کلاس بندگی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
همسر داری استاد :

یادم هست یک بار برای دیدن دخترم به اصفهان رفته بودم و بعد از چند روزی با یکی از دوستانم به تهران برگشتم. نزدیکی های سحر بود که به خانه رسیدم. وقتی وارد خانه شدم، دیدم همه بچه ها خواب هستند، ولی آقا بیدار است. چای حاضر کرده بودند، میوه و شیرینی چیده بودند و منتظر من بودند. دوستم از دیدن این منظره بسیار تعجب کرد و گفت: همه روحانیون این قدر خوب هستند؟! بعد از سلام و علیک، وقتی آقا دیدند، بچه ها هنوز خوابند، با تأثر به من گفتند: می ترسم یک وقت من نباشم و شما از سفر بیایید و کسی نباشد که به استقبالتان بیاید. (راوی: همسر علامه شهید مرتضی مطهری ره )

( منبع : سرگذشت‏هاي ويژه از زندگي استاد شهيد مطهرى، به روایت جمعی از فضلا و یاران، ج: 2، صص 108 و 109)

Phyto

مدیر تالار
ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﮐﺎﻧﺎﻟﻬﺎﯼ تلویزیونی ﺧﺎﺭﺟﯽ يك ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺣﯿﺎﺕ ﻭﺣﺶ ﺭﻭ ﭘﺨﺶ ﻣﯿﮑﺮﺩ...
نشاﻥ مى داد يك ﮔﺮﻭﻩ ﻣﺤﻘﻖ يك ﺳﺮﯼ ﻻﺷﻪ ﻣﺮﻍ ﺭﻭ ﺩﺍﺧﻞ يك ﺗﻮﺭﯼ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﺑﻮﺩﻥ ﻭ ﭼﻨﺪ ﮔﻮﺩﺍﻝ ﺑﻪ ﻓﺎﺻﻠﻪ ﻫﺎﯼ ۱۰-۲۰ ﻣﺘﺮ ﺍﺯ ﻫﻢ ﺣﻔﺮ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩند. ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﻣﺪﺗﯽ يك ﺭﻭﺑﺎﻩ آﻣﺪ ﻭ ﮐﻤﯽ ﺑﻮ ﮐﺸﯿﺪ ﻭ يك ﻣﻘﺪﺍﺭ ﺍﯾﻦ ﻻﺷﻪ ﻯ ﻣﺮغ ها ﺭﻭ ﺟﺎﺑﺠﺎ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺭﻓﺖ؛ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺱ ﺗﯿﻢ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺩﻭﺭﺑﯿﻦ ﮐﺮﺩ ﻭ ﮔﻔﺖ ﺍﯾﻦ ﺍﻻﻥ مى رود ﻭ ﺑﻘﯿﻪ ﻯ ﮔﻠﻪ ﻭ ﺩﻭﺳﺘﺎﺵ ﺭﻭ مى آورد؛ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ يك ﺭوﺑﺎﺕ ﺟﺮﺛﻘﯿﻞ ﺗﻮﺭﯼ ﺭﻭ ﺟﺎﺑﺠﺎ ﮐﺮﺩﻥ ﻭ ﺍﻭﺭﺩﻥ ﺗﻮ ﮔﻮﺩﺍﻝ ﺩﻭﻡ ﻭ مخفى اش ﮐﺮﺩند ﻭ ﺑﺎ يك ﻣﺎﯾﻌﯽ ﮐﻪ ﺍﺳﭙﺮﯼ ﮐﺮﺩﻧﺪ، ﺍﺛﺮ ﺑﻮ ﺭﻭ ﺍﺯ ﻣﺴﯿﺮ، ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺑﺮﺩﻧﺪ.
ﺗﻘﺮﯾﺒﺎ ﻧﯿﻢ ﺳﺎﻋﺖ ﺑﻌﺪ همان ﺭﻭﺑﺎﻩ ﻭ ۷-۸ ﺗﺎ ﺭﻭﺑﺎﻩ ديگه آمدن ﺳﺮ ﮔﻮﺩﺍﻝ ﺍﻭﻝ ﻭ ﻫﺮﭼﯽ ﮔﺸﺘﻨﺪ ﻣﺮﻏﻬﺎ ﺭﻭ ﭘﯿﺪﺍ ﻧﮑﺮﺩند ﻫﺮ ﭼﯽ ﺯﻣﯿﻦ ﺭﻭ ﺑﻮ ﮐﺮﺩﻥ ﻓﺎﯾﺪﻩ ﻧﺪﺍﺷﺖ ﻭ آن ۷-۸ ﺗﺎ ﺭﻓﺘﻦ ﻭ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺑﺎﻩ ﺍﻭﻟﯽ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﮔﺸﺘﻦ ﮐﺮﺩ.
ﺟﺎﻟﺒﯿﺶ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻫﯽ ﺑﺎ ﺳﺮﻋﺖ ﻣﯿﮕﺸﺖ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺳﺮﺷﻮ ﺑﺎﻻ ﻣﯿﺎﻭﺭﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﺵ ﮐﻪ ﺩﺍﺷﺘﻦ ﺩﻭﺭ مى شدند ﻧﮕﺎﻩ ﻣﯿﮑﺮﺩ ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﻮ ﻣﯿﮑﺸﯿد!؟ محققين ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺳﯿﻢ ﮐﻤﯽ ﺭﻭﯼ ﮔﻮﺩﺍﻝ ﺩﻭﻡ ﺭﻭ ﺑﺎﺯ ﮐﺮﺩﻥ ﺗﺎ ﺣﺪﯼ ﮐﻪ ﺭﻭﺑﺎﻩ ﻣﺮغ ها ﺭﻭ ﺩﻳﺪ.
ﺍﯾﻦ ﺩﻓﻌﻪ ﺧﯿﻠﯽ ﺟﺎﻟﺐ ﺑﻮﺩ، ﺭﻭﺑﺎﻩ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﺮغ ها ﺭﻭ ﺑﺎ ﺩﻧﺪاﻥ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﺮﺩ.
ﺍﯾﻦ ﺗﯿﻢ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺱ آمدن ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ هماﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﻭ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﮐﺮﺩﻥ ﻭ ﺗﻮﺭﯼ ﺭﻭ ﺑﻪ ﮔﻮﺩﺍﻝ ﺳﻮﻡ ﺑﺮﺩﻧﺪ و بوى مرغها را با اسپرى پاك كردند. ﺭﻭﺑﺎﻫﻬﺎ ﻭﻗﺘﯽ دوباره ﺭﺳﯿﺪﻥ ﻫﺮﭼﯽ ﮔﻮﺩﺍﻟﻬﺎ ﺭا ﮔﺸﺘﻦ ﻭ ﻫﺮ ﭼﯽ ﺯﻣﯿﻦ ﺭﻭ ﺑﻮ ﮐﺸﯿﺪﻥ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﺒﻮﺩ ﻭ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺭﻓﺘﻨﺪ.
ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺭﻭﺑﺎﻩ ﺍﻭﻝ ﺭﻭ نشان ﺩﺍﺩ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﯾﮕﻪ ﺟﺴﺖ ﻭ ﺟﻮ ﻧﮑﺮﺩ ﻭ ﺭﻓﺖ ﺩﺍﺧﻞ ﮔﻮﺩﺍﻝ ﺩﻭﻡ ﺩﺭﺍﺯ ﮐﺸﯿﺪ ﻭ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺖ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻩ ماﻧﺪ، يك ﭼﻨﺪ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﺻﺒﺮ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺩﯾﺪﻧﺪ ﺧﺒﺮﯼ ﻧﯿﺴﺖ ﻧﺰﺩﯾﮑﺶ ﺭﻓﺘﻨﺪ ﻭ ﭼﮏ ﮐﺮﺩﻥ ﺩﯾﺪﻥ ﮐﺎﻣﻼً ﻣﺮﺩﻩ!
ﺟﺎﻟﺐ ﺍﯾﻦ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻻﺷﻪ ﺭﻭﺑﺎﻩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﺮﮐﺰ ﺩﺍﻣﭙﺰﺷﮑﯽ ﺑﺮﺩند ﻭ ﮐﻠﯽ آﺯﻣﺎﯾﺶ ﮐﺮﺩﻥ ﺩﯾﺪﻥ ﺩﻗﯿﻘﺎً ﻋﮑﺴﻬﺎ ﻭ آﺯﻣﺎﯾﺸﺎﺕ نشاﻥ مى دهد ﺍﯾﻦ ﺣﯿﻮاﻥ ﺑﺮﺍﺛﺮ ﯾﮏ ﺷﻮﮎ ﻋﺼﺒﯽ ﺳﮑﺘﻪ ﮐﺮﺩﻩ ﻭ ﻣﺮﺩﻩ.
ﻭ ….
ﺭﻭﺑﺎﻩ ﮐﻪ ﻧﻤﺎﺩ ﻣﮑﺮ ﻭ ﺣﯿﻠﻪ ﮔﺮﯼ ﺩﺭ ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ ﻫﺴﺖ ﻭﻗﺘﯽ ﺍﺣﺴﺎﺱ مى كند ﺻﺪﺍﻗﺘﺶ ﺑﯿﻦ ﺩﻭﺳﺘﺎﺵ ﺍﺯ ﺑﯿﻦ ﺭﻓﺘﻪ ﺳﮑﺘﻪ ﻣﯿﺰنه ﻭ ﻣﯿﻤﯿﺮﻩ.
ﺍﺯ ﺧﺠﺎﻟﺖ ﻣﯿﻤﯿﺮﻩ!
ﻭ ﭼﻘﺪﺭ ﺑﻌﻀﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ كه ﻣﯿﺎيند ﺭﻭﺯﯼ ﻫﺰﺍﺭﺍﻥ ﺩﺭﻭﻍ ﺑﻪ ﺯباﻥ مى آورند ﺑﻌﺪ ﺟﺎلب اينكه ﺣﺘﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﺩﺭﻭغ هاﺷﻮﻥ آﺷﮑﺎﺭ مى شود ﺭﺍﺳﺖ ﺭﺍﺳﺖ ﺭﺍﻩ ﻣﻴﺮوند ﻭ ﺍﺻﻼً ﻭ ﺍﺑﺪﺍً ﻫﻢ ﺧﻢ ﺑﻪ آﺑﺮﻭ نمى آورند ﻭ ﺍﺳﻔﻨﺎﮐﺘﺮ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺎﺯ ﻫﻢ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﻭ ﺗﮑﺮﺍﺭ
ﭼﻘﺪﺭ زشت است ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﺑﺮﺳﻪ ﮐﻪ ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ ﺍﺯﺵ ﺩﺭ ﮐﺮﺍﻣﺖ ﺍﺧﻼﻗﯽ ﭘﯿﺸﯽ ﺑﮕﯿﺮند.

