کلاس کنکور ← مهندسی آب ← منابع آب

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم
با توجه به بحثایی که صورت گرفت قرار شد که هر قسمت کلاس کنکور خودشو شروع کنه
اینجا هم تاپیک کلاس کنکور منبع آب رو با کمک هم راه میندازیم:)

به امید اینکه این تاپیک بتونه مفید واقع بشه و همه حتی اونایی که کنکورم دادن بتونن ازش استفاده کنن و درسا براشون یادآوری بشه

سوالا و تستایی که گذاشته میشه سعی کنیم روش بحث بشه و هیچ قسمت مبهمی برای کسی نمونه

کلنگشو باهم میزنیم
با امید موفقیت برای همه:)
:gol::gol::gol::gol:

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسم الله
سوال اول
1-حدود راندمان های ابیاری در روش قطره ای بارانی و ثقلی (کرتی نواری و شیاری)در ایران به ترتیب از راست به چپ چند درصد است؟؟؟کنکور سال 83 درس منابع
الف)90-80-80-60-30-20
ب)100-90-100-90-40-30
ج)90-80-80-70-55-50
د)90-80-80-70-50

جنوبي

عضو جدید
بسم الله
سوال اول
1-حدود راندمان های ابیاری در روش قطره ای بارانی و ثقلی (کرتی نواری و شیاری)در ایران به ترتیب از راست به چپ چند درصد است؟؟؟کنکور سال 83 درس منابع
الف)90-80-80-60-30-20
ب)100-90-100-90-40-30
ج)90-80-80-70-55-50
د)90-80-80-70-50

سلام مرسی

جواب گزینه 1

mahsa_water

عضو جدید
علت عمده ی شکست سدها در جهان توسط سازمان های بین المللی چه عنوان شده است؟
1)افزایش بار رسوبات در مخزن
2)زلزله های القایی
3)نامناسب بودن ساختگاه سد
4)عدم کفایت سر ریز

کنکور 91

جنوبي

عضو جدید
اشکال

اشکال

منظور از سطوح مواد تشکیل دهنده مواد رسوبی چیست؟

چون نوشته شده که در خاکهای رسی ذرات تشکیل دهنده آن کوچک هست سطوح مربوط به ذرات زیاد است.

علت آن را نمی فهمم.

armx

عضو جدید
منظور از سطوح مواد تشکیل دهنده مواد رسوبی چیست؟

چون نوشته شده که در خاکهای رسی ذرات تشکیل دهنده آن کوچک هست سطوح مربوط به ذرات زیاد است.

علت آن را نمی فهمم.
براي درك بيشتر اينطوري مي تونيم بگيم در ذرات ريز يا كلوئيدي رس به خاطر اينكه ذرات ريز هستن و هركدوم يك سطح يا ورقه ي نازك به وجود مي يارن ، سطحشون زياده ولي تو ذرات شن كه درشت هستن سطحشون فقط محيط بيروني سنگ يا شنه ، حالا شما اينطوري فرض كنين كه دوتا جسم با يك وزن در اختيار دارين يكيش سنگه كامله و دومي سنگ خورد شدست (خاك) حالا اينارو خيس كنين كدوم بهتر خيس ميشه ؟!‌ خب معلومه سنگ خورد شده چون سطحش زياده و كامل خيس ميشه ولي سنگ فقط محيط پيرامونش خيس ميشه ، اين مثال فك كنم قضيه رو روشن كنه ، اين ريز بودن ذرات رس باعث مي شه كه تخلخل رس بيشتر از شن و .. باشه:smile:

جنوبي

عضو جدید
هیدرولوژی

هیدرولوژی

مرسی armx بابت راهنمایی تون کاملا" فهمیدم.

در مثال 9-3 کتاب هیدرولوژی علیزاده فصل آبهای زیر زمینی آمده است که:
در لایه آبدار به وسعت 1کیلومتر عمق سطح آب زیرزمینی 25 متر است.آبیاری به اندازه 20 سانتی متر سطح ایستابی 24 متر.پمپاژ300هزارمتر مکعب سطح ایستابی 26.2 متر.

افت سطح ایستایی برابر شده با=24-26.2 چرا؟؟؟؟

mahsa_water

عضو جدید

در لایه آبدار به وسعت 1کیلومتر عمق سطح آب زیرزمینی 25 متر است.آبیاری به اندازه 20 سانتی متر سطح ایستابی 24 متر.پمپاژ300هزارمتر مکعب سطح ایستابی 26.2 متر.

