کلاس رئولوژی

GNMS

عضو جدید
سلام خدمت دوستان گرامی

با توجه به درخواست برخی از دوستان عزیز، از این به بعد میخوام کلاس رئولوژی با پرسش و پاسخ برگزار کنم. هرکی موافق هست، نظرش رو واسه روز و ساعت اعلام کنه. بهترین ساعت واسه خود من روزهای یکشنبه یا سه شنبه ساعت 18:00 تا 20:00 هست.

GNMS

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام خدمت دوستان گرامی

با توجه به درخواست برخی از دوستان عزیز، از این به بعد میخوام کلاس رئولوژی با پرسش و پاسخ برگزار کنم. هرکی موافق هست، نظرش رو واسه روز و ساعت اعلام کنه. بهترین ساعت واسه خود من روزهای یکشنبه یا سه شنبه ساعت 18:00 تا 20:00 هست.

GNMS

با تشکر از شما

اگه ممکن هست یکم در رابطه با این موضوع و مباحث مربوط به اون توضیحات بیشتری بفرمایید .

hurieh

عضو جدید
سلام
عالیه من موافقم
اگه سه شنبه ساعت 6 -8 شب خیلی خوبه
با سپاس فراوان
موفق باشید

m.milad

عضو جدید
سلام
یکم راجب کلاسا توضیح بدید؟
در کل من با یکشنبه کاملا موافقم/سه شنبه ها سره کلاسم

GNMS

عضو جدید
با سلام خدمت همه دوستان

توضیح در مورد کلاس اینکه من این ساعت مثل یه کلاس، درس رئولوژی رو توضیح میدم. اگه هم کسی سوالی داشت آنلاین هستم که اگه بتونم جواب بدم. رفرنس درس هم جزوه کلاسی دانشگاه امیرکبیر هست.

GNMS

GNMS

عضو جدید

با تشکر از شما

اگه ممکن هست یکم در رابطه با این موضوع و مباحث مربوط به اون توضیحات بیشتری بفرمایید .

رئولوژی علم مذاب پلیمرهاست. در این درس انواع مذاب های غیر نیوتونی، روابط حاکم بر اونها، انواع مدلهایی که در مورد مذاب پلیمرها هست و ... رو یاد میگیریم. این درس پیش نیاز درس مهندسی پلاستیک هست که یکی از مهمترین درسهای تخصصی پلیمریهاست.

GNMS

neda.5522

عضو جدید
سلام خدمت دوستان گرامی

GNMS
سلام دکتر
به نظر من که طرح فوق العاده ای هست، کاش واسه درسهای دیگه هم از این کلاسا بذارید ;)
میشه بگید پیش نیازش چی هست؟

• Like
واکنش ها: GNMS

hurieh

عضو جدید
سلام
من فکر میکردم در مورد دستگاه رئومتر و تفسیر داده های اون میخواهید صحبت کنید . خیلی تفاوت دارن؟ چون من رشتم پلیمر نیست اما برای کارم باید نمونه هامو بدم رئومتری که بهش میگن رئولوژی.

ممنون و موفق باشید.

GNMS

عضو جدید
سلام
من فکر میکردم در مورد دستگاه رئومتر و تفسیر داده های اون میخواهید صحبت کنید . خیلی تفاوت دارن؟ چون من رشتم پلیمر نیست اما برای کارم باید نمونه هامو بدم رئومتری که بهش میگن رئولوژی.

ممنون و موفق باشید.

hurieh عزیز با سلام

رئومتری یکی از مباحث درس رئولوژی هست که ایشالله تو این درس میخونیم.

GNMS

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
وای اخ جون
خدا خیرتون بده اقای دکتر من که از خوشحالی دارم بال در میارم
وقتی یکی از بچه ها امروز بم خبر داد این قدر خوشحال شدم که نگو
واقعا تو این مبحث خیلی مشکل دارم
دستتون درد نکنه
امید وارم که این مبحث به خوبی پیش بره
ولی کاش وقتش رو یکم بیشتر کنید من این موقع هنوز خونه نرسیدم

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
امروز سه شنبه
ساعت 19و30 دقیقه
هنوز استاد تشریف نیوردن
ما کماکان منتظرشون هستیم:smile:

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سیالات دو دسته می شن
یکی سیالات نیوتنی
اگه سیال نیتونی داشته باشیم از قانون هوک پیروی می کنه
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/math/d/2/4/d24178c0d6bd32c06a591e880d89296f.png
و بخش عظیمی از سیالات که به اون ها سیالات غیر نیوتنی میگیم
که سیالات غیر نیوتی هم به دو دسته تقسیم می شن
یکی سیالات مستقل از زمان
که می تونیم به طور کلی به سه دسته ی
بیهنگام پلاست(مشخصه ی اصلی شون وجود تنش تسلیم)
سیالات شبه پلاستیک
سیالات دایلاتنت

سیالات وابسته به زمان
سیالات تیکستروپ
سیالات رئوپکتیک

سیال ویسکو الاستیک
تقسیم می شود

آخرین ویرایش:

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه امکان داره درباره ی تنسور توضیح بدین
که اصلا چی هست؟
وچه طور ازش استفاده می کنیم؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
من با مدل ها به شدت مشکل دارم استاد
اصلا نمی فهمم چه طور باید ازشون استفاده کنم؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر می کنم این سوال مفهوم نیست اما

مدل کارو چیه؟
مگه این مدل شبیه مدل پاورلا با این تفاوت که مشتق الو اون پیوسته است
اما من که هیچ ارتیاطی بین این دوتا مدل ندیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(

سلام
موافقم ولی اگه میشه راجب کلاسا بیشتر توضیح بدید.؟
سه شنبه و چهارشنبه من از صبح تا عصر میتوم!!!!!

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا سیالات واقعی در محدوه ی خاصی از نرخ برش رفتارهای متفاوتی از خودشون نشون میدن؟

neda.5522

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان عزیز.

کلاسها ایشالله از روز سه شنبه این هفته (16/9/90) ساعت 6 تا 8 عصر شروع میشه.

GNMS
سلام
منم دوست داشتم اگه دکتر اجازه بدن بیام سر کلاس
اما 3شنبه ها تا 7 کلاس دارم و تا بیام خونه میشه 7.5

hurieh

عضو جدید
سلام
خیلی خوبه ممنون
فقط لطفا فرض کنید ما هیچ چی بلد نیستیم از اول اول توضیح بدید
با سپاس فراوان
موفق باشید.

nicenet1369

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان عزیز.کلاسها ایشالله از روز سه شنبه این هفته (16/9/90) ساعت 6 تا 8 عصر شروع میشه. GNMS
سه شنبه عاشورا 9/15 منظورتون چهارشنبس دیگه؟
منم اگه تونستم حتما میام چون کلی سوال دارم

nicenet1369

عضو جدید
فکر می کنم این سوال مفهوم نیست اما

مدل کارو چیه؟
مگه این مدل شبیه مدل پاورلا با این تفاوت که مشتق الو اون پیوسته است
اما من که هیچ ارتیاطی بین این دوتا مدل ندیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(

با عرض شرمندگی من یه چیزایی بلدم میگم اگه اشتباهه تصحیح بشه

همونطور که همه میدونید وقتی رفتار واقعی پلیمرها رو تو میدانهای برشی بررسی کنیم(نمودار ویسکوزیته بر حسب سرعت تغییر شکل) 3 ناحیه متفاوت می بینیم
1. وقتی سرعت تغییر شکل کم باشه تنش ما هنوز توانایی باز کردن coil ها را نداره پس افت ویسکوزیته نداریم و رفتار نیوتنیه
2. حالا یواش یواش با افزایش سرعت تغییر شکل چون coil ها دارن باز میشن و درگیری زنجیره ها کم میشه افت تو ویسکوزیته شروع میشه و رفتار سودوپلاستیکه
3.تو سرعت تغییر شکلهای بالا coil ها دیگه باز شدن و درگیری به حداقل رسیده پس تو این ناحیه ام ویسکوزیته ثابت میمیونه و رفتار نیوتنیه

حالا یسری مدل میان تعریف میکنن که هر کدوم یکی یا چندتا از این منطقه ها رو پوشش میده
مثلا مدل توانی (power law) فقط ناحیه 2 رو پوشش میده چون n هم زمان نمیتونه چندتا مقدار داشته باشه
یا مدل carreau هر سه تا ناحیه رو پوشش میده چون ثوابت مدل بیشتره