ﺍﯾﻦ ﺁﺯﻣﺎﯾﺶ گرچه ﮐﻤﯽ ﺑﯿﺮﺣﻤﺎﻧﻪ ﺑﻮﺩ ﻭﻟﯽ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺟﺎلبى ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺎ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﺎ ﺩﺍﺷﺖ...

Phyto

مدیر تالار

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] آیت الله احمد مجتهدی تهرانی از معلمان بزرگ اخلاق تهران در یکی از جلسات درس خود پنج توصیه از رسول خدا را که بهترین اعمال به حساب می‌آیند برشمرد.

وی در تشریح این پنج عمل گفت: روزی رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) به امام علی (علیه‌السلام) فرمودند : یا علی پنج کلمه از علم برای تو بگویم یا پنج هزار دینار پول به تو بدهم.

حضرت علی (علیه‌السلام) به پیامبر خدا عرض کردند: اگر پنج کلمه علمی به من یاد بدهید بهتر از کل دنیاست.
[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif][/FONT]

[FONT=arial,helvetica,sans-serif]رسول خدا فرمودند:[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] - شبها نخواب تا اینکه یک ختم قرآن را خوانده باشی[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] - شبها نخواب تا اینکه هزار دینار صدقه بدهی[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] - شبها نخواب تا اینکه یک بنده بخری و آزاد کنی[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] - شبها نخواب تا اینکه خودت را از آتش آزاد کنی[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif] - شبها نخواب تا اینکه هزار رکعت نماز بخوانی[/FONT]​
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]
امام علی (علیه‌السلام) عرض کردند: یا رسول الله مگر در یک شبانه روز می‌شود همه این کارها را انجام داد؟

پیامبر بزگوار اسلام فرمودند: شبها قبل ازخواب سوره توحید، معوذتین (سوره ناس و فلق)، سوره حمد و آیه اول تا آیه پنجم سوره بقره را بخوان که اگر بخوانی یک ختم قرآن کرده‌ای.
- اگر بر من و اهل بیت من ده مرتبه صلوات بفرستی؛ مثل اینکه هزار دینار صدقه دادی.

- اگر این عبارت را ده مرتبه بگویی انگار که یک بنده خریده ای و آزاد نموده ای: « واِذا قَرَأتَ لا اله إلا الله وحدَهُ لاشریک له, له المُلک و له الحَمد یُحیی و یُمیت و هو حیٌ لا یموت بِیَدهِ الخَیر و هو علی کل شیٍ قدیر»

- اگر موقع خوابیدن ده مرتبه بگویی (لا حول ولا قوه إلا بالله العلی العظیم) مثل اینکه خودت را از آتش آزاد کرده ای.

