کلاس کنکور ← بیوتکنولوژی

sara14@

عضو جدید
حتی یک نفر تو دنیا جواب این سوالارو نداره به من بده!!!

1 - به ترتیب در یک فرد تری پلوئید و یک فرد مونو پلوئید با n=6 چه فراوانی از گامتهای سالم را به ترتیب از راست به چپ خواهیم داشت؟
1) 64/1 و 32/1
2) 64/1 و 16/1
3) 32/1 و 64/1
4) 16/1 و 16/1
2 - در یک گیاه هاپلوئید با n=8 احتمال ایجاد گامتی با 4 کروموزوم به شرط داشتن کروموزوم های 1 و 2 چقدر است؟
1) 256/7
2) 64/7
3) 64/15
4) 32/3

3- در یک فرد تریپلوئید با 3n=9 احتمال به دست آوردن گامتهای فعال و متعادل (x,x)چقدر است؟
5) 8/1
6) 4/1
7) 8/3
8) 3/1
سوال3 فکرمیکنم گزینه2درست باشه چون:
3n=9داده که درنتیجه n=3
نسبت گامتها ازرابطه بسط(a+b) بتوانnکه اینجاn=3است بدست میاد.
کهa=1/2است وهمینطور b=1/2
وگامت فعال ازرابطه:(3و3)C درaبتوان3
و(3و3)Cدرbبتوان3
بدست میاد.
پس:
1/8 = بتوان3 (1/2)در1=aبتوان3(3و3)C
برا bهم جواب1/8 بدست میاد که باهم جمع میکنیم میشه1/4

شرمنده من هرکار کردم بالپتاپم ضرب وتوان بزنم نشد!!!!!!!!!!!!!

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان کنکوری. :smile:
خوبین؟
من مبحث کراسینگ اور بین 3 ژن مشکل دارم. میشه واسم توضیح بدین؟

sara14@

عضو جدید
سلام به دوستان کنکوری. :smile:
خوبین؟
من مبحث کراسینگ اور بین 3 ژن مشکل دارم. میشه واسم توضیح بدین؟
سلام/
کدوم قسمتشو؟؟؟؟مثلاتشخیص دادنشون؟یاترتیبشون؟.......؟بگوتاجایی که بتونم برات توضیح میدم.

mani887

عضو جدید
خوب احتمالا اگر RNA منظورش باشه حتما ذکر میکنه و الا ژن یعنی DNA

mani887

عضو جدید
sara14@ عزیز میشه لطف کنی بگی از چه منبعی این مطلب (احتمال گامت متعادل در تریپلوئید) رو خوندی آخه من کلا با بحثش غریبه ام باید از بیخ و بن بفهمم موضوع چیه.
یا خودت برام توضیح بدی مثلا من نمیفهمم منظورت از (3و3)C چیه؟ و a=1/2 را چطور محاسبه میکنیم؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام/
کدوم قسمتشو؟؟؟؟مثلاتشخیص دادنشون؟یاترتیبشون؟.......؟بگوتاجایی که بتونم برات توضیح میدم.

کراسینگ اور بین 3 ژن بارز و الل های نهفته اونا. واسه نقشه ژنی مشکل دارم.نمیدونم چجوریه؟

sara14@

عضو جدید
خوب احتمالا اگر RNA منظورش باشه حتما ذکر میکنه و الا ژن یعنی DNA
صبرکن من جوابشوبنویسم بعدشمابگواینجور درسته یانه؟باش؟
توسوال گفته آنتی کدون GAT؟
RNAی اون که کدون هست میشه:CUAدرسته؟
بعدtRNAی اون میشه:GAU.
منظورت همینه؟؟؟؟؟؟اگرجاییش اشنباه گفتم بهم بگو.

