کلاس کنکور ← مهندسی آب ← سازه های آبی

hamed2494

عضو جدید
ر کانالهای روباز (سیالات) تاثیر نیروی ثقل در قالب پارامتر بدون بعدی به نام ............ مورد بررسی قرار میگیرد.
جواب صحیح عدد فرود

hamed2494

عضو جدید
حوضچه آرامش جزو کدامیک از انواع سازه ها میباشد؟
1-انتقال
2-اندازه گیری
3-ایمنی و حفاظ
4-خودکار

hamed2494

عضو جدید
حداکثر سرعت در کانال خاکی چقدر است؟
1- 3.5فوت بر ثانیه
2- 3 فوت بر ثانیه
3- 35 فوت بر ثانیه

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
خیلی خوشحالم که باز 1حرکتی اینجا انجام شد
البته من جواب نمیدم
اول بچه های کنکوری جواب بدن تا اگه لازم بود روشون بحث کنیم

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
خب بچه های کنکوری سازه کجان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
چواب بدین دیگه
:evil:

hamed2494

عضو جدید

احسنت کاملا درسته
حوضچه آرامش جزو سازه های ایمنی و حفاظ میباشد البته سازه های دیگری هم در این دسته میباشند مثل خروجی مانع دار سرریز اسکی و تبدیل واسکرین و علایم هشدار و فنس و گاردریل و........

n.taranom

عضو جدید
درصد رد شده خاکی از الک نمره 200 برابر 47 و مقدار ماسه 24 درصد کل خاک را تشکیل می دهد. بهترین نام این خاک در طبقه بندی به روش متحد چیست؟

:eek:GM :surprised: GW :confused: SM :redface: SC

آخرین ویرایش:

n.taranom

عضو جدید
درصد رد شده خاکی از الک نمره 200 برابر 47 و مقدار ماسه 24 درصد کل خاک را تشکیل می دهد. بهترین نام این خاک در طبقه بندی به روش متحد چیست؟

:eek:GM :surprised: GW :confused: SM :redface: SC

فکر میکنم سوالم خیلی سخت بوده که کسی جواب نداده، پس خودم حلش میکنم!!!!!!!:smile:
گزینه :surprised: صحیح است
کمتر از 50% از الک 200 عبور کردهÜ خاک درشت دانه است
درصد ماسه 24% > درصد شن 29% (29=24- (47-100))Ü خاک شنی است
درصد ریزدانه=47% < 12% GM Ü یا GC یا Ü GM-GC با توجه به گزینه ها GM صحیح است

n.taranom

عضو جدید
:que:دریچه ای به شعاع 2متر و عرض 2متر مطابق شکل در نقطه Oلولا شده است. اگر از وزن دریچه صرف نظر کنیم، نیروی لازم برای باز کردن دریچه چندKN است؟
1) 179.3
2)17.93
3)صفر
4)156.9
SOAL.jpg

پیوست ها

• SOAL.jpg
    SOAL.jpg
    3.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

n.taranom

عضو جدید
:que:یک مخزن استوانه ای با محور قائم به قطر d=1m و به ارتفاع h=1.5m تا نصف با آب پر شده است.اگر استوانه با سرعت 90rpm حول محور قائم خود بچرخد، حداقل فشار بر کف مخزن چند پاسکال خواهد شد؟ (وزن مخصوص آب 10000N/m3 و شتاب ثقل g=10m/s2 )
1)6000
2)4000
3)2000
4)1500

n.taranom

عضو جدید
ممنون میشم اگر یه نفر با توضیح به این سوال جواب بده.
:que:مطلوب است تعین حالت جریان در شکل داده شده که از انداختن تکه سنگی در جریان بوجود آمده است.
1) جریان فوق بحرانی و v<c
2) جریان زیر بحرانی و v<c
3)جریان فوق بحرانی و v>c
4)جریان زیر بحرانی و v>c
S1.jpg

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
ممنون میشم اگر یه نفر با توضیح به این سوال جواب بده.
:que:مطلوب است تعین حالت جریان در شکل داده شده که از انداختن تکه سنگی در جریان بوجود آمده است.
1) جریان فوق بحرانی و v<c
2) جریان زیر بحرانی و v<c
3)جریان فوق بحرانی و v>c
4)جریان زیر بحرانی و v>c

سلام
ببین دوست عزیز 1 اصل اساسی وجود داره که در جریانهای زیربحرانی مقطع کنترل در پایین دست و در جریان فوق بحرانی مقطع کنترل در بالادست وجود داره و این یعنی اینکه در جریان زیر بحرانی اگر تغییری در پایین دست ایجاد بشه قابلیت این رو داره که این تغییرات به بالادست منتقل شده و به اصطلاح بر روی بالادست خودش تاثیر بذاره ولی در جریان فوق بحرانی بعلت سرعت بالای جریان این امکان وجود نداره که تغییرات به بالادست منتقل بشه و به اصطلاح میگن بالادست از پایین دست خودش بی اطلاعه و تغییرات فقط به وجود میاد و در جهت پایین دست حرکت کرده و سریع از بین میره
این تغییرات معمولا همون ایجاد موج میتونه باشه