- و اگر این ذکر را ده مرتبه بگویی «یفعل الله ما یشاء به بقدرته و یَحکُم ما یرید به بعزته) یعنی خداوند هر چه بخواهد به قدرت خودش انجام می‌دهد و به هر چه اراده کند حکم می کند» مثل این است که هزار رکعت نماز خوانده‌ای .
[/FONT]

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
مـرحــوم حـاج محـمد اسمـاعیـل دولابـﮯ:هـر جـا حـدیثـﮯ، آیــه ای، دعـایـﮯ بـه دلـت خـورد، بــایـســت؛
مـبـادا یکــــ وقـت بـگـــذری و بــــروی، صـبـــر کــن؛
رزق ِ معــنوی خیلـﮯ مخـفـﮯ تـر از رزق ِ مــادی اسـت؛

یکــــ نـفـــر از دری، دیــواری مـﮯ گــویـد و در حـقیـقـت خــداسـت؛
کـه بـا زبــان ِ دیگــران بـا شـمــا حــرف مـﮯ زنــد ...

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]سفارش شده است که ،

هرگاه گرفتاری داشتید به سجده بیفتید و ذكر یونسیه را بگویید:

[/FONT]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]« لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَكَ إِنِّی كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ »[/FONT]

Phyto

مدیر تالار
سرمایه سوز شدن

اینى که فرمودند: «انّ الانسان لفى خسر»، خسر یعنى سرمایه‌سوز شدن، از دست رفتن سرمایه. همه‌ى ما هر لحظه در حال از دست دادن سرمایه هستیم. سرمایه چیست؟ عمر ماست. لحظه به لحظه ، من و شما داریم این سرمایه را از دست میدهیم. امروز ما نسبت به دیروز بخش دیگرى از سرمایه را باز از دست داده‌ایم. در این عمرِ چند ده ساله مثلاً، لحظه به لحظه در حال سوختنِ این شمع است؛ در حال نابود شدنِ این سرمایه است. خوب، در مقابل او چه به دست مى‌آوریم؟ این مهم است. «الّا الّذین ءامنوا و عملوا الصّالحات و تواصوا بالحقّ و تواصوا بالصّبر». اگر ایمان بود، عمل صالح بود ... آن وقت این سرمایه رفته است، اما چیز بهترى جاى آن را خواهد گرفت. مثل اینکه شما پولتان را برمیدارید، میروید بازار؛ از بازار که مى‌آئید بیرون، این پول از دست رفته است (امّا آنچه) مهم است ( این ) که ... از این بازار دست خالى برنگشته باشید.

(بیانات امام خامنه ای ، در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى3/4/88 )

Phyto

مدیر تالار
امام على عليه السلام:
رَوِّضُوا أَنْفُسَكُمْ عَلَى الْأَخْلَاقِ الْحَسَنَةِ فَإِنَّ الْعَبْدَ الْمُؤْمِنَ يَبْلُغُ بِحُسْنِ خُلُقِهِ دَرَجَةَ الصَّائِمِ الْقَائِم‏

خودتان را بر خوش اخلاقى تمرين و رياضت دهيد، زيرا كه بنده مسلمان با خوش اخلاقى خود به درجه روزه گير شب زنده دار مى رسد.
تحف العقول ص 111

امام صادق عليه السلام:
مَا حَدُّ حُسْنِ الْخُلُقِ قَالَ تُلِينُ جَانِبَكَ وَ تُطِيبُ كَلَامَكَ وَ تَلْقَى أَخَاكَ بِبِشْرٍ حَسَن‏

در پاسخ به پرسش از معناى خوش اخلاقى فرمودند: نرمخو و مهربان باشى، گفتارت پاكيزه و مؤدبانه باشد و با برادرت با خوشرويى برخورد كنى.
من لا یحضره الفقیه ج 4 ، ص 412 ، ح 5897

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]نان سنگگ تاخمیروخام است به سنگ ها حتی به ریزترین آن ها می چسبد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]اما همین که پخته شدخیلی راحت از همه آن ها جدا خواهد شد.[/FONT]
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]انسان هم همین طوراست تاخام است دلبسته ووابسته است.
اما همین که پخته شد خیلی راحت ازاین چیزهایی که به آن وابسته ودلبسته است دل برمی کند.[/FONT]

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
امـام صـادق علیه السلام :

هنـگامی که نماز صبـح را خواندیــد ، اول صبـح در پـی روزی بشتابیــد
و بــه جستجوی حلال برخیزیــد که حتما خداونــد شمـا را
روزی خواهد داد و یاریتـان خواهد کــرد .

• کافی،ج5،ص79 •

آخرین ویرایش:

نیلومانا

عضو جدید
کاربر ممتاز
هرکس میخواد از نمازش لذت ببره بخونه

بزرگترین مدیتیشن ما نمازه...
تو نماز چکار میکنی؟

اول وضو میگیری
دقیقا کجا؟
نقاط حساس بدن که چاکراهای انرژی اونجاهاس
بعد میگن آب وضو باید سرد باشه
صبح زود پا میشی درس بخونی آب به صورتت نزنی فایده نداره. با آب سرد وضو بگیر. هشیار میشی

بعد رو به مرکز مغناطیسی زمین می ایستی
میگه لباس تمیز تنت کن، موهاتو شونه کن، عطر بزن، یه جای خلوت
عین کسی که داره میره مهمونی

بعدش میگی: «الله اکبر»
خدا از همه بزرگتره.
مامان،بابا،درس... همه برن کنار
فقط خودتو الله

بعد شروع میکنی به حمد خدارو گفتن....بعد میرسی به یگانگی خدا
اینجا که رسیدی عظمت خدا رو میبینی

تعظیم میکنی
پیامبر عظمت خدا رو دید به تعظیم افتاد
من و شما به تعظیم میفتیم بلکه عظمت خدا رو ببینیم

حالا سر برمیاری
اینجا یکی از زیباترین گزاره های نماز اتفاق می افته. خدا داره با بنده ش عشقبازی میکنه

تو گفتی: «سبحان ربی العظیم و بحمده»؟ پاک و منزهی...عجب خدایی دارم ..بی‌نظیره
خدا این تیکه از زبون تو حرف میزنه:
«سمع الله لمن حمده»

خدا میشنوه صدای کسی که داره حمدشو میگه
ها! بارک الله دارم میشنوم...بیشتر!

