کلاس کنکور ← بیوتکنولوژی

sara14@

عضو جدید
:w20:[/QUOT
اشکال نداره. فکر کن بعد توضیح بده.:victory:
ولی باورکن هندونه ندادم زیربغلت;)حقیقتوبهت گفتم.همیشه آرزوم این بود یکی باشه که بتونه اشکالای درسیمابهم بگه/ولی متاسفانه کسی آشنانداشتم.تاحالام خییییلللی کمکم کردی!یه دنیاممنوووووووووووووووووووون!:w17:

sara14@

عضو جدید
یعنی کسی دیگه ام این سوالا رابلدنیست؟؟؟؟؟؟
تراخدا کمکم کنین...!!!!!!:crying:من هفته دیگه امتحان دارم!!!!!!!!!!!

sara14@

عضو جدید
آخه یکی بگه چند جورگامت را چطورمیشه بدست آورد؟
هرچه میگردم توکتابام درموردش چیزی ننوشته.فقط چند نوع گامت نوشته میشه 2بتوان n.تعدادگامت هم 4بتوانn.ولی چندجورگامت فرمولشا ندیدم.
خواهشافرمولشااگرمیدونیدبهم بگید!؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه یکی بگه چند جورگامت را چطورمیشه بدست آورد؟
هرچه میگردم توکتابام درموردش چیزی ننوشته.فقط چند نوع گامت نوشته میشه 2بتوان n.تعدادگامت هم 4بتوانn.ولی چندجورگامت فرمولشا ندیدم.
خواهشافرمولشااگرمیدونیدبهم بگید!؟

سلام عزیزم.خوبی؟ منم هرچی گشتم فرمولشو پیدا نکردم.از استادم پرسیدم هنوز جوابم نداده. پیدا کردم بهت میگم:smile:

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک سلول(تک سلول)که3جفت کروموزوم باژنوتیپAaBbCcدارد.درانتهای میوزچه تعداد گامت وچندجورگامت تولیدمی کند؟
1)2و2
2)4و2
3)4و4
4)4و8
چندجورگامت چطورحل میشه؟فرمولی که برابدست آوردنشه چیه؟

سلام.خوبی سارا جان؟ من یه چیزایی پیدا کردم نمیدونم چقدر بدردت بخوره.

**در محاسبه تعداد گامت( نه انواع گامت)، فرمول ژنتیکی، عدد کروموزومی و حتی عبارت به دنبال میوز، اهمیتی ندارد و تنها چیزی که دارای اهمیت است جنسیت فرد است.که در صورت نر بودن تعداد گامت ها را برابر 4 و در صورت ماده بودن برابر 1 است و همچنین اگر در صورت سوال جنسیت مطرح نشده بود( سوال شما) تعداد گامت را برابر 4 در نظر میگیریم.

**به نحوه قرار گیری تترادها در متافاز میوز1 بر روی رشته های دوک، آرایش دوک متافازی می گویند که تعداد انواع حالت های ممکن برای آن برابر است با تعداد انواع گامت های ممکن است(2n-1 )
پس چون توی صورت سوال اسمی از جنسیت نیاورده تعداد گامت رو برابر با 4 میگیریم و واسه تعداد انواع گامت هم که از طریق همون فرمولی ک گفته عمل میکنیم.به نظر من گزینه 4 درسته.

آخرین ویرایش:

sara14@

عضو جدید
سلام.خوبی سارا جان؟ من یه چیزایی پیدا کردم نمیدونم چقدر بدردت بخوره.

**در محاسبه تعداد گامت( نه انواع گامت)، فرمول ژنتیکی، عدد کروموزومی و حتی عبارت به دنبال میوز، اهمیتی ندارد و تنها چیزی که دارای اهمیت است جنسیت فرد است.که در صورت نر بودن تعداد گامت ها را برابر 4 و در صورت ماده بودن برابر 1 است و همچنین اگر در صورت سوال جنسیت مطرح نشده بود( سوال شما) تعداد گامت را برابر 4 در نظر میگیریم.

**به نحوه قرار گیری تترادها در متافاز میوز1 بر روی رشته های دوک، آرایش دوک متافازی می گویند که تعداد انواع حالت های ممکن برای آن برابر است با تعداد انواع گامت های ممکن است(2n-1 )
پس چون توی صورت سوال اسمی از جنسیت نیاورده تعداد گامت رو برابر با 4 میگیریم و واسه تعداد انواع گامت هم که از طریق همون فرمولی ک گفته عمل میکنیم.به نظر من گزینه 4 درسته.
سلام عزیزم/
ممنونم ازمطالب خوبتون!
تعدادگامت رامتوجه شدم.فقط اینجوری که شمامیگین چندجورگامت برابراست باهمون انواع گامت یعنی2بتوان n.که اینجاnبرابر3هس.پس جواب میشه 8.درسته؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزم/
ممنونم ازمطالب خوبتون!
تعدادگامت رامتوجه شدم.فقط اینجوری که شمامیگین چندجورگامت برابراست باهمون انواع گامت یعنی2بتوان n.که اینجاnبرابر3هس.پس جواب میشه 8.درسته؟

