کلاس کنکور ← مهندسی آب ← آبیاری و زهکشی

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
زهكشي درسته
طراحي هم درسته ، اينو خوب يادتون نگه دارين كه تخلخل خاك رسي زياده چون ذراتش ريز و ورقه اي هستن و لي شن دانه درشته و منافذش با اينكه بزرگ هستن نسبت به خاك رسي كمه ، اين نكته رو بارها و بارها تغيير مي دن و ازش سوال در ميارن
رابطه هم درسته
سيالات :گزينه ي 4 - اين سوال تاليف خودم بود ، اين سوال از يه شكل بود كه تو اكثر كنكورها ازش سوال مي دن خيليم راحته ، اگه اين شكلو خوب يادتون نگه دارين يه سوال مفت ميدن كه هميشه مي تونين سريع جواب بدين و 3% جلو بيفتين من شكل رو همراه با نكات ميزارم تا سري بعد سوال اومد زود جواب بدين:
http://www.axgig.com/images/84991775538411836823.jpg
مشاهده پیوست 106559
1. سيال كامل يا ايده ال : سيالي كه ويسكوزيته و تراكم پذيري آن صفر باشد
2. سيال نيوتوني : سيالي كه در آن رابطه تنش برشي و نرخ تغيير شكل خطي است ، به عبارت ديگر در قانون لزجت نيوتن u عدد ثابت است.
3. سيال ديلاتانت (اتساعي): سيالي است كه با افزايش تنش برشي ، مقاومت آن بيشتر مي شود مانند سوسپانسيون نشاسته و ماسه
4. سيال شبه پلاستيك : سيالي است كه با افزايش تنش برشي ، مقاومت آن كاهش مي يابد مانند خمير ،كاغذ ، شير، گل
5. سيال بينگهام :‌سيالي است كه تحت تنش هاي كمتر از تنش تسليم رفتار جامد را از خود نشان مي دهد و تحت تنش هاي بالاتر از آن رفتار سيال دارد مانند خميردندان

مرسی از توضیحات کاملتون:gol:

armx

عضو جدید
سلام از دوستان عذر خواهي ميكنم ، به علت كمبود وقت و همچنين يه مشكلي كه پيش اومده بود چند روزي نتونستم به باشگاه سر بزنم ، ايشالا سعي مي كنم تا جايي كه مي تونم فعاليتمو ادامه بدم تا از دوستان عزيز شرمنده نشم.
بنام خدا
سري 4
زهكشي:

• يك ستون خاك از دو لايه تشكيل شده است لايه ي بالايي 111 سانتيمتر ضخامت دارد و داراي هدايت آبي 12 سانتيمتر در ساعت است و لايه ي پاييني 60 سانتيمتر ضخامت دارد و داراي هدايت آبي 2.5 سانتيمتر در ساعت است. اگر 65 سانتيمتر آب بطور ثابت در سطح خاك وجود داشته باشد شدت زهكشي از ستون خاك بر حسب سانتيمتر مكعب بر سانتيمتر مربع در ساعت چقدر است؟( عمق سطح ايستابي 171 سانتيمتر است)

1. 3.6
  2. 5.14
  3. 5.4
  4. 7.1

طراحي سيستم:

• در يك مزرعه با وسعت 200 هكتار زير كشت يونجه بوده و حداكثر تبخير و تعرق در 7روز متوالي در تير ماه 82 ميليمتر مي باشد . هرگاه راندمان كاربرد مزرعه 64 درصد و راندمان انتقال 90 درصد و آبياري در همه روزها و 20 ساعت در روز انجام گيرد ظرفيت كانال در ابتداي آن چند ليتر برثانيه است؟

1. 271
  2. 325
  3. 350
  4. 565

رابطه :

• تفاوت در مصرف آبهاي شور و سديمي در آن است كه :

1. آبهاي شور و سديمي هردو در تخريب خاك موئثرند
  2. آبهاي سديمي در افزايش سديم خاك و در نتيجه در جهت تغذيه گياه مفيد ولي آبهاي شور هم در خاك و هم در گياه اثر تخريبي دارند
  3. آبهاي شور در مرغوبيت ساختمان خاك و آبهاي سديمي در تخريب آن مؤثرند
  4. اصولا آبهاي شور در بافت خاك و آبهاي سديمي در ساختمان خاك اثر تخريبي دارند