اینجا برای بدست آوردن آبدهی مخصوص از فرمول آب پمپاژ شده استفاده کرده و همونطور که در صورت سوال گفته آب را زمانی پمپاژ کرده که سطح ایستابی در 24 متری بوده و پس از پمپاژ سطح به 26.2 متری رسیده بنابراین افت از 24-26.2 بدست میاد.

armx

عضو جدید

مهسا خانوم درست گفتن منم به نوبت خودم يكم توضيح مي دم اينجا ميگه سطح آب زيرزمين 25 متر پايينتر از سطح زمينه بعدش 20سانتيمتر آبياري مي كنن سطح 1 متر مياد بالا يعني از 25 متر پايينتر 1متر خيز برمي داره ميشه 24متر ، بعدش پمپا‍ژ مي كنن سطح آب 2.2متر افت مي كنه و از 24متر به 26.2 متري مي رسه

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اینجا ادامه نداره...؟!

• Like
واکنش ها: n30e

abyari83

عضو
علت عمده ی شکست سدها در جهان توسط سازمان های بین المللی چه عنوان شده است؟
1)افزایش بار رسوبات در مخزن
2)زلزله های القایی
3)نامناسب بودن ساختگاه سد
4)عدم کفایت سر ریز

کنکور 91

بین گزینه 3 و1 شک دارم ولی به نظرم 3 درست باشد

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
منظور از عدم کفایت یعنی چی مهسا جان؟؟واسه منابع چه جزوه ای میخونی؟؟

فک کنم منظور از عدم کفایت سرریزها یعنی ناتوانی اونا از عبور دبی سیلاب حاصل از 1بارندگی میشه
یعنی اینکه تو محاسبه دبی سیلاب و درنظر گرفتن دوره بازگشت مناسب اشتباه کردن که باعث طراحی نادرست سرریزا میشه و نهایتشم به تخریب سد می انجامه

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
فک کنم منظور از عدم کفایت سرریزها یعنی ناتوانی اونا از عبور دبی سیلاب حاصل از 1بارندگی میشه
یعنی اینکه تو محاسبه دبی سیلاب و درنظر گرفتن دوره بازگشت مناسب اشتباه کردن که باعث طراحی نادرست سرریزا میشه و نهایتشم به تخریب سد می انجامه
پس علت عمده شکست سد هاست !!!! عجب یعنی چرا طراحیشو درست نمیکننن مگه بر پایه اصول مشخص نیست
من بودم به علت جمع شدن رسوبا پشت سد ها رو علامت میزدم به نظرم این بازم یه ذره قابل قبولتره شما چی فکر میکنی؟؟

• Like

abyari83

عضو
گزینه ی 4 درسته

منظور از عدم کفایت یعنی چی مهسا جان؟؟واسه منابع چه جزوه ای میخونی؟؟

بله درست ولی به نظر من مطالعات اولیه ضعیف بوده یعنی نا مناسب بودن ساختگاه سد

mahsa_water

عضو جدید
بله درست ولی به نظر من مطالعات اولیه ضعیف بوده یعنی نا مناسب بودن ساختگاه سد
اول دقت کنید که اینجا گفته دلیل عمده دوم اینکه به نظرم برای علت شکست سدها سر ریز جواب بهتریه تا ساختگاه، ساختگاه یعنی جایی که سد قراره روش ساخته بشه با ساختمان اشتباه نشه . یعنی با این جواب شما می گین مکان ساختن سد اشتباه بود و این سد یا نباید ساخته بشه یا اینکه باید جای دیگه ساخته بشه حالا به دلایل زمین شناسی و...

mahsa_water

عضو جدید

فکر کنم درست می گین.

abyari83

عضو
اول دقت کنید که اینجا گفته دلیل عمده دوم اینکه به نظرم برای علت شکست سدها سر ریز جواب بهتریه تا ساختگاه، ساختگاه یعنی جایی که سد قراره روش ساخته بشه با ساختمان اشتباه نشه . یعنی با این جواب شما می گین مکان ساختن سد اشتباه بود و این سد یا نباید ساخته بشه یا اینکه باید جای دیگه ساخته بشه حالا به دلایل زمین شناسی و...

این تست کنکور؟

• Like

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
فکر کنم درست می گین.

فک کنم تو ساخت سد توجه کمتری به اصول هیدرولوژیکی میشه تا ساختگاه سد
که همون عدم کفایت سرریزها درسته

ببینین همونطور که همه میدونیم اصول مباحث هیدرولوژیکی اکثرا بر مبنای فرضیات استواره پس امکان اشتباه در برآورد کردن سیلاب و.. زیاده
ولی در تعیین ساختگاه سد پارامترها کاملا معلوم و مشهوده مثل جنس پی و دیواره ها و... که اگر یکیشم مناسب نباشه فقط نوع سد عوض میشه مثلا اگه دیواره های محکمی برای ساخت سد وجود نداشته باشه جای ساخت سد بتنی قوسی میایم سد رو به صورت بتنی وزنی میسازیم
پس امکان خطا در انتخاب ساختگاه سد خیلی کمتره و جواب به مسائل هیدرولوژیکی در طراحی سرریزها برمیگرده

