کلاس رئولوژی

GNMS

عضو جدید

در نتیجه جریان برشی ناشی از نیروهای مماسی هست، بطوریکه جهت حرکت، جهت سرعت و جهت نیرو به:
  • جهت گرادیان سرعت
  • جهت نرمال صفحه
  • جهت انتقال مومنتم
عمود هستند.

با توجه به شکل می بینی که نیرو در جهت x وارد میشه. پس جهت نیرو، جهت حرکت و جهت سرعت به سمت X هست. اما جهت گرادیان سرعت، جهت صفحه در جهت Y هست. که اینها به هم عمود هستند.
منظور از جهت انتقال مومنتم، اینه که یه لایه بالایی از سیال داره لایه پایینی سیال رو با خودش میکشه و حرکت میده. (به زبان خیلی ساده مثل مادری که دست بچش رو گرفته و بزور میکشه). این کشیدن یعنی باعث حرکت لایه پایین سیال شدن.
هر حرکتی هم یه مومنتم با خودش داره که اندازه اش برابر mv هست و قبلاً تو فیزیک خوندیم. حالا بصورت خلاصه اگه بخواییم بگیم، هر لایه از سیال داره لایه پایین خودش رو میکشه و باعث حرکتش میشه. پس داره مومنتمی رو که خودش داره به لایه پایینتر انتقال میده. یعنی ما انتقال مومنتمی در جهت Y داریم. که این جهت به جهت حرکت عمود هستند.
منظور از عمود بودن این بود. نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه؟

GNMS

عضو جدید
ببخشید استاد
از این مطلبی که فرمودین این دو نکته رو نفهمیدم
1-چرا جهت نیروی مماسی با جهت گرادیان سرعت عمود است؟
2-این یعنی چی که میگید در جریان برشی ساده یک جهت سرعت داریم ویک جهت گرادیان سرعت؟

فکر کنم اگه این پستی رو که الان ارسال کردم رو بخونی، جواب سوالت رو بگیری. اگه بازهم ابهامی داری بگو تا توضیح بیشتری بدم؟

GNMS

عضو جدید
آیا سیالاتی که سود وپلاست هستند جزو گروه سیالات مستقل از زمان است که با افزایش سرعت برش ویسکوزیته کاهش می یابد؟ یا همان shear thining است؟

همونطور که توضیح دادم، سیالات سودوپلاست جزو خانواده سیالات مستقل از زمان هستند. و با افزایش سرعت برش، ویسکوزیته اونها کاهش پیدا میکنه. لفظ Shear Thinning هم به این نوع سیالات گفته میشه.

hurieh

عضو جدید
سیال سودو پلاست جزو سیالات غیر نیوتنی===>ویسکوز===>مستقل از زمان هستند.
پس نتیجه میگیرم که:
  1. ویسکوزیته اونها ثابت نیست.
  2. چون ویسکوزیته مستقل از زمان هست، پس فقط تابع سرعت برشه.
ویسکوزیته مواد سودوپلاست با افزایش شدت برش، کاهش پیدا میکنه. یعنی اگه تو یه میدان جریان قرار بگیرند و تحت برش قرار بگیره، هرچقدر شدت برش بیشتر باشه، ویسکوزیته کاهش پیدا میکنه. (ماده شل تر میشه). اما اگه جریان بایسته یا شدت برش دوباره کم بشه، باز ویسکوزیته زیاد میشه.
به این سیالات shear thining میگویند که یکی از خواص جالبشان این است که وقتی درون یک سلول هل شاو یک چنین سیالی باشد و هوا را درون آن بدمیم به دلیل گرادیان فشار ایجاد شده و چون ویسکوزیته هوا کمتر است و وقتی هوا با یک فشار مشخصی در سیال حرکت می کند طرح های زیبا و جالبی تشکیل می شود.

GNMS

عضو جدید
با اجازه استاد : وقتی سرعت را در جهت xاعمال میکنیم طبق شکلی که گذاشتم برای سرعت در جهت y سرعت از صفحه بالایی تا صفحه پایینی یک گرادیان سرعت داریم یعنی صفحه ای که به آن نیرو اعمال شده سرعت ماکزیمم است و همینطور که در جهت y پایین میاییم سرعت کم می شود و یک گرادیان سرعت ایجاد می شود که بر جهت انتشار سرعت عمود است.