سيالات :

• تا چه ارتفاعي در بالاي مخزن سطح آب در لوله ي شيشه اي صعود خواهد كرداگر قطر داخلي لوله 1.6 ميليمتر و كشش سطحي آب – هوا برابر 0.073 N/M باشد؟
( ph2o= 1000 kg/m3 , (g = 10 m/s2

1. 0.12
  2. 0.23cm
  3. 0.46cm
  4. 1.825cm

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام از دوستان عذر خواهي ميكنم ، به علت كمبود وقت و همچنين يه مشكلي كه پيش اومده بود چند روزي نتونستم به باشگاه سر بزنم ، ايشالا سعي مي كنم تا جايي كه مي تونم فعاليتمو ادامه بدم تا از دوستان عزيز شرمنده نشم.
بنام خدا
سري 4
زهكشي:

• يك ستون خاك از دو لايه تشكيل شده است لايه ي بالايي 111 سانتيمتر ضخامت دارد و داراي هدايت آبي 12 سانتيمتر در ساعت است و لايه ي پاييني 60 سانتيمتر ضخامت دارد و داراي هدايت آبي 2.5 سانتيمتر در ساعت است. اگر 65 سانتيمتر آب بطور ثابت در سطح خاك وجود داشته باشد شدت زهكشي از ستون خاك بر حسب سانتيمتر مكعب بر سانتيمتر مربع در ساعت چقدر است؟( عمق سطح ايستابي 171 سانتيمتر است)

1. 3.6
  2. 5.14
  3. 5.4
  4. 7.1

طراحي سيستم:

• در يك مزرعه با وسعت 200 هكتار زير كشت يونجه بوده و حداكثر تبخير و تعرق در 7روز متوالي در تير ماه 82 ميليمتر مي باشد . هرگاه راندمان كاربرد مزرعه 64 درصد و راندمان انتقال 90 درصد و آبياري در همه روزها و 20 ساعت در روز انجام گيرد ظرفيت كانال در ابتداي آن چند ليتر برثانيه است؟

1. 271
  2. 325
  3. 350
  4. 565

رابطه :

• تفاوت در مصرف آبهاي شور و سديمي در آن است كه :

1. آبهاي شور و سديمي هردو در تخريب خاك موئثرند
  2. آبهاي سديمي در افزايش سديم خاك و در نتيجه در جهت تغذيه گياه مفيد ولي آبهاي شور هم در خاك و هم در گياه اثر تخريبي دارند
  3. آبهاي شور در مرغوبيت ساختمان خاك و آبهاي سديمي در تخريب آن مؤثرند
  4. اصولا آبهاي شور در بافت خاك و آبهاي سديمي در ساختمان خاك اثر تخريبي دارند

سيالات :

• تا چه ارتفاعي در بالاي مخزن سطح آب در لوله ي شيشه اي صعود خواهد كرداگر قطر داخلي لوله 1.6 ميليمتر و كشش سطحي آب – هوا برابر 0.073 N/M باشد؟
( ph2o= 1000 kg/m3 , (g = 10 m/s2

1. 0.12
  2. 0.23cm
  3. 0.46cm
  4. 1.825cm

سلام:gol:
مرسی از اینکه ادامه میدین.

زهکشی:

گزینه 4،

Kv=111+60/9.25+24 =5.14
-Kv*dh/dl= 5.14*233/171=7.1
راستش سوال میانترمم بوده:smile:

طراحی سیستم:

اول باید راندمان کل رو بدست بیاریم بعد اونم ظرفیت کانال میشه حجم آب بر راندمان کل.. فقط همینو میدونم!

armx

عضو جدید
سلام دوستان با تشكر از جوابهاتون
جواب سري 4
رابطه: گزينه ي 4 درسته ، دقت كنين آبهاي شور اصلا خاصيت خوبي ندارن و اثر تخريبي روي بافت خاك دارن ، همچنين سديم باعث ديسپرس شدن ذرات خاك ميشه و ساختمان خاك رو مي پاشه و خراب مي كنه.