آخرین ویرایش:

sara14@

عضو جدید
sara14@ عزیز میشه لطف کنی بگی از چه منبعی این مطلب (احتمال گامت متعادل در تریپلوئید) رو خوندی آخه من کلا با بحثش غریبه ام باید از بیخ و بن بفهمم موضوع چیه.
یا خودت برام توضیح بدی مثلا من نمیفهمم منظورت از (3و3)C چیه؟ و a=1/2 را چطور محاسبه میکنیم؟
من خودم ازتوکتاب ماهان خوندم.چندتامسأله شبیه همین بود چون جوابش تشریحی بود خودم خونم یاد گرفتم.Cهمون ترکیب توآماروفاکتوریل توریاضیه که تومبحثای احتمالات ژنتیک خیلی کاربرد داره (بسط دوجمله ای هم همینجور).
برای که بتونی مسأله هاراحت حل کنی فقط باید: 1_محاسبات ریاضیت خوب باشه2_باتمرین وتکرار مسایل مشابه اون خودتوقوی کنی.
بنظرمن الان وقت خوبی نیست واسه یادگیری مسایلی که مشکله.من خودم بسط دوجمله ای مشکل دارم .ولی چون وقتی نمونده بیخیالش شدم. تونمونه سوالای کنکورم که نگاه کنی فقط1سوال الی 2تاسوال سخت دادن که ازاین طریق حل میشه.
الان ممکنه گیج بشی هرچی خوندی هم یادت بره.اگردوست داشتی بعدازکنکور برات توضیح میدم.حیفه بخاطر2تاسوال که معلوم نیست بیاد توامتحان یانه بقیه مباحث هم فراموش کنی.باشه؟

mani887

عضو جدید
صبرکن من جوابشوبنویسم بعدشمابگواینجور درسته یانه؟باش؟
توسوال گفته آنتی کدون GAT؟
RNAی اون که کدون هست میشه:GUAدرسته؟
بعدtRNAی اون میشه:GAU.
منظورت همینه؟؟؟؟؟؟اگرجاییش اشنباه گفتم بهم بگو.

خانمی! GAU(tRNA).........(mRNA)CUA.........(DNA)GAT

sara14@

عضو جدید
کراسینگ اور بین 3 ژن بارز و الل های نهفته اونا. واسه نقشه ژنی مشکل دارم.نمیدونم چجوریه؟
اول همیشه وقتی توسوال تعداد نتاج رانوشته بود به این باید توجه کنی که اون نتاجی که تعدادشون کمتره کراسینگ اور تواون نتاج اتفاق افتاده.برای تعیین ترتیب ژنهاروی کروموزوم هم باید به همین نتاج نگاه کنیم وباتوجه به اونا ترتیبشوناحدس بزنیم.
اگرمثال باشه بهتر میتونم توضیح بدم .ولی نکته هایی که باید توحل مسایل درنظر بگیریم براتشخیص کراس اور وترتیبشون همیناست.وهمینطورمسأله هایی که باید بلد باشیم وسوالا رابتونیم حل کنیم.
شماامسال امتحان ندارین بعدازکنکورم میام همه چی راکامل بامثال برات توضیح میدم.چون من الان وقتمو باید بزارم رونکاتی که هنوز کامل رفع نشذه.باشه گلم؟:smile:
فقط توپیوستگی اینو در نظر داشته باش که به کراسینگ اور بیشتر ربط داره.ژن مستقل بیشتر واسه انواع گامت وژنوتیپ وفنوتیپ و...هست وپیوستگی مربوط به کراس اور.بعداز امتحان مباحثشو کامل واست مینویسم.