یه نظر دیگه..دیگه آدم میتونه بایسته؟

به خاک میفتی
حالا یه پله بالاتر از عظمت
«سبحان ربی الاعلی و بحمده»
بلند میشی میگی «الله اکبر»
دوباره میفتی
حالا میخوای پاشی. میتونی پاشی؟ نمیتونی

میگی «بحول الله و قوته اقوم و اقعد»
مگه خودش دستمو بگیره...نمیتونم پاشم

رکعت دوم شهادت میدی
شهادت یعنی شهود...یعنی دیدن
یعنی شهادت میدم هیچی جز خدا نیست چون من هیچی جز خدا نمیبینم...من فقط دارم خدارو میبینم

رکعت سوم لحنت عوض میشه...دیگه فقط ذکر میگی
پاک و منزهه...حمدم فقط مخصوص اونه...خدایی جز اون نیس...از همه ام بزرگتره
حس میکنی پله پله داری میری بالا

رکعت آخر سلام میدی
به کی سلام میکنن؟ به کسی که ببیننش
«السلام علیک ایها النبی و رحمة الله و برکاته»
پیامبرم که اینجاس!
سلام بر بندگان صالح!همه هستن
«السلام علیکم و رحمة الله و برکاته»
سلام برشما..به کی داری سلام میدی؟
به شاهدان روز قیامت..ملائکه،اولیاء،اوصیاء
همه اومدن دارن نگاهت میکنن

حالا نمازت تموم شده ولی نمیتونی دل بکنی
اینجا یه نماز خون حرفه ای _امام زمان_ میگه چیکار کن:
دو تا سجده شکر برو
مث یه عاشق و معشوق که قرارشون تموم شده.معشوقشو سوار تاکسی میکنه اما نمیتونه دل بکنه.هی برمیگرده نگاش میکنه...

حالا یه نماز خون حرفه ای دیگه_حضرت زهرا_میگه:
تسبیحات حضرت زهرا رو بگو

چون الان تو اوجی..میتونی از هواپیما بپری پایین؟
هرچی تو تسبیحات اربعه گفتی پله پله رفتی بالا..حالا برعکسش
دستتو میگیره برت میگردونه پایین.آرومت میکنه.میگه چندساعت دیگه دوباره میبینیش
چرا «لا اله الا الله»و نمیگی؟
تو تشهد شهادت دادی

یبار اگه نمازتو درست بخونی با هیچ لذتی عوضش نمیکنی

علی اکبر رائفی پور

با توجه به این متنی که نوشتین نمازمو خوندم و واقعا لذت بردم...

مرسی خدا خیرتون بده..

• Like
واکنش ها: s_aa

Phyto

مدیر تالار
نماز اول وقت
.
نقل است جوانی نزد شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی آمد و گفت: سه قفل در زندگی‌ام وجود دارد و سه کلید از شما می‌خواهم! قفل اول این است که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم، قفل دوم اینکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد و قفل سوم اینکه دوست دارم عاقبت بخیر شوم. .
شیخ نخودکی فرمود: برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان. و برای قفل سوم هم نمازت را اول وقت بخوان!
جوان عرض کرد: سه قفل با یک کلید؟!
شیخ نخودکی فرمود: نماز اول وقت «شاه کلید» است.

Phyto

مدیر تالار
چند عمل ساده براي چند برابر كردن ثواب نمازها:

●اذان و اقامه :
اذان و اقامه باعث مي شود دو صف از فرشتگان، پشت سر مومن نماز بخوانند.
ثواب الاعمال صدوق ص٧٢

●ركوع كامل:
رکوع کامل باعث نداشتن وحشت قبر مي شود.
ثواب الاعمال صدوق ص٧٣

●تسبيحات حضرت زهراء سلام الله علیه
بهتر از هزار ركعت نماز نزد حضرت صادق (عليه السلام) است.
فلاح السائل ص١٥٥

●انگشتر عقيق:
دو ركعت نماز باعقيق معادل هزار ركعت بدون آن است.
عدة الداعي ابن فهدحلي ص٢٢٠

●خواندن سوره قدر:
خواندن سوره قدر در يكي از نمازها باعث آمرزش گناهان ميشود.
ثواب الاعمال ص٢٦٧

●مسواك :
دو ركعت نماز با مسواك بهتر از هفتاد ركعت نماز بدون مسواك است.
من لايحضره الفقيه صدوق

●عطر:
عطر باعث مي شود ثواب نماز هفتاد برابر شود.
ثواب الاعمال ص١٢٠

●استنشاق و مزه مزه در وضو:
باعث آمرزش و غلبه بر شيطان است.
ثواب الاعمال صدوق ص٤٣

Phyto

مدیر تالار
ايت الله بهجت :

در تعبدات کوه کندن از ما نخواسته اند،
سخت ترينشان نماز شب خواندن است که در حقيقت تغيير وقت خواب است نه بي خوابي.
بلکه نيم ساعت زودتر بخواب تا نيم ساعت زودتر بيدار شوي.
آيا مي ترسي اگر بيدار شوي ، ديگر خوابت نبرد؟
اگر خواب بماني در خواب هم ممکن است بميري ......

Phyto

مدیر تالار
نماز شب را چگونه می خوانند ؟

نماز شب يازده‌ ركعت است: چهار تا دو ركعت (مثل نماز صبح) به نيت نماز شب (نافله شب) و يك نماز دو ركعتی به نيت نماز شَفْعْ و يك نماز يك ركعتي به نيت نماز وَتْر

نماز شب:

نيت: دو ركعت نماز شب مي‌خوانم قُربة اِلي الله

- در ركعت اول: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل هو الله احد + ركوع + سجده

- در ركعت دوم: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل هو الله احد + قنوت + ركوع + سجده + تشهد + سلام.

(نماز شبي كه در قست بالا آمده است را چهار بار تكرار كنيد كه جمعاً هشت ركعت نماز شب مي‌شود.)

نماز شفع:

نيت: دو ركعت نماز شَفْعْ مي‌خوانم قُربة اِلي الله

- در ركعت اول: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل هو‌ الله احد + يك بار سوره قل اعوذ برب الناس + ركوع + سجده.

- در ركعت دوم: يك بار سوره حمد + يك بار سوره قل‌ هو الله احد + يك بار سوره قل اعوذ برب الفلق + قنوت + ركوع + سجده + تشهد + سلام.

(می توان فقط حمد و یک سوره را خواند و همین کفایت می کند.)