زهكشي گزينه ي 4 درسته، و طبق راه حل اقليما حل ميشه ازين سوالا تو كنكور زياد مياد فقط بايد دوتا فرمول هدايت هيدروليكي افقي و عمودي رو حفظ باشين بعد مي تونين با استفاده از فرمول دارسي تستهارو جواب بدين :
فرمول هدايت هيدروليكي افقي : Kv = K1D1+ K2D2+... / D1 + D2 +...d
فرمول هدايت هيدروليكي عمودي : Kh = D1 + D2 +... / D1 / k1 + D2/ k2+... d/k
حالا اينجا از هدايت هيدروليكي عمودي استفاده ميشه

طراحي سيستم: گزينه ي 4 درسته :
ًQ * t = A * d
Q = A * d / t
Q = 200 * 10000 * 82 * 0.001 / 0.64 * 9 * 7 * 3600 * 20 = 0.565 m3/s 565 litr/s

سيالات :گزينه ي 4 h = 2 * 0.073 / 10 * 1000 * 0.8 * 0.001 = 0.01825 m = 1.825 cm

armx

عضو جدید
سلام دوستان ، اين تاپيك جاي خودشو داره تا از آقا امير كه پيشكسوت اين رشته هستن دعوت كنيم تا تو بحثهامون شركت كنن و تاپيك رو گرم نگه دارن، چون هرچي باشه رتبه ي 6 آبياري زهكشيو آورده و جاي تقدير و تشكر فراوان داره و ما بايد از نظراتشون استفاده كنيم ، همچنين اگه كمك كنن منم بعضي مواقع كه سر موقع نمي تونم به باشگاه سر بزنم اين تاپيك فعال مي مونه و مي تونيم از تجربياتشون استفاده كنيم ، دوستان اين مطلب رو لايك كنين تا آقا امير زود بيان:smile::gol:

سلام دوستان ، اين تاپيك جاي خودشو داره تا از آقا امير كه پيشكسوت اين رشته هستن دعوت كنيم تا تو بحثهامون شركت كنن و تاپيك رو گرم نگه دارن، چون هرچي باشه رتبه ي 6 آبياري زهكشيو آورده و جاي تقدير و تشكر فراوان داره و ما بايد از نظراتشون استفاده كنيم ، همچنين اگه كمك كنن منم بعضي مواقع كه سر موقع نمي تونم به باشگاه سر بزنم اين تاپيك فعال مي مونه و مي تونيم از تجربياتشون استفاده كنيم ، دوستان اين مطلب رو لايك كنين تا آقا امير زود بيان:smile::gol:

سلام دوست عزیزم خیلی ممنون که من رو قابل دونستید. من خیلی خوشحال می شم که بتونم بهتون کمک کنم اما یه چند وقته که کارام خیلی به هم پیچیده و من رو سر در گم کرده تا چند روز آینده بهتون قول می دم که تاپیک رو خودم گرم کنم
شرمنده که زودتر نیامدم واقعا:(

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام.
دوست عزیز حضور جفتتون کمک زیادی بهمون میکنه:gol:

سلام دوست عزیزم خیلی ممنون که من رو قابل دونستید. من خیلی خوشحال می شم که بتونم بهتون کمک کنم اما یه چند وقته که کارام خیلی به هم پیچیده و من رو سر در گم کرده تا چند روز آینده بهتون قول می دم که تاپیک رو خودم گرم کنم
شرمنده که زودتر نیامدم واقعا:(

منتظریم آقای مهندس:gol:

agriboy

عضو جدید
من یه سوالی برام پیش اومد در رابطه با جواب رابطه...
مگه بافت خاکم تغییر میکنه ؟ بافت خاک که جزو خصوصیات ثابت خاک و با عوامل محیطی تغییر نمیکنه!!!!
اگه اینطور باشه اگه آب شور به زمین بدیم از درصد رسش کم میشه و به درصد شن اون اضافه میشه!!!

من یه سوالی برام پیش اومد در رابطه با جواب رابطه...
مگه بافت خاکم تغییر میکنه ؟ بافت خاک که جزو خصوصیات ثابت خاک و با عوامل محیطی تغییر نمیکنه!!!!
اگه اینطور باشه اگه آب شور به زمین بدیم از درصد رسش کم میشه و به درصد شن اون اضافه میشه!!!