sara14@

عضو جدید
صفتی توسط 3ژن بااثرافزایشی کنترل می شود چه نسبتی ازنتاج F2 میانگین صفت رادارا میباشد؟(باتوضیح کامل)
1)1/64
2)3/64
3)20/64
4)20/32
جواب اینو کسی نمیدونه؟؟؟؟؟؟؟؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول همیشه وقتی توسوال تعداد نتاج رانوشته بود به این باید توجه کنی که اون نتاجی که تعدادشون کمتره کراسینگ اور تواون نتاج اتفاق افتاده.برای تعیین ترتیب ژنهاروی کروموزوم هم باید به همین نتاج نگاه کنیم وباتوجه به اونا ترتیبشوناحدس بزنیم.
اگرمثال باشه بهتر میتونم توضیح بدم .ولی نکته هایی که باید توحل مسایل درنظر بگیریم براتشخیص کراس اور وترتیبشون همیناست.وهمینطورمسأله هایی که باید بلد باشیم وسوالا رابتونیم حل کنیم.
شماامسال امتحان ندارین بعدازکنکورم میام همه چی راکامل بامثال برات توضیح میدم.چون من الان وقتمو باید بزارم رونکاتی که هنوز کامل رفع نشذه.باشه گلم؟:smile:
فقط توپیوستگی اینو در نظر داشته باش که به کراسینگ اور بیشتر ربط داره.ژن مستقل بیشتر واسه انواع گامت وژنوتیپ وفنوتیپ و...هست وپیوستگی مربوط به کراس اور.بعداز امتحان مباحثشو کامل واست مینویسم.

باشه.مرسی عزیزم

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
در موجودی دیپلوئید صفتی با 3آلل کنترل می شود.ژنوتیپ فرد خالص چیست؟
1.Ab
2.AABB
3.AAbbdd
4.bb

سلام به دوستان عزیز

چهارمی میشه.... چون گفته یک صفت در یک فرد دیپلوئیید و هر فرد دیپلویید تنها میتونه برای هر صفت دو الل یک ژن رو داشته باشه ممکنه اون صفت چندین آلل در جمعیت داشته باشه. که در اینجا هم گفته خالص باشه یعنی هر دو آللش شبیه هم باشند.

sara14@

عضو جدید
سلام/
نکته جالبی داشت که من اصلانمیفهمیدم واسه همینم گیج شده بودم.
فکرکنم شماباید بیوتکنولوژی باشین !چون کلاسی که قبلا اینجا داشتینودیدم دارم ازسوالاتون استفاده میکنم.خیلی کلاس خوبیه!
چندتاسوال دیگه هم بچه ها گذاشتن اگرامکانشه اوناراهم جواب بدین.
ممنونم ازت:smile:

mani887

عضو جدید
کدام امینو اسید آمفی پاتیک محسوب میشه... توی کلید سوالات گفته تریپتوفان ولی توی کتاب تست فنیل آلانین رو گفته ؟!!

sara14@

عضو جدید
کدام امینو اسید آمفی پاتیک محسوب میشه... توی کلید سوالات گفته تریپتوفان ولی توی کتاب تست فنیل آلانین رو گفته ؟!!
سلام/
کاش سوال راباگزینه هاش نوشته بودی!؟
من قبلا فکر میکردم 2تاش آمفی پاتیک میشه/ولی اگرتوسوال هردوگزینه بوده حتما یکی ازاینادرسته!
آمفی پاتیک یعنی 1بخش قطبی و1بخش آبگریزدارن.

انشااله هردومون موفق باشیم وامتحان راعالی پشت سر بذاریم.
بعدازامتحان بیا اینجاببینیم چکار کردیم.امیدوارم شاد برگردیم.

nazi jooon

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام/
کاش سوال راباگزینه هاش نوشته بودی!؟
من قبلا فکر میکردم 2تاش آمفی پاتیک میشه/ولی اگرتوسوال هردوگزینه بوده حتما یکی ازاینادرسته!
آمفی پاتیک یعنی 1بخش قطبی و1بخش آبگریزدارن.

انشااله هردومون موفق باشیم وامتحان راعالی پشت سر بذاریم.
بعدازامتحان بیا اینجاببینیم چکار کردیم.امیدوارم شاد برگردیم.
موفق باشی عزیزم..توکل به خدا...