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
خیلی خوب توضیح دادین.دیدتون خیلی نسبت به مسائل خوبه.ممنون:smile:

خواهش میکنم:sweatdrop:

دوباره سوال بذارین اگه علمشو داشتم باهم روش بحث کنیم
:)

مخصوصا درباره هیدرووژی که درس مهم و کاربردی ایه هم تو منابع و هم تو سازه

جنوبي

عضو جدید
هیدرولوژی

هیدرولوژی

سلام
بچه ها برای در س هیدرولوژی کدام فصلهای را وقت بیشتری باید گذاشته شود؟؟

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها برای در س هیدرولوژی کدام فصلهای را وقت بیشتری باید گذاشته شود؟؟

سلام
چنتا فصلن که خیلی مهمه و خیلی ازشون سوال میاد
مث مباحث باران و هیدروگراف ها و هیدروگراف های وا حد و این مباحث
جواب سوالت خیلی راحته
یکی از کتابای تست (که فک کنم فقط دیباگران باشه رضاییان و یا شکوهی) رو باز کن تعداد تستایی که از هر فصل اومده رو ببین خودت متوجه میشی کدوم فصلا مهمه
به همین راحتی
:)

ice@girl

عضو جدید
سلام دوستان! من در مورد انتخاب گرایش مشکل دارم البته منابع رو انتخاب کردم میشه در موردمعایب و منافع این رشته منو راهنمایی کنین؟ و اینکه از کی شروع کنم به خوندن واسه ارشدو ...

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان! من در مورد انتخاب گرایش مشکل دارم البته منابع رو انتخاب کردم میشه در موردمعایب و منافع این رشته منو راهنمایی کنین؟ و اینکه از کی شروع کنم به خوندن واسه ارشدو ...

خوب و بدش بیشتر سلیقه ایه بیشتر به آیندش توجه کن
واسه ارشدم تا حالا باد شروع میکردی
پس هرچه سریعتر شروع کن

عطیه 67

عضو جدید
منابع آب

منابع آب

:)یه مطلب مهم که تو خیلی سالا ازش برا منابع آب سؤال میاد اعضای هیئت هاست:

اغضای هیئت سه نفره: یک کارشناس فنی از وزارت کشاورزی، یک کارشناس حقوقی از وزارت نیرو و یک مطلع و معتمدمحلی از شورای محل

اعضای هیئت 5 نفره: مدیر عامل سازمان آب منطقه ای ،مدیر یا رئیس کل کشاورزی استان و یا نمایندگان آن ها، یک کارشناس به انتخاب وزارت نیرو ،2 معتمد و مطلع محلی به انتخاب شورای شهر

کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه:

یک کارشناس آبهای زیرزمینی یا زمین شناسی با حداقل 10 سال سابقه کار در حفاظت یا مطالعات آب زیرزمینی
یک کارشناس کشاورزی با معرقی اداره کل کشاورزی منطقه با 10 سال سابقه در حفاظت منابع آب یا اقتصادآب کشاورزی
یک کارشناس حقوقی با 10 سال سابقه در امور حقوقی
لازم به ذکر است که این اعضا با ابلاغ مدیر عامل هر سازمان یا وزارت نیرو انتخاب می شوند

منبع: قانون تویع عادلانه آب:gol:

saminaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
:)یه مطلب مهم که تو خیلی سالا ازش برا منابع آب سؤال میاد اعضای هیئت هاست:

اغضای هیئت سه نفره: یک کارشناس فنی از وزارت کشاورزی، یک کارشناس حقوقی از وزارت نیرو و یک مطلع و معتمدمحلی از شورای محل

اعضای هیئت 5 نفره: مدیر عامل سازمان آب منطقه ای ،مدیر یا رئیس کل کشاورزی استان و یا نمایندگان آن ها، یک کارشناس به انتخاب وزارت نیرو ،2 معتمد و مطلع محلی به انتخاب شورای شهر

کمیسیون رسیدگی به صدور پروانه:

یک کارشناس آبهای زیرزمینی یا زمین شناسی با حداقل 10 سال سابقه کار در حفاظت یا مطالعات آب زیرزمینی
یک کارشناس کشاورزی با معرقی اداره کل کشاورزی منطقه با 10 سال سابقه در حفاظت منابع آب یا اقتصادآب کشاورزی
یک کارشناس حقوقی با 10 سال سابقه در امور حقوقی
لازم به ذکر است که این اعضا با ابلاغ مدیر عامل هر سازمان یا وزارت نیرو انتخاب می شوند

منبع: قانون تویع عادلانه آب:gol:
همیشه پایدار باشی الهی به همه ی آرزوهات برسی جوووون

بالا