منم با نظر شما موافقم واسه همین فکر می کنم که گزینه 1 یا 3 بشه
دلیل=باید بگم که در مقادیر سدیم بالا هر چه شوری خاک بیشتر باشه اثر تخریبی سدیم کمتر می شه چون که در حقیقت نسبت سدیم به سایر کاتیون ها کاهش پیدا می کنه. اما بطور کلی شوری خودش بصورت بالقوه باعث تخریب ساختمان خاک و پراکندگی ذرات آن از هم می شه اما در درصدهای سدیم بالا هر چی شوری بیشتر باشه اثر سدیم کمتر می شه و این باعث مرغوبیت ساختمان خاک می شه واسه همین باز به نظر من جواب به گزینه 1 بیشتر نزدیکه

agriboy

عضو جدید
منم با نظر شما موافقم واسه همین فکر می کنم که گزینه 1 یا 3 بشه
دلیل=باید بگم که در مقادیر سدیم بالا هر چه شوری خاک بیشتر باشه اثر تخریبی سدیم کمتر می شه چون که در حقیقت نسبت سدیم به سایر کاتیون ها کاهش پیدا می کنه. اما بطور کلی شوری خودش بصورت بالقوه باعث تخریب ساختمان خاک و پراکندگی ذرات آن از هم می شه اما در درصدهای سدیم بالا هر چی شوری بیشتر باشه اثر سدیم کمتر می شه و این باعث مرغوبیت ساختمان خاک می شه واسه همین باز به نظر من جواب به گزینه 1 بیشتر نزدیکه

در ادامه صحبت های آقای مهندس باید بگم درسته شوری اثر تخریبی داره اما بعضی جاها هم ممکنه زیاد بد نباشه مثل همین گفته آقای مهندس.در ضمن یه نکته بگم که گیاهانی که در خاکهای غیر حاصلخیز رشد میکنند نسبت به شوری مقاومند و کاهش عملکردشون مربوط به غیر حاصلخیز بودنه خاکشونه و یکی دیگه اینکه استفاده از کود شیمیایی در هر دو خاک شور و غیر شور باعث افزایش عملکرد میشه که این افزایش عملکرد در خاک شور بیشتره...

agriboy

عضو جدید
یه نکته دیگه که یادم اومد در رابطه با گزینه 1 اینه که: رو اثر تخریبی سدیم که بحثی نیست و کاملا معلومه اما رو اثر تخریب شوری خاک یکم شک دارم. بخاطر اینکه اثر شوری بیشتر روی پتانسیل اسمزی هستش که باعث افزایش (بیشتر منفی شدن) اسمز میشه و در نتیجه کاهش جذب آب از خاک توسط گیاه.همچنین همونطور که میدونید پتانسیل اسمزی تو خاک صفره یعنی نداریم البته داریم چون در همه نقاط خاک یکسان هست بنابراین اثری نداره پس نتیجه میگیرم که شوری به تنهایی در خاک معنا پیدا نمیکنه و در رابطه با گیاه هست که اثر نامطلوب اون مشخص میشه.اما سدیم زیاد به تنهایی باعث تخریب ساختمان خاک میشه دیسپرس شدن یا همون پراکندگی ذرات خاک از هم.

armx

عضو جدید
جواب دوستان درسته ، منم به اون سوال شك داشتم ولي تو كتاب اونطوري نوشته!‌ بازم شك دارم چون بافت خاك از خصوصيات ثابت خاكه ! و اينم بگم كه آب شور بيشتر از اينكه رو خاك تاثير بذاره بيشتر به نوع گياه بستگي داره كه تا چه حد شوري رو بتونه تحمل كنه، شوري در حد كم براي خاك خوبه چون يون هاي كلسيم و منيزيم باعث ميشن كه ذرات خاك بخصوص رسها فولكوله شن و تجمع پيدا كنن و در بهبود ساختمان خاك خوبه ولي سديم برعكس اينه و ساختمان رو پراكنده مي كنه ، همچنين اگه شوري زياد باشه همراه با سديم باعث تورم خاك ميشن و ساختمان به كلي از بين ميره و طوري ميشه كه ديگه موجب اختلال در نفوذپذيري خاك ميشه و يه لايه ي سيماني به وجود مياد، به طور كلي در شوري يونهاي سديم ، منيزيم ، كلسيم ، سولفات ، كربنات و بيكربنات و ... وجود دارن ولي وقتي خاك سديمي ميشه درصد سديم خيلي زياد ميشه و خاك سديمي ميشه مثلا درصد ESP بيشتر از 6 همون خاك سديميه... بازم من در رابطه با اين مطلب مطالعه ميكنم و جواب درست رو اطلاع مي دم.