نماز وتر:

نيت: يك ركعت نماز وَتْر مي‌خوانم قُربة اِلي الله

- در ركعت اول: يك بار سوره حمد + سه بار سوره قل هو الله احد + يك بار سوره قل اعوذ برب الفلق + يك بار سوره قل اعوذ برب الناس

- در قنوت: خواندن كامل قنوت + در حاليكه دستهايتان در حالت قنوت است، (با انگشتان دست راست يا با تسبيح) چهل بار بگوييد ( اَللّهُمَّ اِغْفِر لِلْمومِنينَ وَ اَلْمومِناتْ وَ اَلْمُسلِمينَ وَ اَلْمُسلِماتْ )
«خدايا ببخش جميع مؤمنين مرد و مؤمنين زن را». و بعد از آن هفتاد بار بگوييد ( اَسْتَغْفِرُ اللهَ رَبي وَ اَتُوبُ اِلَيه) «آمرزش مي‌طلبم از خدايي كه پروردگارم است و بسويش باز مي‌گردم».

سپس هفت بار بگوييد (هذا مَقامُ الْعائِذِ بِكَ مِنَ اَلْنار)
«اين است مقام كسي كه از آتش قيامت به تو پناه مي‌برد».

سپس سيصد مرتبه بگوييد ( اَلْعَفو ) «ببخش». + و سپس يك بار بگوييد ( رَبّ اغْفِرْلى وَ ارْحَمْنى وَ تُبْ عَلىَّ اِنَّكَ اَنْتَ التّوابُ اَلْغَفُورُ الرّحيم )

«پروردگارا ببخش مرا و رحم كن به من و توبه مرا بپذير به راستي كه تو، توبه پذيرنده، بخشنده و مهرباني».

+ ركوع + سجد + تشهد + سلام (پايان نماز) + تسبيحات فاطمة زهرا (س)

(در نماز وتر هم می توان فقط به خواندن حمد و یک سوره اکتفا نمود و در قنوت هرآنچه خواست دعا و استغفار کرد، و مابقی مستحبات است.)

(تسبيحات حضرت زهرا (سلام الله عليها): (34 مرتبه الله اكبر، 33 مرتبه الحمد لله و 33 مرتبه سبحان الله)
در حديثي آمده: خواندن تسبيحات فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از هزار ركعت نماز مستحب، نزد خداوند بهتر است.)

همچنین نقل شده که خواندن آیة الکرسی بعد از نماز شب و بعد از هر نماز واجب ثواب بسیار و برکات زیادی دارد.

Phyto

مدیر تالار

فضائل اقامه نماز شب !

امام صادق (علیه السلام) فرمود:
نماز شب صورت را زیبا و خلق را نیکو و انسان را خوشبو می گرداند، رزق را زیاد و قرض را ادا می کند، اندوه را برطرف می سازد و چشم را جلال می دهد.
بحار الأنوار، ج 87، ص 153.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
گاهی یک کلمه برای انسان استاد طریق می‌شود!

گاهی یک کلمه برای انسان استاد طریق می‌شود!

حجت الاسلام مومنی: گاهی یک کلمه برای انسان استاد طریق می شود!

از نعمت های بسیار مهمی که خداوند به ما عرضه داشته و از رهگذر این نعمت انسان در رهگذر عبودیت و بندگی قرار می گیرد و همچنین این پیامدها و آثار بندگی که نفس مطمئنه و مقام راضیه و مقام مرضیه و تمام اینها در یک جمله خلاصه می شود خروج از ولایت و جادۀ ولایت از شیطان و ورود به دار ولایت الله است.
باید افراد از این نعمت بسیار مهم استفادۀ صحیح بکنند و این نعمت عبارت است از نعمت عقلانیت. امام علی علیه‌السلام در یکی از حکمت های نهج‌البلاغه که اگر خطا نکنم حکمت 38 که امام مجتبی علیه‌السلام را توصیه می کنند؛ تو را به چهار مطلب توصیه می کنم و از چهار مطلب بر حذر می دارم. از چهار مطلب اول دو مطلبش این است: 1) هیچ ثروتی بالاتر از عقل نیست. 2) هیچ فقری مثل جهل نیست.
گاه جهل گفته می شود و نقطۀ مقابلش عقل است و گاه جهل گفته می شود و نقطۀ مقابلش علم است. جهلی که اینجا از آن سخن به میان می آید، جهلی است که نقطۀ مقابلش عقل است. بسیاری از افراد می دانند علم دارند و عقل ندارند.
عقل نقطۀ مقابلش جهل است و علم نقطۀ مقابلش جهل است. عقلی که در روایات از آن سخن به میان می آید، جهلی است که نقطۀ مقابلش عقل است.
امام مجتبی علیه‌السلام هم عین بیان امیرالمومنین علی علیه‌السلام را بیان می فرمایند: "لا غِنى أكبَرُ مِنَ العَقلِ" هیچ سرمایه ای مثل عقل نیست. "ولا فقر مثل جهل" هیچ فقری هم مثل جهل نیست.
انسان از رهگذر عقل به کجا باید برسد؟ اسم این عقل را پیغمبر درون و حجت درون هم می گذارند. موسی بن جعفر علیه‌السلام می فرمایند: خدا حجت برای ما قرار داده است. حجت درون و حجت برون.
حجت درون عبارت است از عقل. حجت برون عبارت است از پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم.
سوال شد: با بودن حجت درون چه نیازی به حجت برون داریم؟ فرمودند: حجت درون که عقل نام دارد، در مواردی تحت تأثیر قوای دیگر همانند وهم و خشم و غضب و شهوت و این امور قرار می گیرد و خدا از باب اتمام حجت و منت پیغمبر برون را برای ما قرار داده است که با سنت و سیرۀ عملی او انسان می تواند به حیات طیبه و آن مدینۀ فضیلۀ بندگی میل و دست پیدا کند.
حضرت صادق علیه‌السلام می فرمایند: به واسطۀ عقل انسان می تواند به درجات بالای سلوکی و قرب الهی برسد.
عقل راه نجات انسان از دوزخ است.
آمد محضر پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم عرض کرد: من بسیار مرتکب گناه می شوم، چه کنم؟
گناه و معصیت خروج از جادۀ عقلانیت است. قبل از اینکه اسم گناه و معصیت را عصیان گری و خروج از مسیر بندگی بگذاریم، انسان گنه کار، بی خرد است و غیر عاقل است. سرمایه های او به هدر می رود. انسان عمر که بالاترین سرمایه است کجا باید سرمایه بگذارد؟ جایی که صد در صد به او سود برساند و او هم فقط در مسیر بندگی و عبودیت خداست.
به او گفتند: خان! خدا به تو پسر داده است، نامش را چه می گذاری؟ گفت: جهانگیر. بزرگ شد و به اسمش "خان" چسباندند و "جهانگیرخان" شد. مدتی از عمرش گذشت به اصفهان آمد، تاری خرید و تارزن شد. شروع به مطربی کرد. سنش حدوداً 40 بود که به اصفهان آمد تا مایحتاج قبیله را بخرد و مبادله ای کند و تار شکسته اش درست کند و به مغازه دار گفت: فلان استاد مطرب کجاست؟ پیرمردی نشسته بود و گفت: جهانگیرخان با او چه کار داری؟ گفت: تارم شکسته و می خواهم آن را تعمیر کنم و چند ریتم جدید موسیقی هم یاد بگیرم.
مدام سوال می کنند که ما استاد طریق و عرفان می خواهیم! قرآن راهش را به ما یاد داده است. چون راهزن زیاد است و قدرت تشخیص نداریم، مبادا انسان عمرش را در خانه کسی ببرد که بعدها بفهمد استاد طریق و سلوک نیست. کجا ببریم؟ قرآن می فرماید: "وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا " جوانی دنبال سلوک بود، به استادی رسید و استاد گفت: تا اینجا کار من بود، دیگر کار من نیست. استاد بعدیت این است و استاد سوم و چهارم و برای استاد پنجم فهمید که پدرش است!. نزد پدرش رفت و گفت: چرا به من نگفتی که استاد طریق هستی؟ گفت: اگر می گفتم و نمی فهمیدی و حالا وقتی به درجات بالاتری رسیدی دیگر به کلاس کار لازم رسیدی. اگر چیزی هم می گفتم به دردت نمی خورد.
قرآن می فرماید: "وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا " ­­ای چه بسا کلمه ای نوشته شده بر دیوار برای انسان درس می شود.
اگر عطش درونی انسان بیاید و واقعاً عطش داشته باشد، کلمه ای روی دیوار استاد اخلاق و درس می شود. داستانی به ظاهر مضحک و خنده دار برای انسان استاد می شود.
روی دیوار نوشته شده بود: برای شادی دل امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرج‌الشریف گناه نکنید. اسم این استاد است.
در پاسخ جهانگیرخان گفت: چهل سال است که تار میزنی، کجای عالم را گرفتی؟ یکبار تار وجودیت را زدی؟ تار را به زمین زد و شکست و نامه ای برای پدرش نوشت و گفت: دیگر بازنخواهم گشت. به مدرسۀ صدر اصفهان رفت. خادم مدرسه دید خانی با شمایل خانی آمده و جهانگیر خان گفت: می خواهم طلبه شوم، استاد برایش تعیین کرد و درس خواند و شد:"جهانگیرخان قشقایی" نماز جماعتش در اصفهان اولین نماز جماعت شد. کرسیه درسش شد کرسیه درس یک. از نجف برای استفاده از کلاسش به اصفهان می آمدند. شاگردانی تربیت کرد، یکی از آنها مرحوم حاج آقا ارباب و آیت الله مدرس و آیت الله بروجردی از شاگردان جهانگیرخان هستند.
اگر انسان تار وجودش را بزند یقیناً به این درجات می رسد. هر کاری که می خواهد انجام دهد به عقلش رجوع کند.
فقط کافیست توجه کنیم. یک کلمه برای انسان استاد طریق می شود.