حالا با fit کردن داده های آزمایشگاهی (ویسکوزیته و سرعت تغییر شکل) رو مدلها مثلا تو toolbox متلب که اسمش cftool هستش(یا تو نرم افزار curvefitting) ثوابت مدلو برای سیالت پیدا میکنیم و گزارش میدیم

nicenet1369

عضو جدید
اگه امکان داره درباره ی تنسور توضیح بدین
که اصلا چی هست؟
وچه طور ازش استفاده می کنیم؟

وقتی میگیم اسکالر یعنی جهتی نداره وقتی میگیم بردار یعنی راستای خاصی داره اما تنسور به 2 جهت وابسته است جهت اعمال و بردار نرمال صفحه اعمال ، مثلا وقتی میگیم Txy یعنی جهت نیروی x بر بردار نرمال صفحه xz یعنی y

مثلا تو رابطه T=µε هم T و هم ε از جنس تنسورن و با یک ضریب به هم مربوط میشن که این ضریب( µ ) باید اسکار باشه
اما تو مدلهای غیر نیوتنی µ تابع تنش یا سرعت تغییر شکل است برای رفع این تناقض از 2 invalent استفاده میکنیم که تنسور ویسکوزیته رو تو حالتهای بیشتر از یک بعدی به اسکالر تبدیل کنه

نمیدونم تونستم سوالتونو جواب بدم یا نه؟!!

آخرین ویرایش:

GNMS

عضو جدید
جلسه اول

جلسه اول

با سلام خدمت همه دوستان

تعریف علم رئولوژی
بطور کلی رئولوژی علم جریان هست. در این علم به مطالعه عکس العمل یا تغییر فرم سیالات تحت تنش وارده پرداخته میشه. پس میشه گفت که رئولوژی علم رفتار یک سیال هست.

خواص یه قطعه پلیمری تابع پارامترهای خیلی زیادی هست. یکی از این پارامترهای مهم آرایش ملکولی زنجیرهای پلیمرهاست. برای اینکه بتونیم آرایش ملکولی رو خوب تشخیص بدیم و کنترل کنیم، باید میدان جریان و نحوه رفتار یه سیال رو خوب بشناسیم. علاوه بر این نحوه فرایند کردن یه ماده هم تابع رئولوژی ماده هست.

2 تا موضوع مهم که تابع رئولوژی هستند و باهاشون سروکار داریم عبارتند از:
  • خواص (Property)
  • فرآیند (Processing)

پس میبینیم که رئولوژی یکی از مهمترین علوم پلیمری هست که باید به خوبی مطالعه بشه.

GNMS

عضو جدید
جلسه اول

جلسه اول

از معادلات خیلی زیادی تو مدلسازی استفاده میشه، اما یکسری از معادلات بنیادین هستند و برای هر سیالی قابل استفاده هستند. این معادلات عبارتند از:

• معادله پیوستگی که از روی این معادله میشه قانون بقای جرم رو نوشت. (m)
  • معادله انرژی که از روی این معادله میشه قانون بقای انرژی رو نوشت.(E)
  • معادله حرکت که از روی این معادله میشه قانون بقای مومنتم رو نوشت. (mv)
این 3 معادله همیشه درست هستند و برای هر سیالی میشه ازشون استفاده کرد. اما یکسری معادلاتی هستند که بنا به نوع سیال فرق میکنند که بهش معادلات رئولوژیکی سیال گفته میشه و رفتار سیال رو نشون میده. مثل سیال پاورلا (Power Law)، سیال بینگهام پلاستیک (Bingham Plastic) و ....