armx

عضو جدید
بنام خدا
سري 5
زهكشي :
- در يك سيستم زهكشي بار هيدروليكي در وسط فاصله ي زهكشها 3 روز بعد از آبياري برابر 1.36 متر و 5 روز بعد از آبياري 0.5 متر شده است . ضريب عكس العمل سيستم كدام است؟
1) 0.2
2) 0.33
3) 0.5
4) 0.75

طراحي سيستم:
- در يك مزرعه چگالي ظاهري خاك 1.4 ، رطوبت مزرعه 25 درصد وزني ، رطوبت نقطه ي پژمردگي 11 درصد وزني و نسبت آب سهل الوصول به آب قابل استفاده 0.7 مي باشد رطوبت خاك در هنگام آبياري چند درصد است؟
1) 11
2) 14.8
3) 15.2
4) 16.5

رابطه ي آب و خاك و گياه :
- هر سانتيمتر مكعب از منافذ خاكي 0.5 گرم آب دارد اگر رطوبت حجمي اين خاك 22 درصد باشد ، تخلخل كل خاك چند درصد است؟
1) 11%
2) 22%
3) 33%
4) 44%

سيالات
- اگر ارتفاع مايع بالاي يك صفحه ي مايل افزايش يابد ، مركز فشار نسبت به مركز سطح چه تغييري خواهد كرد؟
1) بالاتر مي آيد
2) تغييري نمي كند
3) پايينتر مي آيد
4) اطلاعات ناقص مي باشد

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنام خدا
سري 5
زهكشي :
- در يك سيستم زهكشي بار هيدروليكي در وسط فاصله ي زهكشها 3 روز بعد از آبياري برابر 1.36 متر و 5 روز بعد از آبياري 0.5 متر شده است . ضريب عكس العمل سيستم كدام است؟
1) 0.2
2) 0.33
3) 0.5
4) 0.75

طراحي سيستم:
- در يك مزرعه چگالي ظاهري خاك 1.4 ، رطوبت مزرعه 25 درصد وزني ، رطوبت نقطه ي پژمردگي 11 درصد وزني و نسبت آب سهل الوصول به آب قابل استفاده 0.7 مي باشد رطوبت خاك در هنگام آبياري چند درصد است؟
1) 11
2) 14.8
3) 15.2
4) 16.5

رابطه ي آب و خاك و گياه :
- هر سانتيمتر مكعب از منافذ خاكي 0.5 گرم آب دارد اگر رطوبت حجمي اين خاك 22 درصد باشد ، تخلخل كل خاك چند درصد است؟
1) 11%
2) 22%
3) 33%
4) 44%

سيالات
- اگر ارتفاع مايع بالاي يك صفحه ي مايل افزايش يابد ، مركز فشار نسبت به مركز سطح چه تغييري خواهد كرد؟
1) بالاتر مي آيد
2) تغييري نمي كند
3) پايينتر مي آيد
4) اطلاعات ناقص مي باشد

زهکشی:
با استفاده از فرمول گلاور دام:
h3=1.36
h5=0.5
................ نهایتا ضریب عکس العمل 0.5
گزینه 3

طراحی سیستم:
آب سهل الوصول /آب قابل استفاده=0.7
0.7 * (0.25 - 0.11)*1.4=0.1372
0.1372=چگالی ظاهری خاک*(رطوبت ظرفیت مزرعه - رطوبت خاک)
رطوبت خاک = 15.2
گزینه 3

armx

عضو جدید
جواب سري 5
از دوستان به خاطر پاسخ دادن به سوالا تشكر مي كنم ، حالا به تشريح سوالا مي پردازيم:
زهكشي : درسته گزينه ي 3 ميشه ، و با فرمول آلفا( ضريب عكس العمل) ......> آلفا= ln ht-1 _ lnht \ دلتا تي
آلفا = ln 1.36 _ ln0.5 / 2 = 0.5