خواهش میکنم. ببین تعداد گامت که شد 4. انواع گامت هم ک داشتیم 2 به توان n-1 . پس میشه 2 به توان 3 که همون 8 میشه. یا باید از فرول ژنیتکی استفاده کنیم یا همون روشی که گفته. به نظرم اینجا ژنوتیپ ها نکته انحرافی بوده:)

sara14@

عضو جدید
خواهش میکنم. ببین تعداد گامت که شد 4. انواع گامت هم ک داشتیم 2 به توان n-1 . پس میشه 2 به توان 3 که همون 8 میشه. یا باید از فرول ژنیتکی استفاده کنیم یا همون روشی که گفته. به نظرم اینجا ژنوتیپ ها نکته انحرافی بوده:)
انواع گامت که 2بتوان nمیشه.یعنی من توکتابایی که خوندم اینجور نوشته!!!!!!!!!
البته درصورتی کهnتعداد آلل هتروزیگوت باشه.بیشترگیج شدم میشه توضیح بدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
انواع گامت که 2بتوان nمیشه.یعنی من توکتابایی که خوندم اینجور نوشته!!!!!!!!!
البته درصورتی کهnتعداد آلل هتروزیگوت باشه.بیشترگیج شدم میشه توضیح بدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اره در صورتی که توی صورت سوال ذکر شده باشه. وقتی مثل سوال شما چیزی نگفته پس تعداد گامت رو بر اساس جنسیت مشخص میکنیم. و وقتی هم تعداد گامت هامون مشخص شد انواع اونهارو از طریق n که بدست اوردیم مشخص میشه.

sara14@

عضو جدید
اره در صورتی که توی صورت سوال ذکر شده باشه. وقتی مثل سوال شما چیزی نگفته پس تعداد گامت رو بر اساس جنسیت مشخص میکنیم. و وقتی هم تعداد گامت هامون مشخص شد انواع اونهارو از طریق n که بدست اوردیم مشخص میشه.
آهان حالا متوجه شدم!
خداکنه ازایجورسوالاتوکنکورندن که گیج میزنم!!!!!!!!!
من سوال زیاددارم ولی دیگه فکرنمیکنم وقت بشه رفع اشکال کنم.بنظرشمااین 2سه روز تست بزنم یاخلاصه هامرور کنم تاسرجلسه بیشتر سوالارابتونم جواب بدم؟؟؟؟؟؟؟هرپیشنهادی داری بهم بگو

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
آهان حالا متوجه شدم!
خداکنه ازایجورسوالاتوکنکورندن که گیج میزنم!!!!!!!!!
من سوال زیاددارم ولی دیگه فکرنمیکنم وقت بشه رفع اشکال کنم.بنظرشمااین 2سه روز تست بزنم یاخلاصه هامرور کنم تاسرجلسه بیشتر سوالارابتونم جواب بدم؟؟؟؟؟؟؟هرپیشنهادی داری بهم بگو

به نظر من تست بزن.چون اگه خلاصه هارو بخوای بخونی ممکنه با یه نکته دوباره بهم بریزی.موفق باشی عزیزم:smile:

sara14@

عضو جدید
به نظر من تست بزن.چون اگه خلاصه هارو بخوای بخونی ممکنه با یه نکته دوباره بهم بریزی.موفق باشی عزیزم:smile:
باشه مرسی گلم!
فقط برام خیلی دعاکن !ماکه روسیاهیم پیش خدا....شاید دعای شمابگیره!!!!!
فقط ای چندروز هستی واسه اینکه اگرسوالی مشکل بود برام .کمکم کنی؟؟؟؟؟؟

samira20*

عضو جدید
کاربر ممتاز
باشه مرسی گلم!
فقط برام خیلی دعاکن !ماکه روسیاهیم پیش خدا....شاید دعای شمابگیره!!!!!
فقط ای چندروز هستی واسه اینکه اگرسوالی مشکل بود برام .کمکم کنی؟؟؟؟؟؟

اره حتما. ایشالا تو امسال قبول میشی منم سال دیگه

sara14@

عضو جدید
نه عزیزم. من تازه میرم ترم 6. ولی از تابستون شروع کردم واسه ارشد میخونم. منم میخوام بیو شرکت کنم
واقعا؟؟؟؟؟
جالبه شما خیلی خوب بلدین !!!!معلومه بچه فعالی هستی.
خوشم اومد:w17:
ایشالا که موفق باشی!
حتماسال دیگه قبول میشی!

