمن طبیعی در هر دو مزرعه یکسانه! (و شاید دلتامترین بیشتر باشه به علت خاصیت تماسی بیشتر نسبت به آبامکتین)
چه زمانی خاصیت نفوذی آبامکتین به کمک دشمنان طبیعی میاد؟ زمانی که سمپاشی در موقع نبود دشمنان طبیعی انجام بشه! یعنی در یک کنترل تلفیقی: اول سمپاشی کنیم! بعد دشمن طبیعی رهاسازی کنیم!

نتونستم اسپم نکنم
واقعا لذت می برم از توضیحات حمید :)

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام متشکرم از توضیحات خوب شما .اسم من هم حمید هست .دوست گرامی

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حمیدی ... بابا هم اسمیمون رو عشقه! دلتامترین لیتری چند!؟
خوشبختم از آشنایی با شما.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما سوال بعدی:

کدام نوع ماده شیمیایی موجود در گیاه با کاهش سرعت حشرات آفت روی گیاه، به عنوان کایرومون عمل میکند؟

1
Attractants

2
Arrestants

3

Excitants

4

Suppressants

آخرین ویرایش:

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اما سوال بعدی:

کدام نوع ماده شیمیایی موجود در گیاه با کاهش سرعت حشرات آفت روی گیاه، به عنوان کایرومون عمل میکند؟

1
Attractants

2
Arrestants

3

Excitants

4

Suppressants

سلام
گزینه یک باعث هدایت حشره به سمت گیاه میشه
گزینه دو باعث توقف یا کاهش حرکت حشره میشه
گزینه 3 باعث سرعت بخشیدن به تحرک حشره میشه
گزینه 4 توقف تغذیه یا مثلا مکیدن شیره-جویدن ویا گاز زدن حشره میشه
3 تای اولی قانونا بایستی کایرمون باشند اما درجات مختلف اگه اشتباه نکنم.وبا توجه به سوال گزینه صحیح بایستی 2 باشه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
گزینه یک باعث هدایت حشره به سمت گیاه میشه
گزینه دو باعث توقف یا کاهش حرکت حشره میشه
گزینه 3 باعث سرعت بخشیدن به تحرک حشره میشه
گزینه 4 توقف تغذیه یا مثلا مکیدن شیره-جویدن ویا گاز زدن حشره میشه
3 تای اولی قانونا بایستی کایرمون باشند اما درجات مختلف اگه اشتباه نکنم.وبا توجه به سوال گزینه صحیح بایستی 2 باشه

ممنون حمید جان
کایرومون به نفع دریافت کننده (حشره) و به ضرر تولید کننده (گیاه) هست.
گزینه یک رو درست تعریف کردی و اینکه یک کایرومون محسوب میشه
گزینه دو رو درست تعریف کردی اما این یک آلومونه
گزینه سه رو درست تعریف کردی و اینکه این هم یک کایرومونه
گزینه چهار رو هم درست تعریف کردی و اینکه ایشون هم یک آلومونه

پس 1 و 3 کایرومون اند
و
2 و 4 آلومون اند

و اینکه 1 و 3 باعث باعث کاهش سرعت حشرات نمیشن!

حالا یک سوال اگر ماده ای باعث کاهش سرعت حشره آفت بشه آیا این اتفاق به نفع گیاهه؟ یا به ضرر گیاه؟ (آلومونه یا کایرومون؟)

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار
ممنون حمید جان
کایرومون به نفع دریافت کننده (حشره) و به ضرر تولید کننده (گیاه) هست.
گزینه یک رو درست تعریف کردی و اینکه یک کایرومون محسوب میشه
گزینه دو رو درست تعریف کردی اما این یک آلومونه
گزینه سه رو درست تعریف کردی و اینکه این هم یک کایرومونه
گزینه چهار رو هم درست تعریف کردی و اینکه ایشون هم یک آلومونه

پس 1 و 3 کایرومون اند
و
2 و 4 آلومون اند

و اینکه 1 و 3 باعث باعث کاهش سرعت حشرات نمیشن!

حالا یک سوال اگر ماده ای باعث کاهش سرعت حشره آفت بشه آیا این اتفاق به نفع گیاهه؟ یا به ضرر گیاه؟ (آلومونه یا کایرومون؟)

اگه آفت باشه قطعاً به ضرر گیاهه!

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام حمید جان
همانطور که گفتید کایرمون به نفع دریافت کننده وبه ضرر تولید کننده است وآلمون ها برعکسند.ودرتقسیم بندی هم انواع آنها به شرح زیر هستند.
انواع آلمون ها:

1- Replents : سبب دور شدن حشرات از گیاهان می شوند.

2- Locomotor Existants: سبب شروع یا سرعت بخشیدن به تحرک حشره می شوند.

3- Suppresants: متوقف کننده تغذیه یا مانع گاز زدن یا جویدن یا مکیدن حشره می شود.

4- Deterents: مانع تغذیه یا تخمریزی می شوند (Antifeeding و Antioviposition )

5- Toxin : موجب عوارض حاد یا فیزیولوژیک در حشره دریافت کننده می شوند.

6- Digestibility Reducing: موجب کاهش هضم یا کاهش میزان استفاده از غذا می شوند.

انواع کایرمون ها

1- Attractants: موجب هدایت حشره به طرف گیاه میزبان می شوند.

2- Arrestants: باعث توقف یا کاهش حرکت حشره می شوند.

3- Feeding & Oviposition: محرک تغذیه و تخمریزی

4- Feeding Stimulation: محرک تغذیه واشتهای بیشتر

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
براساس این تقسیم بندی گزینه یک ودو کایرمون هستند وگزینه 3 و4 آلمون هستند.

وگزینه صحیح باز 2 است.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام رضا و حمید گل گلاب ... ممنونقانع شدم و قبول کردم که گزینه 2 گزینه صحیحه ...اما Arrest به معنی متوقف کننده رشد هست ... ماده ای که رشد رو متوقف کنه به ضرر حشره است و به نفع گیاه میشه ... من بخاطر همین گزینه دو رو کایرومون نمیدونستم ... مثل اینکه بالا هم خوب توضیح ندادم ... شرمنده ... اما در هر صورت مثل اینکه اینجا Arrestants به معنی کاهش تحرکه نه کاهش رشد حشره!!! شرمنده نمیتونستم نقل قول هم بگیرم!سوال بعد رو میزارید یا بزارم؟!

hfarda2011

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام رضا و حمید گل گلاب ... ممنونقانع شدم و قبول کردم که گزینه 2 گزینه صحیحه ...اما Arrest به معنی متوقف کننده رشد هست ... ماده ای که رشد رو متوقف کنه به ضرر حشره است و به نفع گیاه میشه ... من بخاطر همین گزینه دو رو کایرومون نمیدونستم ... مثل اینکه بالا هم خوب توضیح ندادم ... شرمنده ... اما در هر صورت مثل اینکه اینجا Arrestants به معنی کاهش تحرکه نه کاهش رشد حشره!!! شرمنده نمیتونستم نقل قول هم بگیرم!سوال بعد رو میزارید یا بزارم؟!

سلام -بفرمایید قربان ،یکی از شما دوستان سوال بعد را طرح کنید.

بالا