منبع»وارث

Phyto

مدیر تالار
آیت الله مجتهدی تهرانی می فرمایند:

گــریــه کـنـیـد! دیـده ایـد بـچـه هـا بــا گـریـه کـردن کـار خـود را پـیـش می بـرنـد، تــا گــریـه مـیـکـنـنـد پـدرشـان راضـی مـیـشـود. درِ خــانـه خـدا هـم بـایـد گـریـه کـنـیـد.

گـر خـدا خـواهـد کـه غـفـاری کـنـد
مـیــل بــــنـــده جـانـبِ زاری کــنــد

هـمـیـن کـه مـیـل پـیـدا کـردی کـه گـریـه کـنـی و اشـکـی بـریـزی مـعـلـوم مـیـشـود کـه خـدا مـیـخـواهـد بـبـخـشـدت.

در روایـت آمـده اسـت کـه :

عـده ای در روز قـیـامـت در صـحـرای مـحـشـر، پـانـصـد سـال گــریه مـیـکـنـنـد کـه چـرا پــرونــده شـان درسـت نـیـسـت. در ایــن حال، مَـلـکـی نــزد آنـهــا مـی آیــد و مـیــگــویــد: اگــر یـک سـاعـت در دنـیـا ایـنـگـونـه گــریــه کــرده بــودی گــرفـتـار ایـن پـانـصـد سـال گـریـه نـمـیـگـشـتـی! فـکـر کـنـیـد کـه اگـر در ایـن حـال بـمـیـریـم، دسـت خـالی، چـه خـاکـی بـر سـرمـان بـریـزیـم.

اگـر وارد مـحـشـر شـویـم و بـه مـا بـگـویـنـد هـیـچ عـمل خـوبـی نـکـرده ای، چـه کـنـیـم؟!

خـدایــا، تـوفـیـق گـریه کــردن در دنـیـا را بـه مـا مــرحـمــت بـفــرمــا کــه آنــجــا دیـگــر گــرفـتـار نـگـردیـم.

« الهی آمـیــن »

Phyto

مدیر تالار
تکان میخوری بگو یا صاحب الزمان،

می نشینی بگو یا صاحب الزمان،

برمیخیزی بگو یا صاحب الزمان،

صبح که از خواب بیدار میشوی مؤدب بایست و صبحت را با سلام به امام زمانت شروع کن و بگو آقا جان دستم به دامانت خودت یاری ام کن،

شب که میخواهی بخوابی اول دست به سینه بگذار و بگو "السلام علیک یا صاحب الزمان" بعد بخواب.

شب و روزت را به یاد محبوب سر کن که اگر اینطور شد,شیطان دیگر در زندگی تو جایگاهی ندارد، دیگر نمیتوانی گناه کنی، دیگر تمام وقت بیمه امام زمانی...

و خود امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرموده است: که در حیرت دوران غیبت فقط کسانی بر دین خود ثابت قدم می مانند که با روح یقین مباشر و با مولا و صاحب خود مأنوس باشن.

آيت الله بهجت

Phyto

مدیر تالار
مردی به خدمت امام صادق علیه السلام آمد و عرضه داشت : من مرتکب گناهی شده ام.
امام صادق(ع) فرمود :خدا می بخشد
آن شخص عرضه داشت :گناهی که مرتکب شده ام خیلی بزرگ است.
امام فرمود: اگر به اندازه ی کوه باشد خدا می بخشد.
آن شخص عرضه داشت: گناهی که مرتکب شده ام خیلی بزرگتر است.
امام فرمود : مگر چه گناهی مرتکب شده ای؟
وآن شخص به شرح ماجرا پرداخت.
پس از اتمام سخن امام صادق(ع) رو به آن مرد کرد و فرمود: خدا می بخشد ، من ترسیدم که نماز صبح را قضا کرده باشی.