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام/
نکته جالبی داشت که من اصلانمیفهمیدم واسه همینم گیج شده بودم.
فکرکنم شماباید بیوتکنولوژی باشین !چون کلاسی که قبلا اینجا داشتینودیدم دارم ازسوالاتون استفاده میکنم.خیلی کلاس خوبیه!
چندتاسوال دیگه هم بچه ها گذاشتن اگرامکانشه اوناراهم جواب بدین.
ممنونم ازت:smile:

سلام عزیزم

خوشحالم که مفید واقع شده. متاسفانه به علت مشغله ای که دارم دیر به دیر سر می زنم و پست شمارو هم دیر دیدیم . البته ازاونجایی که پارسال کنکور دادم نکات خیلی تو ذهنم نمونده و نیاز به مرور مجدد دارن وگرنه با جان و دل به سوالاتون جواب می دادم.

بله همین طوری که شما میگید. در حال حاضر دانشجوی بیوتکنولوژی دانشگاه تهران هستم....

چه خاطره هایی که با این تاپیک ندارم.... واقعا در موفقیت من موثر بوده...

ایشالله که خبر موفقیت تون رو تو همین تاپیک بشنویم و شیرینی رتبه های خوبتون رو بخوریم.....

sara14@

عضو جدید
سلام عزیزم

خوشحالم که مفید واقع شده. متاسفانه به علت مشغله ای که دارم دیر به دیر سر می زنم و پست شمارو هم دیر دیدیم . البته ازاونجایی که پارسال کنکور دادم نکات خیلی تو ذهنم نمونده و نیاز به مرور مجدد دارن وگرنه با جان و دل به سوالاتون جواب می دادم.

بله همین طوری که شما میگید. در حال حاضر دانشجوی بیوتکنولوژی دانشگاه تهران هستم....

چه خاطره هایی که با این تاپیک ندارم.... واقعا در موفقیت من موثر بوده...

ایشالله که خبر موفقیت تون رو تو همین تاپیک بشنویم و شیرینی رتبه های خوبتون رو بخوریم.....
سلام/
ممنونم ازتون!انشااله که همینجوری بشه!
اشکال نداره.من هنوز تودرسام مشکلایی دارم که دلم میخواد برطرف شه وکاری هم به کنکور ندارم.خصوصا روش حل کردن بعضی از مسایل که ممکنه نکته ای داشته باشه ومن نفهمم.هروقت تونستی سر بزن شاید نکته ای باشه که شمابلد باشین.
از نازی جون هم ممنونم چون خیلی کمکم کرد.

sara14@

عضو جدید
امتحانت چطور بود؟؟چون فکرکنم بهترازمن خونده بودین.من به نسبتی که خونده بودم تقریباراضی بودم.ولی اگریکم بیشتر تلاش کرده بودم بهتر بود.
حالام ناامیدنمیشم توکلم به خداست ببینم خداچی میخواد!؟
شمام حتما سرزدین بگین امتحان چطور بود؟

sara14@

عضو جدید
باشه.مرسی عزیزم
سلام سمیراجان. شمابایداول ازهمه فرمولایی که واسه کراس اوراستفاده میشه بلد باشین.مسایل زیادی هم حل کنین تابراتون ساده بشه.هرسوالی هم نتونستی حل کنی ناامیدنشی به کسایی که تواین زمینه مهارت دارن بگی تامشکلتو حل کنن.شماکه خداراشکر خیلی وقته بااین سایت واین تاپیک آشناهستی.(مشکل منو نداری!آخه من اینجارا دیر پیداکردم///این رشته هم آشنا نداشتم که ازش کمک بگیرم.)پس شما میتونین نمونه سوالای سالی قبل راحل کنین هرکدوم واستون مشکل بود توهمین تاپیک بذارین هرکی بلد بود حل میکنه.حتی اگر هیچکدوم ازسوالا رابلد نبودی!اولش ممکنه نتونی هیچکدوم ازسوالا راحل کنی ولی وقتی یکی دوتا از سوالا راکه فکر میکنی بیشتر نکته داره بذار اینجا شاید بعدیاراخودت حل کنی.منم تاجایی که بتونم سرمیزنم کمکت میکنم .
خودمم هنوز بعضی جاهاشو مشکل دارم که امیدوارم همینجا حل شه.این ازحل مسایلش.
نکته هایی که داره اینا هستن:
برای تشخیص کراسینگ اور مضاعف باید حتما ژن سومی که بهش میگن ژن مارکروجود داشته باشه.پس اگر 3ژن وجود داشت کراس اوور مضاعف میتونیم تشخیص بدیم.
فرمولش: احتمال کراسینگ اور مضاعف مورد انتظار(تیوری) ( C.OI . %C.OII =(D-C.O%

