کلاس کنکور ← مهندسی آب ← آبیاری و زهکشی

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم
با توجه به بحثایی که صورت گرفت قرار شد که هر قسمت کلاس کنکور خودشو شروع کنه
اینجا هم تاپیک کلاس کنکور آبیاری و زهکشی رو با کمک هم راه میندازیم:)

به امید اینکه این تاپیک بتونه مفید واقع بشه و همه حتی اونایی که کنکورم دادن بتونن ازش استفاده کنن و درسا براشون یادآوری بشه

سوالا و تستایی که گذاشته میشه سعی کنیم روش بحث بشه و هیچ قسمت مبهمی برای کسی نمونه

کلنگشو باهم میزنیم
با امید موفقیت برای همه:)
:gol::gol::gol::gol:

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی بابت همه چی..
فقط کاش همه بیاین یه برنامه درست درمون بچینیم ,البته با کمک پیشکسوتای عزیز .

آخرین ویرایش:

armx

عضو جدید
با سلام داداش ميلاد عزيز كلنگو زدن حالا نوبت ماست كه تستارو شروع كنيم ، من به نوبت خود سعي مي كنم يه سوال از 4 درس زهكشي، طراحي سيستم ، رابطه آب و خاك و هيدروليك و سيالات قرار بدم و اگه عزيزان جواب دادن روي سوال يكم بحث كنيم و نكات كنكوري ديگه ازش استخراج كنيم كه اگه طراح تو اين حيطه يه سوالي داد ديگه سر جلسه كنكور زياد جاي فكر نمونه و دانشجو سريع جواب بده
خب تستارو شروع كنيم:
بنام خدا
سري 1
زهكشي:
- وقتي زهكش هاي لوله اي در شرايط مساوي جانشين كانالهاي زهكش مي شوند خطوط جريان آب به طرف زهكشها ...
1) كوتاه تر شده و ميزان تخليه افزايش مي يابد
2) طويلتر شده و بار هيدروليكي افزايش مي يابد
3) كوتاه تر شده و ارتفاع سطح ايستابي افزايش مي يابد
4) طويلتر شده و افت بار هيدروليكي افزايش مي يابد

طراحي سيستم
- رابطه فاصله قطره چكانها با بافت خاك در آبياري قطره اي چگونه است؟
1) در خاكهاي شني رابطه قطره چكانها بيشتر از خاكهاي رسي در نظر گرفته مي شود.
2) علاوه بر بافت خاك بايد عمق ريشه را نيز در نظر گرفت و اگر عمق ريشه يكسان باشد در هر نوع خاك فاصله قطره چكان يكسان است
3) فاصله قطره چكانها ارتباطي با بافت خاك ندارد
4) در خاكهاي رسي فاصله قطره چكانها بيشتر از خاكهاي شني در نظر گرفته مي شود

رابطه
- نقش تعرق در گياه كدام است؟
1) تامين آب مورد نياز گياه - تنظيم رطوبت بدنه گياه
2) تنظيم فشار اسمزي - افزايش راندمان محصول
3) جذب آب ، جذب مواد معدني - تنظيم حرارت بدنه گياه
4) حركت شيره خام در گياه ، جذب مواد معدني و آب در گياه

هيدروليك
- در يك آبراهه شيب بستر از ملايم به تند تغيير مي يابد پروفيل هاي GVF به چه صورت است؟
1) M1 و S2
2) فقط S2
3) فقط M2
4) S2 و M2
حالا دوستان جواب بدن اگه تونستين ازشون نكات كنكوري هم استخراج كنين ، موفق باشين:)

samad kaghazloo

عضو جدید
با سلام داداش ميلاد عزيز كلنگو زدن حالا نوبت ماست كه تستارو شروع كنيم ، من به نوبت خود سعي مي كنم يه سوال از 4 درس زهكشي، طراحي سيستم ، رابطه آب و خاك و هيدروليك و سيالات قرار بدم و اگه عزيزان جواب دادن روي سوال يكم بحث كنيم و نكات كنكوري ديگه ازش استخراج كنيم كه اگه طراح تو اين حيطه يه سوالي داد ديگه سر جلسه كنكور زياد جاي فكر نمونه و دانشجو سريع جواب بده
خب تستارو شروع كنيم:
بنام خدا
سري 1
زهكشي:
- وقتي زهكش هاي لوله اي در شرايط مساوي جانشين كانالهاي زهكش مي شوند خطوط جريان آب به طرف زهكشها ...