طراحي : گزينه ي 4
RAW = (Fc _ PWP ) * MAD = 0.14* 0.7 = 0.098
% Fc _ RAW = 0.25 _ 0.098 = 0.152 = 15.2 = رطوبت در هنگام آبياري

رابطه : گزينه ي 4 درسته ، سعي كنين به روابط جرمي و حجمي مسلط باشين چون هميشه تو كنكور مياد و بعضي وقتا سوالاش اونقدر آسون ميشه كه مي تونين ذهني تو يه چشم بهم زدن حلش كنين
Vv = 1cm3 حجم منافذ خاك
Ww = 0.5 gr جرم آب
Vw = 0.5 cm3 حجم آب
Va + Vw = Vv منافذ خاك
رطوبت حجمي ......> 0.22 = V ) = Vw / Vtتتاي )
درجه ي اشباع ......> S = Vw / Vv = 0.5 / 1 = 0.5
S * n = تتاي V
%n = teteV / s = 0.44 = 44

سيالات : گزينه ي 1

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
مرسی:gol:
یه سوال:
برای خوندن سیالات از کجا باید شروع کنم؟از چه منبعی بخونم بهتره؟

الان دیگه زیاد وقت خوندن کتاب اصلی یعنی استریتر رو نداری!
میتونی کتاب سیالات بهزاد خداکرمی انتشارات راهیان ارشد رو بخری که هم درسنامه و هم تست داره و کلا خوبه
یا اگه میخوای سنگینتر کار کنی که زیاد تو گرایش آبیاری زهکشی نیاز نیست باید کتاب سیالات سری عمران ساسان امیر افشاری رو بخری فک کنم انتشارات سیمای دانش باشه

در نهایت میتونی وقتتو بیشتر رو هیدرولیک انهار بذاری که تستاشو راحت تر میتونی بزنی

armx

عضو جدید
مرسی:gol:
یه سوال:
برای خوندن سیالات از کجا باید شروع کنم؟از چه منبعی بخونم بهتره؟
همونطوري كه داداش يك آريايي فرمودن بخواين يه كتاب كامل بخونين خيلي وقت گيره و آخر سر يادتون ميره! بهتر اينه كه از كتاباي تستي شروع كنين و چند دور تستاشو بزنين ، كتابهاي مهندس خداكرمي و مهندس داننده مهر خوبن ميتونين از اونا استفاده كنين ، همچنين به نظر من اگه از سيالات دو سه فصل اول رو بخونين و تستاشو بزنين كافيه ، بهتر اينه كه بيشتر رو هيدروليك انهار سرمايه گذاري كنين من خودم از كتاب مهندس داننده مهر استفاده كردم و كتاب ابريشمي رو هم به عنوان منبع استفاده كردم ، فقط سعي كنين درسنامه هارو بخونين بعد چند دور تستاشو بزنين ، البته تو تستاش اشتباه هم داره ولي اگه مسلط شين خودتون متوجه مي شين ، اگه تهيه ي كتاب هم واستون سخته از http://www.adinebook.com/ خريد كنين كه هم راحته و سريع به دستتون ميرسه:smile:

agriboy

عضو جدید
جواب سري 5
از دوستان به خاطر پاسخ دادن به سوالا تشكر مي كنم ، حالا به تشريح سوالا مي پردازيم:
زهكشي : درسته گزينه ي 3 ميشه ، و با فرمول آلفا( ضريب عكس العمل) ......> آلفا= ln ht-1 _ lnht \ دلتا تي
آلفا = ln 1.36 _ ln0.5 / 2 = 0.5

طراحي : گزينه ي 4
RAW = (Fc _ PWP ) * MAD = 0.14* 0.7 = 0.098
% Fc _ RAW = 0.25 _ 0.098 = 0.152 = 15.2 = رطوبت در هنگام آبياري