مرحوم آیت الله حاج شیخ حسنعلی اصفهانی (معروف به نخودکی) در وصیت خود به فرزندش می گوید:
اگر آدمی چهل روز به ریاضت و عبادت بپردازد ولی یک بار نماز صبح از او فوت شود، نتیجه آن چهل روز عبادت بی ارزش (نابود) خواهد شد. فرزندم تو را سفارش می کنم که نمازت را اول وقت بخوان و از نماز شب تا آن جا که می توانی غفلت نکن.»

برای این که جهت اقامه نماز صبح خواب نمانید، قبل از خوابیدن آخرین آیه سوره کهف را بخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُکُمْ یُوحی إِلَیَّ أَنَّما إِلهُکُمْ إِلهٌ واحِدٌ فَمَنْ کانَ یَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشْرِکْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً.

Phyto

مدیر تالار
استاد علامه حسن زاده آملى مثالی میزدند ، میفرمودند:

اگر به صحرایی بروی که مار افعی آنجا باشد ،فرار میکنی تا افعی تو را نزند، حالا اگر کسی نامردانه پای تو را ببندد ، نمیتوانی فرارکنی، افعی تو را میزند و میکشد ، ایشان میفرمودند:

وقتی گناه میکنی ، جوری گناه نکن که گناه پای شما را ببندد، نتوانی فرارکنی، حداقل دورکعت نماز شب بخوان ، مناجاتی بخوان ، سعی کن در بن بست گیر نکنی که نتوانی فرار کنی ...
بعضی ها آنقدر گناه میکنند که خودشان را ضایع میکنند، عزیزان من ؛ گناه نکنید ، از دست میروید !
گنهکاران در قیامت به خداوند میگویند :ما در دنیا چیزهایی شنیده بودیم ، پشیمانیم میخواهیم برگردیم و اطاعت کنیم ، خدا میگوید: کجا برگردی؟
دنیا را جمع کردم !
زمین و آسمان را جمع کردم !
حواستان باشد ،یک روزی این جهان جمع میشود ، انسان دوباره برنمیگردد

Phyto

مدیر تالار
خوف و رجاء

از حارث بن مغیره یا پدرش که گفت : از امام صادق (ع) پرسیدم :
در وصیت لقمان چه سفارش هایی بود ؟
امام فرمود : شگفتی های متعدد .
از جمله شگفت ترین آنها این بود که به فرزندش گفت : از خدای عزّوجلّ چنان بترس که اگر تمام نیکی های جن و انس را نزد او ببری ، عذابت کند و چنان به او امیدوار باش که اگر با همۀ گناهان جن و انس به درگاهش روی ، بر تو رحمت آورد . آنگاه امام (ع) فرمود : پدرم می فرمود : هیچ بندۀ مؤمنی نیست مگر در قلبش دو نور وجود دارد : نور ترس و نور امید . هر کدام را بسنجی بردیگری افزون نیست و هر دو به یک اندازه اند .
اصول کافی ج 2 ص 67

Phyto

مدیر تالار
از یکی اصحاب امام صادق علیه السلام پرسیدند: یوم الحسره، کدام روز است که خدا میفرماید: بترسان ایشان را از روز حسرت.
حضرت جواب دادند: آن روز قیامت است که حتی نیکوکاران هم حسرت میخورند که چرا بیشتر نیکی نکردند.
پرسیدند: آیا کسی است که در آن روز حسرت نداشته باشد؟
حضرت فرمودند: آری، کسی که در این دنیا مدام بر رسول خدا صلوات فرستاده باشد.
وسائل الشیعه/ج7/ص198

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

Phyto

مدیر تالار
چرا نمی‌توانیم برای نماز شب بلند شویم؟

1- ارتکاب گناه و معصیت:

نافرمانی از دستورات حق‌تعالی و ارتکاب گناه با محروم ماندن از عبادت و شب زنده داری ارتباط تنگاتنگی دارد.

انسانی که در طول روز مراقب چشم، گوش، و زبانش و... نباشد، قطعاً نمی‌تواند از برکات سحر و نماز شب بهره‌مند شود. در روایتی از امام صادق (علیه‌السلام) آمده است:

«انَّ الرجلَ یُذنبُ فَیُحرَمُ صلاةَ اللَّیلِ وَ انَّ العَمَلَ السَّیّی اَسرَعُ فی صَاحِبهِ مِنَ السِّکّینِ فِی اللَّحْم [2] شخص گناه می‌کند، در نتیجه از نماز شب محروم می‌شود. همانا اثر گناه در گناهکار، از اثر کارد در گوشت، سریع‌تر است.»

در روایت دیگر آمده است كه:

شخصی نزد امیر مۆمنان (علیه‌السلام) آمد و عرض کرد: «من از نماز شب محروم می‌شوم و توفیق آن را پیدا نمی‌کنم». امام (علیه‌السلام) فرمود: «قَدْ قَیَّدَتْکَ ذُنُوبُک [3] گناهانت تو را از نماز شب محروم کرده است».

امام صادق (علیه‌السلام) نیز فرمودند: «گناه، انسان را از عبادت و تهجد، محروم می‌سازد و لذت مناجات با خدا را از او سلب می‌کند» [4]

امام خمینی (ره) می‌فرماید: «ممکن است انسان را یک نظر به نامحرمان، یا یک لغزش کوچک لسانی، مدت‌ها از سرایر و حقایق توحیدی باز دارد، و از حصول جَلَوات محبوب و خَلَوات مطلوب (که قرّة‌العین اهل معرفت است) بازدارد. پس وقوف در هر یک از مراحل و مراتب، و بی‌اعتنایی و قلّت مبالات به هر یک از نشَئات، موجب حرمان از سعادت مطلقه است و از دام‌های ابلیس است. [5]
امام صادق (علیه‌السلام) نیز فرمودند: «گناه، انسان را از عبادت و تهجد، محروم می‌سازد و لذت مناجات با خدا را از او سلب می‌کند»

2- پر خوری

کسی که شب، معده خود را به واسطه خوردن غذاهای متنوع، سنگین نموده است، طبیعی است که در سحرگاه بلند نشود.

از لقمان حکیم نقل شده است که به پسر خود گفت: «یَا بُنیَّ اِذا اِمْتَلَأتِ المَعْدَةُ نَامَتِ الْفِکْرَةُ وَخَرَستِ الحِکْمَةُ وَقَعَدتِ الأَعْضاءُ عَنِ الْعِباَدة. [6] پسرم هرگاه معده انسان پُر شود، فکر و اندیشه او به خواب می‌رود و زبان از بیان حکمت باز می‌ماند و بدن از عبادت، ناتوان می‌شود.»