توضیح بسیار مناسبی بود. ممنون.

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه به شکل می بینی که نیرو در جهت x وارد میشه. پس جهت نیرو، جهت حرکت و جهت سرعت به سمت X هست. اما جهت گرادیان سرعت، جهت صفحه در جهت Y هست. که اینها به هم عمود هستند.
منظور از جهت انتقال مومنتم، اینه که یه لایه بالایی از سیال داره لایه پایینی سیال رو با خودش میکشه و حرکت میده. (به زبان خیلی ساده مثل مادری که دست بچش رو گرفته و بزور میکشه). این کشیدن یعنی باعث حرکت لایه پایین سیال شدن.
هر حرکتی هم یه مومنتم با خودش داره که اندازه اش برابر mv هست و قبلاً تو فیزیک خوندیم. حالا بصورت خلاصه اگه بخواییم بگیم، هر لایه از سیال داره لایه پایین خودش رو میکشه و باعث حرکتش میشه. پس داره مومنتمی رو که خودش داره به لایه پایینتر انتقال میده. یعنی ما انتقال مومنتمی در جهت Y داریم. که این جهت به جهت حرکت عمود هستند.
منظور از عمود بودن این بود. نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه؟
بله مممنون خیلی خوب و روان توضیح دادید
خیلی ازتون ممنون ام
خسته نباشید ممنون از وقتی که گذاشتید
وسوال های من رو با حوصله جواب دادید

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
با اجازه استاد : وقتی سرعت را در جهت xاعمال میکنیم طبق شکلی که گذاشتم برای سرعت در جهت y سرعت از صفحه بالایی تا صفحه پایینی یک گرادیان سرعت داریم یعنی صفحه ای که به آن نیرو اعمال شده سرعت ماکزیمم است و همینطور که در جهت y پایین میاییم سرعت کم می شود و یک گرادیان سرعت ایجاد می شود که بر جهت انتشار سرعت عمود است.[/QUOTE
خیلی ممنون لطف کردید

nicenet1369

عضو جدید
معمولا مواد غیر پلیمری تو مهندسی به دو نوع کلی ویسکوز و الاستیک تقسیم میشن اگر یه ماده کل انرژی که میگیره رو تلف کنه و بعد برداشتن نیرو هیچی پس نده ویسکوزه اما اگه برعکس عمل کنه و هر چی بهش نیرو بدی ذخیره کنه و بعد برداشتن نیرو انا پس بده الاستیکه
حالا پلیمرا اجسام ویسکو الاستیکن یعنی نیروییو که میگیرن یه مقداریشو تلف میکنن یه مقداریشم ذخیره
که بسته به اینکه چند درصشو تلف (یا ذخیره کنن) تو طیف ویسکو الاستیک یه جایی واسه خودشون دارن
نماد قسمت ویسکوز : گره های زنجیره ها هستش که وقتی روی هم سر میخورن دیگه بر نمیگردن تا انرژی پس بدن
نماد قسمت الاستیک: coil های زنجیره ها که مثل فنر ها هر چی بهشون بدی پس میدن

nicenet1369

عضو جدید
در نظر بگیرید یه شبکه شبه کراس لینک که گره ها نقاط اتصال و زنجیره ها بین گره ها تشکیل فنر دادن
مثلا با اعمال کشش فنر ها کشیده میشن (تا وقتی نیرو کم باشه فقط همین شکلو داریم ) و بعد برداشتن نیرو تغییر شکل مقداریش با زمان مقداریشم آنا برمیگرده چون حالت مینمم انرژی ترمو دینامیکیش بوده

اما اگه نیرو بیشتر بشه حالا گره ها که تو حالت قبلی ثابت فرضشون کردیم سر میخورن و شبکه شبه کراس لینک عوض میشه و تو این شبکه جدیدم ما بازم حال فنریتو داریم

nicenet1369

عضو جدید
سیالات مستقل از زمان به 3 دسته "سودو پلاستیک" ، "دایلاتنت" و "دارای تنش تسلیم " تقسیم میشن