رابطه : گزينه ي 4 درسته ، سعي كنين به روابط جرمي و حجمي مسلط باشين چون هميشه تو كنكور مياد و بعضي وقتا سوالاش اونقدر آسون ميشه كه مي تونين ذهني تو يه چشم بهم زدن حلش كنين
Vv = 1cm3 حجم منافذ خاك
Ww = 0.5 gr جرم آب
Vw = 0.5 cm3 حجم آب
Va + Vw = Vv منافذ خاك
رطوبت حجمي ......> 0.22 = V ) = Vw / Vtتتاي )
درجه ي اشباع ......> S = Vw / Vv = 0.5 / 1 = 0.5
S * n = تتاي V
%n = teteV / s = 0.44 = 44

سيالات : گزينه ي 1

الان که جواب رابطه رو دیدم فهمیدم که چقدر....
سوال خیلی آسون بود فقط من درست نخوندمش و حجم منافذ خاک که اول سوال گفته بودو حجم کل خاک در نظر گرفتم....خدا میدونه چه فرمولایی واسش اختراع کردم!!

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان دیگه زیاد وقت خوندن کتاب اصلی یعنی استریتر رو نداری!
میتونی کتاب سیالات بهزاد خداکرمی انتشارات راهیان ارشد رو بخری که هم درسنامه و هم تست داره و کلا خوبه
یا اگه میخوای سنگینتر کار کنی که زیاد تو گرایش آبیاری زهکشی نیاز نیست باید کتاب سیالات سری عمران ساسان امیر افشاری رو بخری فک کنم انتشارات سیمای دانش باشه

در نهایت میتونی وقتتو بیشتر رو هیدرولیک انهار بذاری که تستاشو راحت تر میتونی بزنی

ممنونم.اتفاقا سیالات دانشگاهم با کتاب بهزاد خداکرمی گذروندم.

همونطوري كه داداش يك آريايي فرمودن بخواين يه كتاب كامل بخونين خيلي وقت گيره و آخر سر يادتون ميره! بهتر اينه كه از كتاباي تستي شروع كنين و چند دور تستاشو بزنين ، كتابهاي مهندس خداكرمي و مهندس داننده مهر خوبن ميتونين از اونا استفاده كنين ، همچنين به نظر من اگه از سيالات دو سه فصل اول رو بخونين و تستاشو بزنين كافيه ، بهتر اينه كه بيشتر رو هيدروليك انهار سرمايه گذاري كنين من خودم از كتاب مهندس داننده مهر استفاده كردم و كتاب ابريشمي رو هم به عنوان منبع استفاده كردم ، فقط سعي كنين درسنامه هارو بخونين بعد چند دور تستاشو بزنين ، البته تو تستاش اشتباه هم داره ولي اگه مسلط شين خودتون متوجه مي شين ، اگه تهيه ي كتاب هم واستون سخته از http://www.adinebook.com/ خريد كنين كه هم راحته و سريع به دستتون ميرسه:smile:

مرسی.منظورتون از کتاب داننده مهر،هیدرولیک انتشارات دیباگرانه؟؟

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
مرسی.منظورتون از کتاب داننده مهر،هیدرولیک انتشارات دیباگرانه؟؟[/QUOTE]

من زیاد با داننده مهر یعنی همون دیباگران موافق نیستم
یعنی بدرد نمیخوره
سطح تستاش خیلی ضعیفه
تعدادش الکی بالاست
اشتباهاتش زیاده
خودم 1فصلشو زدم بعد کتابشو انداختم دور !!!
:surprised:
همون خداکرمی برای شما برا سیالات کافیه
هیدرولیکم راهیان ارشد داره و سری عمرانم داره که برا هیدرولیک فک کنم سری عمران (سیمای دانش) بهتره

samad kaghazloo

عضو جدید
حالا نوبت سوالهاي ديگست
بنام خدا
سري 2
زهكشي
- در زهكشي استفاده از روش پرمامتر گلف به چه منظوري است؟
1) براي تعيين ضريب زهكشي
2) براي تعيين تخلخل قابل زهكشي
3) براي تعيين هدايت آبي خاك در بالاي سطح ايستابي
4) براي تعيين هدايت آبي خاك در زير سطح ايستابي