آخرین ویرایش:

sara14@

عضو جدید
باتوجه به ژنوتیپهای زیروارزشهای آنهانوع عمل ژن را مشخص کنید؟
AAbb=0 aaBB=0 A-B-=4
1)غالبیت
2)افزایشی
3)اپیستازی
4)فوق غالبیت
جوابشو گفته اپیستازی ولی نمیدونم چطورباید تشخیص بدیم!؟

sara14@

عضو جدید
اگرقطعه ای ژن GATباشدآنتی کدون tRNAچیست؟
1)CTA
2)GAU
3)CAT
4)GUA
وقتی میگه آنتی کدون مگه نباید مکمل هرکدومشونابنویسیم؟؟؟؟وبرا RNA بجای بازتیمین باز یوراسیل میذاریم!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کی بلده؟؟؟؟؟؟

mani887

عضو جدید
اگرقطعه ای ژن GATباشدآنتی کدون tRNAچیست؟1)CTA2)GAU3)CAT4)GUAوقتی میگه آنتی کدون مگه نباید مکمل هرکدومشونابنویسیم؟؟؟؟وبرا RNA بجای بازتیمین باز یوراسیل میذاریم!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟کی بلده؟؟؟؟؟؟
باید جواب 2 درست باشه... GAU

mani887

عضو جدید
باتوجه به ژنوتیپهای زیروارزشهای آنهانوع عمل ژن را مشخص کنید؟AAbb=0 aaBB=0 A-B-=41)غالبیت2)افزایشی3)اپیستازی4)فوق غالبیتجوابشو گفته اپیستازی ولی نمیدونم چطورباید تشخیص بدیم!؟
بدلیل اینکه AA و یا BB نمیتونن اثر خودشون رو که در -A-B داشتن نشون بدن و تحت تاثیر ژن نهفته ی مقابل قرار گرفتن

لابد از تعویق امتحان خوشحال شدید نه؟؟ من که خیلی خیلی ناراحت شدم!

آخرین ویرایش:

sara14@

عضو جدید
چراGAUدرسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اینکه فقط بجای T نوشته شده U!!!!پس چطورآنتی کدونه؟
اگرامکانشه دلیلی که واسه خودت داری بگو.

sara14@

عضو جدید
بدلیل اینکه AA و یا BB نمیتونن اثر خودشون رو که در -A-B داشتن نشون بدن و تحت تاثیر ژن نهفته ی مقابل قرار گرفتن

لابد از تعویق امتحان خوشحال شدید نه؟؟ من که خیلی خیلی ناراحت شدم!
راستشو بخوای آره چون این 1هفته شاید بتونم بعضی اشکالای درسیمو رفع کنم:w11:
چراناراحت شدی؟؟؟؟؟؟؟1هفته که اشکال نداره:w24:
حتما خیلی خوب خونده بودی.نه؟؟؟

آخرین ویرایش:

sara14@

عضو جدید
صفتی توسط 3ژن بااثرافزایشی کنترل می شود چه نسبتی ازنتاج F2 میانگین صفت رادارا میباشد؟(باتوضیح کامل)
1)1/64
2)3/64
3)20/64
4)20/32

mani887

عضو جدید
چراGAUدرسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اینکه فقط بجای T نوشته شده U!!!!پس چطورآنتی کدونه؟
اگرامکانشه دلیلی که واسه خودت داری بگو.
خوب سوال ژن رو داده و شما اول باید mRNA و بعد tRNA رو بنویسی ...
مشکلم اینه که دیگه خسته شدم و کلی برنامه و خواب و خیال چیده بودم برای بعد از امتحان! حتی مسافرتم هم بهم خورد

mani887

عضو جدید
حتی یک نفر تو دنیا جواب این سوالارو نداره به من بده!!!

1 - به ترتیب در یک فرد تری پلوئید و یک فرد مونو پلوئید با n=6 چه فراوانی از گامتهای سالم را به ترتیب از راست به چپ خواهیم داشت؟
1) 64/1 و 32/1
2) 64/1 و 16/1
3) 32/1 و 64/1
4) 16/1 و 16/1
2 - در یک گیاه هاپلوئید با n=8 احتمال ایجاد گامتی با 4 کروموزوم به شرط داشتن کروموزوم های 1 و 2 چقدر است؟
1) 256/7
2) 64/7
3) 64/15
4) 32/3

3- در یک فرد تریپلوئید با 3n=9 احتمال به دست آوردن گامتهای فعال و متعادل (x,x)چقدر است؟
5) 8/1
6) 4/1
7) 8/3
8) 3/1

sara14@

عضو جدید
خوب سوال ژن رو داده و شما اول باید mRNA و بعد tRNA رو بنویسی ...
مشکلم اینه که دیگه خسته شدم و کلی برنامه و خواب و خیال چیده بودم برای بعد از امتحان! حتی مسافرتم هم بهم خورد
اگراینجوریه واقعا حق داری ناراحت بشی.واقعا درکت میکنم.ایشالابعدازامتحان مسافرت بهتری جوربشه بری!
من فکر میکردم GAT که تومتن سوال داده DNAهست/چگور بایدبفهمیم که این RNAهست؟؟؟؟

بالا