2- براتعین فاصله بین3مکان ژنی: فاصله ژن1و2=C.OI+D-C.O
وفاصله ژن2و3=C.OII+D-CO
مثال:3ژنA,BوCکه هرکدام صفتی راکنترل میکنندروی یک کرومو.وم قرار گرفته اند از تلاقی A B D و a b d
a b d a b d
نتایج زیر حاصل شده است:
1. ABD 313
2. ABd 271
3. AbD 113
4. aBD 54
5. aBd 104
6. abd 317
7. abD 266
8. Abd 62 مجموع:1500 بوته
1)کدام گره نشان دهنده کراسینگ اور مضاعف است؟جوابش میشه گروههای4و8چون این2تا گروه کمترین تعداد رادارن.
نکته:همیشه گروهی نشان دهنده کراسینگ اورهست که کمترین تعدادراداشته باشه.
2)ترتیب صحیح قرار گرفتن ژنهابه کدام صورت است؟BaD وbAd که باتوجه به گروههای کراسینگ اوری پیداشون میکنیم.
نکته:ترتیبشون بایدطوری آرایش پیدا کند که باتوجه به کراسینگ اور مضاعف گروههای4و8 ایجادبشه.
اینجا برا پیداکردن درست ژنها نگاه به 2تاگره کراس اور می کنیم.میبنیم که یکیشون aکوچک دارن واون2تاحروف بزرگن واون یکی کاملابرعکسه یعنیAواون 2تاحرف کوچکن.پسAمیافته وسط.
3)درصدوقوع کراسینگ اور مضاعف چقدراست؟باتوجه به فرمولش که متاسفانه اینجانمیتونم بنویسمش بدست میاریم .به این صورت که:تعدادگامتهای نوترکیبو(54+62)باهم جمع میکنیم تقسیم برتعدادکل(1500)میکنیم وبعدضربدر100 میکنیم بدست میاد.که اینجا میشه7/73
4)فاصله حقیقی ژنهایA-Bچقدر است؟اینجااول بایدکراسینگ اوردرناحیه A-Bبدست بیاریموبعدباکراس اورمضاعف که توسوال قبل بدست آوردیم جمع کنیم.کراس اورA-Bمیشه14/4که با7/73جمع میکنیم میشه22/19
نکته:شایداینجاباخودت بگی چطور2تاگروهی که کراس درناحیهA-Bهست میتونم تشخیص بدم.خب ماترتیب درست ژنهاراتشخیص دادیم.بایدگروهی راانتخاب کنیم که:ژنی که غیرازژن وسط است اول یا آخرتویکی از گروهها بزرگ واون2تا کوچک وگروه بعدی هم برعکس این باشه اینجاباتوجه بهBانتخاب میکنیم.اینجا2تاگروهBad وbADهست.
5)فاصله حقیقی ژنهای AوDکدام است؟اینم مثل قبلی حل میکنیم فقط اینجاباتوجه بهDبایدگروهها راانتخاب کنیم.(البته توهیچ این قانون راندیدم ولی باتوجه به تمرینای زیادی که حل کردم بنطرمیاد اینجوری باید تشخیص بدیم.جواب آخرش میشه43/53
فاصله B-D؟
چونBاولین ژن وDآخرین ژن هست اون 2تافاصله قبل راباهم جمع میکنیمتاجواب این سوال بدست بیاد.میشه:65/72
ازلحاظ تيوریدرصدکراس اورمضاعف رامحاسبه کنید؟
درصدکراس آور در ناحیهAوBراکه توسوال قبل بدست آوردیمدرهم ضرب میکنیم کراس اورمضاعف مورد انتظار بدست میاد.9/68
انشااله که مطالب مفید باشه.اگرجایی مشکل بودیامتوجه نشدی بگو.