طراحي سيستم
- سيستم باراني در زميني به شكل مستطيل بطول 1200 متر و عرض 600 متر ايجاد خواهد شد . لوله اصلي در امتداد طول زمين قرار مي گيرد و لوله هاي جانبي به طول 300 متر در طرفين لوله اصلي قرار خواهند گرفت . اگر فاصله آبپاشها 15 متر * 12 متر باشند و فاصله ي آبياري 8 روز و روزي 2 جابجايي براي لوله هاي جانبي در نظر بگيريم جمعا چند لوله جانبي مورد نياز است؟
1) 10
2) 13
3) 20
4) 26

رابطه
- در مسير جريان آب از خاك تا آخرين بخش گياه و بالاخره اتمسفر اطراف گياه و بزرگترين مقاومت موجود در سر راه جريان آب در كجاست؟
1) حد فاصل كوتيكول برگ تا اتمسفر
2) در آوندهاي آبكش
3) در مسير خاك تا سطح ريشه
4) محل جذب در سطح ريشه

هيدروليك
- عمق آب درون مخزن استوانه اي به قطر يك متر در حال سكون برابر با 1.5 متر است. اين مخزن با سرعت 60 دور در دقيقه حول محور قائم خود دوران مي كند. حداقل عمق آب درون مخزن تقريبا چقدر خواهد بود؟
1) 0.5
2) 0.7
3) 1
4) 1.25

اینکه اصلا این ایده به ذهنتون رسیده ک به فکر بچه های پشت کنکوری باشین خیلی خوبه..و همچنین قابل تقدیره.منتها اینچنین سوال گذاشتن و همچنین شنیدن پاسخ های صحیح و غلط از سمت من و امثال من؛هم خواننده رو به نوعی گمراه میکنه و هم وقت هر سه مون رو می گیره
من اگه حق این رو داشته باشم ک بخوام پیشنهادی بدم؛میگم بهتره به جای این که سوالات رو مطرح کنیم,بیایم و نحوه ی صحیح درس خوندن ؛منابع مهم مطالعاتی؛سرفصل های مهم کتاب ها؛نحوه تست زنی و ... رو بیشتر مطرح کنیم.حالا این فقط نظره..

tanin67

عضو جدید
مرسی.منظورتون از کتاب داننده مهر،هیدرولیک انتشارات دیباگرانه؟؟

یعنی بدرد نمیخوره
سطح تستاش خیلی ضعیفه
تعدادش الکی بالاست
اشتباهاتش زیاده
هیدرولیکم راهیان ارشد داره و سری عمرانم داره که برا هیدرولیک فک کنم سری عمران (سیمای دانش) بهتره
[/QUOTE]

آقای یک اریایی من هم مکانیک،هم هیدرولیک هم اصول رو دارم دیبا گرانشون و میخونم یعنی نخونمشون
راستی تستای اشتباهم داره مخصوصا دیباگران اصول

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی بدرد نمیخوره
سطح تستاش خیلی ضعیفه
تعدادش الکی بالاست
اشتباهاتش زیاده

جدی؟؟؟؟؟؟
اونوقت کتابای سری عمران برای منی که میخوام زهکشی امتحان بدم کاربردی داره؟؟

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
جدی؟؟؟؟؟؟
اونوقت کتابای سری عمران برای منی که میخوام زهکشی امتحان بدم کاربردی داره؟؟

آره جدا
سیالاتش یکم سنگینه ولی هیدرولیکش که میشه هیدرولیک انهار ما آره بدردت میخوره
سیالاتم همون خداکرمی کافیه و نمیخواد زیاد وقت بذاری

آخرین ویرایش:

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
آقای یک اریایی من هم مکانیک،هم هیدرولیک هم اصول رو دارم دیبا گرانشون و میخونم یعنی نخونمشون
راستی تستای اشتباهم داره مخصوصا دیباگران اصول

برای اصول رو نمیدونم
اگه منظور کتابای آبیاری و زهکشیه که مجبورین از دیباگران بخونین چون تا اونجا که من میدونم منبع دیگه ای ندارین
حالا ما برای سازه از کتابای عمران استفاده میکردیم که متنوع تر بود
ولی شما باید منبع اصلی رو چندبار بخونین که اکثرا علیزادست

ولی واسه سیالات و انهارش به حدی همون خوندن 1فصلش اعصابمو بهم ریخت که اصلا کتابو دادم به یکی از دوستام که ازم خواست

بالا