GNMS

عضو جدید
جلسه اول، مباحث و منابع کلاس

جلسه اول، مباحث و منابع کلاس

مباحثی که ایشالله در کلاس خواهیم خوند:

• مفاهیم اولیه
  • طبقه بندی سیالات همراه با رفتار رئولوژیکی
  • دستگاهها و روشهای اندازه گیری خواص و پارامترهای رئولوژیکی (رئومتری)
  • برررسی حرکت سیالات در شکلهای هندسی ساده
  • انتقال حرارت سیالات غیرنیوتنی
  • رئولوژی سوسپانسیونها
منابعی که توصیه میشه خونده بشه کتابهای زیر هستند:

• کتاب Non Newtonian Fluids نوشته W.L. Wilkinson
  • کتاب Non Newtonian Flow & Heat Transfer نوشته Skelland
  • کتاب Rheology of Polymer نوشته Nielson
  • کتاب Flow Properties of Polymer Melts نوشته Brydson
  • کتاب Transport Phenomena نوشته Bird (یکی از مهمترین کتابهاست)
  • کتاب Polymer Rheology نوشته Lenk
  • کتاب Dynamics of Polymeric Liquids نوشته Bird (یکی از مهمترین کتابهاست، اما سطحش بالاست. برای مطالعات جنبی خوبه)

GNMS

عضو جدید
جلسه اول، انواع سیالات و مواد

جلسه اول، انواع سیالات و مواد

سیالات بطور کلی به دو دسته زیر تقسیم میشن:

• سیالات نیوتنی: مانند آب، محلولهای بسیار رقیق، گازها، که اگه به این سیالات افزودنی (Filler) اضافه بشه از حالت نیوتنی خارج میشن.
  • سیالات غیرنیوتنی: مانند پلیمرها، مواد نفتی، روغنها، سیستمهای دوفازی (مانند سوسپانسیونها، امولسیونها، ژلها و ...).
اولین مطالعات رئولوژیکی روی سیالات نیتوتنی انجام شده. و نتایج این مطالعات به سیالات غیر نیوتنی گسترش داده شده.

رئولوژی علم "رابطه میان تنش و تغییر فرم سیال" هست. تو این علم سعی میکنم یاد بگیریم که وقتی به یک سیال خاص یه تنش خاص وارد میشه، چه تغییر فرمی در اون رخ میده.

در حالت کلی مواد براساس عکس العمل خودشون به 3 دسته تقسیم میشن:
  • جامد الاستیک
  • سیال ویسکوز
  • مواد ویسکوالاستیک (دقت شود که سیال ویسکوالاستیک با جامد ویسکوالاستیک فرق داره، اما هردو تو دسته ویسکوالاستیک ها هستند)

جامد الاستیک چیست؟ ماده ای است که وقتی تحت تنش قرار میگیره، از خود تغییر فرم آنی نشون میده و با قطع تنش به جای خود برمیگرده. پس توجه به 2 تا نکته ضروریه: الف) تغییر فرم آنی هست، یعنی هیچ اختلاف فازی بین اعمال تنش و تغییر فرم وجود ندارد. ب) بعد از قطع تنش تغییر فرم کامل به جای خود برمیگرده. مثال بارز این ماده فنر هست. در واقع جامد الاستیک کل انرژی رو که میگیره رو ذخیره میکنه، و با حذف تنش این انرژی رو آزاد میکنه. پس میتونیم بگیرم که اتلاف در مواد جامد الاستیک صفر هست. رابطه بین تنش و تغییر شکل برای جامد الاستیک به شکل زیر هست:
Elastic.jpg
در این رابطه E مدول هست.

سیال ویسکوز چیست؟ سیال ماده ای است که وقتی تحت تنش قرار میگیرد، از خود تغییر فرم نشون میده، که با قطع تنش انی تغییر فرم بصورت دائمی باقی میمونه. به عبارت دیگه کل انرژی دریافتی رو در خود تلف میکنه . که این انرژی صرف حرکت ملکولهای مواد میشه. از طرفی ملکولها با هم اصطکاک دارند. پس تغییر فرم نسبت به زمان خواهیم داشت. پس در یک سیال ویسکوز ایده آل کل انرژی دریافتی تلف میشه.
رابطه بین تنش و سرعت تغییر فرم رو با ویسکوزیته نشون میدیم. که برای سیالات نیوتنی عبارتست از:
viscosity.jpg
در این رابطه γ تغییر فرم و η ویسکوزیته هست. توجه به این نکته مهمه که این رابطه برای سیالات نیوتنی درست هست. در ضمن همونطور که میبینبد تنش با سرعت تغییر فرم رابطه داره (یعنی با مشتق تغییر فرم نسبت به زمان) که این مقدار رو ما با گاما دات نشون میدیم.