حالا در مورد سوال ذکر شده
همونطوری که ملاحظه میشه موجی که با انداختن تکه سنگ بوجود اومده تونسته به سمت بالادست هم حرکت کنه که با توجه به این موضوع پس جریان حتما زیر بحرانیه و گزینه 1و3 حذف میشن و میمونه دوتا گزینه دیگه

اونطوری که نشون داده شده موج ها بیشتر به سمت راست و در جهت جریان متمایل شدن و با این تفاسیر سرعت جریان باید بیشتر از سرعت موج ایجاد شده باشه یعنی V˃C البته با شکل میشه اینطوری برداشت کرد
پس احتمالا جواب گزینه 4 میتونه باشه دقیقا مطمئن نیستم

امیدوارم توضیحات کامل باشه
:)

آخرین ویرایش:

n.taranom

عضو جدید
سلام
ببین دوست عزیز 1 اصل اساسی وجود داره که در جریانهای زیربحرانی مقطع کنترل در پایین دست و در جریان فوق بحرانی مقطع کنترل در بالادست وجود داره و این یعنی اینکه در جریان زیر بحرانی اگر تغییری در پایین دست ایجاد بشه قابلیت این رو داره که این تغییرات به بالادست منتقل شده و به اصطلاح بر روی بالادست خودش تاثیر بذاره ولی در جریان فوق بحرانی بعلت سرعت بالای جریان این امکان وجود نداره که تغییرات به بالادست منتقل بشه و به اصطلاح میگن بالادست از پایین دست خودش بی اطلاعه و تغییرات فقط به وجود میاد و در جهت پایین دست حرکت کرده و سریع از بین میره
این تغییرات معمولا همون ایجاد موج میتونه باشه

حالا در مورد سوال ذکر شده
همونطوری که ملاحظه میشه موجی که با انداختن تکه سنگ بوجود اومده تونسته به سمت بالادست هم حرکت کنه که با توجه به این موضوع پس جریان حتما زیر بحرانیه و گزینه 1و3 حذف میشن و میمونه دوتا گزینه دیگه

اونطوری که نشون داده شده موج ها بیشتر به سمت راست و در جهت جریان متمایل شدن و با این تفاسیر سرعت جریان باید بیشتر از سرعت موج ایجاد شده باشه یعنی V˃C البته با شکل میشه اینطوری برداشت کرد
پس به احتمال زیاد جواب گزینه 4 میتونه باشه

امیدوارم توضیحات کامل باشه

سلام
ممنون از توضیح کاملتون،کاملا متوجه شدم(مشکلم رو برطرف کردید).
اما در جریان زیربحرانی چون :
F<1 →V<√gD →V<C

پس بین گزینه 2 و 4 ، فکر میکنم گزینه 2 صحیح باشه.

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز

سلام
ممنون از توضیح کاملتون،کاملا متوجه شدم(مشکلم رو برطرف کردید).
اما در جریان زیربحرانی چون :
F<1 →V<√gD →V<C

پس بین گزینه 2 و 4 ، فکر میکنم گزینه 2 صحیح باشه.

آره احتمالا همین درسته گفته بودم احتمالا گزینه 4 باشه چون خودمم مطمئن نبودم

به این نکتش دقت نکردم
آره همین گزینه 2 درسته

بچه ها فعالیتشون خیلی کم شده
بخاطر همین من مجبور شدم جواب بدم
باز خوشحال میشم بتونم کمک کنم

n.taranom

عضو جدید
سلام دو تا سوال دیگه هم دارم اگه لطف کنید ممنون میشم

:que:در مقطعی از یک رودخانه عریض عمق جریان 3m و شیب کف 0.0002 و دبی واحد عرض 3 ، اگر ضریب شزی 70 باشد شیب سطح آب نسبت به کف رودخانه در آن مقطع چیست؟
1) 0.34
2) 0.00001211
3)0.0001366
4)0.000068

:que: در مسیر رودخانه ای ، اندازه ی مصالح بستر دو برابر می شود، مقدار ضریب زبری چقدر افزایش میابد؟
1) دو برابر می شود
2) 21 درصد افزایش میابد
3) نصف می شود
4) 12 درصد افزایش میابد

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال ساده داشتم میشه کسی بگه بدون ماشین حساب چجوری رادیکال به فرجه 3 رو حساب کنیم (توی عمق بحرانی)؟ یاRبه توان 3/5؟؟؟؟:)
ممنون میشم اگه می دونید راهنماییم کنید.

بالا