طراحي سيستم
2) علاوه بر بافت خاك بايد عمق ريشه را نيز در نظر گرفت و اگر عمق ريشه يكسان باشد در هر نوع خاك فاصله قطره چكان يكسان است

رابطه

هيدروليك
- در يك آبراهه شيب بستر از ملايم به تند تغيير مي يابد پروفيل هاي GVF به چه صورت است؟
1) M1 و S2
2) فقط S2
3) فقط M2
4) S2 و M2
حالا دوستان جواب بدن اگه تونستين ازشون نكات كنكوري هم استخراج كنين ، موفق باشين:)
با سلام ...
تو سوال زهکشی به نظرم گزینه صحیح 4 هستش.چرا ک با جایگزینی لوله های زهکش در شرایط مساوی برای اینکه جریان به طرف لوله برقرار باشد باید از بار هیدرولیکی لازم برخوردار باشد.و در لوله های زهکش افت جریان در نزدیکی لوله بالا می باشد .که این افت شامل افت های طولی،عرضی و شعاعی می باشد...

جواب صحیح در سوال طراحی سیستم به نظرم گزینه 4 هستش.چرا ک با نفوذ آب در خاک شنی جبهه نفوذ بیشتر حالت کشیده دارد چرا ک اندازه منافذ خاک درشت بوده و جریان ثقلی غالب می باشد ولی در خاک های رسی به دلیل ریز بودن منافذ و حرکت موئینه ای آب،جریان بیشتر حالت شعاعی دارد و یه جبهه رطوبتی به حالت تقریبا بیضی ایجاد می کنه و این یعنی اینکه ما می تونیم فواصل قطره چکان ها رو در این نوع خاک ( رسی ) بیشتر در نظر بگیریم

در مورد سوال رابطه به نظرم گزینه صحیح 4 بوده..در این سوال برای اینکه به گزینه صحیح برسیم بهتره که از رد گزینه های نادرست استفاده کنیم.شاید دلایلی ک اینجا میارم برای خواننده دلیل کافی نباشه ولی حداقل اینکه می شه ازش استفاده کرد.گزینه 1 ب این دلیل رد می شه ک تعرق نقشی در تامین آب مورد نیاز گیاه نداره و بیشتر باعث تلف شدن آب می شه.در گزینه 2 به این دلیله ک تعرق باعث افزایش راندمان نمی شه؛بلکه باعق کاهشش می شه.و رد گزینه 3 هم با این خاطره ک تعرق باعث تنظیم حرارت گیاه نمی شه....و اما گزینه 4 ک ب نظرم درسته دلیلش اینه ک با انجام عمل تعرق آب گیاه از دست رفته و این عمل باعث ایجاد اختلاف پتانسیل بین خاک و گیاه می شود به طوری که پتانسیل در گیاه کم شده و در خاک زیاد می باشد و همیشه حرکت جریان از پتانسیل بیشتر به پتانسیل کمتره و این مکانیسم باعث حرکت آب و املاح از خاک به گیاه می شود و از طرفی در خود گیاه هم این نوع مکانیسم وجود داشته و باعث حرکت شیره و املاح می شود

در مورد سوال هیدرولیک به نظرم ج درست گزینه 3 هستش.و تنها و مفید ترین نکته برای حل این گونه سوال های پروفیل دار در شیب های متفاوت اینه ک به به این جمله خوب توجه کنیم: در جریان زیر بحرانی نقطه کنترل در پایین دست بوده و در جریان فوق بحرانی نقطه کنترل در بالا دست می باشد.برای تشریح مساله خود من معمولا از ترسیم یه شکل ساده استفاده می کنم ک انجامش در اینجا واسم خییلی مقدور نیس ولی اگ یه خورده فک کنین به ج می رسین و این نوع سولات هیدرولیک انهار جزو شیرین ترین سوالا واسم بوده

شاد و پیروز باشین
:gol:

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب تستارو شروع كنيم:
بنام خدا
سري 1
زهكشي:

طراحي سيستم

رابطه

هيدروليك
1) M1 و S2
2) فقط S2
3) فقط M2
4) S2 و M2

من راجع به جواب سوالا اینطوری فک میکنم.
زهکشی:
گزینه 4،فک میکنم جواب واضست:cry:

طراحی سیستم:
گزینه 4 - 2تا اصل راجع به قطره چکان ها هست که یکیش باید طوری باشن که فک میکنم 60 تا 70 درصد ریشه رو تر کنن و اینکه ما بین نقاط تر شده منطقه خشک وجود نداشته باشه..
در خاکهای رسی قسمت رطوبتی به صورت هلال های کوچیک و بزرگه اما در خاکای شنی عمودیه پس،فاصله آب پاش ها تو خاک های رسی بیشتر از خاک های شنی باید باشه.