mani887

عضو جدید
امتحانت چطور بود؟؟چون فکرکنم بهترازمن خونده بودین.من به نسبتی که خونده بودم تقریباراضی بودم.ولی اگریکم بیشتر تلاش کرده بودم بهتر بود.
حالام ناامیدنمیشم توکلم به خداست ببینم خداچی میخواد!؟
شمام حتما سرزدین بگین امتحان چطور بود؟

سلام سارا جان ببخشید دیر جواب میدم ولی همون روز اول یکی دوبار سر زدم شما نبودی بعد هم به مسافرت قضا شده ام رسیدم:smile: امتحانم رو بد ندادم فعلا منتظر کلیدها هستم تا یه ارزیابیکی از خودم دستم بیاد به نظر شما ژنتیک سخت بود یا اسون؟ دیدی باز هم سوال تکراری 113 و 118 دفترچه من (E)یک سوال بود اینها که اینقد توی سوال دادن گیج میزنن چطوری این سوتی هاشونو میگیرن... هرسال کلی سوال از همه ی رشته ها حذف میکنن تمومی هم نداره

sara14@

عضو جدید
سلام سارا جان ببخشید دیر جواب میدم ولی همون روز اول یکی دوبار سر زدم شما نبودی بعد هم به مسافرت قضا شده ام رسیدم:smile: امتحانم رو بد ندادم فعلا منتظر کلیدها هستم تا یه ارزیابیکی از خودم دستم بیاد به نظر شما ژنتیک سخت بود یا اسون؟ دیدی باز هم سوال تکراری 113 و 118 دفترچه من (E)یک سوال بود اینها که اینقد توی سوال دادن گیج میزنن چطوری این سوتی هاشونو میگیرن... هرسال کلی سوال از همه ی رشته ها حذف میکنن تمومی هم نداره
آره واقعا همینجوریه!ولی من خیلی سوالاشو حدودا 10تا راجواب ندادم.یعنی مطمعن نبودم گفتم اگرزیاد وقت بدارم شایدبه درسای دیگه نرسم وهمینا هم منفی بزنم.ولی درکل سوا لاش خیلی مفهومی بود.
من مفهومی راترجیح میدم شماچطور؟
آفات چطور بود؟بنظرمن سخت بود. البته من زیادنخونده بودم.............
کلیدسوالا اومد به منم خبر بده.

sara14@

عضو جدید
سلام/
مانی کلید سوالا راپیداکردی؟؟؟؟؟؟بنظرت چطوره؟سوالارادرست جواب دادی؟؟؟اصلاچیزی هم یادت هست؟؟

mani887

عضو جدید
سلام/
مانی کلید سوالا راپیداکردی؟؟؟؟؟؟بنظرت چطوره؟سوالارادرست جواب دادی؟؟؟اصلاچیزی هم یادت هست؟؟
سلام سارا جون کلید که اومده توی سایت سازمان سنجشه ولی راستش رو بگم هنوز جرات نکردم برم سراغش ولی یه چیزی که هست اگر بریم چکش کنیم و اعتراضاتمون رو اعلام کنیم خیلی لازم و البته مفید خواهد بود ... در ضمن همونطوریکه گفتی چیزی هم یادم نیست!!

sara14@

عضو جدید
سلام سارا جون کلید که اومده توی سایت سازمان سنجشه ولی راستش رو بگم هنوز جرات نکردم برم سراغش ولی یه چیزی که هست اگر بریم چکش کنیم و اعتراضاتمون رو اعلام کنیم خیلی لازم و البته مفید خواهد بود ... در ضمن همونطوریکه گفتی چیزی هم یادم نیست!!
من فقط ژنتیک رانگاه کردم چندتا سوالاشو اشتباه زده بودم بیخیالش شدم.درضمن فقط جوابای ژنتیک یادم بود!
ناامیدشدم!!!!!!!!!!!!!!!

بالا