اگه با افزایش تنش ویسکوزیته مشاهده شده کم شود --> سودو پلاستیک
یعنی با افزایش تنش یک ساختار درون سیال در حال از بین رفتنه که ویسکوزیته کم میشه

اگه با افزایش تنش ویسکوزیته مشاهده شده زیاد شود --> دایلاتنت
یعنی با افزایش تنش یه ساختاری داره تو ماده بوجود میاد (مثلا تو highly filled polymers)

سیالات دارای تنش تسلیم خودشون به 2 دسته خطی با تنش تسلیم و غیر خطی با تنش تسلیم تقسیم میشن
(بحث خطی و غیر خطی بودن رفتارو تو منحنی تنش بر حسب کرنش نشون میدن)

nicenet1369

عضو جدید
هر کی سوال و عکس و مطلب اضافه یا انتقاد داره بگه (البته اگه کسی مونده)

nicenet1369

عضو جدید
سیالات وابسته به زمانم رفتار بشدت پیچیده ای دارن اما به دو دسته کلی تقسیم میشن 1.رئو پکسی و 2.تیکسوتروپی

برای شناسایی رفتار وابسته به زمان از منحنی های بالا و پایین(up&down curves) که بهشون لوپ هیسترسیسم میگن استفاده میشه
با این روش بررسی میشه که میزان وابستگی به زمان بودن چقدره (چون همه ی پلیمرها رفتار وابسه به زمان نشون میدن) که اگه کم باشه ازش صرف نظر کنیم

به این صورت که تنش رو با یه سرعت ثابت رو نمونه زیاد میکنیم در یک نقطه تنش رو ثابت نگه میداریم میزاریم زمان بگزره حالا با همون نرخ تنشو کم میکنیم

بسته به اینکه ویسکوزیته کم یا زیاد شده نمودار رفت بالای برگشته یا زیرش رفتارو مشخص میکنیم

835536032

عضو جدید
كاربرد تنسور

كاربرد تنسور

[وقتی میگیم اسکالر یعنی جهتی نداره وقتی میگیم بردار یعنی راستای خاصی داره اما تنسور به 2 جهت وابسته است جهت اعمال و بردار نرمال صفحه اعمال ، مثلا وقتی میگیم Txy یعنی جهت نیروی x بر بردار نرمال صفحه xz یعنی y

مثلا تو رابطه T=µε هم T و هم ε از جنس تنسورن و با یک ضریب به هم مربوط میشن که این ضریب( µ ) باید اسکار باشه
اما تو مدلهای غیر نیوتنی µ تابع تنش یا سرعت تغییر شکل است برای رفع این تناقض از 2 invalent استفاده میکنیم که تنسور ویسکوزیته رو تو حالتهای بیشتر از یک بعدی به اسکالر تبدیل کنه

نمیدونم تونستم سوالتونو جواب بدم یا نه؟!![/QUOTE]

من كه درست مفهوم تنسور رو نفهميدم اصلا كاربردش تو ريولوژي چيه؟
راستي من فكر كنم منظور از Txy بردار عمود بر محور x در جهت y نه؟

nicenet1369

عضو جدید
من كه درست مفهوم تنسور رو نفهميدم اصلا كاربردش تو ريولوژي چيه؟
راستي من فكر كنم منظور از Txy بردار عمود بر محور x در جهت y نه؟

ما اول توی رئولوژی میایم توزیع تنشو بدست میاریم از توزیع تنش با استفاده از معادله رئولوژی سیال(مثلا پاور لا یا نیوتنی) توزیع سرعتو بدست میاریم

خب تنشم هم به جهت اعمالش وابستس هم به جهت حرکت که نه تا حالت داره

hzma

عضو جدید
سلام بچه ها هگر کسی راجع به تنش تسلیم در پلیمر ها چیزی میدونه؟

nicenet1369

عضو جدید
سلام بچه ها هگر کسی راجع به تنش تسلیم در پلیمر ها چیزی میدونه؟
یه مثال معروف واسه تنش تسلیم خمیر دندونه که اگه کمتر از یه حدی نیرو وارد کنی خمیر دندون جریان پیدا نمیکنه
یسری سیالاتم اینجورین که تا یه حدی باید نیرو وارد کنی تا جریان پیدا کنه
حالا بعد از جریان پیدا کردن سیال میتونه نیوتنی ، سودوپلاستیک یا دایلاتنت باشه

ساحل مهتابي

عضو جدید
این کلاسه....!