رابطه رو هنوز نگذروندم

هیدرولیک:
گزینه 3،با مهندس آریایی !!!! هم عقیدم:smile:

آخرین ویرایش:

armx

عضو جدید
از دوستان عزيز به خاطر پاسخ هايي كه دادن تشكر مي كنم ولي با عرض شرمندگي جواب بعضي سوالا اشتباه بود حالا مي ريم سر تشريح سوالا:
هيدروليك گزينه 4 صحيح بود براي واضحتر بودن مسئله شكلشم قرار مي دم
مشاهده پیوست 105831
http://www.axgig.com/images/30197690516625827632.jpg
تو اينگونه مسائل طبق گفته ي دوستمون آقا صمد ، شكل مي تونه خيلي كمك كنه واس همين شكل پروفيل هاي حركت آب رو هم گذاشتم ولي اين شكل تعريف و نكتش زياده و دوستان براي تسلط كافي رو اين بحث بايد انواع پروفيل رو تمرين كنن تا وقت كنكور به مسائل مسلط باشن
مشاهده پیوست 105832
http://axgig.com/images/11329050416585683975.jpg ايشالا تستاي مربوطه رو هنگام حل كردن همراه با نكات توضيح مي ديم

حالا توي زهكشي همونطور كه دوستان فرمودن گزينه ي 4 درسته و توضيحاتش صادقن.
تو طراحي سيستم هم طبق نظرات گزينه ي 4 درسته .
اما تو رابطه با عرض شرمندگي گزينه ي 3 درسته ، دوستان توجه كنن كه اين نكته خيلي مهمه، مهترين نقش تعرق خنك كردن گياهه و طبق اون گزينه ي 3 صحيح ميشه :) از دوستان خواهشمندم كه يكم عمقي سوالاتو بنگرن و اگه نكته اي ديدن بفرماين تا همگي استفاده كنيم

آخرین ویرایش:

agriboy

عضو جدید
من چون فقط دارم رابطه میخونم فعلا در مورد اون نظر میدم....
میگم این سوال رابطه مال کنکور بوده یا تالیفی بوده ؟؟؟ چون هم گزینه 3 درسته هم 4. البته خودم 3 رو گفته بودم...

armx

عضو جدید
من چون فقط دارم رابطه میخونم فعلا در مورد اون نظر میدم....
میگم این سوال رابطه مال کنکور بوده یا تالیفی بوده ؟؟؟ چون هم گزینه 3 درسته هم 4. البته خودم 3 رو گفته بودم...
خوبه ، بله واسه كنكوره ، اين تستا يكم مفهومي هستن بايد به نكات توجه كنين!

armx

عضو جدید
حالا نوبت سوالهاي ديگست
بنام خدا
سري 2
زهكشي
- در زهكشي استفاده از روش پرمامتر گلف به چه منظوري است؟
1) براي تعيين ضريب زهكشي
2) براي تعيين تخلخل قابل زهكشي
3) براي تعيين هدايت آبي خاك در بالاي سطح ايستابي
4) براي تعيين هدايت آبي خاك در زير سطح ايستابي

طراحي سيستم
- سيستم باراني در زميني به شكل مستطيل بطول 1200 متر و عرض 600 متر ايجاد خواهد شد . لوله اصلي در امتداد طول زمين قرار مي گيرد و لوله هاي جانبي به طول 300 متر در طرفين لوله اصلي قرار خواهند گرفت . اگر فاصله آبپاشها 15 متر * 12 متر باشند و فاصله ي آبياري 8 روز و روزي 2 جابجايي براي لوله هاي جانبي در نظر بگيريم جمعا چند لوله جانبي مورد نياز است؟
1) 10
2) 13
3) 20
4) 26

رابطه
- در مسير جريان آب از خاك تا آخرين بخش گياه و بالاخره اتمسفر اطراف گياه و بزرگترين مقاومت موجود در سر راه جريان آب در كجاست؟
1) حد فاصل كوتيكول برگ تا اتمسفر
2) در آوندهاي آبكش
3) در مسير خاك تا سطح ريشه
4) محل جذب در سطح ريشه