و به تعبیر علامه حسن زاده آملی (حفظه الله تعالی): «اسیر بطن اهل باطن نخواهد شد» [7]

و عوامل دیگری چون ضعف اراده، دیر خوابیدن، و... در این زمینه دخیل هستند.

پی نوشت‌ها:

[1] - دیوان علامه حسن زاده آملی

[2] - کافی، ج 2، ص 272.

[3] - بحارالانوار، ج 80، ص 127.

[4] - جامع السعادات، ج 3، ص 48.

[5] - شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص 69.

[6] - جامع السعادات، ج 2، ص 5.

[7] - هزار و یک کلمه، ج 1، ص 434.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
کشتی بان وجود انسان خداست

کشتی بان وجود انسان خداست

حجت الاسلام شهاب مرادی :

_ امروز بیش از هر روزگاری انسان در همه جای دنیا دچار نگرانی و اضطراب است. شاید افسردگی و اضطراب مهمترین مشکل انسان در این روزها باشد. اگر نگاه ما به دنیا و خدا اصلاح شود که این اصلاح نیاز به یادآوری و تکرار دارد ، نگرانی ها و اضطراب ها کم می شود.

_ عامل اصلی دروغ نا امنی است.هر درختی میوه ای دارد. در بهشت بعضی درخت ها چندین نوع میوه دارد. در دنیا هم بعضی از بیماری ها همین طور است و چندین نوع ثمر دارد. درخت اضطراب یکی از میوه هایش بدبینی است. با حرف زدن می توان این بدبینی را اصلاح کرد و غم و اضطراب و دلشوره و تشویش را کم کرد.

_
در حدیثی از امام مجتبی علیه السلام آمده است که خدا شما را بیهوده نیافریده است. این را در قرآن هم شنیده ایم. قلب انسان به بعضی از تکرار ها نیاز دارد. بعضی وقت ها برای قلب و دلتان نماز بخوانید. همه چیز و همه کلیدها دست خود خداست.

_ افراد شاخص موفق کسانی هستند که به داشته های خود نگاه کردند و چشم از دیگران برداشتند و جبراً توسط اتفاقات و یا توسط انتخاب خودشان به لطف خدا هر چند که شاید خدا را هم قبول نداشته باشند در این مسیر قرار گرفتند . خداوند هر چند که تو هم از او نخواهی به تو می دهد. غریب به اتفاق افراد موفق کسانی هستند که در مسیر استعداد خود قرار گرفتند.

_ خدا انسان را عبث خلق نکرده و رها نکرده است. کشتی بان وجود انسان خداست. به خدا خیلی باید اعتماد کرد. خدایی که تمام اجل های انسان را نوشته است. امور مادی انسان توسط خدا انجام می شود و همه بر اساس حساب و کتاب است. البته این ها کم و زیاد می شود. مثلاً با صله رحم عمر زیاد می شود. اما مهم این است که در ارتباط با خدا تعامل را به دست آوریم.

_ رزق انسان ها دست خداوند است. اگر زندگی تان سخت است فوری خودتان را رصد کنید. عمده مشکل انسان ها برای بی نمازی است. در حدیث آمده است کسی که از ذکر من روی برگرداند زندگیش سخت می شود. اگر مسیر کاسبی شما درست است ولی باز هم گرفتاری دارید شاید گناهی در زندگی انجام می دهید. اگر همه این ها هم درست بود شغلتان را عوض کنید شاید که رزق شما در این کسب نباشد.بعضی وقت ها انسان سراغ رزقش نمی رود.

_ خیلی ها در زندگیشان عالمی ندارند که با آن مشورت کنند. بعضی وقت ها علما نکته ای را می گویند که زندگی را زیر و رو می کند. خداوند مرگ و اجل را تعیین کرده است و روزی انسان را هم مشخص کرده است و این ها مقدر است و قابل تغییر نیست. هر خردمندی باید جایگاه خود را بداند.

_ اصول ارتباط با رزاق را باید یاد گرفت. انسان صاحب خرد باید جایگاه خود را بفهمد. خداوند با هر کسی یک معامله ای دارد. بدترین معامله این است که بگویید که من که مؤمن هستم چرا خدا به من کم داده است.

_ چیزی که برای شما مقدر نشده محال است که به شما برسد. هر چقدر دست و پا هم بزنید باز هم به شما نمی رسد. فقط زمان را از دست می دهید. زندگی که می خواهید بسازید همین زندگی الان شماست. الان وقت زندگی است. خوش به حال زیرکانی که درست ازدواج می کنند. زندگی را خوب نگاه کنید.

_ هر چه برای شما مقدر شده مطمئناً به شما می رسد.اگر این را درک کنید آرامش را به دست می آورید.احساس سرخوردگی و آرزوهای بربادرفته اساس زندگی انسان را از بین می برد. از الان زندگی خود بهره ببرید.

منبع: سایت عقیق

Phyto

مدیر تالار
جوانی ۲۲ ساله در سال ۱۳۵۵ نامه ای به علامه طباطبایی نوشته و از آن بزرگوار راه حلی براى تزكيه نفس درخواست كرد و در ان تأكيد كرد: ( یادآور می شوم نصیحت نمی خواهم و الّا دیگران ادعای نصیحت فراوان دارند ، دستورات علمی و عملى برای پیروی لازم دارم )
.
.
پاسخ علامه طباطبائی به این نامه:

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیکم

برای موفق شدن و رسیدن به منظوری که در پشت ورقه مرقوم داشته اید لازم است همتی بر آورده، توبه ای نموده، به مراقبه و محاسبه پردازید به این نحو که هر روز که طرف صبح از خواب بیدار می شوید قصد جدی کنید که در هر عملی که پیش آید، رضای خدا(عزّاسمه) را مراعات خواهم کرد ، آنوقت در سر هر کاری که می خواهید انجام دهید، نفع آخرت را منظور خواهید داشت، به طوری که اگر نفع اخروی نداشته باشد انجام نخواهید داد ، هرچه باشد ، همین حال را تا شب، وقت خواب ادامه خواهید داد و وقت خواب، چهار پنج دقیقه ای درکارهایی روز انجام داده اید فکر کرده، یکی یکی از نظر خواهید گذرانید ، هر کدام مطابق رضای خدا انجام یافته شکری بکنید و هر کدام تخلف شده استغفاری بکنید ، این رویه را هر روز ادامه دهید ، این روش اگر چه کلید نجات و رستگاری است و هر شب پیش از خواب اگر توانستید سور مسبّحات یعنی سوره حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن را بخوانید و اگر نتوانستید تنها سوره حشر را بخوانید و پس از بیست روز از حال اشتغال ، حالات خود را برای بنده در نامه بنویسید ، ان شاء الله موفق خواهید بود.

والسلام علیکم
محمد حسین طباطبایی

بالا