این کلاسه....!

اگه میشه همون سه شنبه ها ساعت 7:30 همگی بیاید
من خیلی سوال دارم
اینکه نمیشه کلاسسسسسس
مرسی
بیایییییییید

ساحل مهتابي

عضو جدید
استاد عزیز میشه تشریف بیارید؟؟؟
و واسه من توضیح بدید که چرا پلیمرهااا باعث کاهش اصطکاک میشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

kosoof88

عضو جدید
دور جدید کلاس

دور جدید کلاس

بنام خدا
1.دوستان من از روی کتاب Rehology Principle نوشته Macosko درس را شروع میکنم. لازمه همه دوستان این کتابو داشته باشن. اگه کسی نداره به من mail بزنه براش بفرستم.
2. دوستان باید مطالبی در مورد تانسور ها،تانسور تنش بدونن که ما بتونیم بریم سر معادلات حالت سیالات.(فصل 1 از ابتدا تا 1.4) در رشته مکانیک این مطالب مفصلا در درس مکانیک محیطهای پیوسته درس داده میشود. اگر بلد هستین از بخش 1.4 شروع کنم اگر نه از ابتدای فصل.
3. من سعی می کنم هر روز بعد از ظهر سایتو چک کنم. انشالله بی مشکل سعی میکنم هر روز مطلب بگذارم.
4. من مکانیکی هستم و تم مکانیکی درسم پررنگتره.سعی می کنم تا آخر ویسکوالاستسیته غیر خطیو بگم. رئومترها را نمیدونم برسیم یا نه!
تکالیف:تهیه کتاب
مطالعه فصل 1 تا سر1.4
اعلام وضعیت آشنایی با تانسورها

Hermione Granger

عضو جدید
بنام خدا
1.دوستان من از روی کتاب Rehology Principle نوشته Macosko درس را شروع میکنم. لازمه همه دوستان این کتابو داشته باشن. اگه کسی نداره به من mail بزنه براش بفرستم.
2. دوستان باید مطالبی در مورد تانسور ها،تانسور تنش بدونن که ما بتونیم بریم سر معادلات حالت سیالات.(فصل 1 از ابتدا تا 1.4) در رشته مکانیک این مطالب مفصلا در درس مکانیک محیطهای پیوسته درس داده میشود. اگر بلد هستین از بخش 1.4 شروع کنم اگر نه از ابتدای فصل.
3. من سعی می کنم هر روز بعد از ظهر سایتو چک کنم. انشالله بی مشکل سعی میکنم هر روز مطلب بگذارم.
4. من مکانیکی هستم و تم مکانیکی درسم پررنگتره.سعی می کنم تا آخر ویسکوالاستسیته غیر خطیو بگم. رئومترها را نمیدونم برسیم یا نه!
تکالیف:تهیه کتاب
مطالعه فصل 1 تا سر1.4
اعلام وضعیت آشنایی با تانسورها
این هم کتاب : http://sv2.premium.irleech.com/dl/951385/Rheolog.rar

kosoof88

عضو جدید
فصل1/بخش 1.1 مقدمه:تنش ها

فصل1/بخش 1.1 مقدمه:تنش ها

با توجه به شکل 1.1.3 کتاب المان رسم شده تحت تنشهای نرمال و برشی قرار داره.
تنش هارو به این صورت نام گذارری میکنن
Tij
مولفه i جهت صفحه ای نشون میده که بردار تنش با نرمال اون و j جهت خود بردار یا راستای خود بردارو نشان میدهد.
مثلا Txy برداری است در جهت محور y توی صفه ای است که نرمال صفحه در جهت x می باشد(شکل 1.2.2)
اگر دو مولفه تنش متفاوت باشند مثل بالا به آن تنش برشی و اگر یکسان باشند تن نرمال گفته میشود. شکل 1.1.3 خوب فرق دو مدل تنشو نشان داده.
تنشهای نرمال عمود بر سطح هستند وایجاد فشردگی یا کشش می کنن در حالی که تنشهای برشی مماس برسطح هستند و تغییر زاویه ایجاد میکنن.