هيدروليك
- عمق آب درون مخزن استوانه اي به قطر يك متر در حال سكون برابر با 1.5 متر است. اين مخزن با سرعت 60 دور در دقيقه حول محور قائم خود دوران مي كند. حداقل عمق آب درون مخزن تقريبا چقدر خواهد بود؟
1) 0.5
2) 0.7
3) 1
4) 1.25

armx

عضو جدید
از دوستان مي خوام نظراتشونو نسبت به تستا بيان كنن من مي خوام از سري بعد تستارو با توجه به اينكه عزيزان پشت كنكوري تازه درسارو شروع كردن
تستارو از مباحث اوليه شروع كنم و رفته رفته تا نزديكاي كنكور تستاي آخر فصلي و مفهومي و درهم برهم و بزارم تا عزيزان بيشتر واسه كنكور آماده شن، البته از دوستان خواهشمندم يكم بيشتر فعاليت كنن تا بتونيم تاپيك رو گرم نگه داريم ، با تشكر:gol:

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
از دوستان مي خوام نظراتشونو نسبت به تستا بيان كنن من مي خوام از سري بعد تستارو با توجه به اينكه عزيزان پشت كنكوري تازه درسارو شروع كردن
تستارو از مباحث اوليه شروع كنم و رفته رفته تا نزديكاي كنكور تستاي آخر فصلي و مفهومي و درهم برهم و بزارم تا عزيزان بيشتر واسه كنكور آماده شن، البته از دوستان خواهشمندم يكم بيشتر فعاليت كنن تا بتونيم تاپيك رو گرم نگه داريم ، با تشكر:gol:

دست خوش
عالیه
:w18:

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا نوبت سوالهاي ديگست
بنام خدا
سري 2
زهكشي
- در زهكشي استفاده از روش پرمامتر گلف به چه منظوري است؟
1) براي تعيين ضريب زهكشي
2) براي تعيين تخلخل قابل زهكشي
3) براي تعيين هدايت آبي خاك در بالاي سطح ايستابي
4) براي تعيين هدايت آبي خاك در زير سطح ايستابي

طراحي سيستم
- سيستم باراني در زميني به شكل مستطيل بطول 1200 متر و عرض 600 متر ايجاد خواهد شد . لوله اصلي در امتداد طول زمين قرار مي گيرد و لوله هاي جانبي به طول 300 متر در طرفين لوله اصلي قرار خواهند گرفت . اگر فاصله آبپاشها 15 متر * 12 متر باشند و فاصله ي آبياري 8 روز و روزي 2 جابجايي براي لوله هاي جانبي در نظر بگيريم جمعا چند لوله جانبي مورد نياز است؟
1) 10
2) 13
3) 20
4) 26

رابطه
- در مسير جريان آب از خاك تا آخرين بخش گياه و بالاخره اتمسفر اطراف گياه و بزرگترين مقاومت موجود در سر راه جريان آب در كجاست؟
1) حد فاصل كوتيكول برگ تا اتمسفر
2) در آوندهاي آبكش
3) در مسير خاك تا سطح ريشه
4) محل جذب در سطح ريشه

هيدروليك
- عمق آب درون مخزن استوانه اي به قطر يك متر در حال سكون برابر با 1.5 متر است. اين مخزن با سرعت 60 دور در دقيقه حول محور قائم خود دوران مي كند. حداقل عمق آب درون مخزن تقريبا چقدر خواهد بود؟
1) 0.5
2) 0.7
3) 1
4) 1.25

زهکشی:
فک میکنم هدایت بالای سطح ایستابی درست باشه.

طراحی سیستم:

sl * sm = 12*15
تعداد جابجایی = 2
فاصله آبیاری، It = 8
تعداد استقرار و تعداد لوله؟
تعداد استقرار= 1200*2/15 ---------- 160
تعداد لوله= تعداد استقرار / فاصله آبیاری * تعداد جابجایی
160/16=10

رابطه:
ان شاا.. با برنامه شما شروع کنم به خوندنش:smile:

هیدرولیک:
فقط میدونم از این رابطه باید استفاده شه اما نمی تونم جوابو بدست بیارم 2g/w^2 * R^2=L

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز

مرسی،خیلی خوبه.
فقط عالی میشه اگه بگین از کجا میخواین شروع کنین.. منظورم مباحث درسیه:gol:

• Like
واکنش ها: armx

armx

عضو جدید
اين دفه جواب دوستان همگي صحيح هستن ، ولي براي توضيح بيشتر يكم نكاتشونو يادوري مي كنم:
زهكشي: گزينهي 3 ، روشهاي تعيين هدايت هيدروليكي در زير سطح ايستابي عبارتند از:
1. روش چاهك 2. روش پيزومتر 3. روش زه آب خروجي 4. روش دو چاهك 5. روش پمپاژ از چاه
* روشهاي تعيين هدايت هيدروليكي در زير سطح ايستابي دقيقتر از تعيين در بالاي سطح ايستابي است.
روشهاي تعيين هدايت هيدروليكي در بالاي سطح ايستابي عبارتند از :
1. روش نفوذسنجي 2. روش چاهك معكوس 3. پرمامتر گلف

طراحي سيستم: طبق راه حل دوست عزيزمون اقليما گزينه ي 1 درسته

رابطه : اينم طبق گفته ي دوستمون agriboy گزينه ي 1 درسته ، حالا يكمي هم توضيح مي دم
در داخل گياه جريان پيوسته اي از آب وجود دارد كه زنجيره ي خاك گياه اتمسفر ناميده شده كه در اين چرخه مقدار جريان آب ثابت است با توجه به اينكه جذب آب رابطه مستقيم با اختلاف پتانسيل و با مقاومت رابطه ي معكوس دارد. چون اختلاف پتانسيل برگ 15- بار و اتمسفر 500- بار مي باشد ، اين اختلاف باعث افزايش شدت تعرق مي شود ، از طرف ديگر مقومت در اين قسمت بيشتر است تا جذب آب كاهش يابد و مقدار آن ثابت باقي بماند.

سيالات: گزينه ي 4،
r = 0.5m h= 1.5m w= 60RPM
2πN /60 = 2.28rad/s
z-h = w[SUP]2[/SUP]r[SUP]2 [/SUP]​/ 2g
z+h = 2h
h=1.25 m

آخرین ویرایش:

armx

عضو جدید
مرسی،خیلی خوبه.
فقط عالی میشه اگه بگین از کجا میخواین شروع کنین.. منظورم مباحث درسیه:gol:
سعي مي كنم از همون فصلهاي اول شروع كنم و ادامه بدم شما هم واسه رابطه اگه بخواين خوب بخونين همون كتاب تاليف سميه باقري انتشارات ديباگران خوبه اگه اونو كامل و چند دور بخونين حتما نتيجه مي گيرين:smile:

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سعي مي كنم از همون فصلهاي اول شروع كنم و ادامه بدم شما هم واسه رابطه اگه بخواين خوب بخونين همون كتاب تاليف سميه باقري انتشارات ديباگران خوبه اگه اونو كامل و چند دور بخونين حتما نتيجه مي گيرين:smile:

مرسی از راهنماییتون:gol:
اونوقت کتاب دکتر علیزاده چی؟!!
فک میکردم از این کتاب باید شروع کنم!!

armx

عضو جدید
مرسی از راهنماییتون:gol:
اونوقت کتاب دکتر علیزاده چی؟!!
فک میکردم از این کتاب باید شروع کنم!!
كتاب دكتر عليزاده واسه كنكور منبع خوبيه ، اما حجمش زياده ، اگه شما پيش زمينه ندارين زياد نخونينش واستون همون كتاب ديباگران كافيه فقط جاهايي كه به مشكل برخوردين و خواستين اطلاعاتتون بيشتر شه به اون كتاب مراجعه كنين ، چون اگه بخونين هم مطالبش فراره زود يادتون ميره ، اگه خواستين يه دور ديباگران رو بخونين و تستاشو بزنين بعد كتاب عليزاده رو مطالعه كنين:smile:

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
كتاب دكتر عليزاده واسه كنكور منبع خوبيه ، اما حجمش زياده ، اگه شما پيش زمينه ندارين زياد نخونينش واستون همون كتاب ديباگران كافيه فقط جاهايي كه به مشكل برخوردين و خواستين اطلاعاتتون بيشتر شه به اون كتاب مراجعه كنين ، چون اگه بخونين هم مطالبش فراره زود يادتون ميره ، اگه خواستين يه دور ديباگران رو بخونين و تستاشو بزنين بعد كتاب عليزاده رو مطالعه كنين:smile:

واقعا ممنونم از راهنماییتون:gol:

• Like

armx

عضو جدید
بنام خدا
سري 3
زهكشي:
- هيدروگراف در مطالعات زهكشي زيرزميني عبارت است از:

1. منحني هايي كه تغييرات ارتفاع سطح ايستابي را نسبت به زمان در چاهكهاي مشاهداتي نشان مي دهد.
  2. منحني هايي كه تراز آب زيرزميني را از يك سطح مقايسه نشان مي دهد.
  3. منحني هايي كه عمق هاي يكسان به آب زيرزميني را نشان مي دهند.
  4. تغييرات سطح ايستابي را در نقاط مختلف يك منطقه كه نياز به زهكشي زيرزميني دارد نشان مي دهد.

طراحي سيستم:
- خلل و فرج خاكهاي شني ....

1. معمولا كمتر از خاكهاي رسي است ولي شعاع متوسط منافذ آن بيشتر است
  2. و شعاع متوسط منافذ آن معمولا بيشتر از خاكهاي رسي مي باشد
  3. معمولا بيشتر از خاكهاي رسي است ولي شعاع متوسط منافذ آن كمتر است
  4. و شعاع متوسط منافذ آن معمولا كمتر از خاكهاي رسي مي باشد

رابطه ي آب و خاك:
- به گلداني كه فاقد زهكشي است سالانه 50 ليتر آب وارد مي شود چنانچه هدايت الكتريكي آب 0.5 mmhos/s باشد ، مقدار نمك ورودي در طي سال بر حسب گرم عبارتست از:

1. 8
  2. 2. 16
  3. 3. 25
  4. 4. 32

سيالات:
در سيالات ديلاتانت با افزايش تنش برشي ، ويسكوزيته ي ظاهري ......

1. كاهش مي يابد
  2. به صورت نمايي كاهش مي يابد
  3. به صورت خطي افزايش مي يابد
  4. به صورت نمايي افزايش مي يابد
موفق باشيد

agriboy

عضو جدید
بنام خدا
سري 3
زهكشي:

1. منحني هايي كه تغييرات ارتفاع سطح ايستابي را نسبت به زمان در چاهكهاي مشاهداتي نشان مي دهد.
  4. تغييرات سطح ايستابي را در نقاط مختلف يك منطقه كه نياز به زهكشي زيرزميني دارد نشان مي دهد.

طراحي سيستم:

رابطه ي آب و خاك:
- به گلداني كه فاقد زهكشي است سالانه 50 ليتر آب وارد مي شود چنانچه هدايت الكتريكي آب 0.5 mmhos/s باشد ، مقدار نمك ورودي در طي سال بر حسب گرم عبارتست از:

1. 8
  2. 2. 16
  3. 3. 25
  4. 4. 32

سيالات:

1. كاهش مي يابد
موفق باشيد

جواب سوال رابطه گزینه 2 یعنی 16 گرم میباشد...
بچه ها فقط من برام سخته راه حلارو بنویسم اینجا باید تمرین کنم...ببخشید که نمیتونم راه حلارو بنویسم

agriboy

عضو جدید
agri boy جان ممنونم ، پس ازين به بعد فقط سوال رابطه ميدم ، فقط بگو چقد خوندي تا كجا خوندي؟

آقا دمت گرم...
تقریبا علبزاده رو تموم کردم.چند فصل آخرش مونده.ولی شما از همون اول شروع کن بزار یه مروری هم بشه :gol:

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنام خدا
سري 3
زهكشي:

طراحي سيستم:

رابطه ي آب و خاك:

1. 8
  2. 2. 16
  3. 3. 25
  4. 4. 32

سيالات:

1. كاهش مي يابد
موفق باشيد

سلام:gol:

زهکشی:
تغییرات سطح ایستابی نسبت به زمان یعنی گزینه 1

طراحی سیستم:
فک میکنم گزینه 1،درسته؟!!

رابطه :
تخصص دوستمون agriboy :smile: من تازه دارم میخونم

سیالات:
راستش نمیدونم

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالا آسوننا ! جواب نمييدين؟!:w18:

من 1،2 روزی درگیر امتحان تئوری عملیات کشاورزی بودم،دیر رسیدم به سوالا..

agri boy جان ممنونم ، پس ازين به بعد فقط سوال رابطه ميدم ، فقط بگو چقد خوندي تا كجا خوندي؟

میشه خصوصی کار نکنین،رقابت باشه بهتره هااااا;)

• Like

armx

عضو جدید
سلام:gol:

زهکشی:
تغییرات سطح ایستابی نسبت به زمان یعنی گزینه 1

طراحی سیستم:
فک میکنم گزینه 1،درسته؟!!

رابطه :
تخصص دوستمون agriboy :smile: من تازه دارم میخونم

سیالات:
راستش نمیدونم
زهكشي درسته
طراحي هم درسته ، اينو خوب يادتون نگه دارين كه تخلخل خاك رسي زياده چون ذراتش ريز و ورقه اي هستن و لي شن دانه درشته و منافذش با اينكه بزرگ هستن نسبت به خاك رسي كمه ، اين نكته رو بارها و بارها تغيير مي دن و ازش سوال در ميارن
رابطه هم درسته
سيالات :گزينه ي 4 - اين سوال تاليف خودم بود ، اين سوال از يه شكل بود كه تو اكثر كنكورها ازش سوال مي دن خيليم راحته ، اگه اين شكلو خوب يادتون نگه دارين يه سوال مفت ميدن كه هميشه مي تونين سريع جواب بدين و 3% جلو بيفتين من شكل رو همراه با نكات ميزارم تا سري بعد سوال اومد زود جواب بدين:
http://www.axgig.com/images/84991775538411836823.jpg
Untitled-1.jpg
1. سيال كامل يا ايده ال : سيالي كه ويسكوزيته و تراكم پذيري آن صفر باشد
2. سيال نيوتوني : سيالي كه در آن رابطه تنش برشي و نرخ تغيير شكل خطي است ، به عبارت ديگر در قانون لزجت نيوتن u عدد ثابت است.
3. سيال ديلاتانت (اتساعي): سيالي است كه با افزايش تنش برشي ، مقاومت آن بيشتر مي شود مانند سوسپانسيون نشاسته و ماسه
4. سيال شبه پلاستيك : سيالي است كه با افزايش تنش برشي ، مقاومت آن كاهش مي يابد مانند خمير ،كاغذ ، شير، گل
5. سيال بينگهام :‌سيالي است كه تحت تنش هاي كمتر از تنش تسليم رفتار جامد را از خود نشان مي دهد و تحت تنش هاي بالاتر از آن رفتار سيال دارد مانند خميردندان

آخرین ویرایش:

agriboy

عضو جدید
زهكشي درسته
طراحي هم درسته ، اينو خوب يادتون نگه دارين كه تخلخل خاك رسي زياده چون ذراتش ريز و ورقه اي هستن و لي شن دانه درشته و منافذش با اينكه بزرگ هستن نسبت به خاك رسي كمه ، اين نكته رو بارها و بارها تغيير مي دن و ازش سوال در ميارن
رابطه هم درسته
سيالات :گزينه ي 4 - اين سوال تاليف خودم بود ، اين سوال از يه شكل بود كه تو اكثر كنكورها ازش سوال مي دن خيليم راحته ، اگه اين شكلو خوب يادتون نگه دارين يه سوال مفت ميدن كه هميشه مي تونين سريع جواب بدين و 3% جلو بيفتين من شكل رو همراه با نكات ميزارم تا سري بعد سوال اومد زود جواب بدين:
http://www.axgig.com/images/84991775538411836823.jpg
مشاهده پیوست 106559
1. سيال كامل يا ايده ال : سيالي كه ويسكوزيته و تراكم پذيري آن صفر باشد
2. سيال نيوتوني : سيالي كه در آن رابطه تنش برشي و نرخ تغيير شكل خطي است ، به عبارت ديگر در قانون لزجت نيوتن u عدد ثابت است.
3. سيال ديلاتانت (اتساعي): سيالي است كه با افزايش تنش برشي ، مقاومت آن بيشتر مي شود مانند سوسپانسيون نشاسته و ماسه
4. سيال شبه پلاستيك : سيالي است كه با افزايش تنش برشي ، مقاومت آن كاهش مي يابد مانند خمير ،كاغذ ، شير، گل
5. سيال بينگهام :‌سيالي است كه تحت تنش هاي كمتر از تنش تسليم رفتار جامد را از خود نشان مي دهد و تحت تنش هاي بالاتر از آن رفتار سيال دارد مانند خميردندان
ممنون دستت درد نکنه....
در ضمن 4% جلو میفتیم :book:

بالا